Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:32 31.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Мислите ли...  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано03.07.07 21:35



Понеже почти всички вие сте по-дърти (хихихи

) от мен, интересно ми е да узная дали мислите, че образованието преди 1989 може да се раздели явно на елитарно и неелитарно? Имаха ли мнозинството деца еднакъв шанс и еднакъв старт, така да го нарека?
Дано сте ме разбрали, който не е разбрал, да пита

И моля ви, знам, че темата е по острието на политическия бръснач, опитайте все пак да не задълбавате към лошите комунисти и сие.



Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема лично мнениенови [re: mellisa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано03.07.07 21:50



Мисля, че образованието не можеше да се раздели явно на елитарно и неелитарно. Все пак мисля ,че по-големи шансове за по-добро образование имаха децата на партийните членове, от децата на ОФ-родители (такива бяха моите). Но всичко е относително.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано03.07.07 21:52



Понеже почти всички вие сте по-дърти (хихихи) от мен

искаш да кажеш по-мъдри от теб

що се отнася до въпроса - не може да има равен старт на този Свят, и това е прекрасното !

Хайтов е роден в село Яврово, Област Пловдив в бедно семейство. Родителите му са обикновени селяни. Хайтов завършва прогимназия в родното си село, но вместо да постъпи в гимназия в Пловдив, започва сам да си изкарва хляба в големия град. Работи като чирак в магазин за брашна, келнер в кръчма, камериер и общ работник в железопътните кариери край село Крумово, Пловдивско в продължение на три-четири години, което го откъсва от училището и книгите.

по времето на социализъма не се роди нито един Хайтов !



Тема Тц,нови [re: Ziezi]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано03.07.07 21:58



не по-мъдри, хлапе, а по-дърти

А ти няма защо да се обиждаш, с теб отдавна решихме, че следващите 7-8 години ще съм 3 пъти по-млада и 2 пъти по-лека от теб

Освен това не си разбрал въпроса ми. Разбира се, равен старт в живота няма. Но тук става въпрос за - да го наречем - комунистическото образование от 1ви до 11 клас, имаше ли разликите, които днес се наблюдават в обществото на Щатите например, където от училище до училище има голяма разлика (и то не само в таксата). Или у нас всички имаха по скоро сравнително еднакво образование?

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: лично мнениенови [re: gioni]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано03.07.07 22:00



Добре, но как тези деца на елитарната класа го получаваха? Всички ходехме в еднакви училища, имахме еднакви учебници, сричахме същите мили русофилски Вазови стихове...?

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...


Тема Re: Тц,нови [re: mellisa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано03.07.07 22:02



каке, това е празнотемие, какво значение има колко пари даваш за калпаво образзование, дали в америка, дали тук

да не мислиш, че като даваш повече пари, получаваш повече истини в кратунката си

а иначе въпросчето е риторично - в България при социализмъма имаше сравнително еднакво образование, и то сравнително добро



Тема Присмял се хърбел на щърбел :))нови [re: Ziezi]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано03.07.07 22:06



За празнотемието иде реч



А иначе, ето, виждаш ли, че можело и да отговориш
За мен няма никакво значение дали образованието е било калпаво и колко пари са дадени за него, а само дали е било сравнително еднакво за всички.
Дали е било така ще видим, ако още някой напише "социализмъма" толкова оригинално

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Дуня, престани да спамишъ!нови [re: mellisa]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано03.07.07 22:07



+ Тше си зелена ти литши отъ далетше!



Тема А бан де!нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано03.07.07 22:11





Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: А ебане де!нови [re: mellisa]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано03.07.07 22:16



+ Дуня, пакъ ми навевашъ скверни мисли!?



Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано03.07.07 22:40



При социализма елитарно училище все пак имаше. Казваше се нещо си за надарени деца в Горна Баня и беше точно за най-голямото добрутро но все пак това беше само едно училище а останалите имаха що годе равен старт, като изключим че все пак победите в разни ученически олимпиади се ценяха и преследваха и поради това МГ-тата по окръжните градове бяха малко по-елитни но шансовете за там бяха еднакви.



Тема Re: Тц,нови [re: mellisa]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано04.07.07 08:39



Следващите 7-8 години ще съм 3 пъти по-млада и 2 пъти по-лека от теб.


Мелиске,
Фея ли ще ставаш !?









Тема Re: Тц,нови [re: Vencci*]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано04.07.07 10:57



Мелиса е по-красива от тази на снимката

.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!

