Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:35 24.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Чудно ми е...  
Автор Илko+ (Преследвач)
Публикувано25.03.07 02:48



Чудя се... какво ще стане с религиите когато на човечеството му призлее от пренаселената ни синегушка, наречена планета Земя и реши да се поразреди като изпроводи няколко чети от човешки орди да речем на Марс и спътниците на Юпитер и Сатурн, а защо не е и да поизприпкат и към нещо още по-нататък!
Дори и в челните талази от пратеници на човечеството все ще се случат по няколко въртопа вярващи. Как тогава, горкичките, ще си четат и мъдруват над молитвичките докато космическите баржи ги отвеждат?
Господи, отче наш, който си на... Къде тогава в същност би трябвало да са разквартирувани исусчо, саваот, аллах и сие? В каква посока би трябвало да се тръшкат мюсюлманите (особено ако са в безтегловност) със сластно помръдващи задници; и то по пет пъти на ден, за да поналучкат някак посоката на Мека? Май и пумпал ще им завиди за налудничавото въртене... Ще се променят ли концепциите на религиите?
Научната фантастика има своето славно място в сегашни и бъдещи изобретения и сериозни крачки в развитието на човечеството, но е интересно да се предположи накъде ще се завихри и религиозната фантастика, чиято роля в човешката история си е направо страховита. Бих се радвал да споделите по някоя бегла идея как такова преселение би се отразило на вярващите и развитието на религиите...



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор alvin (orange)
Публикувано25.03.07 10:24



"Светите" хора са много гъвкави.
Справка - "Говорителят на мъртвите", както и другите книги на Кард.

- няколко думи от читателя

Тема Сигнатурата!нови [re: Илko+]  
Автор Йopooл-ГyйМодератор (обитательбездны)
Публикувано25.03.07 11:45



намали си картинката в подписа!
проява на лош вкус е да се постват огромни img-та.
това е форум за обсъждания, не галерия за деца и домашни животни

Everything in moderation. Especially moderation.


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано25.03.07 18:40



Погледни на религиите като на стока, задоволяваща конкретна човешка потребност - докато има потребност (търсене), ще се намери и начин за задоволяването й (предлагане). Освен това малко бъркаш външните прояви на религията с Вярата.
Артър Кларк в "Чукът на Бога" описваше макар и бегло христляма - хибридна религия на бъдещето; в книгите за Хиперион Дан Симънс описва трансформация на католическата църква в далечното бъдеще; Чарлз Ингрид в поредицата "Пясъчните войни" описва християнска секта, търсеща следи от пребиваването на Христос на други планети и сред други цивилизации (това май е аналогия с мормоните); Франк Хърбърт в поредицата за Дюна разглежда класичексата месиянска религия и развитието й в едно бъдеще с много повече възможности от настоящето (има и за бъдещето на една затворена ислямска секта); Орсън Скот Кард (сам обявяващ себе си за мормонски автор) изгражда една етично-религиозна система в книгите за Ендър; Лари Нивън в разказите за Джил Ръката описва една нова култура, зародила се в астероидния пояс, която си има своите обичаи (ако искаш - наречи ги и религия).
Като цяло може да се намерят доста интерполации, като неизбежно някои ще се окажат поне частично верни, но всъщност има само 1 начин да се разбере.



TANSTAAFL

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: alvin]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано25.03.07 21:04



Докъде ли ще се огънат?!



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано25.03.07 21:22



Вижте какво, млади човече, ако сте християнин - то в един християнски ритуал би трябвало да виждате нещо много повече от церемонията. В този случай въпросът Ви е глупав.
Ако не сте християнин - то дали християните ще имаме или не някакви религиозни проблеми в резултат на заселване на други планети не е Ваш проблем. Християнство е имало много преди да се родите и ще има и много след това. Така че в този случай въпросът Ви е излишен.
Християнин ли сте?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема О-о Извинявай!нови [re: Йopooл-Гyй]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано25.03.07 21:23



О-о Извинявай! Грешката е моя! Заблудих се по обозначението Фантастика! И за миг не бях помислил, че всъщност модераторът му го смята за клуб-пенсионер!



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано25.03.07 22:07



Правилно! В един християнски или мюсюлмански ритуал има много повече от церемония; Тази церемония е видимия израз на обилно стълпотворение от суеверия! Дали е умно човек да е суеверен?! Хм-м... Не желая да бъда неучтив.
Християни или не всички принадлежим на един биологичен вид, наречен човешки. Така, че всичко свързано с този вид; пряко или косвено ни засяга и би било пагубно да си притваряме клепачите с презумпцията: Не е наша работа... и в този смисъл не намирам, въпроса си (а и който и да е въпрос) за неуместен.
Не съм християнин или изобщо суеверен още от времето, когато за пръв път се запознах схематично с устройството на слънчевата система...
Считам, че на човечеството му е необходимо още известно време за да премине окончателно от опцията на суеверен човек към наистина мислещ човек. Искрено се надявам, че дори за вас още не е прекалено късно да еволюирате в Хомо Сапиенс!



Тема Re: О-о Извинявай!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор ladyMarian (defender)
Публикувано25.03.07 22:21



Сигнатурата ти е безумно ОГРОМНА и пречи на нормалното четене на темата. Намали я. Моля.

Холандски свещеници настояват за легализация на леките грехове.


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Kopo]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано25.03.07 22:32



За търсенето и предлагането; спор няма! Но същността на въпроса е: Какво ще стане когато технологиите предложат много повече, отколкото може да предложи религията? Какво би станало, когато технологиите предложат реално преживени цели хилядолетия в този свят вместо измисления рай след смъртта патентован от религиите?! Споменатите автори и произведения практически не са засегнали този деликатен момент. По стандарт в произведенията хората все си остаряват и умират по един и същ начин, сякаш технологиите не съществуват и не могат да направят нищо по въпроса повече от замразяване и размразяване. Мисля че е крайно време да се появи нещо по-смислено по въпросите за растежа на мислене на хомо сапиенс в бъдеще вместо само да го давим в различни типове суеверия...



Тема Трудно е да се устои при молбата на Лейди!нови [re: ladyMarian]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано25.03.07 23:08



Трудно е да се устои при молбата на Лейди!



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+Щypм]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано25.03.07 23:23



Технологията никога не може да предложи на хората каквото и да било, което поне малко да се доближава до онова, което предлага религията.
Защото религията не е просто да вярваш в нещо си - религията е начин на живот.
Колкото и да се удължи продължителността на човешкото битие - надали ще престанем да умираме. И винаги ще стои въпросът "А след това има ли нещо?"
На този въпрос религията дава не два отговора: "Ад и Рай", а само един: "Да - има последствия за действията и постъпките ти на Земята". Тя затова е и начин на живот. Защото едно от многото неща, на които учи тя, е способността да носиш отговорност - дори за мислите си.
В същото време - не знам някоя технология да е станала начин на живот. Ти знаеш ли?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано26.03.07 02:06



Мисля, че бъркаш нещо много тотално.
Религията не е точно вяра в Бог/богове. Тя е това средство, което те закриля когато си уплашен.
Обикновено, когато условията са благоприятни хората са атеисти, но като времената станат тежки, се засилва религията/мистиката. Има много примери в тази област.
Малко факти - огромна част от участниците в полетите на Аполо са фанатични християни. И по-голямата част са станали такива след като са летели, а не преди.

С какво се занимава този човек според теб в момента?


Едуин "Бъзз" Олдрин
Работи в НАСА? Шеф на корпорация? Посланик на добра воля на ООН?
Не, той е един от най-известните проповедници в САЩ.
Друг известен пример от другата страна на барикадата е Алексей Леонов.
Докато за американците можем да говорим за възпитанието от детството и влияние на околната среда, за какво можем да говорим за "изпитания съветски другар" минал през много проверки и обучения, преди да стане командир на екипаж.
А той представи си сега рисува картини с извънземни и говори как усетил "божието присъствие" там горе.

Малко психология все пак - летиш месеци, години затворен в един кораб, не виждаш нищо освен черно небе, уплашен си, можеш да загинеш от всеки произволен метеорит срещнал кораба. Как се чустваш в този момент - убеден атеист, летящ сред звездите и хванал Господа за.. шлифера?
Или ще държиш в ръка кръстчето/талисмана/муската и ще се молиш и ти не знаеш на кой, само и само да стигнеш жив.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+Щypм]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано26.03.07 02:48



Технологиите и религията предлагат съвсем различни неща.
Колкото до "растежа на мислене" - ето какво е казал Хайзенберг по въпроса:

"Първата глътка от чашата на природните науки прави човека атеист, но на дъното на чашата го очаква Бог."

По този път се е развил начина на мислене на много естествоизпитатели. Като започнем още от Леонардо да Винчи - заклет атеист отначало.

В отговор на:

По стандарт в произведенията хората все си остаряват и умират по един и същ начин, сякаш технологиите не съществуват и не могат да направят нищо по въпроса



А, защо? В много произведения е "направено по въпроса".
Например "космолитите" на Азимов живеят по много и развитието им спира, защото единствената им грижа е да не застрашат дългия си живот...
А хората, които "все си остаряват и умират по един и същ начин" са ностители на прогреса...
Е, има и много други книги, където човешкият живот е удължен и то много.

Редактирано от HeaндepтaлeцaДжo на 26.03.07 02:51.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано26.03.07 12:15



Е, какво излиза тогава?
Ако си християнин - мълчи и слушай какво ти говори попа. Ако не си - не питай, това няма връзка с теб.
?

- няколко думи от читателя

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано26.03.07 12:34



А ако се окаже че няма последствия за постъпките ти на земята? Не прави ли това начина ти на живот "приживе" доста глупав, изграден върху грешна презумпция, да не кажа - откровена лъжа?

Винаги съм смятал тази увереност, че има нещо след смърта за нелепа. По точно - обосновката и е нелепа, а дали има нещо, засега не мога да кажа. Има време...

Човека е прав, в питането си. Между развитието на технологиите и вярата има извесна корелация. Развита наука и технология - по малко вярващи, по голям процент хора които вярват в бог, но по един много абстрактен и съмнителен начин. Естествено, тази корелация е доста крехка, нещата могат и да се обърнат наопаки. Да вземем например Дан Симънс...



