Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:01 09.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано26.12.07 00:08



Избива всички от 0 до 2. За по-сигурно, и аз така щях да направя, ако единствените ми наставления са някакви звездни несигурни предания





Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:11



И все пак? Числата са свещено нещо в Юдейската традиция, а пък и не само в нея. Вероятно две не е употребено случайно. Така че вероятно наистина магите казват на Ирод, че са видяли преди време "звездата". Вероятно именно поради отказа да му сътрудничат Ирод не знае точния момент, а само приблизителния. Така че и 7ма и 5та си остават вероятни дати за рождението на Иисус.



Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано26.12.07 00:14



Къде видя две? Къде в Евангелията?
Дори и да го има, извинявай, не ти отива да осланяш цялата си теория на неслучайни числа в една традиция, докато историческите доводи са против.
Така или иначе всички бяхме наясно, че не днес ще разрешим проблема



Сега ще обсъждаме ли кога е умрял или ще си запазим дискусията за Великден?



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:15



Освен посочените от Старинаря мнения, има и друго. То принадлежи на един астроном и се базира на текстовете на евангелистите, които казват, че звездата "се движела пред" и "стояла над". Според него това е Юпитер и описаното състояние е било валидно между 17 април 6г.пр.Хр. до 19 декември същата година.



Тема Re: Ужас, ужас ужас.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано26.12.07 00:17



"неоспорими астрологически факти"..... Где видя астрология бе.....многоточие ?

Ай един въпрос -как е изчислена появата на Халеевата комета на 26 август 12 г.пр.н.е. ?

Аз мога да го докажа ,въз основа на това което се сторили истинските учени/щото аз съм любител/ преди мен !

Ами ти ? Как ще го оспориш ? .........плюнка нещастна !......дето бъркаш
астрономия с....... астрология .





Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:18



Напротив, датата на смъртта на Ирод подкрепя мнението за явление, случило се между 7ма и 5та година пр.Хр. Не виждам кои факти противоречат на тази теория.



Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано26.12.07 00:19



Това е интересно.
Имаш ли линк? Някаква информация в повече? 6пр.Хр. ми се струва доста приемливо исторически....



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:20



Ето





Тема Re: Хубаво.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано26.12.07 00:34



Видях защо ти е харесл линка

Интересна е частта, че са зороастройски свещеници

Не знам какво да кажа, трябва да го прочета бавно цялото, човекът е астроном, но аз не съм пробвала да дискутирам тук в нито един момент астрономическия аспект...
Интересно ми е, защо, ако е вярно както твърди, че на монетите е изоразено точно това, те са поне 10 години по-късни?

Впрочем, Романа ме помоли да те питам: "за чий им е било на зороастрийски свещеници да си разкарват задниците за да се поклонят на един юдейски изтърсак"?



Тема Re: Хубаво.нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано26.12.07 00:41



За последния въпрос вече писах - в Зурванизма има крайно почитание към небесните тела, тъй като се счита че времето "Зурван" се изразява във видимата вселена чрез небесните тела и тяхното движение. От времето на Зороастър съществува преданието за Сяошант - зороастрийския Спасител, нещо като Месията на евреите. Според едно мнение Вавилонският плен силно се отразил на евреите и те прихванали във Вавилон много вярвания и практики от местните жреци, в т.ч. и зороастрийските. Та не е невъзможно зурванитите да са били развълнувани от явлението, а в последствие да са научили от мълвата за предполагаемия еврейски Месия. Достатъчен повод да разучат, тъй като в зороастризма истината се търси активно. А вярващите често предприемали дълги пътувания, с цел да посетят един или друг почитан обект, основно трите главни храма на огъня.

Да отговоря на Римлянина любезно и кратко - защо половината свят днес се кланя на същия този изтърсак?



Монетата е много интересна и тъй като е сечена в Антиохия, възможно е вместо обичайните римски аверси/реверси да е избрано нещо друго, примерно изображение, което е било видяно в Юдея.


Редактирано от _magotin_ на 26.12.07 00:42.




Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.