Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:37 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: ЦАР КРУМ ! - подкрепям метлата !нови [re: Ziezi]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано24.11.06 22:18



Метла - и аз подкрепям с две ръце!!!

Редактирано от БoянГeнoв на 24.11.06 22:19.



Тема Re: Стига се разправяхте...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор jove (железар)
Публикувано27.11.06 06:43



Схватлив си, лутоме. Подигравам се. Защото мисля, че в този случай всякакво титуловане, особено в посока Цар и нагоре, би било поредното нашенско изхвърляне. Първото признато българско царско (или равното му) достойнство е доста след времето на Крум.
За да бъде пределно ясна позицията ми по въпроса, ще повторя - предложената от Ziezi неутрална дума Владетел, според мен е най-подходяща за заместване на неясната и спорна засега титулатура на Крум.



Тема Re: Стига се разправяхте...нови [re: jove]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано27.11.06 13:28



мисля, че в този случай всякакво титуловане, особено в посока Цар и нагоре, би било поредното нашенско изхвърляне.

Нямам впечатление Паисий да се е изхвърлил като го нарича цар Крун.
Някак си съвсем в реда на нещата ми седи.

Първото признато българско царско (или равното му) достойнство е доста след времето на Крум.

Какво значи "признато"? Кой трябва да го признае? Какви са условията да бъде признато?

Аз признавам твърдението на Марнавич, че титлата ЦАР е поне от 6 век. Нещо против?

-:-:-



Тема Re: Стига се разправяхте...нови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор jove (железар)
Публикувано27.11.06 14:21



Ми хубаво. Нямам нищо против.





Тема Re: Стига се разправяхте...нови [re: jove]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано28.11.06 00:41



всякакво титуловане, особено в посока Цар и нагоре, би било поредното нашенско изхвърляне

Цар не не титуловане, а признание за позитивните качества на Крум, от които имаме нужда и с коио се идентифицираме. Дотук обаче се изчерпва историческият смисъл на именуването и избора на владетеля Крум. Извън историческото мислене Цар е единственото възможно действие на себеопределяне чрез идеала, наречен Крум. Посоки не може и да има, нито на горе, нито надолу - понеже няма историческо мислене, а държавническо, консолидиращо обществените сили.

неутрална дума Владетел, според мен е най-подходяща за заместване на неясната и спорна засега титулатура на Крум.

Неясна и спорна титулатура само в трудовете на учените историци. Не са длъжни хората обаче да се съобразяват с тях. Това е тъжната истина, но е абсолютен факт. "Владетел" е наистина неутрална алтернатива, но е грехота да бъдем неутрални що се отнася до собствената ни култура и когато сме поставени пред въпрса; "какво е Крум за нас?"

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Стига се разправяхте...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано28.11.06 01:52



Неясна и спорна титулатура само в трудовете на учените историци. Не са длъжни хората обаче да се съобразяват с тях. Това е тъжната истина, но е абсолютен факт. "Владетел" е наистина неутрална алтернатива, но е грехота да бъдем неутрални що се отнася до собствената ни култура и когато сме поставени пред въпрса; "какво е Крум за нас?"

Ако ми дадеш адрес, ще ти пратя картичка и подаръче за Коледа.

Съвсем искрен съм, ти също, надявам се.

-:-:-



Тема Re: Стига се разправяхте...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор jove (железар)
Публикувано28.11.06 06:42



Цар, драга Метла, е титла. И като такава, тя не се е раздавала на килограм и от кого и да било. Народът може да си нарича някого както си иска, но това не значи, че той е такъв. Пример - "героят" Крали Марко, легендарен борец против османското нашествие.
А иначе, ако ще го именуваме според нашето отношение, променям си мнението и предлагам - Крум Страшни Законодателя, император на България, цар на българи и гърци, княз на някои от тях, кан на други от тях и хан на трети от тях... Консолидиращо е. А пък ако някой не вижда в тази титулатура своето отношение - да допълва.





Тема Re: Стига се разправяхте...нови [re: jove]  
Автор пceвдoтpeзвeниk ()
Публикувано28.11.06 23:23



Нема какво да допълваме-убаво си го детерминирал положението-консолидация...



"Трудно се намира черна котка в тъмна стая,особено ако я няма вътре." Конфуций



Тема Re: Паметника на канасубиги Крумнови [re: koмитa]  
Автор пceвдoтpeзвeниk ()
Публикувано29.11.06 00:26



Абе воеводо,
оти го не изтръкашшш...тоя разнобой,тая пошлост,това пародио,историчароско....



"Трудно се намира черна котка в тъмна стая,особено ако я няма вътре." Конфуций



Тема Re: Стига се разправяхте...нови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.11.06 00:58



Искрен съм и именно затова нямам нужда от подаръци.

Действия крепят Вселената.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.