Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:27 16.04.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано29.09.03 21:13



Zdravey,karavadjo:)!
Mnogo interesni vuprosi zadavash.Mislya ,4e moga da ti kaja neshto po vuprosa za tezi 2 sicativa."Siccative Haarlem" ili "Siccative Harlem Dark " sa sicativi sudurjashti vareno leneno maslo s dobavka na olovni + manganovi okisi ,kato sicatini agenti + smola.
Az imam Siccative Harlem dark " na Talens .Ne pishat kakva smola sa izpolzvali v slu4aya.Tuy kato v pove4eto si mediumi te izpolzvat cyclohexanone smola mislya 4e tazi e sushtata ili alkyd.
Tozi haarlem siccative e tumen na cvyat .
Siccative Courtrai dnes e razli4en ot tozi po vremeto na Bouguereau.
Po negovo vreme Courtrai e bil sushtoto kato Haarlem ,samo 4e bez smola i po- silen.Dnes Courtrai e bistur i svetul kato voda sicativ sudurjasht oloven acetat v mineralen spirt.Po-slab e ot tumniya Courtrai ili Harlem .I dvata sa po- slabi ot Cobalt siccative. Dneshniya harlem sushi boyata ot dunoto kum koricata,dokato cobalt siccative pravi korichka na povurhostta i ostavya boyata otdolu mokra.
Elemi balsama naistina ne e nai- dobrita izbor.Negasenata var ne ya strivam na drebno.Ako izpolzvam kreda ili kaolin gi izsipvam napravo i 4akam dokato se utayat i masloto se izbistri.
Po vuprosa za jultite predpo4itam kadmievite.$el sum ,4e smesi na kadmii s olovna byala po4ernyavat ,a sushto i ultramarine i cinnabar , no sum siguren ,4e edinstveno smesite s cinnabur po4ernyavat ,Za smesi na olovna byala s ultramarine ne sum siguren ,zashtoto tova zavisi ot byalata i ot ultramarina.Pri men pone nikoga dosega ne se e polu4ilo po4ernyavane, a i 4etoh rezultatite ot izsledvaniyata v centralnata laboratoriya na Peterburgskiya zavod za boi .Te sushto ne sa zabelyazali izmenenie na smesi na olovna byala s ultramarine.Po otnoshenie na kadmievite boi -smesite po4ernyavat no ne kogato sa striti s maslo- pone taka kazvat horata , a i az sum narisuval mnogo kartini s olovna byala i kadmievi julti i 4erveni i dosega ne sum zabelyazul izmenenie na tona.
Pri4inata ,poradi koyato cinnabura 4ernee v smesi s olovna byala e v suvremeniya nov na4in na proizvodstvoto mu. Pri starite maistori tkuv defect nyama da vidish.Zatova pri4inata ne e v syarata , a v ka4estvoto na istinskiya cinnabur dnes.
A ina4e olovnata byala uskoryava izbelyavaneto na istinskite organi4ni pigmenti i na nyakoi drugi kato Prusian blue ,Craplack i t.n.No tova go pravi i zinkovata byala a za titanvaisa da ne govorim.Ima zamestiteli kato Permanent red ,jellow , orange i t.n. No az ne im vyarvam mnogo na tiya poslednite .Pod permanent yellow se sreshta nai-4esto azo -yellow ,koeto e kofti boi4ka i ne ti ya preporu4vam.Eh, Na teoriya moje i da po4ernyavat kadmiite + olovna byala , no tova e teoriyata samo na nyakolko 4oveka i sum ya 4el v nyakolko sites.Pove4eto tehnolozi ne spomenavat i duma za tova.Kазжат ,4е кадмиите могат да се смесжат с жси4ки други пигменти с изклйъ4ение на Емералд Греен -medniyat arsenat. Tazi smes po4ernyava za otricatelno vreme i az vyarvam ,4e ako smes na olovna byala s kadmieva boya po4ernyavashe , to dosega da sum go zabelyazal,zashtoto ne vyarvam 4e nyakolko godini kartinata mi shte e s otli4ni cvetove i na sledvashtata godina izvednuj shte po4ernee.Tova e moeto mnenie .Ri kakvo mislish ? Az sum mnogo zainteresovan ot tazi tema ,zashtoto kogato nau4ih 4e tazi smes po4ernyavala se ujasih.Tukmo byah zavurshil edna ogromna kartina ot pone 160 cm po poru4ka ,koyato beshe platena i si kazah .Shit ami ako po4ernee? Za shtastie oste ne mi se e slu4valo takova neshto i ne vyarvam da mi se slu4i .Vijdal sum hudojnici,koito v svoite demonstracii izpolzvat kadmieva julta i olovna byala i te sa ot 1975 godina .Nyama problemi do sega nito puk drugite hudojnici ,koito sa ya izpolzvali i produljavat da ya izpolzvat :)
Uspeh !



