Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:40 07.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема За киселото мляко и заквасването мунови  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано15.04.05 11:03



Момичета и момчета,
Сега ще ви задам следната гатанка . Кажете ми ако си нямаш 2-3 лъжички мляко за закваска с какво друго може да се подкваси млякото? Къде живее великата бактерия Бациликус Булгарикус?
Питам защото приятелка ми се оплака, че така били развалили вече всички кисели млека в България, че вече нито едно от тях не можело да подкваси млякото . Много ще ми е мъчно, ако е така наистина!

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"

Редактирано от Иpeтo на 15.04.05 11:13.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор ah ()
Публикувано15.04.05 13:36



мога да ти отговоря къде живее в австрия: в киселото мляко от хофер. става идеално за закваска.
а в бг имаше май едно перущица. иначе, за съжаление, това е факт.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: ah]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано15.04.05 13:50



А какво е "хофер"?

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано15.04.05 15:19



В България: ако реша да квася мляко:

1. Отивам и купувам селско мляко от бабите, които все още го продават нелегално тук-там .

2. Отивам на пазарчето на "Св. Седмочисленици" в София и купувам пак от бабите домашно кисело мляко, обикновено овче, но може и друго, каквото имат.

3. Квася закупеното по т. 1 със закваска от закупеното по т. 2. И пак не винаги става като хората...

Да се кваси купешко прясно мляко с купешко кисело мляко е само губене на време, уви...


Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mushu]  
Автор Maтa Kocмaтa (избръсната)
Публикувано15.04.05 15:55



Мда гледайте филма "The Corporation" и ще ви се изяснят някои неща относно млякото и живота въобще

Лека нощ


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Maтa Kocмaтa]  
Автор Mим (щура)
Публикувано15.04.05 22:18



Не съм го гледала тоя филм, но киселото мляко в последно време наистина е ужасно. Няма го онова от едно време, дето се вкисваше на следващия ден (тогава това ни беше проблем пък). Днешното издържа по 2 седмици, че и повече в хладилника - правете си сметка колко е натурално и колко консерванти му блъскат. При това е неестествено гъсто, блъскат му и нещо за сгъстяване - нишесте ли, що ли...
Аз изобщо не купувам Данон, Фибела и млека от този сорт. Предпочитам произведените от по-малки фирми. Но и тяхното качество не ме задоволява, даже някой път нещата са трагични. Въпрос на време е да се ядосам и да започна да си квася сама вкъщи. Не от купешко прясно, разбира се. И без това си вземаме всяка седмица 2 литра от един производител, ще почнем да си вземаме по 4-5 и ще ме загубят като клиент!
Майка ми и баща ми си квасят мляко от няколко години, като си купуват прясното от производител и си оставят от предишното подквасване няколко лъжици за новото. Винаги си имат в хладилника поне половин бурканче за подкваса.
А от къде може да се вземе подкваса за първо квасене, не знам. Сигурно от някой (бабите на пазара), който си кваси сам.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mим]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано15.04.05 23:08



Добре де, ама освен от кисело мляко трябва да има начин да се заквасва и от нещо друго.
Баба си спомням, че ми казваше, че като са нямали мая на времето са позвали "квас" или хмел или нещо такова за замесване на хляба......А за качеството и на българското кисело мляко няма какво да си говорим. Не съм гледала филма на Мата Космата, щото ми се налага да го гледам служебно на живо всеки ден и да ви кажа така ми е писнало на шапката, че ще захвърля всичко и ще хукна към дън горите тилилейскии няма да искам да знам за цивилизацията!!!

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор Mим (щура)
Публикувано15.04.05 23:17



Ами мисля, че вълшебната бактерия се съдържа само в киселото мляко, и то в българското, поне аз не знам да се съдържа другаде ...
За кваса за хляб си права, замества маята, но заместител на въпросната бактерия - не знам... Всъщност има разни други там закваски (например използваните от "Данон" - жива закваска или както там й казват), но явно те не ти вършат работа.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mushu]  
Автор Sapiens (ex Sapiens-s-s)
Публикувано15.04.05 23:39



Ако не е тайна - бабите откъде вземат закваската?



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
АвторПpoлeт (Нерегистриран)
Публикувано16.04.05 10:52



Преди около две години разговарях с шефа на този институт в София, който единствен в България отглежда, съхранява в чисто състояние и продава въпросната бактерия. Убий ме, не мога да се сетя как се казва. Та той ми изреди имената на българските фирми, които са си купили от там бактерията и за съжаление те бяха твърде малко. Една от тях е производителката на кисело мляко "Елена" и оттогава си купувам само това мляко, когато реша да си квася в къщи. Не съм имала проблем.
А иначе най-сигурно е да вземеш закваска от село и то от къща, където има млекодайно животно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.