Тема Re: Мислите ли...нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 11:40



и част от техникумите като училища за бъдещи бачкатори не са били на особено високо ниво (като изключим тези за модерни навремето производства и икономическите с традиции). може би и тогава е започнало оформянето на 'квартални' училища на места, но без огромната разлика, която е налице сега; може би според социалната среда е започнало да има училища, в които са ходели деца с повече(стари, с традиции и изисквания) или по-малко амбиции. руските училища са имали здрава дисциплина, езиковите гимназии са били донякъде елитарни, МГ-тата може би винаги...и образованието е било безплатно, да не забравяме - това е основната предпоставка за равния шанс. пък после всеки сам ще си избере къде да учи...

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: Мислите ли...нови [re: roxy]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано04.07.07 12:29



В отговор на:

и част от техникумите като училища за бъдещи бачкатори не са били на особено високо ниво



Е да- ама нищо чудно- така се даваше добър шанс на тия едвам изкарали 8 клас да научат да работят нещо- примерно трактор или комбайн да карат.
А иначе във всеки голям град си имаше по-елитни техникуми- например така наречените механоелектротехникумите където имаше "модерни" паралелки като например със специалност ядрена електроника. Иначе техникумите в Правец и ТУЕС в София минаваха за най-елитните.
А що се отнася до кварталните училища- те МГ-тата изникваха точно на базата на някое квартално училище поизпъкнало пред останалите.
Доколкото си спомням обаче и тогава в гимназиалния курс никой не даваше учебниците без пари. Сиреч едва ли сега е станало толкова по-недостъпно средното образование- дисциплината е лоша и учителите демотивирани.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано04.07.07 12:31



В отговор на:

...специалност ядрена електроника...



Това пък животно кво е?



Тема Re: Мислите ли...нови [re: easy]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано04.07.07 12:39



В отговор на:

Това пък животно кво е?



Другарите бяха решили че е модерно да развиваме ядрена електроника, нали сме нация техническа . В резултат баща ми известно време преподаваше някакви спец. предмети в тая област в техникум.
По същия начин бяха решили че е модерно да се развива квантова оптика, микроелектроника и паралелките никнеха ... Лошо няма ама така и не станахме сила в тия области.



Тема Ха-ха :)нови [re: koмитa]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 12:45



Ето как си изкара една бира за почерпка



Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Мислите ли...нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано04.07.07 12:46



При нас на преподавателката по физика й викахме "физиката на гимназията"... напълно основателно.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: easy]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано04.07.07 12:47



А иначе ако питаш какво точно е ядрена електроника- учеха как се правят разни уреди за измерване на радиоактивност, медицински уреди- рентгенови и за лъчетерапия, уреди за дефектоскопия в промишлеността, оборудване за ядрената енергетика такива работи. Абе все им е било от полза някаква на училите.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано04.07.07 12:48



Аха, изясни ми се. Благодаря.





Тема Re: Мислите ли...нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 12:49



за едва завършилите 8 клас си прав, но от друга страна, трябва да има приоритети, защото като образователна структура на населението хич не сме цъфнали и вързали с доста големия спрямо европейските страни дял на хората със средно и по-ниско образование и е на път да рухне митът за квалифицирания БГ работник (е, пак с уговорката, че някой със средно специално и дълъг стаж си е качествен кадър). и преди 9.9.1944 има редица училища с качествено преподаване и езиково обучение, но на социализма все пак се дължи наличието на по една езикова и математическа гимназия и в по-малките градове.
ТУЕС е досега е много елитен.
от години учебниците за средно образование са платени (защото по закон образованието е задължително до 8 кл., включително), но издържката на един ученик е била много по-лесна. знам за спортните (???!!!) през 80-те, че са имали безплатни учебници до края. но пък висшето е било безплатно. и много ми се иска да кажа на уважаемите неолиберали/либертарианци у нас, апелиращи за напълно платено висше, ако обичат, да се върнат в университетите, където са получили своето - о, ужас! - съвсем безплатно образование и да им дадат предлаганите от тях такси за всичките тези години, заедно с лихвите... че то на думи всеки може...

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: Имаше разликинови [re: mellisa]  
Автор Пeлин (Осмарски)
Публикувано04.07.07 12:56



При това съществуваха на законно основание.За прием в средни и висши учебни заведения се ползваха редица привилегии, най-явната от които бе тая за децата на т.нар. "активни борци против фашизма и капитализма".Имаше и рабфак, поръчки от разни организации и пр.Спомням си, че когато през 1986год. ме приеха в ЮФ на СУ, обявените места бяха 120.Курсът ми надхвърляше 500 души.
Вярно е, че възможностите да получиш "тапия" бяха безплатни или по-точно - по евтини.Действителната квалификация не бе по-висока, въпреки всеобщия повик " учи мама, да не работиш"



Тема Re: Имаше разликинови [re: Пeлин]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 13:10



е, мотивация за действителна квалификация при очакваща те след това уравниловка в заплатите - малко трудно...