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано26.03.07 14:28



Чакай, чакай - какво наричаш "доста глупав" начин на живот?
За да поясня точно въпроса, ще ти задам насочващ такъв (защото той може да бъде проверен и тук - във форума):
Представи си, че човек, претендиращ, че не живее по християнските правила, вземе да се натряска като кирка и в това си състояние изгуби пълна чантичка с пари. Не са десетки хиляди, но не са и малко.
Ако някой я намери и му я върне, въпреки че никой не знае че я е намерил - това е християнска постъпка, Робине. Намираш ли я за "доста глупава"? (Ако "да" - допитай се до Нерскис дали мисли същото)
А ако не му я върне, въпреки че знае кой е я е изгубил - намираш ли това за правилно, ако няма възмездие за него?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор else (varelse)
Публикувано26.03.07 18:03



Ъъъъ, ти това не го пишеш сериозно, нали


Ако случайно е сериозно, изглеждаш толкова невеж на тема религия, колкото някой средновековен поп на тема цифрова телевизия.
Само че за разлика от средновековния поп, нямаш оправдание, понеже живееш в 21-ви век. Малшанс за тебе.
Бих те посъветвала да прочетеш някоя книга, но честно да ти призная, мисля, че няма да помогне.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+Щypм]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано26.03.07 20:04



Виж, от много векове "технологиите предлагат повече от религията", но въпросът е какво предлагат. Търсенето на религия никога не е преставало, колкото и да се развива технологията.
В издадена през последните години през последните години фантастика съм чел 2 различни и много интересни "технологични" идеи за безсмъртие:
1) Девид Брин, "Килн хора" - създаването на изкуствен носител, в който се откопира съзнанието на обекта и в края на деня обратно копиране на спомените в биологичния носител на съзнанието, дава въможност за паралелно изживяване на практически неограничен брой животи в рамките на един нормален човешки живот.
2) Ричард Морган, "Суперкомандос", "Сразени ангели", "Разбудени фурии" описва технология за дигитализация на съзнанието и неговото съхранение, пренос и копиране в различни биологични и изкуствени носители, както и възможността за оттегляне във виртуален свят или заточване във виртуален затвор - което практичски дава безкраен живот на индивида, стига да сможе да си го позволи и да се опази от неприятности.
И двамата автори правят много интересни екстраполации за отражението на тези технологии в обществото - политически, религиозно, икономическо. Ако имаш време - потърси ги и ги прочети.

TANSTAAFL


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+Щypм]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано26.03.07 20:15



Бъркаш.
Замислял ли си се,ч е живеем в свят, обусловен от физични константи? е, пи и каквото още се сетиш - определят точно ТАЗИ Вселена, в която си се появил и самия ти. А ЗАЩО стойностите на константите са точно ТЕЗИ? Отделно се захвани с терия на хаоса или квантова физика - чувал съм, че това е най-бързия начин образован и мислещ човек да ПОВЯРВА в съществуването ан НЯКОЙ от по-висш порядък.

TANSTAAFL


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано27.03.07 12:04



Ти "Чакай чакай"
Да не искаш да ми кажеш, че съм христианин, само защото съм връщал загубени вещи и правя някои неща дето някой си Йешуа е проповядвал?

Много бъркаш, ако си мислиш, че морала и етиката са патент на христианството или на която и да е религия. Това че даден човек живее в хармония със света и обществото все още не го прави христианин. Вярата е нещо твърде конкретно и размиването на границите и, сливането с науката в една "по обща система", асоциирането и с морала въобще и други подобни глупости е резултат от това, че вярата като феномен и институция губи основанието си. Хората вече не са толкова прости и им е ясно, че с вяра не можеш да подкараш компютър, кола, не можеш да спечелиш избори, не можеш да решиш социален проблем, не можеш да спасиш хора арестувани по обвинение че са заразили деца със спин. Можеш единствено да притъпиш страха си от смъртта, което е въпросното "доста глупаво" нещо, защото по същество това е самозаблуда, която не променя с нищо факта дали има или няма живот след смъртта.
(Ние не знаем дали има или няма такъв живот, но вярата ни в някой от двата варианта няма никакъв принос към истината).
Колкото до възмездието, такова очевидно няма. Затова пък има модератор, който ще ни банне, ако продължим на теба теологични спорове. Целта ми не е да те убеждавам дали има бог или не, а да посоча връзката, корелацията между нивото на образованост в едно общество и стремежа към вяра (в ортодоксалния и вариант, не в широките неясни смисли на понятието)
Това е.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано27.03.07 12:35



Не говорим за какви да е вещи, а именно за пари.
А морала и етиката - поне тези, които познаваме днес, са патент именно на християнството.
И.... недоумявам: твърдиш ли, че аз живея в хармония с обществото?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано27.03.07 12:50



Ми тогава обръщай джобовете и носи всичко на Кесаря...

За теб и обществото не твърдя нищо. За теб и този форум - дори определението ПОНОСИМОСТ е пресилено.

За христианските патенти - гледай си работата! Искам да видя човека дето ще ме накара да платя лицензни такси за правенето на добро. Времето на индулугенциите мина, ако не си забелязал...



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано27.03.07 14:20



За християнските патенти - знам, че обичаш да четеш. Виж "Властта на Мамона" от Волен Сидеров. Написана е много увлекателно, чете се леко и е много интересна. А и ти си счетоводител, тоест - има още една причина да ти е интересна. Препоръчвам ти я!
А "морал" като общо понятие не съществува. За циганина е морално да открадне от нециганин, например. И това не е мое ксенофобско изказване , а думи на Цветелин Кънчев пред. в. "Труд" преди няколко години, когато Тренчев се гневеше и искаше да прави доброволчески отряди. Помниш ли?
За евреина... има ли смисъл да разправям. Чел ли си "Талмуда"? И аз не съм. От 15 години се опитвам да го намеря. Но съм открил само отделни пасажи. Доколкото знам - след Венецианския превод на Талмуда от ХVІІ в. не е правен цялостен превод. Защото след въпросния превод са започнали гонения срещу евреите. И как няма, след като европейците са разбрали доста неща за еврейския религиозен морал. Между другото Талмудът не е писан от пророци, а от равини. Не е допълван в продължение на повече от 10 века и в синагогите се проповядва преди и след тората.
Това, което ти, Робине, познаваш като морал, е именно християнският морал. До други типове морал надали ти се случвало да се срещаш. Убеден ли си обаче, че това е достатъчно да мислиш, че не съществуват?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор AниИлиeвa ()
Публикувано27.03.07 14:51



Единствено ми е чудно защо модераторът (все още!) не е реагирал на тази тема???

www.johanvladimir.com


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: AниИлиeвa]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано27.03.07 14:55



Че какво й е на темата?
Така, както е формулирана е свързана с фантастиката, предизвиква хората да разсъждават. Добра тема.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано27.03.07 21:47



Мдаа, тема в която писание на Волен Сидеров предизвиква разсъждения вярно си е фантастика.

TANSTAAFL


Тема Все пак религията е прототип на фентъзито!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 03:12



Вечна памет на религията! Все пак религията е прототип на фентъзито и не мога да не и засвидетелствам дължимото за полагане на основата в развитието на този възхитително, забавен жанр в литературата... Но да е начин на живот?!
Е, предполагам, че вероятно имаш в предвид героите във фентъзи-религиозните писания, които си живеят в техния си мистичен свят...
Последствията за действията ни приживе се изразяват само и единствено в това: кога и как се разпадат биологичните конгломерати, които образуваме и наричаме своя същност...
Що се отнася до технологиите... Дори възлюбленото ти християнство се крепи само благодарение на технологиите... Необходима е технология, за да се направи божа плът (то ест нафора); полята с обилно количество христова кръв (то ест вино). Необходими са технологии, за да се изработят кръстовете, манастирите, църквите, посудата за служби, раса, епатрахили; необходими са писменост, грамотност, производство на хартия; необходими са технологии и за боите пред които християните изпадат в делириумен захлас, когато с тези бои се нахвърлят забавни илюстрации към съответното фентъзи-религиозно писание... Без технологиите - от християнството нямаше да остане и спомен.
Да ти е известно, колко човек може да издържи само със суеверен възторг; без да посегне към технологиите осигуряващи храна, дрехи и отопление?!



Тема Какво ли биха отвърнали Кортес и Писаро?!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 03:41



Та така-а Християнина Кортес и християнина Писаро добълбукали с каравелките си до едно континентче наречено Америка. Там хлъцнали от смайване, когато разбрали с колко злато и сребро разполагали инките и ацтеките...Хм-м. Да припомням ли дали са оставили това злато и сребро на законните му собственици?!
Та християните Писаро и Кортес придружени от други християни и техните свещеници задържали за себе си, краля и папата заграбените богатства в замяна на благородната и морална услуга да отпратят в небитието законните собственици; като когато сколасвали, преди тази дълбоко-християнска постъпка ги покръствали... Това е само един от запленяващите с очарованието си примери за добрия християнски морал... засягащ връщането на пари...



Тема Непременно трябва да ги прочета!нови [re: Kopo]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 04:55



Ще се поразтърся! Човек, колкото и да чете, все нещо профучава извън обсег!
Непременно трябва да ги прочета!
Благодарности за инфото!



Тема Горкият Хайзенберг!нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 05:14



Горкият Хайзенберг! Да удави бог в чашка, като маслинка в мартини! Но-о, какво да се прави; мястото на замърсителните утайки е на дъното...
Напълно съм съгласен, че има атеисти, които в последствие цамбурват със самоотвержен възторг в лоното на някое и друго суеверие. Този феномен по подразбиране топурка в синхрон с настъпването на старческата деменция и масирана склероза. Какво тогава му остава на горкия човек (пък бил той и нобелов лауреат), когато вече не си спомня какво е научил...



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: И_Baн]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 05:35



Аха-а! Значи религиозността била еднояйчен близнак с психотерапията!



Тема Защото засяга корените на фантастиката!нови [re: AниИлиeвa]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 05:46



Защото темата засяга корените на фантастиката и фентъзито! А и малко люто се отразява добре на апетита за мислене!



