Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:15 09.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕ  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 14:07



По случай Коледа предлагам да обсъдим въпросния празник.
Коя е най-популярната версия за неговия произход?
Става въпрос за римски официален държавен култ, съществувал до забраната на езичеството по времето на Теодосий І /около 388г./

Първоначално 25ти декември, по юлианския календар, бил празникът на зимното слънцестоене, а по-късно, с въвеждането на официалния култ към Непобедимото слънце, 25ти декември станал негов главен празник.
Съществува много аргументирано становище, че всъщност Константин Велики бил поклонник на въпросния култ или на култа към Митра. Много от ранните християнски писатели директно асоциирали Христос със слънцето и го наричали "слънце на праведността". Символът на кръста хилядолетия преди видението на Константин бил главно Соларен символ и се срещал в култовата традиция на много народи, но най-вече на индоевропейските народи.

Константин Велики издал през своето управление декрет, с който оределил "деня на Слънцето" /25ти декември/ за почивен ден.
Монета на Константин с "непобедимото слънце" - соли инвикто.




Редактирано от _magotin_ на 25.12.07 14:09.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.12.07 14:09



Непобедимото слънце всъщност е Христос.

Бог да простит попа Станка, кй ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 14:12



В Константинопол от времето на Константин, чак докъм края на 4ти век, се съхранявала фигура, представляваща Непобедимото слънце. Тя била в човешки размер с украса от злато и лъчиста корона. По време на тържествени случаи я вадели на колесница и я разхождали по хиподрума.





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 14:13



Абе ти от луната ли падаш?
Колко време трябва да дъвчем едно и също и въобще вярваш ли, че някой ще каже нещо различно?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 14:15



Кажи тогава за фигурата на Слънцето, тази, дето я пазели в Августеона и я показвали на колесница по време на официални случаи...





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.12.07 14:16



Тя от там е управлявала конете на Лизип.

Бог да простит попа Станка, кй ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано25.12.07 14:58



Хас лмар дукан! - Освободете къщата на слънцето :)

Честита ви българска нова година - 22 дек.

100 символа не стигат!


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 15:06



Какво за нея?
Този култ не е западен, даже не е и европейски, обожествяването на слънцето е част от източните култури, в това число и Египет, а не на европейските, на които от край време главни божества са били сили свързани с дъжд, вода, вийна... Погледни кои са първите императори, много преди Константин, които са го почитали - единият е от изток, а другият се е бил там, че и победил, така че е съвсем логично идеологически да взема култа на победените.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 15:37



Празникът на Непобедимото слънце Sol Invictus добива широко разпространение най-вече през трети век, по времето на войнишките императори, които се опитват да създадат култ към гения си отъждествявайки се с широко почитания в римската армия Митра. Това имало преди всичко за цел да укрепи дискредитираната власт на управниците, поразклатена от икономическата и политическа криза, в която изпада империята след смъртта на Септимий Север.
Митраисти са били повечето императори от Елагабал до Константин /включително/.


Иначе Християнството още от Юстин Философ се стреми към синкретизъм с езичеството, с цел да бъде по-лесно прието от населението на империята. Затова в него има толкова много заемки от други култове.

Vivere est militare!


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 17:29



Не е ли по-добре да обсъдим коя е най-вероятната дата на раждането на Иисус Христос ?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 17:51



"Един Господ знае".


И не само денят и месецът, а и годината.
Но въпросът е по-подходящ за клуб Християнство.

Vivere est militare!

Редактирано от Last Roman на 25.12.07 17:59.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 18:07



Струва ми се, че и майка му ще да си има някаква идея


А датата за раждането на историческата личност Исус си е точно за клуб история, със сигурност повече от хаплотипа в Папуа Нова Гвинея
Годината ще да е била 7 пр.Хр., а тази на смъртта му 3 април 33 сл.Хр.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 18:11



или 7 или 6 пр. н.е. Ще питам Ирод по въпроса.


Със сигурност не е бил в "христова възраст", когато са го разпънали обаче.

Vivere est militare!

Редактирано от Last Roman на 25.12.07 18:11.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Vencci * (*)
Публикувано25.12.07 18:12



Не е ли по-добре да обсъдим коя е най-вероятната дата на раждането на Иисус Христос ?

Това необходимо ли е ?

Нима не е достатъчно да се знае в кой ден и час
се ражда "новото годишно слънце".




Августин Блаженни :

"Езичниците вярват, че Слънцето е Бог,
а ние вярваме, че нашият бог е създал Слънцето.

Кое според теб е вярно ?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 18:22



Не може да е 6 пр.Хр. заради дата на смъртта на Ирод.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Vencci *]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 18:33



Ами необходимо е !

1/ Защото 25 декември е изкуствено наложен като рожден ден на Иисус Христос/ ти имаш ли съмнения в това ?/

2/ Защото освен посочените години от Мелиса и Последният римлянин има и поне още една- между 1-7 септември 12 г.преди...Р.Х.

,която според мен е доста добре аргументирана

3/ Защото проблема дава добър повод да се провери кой от нас има нормално отношение към важен исторически въпрос и кой .....просто демонстрира спамаджийски нагони.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.12.07 18:36



А кой определя кога е роден Исус Христос?

Бог да простит попа Станка, кй ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 18:40



Историческите факти по въпроса.



Vivere est militare!


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 18:41



Предполагам ще изложиш защо 12 пр.хр? За месеца и деня засега няма да споря, но за -12 определено не съм съгласна





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 18:44



"А кой определя кога е роден Исус Христос?"

Грешен въпрос !
а/ казва се и се пише Иисус Христос
б/ не "кой",а "какво" или "кое"

След тези корекции отговора е - възможната година/дата/ на раждането на Иисус Христос се "определя" от достатъчно широк спектър от исторически,новозаветни,хронологични и историкохронологични исторически сведения,данни и податки.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 18:46



Нищо по лесно.Директно те отпращам към първоизточника.....само че е на руски


Редактирано от Last Roman на 25.12.07 18:50.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 18:50



В Евангелието на Матвей пише обаче друго:
19 По смерти же Ирода, - се, Ангел Господень во сне является Иосифу в Египте 20 и говорит: встань, возьми Младенца и Матерь Его и иди в землю Израилеву, ибо умерли искавшие души Младенца. 21 Он встал, взял Младенца и Матерь Его и пришел в землю Израилеву. 22 Услышав же, что Архелай царствует в Иудее вместо Ирода, отца своего, убоялся туда идти; но, получив во сне откровение, пошел в пределы Галилейские 23 и, придя, поселился в городе, называемом Назарет, да сбудется реченное через пророков, что Он Назореем наречется.


А Ирод е умрял през 4 г. пр. н. е.
Макар че съм далеч от мисълта да приема безрезервно нещата писани в тях.

Vivere est militare!


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.12.07 18:56



Тъкмо мислех да напиша на модератора, че собственият му отговор е спамаджийски, ама като те прочетох тебе се отказах. То бива заядливост и ненужда дребнавост, ама при тебе нещата са пропаднали като в окоп.
Аз когато питах не питах случайно, но само ти не схвана нищо и реши да ми се перчиш с корекции на правилно зададен въпрос (!?).
Ето го отговорът -

, за който ти много добре знаеш, ама що се правиш на интересен, не ми е ясно? Ще да е отглас от скорошни пренапрежения.
Айде дано се успокоиш, че с капацитети като тебе не ми се занимава. За тях е по-добре да отпечатат лика им на тоалетната хартия та да задоволят поучителните си страсти по най-категоричния начин.
Лека нощ.

Бог да простит попа Станка, кй ми даде книга, та се поучих.

Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 19:06



Аз си признавам, че не го прочетох, а преводачът ми така и не успя да ми каже какви са аргументите за -12


Аз лично застъпвам идеята за -7 по няколко причини. Първо, за звездата, която се наблюдава при рождението на Иисус най-вероятно е заставането в една точка спрямо земята на Юпитер и Сатурн в съзвездието Риби. А това е изчислено на -7.
Друго, което е важно е, че Исус е бил на 3, когато умира Ирод, а Ирод умира през -4. От там, -7.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано25.12.07 19:14



Да. Даже 7-ма година има три последователни конюнкции на Сатурн с Юпитер.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 19:15



Значи, авторът се осланя на евангелието на Лука, което наистина е мъгляво, защото както правилно е забелязал и самият той "лет тридцати" означава не 30 години, а към 30-те.
Относно предполагаемата Халеева комета от 13-та година - никъде в Евангелията не е упомената за звезда с опашка, а за звезда, която се движи или поне така изглежда за наблюдателя от земята, тъй като планетата ни все пак се върти. Така че вариантът за свръхнова от 5 г. пр. н. е. остава.
Освен това древните правели много ясна разлика между звезда и комета. Кометата за тях носела нещастие - тя се появила в годината на смъртта на Цезар, на Клавдий, в началото на 60-те години, когато Нерон почнал "своеобразното' си управление. Така че, ако движещата се звезда беше комета, това щеше да бъде отразено именно така.

Vivere est militare!



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 19:16



Смъртта на Ирод през 4 г.пр.н.е. е terminus ante quem за раждането на Иисус Христос ! Той е роден ПРЕДИ 4 г.пр.н.е.Това безупречно се потвърждава още от първия от цитираните от теб откъси от Евангелието на Матея......" 19 По смерти же Ирода, - се, Ангел Господень во сне является Иосифу в Египте 20 и говорит: встань, возьми Младенца и Матерь Его и иди в землю Израилеву, ибо умерли искавшие души Младенца"

Освен това има и други сведения,данни и податки освен новозаветните-исторически,хронологични и историкохронологични





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: ЧepнopизeцXpaбъp]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 19:20



Човек ако чете всички версии, годините около раждането на Исус само звезди и комети са летели из небето. То не са свръхнови, конюнкции, комети...Само аттрномията обаче не става, трябва да се засече и с другите данни.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 19:35



Щеш ли да си направиш труда да провериш ,че по правило в изворите кометите се представят като звезди ? Или аз да положа този труд ?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 19:36



Мисли каквото щеш,пиши каквото щеш -въпросът ти бе грешен !



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 19:38



Движеща се звезда, но с опашка.

Или "космата звезда" /както са я наричали/?
И как точно звездата е спряла над Витлеем?
Vivere est militare!

Редактирано от Last Roman на 25.12.07 19:43.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 19:46



Звездата СЕ ДВИЖИ и това е важното ! Защото нито конюнкцията Юпитер -Сатурн, нито избухването на свръхнова звезда/има и такова явление в интересуващите ни години/, ни среща с този "феномен".

Е какво тогава ? Искате ,заедно с Черноризеца да "откриете" още една неточност в сведенията на евангелиста ?
Значи и без това не е точен ,та защо да не е сгрешил и за звездата-тя не се е движела,ама той И ТОВА си го поизмислил



Ами "бръснача на Окам" ? Какво става тогава с него ? Вече не е валиден ?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 19:52



За Лука ли говорим? Той е пълен с грешки по принцип. Ако, както пише, Йоан започва да покръства в 15тата година на Тиберий, т.е., през 29, и ако, както пише той, Исус е бил на 30, то това означава, че е роден след смъртта на Ирод, а в това, че е роден преди поне никой не се съмнява.
Що се отнася до звездата или кометата, те всички се движат, в природата всичко се движи по принцип. Не можем да пригодим всичко спрямо движението на една звезда/комета, а всички останали данни да избутаме настрани.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 19:53



понеже даваш вид на човек, който подкрепя обективния подход при търсене на истината, първо си задай въпроса как се е казвал Сина, и после търси кога е роден.

100% е сигурно,че Сина не се е казвал Иисус Христос, защото гърците нямат нищо общо с него, нито Той с тях.

Ако искаш да бъда по-ясен, ще ти дам пример що за глупав въпрос си задал:

Не е ли по-добре да обсъдим коя е най-вероятната дата на раждането на Джизъс Крайст Супер Стар ?

