Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:22 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | >> (покажи всички)
Тема Човек става велик,нови [re: Koмap]  
Автор Masklin (Ном)
Публикувано12.04.04 13:43



когато се научи да използва по максимално добър начин това, с което разполага.

Хитлер не е умеел да управлява потенциала, който е попаднал в ръцете му. Единственото велико нещо не Хитлер всъщност е била способността му да увлича хората след себе си.

Това обаче никак не е било достатъчно срещу империя, по-силна и по-организирана от неговата. Да не говорим за битка срещу целия останал свят, в която сам се е набутал.

За мен Хитлер е гениален оратор с посредствени възможности във всичко останало. Тоест, неподходящ за ръководител на велика държава и съвсем закономерно Райхът му се срива. И би си сринал дори без помощтта на Сталин ... но това е друга тема.



Тема Re: Суворов твърди,нови [re: Masklin]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано12.04.04 17:43



Знаеш ли какъв е най-големия майтап,свързан с германските планове за 42 година?
В пъвоначалния план на кампанията през 1942г. настъпление към Сталинград не се предвижда. Целта е била Кавказ,щото там има нефт и други благинки. Обаче настъплението в тази посока не достига целите си,едно че твърде много се разтеглят комуникациитедруго,че да настъпваш в планини не е като да настъпваш в равно поле.И като не успява да превзема кавказ,Хитлер чак тогава,есента,решава да завземе Сталинград.Защо?Ми ей така!
Реално Сталинград много лесно е можел да падне лятото.Ако е било нужно.Обаче всъщност превземането му е излишно.Да,с това се прекъсва транспорта по Волга.Ама същото нещо,тоест -- прекъсването на транспорта по Волга, може да стане просто като немците заемат брега и където и да е.Вместо това те се хвърлят срещу дълговременната отбрана на Сталинград...От много акъл,сигурно...



Тема поправканови [re: lvoDim]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано12.04.04 17:45



Руснаците имат на въоръжение НАЙ-ДОБРИТЕ противотанкови оръдия, 37мм

45 мм!



Тема Re: Суворов сам говори за тованови [re: Masklin]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано12.04.04 17:46



Да де,точно в Самоубийството...Ма може и в Очищение да има малко по въпроса.Не са ми под ръка в момента.
Всичко отвъд Волга трябва да бъде изпепелено...Абе,някъде ми беше попадал палана Барбароса и го бях разглеждал с карта в ръка...Пълен ташак!
Тва съм го казвал,може би -- германците и в двете световни войни се показват отлични тактици и като крайно посредствени стратези...



Тема Re: Човек става велик,нови [re: Masklin]  
Автор Koмap (честит)
Публикувано14.04.04 00:57



В известен смисъл е така, но това не може да се абсолютизира съвсем. Така например едно от наистина гениалните решения на Хитлер, наред с нахлуването през Ардените, е т.нар. "таралежови позиции", с помощта на които Вермахтът успява да изкара зимата на 1941-1942 г. без да отстъпи много територии и без да бъде разгромен отстъпвайки (за справка виж Наполеон през 1812 г.). Колкото до Съветската империя - на мнение съм, че по-изостанала, съсипана и дезорганизирана империя през 20-ти век не е имало (достатъчно е да се види състоянието на армията, пътищата и дори партийната върхушка). Дори нещо повече: дръзко е, но смятам, че ако Сталин беше се осмелил да нападне пръв Германия това щеше да е краят на империята или поне на социализма като такъв. Последното, естествено нямаше да е само немска заслуга, но най-вече!

*** Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш. ***


Тема Re: Човек става велик,нови [re: Koмap]  
Автор Fritz (Panzer General)
Публикувано14.04.04 08:15



понеже ми е писнало да работя на парче няма да се занимавам да отговарям на откровените глупости в някои от по-предните постове. В близко или по-далечно бъдеще може да очаквате при нас подробни статии за състоянието на РККА към средата на '41ва година. В момента само си чешете езиците с общи приказки, половината от които неверни.

онова споменаване на "най-доброто противотанково оръдие - 37мм" което се оказа 45мм ме разхили искрено (всъщност и двата калибъра ги е имало като 45мм е уголемено 37мм, което пък за ужас на постналия го е проект на Круп, закупен от СССР)

- Българският военноисторически портал.

Тема Re: Човек става велик,нови [re: Koмap]  
Автор CEHДEPO ЛУMИHOCO (Д-р)
Публикувано14.04.04 09:12



Тези "таралежови позиции" ми разбиха детските представи! Я обясни по-подробно какво представляват те? Моля те!

Лесна работа!


Тема Re: Човек става велик,нови [re: Fritz]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано14.04.04 10:26



Иронията на тема 37 мм и 45 мм е неуместна. Оръдието на Рейнметал /не на Круп, освен ако това е едно и също/ е произведено в 509 броя и гарантирано не е най доброто в света, особено по време на войната. Разпространото в съветската армия е именно 45 мм. А дали е било най- доброто е въпрос на конкретна преценка.

www.battlefield.ru - подробности за цялата съветска артилерия.



Тема Re: Братоубийствена войнанови [re: Orc Chieftain]  
Автор lvoDim ()
Публикувано14.04.04 11:03



ЪХЪ, Orc Chieftain

именно тях цитирам (Виктор Суворов и Владимир Резун) + Бунич + многобройни статии от советский войн от 1982-1989 + "Спомени и Размисли" на Жуков + Генералния "Щаб през войната" на Щеменко и т.н.

Иначе тия двамата Виктор Суворов и Владимир Резун са едно лице.

Sorry Fritz, за грешката на калибъра на оръдието, но писах по памет. Ако ще се заяждме за дреболии нямаш проблем. Но не мисля че целта на клуба е такава.

Успех!!!



Тема Re: Братоубийствена войнанови [re: lvoDim]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано14.04.04 21:35



Имай предвид,че цитирането на многобройни статии от советский войн от 1982-1989 + "Спомени и Размисли" на Жуков + Генералния "Щаб през войната" на Щеменко и т.н. трябва да става мноого внимателно.Просто като знаеш кога са писани трябва да ти е ясно,че в тях официалната пропаганда е доста повече от фактите...Примерно от спомените и размислите на Жуков няма да разбереш колко танкове и ссамолети притежава СССР на 22 юни.И за другите важи.Бунич е нещо подобно,ама пропаганата при него е с обратен знак...Иначе поне,поне 50% от книгите му са анекдоти и клюки представени за история...Вземи само(тва е първото което се сещам) за случая в който Сталин поръчвал да въоръжат танк КВ със 107мм. оръдие. И как на министъра на отбранителната промишленост му се била "изправила косата".Че защо?При положение че тогава вече има КВ-2 със 152мм. оръдие,какъв проблем е да се сложи 107мм.?Просто или Бунич е бунак или смята нас за такива...Както и да е.От всичко цитирано, единствено на господата Виктор Суворов и Владимир Резун може да се има доверие.Засичал съм Суворов с доста други източници и смятам,че неговата версия е най-достоверна...Поне за сега.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.