Тема Сериозно писане за фантастика?!нови [re: else]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 06:32



Уау! Сериозно писане за фантастика?!... М-да-а; ако се беше стоварила отнякъде, такава шикозна твар, повече щеше да докарва на драма!
Даже съм втрещяващо смаян, колко народ в клуба апелира за "достолепен тон"... Аз си се забавлявам!
Но все пак държа да разбера (коленопреклонно) каква книга би ми препоръчала, за да просветля своето необятно невежество по религиозна тематика? За да те улесня и да не се дублира препоръката: Чел съм библията (и аз не знам колко пъти, тъй като е крайно хумористично четиво), корана, шримад бхагаватам, ведите, старогръцки легенди, тотемизмът, митология на народите, история на религиите плюс всичко друго издадено от Ваклуш Толев (все пак професорът по богословие си основава нова религия), гризнах оттук от там мормонските комикси, писанията на Петър Дънов и даже религиозните пируети на Ванга и Джуна... Има и други светлинки на суеверна тематика, но явно не съм счел за необходимо да им запомня заглавията...
Бих бил щастлив да осветлиш мрачния религиозен небосвод натегнал над мен и осеян със споменатите звездици като ми препоръчаш истинското литературно слънце, което най-после да въдвори в живота ми религиозният ден и да ми освети целия път към проумяването на суеверията!



Тема Уау! Доста слисващо твърдение!нови [re: Kopo]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 07:34



Имам някаква смътна идея, откъде може слухът ти да се е сдобил с такова слисващо твърдение!
От студент, който е скъсан на изпита по физика или от журналист, който е взимал интервю от този студент.
Ако видиш как един фотон се разделя по сдвоен магнитопровод на две абсолютно идентични с оригинала частици по маса, енергия, спин и всички други показатели които могат да ти хрумнат (което по същество граничи със създаване на нова материя от нищото) и след проводящия разделител двата фотона отново станат един (което е унищожаване на материя без анихилации или разпад): То това е впечатляващо и интригуващо като възбужда мисълта да се намери решение как и защо става така: То тогава си изследовател и мислещ човек. Но в случай, че същото наблюдение те тласне към църквата за да си драснеш свещичка и да виеш наум колко е велик бог... по-добре стани проповедник на нуждаещите се от духовен овчар или пък стани сладкар и не се занимавай с наука, защото тя не ти е призванието... Светът на елементарните частици е една съвсем различна от познатата ни вселена. Подозирам, че същото важи и за по-крупните макроединици от вселенски мащаб, но не виждам дори отсянка от повод това да ме забутва на проповед при някой сладкодумец, който дори няма намек от идея как се намира обем на сфера а с възторжен патос се опитва да ми обяснява структурата на вселената ни, при това със смехотворно примитивни изцепки... Различното в микро и макро вселената не означава неопознаваемо, за да се срутваме до степен на заравяне на главата в някое суеверие, защото е ясно, че там няма да откриеш нищо друго освен мрак...



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано28.03.07 10:12



А ти убеден ли си, че всеки човек притежаващ НЯКАКЪВ морал е христианин? Ако да, то го приемам като лична обида, защото аз считам себе си за един приличен, спазващ определен морал човек, който също така не вярва в нищо, освен може би в приятелството

Дори някои принципи и норми да са тръгнали от христианството (аз съм убеден че не са, това са много по древни от христианството феномени), това не прави хората които ги спазват христиани или вярващи
Бягаш от същината на спора, драги!

А Волен няма да го чета, благодаря, стяга ме шапката от тоя човек Имам си доста по интересни четива на камарката до възглавницата
Не съм чел никакъв талмуд и не смятам! Евангелието, между другото, също не е писано от пророци, а най вероятно от пропагандисти



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано28.03.07 10:18



Някакъв морал?
Какъв точно?
Има общества, в които кражбата, измамата и даже убийството могат да бъдат морални.
А ако говориш за онези правила, с които ти си възпитаван и онези, които у нас се считат за морални, т. е. - християнския морал - все пак: послушай съвета ми и прочети "Властта на Мамона". Ще ти хареса, уверявам те!



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Сериозно писане за фантастика?!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор else (varelse)
Публикувано28.03.07 10:48



Ами аз в предишното си мнение го казах много ясно - няма смисъл. Не бих ти препоръчала нищо да четеш, понеже няма да помогне. Явно си се научил да познаваш буквите и да четеш думите, но не и да проумяваш смисъла зад тях. Така че каквото и да четеш, просто няма да помогне.

Какво да обясняваш на някой, който си мисли, че вярата и устройството на слънчевата система дотолкова си противоречат, че всички вярващи щом осъзнаят, че съществува планета на име Марс, веднага ще се откажат от всякаква вяра? Някъде тук пропускам да коментирам предположението, че вярващите до сега не са били запознати с наличието на такава планета!

Жалко, че си изгубил толкова много време в четене на всички тези букви и думи от книгите, без да разбереш дори какво е вярата.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано28.03.07 11:30



Моралът, поне за мен, се изразява в следното просто изречение (дядо ми го споменаваше често приживе):

Не прави това, което не искаш да ти направят на теб.

Звучи половинчато заради пасивността си, но е напълно достатъчно, за да си добър човек, па дори и да не си чел и ред от някоя дебела книга. Повече от половината Божи Заповеди се свеждат до това просто изречение.

Вярно, не пише да раздаваш ризите си, но пък и не пише да ги сваляш от нечий гръб, така че всичко е ок.

- няколко думи от читателя

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано28.03.07 13:02



Дали дадена морална норма диктува - убивай или не убивай не променя факта че моралът е система от норми които даден човек приема за себе си (възпитан е, набили са му ги в канчето) да спазва, без да го грози някаква принуда и санкция, освен неодобрението на обществото или някаква част от обществото

Човек спазва такива норми, защото това го приобщава към социума, а социума ги толерира, защото така по лесно се живее(алтернативата е безкрайна гражданска война, всъщност, едва ли би се стигнало и до там) Човекът е социално животно и ако иска да се държи със стадото, то трябва да спазва и нормите на стадото, независимо дали са прикрепени с наказателна санкция (закон) или с неодобрително мърморене (морал)

След това кратко уточнение, би ли ми посочил кое от следните неща е част от ХРИСТИАНСКИЯ морал?
-Убиването на хора, поради извършено престъпление или защита на суверенна територия
-неходенето на църква нито в неделя, нито когато и да е
-незачитането на ритуали и обичаи, специфични за христианството
-абортът
-разводите
-извънбрачните сексуални връзки
-яденето на месо целогодишно
Всяко едно от тези неща НЕ СЕ счита за неморално в съвременото ни общество Според христианския морал обаче за всяко едно от тези са горели на клада (освен може би за първото) или поповете са заплашвали с вечни мъки в ада
Очевидно е че нито сега, нито през средновековието а дори и през ранното христианство, между учението на Йешуа и христианския морал като практика има огромна разлика, бих казъл - колосална! Тя е не по-малка отколкото разликата между христианството и която и да е друга религия. Следователно твърдението че съвременното общество дължи своите морални устои на христианството са смешни и необосновани. Ние се възхищаваме на Омир и на сина Пелеев, забравяйки че за тях е морално да разпориш вътрешностите на човек молещ за милост и да нахраниш кучетата с тях. Моралът е една доста гъвкава система, тя се САМОНАПАСВА към обществото което го е породило. Обществото доста охотно сменя една ценност с друга дори в рамките на едно поколение. Така че - няма универсални ценности, още повече такива отпреди 2000 или повече години. Нито Иисус се е пръкнал на равно място от никъде, нито Омир, никой не може да претендира за патент върху такива неща

Колкото до това в какво съм възпитаван, чуй това: "Чавдарчето е примерно във къщи и във клас, то знае - ПИОНЕР ще стана аз!" , спомних си го без да ровя из гугъл... Те ти христиански морал, душко!



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано28.03.07 15:27



Кръстоносецът друго казва, не че "всеки човек притежаващ НЯКАКЪВ морал е христианин".
Това, че морал, сам по себе си не съществува е така. Човекът е социално животно, в общия случай не може да живее сам и за това трябва да се съобразява с някакви норми на поведение, наложени в обществото, в което живее. В нашето общество много дълго именно християнският морал е определял тия норми. Даже и по време на официалния атеизъм, той все пак е бил основен, така да се каже по наследство. Повечето хора, притежаващи някакъв морал в нашето общество спазват нормите на поведение именно на християнския морал, без да са задължително християни.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано28.03.07 16:01



Ако не забеляза, Кръстоносеца Ойген се опитва да ме изкара христианин на общо основание, нещо което не само не е така, но и е обидно. Аз не го наричам евреин или дъновист, нали?

Въобще, темата беше за това какво ще занесе човека със себе си в космоса. Аз изказах тезата, че има извесна корелация между развитието на науката и склонноста на човека да се обръща към вярата. Екпанзията в космоса е възможна само с обширно развитие на науката технологията, което предполага, според моята теза че и вярата ще е по малко застъпена от сега, ако тезата ми е вярва. За морал не съм отварял дума, Ойген както винаги обича да извърта спора към нови и неочаквани хоризонти



Тема Re: Уау! Доста слисващо твърдение!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано28.03.07 19:00



Продължаваш много упорито да смесваш няколко ралични неща.

TANSTAAFL


Тема Re: Ето малко помощ в търсенетонови [re: Илko+Щypм]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано28.03.07 19:02






TANSTAAFL

Тема Re: Уау! Доста слисващо твърдение!нови [re: Kopo]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 21:22



Ами да-а! Едното е фентъзи, второто фантастика и третото наука... Искрено се надявам този микс да не те затруднява особено!



