Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:15 31.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: НЕВЕРНИ ТЕОРИИ ПРАВЯТ ПОНЯКОГА ВЕРНИ ПРЕДВИЖДАНИЯнови [re: Aтилea]  
Автор Oтвъднoтo3oвe ()
Публикувано02.11.11 18:50



"Според теб ако теорията дава вярни предвиждания, и така от 100 години насам, това нищо не значи."

Естествено, че нищо не значи. Значат ли физичните теории преди Айнщайн, след него истината?

Редактирано от Oтвъднoтo3oвe на 02.11.11 19:10.



Тема Re: НАБЛЮДАТЕЛЯТ НЕ НАБЛЮАВА СЪБИТИЕТО А СЛЕДСТВИЯТАнови [re: Петко Марков Петков]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано02.11.11 19:11



Здрасти, Петков!

Кажи ми само едно .. Кажи правиш ли разлика между явление и същност?..
Да, не един път съм го коментирал.

... Разбираш ли че наблюдателят може да наблюдава събитието само ако е съвместен във времето и пространството със събитието..В противен случай се наблюдава не събитието а явлението породено от събитието като следственно събитие предизвикано от причинното събитие породило следственното събитие..

Не, наблюдател е нещото, до което е достигнало физическо инфо от явление.
Изследовател е наблюдател със съзнание и разум, който КАЗВА, след реагиране, че има СЪБИТИЕ. И ... започва да си го тълкува, използвайки разум, уж че де?!
Прието е събитията в СТО да са точкови обекти?! Демек, изследователят използва КС и часовник към нея, да си отчита моментите на РЕГИСТРАЦИЯ на събития, случващи се при него. В тоя смисъл "съвместяване" се отнася само и единствено за него- промяна на състояния при него. Останалото - са предположения за същност, градящи се на нефизическо инфо - хипотези разни... с абстрактни образи. Решава идеализирани задачки.



Ако правиш разлика между явление и същност трябва да ти е ясно, че пространственно отдалечения от събитието наблюдател наблюдава опосредствано .. т.е. наблюдава събития -явления които са следственни и те се случват в друго време и на друго място различно от "наблюдаваното събитие".. А след като наблюдателя наблюдава явления случващи се в пространственно отделено място и като вземем в предвид че и мястото е от друга страна относотелно понятие то изводът е че с наблюдението ние единственно си набавяме променливи на базата на който можем да изчислим функцията разкриваща момента и координатата в дадена отправна система на интересуващото ни същностно събитие..

Именно и затова всичко що е явление е относително за Изследовател, освен СИЛАТА, която директно го мачка - тя е абсолютна.

Останалото е така, както си го описал, но не знам дали схващаш какво значение има понятието за ГЛЕДНА ТОЧКА.
Непременно трябва да поставиш наблюдателя на НЕГОВАТА КС, та чак тогава, с изчисления (или размисъл), да "видиш" през неговата Гл. точка, как изглеждат СЪЩИТЕ събития, предполагаемо предизвикали явленията. Не, да се коментират само събитията на Изследовател (случили си при него, регистрирани при него)
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: НЕВЕРНИ ТЕОРИИ ПРАВЯТ ПОНЯКОГА ВЕРНИ ПРЕДВИЖДАНИЯнови [re: Oтвъднoтo3oвe]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано02.11.11 19:53



Колкото повече доказателства се натрупват в полза на една теория, толкова е по-голяма вероятността тя да е вярна. Колкото повече хора с различно мислене я доказват, толкова повече нараства доверието в нея.

Под "вярна" нямам предвид "глобално, фундаментално и напълно окончателно завинаги вярна", а вярна за моментното ниво на познание, както и че в бъдеще тази теория няма да бъде отхвърлена като фундаментално погрешна, а че ще бъде включена като частен случай в по-обща теория.



