Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:38 01.06.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Резултати в Българския ДНК проект -2  
Автор Pillar_of_fire (новак)
Публикувано30.11.13 10:02



Отварям нова тема, защото старата е заключена



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано30.11.13 10:10



Интересно кой я заключи, не съм аз, но наистина предишната стана много дълга.
Копирам пак последното съобщение, защото откритоетоп на R1a Z93 е важно за произхода на българите.


Така, както си мислех тези 10% R1a(xM458) в голямото изследване не може да са всичките Z280 се оказа вярно.
Американецът B6024 с дядо от Пловдив току-що излезе Z93+. Той не ще да е случайно попаднал сред българите, защото в изследването на Карачанак има един почти пълен съвпаденец.
Той, обаче няма нито един съвпаденец даже при 12 маркера, но ми изглежда близък до еврейските. Ако, обаче има еврейски произход би трябвало да има многобройни евреи съвпаденци, защото те всички са близки помежду си. Трябва да се търси друг произход.

Точно търсих в Yserach, там не излиза нищо определено. Над 4-5 маркера разлика се появяват даже други хаплогрупи.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (новак)
Публикувано30.11.13 13:32



Нали B6024 беше поръчал BIG Y? Ще имаме и BIG Y на 274481. Ще може да правим изводи. нормално е да има поне един българин Z93+

Иначе съм малко скептична към твърдения от типа на ако е положителен за този снип трябва да е отрицателен за онзи...Може и да е вярно това твърдение за 80% от случаите, но останалите 20%...

Наскоро се появи 301725 - който е Е1b1a, но пък е положителен и за L222.2 - което определя J1c3d2. Разбира се той няма онези които определят групите до J1c3d*.

Както там

дискутираха в един момент един или друг снип ще се появи и на много още места, щом веднъж се е появил, няма пречка да се появи (мутира) в друга хаплогрупа, но вече в друг период. Нещо като конвергенция на групите...



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (новак)
Публикувано30.11.13 16:52



Тема Re: 274480 SNP Z2103- [re: Pillar_of_fire]
Автор genefan
Публикувано 21.11.13 23:47

Да, аз съм писала много пъти, че ако някой R1b започва с 12 няма 100% гаранция, че е ht35 и обратно.
Ако твоя човек е от Атлантиците трчбва много да се изръсиш, ако го тестваш снип по снип, най-евтино излиза да му поръчаш Гено 2.0. Говори се, че Гено ше бъде намален още да е сравним с другите за У хромозома и ще бъде нещо като стария Deep Clade test.

=================================================================

Фенке, сетих се нещо...274480 също е тестван в 23andMe и там го определиха като R1b1b2a - т.е. не са го определили като атлантик .....така, че едва ли е L11 и нагоре....



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано01.12.13 01:17



Pillar, вярно, сега забелязах, че това е същия човек, който се е тесвал с 23андМе и си е определено R1b-L23*. Хаплотипа и съвпаденците му говорят същото. Трябва да се има предвид, че има известен процент грешки при тестване на SNP - както фалшиви отрицателни, така и фалшиви положителни. Ако той излезе отрицателен и за Z2105 той ще излезе това, който някои любители търсят отдавна - истински L23*, което може да докаже откъде се е разпространил този клон. L150 се счита за несигурен снип, много L23 излизат отрицателни(обратна мутация?), но положителни за Z2103.
Нашият първи R1a Z93 не си е поръчвал Big Y, това беше един Е-V13, но линията му не е българска. Аз питах на Молген за него и ето какво ми отговори администратора на R1a проекта Михал:

This is just a category that groups all unclustered STR haplotypes that are known to be Z93+ but were not tested for any SNPs downstream.
There are many testing strategies possible in this case. The most cautious approach includes testing Z94 first, and then Z2124 or L657 (in case he is Z94+). Alternatively, he could take a more risky approach and test some downstream markers first (like Z2124, or even Z2123 or Z2122), so in case he tests positive for such downstream marker this would allow him to save some money. In this particular case, it is very hard to recommend any specific approach. For example, his DYS538=9 result is typical for cluster 9.C1B in clade L657, but his remaining STR results (and his ethnic origin) are not fully consistent with such prediction. Similarly, he shows some distant similarities to haplotypes belonging to the Y57 subclade in clade Z2123 (under Z2124), but this again is far from being certain. Therefore, I think ordering Z94 or Z2124 first would be the best choice.

Ще му пиша за повече подробности за произхода и какво смята да прави по-нататък.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано01.12.13 12:40



Pillar, нова версия за твоя R1b, изглежда 23андме грешно го е квалифицирала като L23+, той всъщност е пълен съвпаденец с един грък N92413, който се е тествал с Гено 2.0 и е L150+, no L23-. Има и още гърци, албанци и пр. балканци подобни.
Погледни на проекта R1b ht35 първата групичка, както и каквото си говорихме на Молген:



Според мен трябва да му поръчаш L23, той вероятно ще е отрицателен и за L2105.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано01.12.13 12:48



Пилар, може ли да провериш какви са му стойностите на 23андМе за:

R1b1b2a defining mutations
variant call anc der
rs9785971 (L23) G A
rs9786142 (L49) T A


Т.е той със сигурност ли е A за rs9785971 (L23)?



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (новак)
Публикувано01.12.13 14:16



къде - в кое меню и подменю..

Ако може изпрати ми screen shot на мейла.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (новак)
Публикувано01.12.13 17:22



274480 в проекта R1b ht35 е раздел
C2. Probable R1b1a2a2: L23+ L51- L11- Should order Z2103 or Geno 2.0 test + upgrade to 37 or 67 mar

не е групиран със съвпаденеца си



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (новак)
Публикувано01.12.13 18:12



Пробвах с browse raw data - jump to a gene - влагам изписаните по-долу от теб но не става - да не би да заради забраната....


R1b1b2a defining mutations
variant call anc der
rs9785971 (L23) G A
rs9786142 (L49) T A


Т.е той със сигурност ли е A за rs9785971 (L23)?




Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано02.12.13 00:03



Това е защото този проект не е обновяван поне от 6 месеца. Освен това нашия човек не е тестван с Гено 2.0, в тази групичка са само тези доказани за дадените снипове.

Защо не можеш да видиш сройностите на тези SNP на 23andMe?
Първо, трябва да превключиш на неговия профил. След това отиваш на второто поле Jump to a SNP и копираш стойността rs9785971. Виждаш какво се получава
Ако можеш, направо свали данните му за У хромозома, Джиоло иска да ги прегледа. Това става от Download, a от полето Dataset избираш Y chromosome.
Не е лощо да свалиш всички данни на твоите тествани и да ги запазиш при слуховете, че 23андМе може да затвори нещо.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (новак)
Публикувано02.12.13 07:53



THX,

ще пробвам отново.

Аз данните ги свалих отдавна заради Gedmatch.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано02.12.13 09:59



Получих файла за У хромозома и проблемът е ясен - изглежда Радослав, който е на версия 3 на чипа не е тестван за L23, а само за L49. При брат ми, който е на версия 2 L23 излиза с Ancestral Value = G, a L49 = T.
Радослав е Derived L49 = A. Така излиза странната ситуация, че той изглежда е положителен за L49, а може би отрицателен за L23. Но това ще се докаже само ако му поръчаш отделно L23 на ФемилиТри, или ако използваш кита Гено 2.0 за него.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано05.12.13 22:35



за 306834 резултати до Y-37 са налице. Ще ги кача и в Ysearch



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано07.12.13 00:10



Да, до 12 маркера Али имаше доста съвпаденци западноевропейци, но от 25 всичко изчезва, явно са се разделили много отдавна.
Излезе и ФемилиФайндър - най-близките му роднини са двама албанци, българи няма. Иначе обичайните и за българите унгарски, полски и други източноевропейски връзки.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано07.12.13 10:20



Ще чакаме Y67 за да може Дарк да изчисли колко поколения назад е разделянето другите българи от J2b2. На Али са пуснали и backbone.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано09.12.13 17:36



Фенке пратих си 30 ЕВРА на пейпала, като се получат ги дарявам за 25 дано светна и се надявам да бъда отделен, бъдещите ми планове са да се разширя, да тествам дядо,да му взема снип(ще е много приятно ако е Е-V13,R1a-Z280,R1a-M458),но каквото и да е наше си е и да го разширя и от мен ще е това, че много, ама много скъпо хоби. Пилър може ли да си взема 12 маркера с пейпал ?