Тема Re: Сериозно писане за фантастика?!нови [re: else]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 22:50



Не съм забелязал, някъде да споменавам, че религиите ще гушнат букета само от един или няколко космически шока. Въпросът в главната тема е в каква посока ще еволюират: Дали ще се създаде нова религия с космически бог или ще се ъпдейтват сегашните суеверия спрямо изменените условия или ще си останат все същите вкаменелости на суеверието... Но, нямам абсолютно нищо против и твоето двуизмерно разбиране на нещата. Това означава че вече се съмняваш в устоите на хм-м... вярата си в суеверията които почиташ а това си е твое човешко право...
Що се отнася до четенето... Всяка прочетена от мен дума ми доставя повече от удоволствие. За добро или лошо аз не чета само думи. Едновременно с текста съзнанието ми визуализира до последния детайл разглежданата сцена или събитие: до най-елементарния изкривен косъм висящ от носа на някой от героите, вонята (или аромата) на телата и дъха им, формата и скоростта на движение на облаците, петната по дрехите, странични шумове като хълцане, гърголене на стомаси, жужене на насекоми и тропот на устройства, тоналности на гласовете..., които изобщо не са описани в четивото, но създават цялостна картина на успоредна с мен реалност. Прочетените думи са само ключ, който отключва в съзнанието ми потоп от визуални, обонятелни, тактилни и слухови възприятия... Точно за това практически не гледам телевизия или кино, защото е тотална скука в сравнение с това, което мога да получа от усещанията при четене... В този смисъл дори и приеманите за най-достолепни библейски сцени изглеждат до толкова реалистични с детайлите си, че в тях вече не остава кой знае колко величие; особено след като не само вникнеш в смисъла на думите ами успееш и да ги подушиш и пипнеш. Евангелие от Йоан като най-екшън ситуация съм го чел вече трицифрено число пъти... Признавам, че научният комунизъм бе по-сериозно предизвикателство от библията за впечатленията ми и бе суховатичък като висша математика... Ала все пак: Не съжалявай за прочетеното от мен, защото то ми е доставило неимоверно удоволствие... Надявам се някой прекрасен ден всички хора да могат да съзрат и да се потопят в словото!...



Тема Re: Уау! Доста слисващо твърдение!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор ladyMarian (defender)
Публикувано28.03.07 23:11



Ти НАИСТИНА си много зле



И кога ще го разкараш този чаршав от сигнатурата? Писна ми да скролвам един екран, за да прочета два реда, научи се на форумна етика най-накрая!

Холандски свещеници настояват за легализация на леките грехове.

Тема Известно време, без моя арогантна милост!нови [re: Kopo]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 23:51



Включвам Ричард К. Морган в списъка на авторите, които трябва да се прочетат. Вече прочетох Altered Carbon и изтеглих Woken Furies с които ще се знимавам тази вечер а вероятно и утре. Като свърша с творчеството на Морган ще обърна по-специално внимание и на Дейвид Брин... а форума известно време ще се разтовари от моя арогантна милост...
Радвам се че открих в този клуб толкова полезен човек като теб!
Отново: Благодарности!



Тема Re: Сериозно писане за фантастика?!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор sinsky ()
Публикувано28.03.07 23:52



Аз на кино не ходя щото ми е скъпо и съм стиснат. Подозирам че и при теб причината е от подобно естество, но няма да спекулирам. Трудно, но да опитаме да оставим настрана всички расови, политически, религиозни и други пристрастия и да сравним удоволствието от това да си фантазираш над парче хартия за потта на героите, космите в носовете им и всички останали тоналности, и да гледаш примерно Карибските пирати на кино. В първия случай имаме изживяване, в което поне половината от нещата са неприятни и обусловени от личен опит, тоест нещо вече преживяно. Докато другото е чист кеф, бегло базирано на някакви кланета и суеверия от средновековието които няма как да си преживял (за щастие), но истински ново и много по-обвързано с технологиите, особено информационните. Естествено че хората ще дърпат към хубавото, доколкото могат да си го позволят. Има и устремени от единия към другия край, но мазохизмът вече е друга обширна тема..



Тема Re: Горкият Хайзенберг!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано29.03.07 01:10



В отговор на:

Какво тогава му остава на горкия човек (пък бил той и нобелов лауреат), когато вече не си спомня какво е научил...




От къде да научи човека, като никой не го е карал да зубри учебника по марксизъм-ленинизъм



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано29.03.07 13:16



Робине, никога няма да чактисаш какво точно ти казвам конкретно тук, докато не прочетеш въпросната книга. Всъщност - специално за това стигат и само първите й двадесетина и последните й десетина страници.
Силно се съмнявам обаче, че ако ги прочетеш - ще можеш да оставиш книгата настрана, преди да си изчел каквото има между тях.



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 29.03.07 13:19.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано29.03.07 13:40



Прати ми я по пощата, ще я прочета заради теб.
Лично аз считам спора за приключен.



Тема Re: Сериозно писане за фантастика?!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор else (varelse)
Публикувано29.03.07 14:05



Прочетох само първия абзац, защото втория ми се видя прекалено скучен и не го издържах.
Разбрах ти много добре глупавата питанка в първото мнение. Самият факт, че според теб ще се наложи религиите да се трансформират в нещо, защото ще осъзнаят наличието на космос едва когато се преселим да живеем на Марс е достатъчно показателно.
Едно време в предучилищна възраст водехме такива разговори.
Едно момиченце разказваше как баба му ходела на църква, а друго го контрираше с аргумента, че това са глупости, защото учените са доказали, че няма бог.
- А как са го доказали? - попита първото.
- Отишли са в космоса и са видели, че го няма!
- Ами той може да е бил по-нависоко и да не са стигнали до него.
- Не може, защото те са видели целия космос!

Гарантирам достоверността на разговора, макар да не съм от участвалите в него, а само слушател.
Твоите аргументи ми звучат горе-долу на същото ниво, без да правя аналогия с някоя от двете тези на децата. Аналогията е само в дълбочината на познанията им по темата.

Религиите, разбира се, ще еволюират. Но не защото някой поп ще осъзнае наличието на планета Марс (чудно, според теб дали вярващите са чували, че има Луна?), а защото обществото и неговите менящи се морални норми го налагат. И ще еволюира още тук, без да се налага да хвърчим из космоса за целта.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано29.03.07 15:33



По пощата не мога.
Ще донеса след две-три седмици у софето.
Но "заради мен" ти би прочел само първите и последните старници. Всичко останало сам ще поискаш да прочетеш. Този път - заради себе си.

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: Известно време, без моя арогантна милост!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано29.03.07 20:27



"Сразени ангели" ме поразочарова, но в "Разбудени фурии" много неща си идват на мястото.
Не оставай с погрешно впечатление за клуба - тук е пълно с много по-полезни хора от мен, просто ти до момента не си направи труда да се възползваш от тях.

TANSTAAFL


Тема Re: Уау! Доста слисващо твърдение!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано29.03.07 20:31



Посоченият от теб микс не ме затруднява особено, основния проблем в обуването ни е кашата в твоята глава.



TANSTAAFL

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано30.03.07 13:44



Уви, религиите ще останат по три причини:
-- задоволяват нуждата от сигурност и закрила (психологическа имам предвид; част от тази сигурност е и ВЯРАТА, че ДОБРИТЕ накрая ще бъдат възнаградени);
-- добро поприще за изява на хора, които не могат да вършат нещо друго;
((следствие от първите две причини: религията е в състояние да оправдае определени действия, които е неудобно да аргументираш направо))
-- религията служи за мнозина основа/заместител на морала;
(е, не е нужно да си религиозен, за да си морален и обратното, но ПОВЕЧЕТО хора нямат достатъчно сила в себе си, за да се държат дойстойно в живота и тезата за БОГ ги ПРИНУЖДАВА поне външно да спазват някакви правила)

В този ред на НЕКОИ СЪОБРАЖЕНИЯ смятам, че човечеството наистина ще започне да отговаря на критериите за разумност когато се отърси от нуждата от религия. По простата причина, че религиозният човек не е вътрешно свободен, а свободата (и свързаната с нея ОСЪЗНАТА и ДОБРОВОЛНО поета отговорност) е необходимото условие за разумност.

Това е мнението ми.
Впрочем, понеже се засегна християнският морал, то с две думи този морал се базира върху няколко повели, формулирани в Евангелията и в Житията на светците и техните послания до този или онзи.
А именно:
- да нямаш друг Бог освен титуляра на християнството (което важи и за исляма и иудаизма, това е общата основа на трите монотеистични вероизповедания);
- да приемаш ВЪЗРАСТНИТЕ, сиреч родителите (най-вече тези от мъжки пол) като неоспорим авторитет;
- да третираш ПОМИСЛИТЕ като ДЕЯНИЯ в смисъл че ако си помислиш за грях, вече си съгрешил;
- да бъдеш покорен пред властта (в едното от посланията на светците изрично е подчертано);
- да изкореняваш "лошото дърво", което не дава плод, а кое лошо - ще ти го посочат "пастирите", стига да не са "лъжливи пророци";
- да спазваш останалите божи заповеди относно неубиване, некрадене, непожелаване и... да не смееш да се развеждаш (Христос е бил МНОГО категоричен по въпроса!).
Общо взето "християнският морал" не е по-добър, но не и по-лош от кой да е друг тоталитарен морал. Все пак ХМ като че ли се задържа на ръба на тоталитаризма и талибанството, но благодарение на НАРУШАВАНЕТО на моралните повели, формулирани в Писанието.
Тоест - по силата на компромиса. Защото стриктното спазване на предписанията от Новия завет поражда едно също толкова кошмарно общество, каквото е едно комунистическо, така както е описано в Комунистическия манифест на КМ и ФЕ.

Между другото, нерелигиозното обяснение на произхода на живота, например, лично според мен не "убива" мистиката и "тайнството", защото иначе всеки, който умее да чете ноти, не би трябвало да изпитва удоволствие от музиката.

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re:нови [re: Шapkaн]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано30.03.07 13:52



е ти изби рибата с прашка!



подписвам се под всяка дума, абсолютен к.е.ф.

само за мистицизма не съм съвсем сигурна, но то е въпрос на консенсусна дефиниция, вероятно :)

Wikipedia - The Googler's Guide to the Galaxy

Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано30.03.07 14:07



ъъъ... не исках така да стане с рибата...



и не беше с прашка (не ми е хрумвало да нося), а с ОПАШКА!



Между другото, писах нещо още по друга тема и се сетих:
абе какво ли значи "блажени са нищите духом, защото ще наследят царството небесно"?
(то че ще наСЛЕДЯТ, демек ще оставят кални стъпки, ясна работа, обаче май не това се има предвид, нали?)