Тема Re: НЕВЕРНИ ТЕОРИИ ПРАВЯТ ПОНЯКОГА ВЕРНИ ПРЕДВИЖДАНИЯнови [re: Aтилea]  
Автор Oтвъднoтo3oвe ()
Публикувано02.11.11 21:08



Ако една теория е безкрайна, то всяка част от нея е частен случей и нещо случайно. Вероятността съществува само за хората защото не творят, а
използват чуждото творене.


Редактирано от Oтвъднoтo3oвe на 02.11.11 21:08.



Тема СТО Е ВЯРНА И СЛЕД ОПРОВЕРГАВАНЕ..А?нови [re: Aтилea]  
Автор Петко Марков Петков (рекордьор)
Публикувано02.11.11 21:08





цитат:

Колкото повече доказателства се натрупват в полза на една теория, толкова е по-голяма вероятността тя да е вярна. Колкото повече хора с различно мислене я доказват, толкова повече нараства доверието в нея.
край на цитата.


Сериозен критерий за вярност е това доверието в нея .. нали едно време всички са имали доверие в теорията че Бог е създал човекът от кал..





цитат:

Под "вярна" нямам предвид "глобално, фундаментално и напълно окончателно завинаги вярна", а вярна за моментното ниво на познание, както и че в бъдеще тази теория няма да бъде отхвърлена като фундаментално погрешна, а че ще бъде включена като частен случай в по-обща теория.
край на цитата.


Сега като повторят опитът с неутриното и при положение че се потвърдят резултатите от първия опит :



теорията на относителноста отлита направо на боклука !..



Тема Re: НАБЛЮДАТЕЛЯТ НЕ НАБЛЮАВА СЪБИТИЕТО А СЛЕДСТВИЯТАнови [re: 3opниk2]  
Автор Петко Марков Петков (рекордьор)
Публикувано02.11.11 21:33





цитат:
"Кажи ми само едно .. Кажи правиш ли разлика между явление и същност?.. "
Да, не един път съм го коментирал.

край на цитата.


Ще се радвам ако е така .. Би ли ми казал само за проверка че е така може ли по какъвто и да било начин наблюдателя да влияе на наблюдаваното събития което се е случило разбира се в миналото?


цитат:

"... Разбираш ли че наблюдателят може да наблюдава събитието само ако е съвместен във времето и пространството със събитието..В противен случай се наблюдава не събитието а явлението породено от събитието като следственно събитие предизвикано от причинното събитие породило следственното събитие.. "

Не, наблюдател е нещото, до което е достигнало физическо инфо от явление.
Изследовател е наблюдател със съзнание и разум, който КАЗВА, след реагиране, че има СЪБИТИЕ. И ... започва да си го тълкува, използвайки разум, уж че де?!
Прието е събитията в СТО да са точкови обекти?! Демек, изследователят използва КС и часовник към нея, да си отчита моментите на РЕГИСТРАЦИЯ на събития, случващи се при него. В тоя смисъл "съвместяване" се отнася само и единствено за него- промяна на състояния при него. Останалото - са предположения за същност, градящи се на нефизическо инфо - хипотези разни... с абстрактни образи. Решава идеализирани задачки.
край на цитата.


Виждаш ли как не се слушаме .. Аз за друго говоря а ти съсвсем за друго отговаряш..Кофти работа..


цитат:

"Ако правиш разлика между явление и същност трябва да ти е ясно, че пространственно отдалечения от събитието наблюдател наблюдава опосредствано .. т.е. наблюдава събития -явления които са следственни и те се случват в друго време и на друго място различно от "наблюдаваното събитие".. А след като наблюдателя наблюдава явления случващи се в пространственно отделено място и като вземем в предвид че и мястото е от друга страна относотелно понятие то изводът е че с наблюдението ние единственно си набавяме променливи на базата на който можем да изчислим функцията разкриваща момента и координатата в дадена отправна система на интересуващото ни същностно събитие.. "

Именно и затова всичко що е явление е относително за Изследовател, освен СИЛАТА, която директно го мачка - тя е абсолютна.

