Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:51 18.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Лингвистика или белетристиканови  
Автор №*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано01.07.06 12:50



Нова статия от моя милост -


Отнася се до конкретния въпрос дали албанският език е наследник на тракийския. По-общият въпрос е дали лингвистите не действат според академичния принцип "мижи да те лажем", когато искат да докажат някаква хипотеза. Друг важен въпрос е, защо мнозина имат доверие на лингвистите без да са проверили как стоят нещата.



Тема Re: Лингвистика или белетристиканови [re: №*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано01.07.06 20:10



Пишеш:

...не е единствената достигнала до нас дакийска дума. Видният лингвист не споменава останалите. Интересно защо?

Два дни се чудех какво ми се губи в статията ти. Ами това! Вл. Георгиев не споменава останалите, но и ти не го правиш. Човъркаш интереса, а така и не го задоволяваш.
Помисли си барем за едно изреждане на дак. глоси, макар и без коментар. На мен не са ми известни, освен ако не са цитирани в купа с останалите трак. глоси.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 01.07.06 20:14.



Тема Re: Лингвистика или белетристиканови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор №*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано01.07.06 21:22



Ами едно изчерпателно изброяване е трудна работа, която и Георгиев и Дуриданов май не са свършили като хората. Те са имали достъп до повече извори от мен, въпреки че напоследък аз имам сериозен напредък в тази насока.
Ето тук има изброяване, само че накрая пише u. a. (und andere) т.е. и то не е изчерпателно:


Думите са в т.2 "Die Glossen".



Тема Re: По-скоро само белетристиканови [re: №*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор Atilkese (Аспарух)
Публикувано01.07.06 22:10



Защо тогава българският език да не е наследник на мизийския???



Тортурач, можеш ли да ми кажеш кога и как е възникнал „българският” език?
И да знаеш от мен, няма „мизийски” език.
Трибалите, Моесите, Даките са говорели романизиран тракийски, докато събратята им южно от Хемус – тракийски, силно повлиян от гръцкия.

В България през 9 в. българската аристокрация е брутално и безмилостно изклана от хан Борис-архонт Михаил, по внушение от Константинопол, заедно със жени, деца и пеленачета. Култът на българите към Тенгри е забранен.Оцелели са само тези българи, успели предварително да избягат към Волжска Вългария и при маджарите.
Именията им са дадени на славяни. Славяни са назначени на всички ръководни длъжностти.Славянският език става официален и задължителен.
По този начин използвайки наложените клаузи на капитулацията на ханство България, Византия си отмъщава, за пиенето на вино от черепа на техен император.
Българският език е насилствено заменен със „църковно славянски”(това е славянски говорим език със около 350-500 изкуствено създадени и добавени от братята Кирил и Методий за моравската им мисия църковни термини чрез сливане на по две-три славянски думи за богослужебна цел), първоначално писан на Кирилометодиевата „Азбука Глаголица” но в последствие заменена поради непригодност със редактираната за славянската фонетика коптска писменост от Климент Охридски със съгласието на цар Симеон.

Защо съществуват тези около 300 думи общи за романизираните Трибали, Моеси и Даки от една страна и населението на Албания от друга?
Отговорът е този:
В Албания и Ромъния местният автохтонен език не е подменен, както това се е случило със. България, Сърбия и Хървадска( със славянски).

Албанският е дериват на Илирийският език, говори се в региона на Албания от две хиляди години. Албанският не е сроден с нито една подгрупа от семейството на индоевропейските езици.
А за тези 300 аналогични думи в албанските диалекти Tosk-в Южна Албания, Gheg в северна Албания, Косово и отчасти Македония и съответните аналогии в ромънскоговорещото автохтонно население в бившите провинции Моесиа (Moesia) и Даkиа(Dacia) това е наследство от римското културно и социално влияние в периода 1 - 6 в. от. н. ера.
Живеещите и запазили своят език в Моесиа и Дакиа потомци на романизираното автохтонно тракийско население – ромъните, (които ние наричаме иронично- власи) безпогрешно ще разпознаят всички тези думи без да са чели „трудовете’ на Петър Добрев и проф. Владимир Георгиев.


abur- пара
ametit- замаян
arunca- хвърля
balta- блато
barza- щъркел
brindusa- минзухар
cioara- сврака
cirlan- жребец
descurca- справя се, разплита
lesina- припада
malai- брашно
melc- охлюв
sopirla- гущер
tarina- прах
vatra- огнище
viscol- снежна виелица
zgarda- нашийник
и тъй-нататък....



България на три морета

Редактирано от Atilkese на 01.07.06 22:40.



Тема Re: Лингвистика или белетристиканови [re: №*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор saur (непознат )
Публикувано02.07.06 01:45



За дакийските имена на растения трябва да се четат не писанията на Георгиев и Дуриданов (които си избират винаги само тези думички, които да им подкрепят теориите), а Дечев, който добросъвестно е проучил въпроса.
Тези имена на растения са 47, от които около 30 са действително тракийски (дакийски), а останалите са гръцки и латински.
Между другото за "диесема" Дечев като истински учен е изброил всички сходни наименования в славянските езици и подчертава несъмненото им родство с тракийското название





Тема Re: Лингвистика или белетристиканови [re: saur]  
Автор №*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано02.07.06 09:25



Дечев още не съм го докопал, но предполагах че там са изброени дакийските думи.



Тема Re: По-скоро само белетристиканови [re: Atilkese]  
Автор №*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано02.07.06 09:28



В отговор на:

хан Борис-архонт Михаил



Според теб името не беше ли Бори хан?

Много неща си написал в този постинг, но не цитираш нито един източник. Няма смисъл да спорим ако просто ще си пишем каквото ни хрумне.



Тема Re: Лингвистика или белетристиканови [re: №*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано02.07.06 09:44



Стр. 75 берекунда (пумпал) = чешки brk (пумпал

Аз съм от Каварна и там по нашия край се употребява един глагол - "кундя, прескундя" , който много ми напомня на тази дума - "берекунда". Да се прескундиш, ще рече да направиш кълбо напред - да се превъртиш. Има и много други думи, на които в София много ми се смеят когато ги употребявам:

паткан - плъх
йоркипе - невестулка
гугла - качулка
кунка - ръка
..... и още много, но тук темата е друга



Тема Re: Лингвистика или белетристиканови [re: nikibars]  
Автор №*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано02.07.06 10:02



Супер, благодаря за сведението





Тема Подмяната на езика по християнскинови [re: Atilkese]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано02.07.06 16:45



Християнството като инструмент за подмяна на езика.
Интересни аналогии има с днешното испаноезично Мексико и португолска Бразилия.

Как с кланета и унищожаване на всичко възможно от предишната култура и език се достига до едно налагане на автохтонния испански в Мексико и автохтонния португалски в Бразилия. А това е било само преди около 5 века...
При нас е по-тежко - 1100 години..... След езиковата касапщина на борис идва реформата на евтимий а след освобождението идват допълнителните подобрявания на езика ни......
Е сега, как да не е славянски!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.