Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:12 08.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема какво е безкрайностнови  
Автор Lenor (непознат)
Публикувано13.03.03 20:20



какво е безкрайност ?
Как трябва да дифинирам това понятие за се бе си ?
Ваз устройва ли ви лично математическия смисъл - сиреч "безкрайно голяма" или "Безкрайно малка" стойност . От тук и следва има ли стойност ?
грешно ли е да смятам ,че "безкрайност " трябва да има стойност?
На мен лично не ми се върже предполага и на всички хора , които живеят някъде по-земята.
Това ли е нещото което ни възпира НАС (хората) да разберем и да отговорим на въпроси като : ако вселената е вселена какво има след нея ?ако даречем днес атома е най-малък утре раберем , че е съставен от по малки работи , който пък на свой ред са съставени от още по-малки и така да безкрайност.
Ако има върос на , който никога няма да може да се отговори мисля , че това е този .
Това май си излиза на практика , че единствен и безапелационнен случай , когато човешкия мозък "Зацикля" ;)

Затова има ли нещо което не знам ?



Тема ЦЯЛОТО И ЧАСТИТЕнови [re: Lenor]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано14.03.03 10:44



Здравеи,
Безкрайноста е абстракция която е опит на човека да отхвърли съществуването на понятието цяло и единно..като представи всичко съществуващо като част от несъществуващо цяло....:) Така по-лесно заблуждаваме себе си...:)
доскоро:)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: какво е безкрайностнови [re: Lenor]  
Автор wilhelmmeister ()
Публикувано14.03.03 13:06



Изглежда добър пример за безкрайност е Аза.
Този аз, за който говори Декарт - който е всеки един от нас.
Той не е обект - по никакъв начин нито може да се възприеме със сетивата, нито, както усещанията и чувствата е външен обект, за Аза("външен", в смисъл, че не е самия Аз. Той е само дотолкова, доколкото е обект за Аза (саморефлексия), но този Аз, за който е обект е самия той. Така да се каже, той същесъвува само като захапала опашката си змия и ако змията по някакъв начин си пусне опашката, - цялата изчезва!!!

В математиката за характерен признак на безкрайността може да се използва това, че частите на безкрайните множества имат еднакъв брой елементи със цялото. (могат и други работи да се използват)



Тема легнала осморканови [re: Lenor]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано14.03.03 18:46



ако някой ти каже нещо друго - лъже:)))))



Тема Re: легнала осморканови [re: zaphod]  
Автор Lenor (непознат)
Публикувано14.03.03 23:26



абе и аз така мисля ама все пак така го подхвълих съвсем небрежно.
Забелязах , че тука (в клуб Философия) се пуска една тъпня минава се първо през това какво казал
Декарт после Аристотел после еди кой си .После се минава през физиката , а след това през матеметиката , морала и накрая идва и "Бог" .
Чудех се как ще се извъртят нещата с безкрайността .В един момент сметнах , че понятието безкрайност свързва почти всичко гореспоменато в следствие на ,което реших , че всеки ще има какво да каже



Тема Re: легнала осморканови [re: zaphod]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано18.03.03 21:56



А какво ще кажеш за алеф_0 или за алеф_1, или за омега?



Тема Re: легнала осморканови [re: Lenor]  
Автор Sheik Yerbouti (The Blues Lover)
Публикувано19.03.03 00:50



хи брей :) ами супер въпросче. Ама то така може да се пита и за много други неща. Аз преди време много се вайках, щото като си нов и видиш нещо за първи път (например една теория), още преди да си задълбал в нея и да си се оплел, можеш като, че да я обхванеш и да видиш от къде идват проблемите, а и тя самата. Да и видиш живеца. И тогава си казваш: "Да видим какви други начала може да има. Да мислим радикално, та да не изпадаме в старите грешки, които стоят пред мен." То там е проблема, че все опираме до разни такива проблемни категории, понятия... и вземем, че се върнем накрая при старите теории, старата "топла водя" открита преди столетия и или циклим или бегаме. Та ти добре си забелязал, че това един основен въпрос, около който се въртят доста от споровете тук, но май за съжаление често ще си говорим, без да можем да разберем тия начала, или пък да избегнем тяхната ограниченост... нали Декарт казваше, че хората на науката му приличали на търсещи съкровище хора, които обикалят улиците с надеждата да намерят нещо което друг е изгубил... та той се опитваше да направи нещо като компас, ама за съжаление колко още компасчии има във времето..., но това е идята я, все има некъв напредък.
Та аз си мисля, че безкрайността (математическата) е априори празно понятие (функция) или непоседствено изведена (следствие) от такива, способност за безкрайно полагане на "още сбор" (също абстракна единица - цялост), а така и отиване в овъд сбора. Брай че го казах :) А от там и обичайното щом няма край няма и начало, просто обръщане на перспективата... Плюс казвайки цяло или единица (аз съм склонен да ги мисля почти като едно и също) може да се говори и за безкрайността до някъде като техен синоним. Нали двойката не е само 1+1, но една двойка, цяла, безкрайност заключена между 0 и 2... Безкрайността ще тогава една цяла цялост, хехе - демек абстракция.
Но дори и по-горното, което казах да пълна глупост все пак си остава въпроса за ролята на безкрайността в мисленето, като създаващо понятия, връзки, асоциации и т.н., като живо мислене. Тогава математическото е само частен случай, или просто израз на самата му функционалност, а по-интересно е самото мислене. Може би логиката? може би за нея може да се мисли адекватно през математиката?

This is the CENTRAL SCRUTINIZER . . .


Тема Re: легнала осморканови [re: Sheik Yerbouti]  
Автор Sheik Yerbouti (The Blues Lover)
Публикувано19.03.03 00:59



"Обърнатата осмица" не ви ли прилича на две кръгчета (нули, безкрайностти) докосващи се в нула? Интересно е защото освен безкрайност така се визира и "посока" на безкрайност - демек + и - , а и абстрактна срада. Нулата пък тогава може е всяко число, защото от едно друго гледищо всяко число е на равни разстояния от + безкрайност и - безкрайност, макар май в математика да не е така.
Така, ако си позволя една спекулаця, нулата е нула защото е винаги среда в нещо вез краища, тоест е квази среда и няма как да бъде стойностна, определена... , но това е спекулация, а не математика :)
Тоя символ може да ни каже може би доста, аз никога не съм се натъквал на историята му, произхода. Някой от вас дали я знае?

This is the CENTRAL SCRUTINIZER . . .


Тема Re: легнала осморканови [re: Boian]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.03.03 07:45



номера беше да покажаче философските излияния по темата безсмисленни, тоест че това е символ който се пише когато са изпълнени определени критерии. знам че има много фенове на "здравия смисъл" които роптаят срещу безкрайностите, комплексните числа и други екзотични зверове, забравяйки че и естественните числа са също толкова абстрактни, колкото и отричаните от тях.



Тема Re: какво е безкрайностнови [re: Lenor]  
Автор fermion (непознат)
Публикувано19.03.03 12:02



Безкрайността е качество. В този смисъл един далеч по-сложен въпрос би бил имат ли нещата обективно качество или то е само субективно. Въпрос от чиито възможни отговори представата ни за реалност би могла да бъде силно разклатена.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.