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано10.12.13 07:42



Проекта още не е получил нищо. Както знаеш, 12 маркера ги махнаха, може би временно, но така или иначе за нас остава само вариант кредит карта, защото нямаме американски чекове.
Можеш да намериш някой познат с карта, поръчвате заедно и му даваш веднага парите на ръка.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано10.12.13 14:14



Фенке, аз вчера ги пратих от банковата си сметка към пейпал, първо аз трябва да ги получа на пейпал, тогава ти ги пращам


Пилър каза,че имало било начин да си вземе 12 маркера, а ако не, ще взема другото най-евтино няма ли да може да стане това, пак чрез дарение
Колко маркера трябват за да бъда така да се каже на картата искам да направя и това и това да е моят принос, както казах аз тестван за снип и с достатъчно маркери, ще направя същото и за дядо и това ще е от мен приносът



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано11.12.13 00:00



Този линк за 12 маркера, който даде Пилар не работи.
Ако искаш да правиш нови поръчки или да се разширяваш трябва да ползваш намалението до 31.12.
Някои казват, че ще върнат 12 маркера след това, но не е сигурно.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано11.12.13 09:58



Дарих Фенке за снип, скоро ще измисля нещо и за дядо и толкова, може ли чрез дарение за дядо,в смисъл аз дарявам а вие взимате най-евтиният кит за мъжка линия.


Колко ли време ще трае докато светна(ако не светна ще взема друг снип,но дани не се стига до там)



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано11.12.13 10:37



Готово, поръчах ти L25 и платих от Genеral Fund. Трябва да си получил потвърждаващ емейл.
Но за теб виси една неплатена поръчка за разширение на мтДНК. Всъщност това разширение до HVR2 вече не съществува, можеш да се разшириш само до Мега.
Ако ти е възможно, канселирай тази поръчка, защото неперкъснато ми виси като неплатени тестове.
Отделно можеш да дариш 119$, колкото е сега най-евтиния тест 37 маркера и ще поръчаме кит на адрес, който посочиш.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано11.12.13 14:06



Да благодаря

Получих мейл, значи мисля на 20 Декември да поръчам теста чрез следващо дарение, а тази поръчка за женската линия от доста време се опитвам да я канселирам, ще пробвам пак, понеже не си взех 23 може на 20 декември да направя дарение не само за дядо ,но и за фемили фейндър или не си заслужава? В смисъл да кажат,че съм 80% англичанин и 20% египтянин ми звучи тъпо и нищо няма да кажат за очи и т.н още се чудя,но може ще видим
ПС. Кой е Hristo Dochoolu,да не би да е V13 дето е тестван само на снип ли как беше? Виждам,че едно от неясните Е-та е излязло M123, то и поне още 2 ще са такива, разширихте ли Кожухаров, Маринов и особеното I2a



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано12.12.13 11:20



Фенке,имаш ли представа, колко време ще се чака са снипа , дано да светна , ако светна съм си М530, ако не ще да съм тома Р55 като Антон и Климов, нали така, аз ако не светна ще взема друг снип, трябва да съм в зелено





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано12.12.13 12:31



Снипа ти засега е даден, че ще е готов на 30.1.14, но някога идват по-рано.
Ти си почти сигурно М530, ако светнеш ще си L25+. Ако случайно си отрицателен, тогава ще трябва да се опита по-горен снип от дървото.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано13.12.13 12:26



Излязоха още 2 разширения.
R1a1 Маринов от Туркмен, въпреки редкия хаплотип при 12 маркера си излезе 100% М458.

Спорния 184356 Граматиково I2a определено не е I2a3 Western, предиктора при 25 маркера го дава:

Haplo-I Subclades and probabilities are as follows:
I-M423-Din-N =>79% I-M423-Isles-B =>19% I-M423-Din-S =>3%

Т.е и тук банален Dinaric North, макар и с редки мутации.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано13.12.13 13:56



Много хубаво, още двама от хубави лодгрупи


А землякът от Кукорево, дали ще да е J2b2
Според мен, от новите,които трябва да влязат трубва да очаква страшно много I1,I2a Din,J1,R1a-Z280 защото от другите си имаме в повече, Фенке защо не отделяш Узунов от Пловдивско



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано14.12.13 07:06



за 274489 са готови резултатите за Y-DNA STR 25 и са качени в y-search.
На Y-DNA STR 25 има съвпаденици само на GD от 2, и никой от българския проект - то само 3 са тествани над 12





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано15.12.13 00:44



Получиха се още разширения. Използвайки и различни предиктори, успях да квалифицирам всички неопределени J2.
Разширения Кожухаров вече е 100% J2b, Панов с голяма вероятност и по единствения си съвпаднец евреин е J2a4b, останалите двама са също почти сигурно J2b.
Разпределих и J2b по подгрупи, защото са по-ясни от J2a.
I2a от Граматиково се затвърди като Динарик след 37 маркера, макар да няма нито един съвпаденец, нещо странно за тази хаплогрупа.

Още един E-V13 се прехвърли от Geno 2.0. Той също е CTS9320+, изглежда това е основния клон сред българите. Писах му да си поръча STR, защото живее в Канада и може да си го позволи, но да видим.

Редактирано от genefan на 15.12.13 01:15.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано15.12.13 09:24



Днес 15.12.13 пощата ми е пълна мейли от готови резултати - всъщност

306834 има вече резултати всичките панели до Y67 включително - [предполагаем J2b2]
274481 има вече резултати до Y37 останалите до 67 ги чакаме - [R-M198 снипове M198+, Z93-, L1029 +]



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано15.12.13 12:49



Pillar, излязъл е резултата и на Радослав Z2105-.
Значи, той трябва да бъде както предсказа Джиоло М269+, L23-, L150+.
Остава загадката защо 23andMe го е определила L49+, защото това SNP трябва да е еквивалентно на L23.
Ти какво решаваш, че ползваш ли Гено 2.0 за него. Трябва ли да праща нова проба?

Имаме и нов участник R1a, по 12 маркера е трудно да се каже от кой подклон е.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано15.12.13 15:40



Добри новини

Хубаво,че си имаме и нов участник. Фенке, аз те питах ама ти сигурно си забравила - Кой е Hristo Dochoolu, b. 1826 and d.1907 и ще се появи ли на проекта, както и тези двамата 13-ки които се включили от друг сайт и се чудех няма ли да разделиш Узунов от Пловдивско



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано15.12.13 20:58



Фенке, ти какво ще препоръчаш - да го тествам за L23 като единичен снип или Geno 2.0?

Кое ще е по-ползотворно?



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано15.12.13 23:46



Дочоолу е гагаузина, който спонсорирах. Пробата е пристигнала, резултата ще излезе скоро.
Узунов не искам да го отделям засега, когато се появи още някой като него, тогава. Има единични ясни случаи и при I1, G2a и пр., но повечето са мъгла.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано15.12.13 23:56



Пилар, Радослав почти сигурно ще излезе L23-, но това не решава към кой клон точно принадлежи.
Тези, подобни на неговия хаплотип, тествани с Гено 2.0 имат още някои специфични SNP, които не съществуват на ФемилиТри - PF7558+, PF7562+ & PF7563+.
Тъй като има вероятност той да излезе уникален склучай, важен за ранните разклонения на R1b, аз препоръчвам Гено 2.0, плюс още сега да му поръчаш за потвърждение L49, тъй като Гено пък не тества точно него.
Ако решиш да не ползваш Гено, тогава поръчай L23 и L49.

Редактирано от genefan на 15.12.13 23:57.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано16.12.13 10:44



Да Фенке, разбирам


А за Узунов той е един от най-ясните участници в нашият проект U152+
Значи може да пратя като дарение за мен Фемили Файндър и за дядо от най-евтиният възможен тест нали така? Да им пиша ли да ги питам дали ще имат достатъчно от моят семпъл или да си трая



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано16.12.13 11:56



Няма нужда да им пищещ, ако случайно ДНК-то не стига не е проблем, тъй като тестваш себе си и винаги може да пратиш нова проба.
Аз ще имам трудности с моите роднини, ако това се получи, но така или иначе нямам финанси за Big Y или нещо подобно.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано16.12.13 12:05



Попадна ми тази схема за ранните R1b, които са голям процент сред българите.
Освен Каратепеоглу, който се доказа L277+, другите не са много ясни.
Ночев, мъжа на Пилар е доказан Z2103+, L277-, L584- и вероятно принадлежи към клона CTS7822/Z2110. Към него изглежда е и "албанския" кластер и мнозинството българи.
Известен брой, в Голямото изследване М269*, вероятно са като дискутирания по-горе случай.







Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано16.12.13 13:25



Февруари месец ще е готов BIG Y тогава много неща ще станат ясни



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано16.12.13 13:26



Добре,няма да им пиша

Да се надяваме,че няма да се наложи да пращам ново,защото пак сума си време ще се чака. Значи до края на седмицата ще изпратя дарение,чрез което ще искам Фемили Файндър за мен и тест за дядо, аз ще ти пиша допълнително за адрес и т.н. А колко струва разширението, примерно аз нещата ги виждам така, ако и аз и дядо сме тествани за снип и разширение, това е повече от достатъчно. Идея си нямам, какво ще излезе дядо, това е част от преимуществото да си българин , обаче ако е R1b ще има да тествам снипове, докато се налучка,какво е но нищо
Интересно схема за R1b благодаря



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано16.12.13 13:31



Какво точно представлява Big Y? Пилър ти всичките от твоите ли си ги тествала за Фемили Файндър, доволна ли си, какво точно казват освен % англичанин и етиопец , може ли данните да ги пращаме за разни други калкулатори, би ли споделила някой резултати, в смисъл без имена разбира се, но просто за да добия идея


В смисъл не да постваш от резултатите ами просто ми напиши грубо,какво да очаквам Благодаря предварително



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано16.12.13 15:19



Засега в проекта ни има няколко българи от подгрупата гагаузи 1 J2a,1 G2a,1 I2a Din и сега ще видим твоят човек,но като изключиш ,че имат повечко G2a, за сметка на E-V13 са си много, ама много като нас и имената им са адски български вместо Дочев или Дочов просто Дочоолу, знам и Тончоолу а за лично мъжко име огромни при тях са Добри и Стоян, славяно-български имена





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано16.12.13 16:19



Днес взех пробата за Geno2.0 на Радослав. може би през Януари ще изпратя накуп няколко кита.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано16.12.13 16:28



Пилър ще кажеш ли за Фемили Файндър, не мога да намеря ,къде тук е обсъждано





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано16.12.13 17:09



тази седмица ми е натоварено - само кратки съобщения. Другата седмица имам повече време.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано16.12.13 17:13



Добре





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано17.12.13 07:50



Много добре, че си решила да го тестваш с Гено 2.0. Но няма ли все пак да поръчаш L49, аз умирам от любопитство дали ще се потвърди положитрелното от 23андМе.
Все пак може и да е грешка, забелязах, че той има много "no call", или нули във файла за У хромозома. Доколкото знам, чип технологията използва многократно плаките-матрици. При него може да не са измили добре предишния и така да е останало нещо положително. Освен това има нещо странно, че 23андМе изключи L23 от версия 3, а обратно Гено не включи L49. Може би тези SNP се намират някъде близо и си влияят един друг на резултата.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано17.12.13 10:20



L 49 - след нова година



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано18.12.13 08:51



Фенке, в менюто със сниповете се появява участник E-V13, който е потомък на революционера от Свиленград Станко Разбойников, N117110 му е кита, това ще рече ,че и Атанас Разбойников ще да е E-V13. Дано се появят и на нормалната страница, може би това е един от двамата дето са се прехвърлили от друг сайт. Поредният тестван наследник на известен човек





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано18.12.13 10:00



Да, той току-що ми отговори, живее в Канада и наистина е потомък на Станко попАтанасов - Разбойников, който е завършил Роберт Колеж в Цариград.
Само че вече се е тествал с Genebase и няма намерение да плаща пак с ФемилиТри. Обеща да ми прати STR резултатите, но няма как да се прехвърлят видимо в Българския проект.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано18.12.13 10:29



Аха ясно

Е поне го знаем
А за Geno 2.0 ,какво може да ми кажеш,по добре ли е от Фемили Файндър? Какво казват? Ама Фемили Файндър ще за е за мен ,така като гледам



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано18.12.13 11:00



Писала съм много пъти. че аутозомния тест на Гено 2.0 е много несъвършен, има смисъл само за мъже заради У хромозомата. Но даже този тест вече остаря, не са включени много новооткрити снипове. Готвели уж нова версия, тогава може по- да има смисъл.
Хайде, ако ще поръчваш, поръчвай, защото крайния срок на намалението наближава.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано20.12.13 08:21



274480 и 274487 - разширенията до Y47 са готови



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано20.12.13 17:37



Фенке, днес имах възможност да си изпратя на пейпала пари за кит за дядо и Фемили Файндър за мен, дано в Понеделник са стигнали, но до 31 ще да стигнат,аз веднага ще ги даря и можеш да ми поръчаш тези неща и от мен това ще е за доста дълго време за напред, снип за дядо в началото на другата година и така. В бъдещето ще тествам и него за женска линия, Фемили Файндър и ще се разширя до 37, мисля че това ще е достатъчен принос към проекта ни, други хора трябва за напред(имам предвид освен теб,Пилър,нашият М458 дарител и господин Делев вие разбира се допринасяте най-много, поздравления за което)





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано20.12.13 23:31



274481 - вече са готови и пълните резултати за Y67



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано21.12.13 09:34



и на 274487 резултатите за Y67 са готови



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано23.12.13 09:15



резултати за Y-37 за 274480 и 274487.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано25.12.13 14:13



Фенке, дарих за кит за дядо и за Фемили Файндър за мен, ама са празници и не знам кога ще се получат, но ако не е проблем би ли промерявала от време на време, ако не е проблем естествено, през ден два





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано26.12.13 00:52



Ако си дарил. аз веднага получавам месидж и се вижда ордолу на проекта на General Fund. Това става автоматично, няма значение, че са празници.
Ако няма нищо, или нещо си сбъркал, или си нямал достатъчно пари в сметката, така че провери какво е станало.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано26.12.13 14:46



Значи пише ,на пейпал страницата ми,че съм дарил, но не се знае кога ще бъдат преведени защото сега са празници, но пише,че ще стане не по-късно от 7 януари, надявам се да стане преде това,че да не се налага да изпращам още пари има още 2 работни дни-утре и понеделник, така че би трябвало да стане , аз когато дарението се осъществи ще получа емейл, така беше и миналият път ,само че тогава беше работен ден и стана за по малко от час, а сега ще е за седмица





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано27.12.13 04:36



Добре, но дано парите дойдат до 31.12, иначе ще ти струва поне още 20$ за 37 маркера. ФемилиФайндър изглежда ще е вече нормална цена 99$.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано28.12.13 11:41



Фенке, стават разни странни неща с пейпала, първо бях дарил и за Фемили Файндър и за 37, това преди седмица,обаче днес ми ги върна, опитвам се над час да даря на ново,обаче като кликна на пейпал то ме праща на кредитна карта и ми писна,но все пак накрая ,успях да даря, обаче реших само за Фемили файндър засега. Бях дарил и за двете, но го приех като знак,така и така съм на зор с парите, а то неще и да ги вземе, така,че засега Фемили Файндър, плюс нали съм си поръчал и снип, може Януари или Февруари да взема кит, кой знае може и да има по евтини, засега това, би ли ми поръчала Фемили файндър, донацията вече е на сайта. Благодаря





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано28.12.13 12:25



Добре, поръчах ти ФемилиФайндър, може да върнат 12-те маркера след Нова година.

Изглежда това ще е от този свйл, като се изключат поръчките на Пилар и тези от проекта приключваме само с един нов член.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано28.12.13 14:47



Дооправям си записките и се върнах на една тема.
Публикация Pulling out the 1%: Whole-Genome Capture for the Targeted Enrichmentof Ancient DNA Sequencing Libraries - DOI 10.1016/j.ajhg.2013.10.002

Идентифицират проба T2G2 от тракийска могила като

Thracian tumulus (burial mound) near the village of Stambolovo, Bulgaria. Two small tumuli dating to the Early Iron Age (850–700 BC) were excavated in 2008.16 A canine tooth from an inhumation burial of a child (c.12 years old) inside a dolium was used for DNA analysis

В допълнителиня материал е посочен следния резултат - таблица S1

HVR2: 263G
CR: 750G 1438G 2706G 4769G 7028T 8860G 15326G
HVR1: 16311C

Или ако се сравни с FMS резултат на n112116 - имат само една разлика, която я има в повече при n112116 - а именно 14577C

Извинете ме ако вече сме го дискутирали - имам тенденция да забравям



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор dilow60 (непознат )
Публикувано30.12.13 15:00



Здравейте и весели празници! Как мога да се включа в проекта след Нова година?



