Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:11 14.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Мислите ли...нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано04.07.07 12:48



Аха, изясни ми се. Благодаря.





Тема Re: Мислите ли...нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 12:49



за едва завършилите 8 клас си прав, но от друга страна, трябва да има приоритети, защото като образователна структура на населението хич не сме цъфнали и вързали с доста големия спрямо европейските страни дял на хората със средно и по-ниско образование и е на път да рухне митът за квалифицирания БГ работник (е, пак с уговорката, че някой със средно специално и дълъг стаж си е качествен кадър). и преди 9.9.1944 има редица училища с качествено преподаване и езиково обучение, но на социализма все пак се дължи наличието на по една езикова и математическа гимназия и в по-малките градове.
ТУЕС е досега е много елитен.
от години учебниците за средно образование са платени (защото по закон образованието е задължително до 8 кл., включително), но издържката на един ученик е била много по-лесна. знам за спортните (???!!!) през 80-те, че са имали безплатни учебници до края. но пък висшето е било безплатно. и много ми се иска да кажа на уважаемите неолиберали/либертарианци у нас, апелиращи за напълно платено висше, ако обичат, да се върнат в университетите, където са получили своето - о, ужас! - съвсем безплатно образование и да им дадат предлаганите от тях такси за всичките тези години, заедно с лихвите... че то на думи всеки може...

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: Имаше разликинови [re: mellisa]  
Автор Пeлин (Осмарски)
Публикувано04.07.07 12:56



При това съществуваха на законно основание.За прием в средни и висши учебни заведения се ползваха редица привилегии, най-явната от които бе тая за децата на т.нар. "активни борци против фашизма и капитализма".Имаше и рабфак, поръчки от разни организации и пр.Спомням си, че когато през 1986год. ме приеха в ЮФ на СУ, обявените места бяха 120.Курсът ми надхвърляше 500 души.
Вярно е, че възможностите да получиш "тапия" бяха безплатни или по-точно - по евтини.Действителната квалификация не бе по-висока, въпреки всеобщия повик " учи мама, да не работиш"



Тема Re: Имаше разликинови [re: Пeлин]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 13:10



е, мотивация за действителна квалификация при очакваща те след това уравниловка в заплатите - малко трудно...

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul


Тема Re: Мислите ли...нови [re: roxy]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано04.07.07 13:17



В отговор на:

от години учебниците за средно образование са платени (защото по закон образованието е задължително до 8 кл., включително), но издържката на един ученик е била много по-лесна.



Не мога да си спомня конкретни цени на учебниците- но да - на никой не му бяха някакъв толкова тежък финансов проблем.
В отговор на:

и много ми се иска да кажа на уважаемите неолиберали/либертарианци у нас, апелиращи за напълно платено висше, ако обичат, да се върнат в университетите, където са получили своето - о, ужас! - съвсем безплатно образование и да им дадат предлаганите от тях такси за всичките тези години, заедно с лихвите... че то на думи всеки може...



Tук сме на абсолютно еднакво мнение но тя темата е толкова дълга и широка че едва ли е за този клуб.
В отговор на:

При това съществуваха на законно основание.За прием в средни и висши учебни заведения се ползваха редица привилегии, най-явната от които бе тая за децата на т.нар. "активни борци против фашизма и капитализма".Имаше и рабфак, поръчки от разни организации и пр.Спомням си, че когато през 1986год. ме приеха в ЮФ на СУ, обявените места бяха 120.Курсът ми надхвърляше 500 души.



Да не забравяме и запазените места за ученици от малцинствата в университетите. Това беше добра идея в крайна сметка.
И не на последно място образователни функции тогава изпълняваха и строителни войски спрямо най-лошо образованите- там някои са се научили и да пишат и на професия много хора са се научили и днес не са социално слаби ама нали им "нарушавало правата" е сега са неграмотни и гладни ама със "запазени права"



Тема Re: А ебане де!нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано04.07.07 13:17



Прекаляваш! Предупреден си с бан, заради непристойно поведение спрямо дама и заради повдигане на стари теми, без причина.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Мислите ли...нови [re: roxy]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 13:26



Всъщност не знам, аз си спомням съвсем друга ситуация за кварталните училища. Специално в тях влизаха децата на квартала, демек, където живееш, там учиш. Така че нямаше възможност да се обособят елитарни училища...

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...


Тема Re: Мислите ли...нови [re: roxy]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано04.07.07 13:31



Когато бях в 1ви клас, което прави 87ма, другарката (още бяхме на другарки

) от занималнята купи ан всички тетрадки като подаръци, помня, че с едни такива квадратчета струваше 6 ст. Само за сравнение, сладоледът беше 38 ст. сметановият, 40 шоколадовият

Ако някой срещне някой в цъфналата ръж и целуне този някой някого веднъж...

Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор famulus (щастливец)
Публикувано04.07.07 13:55



Имаше "елитарни" училища (и аз съм завършил една от старите анлийски гимназии

). Децатя НЯМАХА еднакъв шанс, защото С ПРЕДИМСТВО се приемаха 1) деца на "борци против фашизма и капитализма" 2) деца на "герои на социалистическия труд" 3) деца от "ИЗОСТАНАЛИ РАЙОНИ" 4) имаше КВОТИ ПО ОКРЪЗИ и пр. Благодарение на тия квоти и пр в нашата елитарна гимназия влизаха големи тапири и тапирки, които каквито влязоха, такива си и останаха, а кадърни момичета и момчета от интелигентни семейства не можаха да влязат заради стотни, защото се състезавахме по 50 за 1 място (дали не бяхме и повече), а говедата-"активни борци", колхозници и пр влизаха с тройки. На всичко отгоре за големите номеклатури не беше проблем ако все пак отрочетата им не ги приемат да уредят прехвърлянето им от реалната гимназия в ангийската и пр.

ПС Защо езиковите гимназии бяха "елитарни" - защото имаха отлични преподаватели по всички предмети и са били сиздадени 50-те години основно да подготвят кадри за межд отношения. Иначе властите никак не поощряваха учененто на западни езици. В някакъв смисъл и матем гимназии бяха "елитарни", но поне по мое време най-високо се котираше влизането в езикова (не руска, рзбира се) гимназия, после в математическа. Изключение сугурно прави Националната природо-математическа гимназия.

Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Редактирано от famulus на 04.07.07 14:07.



Тема Re: Мислите ли...нови [re: mellisa]  
Автор roxy (free beat)
Публикувано04.07.07 14:04



е, не знам точно, аз съм била в 1-ви клас през 1990-та. основните у-ща са си били квартални, както са голяма част от тях и до днес. говоря за гимназиите - мисля, че по времето на родителите ни не е имало пречки да си от друг квартал или друго населено място - например села край София (в добро старо училище като 18 СОУ - София), без да си нечие дете...

...Don't betray your code
Live outside society
Stay inside your soul



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.