Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:25 06.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано26.12.07 00:49



Политически коректната версия на отговора на Романа е: ".......... , .....!......... ........... . ......? ................................... ................... .......... ......... ... ................. ....... ,.........................!! ..... ..... ....... ... ........... ....... ..... ....... ............... ... ,............... .........!........... ,............... :........... .... ; ......... ...... ;............ ;.....!... ....... ........! ..... ... .......?........... ..... ............. .... , ......... ... ......... ... ... ?.........!!... .........................!!!..... ....... ....... ......... ... "



Иначе, според теб са го направили от любопитство, заради това, че са били големи астрономи и защото за почитали небесните тела и явления?

За половината свят, който е само една шеста е подло да спорим, все пак тогава той е бил доста по-малко известен

За монетите, не става току така да им се смени реверса, по това време сеченето вече е под императорски контрол. Но да приемем засега...то би континю



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Cтapинap]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано26.12.07 11:24



Астрологията е майка на астрономията за ваше сведение :D

100 символа не стигат!


Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Cтapинap]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.12.07 11:47



Хаха найш колко ми дреме за кометите? А ти че си любител, такъв си, макар и да ми поправяш грешките.

Nihil agengo, homines male agere discunt.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 26.12.07 11:47.



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Ray of Light]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.12.07 11:49



Човекът е прав, аз сбърках, ама се е хванал за слаби изследователи като Репов. И от това му иде грешката.

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Cтapинap]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано27.12.07 08:29



В отговор на:

Ай един въпрос -как е изчислена появата на Халеевата комета на 26 август 12 г.пр.н.е. ?



Това не може да е Халеевата комета.
На 26 август 12 г.п.н.е. тя е била на повече от 30 астрономически единици от Земята и е представлявала небесно тяло от 18.6 величина, или с други думи - меко казано, невидима.
Кометата се е виждала много добре през октомври 9 г.н.е. Орбиталният й период е грубо 76 години, а оттук нататък аритметиката е елементарна.
Предоверявате се на разни руски сайтове.



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: easy]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 11:02



1st Date Obs Perihelion Perigee Brightness Max.
Reported Int Date Dist Date Dist Date Mag Name, Notes
YYYY/mmm/DD (d) YYYY/mmm/DD (AU) YYYY/mmm/DD (AU) YYYY/mmm/DD
------------ --- ----------- ----- ----------- ---- ----------- ---- -----------------------------------
Julian Calendar

1

12/Aug/25 57 12/Oct/10 0.59 12/Sep/10 0.16 12/Sep/10 1 1P/Halley



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Cтapинap]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано27.12.07 11:25



Би ли цитирал източника си?
Моите са астрономическа програма, както и пресмятането на появяването й от Халей назад (той предсказал появата й през 1758 и доказал, че кометите, видени през 1531, 1607 и 1682, са всъщност едно и също тяло).
За да не бъда голословен, прилагам картинка (

). Обърни внимание на датата и мястото (в горната част на програмата). Ако настояваш, мога да ти покажа къде се е намирала Халеевата комета през 12 г. п.н.е.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано27.12.07 12:04



не е римски!

в основата му е прераждането и новото начало, а не раждането.



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: мapдyk]  
Автор Vencci * (*)
Публикувано27.12.07 12:31





Привет !






Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: easy]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 13:30



Моля :-http://ssd.jpl.nasa.gov/?great_comets

Да уточня -аз за нищо не настоявам.Аз само предложих да дискутираме като по подходяща за датата 24 декември, въпроса за рожденния ден на Исисус Христос.

И намерих за уместно да насоча вниманието И КЪМ 12 г.пр.н.е.,защото както писах ,ми се струва,че тезата на О.Рапов е добре аргументирана,доколкото това е възможно за историческо събитие за което има противоречиви и трудно съвместими данни от различен произход-исторически,библейски,хронологично-астрономични и историкохронологични.

Не съм астроном,както и много други неща не съм -в т.ч.и историк.

Но все пак се досетих,за вероятноста през 12 г.пр.н.е. Халеевата комета да е ненаблюдаема или поне трудно забележима.........макар,че все пак тази вероятност се изключва от от ДВА ист.извора.

1/ Китайския астроном Ма Туан Лин фиксирал появата на ХК на 26 август 12 г.пр.н.е. в източната част на съзвездието Близнаци.

2/ Аналите на Дион Касий ,че в консулството на Валерий Месалг и Сулпиций Квириний -ПАК в 12 г.пр.н.е.-, преди смърта на Агрипа в течение на много нощи над Рим се виждала комета.

..и макар,че в известната фреска на Джото от 1301 г. в Cappella Scrovegni в Падуа Витлеемската звезда е нарисувана именно като комета.

забележка-е Джото не е бил съвременник на събитието

пък и едва ли е имал достъп до китайските астрономически наблюдения....но пък може да е чел "Historia Romana" на Дион Касий ..нали ?

И да е стигнал до извода на Рапов ?!

Както и да е,направих САМО една проверка- има ли някакво сходство между представянето за перихелия на ХК през 12 г.пр.н.е. и перихелия на ХК при една друга нейна поява,която е добре засвидетествувана в историческите извори-през 989 г.сл.Р.Х.

Ето и резултата:

12 г.пр.н.е.-Perihelion / Date Dist /..............12/Oct/10 0.59

989 г.сл.н.е.-Perihelion / Date Dist /............989/Sep/05 0.58

Ако имаш желание да обсъдим проблема,нямам нищо против.Само ще бъда доволен ако ти при твоите очевидно големи знания по астрономия най-внимателно прецениш съответните "за" и "против" астрономите от І век.пр.н.е. да забележат ХК през 12 г.пр.н.е./на първо място Ма Туан Лин /

Аз от своя страна пък на първо място ще се ангажирам да "засека"сведението на Дион Касий със сведения от други исторически извори.

ПС-разбира се,всичко това може да стане и по бележника.Както предпочиташ.




Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.