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: dilow60]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.12.13 15:07



Zdraveite veseli praznici i na vas

Izviniavam se za maimunicata, moje da si porachate kit ot tuk http://www.familytreedna.com/group-join.aspx?Group=Bulgarian i da se vkulchite, a moje i da si prehvarlite dannite ako ste testvan/a s druga kompania( stiga da ne e 23andme),povecheto drugi imat tazi opcia, no nai-dobre ako imate vazmojnost si vzemete kit(preporachvam i s Family Finder)
Genefan ste moje da otgovori po-podrobno na vaprosite vi, tia e edin ot otgovornicite za proekta,no poneje e v chujbina pishe glavno prez nosta
http://www.familytreedna.com/public/bulgariandna/



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: dilow60]  
Автор genefanМодератор (пристрастен)
Публикувано31.12.13 01:35



dilow60, виждам, че вече са ви отговорили кои тестове да поръчате.
За вас като мъж и за Българския проект най-важно и интересно е да проучите мъжката си линия по У хромозома.
Ако имате кредит карта, поръчвайте венага, защото намалението свършва днес. Следващото традиционно е обикновено м.април по случай Деня на генетиката.
Аз препоръчвам теста YDNA37, ако финансите позволяват по-добре YDNA67.
Ако искате да тествате и женската си линия, тогава по-изгодно е да се поръча комбинирания Y-DNA37+mtDNAPlus



Аутозомния тест ФемилиФайндър засега не върши много работа за намиране на роднини по всички линии, поради много малкия брой тествали се българи и от нашия район на Европа. По-добре да се поръча такъв тест от 23andMe, дъщеря ми там има 500 "роднини" при 16 на ФемилиФайнър. От друга страна поръчката с 23андМе се оскъпява поради доставката с куриер и затруднява от борба с нашата митническа бюрокрация.
Цената на ФемилиФайндър ще си остане за постоянно 99$, затова за него няма смисъл да се бърза.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор dilow60 (непознат )
Публикувано04.01.14 18:30



Честита Нова година! Промоцията е вече изтървана, но благодаря на всички за съветите. Прегледах сайта на ФтДНК и се ориентирах в цените. Как може да се плати без кредитна карта? Ще трябва да се започне с бащина линия, и то с повече показатели, защото с 12 маркери може да се правят изводи само "ала Кременски". Между другото в историческите форуми има хора, които го боготворят и смятат "изводите " му за върха в популационната генетика. Майчината линия също е задължителна. Не разбрах с какво plus e по-лоша от по-скъпата и има ли вероятност да се наложи майчината линия да се разширява, ако се получи нещо като Н* на Ян? Автозомния тест е ясен, но някой да ми обясни разликата между "съвпаденци" по мъжкия тест и "роднини" по автозомния. До тук съм разбрал, че "съвпаденци" са само мъже от същата хаплогрупа, а "роднини" може да са и жени. Поради уникалноста на Y хромозомата жените имат само "роднини", а мъжете и "съвпаденци", които може да не са "роднини". Ако се окажа, че съм незаконен прапотомък на Барбароса, Ричард, Бату, Баязид или Караибрахим това ще даде ли някакъв принос към историята в смисъл, че ще покаже къде кръстоносци, татари, османлии или еничари са пускали коня на зелена трева? Това в рамките на майтапа.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: dilow60]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано04.01.14 18:58



За много години

Съвпаденци на бащина или майчина линия са просто хора, с които делите една хаплогрупа, преди хиляди, хиляди години я сте били роднини, я сте били от едно племе. Съвпаденци на аутозомен тест са хора ,с които най-вероятно ти си рода. Например ти и на майкати бащата изобщо няма да сте съвпаденци на мъжка линия, но сте на аутозомен. 23andme е най-добрият за яутозомен тест, на Фемили Файнъдр поради ограничения брой българи не изкарват я 75% поляци, 25% палестинци, я 75% британци, 25% бедуини Но съвпаденците са си съвпаденци. Моят съвет е ако нямаш много пари, вземи си 12 тест, пък после ще си доплатиш и за женска линия, и за разширяване и за аутозомен. Аз също нямам кредитна карта и плащам чрез пейпал. Значи правиш си акаунт на пейпал, пращаш там необходимата сума пари, отиваш на сайт на проекта ни и правиш дарение, като преди това обясниш на Фенката, че дарението е за да ти вземе 12 тест или какъв ти си пожелаеш тест, трябва да и пратиш и адрес, пиши и най-добре лична или тук или на сайта на проекта. Успех и скоро се надявам да се присъединиш към нас, аз сега чакам снип( да се види кой точно подклон на J2 съм) и са ми пратили да дам нова проба за аутозамен, че наличната са я изчерпали
Еничарите са наши, така че не може да се разбере дали са вилнели, кръстоносци, татари и турци са вилнели,но малко, комбинирани я имат 2-3% от мъжките линии,които може да са от тях я не :)
ПС. Имаш ли данните от големият проект на 808 българи или да ги постна тук

Редактирано от Yaan на 04.01.14 18:58.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор dilow60 (непознат )
Публикувано04.01.14 20:08



Здрасти и благодаря предварително. На Карачанак изследването го четох някъде когато излезе, но ако го имаш го постни да го препрочета. За Пей пал разбрах, че е някакъв сайт и след като си направиш акаунт превеждаш сумата и от там правиш дарение за Проекта като преди това уведомяваш генефан за какво пращаш парите. ти не ми ли изпрати една твоя разписка за дарение. Всъщност от там разбрах как ти е истинското име. Това добре-ще те търся във ФБ, но не може ли сумата просто да се преведе по банкова сметка, защото в България това става най-лесно. за теб разбрах, че си J2 по бащина и сега доуточняваш по натам подклона. Това с подклона ще поясни ли дали си в България от неолита, или си дошъл от Близкия изток като римски легионер през късната античност, или например с българите от Кавказ през ранното средновековие. Доколкото знам си от Странджанския край та може да е всякак. А кръстоносците са яли бой и не са имали много време да хвърлят семена в браздите, но кръстоноските и до сега си вилнеят из Свогенския балкан. Имам болезнен опит. Пак благодаря за сайта към големия проект





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: dilow60]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано04.01.14 20:18



може и с нормална дебитна карта - например към една сметка имам две карти - маестро и виза класик. С виза класик - дебитна няма проблем за плащане.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: dilow60]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано04.01.14 21:29



http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0056779
Това е големият семпъл по мъжка линия
А това е по женска линия
https://app.box.com/shared/16h8i3vv27kn6hkpf4le
Иначе, аз не съм точно от Странджа, по бащина линия съм от Ямболско, но това е от да речем 1800 плюс минус, преди това Панагюрище, а преди това Македония, доколкото може да разбера, но то Бургаско, Ямболско, Пазарджишко е голяма част от Варненско и Сливенско са си от Македония 16 век някъде се заселват :)
А по майчина съм си 100% балканджия


А за шопкините, може и да имат нещо кръстоносно
В Радомирско и Пернишко има заселвани кръстоносци, в Монтанско пък имам саси рудари
А на мен съвпаденците по бащина са ми един клан от намци католици от Бавария, голяма част от тях от време оно си живеят в САЩ, една от тях ми каза, че чувала легенда че да речем 1500 рода им бил основан от християнин от Турция, тя си мислила грък или сириец но защо да не е българин , имам и руснак, руски евреи,полски евреи, италианци, ирландец и вече по отдалечени арменец от Турция, унгарец от Румъния, немски швейцарец, от българите още нямам по-пълен съвпаденец, най-близо съм до един човек от Гюмурджина, рода Спространови от Охрид и двама души от Странджа, единия с фамилия Арнаудов, сиреч потомък на македонски българи



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор dilow60 (непознат )
Публикувано04.01.14 21:55



Благодаря, чудесно е, че може и с дебитна карта. Имам и виза и маестро.