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано30.09.03 19:26



hI NoNick.
sega kato mi obqsni za tozi sicativ Courtrai se setih 4e sam si kopyval vednaj.Toi naistina e mnogo svetal i savsem slab ne kato kobaltovia.
Ta za tezi smesi na kadmievi s olvona bqla osven v tehnologiata na K.Conev,koito sahto e protiv da se smesvat,sam 4el i v edna tehnologiq na Don4o Slav4ev"boi za jivopista".tam toi spomenava 4e za sega ne se nablydavat niakakvi reakcii mejdy olovna bqla i kadmieva jalta,no e prepora4itelno da ne se smesvat tai kato ima opasnost ot po4erniavane.No az si gi smesvam:)))i za sega sashto ne sam vidial kakvoto i da e po4ernqvane.
Zna4i ti sled kato napravish pre4istvaneto na masloto s voda prosto pyskash v nego edna by4ka negasena var za da izsmy4e vodata, ako eventyalno e ostanala v masloto.
kakvo mislish za kobaltovata sinya?kakvi sini izpolzvash?

Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано30.09.03 22:32



HI Karavadjo,
Naistina kato izmiya masloto mu puskam malko negasena var .Naposleduk oba4e predpo4itam da mu sipvam kaolin na prah.Toi potuva lesno i se otayava dobre ,taka 4e sled vreme moga spokoino da izsipya masloto.
Snoshti si smesih olovna byala s kadmieva julta i oтdelno kadmieva 4ervena i olovna byala i shte si gi ostavya na svetlo i na tumno myasto ,kato zakriya ednata im polovina s hartiya ,a drugata ostavya na svetlo.Shte ya vidim taya rabota s po4ernyavaneto.Iзглейда тиъа маи си писхат наизуст кжото са про4ели ж книгите само.
Shte si ya zapazya taya probi4ka za obrazec. I sum siguren ,4e otnovo nyama da po4ernee. .Zatova i si gi smesvam ,kakto sum si pravil vinagi.
Cobalt Blue e mnogo hubavo neshto.Obi4am ya zashtoto e mnogo traina i suhne burzo ,a az si padam po burzosuhneshtite boi4ki:)Eh,kazvat ,4e mnogo maslo poemala i zatova lesno pojultyavala i daje se napukvala ako se poloji vurhu neizsuhnali sloeve boya , no to koi puk shte ya slaga vurhu polu-izsuhnala boya.Puk i mi se struva,4e pojultyavaneto na cobaltovata sinya si e 4ista proba senzaciya (samo na kniga),kakto i po4ernyavaneto na kadmiite s olovna byala .
Cobalt blue suzdava v smesi kogato te sa pastozni mnogo 4ist i svetul sin ton,koito e po-svej po otnoshenie na ultramarine blue .Mnogo e traeh v smesi s drugite boi .Az izpolzvam Cobaltu Blue Deep i Ultramarine Deep..Ultramarin maprimer (pak spored knigite deto naposleduk mnogo ne im vyarvam)) kogato se smesi s umbra naturalna dava izmenenie na tona i se napukva.Ponyakoga se 4udya kak gi smesvat tezi hora tiya boi4ki,zashtoto te konstatirat izmenenie na tona i napukvane samo sled godina-dve.Puk pri men nishto ne se napukva i ne si izmenya tona.Zatova predi vreme si kupis " istinski cinobur"pigment za da si go smesya s olovna byala i da vidya kak shte po4ernee ili puk da vidya kak she se pokriee s 4erni to4ici ot svetlinata i toploto,ama to vze 4e se okaza,4e toya cinobur si e 4ista proba Chrome Yellow + organi4no 4erveno- i az ne znam kakvo 4erveno.
Eh,po vuprosa za cobaltovata sinya naistina mislya ,4e tya e nay- trainata sinya s koyato hudojnicite dnes razpolagat.Zatova si ya polzvam do dupka ;)I Ultramarine Deep sushto.Ceruleum e mnogo hubava sushto,no naposleduk po4ti ne ya izpolzvam.
Ti samo na tradicionen grund li rabotish ?Kaji mi neshto za tvoite grundove ( ako ponyakoga izpolzvash neshto drugo osven emulsionen grund .
PoZdrAvI!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано01.10.03 18:03



