Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:18 06.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Честно казано...нови [re: the_bomb]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано14.08.03 08:51



...не следя от извнестно време "прабългарската" литература. Това ми беше увлечение преди доста време.
Напоследък има доста нов материал (нямам предвид Петър Добрев, К. Мутафчиев и пр., разбира се).

Специално с езиков анализ на родовите имена (защо ли точно между тях няма нито едно иранско?!) се е занимавал Райко Сефтерски. Той има статии, но не мога да цитирам в момента източника. Но са отпреди 10 и повече години.

Във всеки случай, в културната зона, която може да се определи като прабългарска, има 2 или дори 3 типа погребения. Това по принцип е индикация за различни етноси.

Във всеки случай, каквито и да са били българите като основна маса, аристокрацията определеено се тюрчеела. Разбираемо е - това е било престижно. Освен това понятията за народностна принадлежност тогава май доста са се различавали от нашите...

А на противниците на тюркската теория ще припомня, че самите тюрки имат достатъчно сложен и в голяма стерпен неясен етнически произход. Там също вероятно са се смесили европеидни и монголоидни елементи. Те всъщност се появяват през 5 в. все едно от нищото... Внезапно! Много трудно е да се проследят археологически или по писмени извори някакви данни за тях от по-рано.
А народите не падат от небето (въпреки, че очевидно някои хора така си го представят)!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Честно казано...нови [re: Black Wolf]  
АвторДoбpин (Нерегистриран)
Публикувано14.08.03 09:54



не следя от извнестно време "прабългарската" литература.

##### Личи си, Вълко, личи си че не я следиш изкъсо работата. Знаеш ли какво, да ти кажа ... и аз вече почнах да не я следя Предполагам защото отдавна разбрах накъде отиват работите и стана малко ... безинтересно, но с фронтоваци като Добрев и обкръжение - жална ви майка.

Това ми беше увлечение преди доста време.
Напоследък има доста нов материал (нямам предвид Петър Добрев, К. Мутафчиев и пр., разбира се).


########## И какъв е тоя нов материал? Какво му е новото?

Специално с езиков анализ на родовите имена (защо ли точно между тях няма нито едно иранско?!) се е занимавал Райко Сефтерски. Той има статии, но не мога да цитирам в момента източника. Но са отпреди 10 и повече години.

#### Ами.....Да живее новото Аз пък като си отворя новите читанки дето твоите колеги от факултето не спряха да ги бълват всяка година, там комай по въпроса за "имената" други работи пише. Айде ..да не кажеш че проявявам неуважение към г-н Сефтерски, но все пак за сефте неговия задълбочен езиков анализ явно е станал поредната невинна жертва на "изпитателния" срок. Ех теории, теории - родовете им всичките били ???? ( да не би тюркски да ти беше на устата па не смееш да си го признаеш ) а имената им всичките били Ирански, иди че обяснявай... вие направо и разкатахте фамилията на теорията. Само напред и няма страшно - Добрев пак ще опере пешкира.

Във всеки случай, в културната зона, която може да се определи като прабългарска, има 2 или дори 3 типа погребения. Това по принцип е индикация за различни етноси.

#### Ами анджак, колко време ти трявбваше да го разбереш " индикация за различни етноси" - е аз като теоретик но и любител на практиката е редно да запитам кои от погребенията в тази "разнообразна културна област" са прабългарски и кои на другите етноси? Какви са характеристиките на тези погребения и оставят ли те място за някакви спорове?

Във всеки случай, каквито и да са били българите като основна маса, аристокрацията определеено се тюрчеела.


##### Да да тази история сме я чували. И като се е тюрчеела къде са им Тюрксите имена ако смея да попитам. С изключение на Баян който очевадно е кръстен на името на Аварския хаган който е бил сюзерен на Кубрат, и Токту който пък е бил само узурпатор, има ли барем едно типично Тюркско име сред тези Тюркски прабългарски родове?



Разбираемо е - това е било престижно. Освен това понятията за народностна принадлежност тогава май доста са се различавали от нашите...



А на противниците на тюркската теория ще припомня, че самите тюрки имат достатъчно сложен и в голяма стерпен неясен етнически произход. Там също вероятно са се смесили европеидни и монголоидни елементи. Те всъщност се появяват през 5 в. все едно от нищото... Внезапно! Много трудно е да се проследят археологически или по писмени извори някакви данни за тях от по-рано.
А народите не падат от небето (въпреки, че очевидно някои хора така си го представят)!


#### По това, разбира се, имаме пълен консенсус. Разликата ни идва от факта че ти отказваш да признаеш какви точно са характеристиките на основната (или да го кажа собствено-Българска) маса сред "сборището" Прабългари въпреки че за това има предостатъчно убедителни и надеждни данни и се криеш зад разни общи приказки от рода на примеси нехомогенности и други. Все неща които са повече от ясни но които отбягват основния въпрос.... Никой не се интересува колко табора цигани са домъкнали Прабългарите от централна Азия и колко е бил %-та на въпросните от общата маса. Едва ли е бил повече от този на съвременните въпреки че и последния доста бързо се променя. Недай си боже някой ден Факултето да стане археологическа витрина за Българската "погребална" култура Е на някого може и да не му харесва но за сметка на това Индоевропейската природа на Българския народ ще бъде нагледно доказана .. не е ясно обаче в коя графа точно ще ни впишат - Индийска или Европейска, но това са само детайли...