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор dilow60 (непознат )
Публикувано04.01.14 22:12



От кой край на Ямболско е баща ти? И от кой балкан е майка ти? Питам от чисто любопитство, защото едно време си карах разпределението като военен лекар в ямболската дивизия. Това с немците е интересно защото през 15-16 век в Османско българи не е имало, а само христиани и мюсулмани. Разбра ли от кой край на Русия е коренът на руския съвпаденец? Защото всички май се въртят около Черно море и нищо чудно да излезеш с Кавказки "прабългарски" корени. И то от панонските българи, които са се пръснали на юг в посока Италия и Македония, а от отишлите в Бавария уж всички били избити, но нищо чудно някой да се е спасил в Щвейцария. Щом има и ашкеназки евреи не си бил римлянин или още от неолита, или не дай си боже по нов от Анадола :)



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано04.01.14 22:31



Yaan,

при автозомните тестове има три елемента
1. Брой синпове тествани
2. Базата данни на тестваните
3. Референтните популации с които се сравява

И ето моето мнение
по 1 - и FTDNA и 23andMe са на едно ниво, с разликата, че FTDNA не тества снипове свързани със заболявания, именно за да се разграничи от FDA и да няма проблеми - за почеве инфо

- Роберта Естес много добре го е написала

по 2 - базата данни на 23andMe е по-голяма, от тази на FTDNA, но с първата компания хората се тестват заради медицинския отчет, а във втората заради генеалогическия си интерес. Съответно във втората имаш по-висок процент на тези отвърнали на мейла ти, отколкото в първата - т.е. 23andMe

по 3 - продуктът Population Finder на FTDNA сравнява съответният резултат с референтна популация, която е изследвана и съответно има публикация. 23andMe сравнява просто с натрупана информация от бази данни - т.е. ако си сириец живееш от 30 години в България и се пишеш за българин, навсякъде в базите данни на 23andMe, ще стои този ген за български. Време е да има вече и публикация за admixture на българите от научната общност.

От средата на август, след като FTDNA придоби старт-ъп компанията Arpeggi, Inc има съществени промени:
- промениха 'in common with...' да работи независимо дали сте потвърдили връзката
- въведоха матрично сравняване на съвпаденците
- пуснаха и съпоставка и сегменти по Х - хромозома

в топ листата е и промяна на референтите популации с които се прави сравнение.


За мен, която съм тествана и с двете компании - определено FTDNA е компанията са тестване за автозомна ДНК, както и за YDNA и mtDNA

от 12 съвпаденци във FTDNA пет ми отговориха и поддържаме връзка в опити да намерим общ прародител.

А в 23andMe от 28 съвпаденци в диапазон 4ти братовчеди и още 904 в диапазон "далечни братовчеди" имам само двама отговорили. И каква е ползата от 904, като това няма да доведе до определяне от кой клон са и въобще няма да е от полза за родословното ти дърво. Това, че в 23andMe ти ги изсипват с чували няма полза.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: dilow60]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано04.01.14 22:34



Ми от военния край, то си пише на сайта


Иначе за ешкеназите, та по мъжка може да са всякакви, така че аз не изключвам неолита, иначе моята подгрупа М530, за която сега чакам потвърждение, но базирано на съвпаденците ми съм си баш от нея, е супер разпространена сред иранците изповядващи Зороастризма , това базирано на голямото изследване на иранците
А пред 15 век ,българи е нямало дотолкова, доколкото е немяло никакви нации, в смисъл модерната концепция за нациите е след великата Френска Революция, според мен



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано04.01.14 22:40



Пилър много ти благодаря за изчерпателни отговор


Аз вече съм поръчал теста, сега чакам нов кит, че изчерпали стария.
Изглежда Фемили Файндър е супер добро, но това все пак ме притеснява,че за тях сме британци с бедуинско или поляци с палестинско, от тези народи имаме общо,но не чак толкова с поляците и може би в малка степен, ама нищожна и британците и палестинците, ама бедуини и етиопци, това според теб защо се получава? А на съвпаденци, кои народи излизат най-вече, би ли споделила, ако са британци и бедуини много ще съм учуден
Благодаря ти още веднъж, че не си забравила и ми отговори



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано04.01.14 23:44



Yaan, за мен е удоволствие....

С нетърпение чакам FTDNA да коригира Population finder, очаквам в Q2 да го обявят, ако не и по-рано

Много знание отдаваш на admixture - (в случая с Population finder). Тук идеята е, че ти сравнява гените на твоите 32 или 64, 128 или 256 пра дядовци и се опитва да покаже какви гени носят и от къде са. Така, че ако някъде има хубава баба полякиня, скрит руснак белогвардеец, в някои от тези твои прародители - това веднага ще излезе наяве. На всеки резултатите са индивидуални и колкото по в детайли влизаш толкова повече се отдалечаваш от средната величина. погледни го като средна величина европеец, после средна величана южен европеец, после средна величина балканец, после - българин, после тракиец, щоп или северняк.

След като резултатите са готови - сваляш данните - качваш ги в Gedmatch и започваш да "джуркаш" данните с различните програми.

От резултат на ниво индивид, минавайки през ниво хромозома, можеш дори да слезеш на ниво сегмент от еди коя си хромозома от коя народност е - т.е. хромозомата да ти е оцветена и разпредена между 5- 6 народности.

Така, че не се вдавай в Population finder все още....



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор dilow60 (непознат )
Публикувано05.01.14 02:13



да де, нация всъщност е икономическо понятие, свързано с наличието на пазар. Етноса е въпрос на самосъзнание и липсва, когато няма съзнание-т.е. по време на робство. Оригиналните българи също са били поклонници на Зороастър, та за това споменавам възможност за иранско-кавказка връзка. Прочетох пак изследването. Като проценти нищо ново, аксиомите и съответно изводите им от числата в комбинация с аксиомите са шантави. Четох и някакви коментари и останах с впечатлението, че посветените четат и се чудят да се смеят ли да плачат ли





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано05.01.14 12:38



Да разбирам Пилър

Но все пак тези дядовци бедуини и етиопци от къде са
А баба полякиня пожелавам на внуците си
А Пилър да ти питам, данните от Фемили Файндър ще може ли да се свалят и разпращат на най-различни предиктори за адмиксчър както при 23 или не ?



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор Pillar_of_fire (минаващ)
Публикувано05.01.14 14:29



Как от къде са бедуини и етиопци - много от етиопците са християни (там ли беше дето имаше глаголица), бедуините са също рода по Е, де да знаеш къде се разселил българския ген.

- на шега

И нека да говорим пак, като се сменят референтните популации.

Сега поради липса на данни за българския авнозомен ген, ни напасват ту-към едни тук към други - или към заподно европейци или към близък изток. Просто нямат официални автозомни данни за сърби, босненци, българи. Виж имат автозомни данни за румънци.....

Като имат автозомни данни от българско изследване - т.е. светата троица - Y DNA - mtDNA - atDNA - тогава и admixture анализа ще е качествен.

Ще трябва да ти препратя един мейл от доктор Макдоналд - където е чертата между Европа и Близкия изток - митава томно през България. т.е. нашият ген е между западно европейския и славянски от една страна и близко източния от друга. Като нямат данни за нас (т.е. няма официална публикация за автозомна ДНК с голяма извадка от например 1000 човека - пък защо не и същите от голямото изследване) ще ни сравняват ту с едните - ту с другите. т.е. определени стойности на сниповете в автозомната ДНК ту ще оприличават като типични за автозомна на западна европа или типични за близък изток.

След едно такова изследване може да се окаже, че този западно европейски снип, който се среща 57% в Европа се среща 70% в България. Тогава това, ще е типичен снип от автозомна българска ДНК - и при тях ще излиза че носят български ген. Ако при нас е 35% - то тогава снипа си и западно европейски. Може да има друг снип който е с еднаква честота при нас и при задноевропейците - тогава сме квит.
Може да има друг снип, който е с 70% при бедуините - 50% при нас - 20% при западните европейци. Ако този снип го има при теб - ще се появи бедуинското при теб. Може да има снип който е 70% при нас и да не се среща никъде другаде. Обикновено се използват затворени общности, където с векове няма принос на странични гени. При нас затворени общности са помаците и някои други. Т.е. при тях няма "разводняване" на автозомната ДНК с примеси.

Като знаеш, че има стотици хиляди снипове и за като за всеки снип се определи каква е географската му дистрибуцията, т.е. къде в коя популация е с максимален процент на срещане, то когато индивид от друга популация е носител на този снип, то в анализа ще излиза, че на хромозома N в сегмент еди кой си си от еди коя си популация. това е на най-ниско ниво.

На ниво индивид се дава средна величина - толкова снипове от тази популация, толкова от онази популация и т.н. - на тази база се изчислява и admixture.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано05.01.14 14:43



Да благодаря за изчерпателния отговор. Ще чакам с нетърпение и интерес резултатите си, ама първо да ми дойде кита


Аз лично се надявам от голямото изследване да направят и автозомно и да тестват R1a като хората, дано стане



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано05.01.14 15:27



Аз пък за сега съм доста скептичен към предоверяването към аутосомните изследвания:

1. Още различните изследователи и "адмиксчър" факири не са се уточнили за референтните популации. Много от тях са сложени от нямай и къде, като Гедросиа примерно, други са си направо натамъняване като "америдите" на гръка, които са просто снипове от общото P наследство на Q и R.

