Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:02 25.04.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано05.10.03 22:15



Tozi plast ot 4ist grund e oshte mokur ve4e 4-ti den.Tova me navyava na misulta 4e v tozi grund ima poppy oil ili oshte po-losho slun4ogledovo maslo.Pribavih mu cobaltov siccative i pak ne suhne.Ujas!Tova neshto se vtravdyava oshte na sushtiya den(kogato e chist)zashtoto sadarja mnogo pulnietel(Baritna byala)obache nikoga ne izsuhva napulno.Kogato si zamesya malko titanvais _ zinkvais + leneno laslo + 2 % cobalt siccative boyata suhne na sutrinta i ne moje da se izmiva s terpentin lesno.Pravya 1-2 plasta tutkal v zavisimost ot tova dali se zapulvat porite ot purviya ili ne.Naposleduk predpo4itam PVA lepilo C 200
zashtoto zapulva ot raz i e mnogo po- elasti4no.
Kogato tutkalosvam ne pravya pyana.Minavam leko s 4etkata i gledam da ne izbiva otzad na platnoto .
Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 22:05



Hi Nonick,
Moje bi te podvedah s tozi grynd kato ti kazah 4e sahne za edin den,no az nikoga ne sam go izpolzval v 4ist vid i ottam se zablydih za sahneneto.Naistina 4istiya plast ot tozi grynd samo prividno e zasahnal,no kato go barnesh si stoi mek.Ako go zamesish s maslena boya i pribavish firniz ,a ako iskash i nyakolko kapki sikativ shte se yverish kolko barzo sahne dori i v debelo naplasteni plastove.
Grynda ot tytkal +kreda i cinkvais, dobre li shte se zahvashta varhy tazi izolaciya s C-200?
P4elniya vosak na vodna banya li tryabva da se raztopyava.terpentinovoto maslo sled kato vosaka se raztopi li se slaga ili napravo vosaka se raztapya v nego?
Vredno li e ako tytkalenata voda izbiva otzad na platnoto?

Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 11:28



Zdravey,Karavadjo!
Veche se ubedih ,4e tozi grund sudurja v golyamata si 4ast nesuhlivi masla ,zashtoto takova neshto ne sam vijdal daje i pri boite napraveni sus slun4ogledovo ili soevo olio.Po-golyamata mu 4ast e ot pulnitel,koeto zna4i ,4e da se izpolzva kato podlojka ne e mnogo dobra ideya zashtoto shte pojultyava mnogo.Az probvah da go smesia s m.boya i firnis i siccative.Naistina suhne po- burzo ,no ne vijdam zashto da go izpolzvam pri polojenie ,4e e napraven s tolkova mnogo pulnitel .Predpo4itam da si zaburkam malko gusta maslena boia s leneno maslo i ako e nujno siccative.Grunda ot tutkal i kreda + zinkvais se zadurja mnogo dobre vurhu izolacia ot C200.Pone tova e moeto mnenie,zashtoto sum go probval mnogo puti i predpo4itam C200.Dori si mislya ,4e C200 + vinervais + zinkvais e po- dobro reshenie,zashtoto ne zagniva i e mnogo po-elasti4en.Osobeno za platno.Za platno tradicionniya posten grund e mnogo troshliv i ne e uda4en.Govoril sum mnogo na taya tema s mnogo hudojnici i te sa na razli4no mnenie za C200.Pove4eto kazvat ,4e C200 ne e dobre da se izpolzva,no kato gi pitam ne mogat da mi kajat zashto .Az sum siguren ,4e C200 e mnogo po- dobro ot tutkala.Edinstvenoto iziskvane kum C200 e da e s neutralno PH.Ako e taka, to tova e nai- dobriyat izolator za platno i lepilo za grundove.Postniya grund se zadurja perfectno vurhu izolacia ot C200 i ne moje da se oljushti izobshto.taka ,4e probvai.P4elniya vosuk go raztvaryam na vodna banya.Nokogato e puni4eski t.e. izbelen s varene kakto ti kazah , toi moje da se raztvarya napravo v studeno sustoyanie 4rez natisk na 4etkata napravo v suda.Po-dobre izbyagvai da izbiva tutkala obratno na platnoto,zashtoto izlishnoto napoyavane na platnoto s tutkal go pravi troshlivo i posle moje i da muhlyasva.Postniya grund s tutkal tryabva da se maje s 4 % formalin ne samo za da ne zagniva ,a i za da stane neraztvorim.
Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 14:28



Hi NoNick,
az sahto predpo4itam da si pravya sam boyata za podlojkite:))otdavna spryah da izpolzvam tozi 4eshki grynd,vapreki 4e imam dve tri kytii ostanali oshte.
Ti koe C-200 lepilo izpolzvash?Po moi nablydeniya Rysenskoto e nai-leplivo.razrejdash li go predi da izolirash ili go nanasyash gasto i go obirash sled tova s shpatylata za da ostane samo v porite?
kakvo shte kajesh ako v tytkalenata voda za izolaciya se pribavi C-200?

Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 19:47



Zdravey,Karavadjo!
Lepiloto na Orgahim e mnogo po- 4isto .To e i mnogo po- silno,zatova tryabva da se pribavya pove4e voda.Az li4no sam go probval ,no predpo4itam da polzvam ot tezi nai- malkite razfasovki deto sa ot po 90 stotinki .Te ne sa s tolkova 4isto lepilo i mislya ,4e sudurjat malko pulnitel.Kogato izsuhne oba4e ima po- matova povurhnost i ne lepne kakto pravi lepiloto koeto e mnogo 4isto.Tova s pulnitelya sushto ne se ljushti kakto tova deto e suvsem 4isto.Puk e i po- evtino.Nomera e da ucelish proporciyata s vodata.Probval sum da go nanasyam razredeno vurhu platnoto,no faida mnogo nyama zashtoto posle tryabva da go nanasyash otnovo i pak se polu4ava plast s dostatu4no debel sloi za da zapulni dupkite.Zatova predpo4itam da go nanesa sus shpatulata i posle da obera vsi4ko nenujno pak s neya.Na teb zashto ti e da dobavyash C200 v tutkalenata voda?Moje bi za da napravish tutkala po- elasti4en? Moje i da stava.Ne sam probval,no spored men ne e dobra ideya.Pone ne-tolkova kolkoto 4istoto C200 zashtoto tutkala samo shte napravi izolaciyata po -podatliva na vlagata i ve4e nyama da e nezagnivashta.Pak shte tryabva da mu pribavyash antiseptik,koito mnogo 4esto e i vreden(zavisi ot antiseptika)Starite maistori sa pribavyali stipca,no tya e vredna za nyakoi pigmenti .Zatova formalina si ostava The best .Edna ot pri4inite za loshoto sustoyanie v koeto se namirat mnogo kartini na starite maistori e defekta na tradicionnite grundove- po- to4no na tutkalenite ( mnogo sa troshlivi)
Siguren sum,4e ako starite maistori imaha dneshnite materiali te shtyaha da gi izpolzvat.Ne vsi4ko ,koeto e bilo izpolzvano v minaloto e nai-dobroto.Pone az taka si mislya.Mnogo restavratori dnes ,kogato tryabva da zamenyat 4asti ot star grund s nov izpolzvat lepila na synteti4na osnova.
Restavratorite znayat zashto
Pozdravi !



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 22:03



Hi NoNick,
saglasen sam 4e grynda sas s c-200 e mnogo po-elasti4en i nqma veroytnost ot pyknatini no sam 4el 4e takiva gryndove ne pozvolyavat golemi naplastyavania.na tyah trybva da se raboti tanko s maslo.Ti kakvo mislish?To4no po-golyamata elasti4nost imah predvid s pribaveneto na C-200 v tytkalenata voda:)) kakvo ti e mnenieto za izoliraneto otzad na platnoto s firniz ili pak grynd s cel ograni4avaneto na pronikvaneto na vlagata.
Osven 4ernite koi drygi pigmenti raztrivash sas spirt predi tova?

Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 23:10



Zdravey,karavadjo!
:)Zashto da ne pozvolyavat po -goleni naplastyavaniya grundovete sC200? Zashtoto sa po-elasti4nili ?Ne mislya,4e tova e problem.Platnoto e grundirano dobre kogato kato go oganesh v radius 1 cm ne se napukva.Ako e dobre opunato platnoto nyama da se dviji ,a tova ,4e grunda e elasti4en ne zna4i ,4e boyata otgore se dviji i puka.Ti kak mislish.tezi hora deto kazvat ,4ene se raboti naplasteno vurhu C200 kakvi pri4ini istukvat?To i acrilniya grund e mnogo elasti4en no e po- dobur ot tutkaleniya.Mnenieto mi za maznato na platnoto otzad s neshto kato firnis,smesi ot smola i vosuk,c200 i t.n. e otricatelno.Nay-dobriya na4in da se pogrijesh za platnoto otzad e da ne se grijish vaobshte :) Ostavi go taka kakto si e i kogato ramkirash kartinata sloji tvurd karton ot zad vurhu platnoto i ramkata.Tova e dostatu4no da pazi ot vlagata.Osven 4ernite ne raztrivam drugi sus sprirt predi tova.Naposleduk i 4ernite ne gi raztrivam sus sprirt zashtoto tazi 4erna istinska Ivory Black deto si ya pravya ne iziskva takova spirtno strivane.Tya e nai-mekata i lesna za strivane 4erna deto sam izpolzval.Napravo s masloto ya strivam i za razlika ot drugite 4erni ne stava te4na a ima strahotno"body" i e absoljutno prozra4na.Probvai da izpe4esh malko zelena zemya(istinska) Shte vidish kakva strahotna prozra4na 4erno-kafyava se polu4ava :)Mnogo e polezna.:)
Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: NoNick]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 20:13



Malko Uto4nenie:
Lepiloto C200 za koeto ti govoreh se kazva Vega .