Един последен съвет. Не си губи времето да търсиш НОВ материал, няма смисъл - Тюркоалтайците са в масово отстъпление а академичните четива са общо взето кратък преразказ на теориите на Добрев и то в най-ужасяващите за теб форми. Прегледай Мутафчиев за всеки случай, че догодина до друга - не се знае. Те че няма да намерят Тюркски погребения е ясно но Шумерски и други преди и след потопа може , може ....



Тема Re: Честно казано...нови [re: Дoбpин]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано14.08.03 10:20



?!!!!???

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: Честно казано...нови [re: the_bomb]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано14.08.03 13:21



Човекът е малко обръкан... Не бива да сме прекалено строги към събратята си.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Mnogo e obarkan, toja, Dobrinchoнови [re: Black Wolf]  
АвторPepel ot tsigara (Нерегистриран)
Публикувано14.08.03 13:43



Sigurno e ot tova, che znae kam 20-tina ezika. Tolkova gi beshe izredil edno vreme v drug forum. Prabalgarskija go chete otkam iranska gledna tozhka. Tsar e na farsito Ta takiva greshki stavat kogato znaesh mnogo ezitsi...



Тема Re: Честно казано...нови [re: Black Wolf]  
АвторДoбpин (Нерегистриран)
Публикувано14.08.03 18:07



Ами как няма да сме объркани бе, Вълчо? На луди ни направиха Довчера бяхме Тюрко-алтайци, днеска Индо-Иранци, утре - пази боже

Едма мисъл обаче много ме терзае как приключи похода на твоите колеги срещу Добревизма и историческото фентъзи ...... С цитати от Добрев в най-"новите, пълни и реномирани" исторически повествования.


Каква е следващата стъпка? Официално преименуване на Факултето на името на ВОЖДА или нещо по-така

ПС: Виждам че вече на никого не му е до сериозни приказки, но все пак любопитен съм да науча от тези 2 или 3 типа "Прабългарски" погребения - кои точно са Тюркските и колко им е отнсителния дял. Знаеш че по природа сме страшно любопитни. Ако ми обясниш мога да ти кажа какво мисли колегата Станилов по въпроса. И той какъв експерт по Прабългарските въпроси стана Забрави ги Словените бързо бързо

Приятен ден и ... имайте милост към обърканите, ставаме все повече



Тема Re: Честно казано...нови [re: the_bomb]  
АвторДoбpин (Нерегистриран)
Публикувано14.08.03 18:15



Ееее, сега ти нещо да не се обиди? Аз така си пиша... Объркан но безобиден


По въпроса за хипотезата за смесените племена известна още като Хунско-Ирански микс, виж най-добре нашия "топ" археолог - Рашо Рашев,основния и апологет - Цар е на тая тематика. И той Добревяса, но що да се прави - заразителен е Добревизма. Да не кажете че само по мен ходи

Ако те мъзри да му четеш целите творби, мога накартко да ти синтезирам основните "моменти" и "аргументи".

Само да внимаваме да не те объркаме и тебе че вече нормални хора не останаха...



Тема Re: Честно казано...нови [re: Дoбpин]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано14.08.03 21:02



И кои са тези, дето цитират Добрев? Кретени има навсякъде!
Ти па намери кой да ми сочиш за специалист по прабългарска археология...
Интересуваш се от археология? Ами чети! В Мрежата няма кой знае колко - книгите са в библиотеките (ако знаеш какво е това).

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Честно казано...нови [re: Black Wolf]  
АвторДoбpин (Нерегистриран)
Публикувано14.08.03 21:39



И кои са тези, дето цитират Добрев? Кретени има навсякъде!

#### Ами както сам каза - отиваш или в библиотеката или в книжарницата и сам ги намираш кои са. Не е приятно, няма спор, но за сметка на това ти гарантирам "удоволствие" от прочетеното.


Ти па намери кой да ми сочиш за специалист по прабългарска археология...


Абе и на мен са ми точно такива впечатленията , да не кажа направо че ми извади думите от устата, но.... на и той стана специалист по Прабългарска археология. А пък да знаеш какъв ми е лингвист и спец по Тюркските езици. Туй Добрев ряпа да яде...Обезателно му прочети творбите на Станилчето



Интересуваш се от археология?

#### А интересувам се Просто ви гледам сеира отстрани. Да им се невиди и археолозите и чудото - 100 години не им стигнаха да отговорят на елементарния въпрос - тия Прабългарски погребения и некрополи от Тюркски или Сарматски тип са. Страшно сложно.... как се различава кон от кокошка. Да им пожелаем успех в следващите 100

Ами чети! В Мрежата няма кой знае колко - книгите са в библиотеките (ако знаеш какво е това).

##### А моля ти се, без заплахи Чуя ли Б... и настръхвам.



Тема Re: Честно казано...нови [re: Дoбpин]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано14.08.03 23:09



абе Добрине, ти май... таковата... за П.Добрев и другите глупости... не ги взимаш май много на сериозно, а?

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.