2. Аутосомните маркери като репрезентация на взаимоотношенията между различни мъже и жени назад в n-брой поколения са сами по себе си манджа с грозде и не могат да покажат нито реално време, нито посока, камо ли пък кой точно се е омесил с кой, тъй като се гледат само сегашни популации и се сравняват по между си. Все едно на някой да му сравняват 1000 подробни микродетайла от физиологията и на тази база да го сравнят с някакви други хора от цял свят, при това неравномерно тествани и на що годе случаен принцип, и да му кажат - ти си 2% циганин, 8% британец, 1,5% американски индианец и т.н.

3. Тъй като тестовете са частни няма никаква гаранция кой реално какъв е - всеки грък в базата данни може да е скорошен или отдавнашен наследник на арванит от юга, българин от севера, на караман от Анадола, на андарт от Крит, на западняк от времето на дългото владичество на региона от западняците, та дори и на 500-те хиляди бежанци (сред които и доста цигани) които още живеят там. Каква или да кажем колко процента въобще е гаранцията някой който сега говори на гръцки да е наследник на Платон и Леонид, при тях "адмисчъра" е очеваден и е станал през последните 200-300 години.

Така че аз лично не мисля да бутам пари на хора, които си нямат и идея точно как, защо и кога ще се окажа едиколко си приоцента америд, гедросиа и папуас.

Не ме разбирайте погрешно - нямам нищо против аутосомните тестове, просто не ги взимайте за чиста монета, а при големината на базата данни и при нивото на повечето "интерпретатори" дори за монета. Надявам се в скоро време да паднат цените за тестване на целия геном и да се появят няколко конкурентни фирми, тогава вече за няколкостотин долара всеки може да има пълните си данни. До тогава нещата всъщност са доста прости и се развиват по план и без да се предоверяваме на аутосомните маркери:

1. У-сниповете и STR лесно и сравнително евтино показват принадлежността към големи и по-малки групи от хора и са достатъчни за да си реши човека дали да продължи нататък. Също така са удобни за сравнение с древните популации, тестовете на които тепърва имат да набират скорост.

2. Митохондриалните тестове пък, но не без У-данните, показват вече един реален "адмиксчър" по мъжка и женскак линия на родата и на популацията му - базата данни е доста голяма, а и различните граници и анклави са добре очертани.

3. За доопределяне на посока и връзки е достатъчно да се ползват ALU и/или HLA вместо всички аутосомни маркери. Тези два способа са ползвани май за сега само от популацинни генетици, а не от генеолози. А те показват реални връзки и посока на влияние, като ако се комбинират заедно с У и митохондриалните данни могат лесно да покажат по-разбираеми интерпретации, отколкото един бюлюк аутосомни снипове.

Така че за сега аутосомните интерпретации са си това на което приличат - произволно избрана боя върху една много нацапана и разноцветна картинка, която не може да ни каже повече (всъщност казват ни го интерпретаторите, които избират референтните групи) от това, как ние сме по-малко гедросиа от руснаците по някаква причина и сме по-малко америди от шведите. Освен за любителите на авангардното изкуство, една шарена мацаница от разноцветни бои е нищо без контурите (У-данните), фона (митохондриалните данни) и свързващите линии (HLA и ALU).



Тема Re: Аз също обмислямнови [re: Yaan]  
Автор Medius ()
Публикувано10.01.14 13:07



да си поръчам кит.

Family Finder предполагам може и по-късно да се поръча нали?

Щото Y12 като гледам пише 29 поколения, а Y37 е все пак 8, та бих предпочел за същите пари първо да направя по-високо ниво и после екстри. В началото на годината съм малко short on cash но по-нататък ще го направя. Стара мечта ми е.

Всъщност ако човек започне по-ниско, примерно Y12 при надграждане как се процедира? Плаща се цялата сума за следващото ниво или разлика или как? :)



Тема Re: Аз също обмислямнови [re: Medius]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано13.01.14 18:59



Ама изясни си по-първо какви резултати ще получиш за тези пари!

Весела и ползотворна година!


Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано19.03.14 08:39



в момента Geno 2.0 кита на Радослав е на 80% на стадий quality control.

отделно и L49 трябва да е готов следващата седмица.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 07:35



Резултатите са готови, и интересното е, че има 2% Denisovan



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 07:36



Определят го като R-PF7558



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 07:40



Току що направих и трансфера - утре ще е видим във FTDNA



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 07:49



оказа се, че са видими веднага, може би, защото точно сега се сменя новия ден в Хюстън



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано21.03.14 07:57



Страхотно, къде са видими





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 08:13



PF7558+
PF7562+
PF7563+


но е отрицателен за L23,

чакаме L49



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 08:14



И на неговата страница и в проекта - кит 274480



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (старо куче)
Публикувано21.03.14 09:27



Да, това се очакваше, остава интригата дали все пак е L49+.
За съжаление, проектът ht35 не е активен от доста време, където това би било най-полезно. Пилар, правила ли си опити да се свържеш с Peter Hrechdakian напоследък, моля те, питай какео става, ако за заети, да назначат нов коадминистратор.
Интересно, че тези резултати от прехвърлянето се видяха веднага, а този I2a още няма нищо и профилът ми дава грешки.
Очаква се и Гено 2,0 резултата на помака, ще се види дали е от "албанския" кластер и е положителен за Z2110, или все пак е атлантик.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 11:02



да, писах на Питър за резултатите, ще видя дали ще отговори. Ако са заети с FGS и BIG Y резултати, може и да са позабравили проекта.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 11:06



Между другото къде стои този клъстер PF7558+, PF7562+, PF7563+

и как така е R-L150 - R1b1a2a1*, след като е отрицателен за L23? а R-L150 е под L23?

той отделно е тестван за L150 и е положителен.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 11:14



M269 тества ли се от Geno2.0?

Радослав няма прехвърлен положителен резултат за M269.

Това означава ли, че е след като е M269- L23-, само е R-P297+,



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 11:17



Грешка - положителен е за M269, но пък не светва в зелено на Haplotree and SNP този снип.... чудно



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (старо куче)
Публикувано21.03.14 11:34



Прочети постингите на Джиоло по въпроса в Андрогеника. Той е на нож с ФемилиТри по повод мястото на L150 на R1b дървото.
Помака е писал там, че е CTS7822, което е всъщност Z2110, значи "Албанския" кластер е ясен - клон на Z2103, Z2105.
Ето пак временната схема на "източните" R1b. Чакаме резултатите на мъжа ти, защото той е някаъв уникален хаплотип.





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 11:37



дай линк към Андрогеника, моля те



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (старо куче)
Публикувано21.03.14 12:36







Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 13:36



THX



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 14:15



Излиза, че няма друг в нашия проект с DYS426=11,

seferhabahir
I guess what I meant to say was that it looks to me like there are two groups under M269+/L150+. One group that is L23- and usally has DYS426=11 and one group that is L23+ and usually has DYS426=12. These would correspond to the way that groups A and B are shown in the Jewish R1b and ht35 projects, group A being L23- and group B being L23+. Group A appears to be PF7558+/PF7562+/PF7563+ as well, although that remains to be seen. We have conjectured that this would be true as well for people like Gashi who is L150+, L23-, and DYS426=11.




Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (старо куче)
Публикувано21.03.14 14:29



Да, Радослав е единствения М269*, както са в изследването на Карачанак. Но тук звездата е временна, защото както се видя, те си имат клон PF7558+/PF7562+/PF7563+. Преди това се е смятало изключително за еврейски и после и южноиталиански кластер, докато се е разбрало, че има и много балканци.
Джиоло нещо намеква за евреите, че крият и изкривяват резултата(нали ФемилиТри е еврейска компания), да се изкарат дошли от Леванта, докато данните сочат, че може да са го взели от Италия. Според него всичко е тръгнало от стария италиански рефюджиум, заради което се е скарал с всички и баннат от много форуми.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано21.03.14 14:54



Джиоло нещо намеква за евреите, че крият и изкривяват резултата(нали ФемилиТри е еврейска компания), да се изкарат дошли от Леванта, докато данните сочат, че може да са го взели от Италия. Според него всичко е тръгнало от стария италиански рефюджиум, заради което се е скарал с всички и баннат от много форуми.

През Античността много елини приемат юдаизма, не знам модно ли е било или нещо друго. Тогава Южна Италия и Сицилия, особено източните части, все още са били населени предимно с гърци. Нищо чудно въпросния клъстър да е с гръцки произход, особено ако се среща и по островите и в Анадола.