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: Мислите ли...нови [re: roxy]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано04.07.07 13:17



В отговор на:

от години учебниците за средно образование са платени (защото по закон образованието е задължително до 8 кл., включително), но издържката на един ученик е била много по-лесна.



Не мога да си спомня конкретни цени на учебниците- но да - на никой не му бяха някакъв толкова тежък финансов проблем.
В отговор на:

и много ми се иска да кажа на уважаемите неолиберали/либертарианци у нас, апелиращи за напълно платено висше, ако обичат, да се върнат в университетите, където са получили своето - о, ужас! - съвсем безплатно образование и да им дадат предлаганите от тях такси за всичките тези години, заедно с лихвите... че то на думи всеки може...



Tук сме на абсолютно еднакво мнение но тя темата е толкова дълга и широка че едва ли е за този клуб.
В отговор на:

При това съществуваха на законно основание.За прием в средни и висши учебни заведения се ползваха редица привилегии, най-явната от които бе тая за децата на т.нар. "активни борци против фашизма и капитализма".Имаше и рабфак, поръчки от разни организации и пр.Спомням си, че когато през 1986год. ме приеха в ЮФ на СУ, обявените места бяха 120.Курсът ми надхвърляше 500 души.



Да не забравяме и запазените места за ученици от малцинствата в университетите. Това беше добра идея в крайна сметка.
И не на последно място образователни функции тогава изпълняваха и строителни войски спрямо най-лошо образованите- там някои са се научили и да пишат и на професия много хора са се научили и днес не са социално слаби ама нали им "нарушавало правата" е сега са неграмотни и гладни ама със "запазени права"



Тема Re: А ебане де!нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано04.07.07 13:17



Прекаляваш! Предупреден си с бан, заради непристойно поведение спрямо дама и заради повдигане на стари теми, без причина.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Мислите ли...нови [re: roxy]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 13:26



Всъщност не знам, аз си спомням съвсем друга ситуация за кварталните училища. Специално в тях влизаха децата на квартала, демек, където живееш, там учиш. Така че нямаше възможност да се обособят елитарни училища...

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...


Тема Re: Мислите ли...нови [re: roxy]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 13:31



Когато бях в 1ви клас, което прави 87ма, другарката (още бяхме на другарки

) от занималнята купи ан всички тетрадки като подаръци, помня, че с едни такива квадратчета струваше 6 ст. Само за сравнение, сладоледът беше 38 ст. сметановият, 40 шоколадовият

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано04.07.07 13:55



Имаше "елитарни" училища (и аз съм завършил една от старите анлийски гимназии

). Децатя НЯМАХА еднакъв шанс, защото С ПРЕДИМСТВО се приемаха 1) деца на "борци против фашизма и капитализма" 2) деца на "герои на социалистическия труд" 3) деца от "ИЗОСТАНАЛИ РАЙОНИ" 4) имаше КВОТИ ПО ОКРЪЗИ и пр. Благодарение на тия квоти и пр в нашата елитарна гимназия влизаха големи тапири и тапирки, които каквито влязоха, такива си и останаха, а кадърни момичета и момчета от интелигентни семейства не можаха да влязат заради стотни, защото се състезавахме по 50 за 1 място (дали не бяхме и повече), а говедата-"активни борци", колхозници и пр влизаха с тройки. На всичко отгоре за големите номеклатури не беше проблем ако все пак отрочетата им не ги приемат да уредят прехвърлянето им от реалната гимназия в ангийската и пр.

ПС Защо езиковите гимназии бяха "елитарни" - защото имаха отлични преподаватели по всички предмети и са били сиздадени 50-те години основно да подготвят кадри за межд отношения. Иначе властите никак не поощряваха учененто на западни езици. В някакъв смисъл и матем гимназии бяха "елитарни", но поне по мое време най-високо се котираше влизането в езикова (не руска, рзбира се) гимназия, после в математическа. Изключение сугурно прави Националната природо-математическа гимназия.

Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Редактирано от famulus на 04.07.07 14:07.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 14:04



е, не знам точно, аз съм била в 1-ви клас през 1990-та. основните у-ща са си били квартални, както са голяма част от тях и до днес. говоря за гимназиите - мисля, че по времето на родителите ни не е имало пречки да си от друг квартал или друго населено място - например села край София (в добро старо училище като 18 СОУ - София), без да си нечие дете...

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: Мислите ли...нови [re: roxy]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 14:08



Например аз трябваше да посещавам едно основно училище само защото беше в моя квартал, докато точно до нас имаше друго, но нямах право да уча в него



Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: лично мнениенови [re: mellisa]  
Автор cyg (<>)
Публикувано04.07.07 14:18



Добре, но как тези деца на елитарната класа го получаваха?
При нас циганчетата учеха отделно, етническа сегрегация с една дума. Това надали ми е помогнало на мен, но на тях със сигурност е попречило.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: roxy]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано04.07.07 14:20



на социализма все пак се дължи наличието на по една езикова и математическа гимназия и в по-малките градове.