Hi NoNick,
hybavo e 4e si pravish takiva probi4ki:)))neznam no sam 4el dosta otricatelni neshta za yltramarina.Zatova az sam go izkly4il ot moyata palitra.izpolzvam kobaltova,cereliym,ftolacianova i kralska sinya.Kolkoto do gryndovete predpo4itam po4ti vinagi da rabotya na emylsionen grynd ,zashtoto boite stoyat nai-dobre.dori kogato pravya posten grynd zabarkavam qice,savsem malko bezir ili leneno maslo i edna 4ast ot tytkalenata voda.Sas tazi emylsiya razbarkvam dobre kredata i sled tova dolivam ostanalata 4ast ot tytkalenata voda.Kolkoto pove4e se yvelui4ava koli4estvoto na bezira ili lenenoto maslo tolkova grynda stava po-podhodyasht za ala-prima.
za po-komersialni neshta sam pravil i grynd s C-2oo i malko kreda.
dryg grynd koito sam pravil e izoliram s c-200 i sled tova pravya edin ili dva plasta s razreden lateks.i nakraya go izoliram s tytkal v proporciya 1 4ast tytkal kam 10 voda.
Moje da se prayat hilyadi kombinacii ,no za men emylsionniya si ostava the best!

Pozdravi



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано01.10.03 23:16



Zdravey,karavadjo:)!
I az sum 4el mnogo otricatelni neshta za ultramarina.Toi kogato e s dobro ka4estvo e prozra4na (glazing) boya. I tryabva da se izpolzva kato takava. V smesi s pokribvni boi ne se izpolzva mnogo.Vuobshte da se izpolzvat prozra4ni boi za impasto rabota i pokrivni boi za velaturi e ne dotam dobur izbor.I az si mislya,4e kogato edna boi4ka ,koyato si e velaturna se izpolzva ,kato velatura problemi nyama.Vij naprimer starite maniaci :) :) Izpolzvali sa raznite mu tam realgar i massicot i verdigris .I trite boi sa bili ujasni v smesi.No puk kato im vidish kartinkite i se 4udish kak sa se zapazili.E, ami izpolzvali sa gi s tempera i izolirani mejdu dva sloya firnis .Kobaltovata boi4ka e po- dobra ot ultramarina,no ne e taka prozra4na.Rembrandt ultramarine e napulno prozra4en i idealen za velaturi .Zatova si go izpolzvam kogato mi tryabva.Tazi kralska sinya smes ot olovna i cobaltova li e ili smes ot zinkova + ultramarin.Pitam zashtoto pod tova ime se sreshtat nai- ve4e tezi dve kombinacii.Dnes pro4etoh za kadmievite jilti.V na4aloto na veka mnogo angliiski fabriki za boi sa izpolzvali smes ot olovna byala + kadmieva julta ,kato zamestitel na Neapolitanska julta,koeto oshte vednuj pokazva ,4e smesta ne e opasna.Pone taka si mislya.
hey,shtyah da zabravya da te pitam.Ti probval li si nyakoga maslen rund .Podariha mi edin grund Oil primer base na Koh-I-Noor ,no na kutiyata ne pishe nishto za sudurjanieto.Samo nyakakvi si tam naimenovaniya " SEPS OLEJOVY" i t.n na drugi ezici.Ne pishe kakuv e pigmentut dali e TiO2 ili olovna boya i dali e na alkydna osnova ili 4isto maslo.Mirishe na Lavender Oil :) i izglejda ima alkyd vutre ,ama tui sa samo moi predpolojeniya.Da si 4uval neshto pove4e za konkretno tozi grung na Koh-I-Noor?
Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано02.10.03 00:07