Дали не означава, че само след тест за неграмотност и душевна сиромашия ще ти дават билетче до Луната, Марс, Алфа Центавър, Тау Кит и множество други "НОВИ земи"?
Много ми се ще обаче да не товарим на космическите си кораби (еле пък звездолети) попове и аятоласи. Даже за баласт не стават.

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано30.03.07 15:03





виж туй!

мистиката - имам предвид акт на ОСЪЗНАВАНЕ, който няма как да бъде предаден или споделен по адекватен начин, освен с едно :"Ау! Нямам думи"

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Шapkaн]  
Автор sinsky ()
Публикувано30.03.07 17:59



Ее, добре ама според мен християнството заслужава по-малко шамари от останалите религии. Развитите общества са християнски, а пък незасегнатите от комунизма азиатски страни които просперират в момента се скъсват да копират от запада, даже и в религиозен аспект. Иначе хората са си животни, и сигурно ще останат такива и в космоса ако се стигне дотам. Но какво да се прави.. природа...



Тема Re: Уау! Доста слисващо твърдение!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано30.03.07 18:27



Бих ти препоръчал две неща по темата, много различни едно от друго, но и двете заслужават:
1. "Осмият кръг на ада" - Кшищоф Борун
2. "Новата космогония" - Лем
За съжаление не са излизали на български, но ако четеш руски - нямаш проблеми.
Първото не беше излизало в Полша 10-15 години след написването, поради забрана от католическата църква, която даже страшните полски "комунисти" не са могли да преборят... А пък Лем с това нещо избива рибата!!! Горещо препоръчвам!


Може би ще излязат в Гугъл като пишеш Кшиштоф Борунь - Восмой круг ада и "Новая космогония"



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: sinsky]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано31.03.07 01:16



Заслуга на християнството в случая е, че е допуснало ренесанса да се състои.
В началото обаче доста е дръпнало развитието назад.
При източните народи нещата са много сложни.
Май единствената религия, която може да се отърве с по-малко шамари е будизмът, до колкото е религия изобщо.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор sinsky ()
Публикувано31.03.07 04:05



Как може християнството да прави каквото и да било, само по себе си? Има хора, които са пречили на ренесанса и такива, които са го осъществили. Предполагам че религиозните фанатици се водят християни по подразбиране, но християни сигурно има и в другия лагер, което допълнително ще ни затрудни като разпределяме шамарите. Добрата новина е, че няма ние да ги разпределяме, ами бог, а лошата - че той досега не е писал в този форум. Ама може пък да чете :) Боже pls дай повече шамари на будизма и по-малко на християните.



Тема Re:нови [re: sinsky]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано01.04.07 17:05



развитите общества са еретични :)

забележи, че не казвам атеистични, въпреки че ми се иска и то си е логичното продължение на ереста :)

еретичните общества се развиват, понеже развитието е промяна, а промяната няма как да се случи при спазване на догма.

толкова е елементарно, че чак нали съмнително, но все пак някои неща се случват по законите на логиката, а не на сюжетните похвати :)))

Wikipedia - The Googler's Guide to the Galaxy

Редактирано от firefox на 01.04.07 17:23.



Тема Бедствието Фръндж! (или беше Хръндж?)нови [re: Шapkaн]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано01.04.07 17:12



аа не! замисли се! ако помислиш логично, ще се сетиш, че ВСЪЩНОСТ най-добре ще е на космическите кораби да качим точно поповете и аятоласите...



останалите ще тръгнем по-късно... ъъъ, някога.... ъъъъ, може би...

Wikipedia - The Googler's Guide to the Galaxy

Редактирано от firefox на 01.04.07 17:16.



Тема Re:нови [re: Шapkaн]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано01.04.07 17:21



така си и мислех.

наскоро един от пишещите в scienceblogs.com така се беше пробвал да дефинира "религиозното чувство" - чувството на удивление и възхита пред нещо в света.

което е много хубаво, но си е изнасилване на терминологията. в сми - удивление и възхита си има и без нуждата да им се прикачва нещо, което рано или късно те довежда до паленето на свещи и монотонно мърморене :)

Wikipedia - The Googler's Guide to the Galaxy

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: sinsky]  
Автор else (varelse)
Публикувано01.04.07 21:12



О, това е безсмислено, понеже христояните са свикнали при шамар да обръщат и другата буза.



Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор testpilot (wingman)
Публикувано02.04.07 07:09



Защо развитите общества са еретични?



Тема Re:нови [re: testpilot]  
Автор Пpинцътkoйтoбecилa (знам и мога)
Публикувано02.04.07 11:13



Вкарваш се във филм, в който не искаш да участваш





Тема Re:нови [re: testpilot]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано02.04.07 14:40



Много ясно - за да има развитие, трябва да се рушат догмите. Това се води ерес до едно време, после се приема от няма на къде.





Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор sinsky ()
Публикувано02.04.07 15:43



Парични са развитите общества, не еретични. Там като стане някое чудо филми правят за него, песнички пеят по църквите и тн, да се радва бог на делото. Към монотонно мърморене прибягват финансово слабите индивиди - то е почти на границата с атеизма и фанатизма, тъй като, както често става с евтините неща, не работи :P



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: else]  
Автор sinsky ()
Публикувано02.04.07 15:44



Има има смисъл. Представи си, шамар след шамар, рано или късно дори най-заклетият християнин би отвърнал. Но ако шамарите са малко и на достатъчно дълги паузи (за да бъде забравена предишната серия), според мен няма да има проблем. А будистите са издържливи за тях нон-стоп!



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: else]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано02.04.07 19:08



А, това една много широко разпространена заблуда поради непълния превод на указанията - християнина обръща и другата буза, защото се оглежда за най-големия камък наоколо, с който да отвърне на предизвикателството.



TANSTAAFL

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор supertitanium (гръмовержец)
Публикувано02.04.07 20:10



Всичко еволюира. Религиите също. Знаем че сушата изглежда непоклатима, но знаем и че континенталните плочи се движат, макар и само със сантиметри.
Подобна е ситуацията и с религиите. Бавно, но неумолимо религиите еволюират. Наглед подредената система се разпада на редица ереси, които от своя страна пораждат купища секти, докато настане пълна неразбория... Тогава на бял свят се появява следващото обединяващо учение... природни сили, духове, митични същества, богове...
Първоначалното послание към отвъдното е било просто: Само да не ме изядат хищниците! После изискванията се повишават: любов, добър лов, реколта, дъжд, потомство... докато се стигне до основата: удължаване на живота до плюс безкрайност, макар и в небитието (поради липса на други опции)...
Но рано или късно вярата на човека (не непременно религиозна) считам, че ще се спре на истинската същност на вселената: СЪТВОРЕНИЕТО И СПАСЕНИЕТО. В смисъл, че познатата ни вселена се разпръсква и угасва. Единствения възможен ход е човечеството да се пренастрои вместо да очаква отнякъде свисше спасение в нищото, да се повпрегне да спаси собствената си звезда от угасване а в последствие галактиката и цялата вселена... Неизбежно вярванията на човечеството ще се пренастоят от октавата на зовящи за помощ проглеждащи създания, към СПАСИТЕЛИ НА ВСЕЛЕНАТА! А за да я спаси човечеството ще трябва дефакто да се научи само да сътворява вселени... Сложна, до невъзможност задача от сегашна гледна точка, но не мисля, че нещо по-малко би задоволило човешката същност!

The world has no end. The world only has boundaries, beyond which reigns its continuation.


Тема хИкзактли!нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано02.04.07 20:52



браво неандерталецо, браво джо! :)

без капка сарказъм го казвам тва, искрено и по детски!



Wikipedia - The Googler's Guide to the Galaxy

Тема А какво ще кажете за Константин?нови [re: Илko+]  
Автор supertitanium (гръмовержец)
Публикувано02.04.07 20:58



Според мен: въпреки, че е много добре кинематографиран, съвсем ясно прозира жалкия опит за конкурентно противопоставяне на Матрицата: Даже Киану Рийвс е задигнат.
Матрицата си е чистокръвна научна фантастика и езотеричното е само за лек привкус. Но какво е тогава Константин? Религиозна фантастика? Само фантастика? Опит за ужаси? или нещо друго?

The world has no end. The world only has boundaries, beyond which reigns its continuation.


Тема Re: А какво ще кажете за Константин?нови [re: supertitanium]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано02.04.07 21:17



А може би просто един добре филмиран комикс на Марвъл?

TANSTAAFL


Тема Не си губи времето с Такеши Ковач!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор supertitanium (гръмовержец)
Публикувано02.04.07 21:37



Не си губи времето с тези позьори: Брин и Морган. Тях остави за въздишки на недораслите момиченца. Такеши Ковач е толкова бозав, колкото и Хари Потър. Не мисля че изпадаш във възторг от Хари Потър. Ако искаш чист, върл екшън и четеш на английски, както се подразбира, пробвай с Tigers in the Mud, Grenadiers и всичко издадено от Stackpole Military History Series стига да не е писано от онзи льохман Франц Куровски! От него можеш спокойно да прочетеш единствено Infantry aces (ако си затвориш едното око за твърде приповдигнатия тон)... Ухае на истински кордит, кръв и действителна смърт и война като бият по всички показатели за екшън междузвездни войни и всякакви фъкинг, нелепи изцепки претендиращи за екшън в бъдещето а в същност не са нищо повече от гангстерски престрелки из световете вместо по улиците. Ако прозреш миналото, ще съзреш и бъдещето.

The world has no end. The world only has boundaries, beyond which reigns its continuation.


Тема Re: А какво ще кажете за Константин?нови [re: Kopo]  
Автор supertitanium (гръмовержец)
Публикувано02.04.07 21:53



Възможно и снизходително от твоя страна. Ако беше и забавен поне колкото Съдия Дред... Но, със сигурност вече ще пропускам съмнителното удоволствие да гледам творбите на Марвъл.

The world has no end. The world only has boundaries, beyond which reigns its continuation.