Какво прозрение. Ами точно социализмът спъваше преподаването на езици (с изкл на руски) и езиковите гимназии се брояха на пръсти по България. Английски имаше София, Варна, Пловдив, Русе, Бургас и Видин, немски - София, Толбухин, Ловеч и Сливен, френски - София и Стара Загора ли беше... Стари окръжни градове - Плевен, Търново, Габрово и пр нямаха езикови гимназии (не броя руските), за какви малки градове ми говориш?



Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано04.07.07 14:22



Ох на дядааааа...



Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 14:25



уф, ама разбира се - до 8-ми клас (ако не кандидатстваш след 7-ми) е било задължително и може би за по-лесно са ги "вързали" към кварталите, а после - можеш да учиш каквото искаш и където искаш, ако искаш да учиш... но пък повечето основни са били добри, така че не е било чак такъв проблем. не казвам, че е било правилно. сега в това отношение има друга крайност - висене пред няколко най-елитни основни у-ща още от ранни зори на майки, бащи и баби на смени, влизане на връзкарчета, пренаселени (в нарушение на някакво правило в закона за образованието дори) класове от по 27-28 деца още от 1-ви клас и такива ми ти работи...

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: Мислите ли...нови [re: famulus]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано04.07.07 14:26



Деденце, дръж се по-културно с дамите. Все пак в клуб История сме, а не в ГЗС



Facta, non verba!


Тема Ей!!!нови [re: famulus]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 14:28



Какво ще рече това "Стара Загора ли беше"???


Там е една от най-добрите френски гимназии в страната и изобщо не заслужава подобно обидно съмнение
Освен това още преди 89та има и английска и немска, просто те не са толкова добри

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Мислите ли...нови [re: Last Roman]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано04.07.07 14:29




Стар съм аз, но старост не помня!

Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Тема Re: лично мнениенови [re: cyg]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 14:29



Защо, при нас не беше така, даже май в 5ти клас седях на един чин с едно другарче от малцинствата.

Беше много готин

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Мислите ли...нови [re: famulus]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 14:34



Монтана(опс, Михайловград) например. в Пловдив езиковите май са малко повече - имат и френска; Варна сега има няколко езикови; Видин не е ли имал и френска? хъм, и някои, които не са могли да се справят с изискванията на езиковите в по-големите градове, са се местели в по-малките... може и да греша все пак... нивото на изучавания западен езици и в силните стари училища също е било добро (не че може да се сравнява с езикова, но който е искал...).

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: Ей!!!нови [re: mellisa]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано04.07.07 14:34



Ами... мойте романтични спомени са свъезани със Софийската Френска и затова... Мисля обаче, че те лъже младата памет за английската и немската. След 1989 г всички езикови гимназии побързаха да се преименуват на "ЕСПУ с изучаване на чужди езици" и отвориха всякакви паралелки.
Но не споря де. Мисля в Хаскоео имаше немска гимназия, но там съм гастролирал горе долу когато си се родила



Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Редактирано от famulus на 04.07.07 14:35.



Тема Знаеш ли...нови [re: famulus]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 14:34



като споменах сладоледа и се сетих за циганина, който го продаваше с жена си на пазарчето до нас

Всяко лято като почнеше ваканцията бяхме там, през ден ядяхме сметанов и шоколадов. После станаха промените, сладоледа се смени и тяхната сергия изчезна...
Но преди няколко седмици, като се бях замъкнала към родния град за малко, попаднах на същия циганин (но на друго място) и ако щеш вярвай, цената на сладоледа му не беше мръднала

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Евала!нови [re: mellisa]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано04.07.07 14:40



Напълни ми душата! Така сме ние, старата гвардия! Tempora fugant, бури хвърчат и трещят, светът се разпада, но ние сме на поста и курсът ни си стои непоклатим...

Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица


Тема Re: Мислите ли...нови [re: roxy]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 14:40



Да, в Пловдив имат, но не е много добра. Варненската френска гимназия е сред най-добрите (заедно с моята и 9та Френска

), имаше и в Шумен, в Монтана също.
за несправянето си права, всъщност Константин Тренчев, който някога беше модерен политик, имаше навика да се хвали, че е завършил старазаговкста френска гимназия, а истината е, че е бил изхвърлен от нея в 11ти клас и реално е завършил съвсем обикновена гимназия и то май в Чирпан.

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема :-Dнови [re: famulus]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 14:42



Гвардията умира, но не се предава...



Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: лично мнениенови [re: cyg]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 14:45



и в моя стар смесен софийски квартал докъм 60-те е имало малко циганско училище до едно българското основно, но сградата отдавна е превърната в детска градина. точно тогава не е имало нужда от такива мерки според мен, нито полза. всъщност ако поназнайвате малко за борбата на негрите в САЩ за граждански права през 50-те, тогава една от основните насоки, на които те сами наблягат, е образованието, което да им даде по-добри шансове... това е малко встрани от темата, може би, но за мен има огромна разлика между тяхното тогавашно положение и това на 'малцинството' тук сега...

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: офф...нови [re: mellisa]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 14:50



и още се води модерен

абе не ми говори за български синдикати! не че и на запад си нямат някои 'интересни' (и подкупни) лидери, но нашите са бездарници и безделници...

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: :-Dнови [re: mellisa]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано04.07.07 14:56



Особено преторианските копиеносци като моя грешност



Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано04.07.07 14:59



И кой е твоят квартал?

«Magnum, o Asclepi, miraculum est homo»


Тема Re: Имаше разликинови [re: Пeлин]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано04.07.07 15:00



Какво децата, през 80-те и ВНУЦИТЕ на т.нар АБПФК влизаха с привилегии.

Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица


Тема Re: Имаше разликинови [re: famulus]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 15:04



да де, щото на някой си баба му пълнила гранатите...
мога само да цитирам "Фермата на животните" от Оруел: "Всички животни са равни, но някои животни са по-равни от другите."

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: Имаше разликинови [re: roxy]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано04.07.07 15:22





Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Тема Re: :-Dнови [re: famulus]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 16:00



Ша ма извиняваш, ама точно те не се славят с много вярност

Имали са лошият навик да колят повечето си императори

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: офф...нови [re: roxy]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 16:01



Аз и не говоря

Политиката ме интересува едва когато стане история
Само дадох пример за твърдението ти, че не винаги ученици в елитни гимназии са се справяли

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Мислите ли...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 16:02



Хайде сега!


Първо, не е квартал, а район, второ, беше с някаква китна цифра и трето, изобщо не я помня
И четвърто, какво значение има?

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Венци,нови [re: Vencci*]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 16:08



преди време Зи спомена между другото (докато говореше за голи момченца на плажа

), че е по-стар и хм, по-едър от мен Още тогава решихме, понеже следващите няколко години ще си остана на 18, че той скоро ще е 3 пъти по-стар и 2 пъти по-едър от мен

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано04.07.07 16:09



Квартал и района са две различни работи, кажи кой е твоят квартал?

«Magnum, o Asclepi, miraculum est homo»


Тема Re: Мислите ли...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 16:24




Извикай си другарче да играе доброто ченге, че така разпитът орределено няма да потръгне

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано04.07.07 16:26



Благодаря, че отказваш да отговаряш.
Сигурно си от провинцията.

«Magnum, o Asclepi, miraculum est homo»


Тема М)))нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 16:29



По дяволите, забавен си


Обикновенна провинциалистка съм си, признавам, не мога да се меря с изящните софианци, ето и сега живея в малък провинциален град на една пета население от София

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: анекдот отнови [re: famulus]  
Автор Пeлин (Осмарски)
Публикувано04.07.07 16:43



Татово време:
"Явил се Борис ІІІ в съня на Живков и му казал:
-Ти Тодоре, социализма с моите кадри го построи, ама комунизма ще трябва да го строят с твоите"
А то - каква стана. Тодоровите кадри строят капитализъМА.





Тема Re: М)))нови [re: mellisa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано04.07.07 18:11



Аман от сегрегация на центристко-периферна основа! Това, че Кума Лиса не е от София, не я прави по - лоша в какъвто и да е аспект, освен, че ако пожелаем да се срещнем на свещи някъде, ще хвърлим пари и време по транспорта

.

Сега по темата:

преди 10-и имаше бележки от ОФ за надеждност, т.е. на т.нар. "врагове на народа" им се спираше достъпа до бразованието. Имаше и учебни заведения, в които можеш да влезнеш само с връзки, като се започне от детската градина. В това отношение пример е руската детска градина в Младост 1.
Другарите си имаха методи за селектиране и за елитаризиране на образованието. Децата на по - издигнатите ги изпращаха и в чужбина, имаше и награди за т.н. "талантливи деца", с дарбата да бъдат роднини на правилния човек.

Нивото на българското образование. Предвид идеологическата му закваска не може да се твърди, че е било високо, даже напротив. Образуванието има ролята не само да създава база данни и да те учи как да мислиш, но и да ВЪЗПИТАВА. Именно онова образование възпитаваше, че ценностите не съществуват, вярата е опиум за народа, вкарваше култ към личността у хората. Плод на онова образование са и всички онези лозунги от съветско време, на които се смеем.