смешничко, нали ?!



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 19:54



Ти остави бръснача на Окам. Лука греши поголовно - не стига, че бърка родословия, но според него Исус е бил на 29-30 когато Йоан го е кръстил. И на всичкото отгоре - няма въобще представа нито на колко години е бил разпънат Христос, нито кога се е родил. Даже авторът на темата в посочения сайт /който аз иначе доста уважавам заради смисленото съдържание/ борави с догадки и си напасва произволно факти/ . Почти като у темата за Таласката битка между римляни и китайци, ако си чел X legio:



Vivere est militare!

Редактирано от Last Roman на 25.12.07 19:56.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 20:09



Те го Лука и нещо не ми стана къде е движещата се звезда във цялата тази работа:



Vivere est militare!


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Vencci * (*)
Публикувано25.12.07 20:09



1/ Защото 25 декември е изкуствено наложен като рожден ден на Иисус Христос/ ти имаш ли съмнения в това ?/


Нямам съмнения.

Раждането на "новия бог" за северното полукалбо е станало
на 22 декември в 02 часа през ноща. Честитяването на "коледата"
е трябвало да стане на 22 декември.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Събития 22 Декември 2007, Събота


Ден на зимно слънцестоене в Северното полукълбо.
В 2 часа и 22 минути ще настъпи началото на
астрономическата зима (Зимно слънцестоене).







В Австралия (например) е започнало вече лятото.
И при тях ли е "Коледа" ?




Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Vencci *]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 20:11



Баш след Сатурналиите значи?!



Vivere est militare!


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор Vencci * (*)
Публикувано25.12.07 20:14



нещо такова.





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Ziezi]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 20:21



Разбира се ,че е смешничко...като всеки друг твой постинг с автохтонни шаманства и заклинания

.

Иначе ,аз много по-добре от твоите колеги по партия знам кое е истинското ЕВРЕЙСКО име на Господ Наш Иисус Христос..или се съмняваш ?

Е добре тогава- Йешуа /Спасител/ Машия /Месия / .

Ако си доволен, хай обясни ми сега,каква връзка намираш между този МАРГИНАЛЕН въпрос с проблема който бих искал да поставя за дискусия-кога е роден Господ Наш Иисус Христос ?

Аз не намирам никаква връзка !

Просто само още една среща с типичния автохтонски тертип за вдигане на МАСКИРАЩА пушилка - Например аз те моля -И ТО МНОГОКРАТНО -, дай една авхотхонска постановка,дай накрая теорията си да я поразгледаме ......ти ми отговаряш а ла инженер Ганев.....ами вие защо биете негрите ?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 20:25



Първо поздравления за кратките мнения.
Второ, о, защитнико на Халеевата комета от 12 г. пр.. н. е. , кажи на мен непросветения, как точно "звездата" след като е вървяла /на изток/ изведнъж се е спряла над Витлеем?
П.С. - не обиждай Зиези, може да и ти изглежда смешен за него, но това не означава да му се подиграваш публично. Човекът вярва в Ганчо Ценов, така както и ти вярваш, че Исус се е родил през 12 година пр. н. е. Освен това темата беше за Митра, а не за Йешуа /Бин Ладен/. Сега ако я разводните допълнително с авотхтонни и антиавтохтонни коментари, ще хвърчат банове.
Vivere est militare!

Редактирано от Last Roman на 25.12.07 20:29.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 20:31



Абе ти нарочно ли приписваш информацията от Евангелист Матей на Евангелист Лука или наистина не знаеш ,че Матей пише за движешата се звезда ?

А може би за тебе Матей не е евангелист и творението му го няма в Новия завет ?

А за битката при р.Талас според съчинението на Лев Никалаич Гумильов,аз го зная от друг сайт "Гумилевика" .....но не вярвам да има някаква разлика-автора е един и същи фантазьор.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 20:35



не бягай от темата а отговори на въпроса по-горе.



Vivere est militare!


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 20:42



ти си доста самонадеян, и поради тази прозаична причина често отстрани изглеждаш смешен, та за твое добро е хубавода се вслушаш в моите думи, за да не ти се смеят хората

Джизъс Крайст Супре Стар е роден преди няколко десетилетия.

Сам разбираш, че отговорите на въпросите зависят изцяло от начина, по който се поставят самите въпроси.

Гъркоманското име Иисус Христос се е появило доста по-късно от самото Рождество на Сина. Така че твоят въпрос е доста неправилно поставен.

А чифутите пък изобщо нямат нищо общо със Сина - тия дрънканици за "Йешия-Мешия" иди си ги хортувай с равина в синегогата.

Редактирано от Ziezi на 25.12.07 20:44.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Ziezi]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 20:45



Сега остава да кажеш какво друго име е имал точно Исус, а после и да го докажеш





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 20:46



Аз не бягам от темата .......защото темата е друга ,а има само мое предложение за НОВА тема !

Ама ти си си навирил коледно бановския мерак и не щеш да забележиш кой какво пише и защо го пише .

На какъв въпрос да ти отговоря ? На този ли според който бъркаш Лука с Матей ?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Ziezi]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 20:53



Аз хич не съм самонадеян ,ами ти си тралалякаш автохтонщини ,подкокоросван от Последният римлянин.

Запомни драги-янлъш работа е тая ! С банове вашия проблем не се решава ! решава се със ЗНАНИЯ ! И с "МОЖЕНЕ "тези знания да се подложат на "исторически анализ и синтез"





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 20:53



"Отца и Сина и Светия Дух"



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 20:55



Аз сбърках Матей и Лука, или по-скоро в надвикването не проверих колко евангелисти говорят за звездата - оказа се само един


Идеята е в това, че сведението на Матей е...противоречиво. Не можеш да се сърдиш, че не приемаме част от него за истина (за движението на звездата), а едновременно с това другата част да е очевидно доукрасена (звездата се спряла над яслата с младенеца).
А и -12 е наистина много ранна дата, едиктът за пребряване на населението е след -10 със сигурност, а Исус се ражда именно в следствие на тази заповед.
И много други несъответствия има, ти се опираш реално на това, че според Матей звездата се движи, значи е комета. Но, ако си представиш една неподвижна точка в небето (звездата), а ти я наблюдаваш от земята, нейното движение от запад на изток със сигурност ще "движи" и неподвижната звезда, от където оптическата измама за движение.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 20:56



аз банове не налагам

а терминът "знания" е смешен

нима можеш да знаеш всичко на този Свят...

виж, "моженето" е друго

то обаче е Божа работа



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Ziezi]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 20:57



И това е името на Исус? Засвидетелствано преди името Исус? И можеш да го докажеш? И да докажеш, че се отнася до същия човек?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 21:01



аз го наричам Сина, защото е Син на Отец

от теб очаквам да докажеш как точно се е наричал

виж там сканирай некое кръщелно или архиви от общината във Витлеем



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 21:07



Пророк Исая предсказва раждането на Младенеца цели 763 години преди Новата Ера.

Не е ли по-премливо да се каже, че Младенецът е Сина на Коледа - Болг /Бог/, който се е родил някъде около 750-та година преди Новата Ера?!

Но това е Бог, по гръцки Дионис, по латински Бакхус !



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Ziezi]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 21:11



Зиези, защо се позоваваш на чифутски пророци?



Vivere est militare!


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 21:13



А колко от евангелистите пишат за тримата влъхви?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 21:16



Значи ! /хубаво начало ,а ?/ аз само споменах,че има алтернатива на вашето мнение/твоето и на Ласт роман/ за раждането на ИХ около 7-6 г.пр.н.е.
Посочих и линк ! И какво констатирам-никой не си направи труда да прочете публикацията .....а общо взето само приказки "на ангро" а ла Антистаринар.

Ами че това не е сериозно отношение ! Сега се налага ПРИ ПОСОЧЕН ПЪРВОИЗТОЧНИК, да ти обяснявам как стои въпроса с преброяванията ?

Там пише по този въпрос ! И ако ти си го прочела-сега щеше да пишеш друго- той /автора на публикацията/пише еди какво си ,но не е така,защото.........

А какво би станало ,ако аз преразкажа що е писал този автор ?


ГОРОЛОМЕН РЕВ !......СТАРИНАРЯ .....ПАК ОПУС !....И ЛЮТИ КЛЕТВИ !

ПС-ти ако си на мое място как би постъпила ?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 21:18



Матей говори за мъдреци, Лука за овчари, Марк не споменава нищо, а Йоан го забива в трета глуха.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 21:20



Европа включва и древната прародина на индоевропейците.
Но по-интересно е защо победителите - римляни, придобиват такъв траен интерес към източните култове и по-специално соларните?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 21:21



Та те вървели след "звездата", нали така? Въпросните лица, да ги определим засега като наблюдателни граждани?!



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 21:21



повечето пророци са пеласгийски/филистимски/, нарочени от чифутите за чифутски



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Ziezi]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 21:23



Да съм казвал,че зная всичко на този свят ? Не съм !

Обаче зная достатъчно за да определя ,че сегашната ти намеса е на 100 % неуместен и абсолютно излишен автохтонско-атакаджийски спам.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 21:25



Стига де!


Нищо не съм казала против теб, направих и усилие да прочета материала даже, но ти добре знаеш, че не говоря езика, така че не е лесно
Знам, че има и други версии, винаги е имало други версии и ще има, аз приемам за най-разумна тази, която се подкрепя от разлини по своето естество факти, не само астрономия. Видях и китайските сведения, и идеята за Квириний...пак си опираме до това защо да е кометата, а не звездата, или направо конюнкцията или както там беше...имаме само Матей, а той е противоречив...
Сериозно, ако съвсем просто ми напишеш 1,2,3...т.н. какви са им аргументите съвсем накратко, ще е по-лесно да ги обсъждаме. И пак казвам, не е реакция срещу теб, даже не е и толкова подкрепя на някаква моя идея, да кажем, че изчистваме невъзможното.

П.С. На твое място ли? Бих, мхмх, преспала с админа, та да ме оставят на мира със заплахи за банове модераторите Ама това едва ли ще ти помогне като идея



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 21:27



един от тримата със сигурност е овчар - шоп белодрешко с чумбас

имам доказателство

/нали искаш доказателства/





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 21:28



Дрън, дрън.
Европа като географско понятие - днес. Толкоз. А римляните се сещат за източните соларни култове 9 века след като са се появили. Това не е траен интерес, това си е мода.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Ziezi]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 21:31



А! Шоп? Приемам, че значи можеш да ми сканираш акта му за раждане от някое от софииските села?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 21:34



Интересна мода. И на какво се е дължала...



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 21:35



с акта за раждане не разполагам, но съм ти пратил автентична снимка, мисля че е достатъчно





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 21:36



Кратката версия на отговора ще е към 600 страници





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 21:41



няма абсолютно никакво значение дали знаеш 1 или 100

след като нещата , които трябва да знаеш клонят към плюс безкрайност, то ти дори и да знаеш не 1, не 100, а даже 1000, означава само и единствено, че нищо не знаеш

а "нищо не знаеш" изобщо не се припокрива със "зная достатъчно"

така че не ми говори за автохтонство и Атака

нито съм член на Атака, нито съм формулирал аз принципите на автохтонната теория

аз радея за обективност, ти ми демагогстваш тука с някакви политически дуплики



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 21:44



на българите, които римляните са заробили



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 21:45



По същество. Не напразно поставям въпроса за тримата влъхви. Ключът към откриването на точната дата за раждането на Иисус може би се крие именно в този наглед маловажен епизод.
Кои са били тримата влъхви?
Фреската от Сан Аполинаре Нуово





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 21:47



Е, сега вече ме издразни! След като въпросът явно е бил реторичен, защо искаш отговор?
Казвай това, което имаш предвид, да не си играем на гатанки. Зи стига





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 21:48



Балта Цар, Аспар, Мелхиор



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 21:49



Ами то е очевидно. Тримата влъхви са трима зороастрийски магове. Последните са били едни от най-грамотните астрономи на онази епоха.
За разлика от клането на младенците, един доста фантастичен епизод, този с тримата влъхви внушава доверие. Защото едно извънредно астрономическо явление, такова, каквото не е очаквано да се случи, би породило значителен интерес от страна на влъхвите. Те не биха били обезпокоени от някое от обичайните астрономически явления. Следиш ли мисълта ми?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Ziezi]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 21:50



ЗИхарче, има огромно значение дали знаеш 1 или 100!
Знаеш ли какво е станало с този, който е познал корен квадратен на 2?