Тема Що за животно е религиозната научна фантастика?нови [re: Илko+]  
Автор supertitanium (гръмовержец)
Публикувано02.04.07 22:39



Принципно, чета масовите автори само между другото. Хобито ми е да се ровя из праха на неизвестността, където тънат несметни съкровища от литературни скъпоценности... разбира се с прилежащото количество от подражателна шлака и смет... Натъкнах се на нещо по тематиката: що за животно е религиозната научна фантастика. Написано е от Рупани за който освен че пише на български и има около средното ниво разказвачески талант (по моята скала), друго не зная.
Горко ни ако половината от фантастиката забие в тази посока!
Копнал съм разказчето и на който му е любопитно, може да го прочете, а останалите са свободни да го подминат...

Последният землянин
от Рупани

“Имате трийсет секунди да задействате телепорта”, прозвуча мелодичният глас от кабината. Мъжът се колебаеше. Около него вреше и кипеше. Последната все още здрава площадка бе на път да потъне в пламъците след няколко минути. Мъжът още веднъж погледна екрана на мобилния си компютър. В графата “Живи същества” стоеше цифрата “1”.
Мъжът реши да изчака още няколко секунди. Огледа се. Докъдето поглед стигаше - лавата бе превзела повърхността. Това беше краят. Погледът на мъжа беше пълен с отчаяние. Без да бърза той влезе в кабината и затвори вратата. Имаше още няколко секунди за извършване на телепортирането. След кратко колебание, той натисна бутона.
Отвън червени пламъци се отразяваха в стъклата на изоставената кабина. Огънят щеше да я погълне след две-три минути.
Ей, какво стана? Телепортът ли засече?
Мъжът бе все още замаян. Гласът на дежурния никак не го ободри.
- Всичко е наред. – каза накрая мъжът. Опита се да се усмихне, но не сполучи
- Добре дошъл на борда. – невидимият дежурен никак не се впечатли от липсата на ентусиазъм у току-що спасения – Има ли още някой там, долу?
- Май аз съм последният.

- И на мен така ми се струва. – каза дежурният - Трябва да отидеш в салона при другите. Там ще ти кажат какво да правиш. Салонът е вдясно.
- Като ти свърши дежурството, ела да пием по едно – отвърна мъжът на излизане.
- Ще дойда, да не забравиш? След три часа ме сменят.
- ОК.
.............
- Лична карта?
- Нямам.
Мъжът беше последен на реда за идентификация. Останалите спасени вече бяха приключили с оформянето на документите и се готвеха да тръгват към кабините си.
- Изгоря в пожара? – предположи офицерът
- Нещо такова.
Офицерът насочи юмрук към лицето на мъжа.
- Гледайте тук – каза той
Скенерът, прикрепен на средния пръст на офицера, проблясна.
- Странно – промърмори офицерът след като погледна в дланта си – И тук ви няма... Не сте ли пътували извън планетата?
- Пътувал съм.
Офицерът се вгледа внимателно в новодошлия. Невзрачен тип, спокойно си пуши и се усмихва. Можеше пък да е от секретните служби. Я по-добре да не си създава главоболия!
- Е, добре – промърмори офицерът – Ще попълним формуляра ръчно.
Новодошлият гледаше с интерес младежа пред себе си. “Сигурно още има пъпки по челото”, мислеше си мъжът. Момчето в униформа бе дребно, с вид на гимназист. На хилавата си китка носеше огромен архаичен часовник с блестяща метална верижка. От време на време нервно потракваше с него.
- Месторождение?
- Земя. Система – Ц1
- Възраст?
- 13 568
- Земни години? – младежът вдигна нос от формуляра
- Земни години.
Офицерът погледна за момент мъжа пред себе си и в графата “Възраст” отбеляза “55”.
- Име?
- Луцифер.
Офицерът изпъшка.
- Не можете ли да измислите нещо друго? – умолително погледна той мъжа.
- Това ми е името.
Офицерът се предаде.
- Ще си поръчам една сода. Не възразявате, нали?
Мъжът кимна. Чашата със сода бе донесена от нервна жена в работен комбинезон.
- Имам си достатъчно работа, Парсифал! Защо не събудиш Мирна?
Жената забеляза новодошлия.
- Вие ще искате ли нещо?
- Не, благодаря.
Жената им завъртя гръб и си отиде.
- Зле сме с персонала – обясни младият офицер, след като изпи половината чаша. – Когато не сме на смяна, се въртим на бара. Това беше д-р Настя - нашият лекар.
- Парсифал? Интересно име. – засмя се мъжът
- И вашето си го бива – каза заядливо младежът, докато попълваше някакви данни във формуляра – Предпочитам да ми викат на фамилия - Велински.
- Хм, сега пък Велински… – едва чуто каза мъжът
След десетина минути формулярът беше попълнен. Младият офицер се облегна назад и разкопча яката си.
- Тежко дежурство а? – прояви съчувствие мъжът.
- Имаме проблеми с климатика, - охотно отговори офицерът – Третият помощник се разболя, сега трябва да върша и неговата работа. Не съм спал 36 часа.
- Кофти... Пушите ли?
- Не, благодаря. – момчето остави формулярите на съседната седалка и допи чашата със сода.
Личеше си, че не му се тръгва. Мъжът се постара да изглежда предразполагащо.
- Всъщност, - запита след малко младежът - какво стана там? На Земята, де... Екологична катастрофа? Война?
- Не. Направих една грешка.
- Грешка? И сте затрил цяла планета?
- Така излиза.
- Абе ти си голям чешит! – засмя се офицерът.
Мъжът пред него не даваше вид да е способен да убие и муха. Имаше по-скоро вид на свещеник. Младежът се постара да подтисне смеха си.
- Да не сте главният енергетик?
- Не – мъжът запали нова цигара – Пречи ли ти пушекът?
- Ами! Пушете си. – момчето махна с ръка – И как я свършихте тази работа?
- Имаш ли време да слушаш? – попита мъжът
- Няма страшно. – младежът погледна часовника си - Още пет часа трябва да съм буден. Капитанът и да иска не може да ме уволни. Курсът е дълъг, а помощник-капитана изчезна на предната спирка. Препи ли, убиха ли го – все тая.
- Решил е да напусне жена си.