П.С. Това е во кратце моето мнение.

100 символа не стигат!

Тема Re: М)))нови [re: Ray of Light]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано04.07.07 18:19



В сравнение с нашия мега/ло/полис, градчето на мелиса, в което живее, е наистина повинциално и забутано. С малобройно и спокойно население. Абе селска идилия.



Facta, non verba!


Тема Re: М)))нови [re: Last Roman]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано04.07.07 18:24



Действително! Винаги съм мислил за Женева като за провинциално и забутано градче


А аз си мислих, че аз живея в забутано градче

Avatarx

Тема Re: М)))нови [re: avatarx]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 18:31



Мъка, мъка, направо сме като в Третия свят

Глуха провинция

Предлагам ти утре да се вдигнем аз от мойто, ти от твойто село и да се срещнем по средата, в онуй селце, дето правеха каруците с моторните перки за емблеми на една седянка с кайве

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Мислите ли...нови [re: famulus]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано04.07.07 18:57



Охо-хо, наборе, още са ми на сърцето вашите черни униформи и фуражки. Ние във френската поне стачки правихме и хвърляхме фуражките по "Патриарха", ама вие не смеехте...



Не пишете на идиотица, а на кирилица !

Тема Re: Ха-ха :)нови [re: mellisa]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано04.07.07 20:50



Благодаря ти за бирата,
но съм на диета и трайно бирата
не се вписва в менюто ми.

Но плодов сок няма да откажа.


Привет !



Тема Re: Ха-ха :)нови [re: Vencci*]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 20:56



Това пасва добре, защото на теб тя никога не е била предлагана



Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано04.07.07 21:13



На всеки му се даваше възможност да постигне минимума( а той не бе малък в много отношения)без оглед на партийна принадлежност , етническа и т.н.
Но за да стигнат до втори и трети кръг и то в много области се искаше лека подкрепа дет се вика рамо, но твъпреки това не можем да кажем че е било елитарноза разлика от сега.
Лошото беше,че учителите бяха подготвени не да излъчват и подкрепят силните , а на подкрепят слабите , да ги избутват често със целната на подтисничество на талантите
иначе казано УРАВНИЛОВКА !!





Тема Re: Мислите ли...нови [re: famulus]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано04.07.07 21:27



ЕЛИТАРНОСТ е едно, а РАВЕН СТАРТ друго!!
Но на теб ти личи ,че си елитарен . Вашата раса е елитарна и богоизбрана !

и разбира се , равния старт само мое да ви навреди.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: Einherjer]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 21:28



Мда, България е една от малкото страни в света, в които на частни уроци ходят не най-слабите, а най-силните ученици. Определено не е реклама за системата на образованието ни...

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...


Тема Re: Ти ангел ли си ?нови [re: mellisa]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано04.07.07 21:28



Така е.
Но винаги има "първи път".



Комита, спомена, че си в пъти по-хубава.
Ти ангел ли си ?
Пардон, трябваше да се казва : Ангелина,
предполагам ... ... ... женският образ на ангела.







Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано04.07.07 21:30



Кажи му де!! То Метличката си е геронтофил , а не ченге!





Тема Съжалявам,нови [re: Vencci*]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 21:34



няма да стане, звездите са в неблагоприятна позиция

Ще чакаме Марс да излезе от Сатурн, а Юпитер да се върне в Алфа Кентавър за да пием сок

Впрочем, ангелите май нямат крила.

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Редактирано от mellisa на 04.07.07 21:34.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано04.07.07 22:16



То пак кат че ли сега няма елитарно и неелитарно

___



Тема Re: лично мнениенови [re: cyg]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано04.07.07 22:20



Тва за 1946 година ли говориш? Щото бай Тошо ги изучи циганята. Ква етническа сегрегация, тва е разделяне на нечистоплътните, а и всъщност разделяне аз не знам да е имало

___



Тема да знаете :)нови [re: roxy]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано04.07.07 22:22



че социализацията на малцинствата води до големи проблеми за мнозинството. :)
Неоспорим факт.

___



Тема Re: Мислите ли...нови [re: Ziezi]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано04.07.07 22:25



по времето на социализъма не се роди нито един Хайтов ! Тоя па, ми ти направи комплимент на социализма - та Хайтов по негово време е станал Хайтов. Кво значение кога се е родил.

___



Тема Re: Тц,нови [re: mellisa]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано04.07.07 22:26



Не, не е имало такова голямо разделение, не и формално. Ти да не си на 15, че да не знаеш какво е имало и какво е нямало.

___



Тема Re: Съжалявам,нови [re: mellisa]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано04.07.07 22:29



Добре.