(мръсният дир не ми позволява математически символи....)

Редактирано от mellisa на 25.12.07 21:56.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.12.07 21:52



Тримата влъхви са трима зороастрийски магове

ха, ха, ха, ха, знаех си, че ще го кажеш. Просто чаках кога ще е. Предвидим си и това не е добре. Ти си като Зиези, само дето наричаш българите иранци.

Бог да простит попа Станка, кй ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 21:52



Мисълта да :)
Я да видим дали ще издържат и доказателствата?



(Ако прочетеш, ще видиш, че Зиези ги изкарва българчета примерно, а на това ниво на никакви аргументи освен доброто желание и двамата сте еднакво (не)достоверни



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 21:55



Че влъхвите са магове е отдавна утвърдена идея. Всички християнски мислители, занимавали се с въпроса, са на това мнение. Не напразно то е на практика утвърдено и точно затова съм посочил въпросната фреска. За незапознатите, влъхвите на фреската са изобразени в персийски носии.
Та продължавайки отвъд опитите да се отхвърля очевидно вярното, кое би накарало трима от маговете да осъществят такова пътуване до Витлеем? Оставяме настрана мистичния аргумент, че влъхвите се появвяват у евангелистите, за да посочат връзката на християнството с друга религия.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 21:58



За протокола, как е станал номерът да вървят от Персия към Витлеем и да следват звездата движеща се на изток?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Ziezi]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 21:59



"няма абсолютно никакво значение дали знаеш 1 или 100
след като нещата , които трябва да знаеш клонят към плюс безкрайност, то ти дори и да знаеш не 1, не 100, а даже 1000, означава само и единствено, че нищо не знаеш "

И това и доживях !

.....Да чуя от заклетия патриотин и ЧИСТИНЕН българин от Н-то коляно преразказ на "ГРЪЧОМАНСКАТА "притча "аз знам че нищо не знам-а аз знам че и това не знам".

Оооо ...... БИГИ-КОЛАДЕЛЕ /Отец -Боже/ О БАКХУСЕ /Иисусе / ..що спите ? не видите ли ? не слышите ли таз гръчоманска прокоба ?


ПС- Автохтонна теория НЯМА ! НЯМА и "принципите на автохтонната теория" !

Ако ги имаше ,защо мълча като "гургур на асма" ,както викаше баба ми при подобни случаи ,на многократните ми подканяния ?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:00



За протокола: Нещата не бива да се четат буквално. Иначе се стига до абсурди. Изток тук символизира други неща. "От изток иде светлината" - мисля тази формула ти е известна. Тя не е от вчера и от днес.
Та аргументът ми е простичък - вероятно раждането на Иисус е съпътствано от необичайно, неочаквано астрономическо явление. Може би падаща звезда от необикновен размер или неизвестна комета.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:05



Ако нещо е вярно, то би следвало да може да се синтезира до едно изречение.





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.12.07 22:05



ква гръчоманска притча бе, ти за пеласги чувал ли си



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:07



Ахам

Демек, нагласяме буквално каквото ни харесва, но гледаме символично на това, което не ни е изгодно
А да ти е хрумвало, че се приемат за магове, не защото са били, а защото маговете символизират мъдростта, мистичността...Тази идея и тя не е от вчера Така че, моля те, от Зи мога да очаквам да даде фрески с някакви овчари и да ги бутне за автентични, но ти да ми даваш за аргумент ренесансови фрески с мъдреци в персийски одежди и да мислиш, че това стига? Е де...



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:07



Фреската от Сан Витале с Юстиниан и Теодора ренесансова? Я си помисли пак...



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:09



Е...ти извратеният силогизъм :)))
Значи, ако нещо е невярно, то не би трябвало да се събира в едно изречение?

Да си чувал за "слънцето се върти около земята" примерно, и по тази логика не излиза ли, че бидейки едно изречение, и след като нищо невярно не може да е в едно изречение, че е вярно?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:10



Не. Логиката е, че и най-сложното вярно обяснение би следвало да може да се обясни просто. Иначе няма да е вярно. Нещо като моя, Тойнбианска версия на Бръснача на О.





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:12



Дори не я погледнах. Освен ако не е от 1ви век, дали ще е от 6ти или 16ти е без особено значение. Това вече е интерпретация, а не историческо свидетелство.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:13



Нищо подобно. Истинността не е свързана по никакъв начин с краткостта.
И стига с този бръснач, поникнаха ми мустаци докато ми я повтаряхте!





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:17



Аааа, няма да стане така. От кога е един извор е много, много съществена подробност.
Фреската от моя пост е от Сан Аполинаре и се датира някъде към края на VІ век, макар че според други оригинално се отнася към времето на Теодорих Велики.
Интересното е, че подобни по иконография маги - с персийски носии - са изобразени върху мантията на Теодора от Сан Витале.
Значи в 6ти век вече официално е наложено мнението, че магите са именно маги, зороастрийски жреци. Юстиниан Велики и компания отлично познават магите, защото в онази епоха Византия има много вземане-даване с тях.
Според теб защо именно маги са избрани от византийците и кога е възникнала тази идея?

Редактирано от _magotin_ на 25.12.07 22:20.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:19



Свиквай. В историческата наука това е водещият принцип.
Та не разбрах има ли според теб историческа истина, която да не може да се синтезира в едно изречение?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 22:19



Лош такъв !Взе ми думата от устата ! "Сан Аполинаре Нуово" е строена от крал Теодорих Гето -Гото"БЪЛГАРСКИ"

...през първите десетилетия на VІ век !

И довършена от император Управда /Юстиниан/ -тоже Гето-Гото-Български ,след превземането на Равена от "българо-мизийско -трако-даките" през 540 г.начело с Белий цар /за непросветените и тъпоумните-това не е Белия цар Освободител от руско-турецката вайна от ХІХ век,а прЪвия помощник на император Управда,наречен от гръчоманите Велизарий/



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:23



Много ти е грешна логиката. От кога е един извор би било важно, ако е достоверен. В случая малко неща след 1ви век, засягащи Исус са. Ако ще ти достави удоволствие, да, от 6ти е. Е и? Също толкова достоверна би била и ако е от 16ти, както казах. Тези хора не са свидетели, те са интерпретатори.
Отново казва, ако въобще са изобразени зороастрийски магове, в което извинявай не съм твърдо убедена, то е било точно символично, като символ на мъдростта на изтока. Кой ми беше напомнил, че винаги е вярвано, че светлината идва от там?
Аз пък се сещам за едно изображение, на което Йерусалим в целия в зеленина. Според теб защо е зелен и кога е възникнала тази идея?


Така че, освен ако не ми дадеш нещо от времето на Исус плюс едно поколение, всичко останало вече е изкуство, а не история.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:25



Нищо подобно :)

Та не ми стана ясно, върти ли се слънцето покрай земята, понеже това е едно изречение?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:26



Ами Евангелията? Те би трябвало да са от времето на Иисус.
Впрочем логиката ми е перфектна, защото нищо в християнството не датира от І век.





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:27



Нищо подобно, обаче не даде пример за нито една историческа истина, която да не може да се синтезира с едно изречение.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:30



След като не можеш да оспориш, че не е задължително да е в едно изречение за да е истина

,не е и необходимо. Не аз трябва да доказвам, че нещо не се синтезира по някакъв начин.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:31



Да, почти нищо, освен...мхмхм, затруднявам се...Исус, евангелистите, евангелията, па и вярата


Дребни неща



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:31



Моята аксиома, че всяка истина в историята може да се синтезира в едно изречение е вярна, докато не дадеш пример за историческа истина, която да не може да се синтезира с едно изречение...





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 22:32



Дали ще го наречеш Маготин,Зиези или......Метльов....... няма никакво значение след като е най-близко до ВЪЗМОЖНАТА историческа действителност !

ПС-май още не си стигнал до прочитането,съответно размисъла върху знаменателните слова "дзяло криви книги" ?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:32



Значи според теб Евангелията са в непроменен вид от І век?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:32



Твоята аксиома е грешна, защото това означава, че всяка неистина не може да се синтезира в едно изречение. От където следва противоречие и невярност на аксиомата ти.
Колко по-просто да го обяснявам?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:33



А според теб не са от 1ви век?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:34



Всяка неистина ще бъде синтезирана в едно невярно изречение.
А истината - ще бъде синтезирана в едно вярно изречение.
Доказването на валидността на едното или другото е друга тема.
Та не разбрах, да се върнем на Рим и изтока, възможно ли е с едно изречение да обясним интереса на империята към източните култове?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:35



От І век е една част от текста. А останалото е редактирано. В съществена степен.





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:37



Нищо подобно, за да е вярна твоята аксиома следва, не че неистината се синтезира в едно неистинно изречение, а че не може да се синтезира в каквото и да е изречение


И отново, да се синтезира в едно изречение един процес не е проява на висше познание, а на глупост. Има неща, които са прекалено сложни за това.
Сега, може ли да спрем с логиката?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:39



Чудесно. И аз ще приема за исторически достоверен извор онази част от фреската, която е от 1ви век :)



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:39



Отдавна чакам едно изречение, ако искаш една кратка теория, защо в Рим в един момент започват да доминират източните култорве. Защо примерно не тези от Галия и Британия, ами тези от Египет и Месопотамия?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.12.07 22:39



А па моята аксиома е, че няма историческа истина!
Айде спрете с глупостите, че ставате смешни.

Бог да простит попа Станка, кй ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:40



Фреската показва състоянието на изследванията към 6ти век в очите на най-авторитетния познавач на темата. Историографски погледнато, перфектен извор.
Та не разбрах кои са аргументите срещу идеята, че тримата влъхви са трима маги?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:40



Мисля, че съм го казала много отдавна (ама кой да чете

)
Виж от къде са първите императори, които са въвели Непобедимото слънце



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:41



Неистината не може да се синтезира с едно вярно изречение.

Тя се синтезира в едно невярно изречение.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:42



А нещо по-така, да речем за оскъдния творчески потенциал на Римския запад?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:43



Моля ти се, стига с тези смешки!
Фреската е половин хилядолетие по-стара, отколкото е приемливо за да е коректен източник. Показва една идея, която далеч няма да е единствената, в идеологически план.
И отново, какви са аргументите, че това не е синтезирано представяне, а някаква реалност?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:44



Двайсет поста ми врънка, че искаш едно изречение и за какво? Да поискаш после и второ!





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:46



Фреската показва, че идеята доминира. Защо доминира е ясно - защото има опора в Евангелията и на читателите в онова, пък и в това време, им се струва достоверна, правдива. Не разбирам обаче защо ти я намираш за недостоверна?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:47



Сун Дзъ ли беше изказал онази мисъл за малката стъпка, с която започвали най-дългите пътешествия?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:47



Направи ми услуга и не се върти като ветропоказател, искаш ли?
Ето какво си казал: "Ако нещо е вярно, то би следвало да може да се синтезира до едно изречение", от което не следва, че неистината се синтезира с едно невярно изречение, а че ако нещо е невярно, то би следвало да не може да се синтезира до едно изречение.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:48



Очевидно е, че вярното се синтезира във вярно изречение, нали така?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:49



Маготин ли беше казал, че най-дългите пътешествия не са необходими, когато можем да ги сведем до една малка стъпка?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 22:51



Въпросът е ти защо не виждаш, че не е достатъчно достоверна, а отговорът ни е ясен на всички





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:51



Хех, възможно е, но тук се сещам за Буда, който беше казал, че Буда от вчера не е вече същия, като Буда от днес и е различен от Буда от утре.