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za maslo [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 21:19



Hi NoNick,
moje bi pri4inata poradi koyato takav grynd(Akrilen,C-200 ili drygo nyakoe sinteti4no leplo) ne pozvolyava golemi naplastyavaniya se krie v samato lepilo.To e sinteti4no i nyama taka dobra vrazka s maslenite boi kakto tytkalenoto.ne 4e ne moje da se naplastyva , moje, no ima veroyatnost sled neopredelen srok ot vreme bio4kite da zapo4nat da se lyshtyat,ako sa naneseni na debeli plastove:)))
Za tova sam 4el ot zapiski na stydenti koito sa y4ili pri Sharenkov.neznam dali si 4yval za nego.Toi ima i izdadeni tehnologii ,no te sa predimno sas starinni recepti.Az nymah tova shtastie da y4a pri nego tehnologiya ,poradi neshtasten incident (kogato e bil v Italiya da restavrira nyakakvi neshta -katastrofira fatalno prez lyatoto na 93g. )i tova e pri4inata da ne izlezat drygite tehnologii koito e podgotvyal.Kogato y4ih v Hyd.Akademiya nashiya tehnolog koito e zavarshil konservaciya i restavraciya sahto otbelyaza 4e na takiva gryndove s sinteti4ni lepila trqbva da se raboti tanko s maslo. v lekciite koito sam si vodil ot togava pishe 4e za mnogosloina jivopis i vaobshte jivopis koyato shte prepolaga golemi naplastyavaniq ,nai-yda4niya grynd si ostava postniya tytkalen grynd v koito ima pribaveni plastifikatori.razbira se 4e tozi grynd nikoga ne moje da dostigne elasti4nost na tozi s nyakoe sinteti4no lepilo.Az sam probval vsqkakvi i na men specialno na tezi gryndove s C-200 ili akrilen grynd boite ne mi stoyat taka dobre kakto na emylsionniya.No az sashto sam na mnenie 4e e po-dobre da se izolira platnoto s c-200:)))
Predi si byah kypil edno leneno maslo -standoil na kremer na koeto pishe pre4isteno.4ydya se kakvo li zna4i tova i dali da go pre4istvam dopalnitelno s voda ,baritna byala ili po nyakakav dryg na4in.

Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za maslo [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано10.10.03 01:27



Hi Nonick,
smytam 4e si prav 4e moje da se risyva varhy po4ti vsyakakav grynd stiga pravilno da izpolzvash materialite.Tova oba4e 4e sa minali nyakolko godini otkakto si narisyval nyakakva kartina i po neya nyama nikakvi vidimi sledi ot napykvaniya ili pak olyshtvaniya ne e garanciya ,4e sled vreme nyma da se poyavat.Az sam risyval kartini s obiknovenni masleni boi razredeni samo s terpentin varhy platno koeto e izolirano edinstvenno s leko razredeno C-200 okolo tri sloya.Emi minali sa pove4e ot 6 godini i nyama nikakvi sledi ot napykvaniya ili pak olyshtvaniya:))))No mi e predelno ysno 4e sled vreme tazi boya bi mogla da se olyshti ,zashtoto tya nqma kade da vpie,toest nyma spoika s tova laskavo pokritie ot C-200, koeto stava kato myshama.No za sega si se darji:)))) oba4e ako se pribavi kam c-200 malko kreda grynda si stava strahoten pri polojenie, 4e se pravyat i temperni podlojki.masloto posle ima logi4na spoika s tyah ili pak samo varhy polojenata imprimatyra.
S tova maslo standoil ne sam probval da zamesvam dosega pigment.trybva da probvam da vidya kakav shte e rezyltata.standoil i polemerizirano maslo edno i sahto neshto e?
Interesno pri tezi boi Daler-Rowney olovno-cinkovata boya sahne po bavno ot titanovo-cinkovata. mislya 4e v edin ot predisnite si postove beshe spomenal 4e olovno cinkovata e zamesvat sas slan4ogledovo maslo.ako tova e taka to e logi4no da sahne po-bavno:))
kakvo mojesh da mi kajesh za karamfilovoto maslo osven 4e sahne bavno?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.