Нека бъде според звездите.








Тема Re: Тц,нови [re: lvn]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 23:00



Това е безсмислен коментар, не, не съм била на 15, но когато тепърва кандидатствах и се сблъсквах с елитаризма беше вече средата на 90те!

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...


Тема за lvn, Мелиса и другитенови [re: lvn]  
Автор cyg (<>)
Публикувано05.07.07 10:15



Говоря за седемсетте години на миналия век. Прилагаше се за моя и следващия след него набор. При мен беше след първия срок на първи клас до седми клас включително. В осми клас останалите циганета бяха много малко за самостоятелен клас. Нямам понятие дали това беше местен експеримент или някаква политика наложена отгоре. Факт е че мнозина от циганчетата говореха лошо български и бяха повтаряли по 3-4 години първи клас. Възможно е това да беше причината за разделението. Местните цигани не се занимаваха с кражби и измами, но бяха доста мизерни. Спомням си само една битка българи срещу цигани в нашия клас, иначе те се пердашеха помежду си по-често от нас.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор madeinchina (пластмасов)
Публикувано05.07.07 16:57



В смисъла на думата "елитарност" който влагаш, май такова разделяне нямаше. Може би в по-ранните година да е имало, но втората половина на 70-те и 80-те години когато аз съм учил не съм забелязал привилегии нито в средното нито в университета. Сигурно е имало изключения на свръхамбициозни родители, ама като цяло "елита" не си използваше привилегиите точно за това. Имах колеги с доста високопоставени родители с разпределение в Малко Търново.
По-скоро още тогава се забелязваше, че децата учили в малки градове и особено в селата, да са много по-назад от тези в големите окръжни градове. След 1989-та обаче съвсем се засили тази тенденция. След 20-тина години сигурно в България ще има не повече от 50 населени места с училище в тях, което е жалко.



Тема Миналото....нови [re: mellisa]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано05.07.07 17:16



Най напред - образованието и знанието винаги е било вероизповедание на будния българин. Така че независимо от различията в подготовката то е било отноосително равностойно и така да се каже възрожденско... независимо от комунизЪма, който беше сполетял Родината ни...

Едното измерение на образованието може да бъде степента -
основно, средно, техникуми, вуз, наука
Другото измерение е системата на привилегиите.
Третото измерение развитието на различията през разните периоди...

Дали "образованието преди 1989 може да се раздели явно на елитарно и неелитарно?"

Първото измерение, разгледано независимо от останалите дава основание за известно разделяне на елитарно и неелитарно. Става дума повече за някои различия в средното образование...
Пример - съществуваха някои техникуми на невероятно за Балканите ниво. Ученик овладял материала от техникума спокойно може да бъде отнесен по подготовка на нивото на 1-2 курс от един обичаен университет от САЩ ...
Елитарността в крайна сметка идваше от реалната подготовка на учениците ...
Неравенството в повечето случаи идваше и от нееднаквото ниво на подготовка и критерии за оценяване в столицата и по-големите градове в сравнение с някои по-невзрачно подготвени центрове...


"Имаха ли мнозинството деца еднакъв шанс и еднакъв старт, така да го нарека"

Нямаха разбира се ... Второто измерение на връзките и привилегиите внасяха определен коректив в образованието ... В соц империята съществуваха два съвсем различни критерия за подбор на образовани кадри...
Единия си беше по принципа на номенклатурността. - Човек може да бъде тъп като галош но щом е в списъка на нашите хора - за него всички врати в училища, вузове и научни институции са отворени....
Другият принцип беше по върховна кадърност - Ако някъде по империята се родеше дете - гений във физиката, в математиката или в някоя друга взжна област - и Господ не можеше да го отърве от вземането му под отчет в някой от безименните научни инстути с пряка или непряка военна ориентация....



Тема Re: Мислите ли...нови [re: madeinchina]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано05.07.07 17:28



Не знам дали подобен центризъм трябва чак толкова да ни плаши. С добър и уреден транспорт, както и удобна пътна мрежа, това не би трябвало дори да има значение



Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Кое е първо обаче.нови [re: mellisa]  
Автор madeinchina (пластмасов)
Публикувано05.07.07 18:21



Не знам дали подобен центризъм трябва чак толкова да ни плаши. С добър и уреден транспорт, както и удобна пътна мрежа, това не би трябвало дори да има значение
Проблема обаче е, че няма нито добър и уреден транспорт, нито удобна пътна мрежа. И няма да има в близките 50 години. Дотогава обаче голяма част от населените места ще изчезнат. След това тревата и до кръста да стане, магарето вече ще е умряло.



Тема Re: :-Dнови [re: mellisa]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано05.07.07 18:23



Но копията им стърчали нагоре, нали. Даже при дъртите центуриони. Така твърди академичната наука по въпроса.


Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Редактирано от famulus на 05.07.07 18:46.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: ЧepнopизeцXpaбъp]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано05.07.07 18:51



Май за всички англ гимназии бяха черни.
Бе вие във Френската и други работи правехте

Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Тема Re: Мислите ли...нови [re: Einherjer]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано05.07.07 18:54





Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Тема Re: Мислите ли...нови [re: Einherjer]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано05.07.07 18:58



На всеки му се даваше възможност да постигне минимума( а той не бе малък в много отношения)без оглед на партийна принадлежност

Какви бяха партийните принадлежности при социализма бе готин?

, етническа и т.н.

Ти за "Възродителния процес" чувал ли си?

Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица


Тема Re: :-Dнови [re: famulus]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано05.07.07 19:15



Съмнявам се градският префект да е много съгласен с теб


По-скоро внимавай, да не реши да ти клъцне стърчащото копие с гладиуса си


Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: :-Dнови [re: mellisa]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано05.07.07 21:11



Хе хе хе... пилумът трудно ще се пресече с гладиус

Римляните са го имислили добре хората

Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Тема Re: Мислите ли...нови [re: famulus]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано06.07.07 00:43



Ти за "Възродителния процес" чувал ли си?
Чувал съм как рецитираха наученото туркинчетата Нурджан и Ингенар(Ина) от нашия клас. Верно бяха тъпички зубрачки , но винаги получава отлични оценки за разлика от българите бунтари и калпазани. Спомням си и как циганчето Стефчо спеше на последния чин и учителката ни обясняваше как имало семейни пробелеми и трябвало да не му се подиграваме.

А спекулацията с възродителния процес можеш да си я завреш в богоизбрания гъз( вервам той като истински богоизбран гъз е доста голем да събере обратно глупостите които изсра)

Какви бяха партийните принадлежности при социализма бе готин? че съм готин го знам, но си имам други , които да ми го казват , ти просто не служиш на моя Бог и нямаш правото да ми го казваш.
А въпроса ти е олигофренски и можеш да си го завреш на същото място откъдето ти излизат всичките богоизбрани "мисли".

Поздравих ли те вече с :



Да си жив и здрав и да пребъдат само в тоя свят всички "богоизбрани"!!



Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано06.07.07 01:13



Според мен противопоставянето Метрополис - Прованс и Център - периферия има много повече аспекти, които са свързани с историята на Западна Европа, с икономика, култура, политика и др. Според мен този модел не е бил особено естествен тук, по време на възраждането, но това май е от криворазбраната цивилизация.

100 символа не стигат!


Тема Re: Мислите ли...нови [re: Einherjer]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано06.07.07 14:02



Е - като не можеш да ми отговориш по същество, ясно че ще се изкажеш по тоя начин. За защитник на социализма и уравниловката и това е значително интелектуално постижение



Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Тема комунизманови [re: famulus]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано06.07.07 14:18



Като се върнем малко назад ще разбрем,че комунизма е пак плод на същите люде , които са изобретили и ристиеството и почти всички глупости барабар с тая велика идея за БОГОИЗБРАНОСТТА!!
Пък аз няма как да съм защитник на вашите дела!!



Тема Тук за комунизма не иде реч.нови [re: Einherjer]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано06.07.07 14:26



Нека да не политизираме излишно



Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: комунизманови [re: Einherjer]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано06.07.07 15:18



Ти си просто спамър-празноглавец



Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Тема Re: Тук за комунизма не иде реч.нови [re: mellisa]  
Автор Dremen (непознат)
Публикувано07.07.07 02:57



Трудно ще бъде спряна речта за комунизма. Политизирането е много нажежено и охладена обектевна оценка се среща рядко. Всяка добра оценка за каквото и да е било от онези времена се посреща с оплюване. А има много такива добри неща и едното от тях беше образованието.

Образованието даваше възможност за изява на умните и трудолюбивите независимо от тяхния произход. Във ВУЗовете имаше приемане по квоти и имаше на общо основание. Спомням си че като гледах списаците на приетите, тези с общо основание бяха най-малкото 90% а може и повече. Докато тези по квоти бяха много малко. В моята специалност нямаше и един от квотите. Познавах един едиствен студент от факултета, който си признаваше че е от квотата на рабфак. После, веднъж влезнал, нямаше никакво значение по каква квота си вътре, трябаше да си вземаш изпитите. Не знам нито един случай когато преподавател да е питал кой по каква квота е че да се съобразява с оценката. По-точно не знам един преподавател да е знаел кой по каква квота е приет.

А това че е имало елитни училища не значи че образователната система е била нечестна, просто значи че е имало училища, които са били над средната маса, но това е навсякъде.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.