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:52



"НИ"? Ни е някакво отчайвашо малцинство, защото мнението за влъхвите маги винаги е доминирало в християнския свят. Защото е вярното, защото е най-достоверното и прочие. И защото няма друго, което да му противопоставиш...





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 22:54



Маготин, човек когато отваря дадена тема, все пак я надзирава. А тази тема излезе извън Митра, надмина даже рождената дата на Йешуа и сега кой знае за какъв "чорт" спорите - просто чета и ви се чудя.



Vivere est militare!


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 22:57



Темата точно в темата си върви...

Вече обясних и защо астрономическо явление би предизвикало интереса на влъхвите. И че това астрономическо явление не може да е зимното слънцестоене.

Впрочем дадох пример за една утвърдена още в Късната Античност визия и не видях и един аргумент защо Юстиниан и компания са били заблудени...



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 23:00



Еее ....стана и това чудо ? И аз да съм на същото мнение ?



Утре,още утре заран ,макар и да не стъпвам от години в църква "за да не сторя грях", както е рекъл един много по-умен от мен,ще отида да молитвословя и пална една свещ.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 23:02



Нещо за лунното затъмнение да кажеш?
Защото на "движещи се звезди" според Стратинаря вече се нагледах - даже ме засърбяха очите...



Vivere est militare!

Редактирано от Last Roman на 25.12.07 23:03.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 23:03



Не му обръщай внимание, сигурно е пиян.
Темата си е където трябва.

Това, че всички мислят еднакво не означава, че мислят правилно. Това, че в даден момент се е мислело, означава че:
1. В този момент е властвала такава идея. Точка. Това не я прави с давност и за 500 години по ранния момент.
2. Че ако се е приемало в различни моменти от историята на христинството, че влъхвите са зороастрийски магове, това може да е сборен образ на източното познание.
3. Не можеш да размахаш една фреска от 6ти век за да докажеш, въз основа на нея, че хора от 1ви са били каквито са нарисувани половин хилядолетие по късно. По тази логика защо да не са каквито са изрисувани хилядолетие по-късно, или само 200 години по-късно?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 23:08



Дори да си невярващ, да влезеш в църква не е грях. Питала съм :)
Влизай спокойно. Стига да не си с идеята да скверниш





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 23:08



В случая няколко малки стъпки:
1.Какво казва Матей за влъхвите - че идват от Изток в Йерусалим да почетат Иисус.
2.Че следват "звезда", която им показва пътя, тоест на видимия небосклон би следвало да върви от Изток на Запад.
3.Че за Иисус са приготвени три дара - злато, тамян и мирта.
4.Че тримата имат пророческо съновидение, в което им се разкрива зловещото намерение на Ирод, който иска чрез тях да се добере до Иисус.

Кой отговаря най-добре на изброените особености? Зороастрийските маги.
И какъв е изразът, използван в гръцкия превод на Евангелията? Магой? Какво ли означава за гърците през първи век този термин?





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Last Roman]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 23:09



Съмнително е, че обикновено лунно затъмнение би вдигнало магите от предполагаемото им седалище във Вавилон. По-скоро падаща звезда или комета.
Ако са били маги-зурванити, това би обяснило интереса им към явлението.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 23:11



Матех казва и че те следват звездата на изток до Витлеем.
Очевидно си противоречи.
Защо едното да е по-достоверно от другото?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 23:13



Според мен Матей не говори за самото раждане, а за събитията преди и след него. В неговия текст историята за магите пропуска самото събитие, а разказва за тях преди него, в момента, в който наближават Йерусалим "от изток". Струва ми се, че това е единствено вярното четене. Ако искаш, да извадим цитата да проверим.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.12.07 23:14



айде да ви напомня по повод на достоверните фрески как са си го представяли хората в различните епохи:



Vivere est militare!


Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 23:18



1. А когато се роди Исус във Витлеем Юдейски, в дните на цар Ирода, ето, мъдреци от изток пристигнаха в Ерусалим.
2. И казаха: Къде е Юдейският цар, който се е родил? Защото видяхме звездата Му на изток, и дойдохме да Му се поклоним.
3. Като чу това Ирод, смути се, и цял Ерусалим се него.
4. Затова събра всички народни главни свещеници и книжници и ги разпитваше, къде трябваше да се роди Христос.
5. А те му казаха: Във Витлеем Юдейски, защото така е писано чрез пророка:
6. “И ти, Витлееме, земьо Юдова, никак не си най-малък между Юдовите началства, защото от тебе ще произлезе Вожд; Който ще бъде пастир на Моя народ Израил”.
7. Тогава Ирод повика тайно мъдреците и внимателно научи от тях времето, когато се е явила звездата.
8. И като ги изпрати във Витлеем, каза им: Идете, разпитайте внимателно за детето; и като Го намерите, известете ми, за да ида и аз да Му се поклоня.
9. А те, като изслушаха царя, тръгнаха си; и, ето, звездата, която бяха видели на изток, вървеше пред тях, докато дойде и спря над мястото където беше детето.
10. Като видяха звездата, зарадваха се твърде много.
11. И като влязоха в къщата, видяха детето с майка Му Мария, паднаха и Му се поклониха; и отваряйки съкровищата си принесоха Му дарове, злато, ливан и смирна.
12. И понеже им се откри от Бог насъне да се не връщат при Ирода, те си отидоха през друг път в своята страна.
13. А след отиването им, ето, ангел от Господа се явява насъне на Йосифа и казва: Стани, вземи детето и майка Му, и бягай в Египет, и остани там докато ти река, защото Ирод ще потърси детето за да Го погуби.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 23:21



Ами цитатът ми е пред очите. Матей,2.
Когато се родил Исус във Витлеем, от изток пристигат мъдреци в Йерусалим. Питат го къде е царят, който се е родил, Ирод се смущава, събира си старейшините, те му казват къде (във Витлеем) трябва да се роди Исус, той вика мъдреците и ги пита за времето, в което трябва да се яви звездата, праща ги във Витлеем, поръчва им да му докладват, те тръгват (от Йерусалим) и "звездата, която бяха видели на изток вървеше пред тях, докато дойде и се спря над мястото гдето беше детето".
Проблемът е, че Витлеем не е на изток от Йерусалим, а точно на юг





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 23:24



Точно това се опитвам да ти покажа - в текста е очевидно - в началото се казва, че самите те са дошли "от Изтока", логично е звездата да им се е явила именно там, тоест по-късно същата звезда, която са видели преди, докато са пътували към Йерусалим, ги е довела при Иисус.



Тема Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 23:27



Да приемем твоето четене.
Да предположим и, че влъхвите са там зороастрийски магове.
Как това може да обясни датата на раждането на Исус?

Демек, давай нататък, че тъпчем на едно място от часове





Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 23:29



Колега ,на 100 % си прав,според както ми подсказва "акъла",сиреч понасъбраните в лявото долно "кюше"на м.ми кухина нищожни,според Зиези знанийца.

За раждането на "чифутина"с "гърчоманско" име Иисус Христос имаме налице исторически,новозаветни/религиозно-книжовни/,историко-хронологични и хронологични сведения,данни и податки-ТОВА ВЕЧЕ ГО ПИСАХ, НО НИКОЙ НЕ МУ ОБЪРНА ВНИМАНИЕ !..........Щото все е по-друго .......да се ИЗГЛУПОСЛОВИШ на старинарския ми гръб.

Проблема е един-КОЯ е тази пресечна точка в която се срещат ,не САМО се ПОВЕЧЕТО от,сведенията данните и податките ,но зад която стоят АБСОЛЮТНО ДОКАЗУЕМИ факти....или ПОНЕ един факт !

Този един/единствен /факт е появата на Халеевата комета в края на август 12 г.пр.н.е. и ДВИЖЕНИЕТО й ОТ ИЗТОК НА ЗАПАД !

Може ли да се съгласува този НЕОСПОРИМ астрономично-хронологичен факт с останалия комплекс от сведения,данни и податки ?

В своята публикация "КОГДА ЖЕ РОДИЛСЯ И БЫЛ РАСПЯТ ИИСУС ХРИСТОС? "/http://hbar.phys.msu.ru/gorm/chrono/christh2.htm/,руския изследовател на проблема Олег Рапов доказва ,.че МОЖЕ ! И приоритет в хипотезата му,че И.Х.е роден между 1-7 септември 12 г.пр.н.е.имат АСТРОНОМИЧНИТЕ ЯВЛЕНИЯ,тоест безспорния факт !

Без да влизам в подробности,ти подържаш същата теза ! Затова и моите адмирации !

ПС-Уви,като се позамисля .........това хич,не е комплимент за този клуб ,та напълно ще те разбера, ако ми се разсърдиш за него !





Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 23:30



Ами аз извода отдавна съм го направил - ако се съгласим с есенцията на написаното, магите не биха тръгнали, да речем от Вавилон, заради обикновено астрономическо събитие. Тоест става дума за някое, което те не са очаквали или е имало необикновен за тях характер. Комета или падаща звезда? И какви сведения за този период има за комети или падащи звезди?



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: Cтapинap]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 23:33



Колега, има и един специален допълнителен аргумент, който съм написал, но никой не загрява. Магите от Вавилон са били зурванити, а в зурванизма кометата е била на особена почит. Зурван - времето, се е "изразявал" с астрономически явления...





Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 23:35



Като гледам са бол. Из небето тези години са въляли звезди и комети.
Ако ще ми говориш за Халеевата, спести си го, нямам как да е тя. Това е прекалено ранна дата за рождението на Исус, Квириний още е бил консул, което изключва да е управлявал Сирия.



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 23:37



Възможно е. Но да направим допълнителни допускания. Никъде не се казва, че магите са тръгнали веднага.

Освен това в текста може да става дума за две явления, не за едно. Има и такова четене.



Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 23:42



А кога са тръгнали? Видели са Халеевата комета през -12 и са изчакали няколко години за да отидат да намерят младенеца с майка му Мария?
Нищо при Матей не говори, че е имало чакане, прочети го пак. Напротив, съвсем последователни действия са описани.



Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.12.07 23:43



За последно се намесвам-според досегашните изследвания магите са тръгнали по повод :

1/Избухването на свърхнова звезда-пролетта на 5 г.пр.н.е.

2/Сближението на Юпитер със Сатурн,през май,септември,ноември 7 г.пр.н.е.

3/Появата на Халеевата комета -забелязана от китайския астроном Ма Туан Лин на 26 август 12 г.пр.н.е. ,която се е движела 63 дни /до октомври/ от изток на запад.

За движеща се звезда,съобщава Евангелист Матей -кое от трите явления "пасва" към тази информация ?



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 23:49



УФФФФФФФФФФФФФФФФФФ.
То не стига да пасва само Матей, трябва да пасват и останалите автори!!!!
Ако Исус е роден през 12та, то значи е бил на 45 в годината на смъртта си, а над 40, когато е покръстен? При положение, че сакердотната възраст е малко над 30?
Ами декретът за преброяването? За него се знае, че е издаден след -9, как да напаснем -12 за да става?



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано25.12.07 23:54



А какво да кажем за
"1/Избухването на свърхнова звезда-пролетта на 5 г.пр.н.е.

2/Сближението на Юпитер със Сатурн,през май,септември,ноември 7 г.пр.н.е"

И двете дати са достоверни, по-достоверни от 12та. Какво мислиш?



Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано25.12.07 23:57



Мисля си за Ирод.
Ирод умира през пролетта (преди Пасха) на 4 пр.Хр., това означава Исус да е бил на няколко месеца при смъртта му, а Матей свидетелства, че те са останали години в Египет и са се върнали едва след смъртта на Ирод.



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:05



Мда. И тук е разковничето. Кои дечица Ирод иска /не казвам "избива"/?
Не тези, които са на нулева възраст, а тези "на две години и по-млади". Тоест магите пристигат в Йерусалим не веднага, а две години след пророческото явяване на "звездата". Така всичко пасва.


Магите виждат видението си да речем 7ма година пр.Хр. и след две години пристигат в Йерусалим, в 5та година. Скоро след това Ирод умира, а те се връщат, да речем във Вавилон.

ПП Вариантът с 5та година също може да се обоснове в тази рамка - 5-4г., със свърт на Ирод много скоро след пристигането на Магите в Йерусалим.

Редактирано от _magotin_ на 26.12.07 00:08.



Тема Ужас, ужас ужас.нови [re: _magotin_]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.12.07 00:06



Не зная как издържах да чета мненията ви докрай. Вие провалихте цялата тема тотално с Мелиса и Старинаря.
Толкова много безполезни неща да се изкажат за няколко часа и така зловещо да задръстят хубавата тема не се случва всеки ден.
Аз ще си сменя сигнатурата и ще си върна старата в знак на това, което видях. За пореден път се убеждавам че тя е правилната.
То не бяха фантастични рождени дати като 12 г. преди Христа и то дори и седмицата показаха; между 1-7 септември, както и "неоспорими астрологически факти"; то не бяха "не влъхви, ами маги и то не какви да е, а зурванити, тръгнали от Вавилон"; други пък дипломирани историци и археолози показаха, че дори не ползват руски - един от основните научни езици на Планетата Земя...
Аман, аман, аман!!!
Инатът преебава всичко, що не се съгласихте един с други и да поведене конструктивен диалог, вместо да се дърляте така махленски?
Ето накратко и моето мнение по Великия Проблем:
Много ясно, че влъхвите са маги, но, както казва моят добър любимец Херодот: "за това си има свещен логос, обаче аз няма да ви го разкажа".

Айде да отивам да връщам сигнатурата!

Бог да простит попа Станка, кй ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано26.12.07 00:08



Избива всички от 0 до 2. За по-сигурно, и аз така щях да направя, ако единствените ми наставления са някакви звездни несигурни предания





Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:11



И все пак? Числата са свещено нещо в Юдейската традиция, а пък и не само в нея. Вероятно две не е употребено случайно. Така че вероятно наистина магите казват на Ирод, че са видяли преди време "звездата". Вероятно именно поради отказа да му сътрудничат Ирод не знае точния момент, а само приблизителния. Така че и 7ма и 5та си остават вероятни дати за рождението на Иисус.



Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано26.12.07 00:14



Къде видя две? Къде в Евангелията?
Дори и да го има, извинявай, не ти отива да осланяш цялата си теория на неслучайни числа в една традиция, докато историческите доводи са против.
Така или иначе всички бяхме наясно, че не днес ще разрешим проблема



Сега ще обсъждаме ли кога е умрял или ще си запазим дискусията за Великден?



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:15



Освен посочените от Старинаря мнения, има и друго. То принадлежи на един астроном и се базира на текстовете на евангелистите, които казват, че звездата "се движела пред" и "стояла над". Според него това е Юпитер и описаното състояние е било валидно между 17 април 6г.пр.Хр. до 19 декември същата година.



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано26.12.07 00:17



"неоспорими астрологически факти"..... Где видя астрология бе.....многоточие ?

Ай един въпрос -как е изчислена появата на Халеевата комета на 26 август 12 г.пр.н.е. ?

Аз мога да го докажа ,въз основа на това което се сторили истинските учени/щото аз съм любител/ преди мен !

Ами ти ? Как ще го оспориш ? .........плюнка нещастна !......дето бъркаш
астрономия с....... астрология .





Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:18



Напротив, датата на смъртта на Ирод подкрепя мнението за явление, случило се между 7ма и 5та година пр.Хр. Не виждам кои факти противоречат на тази теория.



Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано26.12.07 00:19



Това е интересно.
Имаш ли линк? Някаква информация в повече? 6пр.Хр. ми се струва доста приемливо исторически....



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:20



Ето





Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано26.12.07 00:34



Видях защо ти е харесл линка

Интересна е частта, че са зороастройски свещеници

Не знам какво да кажа, трябва да го прочета бавно цялото, човекът е астроном, но аз не съм пробвала да дискутирам тук в нито един момент астрономическия аспект...
Интересно ми е, защо, ако е вярно както твърди, че на монетите е изоразено точно това, те са поне 10 години по-късни?

Впрочем, Романа ме помоли да те питам: "за чий им е било на зороастрийски свещеници да си разкарват задниците за да се поклонят на един юдейски изтърсак"?



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:41



За последния въпрос вече писах - в Зурванизма има крайно почитание към небесните тела, тъй като се счита че времето "Зурван" се изразява във видимата вселена чрез небесните тела и тяхното движение. От времето на Зороастър съществува преданието за Сяошант - зороастрийския Спасител, нещо като Месията на евреите. Според едно мнение Вавилонският плен силно се отразил на евреите и те прихванали във Вавилон много вярвания и практики от местните жреци, в т.ч. и зороастрийските. Та не е невъзможно зурванитите да са били развълнувани от явлението, а в последствие да са научили от мълвата за предполагаемия еврейски Месия. Достатъчен повод да разучат, тъй като в зороастризма истината се търси активно. А вярващите често предприемали дълги пътувания, с цел да посетят един или друг почитан обект, основно трите главни храма на огъня.

Да отговоря на Римлянина любезно и кратко - защо половината свят днес се кланя на същия този изтърсак?



Монетата е много интересна и тъй като е сечена в Антиохия, възможно е вместо обичайните римски аверси/реверси да е избрано нещо друго, примерно изображение, което е било видяно в Юдея.


Редактирано от _magotin_ на 26.12.07 00:42.



Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано26.12.07 00:49



Политически коректната версия на отговора на Романа е: ".......... , .....!......... ........... . ......? ................................... ................... .......... ......... ... ................. ....... ,.........................!! ..... ..... ....... ... ........... ....... ..... ....... ............... ... ,............... .........!........... ,............... :........... .... ; ......... ...... ;............ ;.....!... ....... ........! ..... ... .......?........... ..... ............. .... , ......... ... ......... ... ... ?.........!!... .........................!!!..... ....... ....... ......... ... "



Иначе, според теб са го направили от любопитство, заради това, че са били големи астрономи и защото за почитали небесните тела и явления?

За половината свят, който е само една шеста е подло да спорим, все пак тогава той е бил доста по-малко известен

За монетите, не става току така да им се смени реверса, по това време сеченето вече е под императорски контрол. Но да приемем засега...то би континю



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Cтapинap]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано26.12.07 11:24



Астрологията е майка на астрономията за ваше сведение :D

100 символа не стигат!


Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Cтapинap]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.12.07 11:47



Хаха найш колко ми дреме за кометите? А ти че си любител, такъв си, макар и да ми поправяш грешките.

Nihil agengo, homines male agere discunt.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 26.12.07 11:47.



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Ray of Light]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.12.07 11:49



Човекът е прав, аз сбърках, ама се е хванал за слаби изследователи като Репов. И от това му иде грешката.

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Cтapинap]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано27.12.07 08:29



В отговор на:

Ай един въпрос -как е изчислена появата на Халеевата комета на 26 август 12 г.пр.н.е. ?



Това не може да е Халеевата комета.
На 26 август 12 г.п.н.е. тя е била на повече от 30 астрономически единици от Земята и е представлявала небесно тяло от 18.6 величина, или с други думи - меко казано, невидима.
Кометата се е виждала много добре през октомври 9 г.н.е. Орбиталният й период е грубо 76 години, а оттук нататък аритметиката е елементарна.
Предоверявате се на разни руски сайтове.



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: easy]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 11:02



1st Date Obs Perihelion Perigee Brightness Max.
Reported Int Date Dist Date Dist Date Mag Name, Notes
YYYY/mmm/DD (d) YYYY/mmm/DD (AU) YYYY/mmm/DD (AU) YYYY/mmm/DD
------------ --- ----------- ----- ----------- ---- ----------- ---- -----------------------------------
Julian Calendar

1

12/Aug/25 57 12/Oct/10 0.59 12/Sep/10 0.16 12/Sep/10 1 1P/Halley



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Cтapинap]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано27.12.07 11:25



Би ли цитирал източника си?
Моите са астрономическа програма, както и пресмятането на появяването й от Халей назад (той предсказал появата й през 1758 и доказал, че кометите, видени през 1531, 1607 и 1682, са всъщност едно и също тяло).
За да не бъда голословен, прилагам картинка (

). Обърни внимание на датата и мястото (в горната част на програмата). Ако настояваш, мога да ти покажа къде се е намирала Халеевата комета през 12 г. п.н.е.



Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: _magotin_]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано27.12.07 12:04



не е римски!

в основата му е прераждането и новото начало, а не раждането.



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: РАЖДАНЕ НА НЕПОБЕДИМОТО СЛЪНЦЕнови [re: мapдyk]  
Автор Vencci * (*)
Публикувано27.12.07 12:31





Привет !






Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: easy]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 13:30



Моля :-http://ssd.jpl.nasa.gov/?great_comets

Да уточня -аз за нищо не настоявам.Аз само предложих да дискутираме като по подходяща за датата 24 декември, въпроса за рожденния ден на Исисус Христос.

И намерих за уместно да насоча вниманието И КЪМ 12 г.пр.н.е.,защото както писах ,ми се струва,че тезата на О.Рапов е добре аргументирана,доколкото това е възможно за историческо събитие за което има противоречиви и трудно съвместими данни от различен произход-исторически,библейски,хронологично-астрономични и историкохронологични.

Не съм астроном,както и много други неща не съм -в т.ч.и историк.

Но все пак се досетих,за вероятноста през 12 г.пр.н.е. Халеевата комета да е ненаблюдаема или поне трудно забележима.........макар,че все пак тази вероятност се изключва от от ДВА ист.извора.

1/ Китайския астроном Ма Туан Лин фиксирал появата на ХК на 26 август 12 г.пр.н.е. в източната част на съзвездието Близнаци.

2/ Аналите на Дион Касий ,че в консулството на Валерий Месалг и Сулпиций Квириний -ПАК в 12 г.пр.н.е.-, преди смърта на Агрипа в течение на много нощи над Рим се виждала комета.

..и макар,че в известната фреска на Джото от 1301 г. в Cappella Scrovegni в Падуа Витлеемската звезда е нарисувана именно като комета.

забележка-е Джото не е бил съвременник на събитието

пък и едва ли е имал достъп до китайските астрономически наблюдения....но пък може да е чел "Historia Romana" на Дион Касий ..нали ?

И да е стигнал до извода на Рапов ?!

Както и да е,направих САМО една проверка- има ли някакво сходство между представянето за перихелия на ХК през 12 г.пр.н.е. и перихелия на ХК при една друга нейна поява,която е добре засвидетествувана в историческите извори-през 989 г.сл.Р.Х.

Ето и резултата:

12 г.пр.н.е.-Perihelion / Date Dist /..............12/Oct/10 0.59

989 г.сл.н.е.-Perihelion / Date Dist /............989/Sep/05 0.58

Ако имаш желание да обсъдим проблема,нямам нищо против.Само ще бъда доволен ако ти при твоите очевидно големи знания по астрономия най-внимателно прецениш съответните "за" и "против" астрономите от І век.пр.н.е. да забележат ХК през 12 г.пр.н.е./на първо място Ма Туан Лин /

Аз от своя страна пък на първо място ще се ангажирам да "засека"сведението на Дион Касий със сведения от други исторически извори.