Останалото е така, както си го описал, но не знам дали схващаш какво значение има понятието за ГЛЕДНА ТОЧКА.
Непременно трябва да поставиш наблюдателя на НЕГОВАТА КС, та чак тогава, с изчисления (или размисъл), да "видиш" през неговата Гл. точка, как изглеждат СЪЩИТЕ събития, предполагаемо предизвикали явленията. Не, да се коментират само събитията на Изследовател (случили си при него, регистрирани при него)

край на цитата.


Да де .. наблюдателите ще си наблюдават от тяхните отправни системи , но нали това което наблюдават по никакъв начин не променя хронологията на събитията които наблюдават та дори наблюдаваните явления да имат разместена хронология..не същата както събитията породили наблюдаваните явления..



Тема Re: НЕВЕРНИ ТЕОРИИ ПРАВЯТ ПОНЯКОГА ВЕРНИ ПРЕДВИЖДАНИЯнови [re: Aтилea]  
Автор ribarqt_ (чудат)
Публикувано02.11.11 22:27



Теориите не могат да бъдат безкрайни , и всяка предходяща да е частен случай на следващата , само някои нейни твърдения корелиращи се с емпириката и логиката могат да станат основа на следваща по близка до действителността , но безкрайно приближаване към действителността е невъзможно защото ще се окаже че действителност не съществува или че тя е само частично изучаема.



Тема Re: СТО Е ВЯРНА И СЛЕД ОПРОВЕРГАВАНЕ..А?нови [re: Петко Марков Петков]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано02.11.11 23:00



Сега като повторят опитът с неутриното и при положение че се потвърдят резултатите от първия опит :

ЦЕРН ще повтори експеримента с частиците неутрино

теорията на относителноста отлита направо на боклука !..



Надявай се ти :-)

Като -> Ако -> Надали...

Ама да видим де :-)



Тема Re: НЕВЕРНИ ТЕОРИИ ПРАВЯТ ПОНЯКОГА ВЕРНИ ПРЕДВИЖДАНИЯнови [re: ribarqt_]  
Автор Aтилea (ентусиаст)
Публикувано02.11.11 23:29



Никъде не съм употребила думата "безкрайна". Айде пак да се повторя:

Колкото повече доказателства се натрупват в полза на една теория, толкова е по-голяма вероятността тя да е вярна. Колкото повече хора с различно мислене я доказват, толкова повече нараства доверието в нея.

Под "вярна" нямам предвид "глобално, фундаментално и напълно окончателно завинаги вярна", а вярна за моментното ниво на познание, както и че в бъдеще тази теория няма да бъде отхвърлена като фундаментално погрешна, а че ще бъде включена като частен случай в по-обща теория.


Може да не си съгласен, че ТО е вярна - няма лошо... но за другото твърдение нима не си съгласен?

Аз не казвам, че ТО е вярна. Казвам, че всички известни факти дотук сочат, че е вярна (в смисъла, който съм обяснила). Дано открият нещо, което ТО не описва, това ще даде тласък да се погледне встрани от постулатите и заключенията на ТО и да се види по-общата картина. Даже казвам, дано това се случи скоро!

Редактирано от Aтилea на 02.11.11 23:30.



Тема НЕ СЕ НАДЯВАМ А ЗНАЯ !нови [re: Aтилea]  
Автор Петко Марков Петков (рекордьор)
Публикувано03.11.11 06:42





цитат:

"Сега като повторят опитът с неутриното и при положение че се потвърдят резултатите от първия опит :

ЦЕРН ще повтори експеримента с частиците неутрино

теорията на относителноста отлита направо на боклука !.. "



Надявай се ти :-)

Като -> Ако -> Надали...

Ама да видим де :-)
край на цитата.


Аз не се надявам !.. Аз знам какво ще стане ..Знанието ми е написано подробно тук :



Редактирано от Петко Марков Петков на 03.11.11 06:43.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.