Hi Nonick,
ne samo sam 4yval za tozi grynd na KoHI-NOR ,no sam i go probval:))))
Iskam da pod4ertaya 4e ne sam go probval kato grynd,a sam go izpolzval samo kato podlojka .сахне много барзо и дори когатo naplastyavash ne se napykva.na drygiya dren e po4ti syh.moje da si go smesvash s masleni boi ,ako iskash da napravish po-cvetna podlojkata.Tova ne ykazva nikakvo vazdeistvie na sahneneto my.neznam to4no kakvo sadarja ,no mislya 4e pigmenta e titanvaiss +nyakakvo leneno maslo i veroyatno neshto drygo. Mnogo e pokriven i sled zasahvaneto si ne stoi laskavo.razrejdaneto my stava edinstveno s terpentin ili nyakoi dryg maslen razreditel.s voda posmartno ne mojes da se razredjda,no nali vse pak e maslen grynd:)))Otgore se risyva mnogo dobre s maslo i vabshte ne darpa.Tova e koeto znam za tozi grynd.probvai go i shte se yverish sam.

Yspeh!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано02.10.03 21:16



Zdravey karavadjio,
Blagodarya ti za otgovora !Oshte v4era go probvah kato grund i kato boi4ka samostoyatelno i smesena s maslena boya ot drug cvyat.Haresva mi kak se raboti s tazy boya.Izglejda naistina ne e 4isto maslena boya ,a sudurja alkyd zashtoto suhne ravnomerno bez da obrazuva korica i zasuhva s matov finish.Tova e harakterno za alkydnite boi,koito nikoga nyamat sushtiya glanc kato maslenite.(ili puk e indicacia za dosta pulnitel)Eh, az sushto ne moga da buda siguren kakvo sudurja ,no popitah proizvoditelya i ako toi blagovoli da mi otgovori shte ti kaja .Mnogo -mnogo ne mi se vyarva,zashtoto tezi proizvoditeli predpo4itat da pishat samo " maslen grund" ili "razreditel za masleni boi" zashtoto taka ne pozvolyavat na hudojnika da si napravi sam producta ( painting medium naprimer) ami go karat da si kupuva tehniya "spcialen" product.Eh,ne 4e shte se zahvana da si pravya tehniya grund, no pone se nadyavam da razbera dali sudurja olovo kato pigment ili siccatives i dali e 4isto maslen svarzvatelya zashtoto tova e vajno da go znam ako resha da go izpolzvam v grunda ili podlojkata ( znaesh 4e tova e reshavashto za vremeto neobhodimo da se iz4akva pri izsuhvane).Za sravnenie W & N pishat ,4e masleniya im grund e alkyden i ne e nujno da 4akash 6 meseca da suhne.Vse oshte grundat i boyata koyato napravih s nego ne sa izsuhnali no shte probvam vednaga kogato izsuhne.Az li4no sum probval da rabotya vurhu maslen grund i sum mnogo dovolen.Tova e bil vinagi 4isto maslen grund ot olovno-zynkova byala + leneno maslo .Za moya golyama iznenada tozi grund se okaza dostatu4no popiven .Po4ti kato polu-maslen grund.Vurhu nego boite se zadurjat mnogo dobre i zapazvat svejestta si.Probvai go.Starite maniaci sa rabotili vurhu posten ili polu-maslen grund koyto posle sa pokrivali s olovna byala strita s maslo s ili bez dobavka na medium .$esto vurhu nego sa dobavyali nov maslen sloy ot byala + gorena kost ili umbra ili nyakoya ot ohrite.Probvay go- mnogo e priyatno da se raboti.Osobeno ako vurhu purviya sloy ot 4ista maslena olovna byala polojish drug tunak sloy ot byala + nyakoi cvyat ( tova pravi imprimatura i predotvratyava nepriyatnoto pojultyavane( naprimer dobavkata na malko 4erna)
Probval sum is sobstvenoru4no napraven grund ot strit titan white + leneno maslo , no toi e vinagi mnogo po- luskav i ne moje da se sravnyava s tozi praven s olovna byala ,zashtoto poema boite po- zle i ima ligav harakter daje s dobavkata na pulnitel v grunda.