ПС-разбира се,всичко това може да стане и по бележника.Както предпочиташ.



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 14:07



Бе вие Йосиф Флавий не го ли четете?
Преданието е било толкова широко разпространено, че в един момент е било удобно интерпретирано като отнасящо се за императора.



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 14:10



И това го казваш, защото...?



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 14:20



За чий им е било на зороастрийски свещеници да си разкарват задниците за да се поклонят на един юдейски изтърсак?



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 14:34



Добре, но във възможните години има само един император, чието раждане може да се каже, отговаря, и той е последният човек, който е бил подготвян за такъв



Лично аз смятам, че е нестабилен довод да се търси абсолютно съответствие на комета, звезда и т.н. падащи от небето неща, защото най-ранната информация за това е дадена поне 50 години след това, което означава съвсем просто, че авторът, в случая Матей, може удобно да е нагласил циркулираща идея за случая.

Редактирано от mellisa на 27.12.07 14:38.



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 14:43



Именно.
Не може да се докаже, че Евангелията са писани преди Флавий.
Или преди разрушаването на Храма.
Дори да приемем, че съдържат някакво древно ядро, те са редактирани толкова пъти, че "осъвременяването" просто заличава оригиналната версия.
Да не говорим пък, че в тях очевидно е имало един символичен пласт, неразбран от по-късните идиоти, които са го приемали буквално.
Симон-синът-на Звездата, който отпочнал бунтове, принадлежи към същата традиция (мене ако питаш!), ама за неговото раждане във връзка със звезди и комети нещо дискусии не виждам.



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 15:03



Ние по едно раждане наведнъж анализираме

. А и Симон не е обявен за бог, нито почитан от един милиард днес.

Трудно е да се отсее кое от Евангелията е исторически достоверно и кое не е, ако не е наистина засечено с независими източници. И дори тогава, какво с появата не нова звезда/комета, пак няма гаранции, че не е добавяно пост фактум.



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 15:09



Че каква е разликата?
Аз не съм от този милиард, а слава Богу, и други не са...


По времето, по което са се раждали Исус и Симон, смея да твърдя, НИКОЙ не ги е почитал. Затова раждането и на двамата е потънало знаеш-къде.
СЛЕД като единия почнали да го почитат, този пропуск бил успешно запълнен (дали не с данните за втория?).
Така че наистина не ми е ясно за какво е цялата дандания?

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 16:31



"По времето, по което са се раждали Исус и Симон, смея да твърдя, НИКОЙ не ги е почитал. Затова раждането и на двамата е потънало знаеш-къде."

То си е така,разбира се....как беше ..."никой не е пророк в родното си място/или -там където се е родил/"

Та затова и до 4 век въпроса за времето на раждането на Христос просто не е бил актуален в християнската общност.....да не говорим ,че изобщо до едно късно време историческите персонажи са се вписвали в аналите с времето или обстоятелствата на раждането им,само ако е имало нещо екстраординерно в случая.

Както един Юлии Цезар например,чието име/част от и./и до ден днешен носи една доста популярна гинекологична операция.

Ама християнството си е факт,който датира от І век сл.н.е.-сравни Йосиф Флавий /на който самия ти се позоваваш/.

Споменавам го заради теб и с пълната яснота,че отдавна се оспорва сведението от XVIII : 2 : 3 ,эа самия Иисус Христос в Юдейски древности ...но в ЮД има и сведения за Йоан Кръстител,както и за брата на Иисус Христос -Яков/ XVIII - 5,2 : XX- 9,1 /

Дали всичко е пълна измислица,т.е.-късни добавки на християни, които са редактирали ЮД преди Евсевий Кесарийски ?

Мисля ,че ще е прекалено-става отрицание заради самото отрицание.Поне защото съществуват писмата на Плиний Младши до император Траян от които се разбира ,че "дивото суеверие" към края на І век-началото на ІІ век сл.н.е. вече си е култ с добре разгърната обредна система.....пък нека за образования ПМ ,да е "диво суеверие".......сякаш да правиш хекатомби на Юпитер или да си вреш носа в червата на заклани петли е нещо друго ?



Както и да е,очевидно тази обредна система , не може да се зароди от нищото, току към този период.

Явно има рационален момент маскиран зад противоречиви и трудно съвместими сведения,данни и податки от различни източници-

Най-вероятно то е следното -имало е човек на име Йешуа ,считан за Месия и той все нещо е казвал на своите ученици за своето раждане като "Син Божи"
Един е запомнил едно,друг друго ,а трети и четвърти са записвали.

И въпросът е- има ли начин да се съчетаят ПОВЕЧЕТО от известните сведения или няма начин ?

Ако има генералния извод е един ...ако няма -съвсем друг-

На всеки случай митраиската дата 25 декември е съвсем...

ПС-ама да не си помислиш,че........целта е да я заменим с "правилната "?



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 16:43



Тъй ли?
Ми аз, глупакът, що съм останал с впечатлението, че той говори за себе си предимно като за "Син человечески"?
Злите езици пък говорят за него като за "роден от жена", което по тези места според някои сегашни историци си е обида.


Но дори да приемем, че Исус е говори за себе си като за "син Божи", това според тебе няма ли за означава по-скоро "дъховното раждане", момента на просветление, посвещение или нещо подобно, а не момента на физическото раждане?

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано27.12.07 16:55



огъня(смърта) дарява живот!

Когато разбереш смисъла на това писание ша разбереш значението на празника.
Християнството отрича прераждането.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 17:43



Е,е,е ....хайде сега "аз...еди какво си" .Не зная как е за другите ,но за мен е съвсем ясно ,че не си "еди какво си"



Очевидно аз акцентирам върху едно,защото това е интересното за мен във въпроса,теб те интересува друго..........а там имаш вече опонент.

Позволих си репликата,защото според мен по-горе подценяваш историческата значимост на въпроса за времето когато се е родил Иисус Христос.



Тема Re: Хубаво.нови [re: мapдyk]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 17:50



Мен ще ми е интересно да разбера следното : съгласен ли си или не с 25 декември като рождена дата на Иисус Христос,респективно-ако да-защо ? ,ако не-пак защо ?

Друго не ме интересува в тази тема





Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано27.12.07 18:00



заменили са стар обичай с нов

откъдето идва обвързването на Христос със Слънцето.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 18:03



Не я подценявам. И на мене ми е много интересно, ама не виждам никакъв начин да се установи кога точно се е родил Исус.
Единственото нещо, за което съм сигурен, е че е съден от Пилат.



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 19:07



Идеята е-не е и не може да бъде 25 декември !

И само глупец или някой фоменкоид ,ще захецне на някоя харесала му дата а ла "Н-година,в този месец,в този ден и в този час ,и миг" се е родил Иисус Христос.

А въпросът е интересен,макар и даже като възможност да се провери разпването от Пилат......защото знаеш и там данните са противоречиви.

А Рапов,кой каквото и да пише има интересни попадения.

Например без да съм чел всичко по въпроса-а практически това е невъзможно

-,все пак от това което съм чел ,никой преди Рапов ,не се е сетил да опровергае от много интересен ъгъл евангелската теза,че Иисус Христос е разпнат на 30 или около 30 години.

Според Рапов той е бил на възраст между 40 и 50 години .......и го доказва с любопитна наблюдателност и остроумие.

И сега за да подкрепя или ........за да разколебая евентуалния положителен ефект от точно този момент в тезата на Рапов ще го подкрепя с........Туринската плащеница

Отдавна ми прави впечатление факта,че образа от плащеницата е на човек на доста повече от 30 години. Не намираш ли ?

Или да питаме Мелиса ? ....алоо колежке ?



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 19:20



Можеше да пробваш нещо по-леко, по-културно, "ехо" например, не да си подвикваме като двама овчаря на съседни баири



Не е вярно, от това, което аз съм чела, от доста време, или поне от както качиха във времето рождената му година, се счита, че е бил към 40те. Ако сметнеш, роден през -7, годината, която на мен ми се струва най-приемлива, до 33, това са си 40 години. А годината 33 е най-подходящата по редица причини, даже е изчеслено, че се пада 3 април, а не март, както до сега се смяташе.



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 20:11



Взимам си строга бележка !

Ехооо ..колежке ?

Ще си позволя съвсем кратък преразказ на този аргумент на Рапов

....юдеите /мудреците от синедриона/"затапват"Иисус Христос с аргумента ,как ще знае за неща от време Авраамово ,сиреч случили се преди ХИЛЯДИ години .....след като самия той -Иисус Христос-НЯМА ПЕТДЕСЕТ ГОДИНИ !
Не ти ли се струва,че -както отбелязва Рапов-,тази контрареплика на мудреците хич не пасва за човек приближаваш 40-те или точно -на 40 години ?

Виж за човек навлязъл доста във 40-те ,е тъкмо на място ,сиреч 33 плюс 12 прави 45 години

ПС 1-и като речеш да ми отвръщаш ,съобрази,че като първороден син Иисус Христос ,още след обрязването си ,той е бил посветен на Храма.......значи мудреците все ще да са знаели повече от теб и мен за неговото предишно житие-битие...още от раждането му .

ПС 2-а за образа от плащеницата какво мислиш ?



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 20:26



Мелисата я викаш само ако те интересува какви художествени достойнства има Торинската плащеница.



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 20:30



Е, на мене като аргумент това не ми харесва твърде.
Ако Исус е бил посветен на Храма, и те са знаели кога точно е роден, би следвало да се предполага, че ще го държат под око, както и ще му се даде подходящо образование.
Пък той каквито ги направил...
Абе ти разглеждал ли си версията и Исус, и Йоан да са идумейци?



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 20:34



Изобщо не се съмнявам в квалитетното й мнение за художествените достойнства на плащеницата.

Но мен ме интересува конкретното й мнение за възраста на образа там.

Извън всичко друго тя задължително следва да има изтънкия усет по въпроса присъщ за представителките на нежния пол .

Та затова,още веднъж....... ехооо



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 20:38



Ще ме извиниш, но Исус е дъвкан от векове, ние няма да открием топлата вода, а и в момента си ми по-интересен ти


Не мога да разбера защо в казус, за който няма решение, т.е., в който няма как да се докаже, че някой е прав, толкова много държиш на дата, която е меко казано аутсайдер? И то въз основа на аргументи, които не търпят критика. Мъдреците Му били казали, че няма 50 години и от това следва, че е над 40? Ами и на мен ми казаха наскоро, че нямам 40, а аз съм далеч даже от 30!;) Това нищо не значи реално, освен, че Той е нямал 50 и толкова. И че се мери спрямо не неговата възраст, а ъгълът е друг - традициите и възрастовите граници на юдеите; при тях 50 е символично, както примерно в Рим за да станеш консул по принцип ти трябват 40. И ако ще да си на 15 или на 25, ако решиш да се кандидатираш, отговорът няма да е нямаш 20 за първия или нямаш 30 за втория, а нямаш именно 40! (Да, да, знам за изключенията, не за тях говорим сега, да не го обсъждаме).
А дори и да го погледнем така - ако все пак е бил към 45, няма да му издребняват толкова, напротив, биха му напомнили, че няма още 50, ако е наистина много далеч от тях. А ако е бил покръстен 3 години преди да е разпънат, то това го прави на доста над сакердотната възраст, а виж това мен ме притеснява много повече.

За плащеницата...мисля, че нямам точно определено мнение. В смисъл, дай първо да сме сигурни, че на нея е лицето на Исус, после да мислим на колко изглежда на нея и т.н.



Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 20:40



Отговор по овчарски -ТЦЪ !