Съвременните евреи имат и други прилики с гърците като J2a-M67, възможно някои от R1b и някои Е-та. С други думи са смес от левантийци (J1, някои Е-та като М123), гърци и някаква азиатска популация, възможно и да са хазари (Z93, Q, G2c). Нормално е евреите да се дърпат и да не искат да приемат че в по-голямата си част са наследници на смелили вярата си гърци и тюрки.





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано21.03.14 18:48



Вероятно гените на денисовците са докарани от прабългарите.





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано21.03.14 21:16



Фенке, знам,че сигурно ще ми се ядосаш1но не го правя за да те ядосвам, а за да е всичко точно. ще му пишеш ли да се попълни от къде е

I2a най се крият от къде са
Пилър, къде може да видя резултатите, в смисъл ако могат да се гледат де, ако са лични, би ли споделила,какво е що е Аз пробвах на страницата на биг, ама нещо не намерих



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 21:30



Yaan, за кои резултати питаш?



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано21.03.14 22:48



Пълър, ами за биг у





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано21.03.14 23:33



Още не са готови.
На пръвата дата само 100 пуснаха. Чета тук и там, излизат по някои и друг кит .... по форумите на FTDNA има много недоволни от не спазената дата.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано27.03.14 21:26



J2a4h2





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (старо куче)
Публикувано29.03.14 00:57



Яне, теб те забравихме поради лавината на други интересни резултати напоследък.
Очаквам да се разшириш поне до 37 маркера, ако пуснат намаление, а може да се пробваш и за някое SNP по-надолу.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Pillar_of_fire (член)
Публикувано29.03.14 09:48



за статистиката - 274480 е L49+

Крайна картинка
L23- L49+
PF7558+ PF7562+ PF7563+



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор genefanМодератор (старо куче)
Публикувано29.03.14 10:50



Да, забелязах и пуснах вече мухата на Джиоло на Молген.
Ти опитвала ли си се да се свържеш с гърците, защото англичанина може и да е хомоплазмия при 12 маркера и да е съвсем друг клон.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 14:50



Резултатите не са важни, слад като ще се разпростаняват лъжи, че сме гадни помеси от араби и монголци, ама и аз за какво ли се занмавам изобщо



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (старо куче)
Публикувано30.03.14 14:58



Яне, какво те прихвана?



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 15:01



Джингиби и пропагандата му във Википедията, че и като се опитеам да му оправя бакиите трие,омерзен съм, поне да ни остави на мира, да си пише в македонската



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано30.03.14 15:24



Джингиби и пропагандата му във Википедията, че и като се опитеам да му оправя бакиите трие,омерзен съм, поне да ни остави на мира, да си пише в македонската

Веднъж ми прати като доказателство за азиатския ни произход линк към българското Уики, където беше написано че "прабългарите" били с турански черепи. Изглежда той е автора на това твърдение.





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 15:29



Той е ,той е и ми трие като се опитам да поправя за генетиката



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано30.03.14 15:33



Да не е някакъв модератор или с други права там?



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 15:40



Май че, кофти, да си пише за Македония и да ни остави на мира, поне да изтрие нещата ,които е писал и нищо да не пише за генетика и така съм съгласен,затова всички ни плюят щото четат във википедия, че сме арабо монголи сммес от 80000000000000 народа



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано30.03.14 16:35



Мисля си, че става въпрос за някакви комплекси по скоро!

Genetic origins[edit]

See also: Genetic history of Europe

The study of Y-DNA haplogroups has received the most attention. Bulgarians, like their immediate neighbours (Macedonians, Romanians) show the highest diversity of haplogroups in Europe, marked by significant (> 10%) frequencies of 5 major haplogroups (compared to Atlantic Europe, dominated by > 90% R1b, and eastern Europe, dominated by R1a1). The major haplogroups are: [63]
R1a: several subclades have now been identified at levels ~ 18% (Karachanak 2013). The M-458 branch, which is very common in Poland and other West Slavic countries is present in Bulgaria at 7.5% (Karachanak 2013), whilst its frequency of 40% in Hungary (Carpathian basin) (Pamjav 2012). The remaining branches (10%) might belong to the older Z – 280 (“Central Eurasian”), as well as perhaps the even more ancient “Old European” branch (Klyosov 2012), although Bulgarians have not yet been formally tested for these subhaplogroup SNPs.

R1b: Present in Bulgarians ~ 11% (Karachanak 2013). R1b is represented by several subclades. Some show western European affinities, whilst the R-L23* branch shows a clear relationship with Anatolia and the Near East (Cruciani 2010)(Klyosov 2012). At present, the overall evidence suggests that the macro-haplogroup R arose somewhere in southern or central Asia, perhaps northern India. Their subsequent path into Europe, and exact timing of spread requires further fine resolution studies; however a Balkan entry into Europe seems highly probable. Their overall ages depend on which 'mutation rate' is used – the 'evolutionary effective' rate advocated by Zhivotovsky et al. (and used by 'population geneticists'), versus the 'germline mutation' rate used by most genetic genealogists. The difference translates into different putative epochs of entry – Last Glacial Maximum (Underhill 2009) versus the Holocene (Klyosov 2009).

Haplogroup I is presented at levels ~ 27% (Karachanak 2013). Evidence points to a Levantine origin for haplogroup I, or perhaps its immediate ancestor- IJ. The age of Hg I (22 kya), its exclusive and now patchy distribution within Europe suggests a very early entry in to Europe; perhaps with Palaeolithic colonization. However, subsequent events have shaped its current distribution – such as the expansion of R1b in Western Europe, R1a in Eastern Europe, as well as additional haplogroups in south-eastern Europe, almost eradicating it. Balkan Hg I belongs specifically to the P37.2, M423 branch ("Hg I2a1b3"). Its most closely related to a branch (Hg I2a1b2) is only found in the British Isles. A more distant relative, which split several thousand years ago, is the "Sardinian" haplogroup I2a1 (P37.2, M423 also). Initially Rootsi supposed a Holocene expansion of I2 in SEE (Rootsi 2004); however the homogeneity of Balkan Hg I2 and its star-like clustering suggests a far more recent expansion time. It was confirmed later that I2 started to resettle Eastern Europe only around 2,300 YBP.(Klyosov 2013)

Haplogroup E-V68 is presented at levels ~ 22% (Karachanak 2013). The ultimate origin of E-V68 points to northeastern Africa, specifically near the Nile and Lake Alexandria (Cruciani 2004). Thus this haplogroup represents a more recent “out of Africa” movement into the Balkans. How and when it entered the Balkans is less clear, however Cruciani et al propose a Holocene movement into the Near East, then several thousand years ago, a movement into the Balkans (Cruciani 2004). Recent findings of V13 in a Neolithic context in Iberia (dated to ~ 7 kya) give a terminus ante quem (Lacan 2011). Like M423 above, however, it might have really begun to expand in the Balkans somewhat later, perhaps during the population growth of the Bronze Age, according to Cruciani.

Haplogroup J2 is also presented at leve ls ~ 11% (Karachanak 2013). Whilst its origin is north Levantine, its current pattern reflects more recent events connecting the Aegean and western Anatolia during the Copper and Bronze Ages, as well as possibly historic Greek colonization. There are several subclades within J2 : J2a M410, J2b M12, M67 and M92 (Semino 2004, Di Giacomo 2003).
Finally, there are also some other Y-DNA Haplogroups presented at a lower levels among Bulgarians ~ 10% all together, as G, J1 and T (Karachanak 2013).
Complimentary evidence exists from mtDNA data. From this perspective, Bulgaria shows a very similar profile to other European countries – dominated by mitochondrial haplogroups Hg H (~42%), Hg U (~22%), Hg T (~11%), Hg J (~8%) and Hg K (~6%) (Karachanak 2012). Recent studies show greater diversity within mt Haplogroups than once thought, as sub-haplogroups are being discovered. For example, within the apparently homogeneous European presence of Hg H, subcluster H1 is more prevalent in western Europe (especially Iberia), whilst subclusters H1b and H2a are more common in Eastern Europeans (Loogvali 2004).