- Е, - засмя се отново момчето – щом казваш... Аз ще си поръчам нещо за ядене. Вие гладен ли сте?
- Не е ли по-добре да не тревожим докторката? – запита мъжът
- Прав сте, ще отидем в кухнята.
- Там пуши ли се?
- Като я няма Мирна – няма проблеми. Тя сега спи.
Двамата отидоха в кухнята. Младият офицер си сервира и започна да яде лакомо. Мъжът каза, че още не е гладен.
- Та как обърка работите? – запита младежът след първите няколко хапки.
Мъжът започна разказа си.
..........
“Всичко започна преди три години - в нощта на ежегодния бал на предателите – най-многолюдният бал, организиран от “Сили на мрака” ЕАД.
Веселбата беше в разгара си, сделките и интригите – неотменима част от подобни балове – също. Очакваше се с нетърпение момента в който щях да обявя номинираните за голямата награда “Предател на годината”
Неочаквано билбордовете, на които обикновено течеха борсовите индекси за една седмица напред, се изпълниха с важна новина. Току що се бе образувало ново сдружение на няколко частни ада и сириусианския ад, и за първи път от съществуването на ада, като инситуция въобще, някой бе взел надмощие над ортодоксалния ад, тоест - този на Земята.
Признавам си, 13 хилядолетия несменяемо лидерство малко ми бяха поразмътили мозъка. Ако бях със свежия ум на онзи младеж, който дръзна да отцепи групата ангели в самостоятелно сдружение преди тринайсет и половина хиляди години, то въобще нямаше да допусна създаването на частните адове в края на 21 век.
Още тогава щях да предвидя това подло предателство. Но... никоя власт не е вечна, Тогава аз се ядосах повече на това, че не съм АЗ авторът на този заговор, вместо да се приема, че е време да си вървя.
Е, разбира се никоя власт не се дава и без бой. Балът продължи в привидния си весел дух, отнесох другарски шеги до насита, начертахме няколко фалшиви плана за сътрудничество с новосъздаденото сдружение. Поздравих всички предатели от частните адове, а те се убиха да ми се мазнят и кълнат във вечно приятелство...
Накратко – всички ме гледаха като изкуфял старец и бързаха да си разпределят зад гърба ми парчетата от моето царство.
Разбира се, след бала хвръкнаха много глави. Аз дори и за миг не се заблуждавах, че истинските заговорници ще останат недосегаеми за мен, но каквото можех да направя – направих. Поне малко ми олекна.
А постъпих глупаво. Гневът е нашият най-добър приятел, но когато е чужд. Нашият гняв е нашият убиец. Вместо да се занимавам с показни убийства, трябваше да изляза от тяхната игра. Трябваше да предам крепостта, трябваше да се оттегля тотално и ако ще, след три хиляди години, отново да си върна моето. Цялото накуп! Но, не би! Аз се заех с глупави битки...”
Младият офицер беше добър слушател. Това беше третият му курс след академията, но вече бе изпитал на гърба си почти всичко лошо, което може да се случи на един млад офицер без връзки, решил да направи кариера в между-галактическите полети.
С много луди се беше срещал вече. Този можеше само да го забавлява. Не налиташе на бой, не псуваше, нямаше извратени желания (е, поне засега). Компанията му във всеки случай бе за предпочитане пред начумерения трети помощник, който говореше само за сексуалните си успехи във военното училище.
“... освен това, настъпилата промяна бе посрещната с пълно мълчание отгоре. Това ме тревожеше най-много. Бог беше ням, глух и сляп.”
- Чакай, чакай – реши да се обади младежът – Да не искаш да кажеш, че...
- Че Бог командва всички? – мъжът се подсмихна – Ти как мислиш. Когато се отцепих с няколко безразсъдни, но не особено интелигентни ангела и създадох силите на мрака, можех ли да просъществувам и един ден, ако нямах договор с Бога? Архангелите му можеха да ни смачкат за един час. Бог овреме проумя, че раят не може без ад. Аз му предложих идеалното решение. Първоначалното мислеха да направят ада на Земята – в тленния свят. Аз измислих ада за душите. От тогава още архангелите ме мразят.
Младежът само вдигна вежди и продължи да яде.
“Трябваше да се справям сам с настъпилия хаос в адовете. От където и да погледнех нещата, ясно беше едно – трябваха ми души.
Няколкото евтини трика, които опитах в началото не дадоха резултат. Въртях душите от отделение в отделение, мамех с документацията от чистилищата – никакъв резултат. Отсрещната страна явно правеше същите шмекерии, защото когато от рая теглиха чертата при една внезапна проверка, се оказа, че за три месеца общият брой на грешните души във всички адове се е удвоил.
Направиха ни пълна ревизия, въведоха нова система за регистрация, аз хвърлих вината върху няколко неудобни мен чиновника, и сложих край на евтините номера.”
- Чакай, чакай – обади се пак младежът – А Чистилището на кого е?
- Чистилището е пак мое изобретение. Внедрихме го след новата ера. Носеше ми добър доход, макар да нямах пръст в управлението му. Но получавах солиден дивидент. На няколко пъти преливаше и се налагаше да създаваме клонове в различни галактики. От там тръгна идеята и за частните адове.
- Искаш да кажеш, че адовете и чистилищата са пръснати из цялата вселена?
- Ами горе-долу...
- А Раят?
- Той си е на едно място.
- И къде е?
- Хм. Като се сметне, че вече ми е все едно, мога да ти дам добър съвет: Спазвай Божиите заповеди и след 60-70 години ще разбереш.
- Хъ! – изрази неодобрение младежът – Ами ако не съм християнин?
- Все тая – всички, които вярват в рай и ад се ползват от услугите на Рая или някой от адовете. Не ги делим по религии.
- Ами ако не вярвам в Бога?
Мъжът се усмихна снизходително.
- Няма “вярвам-не вярвам”. Има Рай, Чистилище, Ад – все някъде ще попаднеш.
- Ами другите, дето не са хора?
- Всички които имат душа под някаква форма идват при нас. Не е задължително да си хуманоид за да изповядваш християнството или исляма, нали?
- Хм, така е. – примири се младежът – Последният ми рейс беше с поклонници на Дева Мария от Алдебаран. Те си я представяха като медуза. Те си бяха и медузи, де... Още пазя една иконка, която ми подариха.
- Виждаш ли? Представяш ли си колко работа имаме при толкова души?...
- Чакай, чакай! – младежът пак се сети нещо. – Ами душите на неверниците преди Чистилището? Тях къде сте ги класирали?
- Знаеш ли? Ти никак не си глупав. – каза мъжът докато палеше нова цигара.
“Точно с тези души се заехме след провала на документните афери. Старите души – тези, които са съществували преди създаването на нашите структури, са били винаги проблем, пред който сме си затваряли очите.
Още по времето, когато Адът беше нов и единствен, бяха регистрирани първите случаи на неидентифицирани души, които се опитваха да влязат при нас не по каналния ред. При съвместни изследвания с Рая, се установи, че из пространството витаят души, които не са регистрирани като божии създания. Още тогава излезе строга заповед, до второ нареждане да не допускаме тези души нито в Рая, нито в Ада.
Второ нареждане, обаче, така и не излезе.
Когато се създаде Чистилището, имаше разгорещен дебат, дали не трябва да ги приемем там, но в крайна сметка се стигна до решение да не се рискува – Чистилището все още бе в процес на разработка и старите души отново останаха извън борда.
После дойде времето на големите експанзии. Религиите плъзнаха навсякъде из вселената и потокът на души нарасна неимоверно. Никой нямаше намерение да се занимава с пръснатите из Космоса стари души. Едно, че трудно се цивилизоваха, второ – трудно се откриваха. При всеки сблъсък с такава душа, ние действахме по старата заповед, тоест - отхвърляхме ги.”
Офицерът привърши с яденето, наля си още една чаша бира и се разположи удобно на стола.
“В борбата между адовете обаче старите души станаха много търсени. И докато другите се опитваха да изобретят всякакви подходи за примамването и залавянето им, един гениален стажант от моят екип цъфна една вечер при мен с гениалното си предложение.
Хрумването му, както всяко гениално нещо, беше просто. Старите души, освен своята опърничавост и трудна събираемост имаха още един недостатък - не се знаеше нито колко са на брой, нито колко са стари.
Никой досега не си беше правил труда да залавя и изследва стара душа. Доколкото можех да доловя от изследванията на моите експерти, а и от шпионската информация за дейността на конкуренцията, нямаше някакво ясно изразено свойство на старите души, което да ги отличава от организираните души. Бяха най-разнообразни, което беше сериозна пречкз за изработване на единна стратегия по улавянето им. Но планът на моя стажант въобще не включваше точка за залавяне на стари души.
Той предлагаше просто да си ИЗМИСЛИМ стари души и да ги регистрираме като заловени при нас. Като казах “измислим”, имах пред вид по-скоро да ги “създадем” синтетично.
Този план до толкова ме завладя, че веднага повиших стажанта в ранг на архидявол и го поканих на вечеря, където го отрових с отлежало вино. Не желаех да рискувам идеята му да попадне в ръцете на конкуренцията.
Операцията, която организирах после, бе крайно секретна, и аз се стараех да убивам всички участници в нея, колкото и ценни специалисти да ми бяха. Много жертви и средства хвърлих, но в крайна сметка постигнах желания резултат -построих машина за фабрикуване на стари души. Сега вече успехите на конкуренцията бяха залог за моя личен успех.”
- Да не ти е лошо?
- А, добре съм – каза несигурно младежът – От умората е. Тази бира ме хвана. Ще си направя кафе. Вие искате ли?
Мъжът отказа.
“Чаках подходящия момент и когато другите започнаха да ловят стари души в по-голямо количество, аз просто включих машината и единствената ми грижа бе да не прекалявам с количеството, за да не събудя подозрение.
Докато ме усетят, аз вече бях взел първенството и бях натрупал значителна преднина. Конкурентите скърцаха със зъби, но не можеха нищо да направят - старите ми души бяха толкова редовни, колкото и техните.
Раят не се намесваше, защото по принцип сред старите души не се предполагаше да има праведници. За да не будя подозрение, бях се постарал да натъпча порядъчно количество стари души и в чистилищата.”
Младият офицер чувстваше, че ще повърне, но не мръдваше от мястото си, прехласнат по разказа, който слушаше. Беше толкова откачено, че чак бе хубаво. В главата на младежа се въртеше една единствена мисъл – докъде се простираше лудостта на този човек!
“Всичко вървеше като по мед и масло. Вече бях задействал връзки за привличане обратно на блудните овчици, които ми забиха нож в гърба на бала на предателите – след моя успех организацията им беше силно разклатена. Правех доста успешна дипломация и сред по-дребните риби в адовия бизнес - доста от тях бяха вече готови да се обединят с мен. Бях планирал всичко до последният детайл. Дни ме деляха от унищожаване на единственото доказателство за измамата ми – машината за души. Държах я за всеки случай. Но... Никой план не е съвършен. Синтетичните души започнаха да се подуват...”
Мъжът беше толкова сериозен, че младежът не посмя да се изсмее.
“Първите доклади получих от моите адове. Една бърза проверка установи, че се подуват само синтетични души. Нямаше сигнали за подобни случаи при конкуренцията, колкото и сигурни канали за шпионаж да използвах. Честно казано, хвана ме страх. За първи път в живота ми. Ако не овладеех положението, истината скоро можеше да изплува като вмирисан удавник.
Трябваше бързо да обера всички синтетични души и да ги скрия някъде. Но как да го направя? Ако всички синтетични души бяха в моите адове, нямаше да е проблем да ги покрия някъде. Аз обаче бях пратил доста души в чистилищата, където не можех да се разпореждам еднолично.”
- В напрегнати моменти обикновено въображението ми работи на високи обороти. Много високи. Чак мен самият ме е страх какво може да се пръкне всеки път, когато го пришпорвам. Този път обаче, бях премахнал всякакви ограничения пред полета му и то изобрети нещо наистина смайващо - заболяване по душите, нещо като грип...
“Рискът беше голям. Можеше да има Божия намеса, а тогава аз така или иначе загивах. Но аз заложих на пукнатините в системата на чистилищата - на занемарената хигиена, на слабостите на някои от управителите и прочие – с други думи: “Никой освен Бог не е безгрешен”, а аз умея да използвам тази максима перфектно, когато е за мое благо.
Съвсем конфиденциално, в лични разговори и с добре подготвени посредници, разпространих слуха, че подуването е заразно заболяване, разпространено поради немарливост, заплашващо да се превърне в епидения, и че само аз мога да излекувам заразените души. Притежателите на чистилища бързо прецениха, какви ще са последствията от раздухване на въпроса на по-високо ниво и решиха да се отърват от неудобния товар.
Нямаше как конкуренцията да не забележи нещо. Но аз бях подготвен и за този случай. Моите адвокати изготвиха една инициатива – даване на души под наем между чистилища и адове, която формално не нарушаваше никой закон.
Това беше такава голяма глупост, че всички веднага ме заподозряха в някакви гнусни машинации и започнаха да ме следят изкъсо. Аз обаче нямах нищо против и, всъщност, точно това ми беше целта, защото никой не се взираше там, където трябва.
Следяха ме за евентуални документни измами, за фалшиви инциденти при превоза. Гадаеха, какъв ще е следващият ми ход. Смятаха, че съм измислил тази инициатива като начало на някоя по-заплетена машинация, и въобще ги бе обзел такъв страх от нелогичността на моите действия, че никой не обърна внимание на истинската цел на тези трансфери.
Смятах, че докато успеят да се ориентират в обстановката, аз отдавна ще съм приключил с подуващите се души. Такива бяха моите планове... Да. Бях заслепен от собственото си могъщество.”
Младежът си сипа сладолед.
“Междувременно моите специалисти бяха констатирали известно свиване в подутата душа, когато бива подложена на силно налягане. Нямах време да чакам подробните изследвания в тази насока и реших да складирам душите по океанското дъно на Земята. Пред комисията, която издаваше разрешителни за адове, представих идеята си като нов вид мъчение. Няколко подходящи подкупа затвориха по-будните очи и проектът ми мина
Тук обаче ме чакаше нова неприятна изненада - при контакт с водата синтетичните души се взривяваха. Малко след като ги бях складирал по дъното на океана, започнаха първите експлозии. Докато успея да реагирам, вече бях предизвикал всемирен потоп.
Стана голям скандал. Трябваше отново да тормозя въображението и подчинените си. Фалшифицирах документите от инцидента, представяйки историята за саботаж, изчезналите души оправдах с несъществуваща кражба от страна на конкурентна фирма, започнах десетина дела за обезщетения с чистилищата, които ми бяха дали на заем “болните” души.
Наложи се да инсценирам със задна дата преследване на кораба с крадците и унищожаването му, което от своя страна е довело до разпиляването на откраднатите души в космическото пространство - нека желаещите да ходят да ги събират. Наложи се също така набързо да се простя с голяма част от нормалните си души, като обезщетение за чистилищата – ищци, базирайки се на собствената ми правна обосновка, за даване на души под наем.”
- Между другото, - поясни мъжът - делата в отвъдното се водят със страшна скорост!
“Също така, няколко члена от комисията по адовете заплашиха да пропеят, че съм им давал подкупи за си устроя ада на морското дъно и се наложи да давам нови подкупи...
Хиляди пъти съжалих, че не подхвърлих онзи гении на конкуренцията вместо да се хващам с глупавите му идеи, и че въобще не си подадох оставката в нощта на бала, и не се оттеглих в някое VIP – кътче на Рая, да си пиша мемоарите, и да държа в напрежение Архангел Михаил и Архангел Гавраил.
Всичките усилия и средства, които хвърлих за няколко седмици, въобще не премахнаха проблема с подуващите се души и трябваше да им търся ново укритие.
Защо просто не отидох да си призная в частен разговор с Бога?”
- Какво щеше да ми направи? Това, че синтетичните души се взривяваха щеше да е по-скоро негова, отколкото моя грижа. Щяха да плъзнат слухове, че душата съвсем не е безсмъртна! А дори и да разкриеше истината за мен, повредите във вярата щяха да са необратими. Той просто щеше да се види принуден да покрие случая по най-безшумния начин.
Щеше да запуши устата на конкуренцията, щеше даже да ме направи владетел на всички адове, ако бях поискал, само и само да не се размирисва тази афера...
Младият офицер тихомълком си наля двойно уйски.
- Е, можеше да постъпи и по друг начин, но признанието щеше да ми донесе успех с по-голяма вероятност отколкото това, което предприех.
“Пак някакъв умник, от новосформирания ми кризисен щаб, подхвърли идеята да натикаме душите там, където никой не смее да припари. А именно в Тартар.
Много добре знаех, какви могат да са последиците, но отчаянието ме караше да вземам безразсъдни решения. Тартар бе запечатан от хилядолетия и никой, дори Бог, не желаеше да се занимава с него...”
- Чакай! – спря разказа младият офицер – Какво е Тартар?
- Не си ли учил гръцка митология? Някога Зевс затворил титаните в Тартар, след като ги победил. Отвън останал само Прометей, а после пуснал и Кронос. Но това е друга история...
“ Мръсно и проклето място! Това е дупката на дупките! Бездната на бездните! Охраната му – проклетите сторъки, пазеше не само титаните да не излязат от там, но не допускаше и никой да пъхне още нещо вътре. Договорка с Бога ли имаха или го правеха на пук – не знам. Аз, във всеки случай, нямах намерение нито да им плащам входна такса, нито да се пазаря с тях.
Събрах всички свободни от дежурство сили на мрака. Разделих ги на две групи и с контейнерите, пълни с подути души, потеглихме към Тартар. Едната група трябваше да отвлича вниманието на сторъките, другата, ръководена от мен, трябваше да пробие стената на Тартар, и да изхвърли подутите души в бездната.
Тартар, доколкото знаех беше опасан само с медна стена и три пласта нощ. Моята цел бе да пробия стената под седемте печата, с които Бог бе запечатал входа на Тартар защото нямаше сила във вселената, която да отвори тези печати. Само божията десница можеше да го стори.”
Мъжът отпи от бутилката уиски пред офицера и после, погнусен го изплю в мивката.
- Какви боклуци пиеш?
Младежът само сви рамене.
“Дойде денят на атаката. Отвличащата група започна да дразни сторъките – те – глупави същества, ако си виждал как куче гони муха, се захластнаха по прелитащите и крещящи дяволи, демони и вещици, и за известно време аз и моята група бяхме незабележими за тях. След няколко часа непрекъсната работа, успяхме да пробием една достатъчно голяма дупка в медната обвивка и да вкараме там шланг, през който започнахме да изсипваме душите.
Може би бързахме, може би бяхме нервни, може би просто бяхме закъснели, но по едно време душите започнаха да гърмят. Гърмежите привлякоха вниманието на сторъките, но не това беше най-страшното.
В Тартар започна да става НЕЩО.
Налягането се увеличи и започна да връща душите в шланга. Ние се опитахме да затворим дупката, но беше вече късно. Страхотен взрив разтърси входа към Тартар и седемте печата бяха счупени.”
- Чел ли си “Откровението на Йоан”?
- Кое?
- Апокалипсисът!
- Ааа, чувал съм нещо...
- Е, ако Йоан можеше да види по какъв точно начин се сбъдват неговите предсказания... – мъжът поклати глава в знак на съчувствие – Едва ли би ги написал. Бях извършил непростима глупост.
“Всякакви изчадия адови се разхвърчаха из небето, сторъките най-после се срещнаха с хората, титаните отново бяха на свобода. Природните стихии си плюха на ръцете и замачкаха Земята.