Иначе и сериозно-много,много интересна проблематика има в ранното християнство ,но........ вече си имам 20-годишно пристрастие към историята на І БИ ,че и за добавка ,едно друго от края на ІІ БИ/сещаш се нали /



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 20:40



:)))
Все едно не съм чула замаскираната (вярно, много добре

) обида



Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 20:43



Ахам, за рождения му ден ще му подаря звънче, да не си хаби гласа докато ме вика като консултант за някое плетиво или бродерия





Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 20:49



Доколкото съм запознат, католягите никога не са потвърждавали автентичността на плащеницата. Което не им пречи да събират парите на поклонниците, ама това е друга тема...


Знам, че веднъж е правено изследване и то установило, че е изработка някъде 13-15 век.
Обаче точно по тоя въпрос съм прочел толкова глупости, че да хванеш католягите и с тях да биеш ученягите.
Лично аз силно се съмнявам в автентичността на този, ъ-ъ-ъ, артефакт.
Признавам, че е доста АРТ, но оспорвам, че е ФАКТ.

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 20:52



Искам и аз, бе!


И аз имам рожден ден.

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 20:59



Аз до колкото съм запозната, те и учените не са го доказали категорично. И е сред онези въпроси, които вече са повече реална митология, от колкото история. Аргументът, че на една може би автентична плащеница е може би представен Исус, който е може би на някаква възраст е...Сещаш се





Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 21:02



"при тях 50 е символично, както примерно в Рим за да станеш консул по принцип ти трябват 40."

Интересно защо например Сула ,съгласно присмехулниците,също оприличава младия Цезар като млада девойка /май ?/ ..а не отсича авторитетно ..."бе той ще стане консул и ще видите тогава как ще ви .......да речем "разплаче"



Ти как мислиш ? Защото аз си мисля,че в този случай "съгласието" на Сула идва от далеч ДАЖЕ ВИДИМО несъотвествуващата възраст на Цезар да стане утре-вдруги ден консул ?

Та така и за Иисус Христос ! Казали са му,че е няма 50 години ,защото е бил в 5-то десетилетие от живота си .......но още не го е навършил.

Сиреч просто ти предлагам да смениш "мащаба" /тоя трик за проверка на достоверноста са го учили и вероятно още учат "шпионите" /като заместиш Сула ,присмехулниците и Цезар с мудреците и Иисус Христос. Май има аналогия ,не си ли съгласна ?



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 21:09



Мисля, че в момента просто словоблудстваш :)

Няма начин да разберем какво са искали да кажат свещениците с една реплика, която дори не е сигурно, че са казали. Нито има смисъл да се заковаваме на една дата само заради това (е, и може би Халеевата комета, ама гледам даже и тя е несигурна

). Няма неоспорим аргумент в тези сметки, Евангелията са достатъчно противеречиви едно спрямо друго в някои отношения, да не говорим, че винаги можем да спорим и въобще дали има нещо вярно в тях писано в 1ви век.
Затова и ти казвам, че не ти е в стила да следваш не загубени каузи, а по-скоро такива, които не могат да се спечелят. Със същия успех можем да говорим за убийството на ДжФК



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор saur ()
Публикувано27.12.07 21:14



Казали са му,че е няма 50 години ,защото е бил в 5-то десетилетие от живота си.

Казали са му, че няма 50 години, защото тази възраст е граница на старостта, определена не от някой друг, ами от самия Бог. Справка - Библията, книга Числа.








Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 21:17



Абе той по принцип е прав.
Исус се е родил преди Рождество Христово...
Така като гледам, има пълно съгласие по света. И не е разпнат на 33 години. По-голямшък ще да е бил.
Обаче на мене, простия скептик, не ми е съдено да проумея как точно е станало. Сега ако беше тука твоя приятел, веднага щеше да те светне.
Неведоми са пътищата Господни....



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 21:17



Ама аз нарочно предупредих !

...че само ще разколебая нечия вяра в хипотезата на Рапов с този аргумент.

И все пак наистина го сторих защото отдавна,твърде отдавна ,години преди 25 декември 2007 г. ме е смущавало явното несъответствие между т.н.Христова възраст и възраста на образа от Туринската плащеница.

Това не е образ на човек на 30 или малко над 30 години !



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 21:19



Модерната версия е, че това е образът на дъртия Леонардо, автор на тоз гениален фалшификат.



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Точно така енови [re: saur]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано27.12.07 21:19



Най-сетне едно нормално мнение да им каже на тия, излагащи се къде се намират, че стават досадни вече.

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 21:21



Значи и ти си гледал филма-по нешънъла ли бе,по хистори визажа



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 21:24



Не съм.
Чел съм една мноо дебела книга по въпроса.



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 21:25



Фукльо





Тема Re: Точно така енови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 21:26



Ние си чешем езиците,защото ...на мен да речем ми е кеф.Ами ти що четеш като не ти е кеф ? Да не си нещо своего рода мазохист ?

Минавай на друга тема бе душко ? Или ...... си кажи тежката дума по тая та да млъкнем мигом като риби





Тема Re: Хубаво.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 21:29



Сакън ! Само не споменавай пред "метлата",че на всичко отгоре четеш и дебели книги ! Прогнозирам реплика-дебели са ,ама не са вярните и ги четеш ред през три.





Тема Re: Точно така енови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 21:29



Аз няма да млъквам като риби. Рибата е един от раннохристиянските символи, и някой ще си помисли, че ме е покръстил, просветил и отворил очите. Като нещо друго ще кандисам да мълча.


Ама и вие сте много нахални, бре!
Пъхнали сте се в компютъра на г-н Метла, и досаждате ли, досаждате!

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Точно така енови [re: Cтapинap]  
Автор saur ()
Публикувано27.12.07 21:30



То е ясно, че си чешете езиците, ама поне да бяхте прочели Библията, като сте се захванали да обсъждате библейски въпроси...








Тема Re: Хубаво.нови [re: saur]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 21:33



Ето.......още едно мнение с което се чувствам длъжен да се съобразя !

Но....вече е късно за справка с Числа ! Проверката ще е утре !



Тема Re: Точно така енови [re: saur]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 21:34



Ние не обсъждаме библейски, а исторически въпроси :) Това, че Библията се явява евентуално исторически извор е допълнително


А Евангелията даже ги цитирахме вчера



Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 21:35



Е, аз не ти ли казах същото, бре?


Педесет е символичният праг за мъдростта!



Тема Re: Точно така енови [re: saur]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 21:36



Пич, ние не оспорваме казаното от тебе.


Лично аз, като фен на дебелите книги, съм я чел няколко пъти.
Ти имаш ли пътеводител за този абсолютен батак?
Кажи ми кое е нещото, което НЯМА да намериш там?
Сигурно има хора, които вълшебно се ориентират из нея, ама аз не съм от тях.
За последен път изяснявах родословието на Авесалом.
Я кажи ти какво знаеш по въпроса. Ако може и с книга:стих.

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 21:37



Обаче да бъде от онези,малките бронзови звънчета ....хем са евтини ,хем много са удобни да ги сложиш на дънна въдица,та като забие шарана мигом да го усетиш ..дзън дзън........ дзън дзън.

Който не е изпитвал този момент, нищо не знае ....ако ще и да е М.Балева ,Божо или предподавател в НБУ.



Тема Re: Точно така енови [re: mellisa]  
Автор saur ()
Публикувано27.12.07 21:44



Библейският "извор" в случая е съвсем на място, защото възрастта от 50 години се посочва точно във връзка с храмови служители.








Тема Re: Точно така енови [re: инцидeнтeн]  
Автор saur ()
Публикувано27.12.07 21:45



Четвърта и осма глава.








Тема Re: Точно така енови [re: saur]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 21:58



Както писах вече-късно е да правя справки с Числа.Въпреки посочените глави !

Но не е късно да се върна към нещо което писах по-горе-като всеки първенец Иисус Христос след раждането си е бил посветен на Храма .И понеже възраста лъже/справка туринската плащеница ,ако и да е фалшификат / не ли от някой "тефтер" мудреците са знаели,че Иисус Христос няма още 50 години,макар и да отива нататък ?



Тема Re: Точно така енови [re: saur]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано27.12.07 22:30



И упорстват, бе?! Явно не разбират къде ги посатви с твоята намеса.
Аз на тяхно место бих се засрамил.

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Точно така енови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.12.07 22:40



Той ни "посатви", ама ние сме упорити!


А ти ВЕЧЕ си се засрамил, гледам, подписчето ти почервеняло като маймунско д...

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Точно така енови [re: saur]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.12.07 22:44



Всъщност има теологическо обяснение за това защо Исус е изглеждал по-възрастен и, ако приемем, че забележката не е свързана с възрастта на храмовите служители, то е за да се изпълни предреченото от Исая (май беше 50 или 51), че "нямаше благообразие в него, презрян, отхвърлен, по-грозен от всички хора...". Т.е., Исус трябва да изглежда по-възрастен, защото трябва да изпълни предреченото за него





Тема Re: Точно така енови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.12.07 22:45



Слушай льольо .За разлика от теб аз се отнасям сериозно към Св.Писание.

И след като там пише,че първенеца на семейството Йосиф и Мария съгласно старата традиция е посветен на Храма ......аз вярвам че е така !

И никой,най-малко пък ти,не може да ме убеди,че това примициално посвещаване е било някаква формалност ......като онези книжки с имената на усопшите ,с които поп Койчо си дотъпквал ловната пушка за да гърми по патките ......и тъй ги изпращал на Господя.

А сега бягай да четеш "Кода на Леонардо" или друга съкровена за теб книжица.

Е,ако имаш срам разбира се,щото вече ти се каза-ти какво дириш в темата ?

....... ама пак нахалстваш



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Cтapинap]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано28.12.07 08:47



Благодаря за линка.


Направих допълнително справка; грешката е моя, Халеевата комета наистина се е появявала през 12 г. п.н.е. (споменава се също и 11 г. п.н.е., но при обикалянето си около Слънцето би могла да се наблюдава два пъти) Оказа се, че се влияе силно от Юпитер и Сатурн и орбиталният й период може да варира между 75 и 84 години, което прави разминаването напълно възможно.
Странно, че софтуерът, който ползвам, показва друго. Досега не ми се е случвало да го хващам в подобни грешки (между другото, показва чудесно конюнкцията Юпитер-Сатурн от 7 г. п.н.е., за която спомена Мелиса; доста впечатляваща гледка). В края на краищата, орбитите могат да се изчисляват и работата на машините, пред които сме седнали, е точно тази.
Явно някой програмист не си е свършил добре работата.



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: easy]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано28.12.07 12:00



Аз също благодаря за извършената проверка-вече съм сигурен в достоверноста на изворите съобщаващи за комета пред 12 г.пр.н.е.

Що се отнася до 11 г.пр.н.е. тя е ......същата 12 г.пр.н.е. само че изчислена по т.н."правило на Касини" с което работи историческата хронология ,съгласно което между 1 г.ПР.н.е.и 1 г.ОТ н.е.се въвежда нулева година.

В този смисъл можем да бъдем сигурни,че в този източник в който срещаме 11 вместо 12 година съответната информация е съобразена с това правило.

В резюме -има три вида астрономични явления в периода 12-5 г.пр.н.е. които следва да се отчитат при въпроса за раждането на Иисус Христос:

12 г.пр.н.е.- на 26 август -поява на Халеевата комета и наблюдението й за 63 дни.В Св.Писание пише че Витлеемската звезда се е виждала в продължение на 70 дни.

7 г.пр.не.- втората конюнкция Юпитер-Сатурн от 30 септември с.г.,защото тогава разстоянието между тях е под 1 мин..и явлението е било видно сутринта на изток,както е по Св.Писание,за разлика от първата конюнкция от 17 май с.г. -Явлението НЕ може да се наблюдава продължително време.

5 г-пр.не.-през пролетта,избухването на свръхнова звезда в съзвездието Козирог -по ред причини изследователите са против идентификацията на Витлеемската звезда със "свърхова" .Справка-http://www.molas.ru/as/Vifleemskay_zvezda_cometa_ili_novaya.htm

забележка-с отчитане правилото на Касини,годините са съответно:-11,-6,-4

Въпрос-можем ли да считаме за "изчистен"астрономичния контекст на интересуващото ни събитие ?