Pozdravy!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za maslo [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано03.10.03 21:26



Hi Nonick,
tozi maslen grynd(olovna-cinkova byala )razrejdash li go s nyakakav rareditel ?samo edin plast li se pokriva?ako trqbva da napravish posten grynd i iskash da stane byal grynda ,koi ot belite pigmenti smyatash 4e e nai-yda4no da se izpolzva?
4el sam 4e nyakoi ot pigmentite naprimer 4ernite predi da se striyar s maslo tryabva da se nakisnat v spirt ,zashtoto ina4e trydno se smesvat.znaesh li to4no kakav spirt se izpolzva i vaobshte kakva e precedyrata/.
Blagodarya ti!

Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za maslo [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано03.10.03 21:56



Zdrasti Karavadjo :),
Purviyat sloy vurhu tutkalenata izolacia na platnoto moje da se razredi leko s terpentin.Vtoriyat sloy ne se razrejda i se nanasya s shpatula.Az i dvata gi nanasyam sas shpatula ako e varhu platno.Za posten grund izpolzvam zinkvais po-ryadko titanvais.Az izpolzvam istinska kostna cherna .Prozrachna e i e nai- hubavata cherna koyato sam izpolzval.ne stava duma za nakisvane v spirt a za da dobavish malko spirt kam boyata na prah i da ya napravish na kasha sus sprit i pigment.Poizchakai malko i kogato spirtut se poizpari malko dobavi masloto.Sushtoto mojesh da napravish s terpentin i vseki drug pigment .No sus spirt e po- dobre zashtoto se izparyava.Znachi procedurata e slednata.Vzemash malko cheren pigment. Slagash go na plochata za strivane ili palitrata i go smesvash s malko spirt ( etilov spirt 95 %) sus shpatulata.Izchakvash i dobavyash masloto. iPosle strivash s mramorniya chuk kakto obiknoveno.Tozi Koh-i-noor grund e oshte mokur :( Ne shte da suhne.Stranna rabota.)
Pozdravi !



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za maslo [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано04.10.03 23:40



Hi Nonick,
v4era slojih da probvam edin 4ist plast ot tozi 4eshkiya grynd i edin plast pak ot tozi grynd,no az go zamesvam s edna 4etvart maslena boya(titan-cink,ili olovno-cinkova)i sled kato gi zamesdya pribavyam i malko gast firniz i gi razbarkvam dobre.ta tozi plast ot 4istiya grynd naistina ne zasahva za edin den dokato drygiya, koito ima pribavena maslena boya s firnis e po4ti syh za edin den i to dosta debelo nplasten plast.
tazi informaciya za spirta shte mi e ot golyam polza.blagodarya ti.
Ti edin ili dva plasta pravish izolaciya s tytkal?interesyva me po kakav na4in to4no izolirash,dali samo leko namazvash platnoto s polymokra 4etka ili pak raztarkvash tytkalenata voda taka 4e da se poly4i pyana?

Pozdravi!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.