Overall[edit]
Further evidence from ancient DNA, reconsiderations of mutation rates, and collateral evidence from autosomal DNA growth rates suggest that the major period of European population expansion occurred after the Holocene. Thus the current geographic spread and frequency of haplogroups has been continually shaped from the time of Palaeolithic colonization to beyond the Neolithic (Pinhasi 2012)(Ricaut 2012). This process of genetic shaping continued into recorded history, such as the Slavic migrations.(Rower 2005)(Ralph 2012)

It is important to note that, whilst haploid markers such as mtDNA and Y-DNA can provide clues about past population history, they only represent a single genetic locus, compared to hundreds of thousands present in nuclear, autosomal chromosomes. Analyses of autosomal DNA markers gives the best approximation of overall 'relatedness' between populations, presenting a less skewed genetic picture compared to Y DNA haplogroups. This atDNA data shows that there are no sharp discontinuities or clusters within the European population. Rather there exists a genetic gradient, running mostly in a southeast to northwest direction. Overall, Bulgarians are closest to Macedonians, Romanians and Serbians; followed by other Balkan populations such as Croats, Albanians and Greeks. Bulgarians are more distantly related to other fellow Slavic-speaking countries such as Russians and Poles. Moreover, they were only modestly close to their immediate eastern neighbours – the Turks- suggesting the presence of certain geographic and cultural barriers (Novembre 2008)(Yanusbaev 2012).

Recent studies of ancient DNA have revealed that European populations are largely descending from three ancestral groups. The first one are Paleolithic Siberians, the second one are hunter-gatherers from Northern European type, and the third one are Early farmers and later arrivals from West Asia. According to this, Bulgarians are predominantly (~70%) descending from early Neolithic farmers spreading the agriculture from Anatolia, and from West Asian Bronze age invaders and cluster together with other Southern Europeans. One of the admixture signal in that farmers involves some ancestry related to East Asians, with ~ 2% total Bulgarian ancestry proportion linking to a presence of nomadic groups in Europe, from the time of the Huns to that of the Ottomans. A second signal involves admixture between the North European group from one side and the West Asian - Early farmers' group from another side, at approximately the same time as the East Asian admixture, ca. 850 AD. The second event may correspond to the expansion of Slavic language speaking people. The analysis documents this admixture in Bulgarians at a level from ca. 28%.[64]



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: jingiby]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 16:44



Да за твойте комплекси, аман от национален нихилизъм. Нека ни плюsт,че сме мангали заради такива като теб!Айде все най-боле и поздрав
Пс. Респект, че си призна,че текста е писан от българомразец от Скопие

Редактирано от Yaan на 30.03.14 16:49.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Pillar_of_fire]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 16:47



Значи според Джингиби вината е на Фенката и някакъв македонец, но които и да е виновен текста трябва да се свали. Аман от национален нихилизъм





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано30.03.14 16:55



Все пак тук не е форум истерия.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: jingiby]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 17:01



Нито пък Форум Македония, така че по-полека ако обичаш. И свали този гнусен текст, аз няма да пиша нищо ,но тази помия я искам свалена, а твоят Македонски доктор да иде да напише статия за генетиката на македонците или сърбите


А иначе, не си мислете,че само вие силно любите и мразите и ние българите също



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано30.03.14 17:08



Изпий си хапчетата и се успокой!



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: jingiby]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 17:10



А ти бъди мъж, изгори си българският паспорт и заминавай за Куманово





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано30.03.14 17:49



Ако някой освен задявки има конструктивни бележки по главата, те ще бъдат отразени в статията, така че не виждам място за самоубийства или харакири на форума!





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: jingiby]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 17:51



Аз имах конструктивни поправки, но те изглежда не съвпадат с политиката на Белград, мани брат, жив и здрав и дано един ден видиш истната





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: jingiby]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано30.03.14 18:04



Ако някой освен задявки има конструктивни бележки по главата, те ще бъдат отразени в статията, така че не виждам място за самоубийства или харакири на форума!

Ами хубаво:

A second signal involves admixture between the North European group from one side and the West Asian - Early farmers' group from another side, at approximately the same time as the East Asian admixture, ca. 850 AD. The second event may correspond to the expansion of Slavic language speaking people. The analysis documents this admixture in Bulgarians at a level from ca. 28%.

Като за начало кажи от къде е тази дата 850 AD и 28% славянски микс?



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 18:08



Предполагам от това новото изследване, дето каза ,че сме 70% средиземноморци, 28% славяни и 2% монголци, но не това е проблема в писанията на македониста от Скопие



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано30.03.14 18:16



Предполагам от това новото изследване, дето каза ,че сме 70% средиземноморци, 28% славяни и 2% монголци, но не това е проблема в писанията на македониста от Скопие

В това изследване не пише такова нещо!!!

Питам го от къде е взел конкретната дата и въпросния конкретен процент.

Ето и още един спорен момент, този път в българската версия, не знам дали е писан от него или от друг "експерт" по генетика:

Сред праисторическите събития, отбелязани в наблюдаваните хаплогрупи, най-голям е приноса на местните ловци-събирачи от мезолита.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано30.03.14 18:23



Писано е от македонец от Сидни,на epика на новите ни братя отвъд океана- enough said



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор genefanМодератор (старо куче)
Публикувано31.03.14 00:48



Какво, почвате и с камъни в моята градина ли?
Изложението на Джингиби е по приетата история на хаплогрупите, не виждам никакви негови собствени интерпретации.
А за ловците-събирачи, неолитни фермери и датата 858 достатъчно сме писали на този форум откъде се е взела. Отдолу пише и библиография.
Посочете някакво друго генетично изследване, където пише нещо друго, тогава ще мислим.
Тази картинка сме я давали, само че Субекта си призна, че не може да смята:




Както каза Джингиби, това не е форум история да нагаждаме генетиката към каквата теория му се харесва на някой.
Навсякъде се приема официално само това, което е публикувано в "peer reviewed" издания, а не какво е писателствал Субекта по форумите.

Редактирано от genefan на 31.03.14 00:58.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано31.03.14 07:53



Не Фенке, никакви камъни сръщу теб, ама разни македонци да пишат за нас е тъжно, и R1a Z280 не е евразйска или по гочно ако е то всички са, и L23 не одобрявам да бъде писана като близко източна, ако един незапозннат човек чете, ще си помисли,че E-V13 e африканска и прочие и изобщо много тенденциозно е написано и интересно защо въпросният македонец не е писал за Македония и Сърбия и това, че тюркски народи са ни влияли е пълна помия, както и че мажарити имат 40 % М458, I описана като едва ли не арабска и т.н и т.н и т.н и т.н



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано31.03.14 08:32



Фенке благодаря ти за коментара. Вероятно има какво да се коригира и моля с конкретни реферирани текстове да препоръчате промени в някои детайли, които ще приема с благодарност. Иначе несвързани брътвежи за араби и монголи и прочие глупости са подходящи за Женския пазар.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: jingiby]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано31.03.14 08:52



Айде обратно в Скопие





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано31.03.14 11:09



Струва ми се, че ти си за там. Там всички са антични мутанти със силно изразен расистки уклон. Смятат се за първите европейци и бащи на бялата раса и не си пият редовно хапчетата. Зверилникът Скопие е един голем Дисниленд за плезиозаври точно като теб.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: jingiby]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано31.03.14 20:22



Мери си приказките и се въздържай от лични нападки. Ти си македонист



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: jingiby]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано01.04.14 20:51



Мда Джинги до нищо конструктивно не стигнахме. Просто тесктът е тенденциозно написан и целящ да унижи българи, жалко,че не си го разбрал а и фактът,че един текст оплюва една теза, защитавайки друга поне толкова недоказана е тъжен.
Втората част за смесите е ОК, но аз ако съм един човек незапознат и чета този македонец ще си помисля,че Е- V13 е африканска група и ,че българи L23 са от някакъв близкоизточен клъстер( а те не са от балканският са ,доста сме далеч от арменци и ливанци, Каратепеоглу май само е близо до тях), също ще си помисля,че 10% R1a, които не са М458 са какво ли не(не не са Z280 са основно) и ще си помисля,че Z280 е централно азиотски и близко източен ген и ще си помисля,че българите са смес от какво ли не а другите народи не са, накарай го твоят македонец да пише и за сърбите и за македонците и за другите,също бих си помислил,че I е ген типичне за араби и турци, виждаш ли ,какъв е проблема със статията и защо трябва да се пренапише и то спешно, 99% от хората които я четат ще си помислят тези неща и това вреди на българите и по никакъв начин не допринася за генетика. Поздрави и всичко най-добро





Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: Yaan]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано02.04.14 11:19



Текстът е неутрален. Направих и някои корекции съгласно разумни твои бележки. Текстът не е расистки, нито обиден и не е писан от историческа перспектива, а от генетична. Уикипедия не е форум, между другото...

Редактирано от jingiby на 02.04.14 11:20.



Тема Re: Резултати в Българския ДНК проект -2нови [re: jingiby]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано03.04.14 20:28



Много хубаво


Знам,че не е форум, просто там всеки може да пише, което от една страна е хубаво, но е и по-лесно да се публикуват тенденциозни неща, а статията сега,ката цало е добре написана




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.