Предварително заключение-нито една от трите хипотези за "Витлеемската звезда" не подкрепя 25 декември като рожден ден на Иисус Христос.



Тема Re: Точно така енови [re: saur]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано28.12.07 19:06



Такааа,прочетох гл 4 и 8 на Числа .Възможни са два отговора-кратък и пространен.

Предлагам краткия .

Въпросът е какво е значението на "50-те години "в Евангелието на Йоан гл 8 : 56,57,58

56 Авраам ,вашият баща би се зарадвал да види Моя ден,и видя ,и се възрадва
57 На това иудеите Му рекоха-НЯМАШ ОЩЕ ПЕТДЕСЕТ ГОДИНИ -и си видял Авраама ?
58 Иисус им рече:истина,истина ви казвам:преди Авраам да е бил,Аз съм

Според мнението на Рапов ,което засега подържам и аз ,тълкуването е следното-този откъс от ЕЙ има буквалното значение на аргумент ,че в момента на произнасянето на думите,В БЛИЗКО ВРЕМЕ до Разпятието Му,Иисус Христос е бил на възраст между 40 и 50 години.

Според твоето мнение израза има метафорично и най-общо значение,което се разбира от гл 4 и 8 на Числа-просто 50 години за иудеите са били "граница" на старостта.

Сиреч репликата на иудеите би могла да бъде отправена към всеки човек на възраст под 49 години ,11 месеца и 29 дни

стига да не е "старец"-
на 20,на 30,на 40 г.

Да,но нито гл.4 ,нито гл.8 от Числа НИ НАЙ-МАЛКО НЕ подкрепят мнението ти !

Да не би да си имал предвид други глави...или други книги от Св.Писание ?



Тема Re: Точно така енови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано28.12.07 20:58



Бе няма да се научат да цитират някои хора!
Справката Библия, книга Числа изглежда като покана:
Елате ми на гости - Младост, вх. А.



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Точно така енови [re: Cтapинap]  
Автор мykaтpaлиc (херменевт)
Публикувано28.12.07 21:06



а какво се случва на евреите над 50 години? явно е важно, защото възраста е определена от 30 до 50 години. нищо не се казва за 40 годишните.

'Чрез плакатни стихотворения не се стига нито до барикадите, нито до Парнас'


Тема Re: Точно така енови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано28.12.07 21:50



Бее.......я не си взимай беля на главата !



Ами ако река да дойда в Младост .....вх А ?

Какво ще ми цитираш........на масата ? /Купено из маркетите мутряшко вино ? ....Мерсим ти тогава за "цитата"

Шегата на страна ,но в първата половина на януари наистина съм задължен да прескоча за няколко дни в Бойко-сити. Дали пък не може да се срещнем неколцина приятели ...и врази ?



Тема Re: Точно така енови [re: мykaтpaлиc]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано28.12.07 21:59



Какво се случвало с ВСИЧКИ евреи /правилното е иудеи/над 50 години аз не знам !

Знам само,че онези от тях които са били "левити",са можели да служат в Храма от 25-та си, до 50-та си година.След което са ставали един вид "запасняци"-можели да охраняват Храма,но не са можели да участвуват в службите. /Числа ,глава 8,ст 24:25/



Тема Re: Точно така енови [re: Cтapинap]  
Автор мykaтpaлиc (херменевт)
Публикувано28.12.07 22:10



с една дума на Исус са му казали: ти не си "запасняк".

'Чрез плакатни стихотворения не се стига нито до барикадите, нито до Парнас'


Тема Re: Точно така енови [re: мykaтpaлиc]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано28.12.07 22:25



"Чрез плакатни стихотворения не се стига нито до барикадите, нито до Парнас"

Що пък да не се стига -стига се !

"На барикадите"-....На барикадата Йохан е сам...и вика- елате вий, елате подлеци !

"На Парнас" -когато след пир полунощен самотеееен ,на зиг- заг се връщам домаааа .... и киска се вихъра, в жребий сиротеен ..свари си горчивооо кафееее





Тема Re: Точно така енови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано28.12.07 22:39



А какво ще кажеш за някакви цитати от кайсиева, домашна, отлежала?


И на приятели, и на врагове това цитирам - аз си ги подбирам грижливо и двата вида.
А гледай сега какво измислих, докато мислих за опитите ти да установиш кога аджеба ке е родил Исус.
Това, че никой историк, хронист и пр. не съобщава за избиването на младенците, можем да от отдадем на две неща - или Исус е бил никой (което си е вярно, все пак, бебе само е бил!), или не е това събитието.
Но и другите евангелисти не съобщават за подобно събитие.
За сметка на това съобщават бая охотно за избиването на други едни младенци от Ирод Велики - неговите лични.
Следоветелно, бягството в Египет е свързано или с избиването на Мариамне и синовете и, или, по-вероятно, с премахването на Антипатър.
За този, втория случай, съм чел, че са го отнесли доста хора, и нищо чудно и някои дечица да са били убити.
Освен това съобщението "две години и надолу" ми е малко странно и не е чудно Матей да използва някакъв източник, който отбелязва, че Исус е бил на две години, когато Йосиф е бил принуден да бяга, за да не го сполети туй-онуй. Бая неща още мога да изпиша в тази насока, ама това е неодаляна версия.

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Точно така енови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано28.12.07 23:19



Мммм..........САТАНА ! И ВЕЛЗЕВУЛ ! Ще ми предлагаш таквази благина след като ескулапите са ми казали веч.....ДОСТА ! ДОСТА СТЕ ЯЛИ И ПИЛИ !

....може само само 1-2 -3 /и повече -но от мен/ "чешки" червено "южно" .

Вече сериозно/макар ,че подканянето за нещо като клубарска среща си остава валидно....и съвсем ,съвсем сериозно / !

Според мен ти предлагаш по принцип същото което и аз мисля-да съсредоточим вниманието си върху рационалния момент в интересуващия ни въпрос -кога се е родил Иисус Христос ?


Кой е обаче този "пусти" момент ?

Очевидно има и незнание,има и късни измислици ,една от които-избиването на сите младенци по заповед на Ирод .НЕ ГО ВЯРВАМ ! По една проста причина-няма в световната история друг пример на масово избиване или изобщо за масова ЗЛОУПОТРЕБА на деца под 2 години.

Че те и турците,гдето са взимали девшурме, са взимали ЕДНО от всеки ПЕТ деца ?

А в нашия случай -иудейски цар заповядва избиване на ВСИЧКИТЕ деца от 0 до 2 години на ЕДНОПЛЕМЕННИЯ му народ ?

И няма бунт,няма нищо ?

Накратко-преди да се взрем върху ? ,кога ПУНКТУАЛНО точно се е родил Иисус Христос и кога е Разпнат,ще е добре да се анализира ?- ЗАЩО ИМ Е ТРЯБВАЛО най-напред на учениците му да твърдят НЕЩО СЪВСЕМ НЕВЯРНО-че е разпнат около 30-та му година наземното Му въпрощение ?

ТРЯБВА ДА ИМА ПРИЧИНА ЗА ТОВА НЕВЯРНО ТВЪРДЕНИЕ ?



Тема Re: Точно така енови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано28.12.07 23:52



След като ме заподозря в купуването и консумацията на таквизи едни субпродукти като мутряшки вина (не разбрах що не например в "Жони с мечка" на цар Киро), требе поне ЛУЦИФЕР да ми викаш, за да прибегна до килера с благините (там и пастърма от младо еленче имаше май).


Само на ЛУЦИФЕР светвам и грейвам, и черпя...
Идеята за среща не е лоша, ама гледай как всичко мълчи и се спотайва. Идеята ти за времето е лоша, празничното преяждане и препиване ще държи още и няма да ги накара да се размърдат.

Да те поправя малко. Първо, Ирод, дори според евангелието, не е заповядал избиването на всички еврейски младенци, а само на тези във Витлеем (няма да коментирам големината на поселението!). Второ, това не е едноплеменен народ, щото Ирод по същество е идумеец и евреите са го мразили и в червата. След като тотално оспамихме темата, що просто не пуснеш една нова.
Мога да ти сложа там разни цитати и сведения по конкретни въпроси (новите историци ще ме разорят, щото покрай Дан Браун всичко взе да преоткрива историята и вече почнах да се обърквам кое къде съм чел, да не говорим, че се налага да си купувам някоя дебела книга заради два абзаца). Но, събрани и подредени, подобни абзаци дават по-различен поглед.

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Точно така енови [re: Cтapинap]  
Автор saur ()
Публикувано29.12.07 00:01



В посочените от мен глави от "Числа" е казано (от самия Бог, като закон!), че хората над 50 години са "негодни за служба" и "не трябва да работят повече никаква работа". Казано на съвременен език, пенсионират се на тази възраст. Това според теб не значи ли, че 50 години е границата на старостта?

П.С. Беше обещал да провериш за един цитат от Асеманиевото евангелие, какво стана?








Тема Re: Точно така енови [re: saur]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано29.12.07 00:19



Не всички хора ! А само три колена Левиеви ! /гл 4/

И не "негодни за служба" като......"пенсионират се на тази възраст."защото те вече НЯМАТ право да служат.......но имат ЗАДЪЛЖЕНИЕТО да охраняват Храма ! /гл 8/........Егати "старците-пенсионери".....досущ нашенските "престарели" пенсионери-охранители от МО и МВР на 40-50 години

И защо трябва да търся "иносказателност" след като най-вероятното астрономично явление е от 12/на което държа !/ или 7 г./на което хич не държа/ПРЕДИ

.....Рождество Христово ?



Тема Re: Точно така енови [re: Cтapинap]  
Автор saur ()
Публикувано29.12.07 00:29



Казва се, че нямат СПОСОБНОСТ да работят, не ПРАВО. Бог казва, че до петдесет години са "способни за служба" (Числа 4:3), а тези, които са над петдесет години, трябва да престанат да служат и "повече да не работят", "работа да не работят" (Числа 8:24-25).
Не забравяй, че продължителността на живота по ония години е била малка, така че 50 години е достатъчно голяма възраст.






Тема Re: Точно така енови [re: Cтapинap]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано29.12.07 01:05



33 е избрано с цел, защото 33 е свещено число в еврейската мистика.





Тема Re: Хубаво.нови [re: Cтapинap]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано29.12.07 01:08



Плащеницата е 100% ренесансово менте.





Тема Re: Хубаво.нови [re: мapдyk]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано29.12.07 01:10



Не мисля, тъй като по същество Второто пришествие е точно прераждане.





Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: easy]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано29.12.07 01:14



На софтуер вяра да нямаш.


Впрочем помисли за възможността да става дума не за едно, а за две астрономически "явления", асоциирани с раждането на Иисус - Кометата и необичайно поведение на Юпитер - примерно да се вижда по-ярко или нещо подобно, това би предизвикало раздвижването на вавилонските астрономи.



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Cтapинap]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано29.12.07 01:15



Не пропускай любимата ми теория, че става дума не за едно, а за няколко явления.





Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: _magotin_]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано29.12.07 10:24



Проблемът - не само в случая - не е толкова на софт, колкото на мийтуера.


Това с двете астрономически явления не ми допада особено - по-логично е да се споменат и двете, за да се подчертае значимостта на събитието - не едно, а цели две знамения в небето...
По-склонен съм да приема конюнкциите Юпитер-Сатурн от -7 г. Още повече, че се случват във важно за епохата съзвездие.



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: easy]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано30.12.07 18:48



"по-логично е да се споменат и двете, за да се подчертае значимостта на събитието "

Митологично-религиозното съзнание може да не е било способно да отдели едното от другото събитие, а в очите на евангелиста всичко се е сляло.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.