Най-лошото, обаче беше, че от Тартар започнаха да извират чудовища, никога невиждани и нечувани в нашата вселена. Един друг свят се бе отворил към нас и даже Бог не знаеше, какво можеше да дойде от там.”

- Това, което в Апокалипсиса е описано като борба МЕЖДУ доброто и злото, между светлината и мрака, между ангелското войнство и демоните на ада, беше, всъщност, една СЪВМЕСТНА операция на доброто и злото, по запушването на най-голямата пробойна в историята на света.

“Битката, с две думи, беше велика, жертви паднаха много, свидетели останаха малко. Пробойната беше запушена, но Земята беше обречена – нито хора, нито животни можеха да останат вече на нея. Трябваше да я напуснем. Титаните отново бяха господарите на Земята.”

В кухнята влезе една чорлава жена. Отиде до хладилника, извади кутийка бира и излезе. На минаване покрай пушещия мъж, измъкна цигарата от ръката му и я хвърли в сметопреработвателя.

- И всичко това, – каза мъжът докато палеше нова цигара – благодарение на мен. Беше ми дошло вече до гуша. Беше ми все едно, как ще ме съди Бог. В конфиденциален разговор с него си признах всичко – както си беше.
Тогава научих малко повече за Тартар.

“Тартар всъщност се оказа нещо специално. Нещо като язва в нашата вселена. Нещо като черна дупка, само че закърпена. Медният пръстен около отвора не беше сложен за красота, а за концентрация на полето. Пластовете мрак - за обиране на вибрациите. Аз, глупакът, с моят отвор за шланг, бях внесъл особена точка в полето, в резултат на което то бе преминало от тороидална в спираловидна форма. Гърмящите души бяха изиграли ролята на катализатор и лавинообразния саморазпад в областта на спираловидното поле бе създал такъв мощен взрив, че седемте фиксиращи елемента се бяха оказали безсилни да крепят мембраната между двата свята.

Елементарна техническа неграмотност. Хилядите години чиновническа работа бяха затрили от ума ми наученото на младини.

Разговорът, разбира се, си остана конфиденциален, но аз си отнесох наказанието. Бях низвергнат. Беше ми отнето безсмъртието, беше ми отнет Ада – станах обикновен човек.”

Мъжът угаси фаса в пепелника и не запали нова цигара.

“Преди да напусна, обаче трябваше с всички достъпни мен средства да организирам евакуацията на земните жители по най-безопасния и най-малко травмиращия за тях начин (сякаш нещо можеше да ги травмира повече).

Нямаше време за преговори с различни планети, изкарах, колкото имах телепорти от Ада, разпространих с помощта на секретните предаватели сигнал за бедствие в космоса, обещах щедри възнаграждения за всеки спасен землянин. Адовата стража се зае с организираният достъп до телепортите, други изчадия се пръснаха из цялата земя в ролята на червен кръст. Всичко, което можеше да бъде спасено, беше спасено – хора, животни, редки видове. На Земята останаха само титаните и сторъките. После освободих служителите си, предадох всичките си правомощия, магически сили, безсмъртието си. Напуснах Земята последен.”

Разказът явно бе приключен, но младежът стоеше безмълвен, вперил немигащи очи в мъжа пред себе си. За миг му се бе сторило, че всичко това е истина и го бе обзело особено чувство на страхопочитание. Постепенно дойде на себе си и се усмихна.

- Хубаво разказвате!

- М-да, - мъжът сведе очи към ръцете си и се усмихна самодоволно.

- Писател ли сте?

Мъжът погледна изненадано младежа.

- Мислиш, че си измислям ли?

- Честно казано...

Настъпи неловка пауза.

- Както и да е! – мъжът потупа младежа по рамото – Приятно ми беше да си поговорим.

- Искате ли да ви черпя нещо? – попита младежът, уплашен, че е наскърбил човека – Имам лимит на барчето, а все не мога да го изразходвам...

- Благодаря, момчето ми! Аз пуша само цигари...

- Но...

Внезапно се разнесе вой на сирена. Младежът се огледа набързо и хукна.

Не след дълго, по високоговорителите на кораба се разнесе мазен глас:

“Внимание, внимание! Тук са “Пиратите на трите кръста”! Корабът ви е в наше владение. Моля всички в салона след пет минути. Който не е там, ще бъде убит! Внимание, внимание...”

Чу се шум от много стъпки. Всякакви същества – пътници на кораба и екипаж, напираха към салона, във вида, в който ги беше сварил сигнала за абордаж – по хавлии, по пижами, с униформи и с набързо вдигнати гащи. Зад тях прииждаха въоръжени до зъби пирати от най-различни разумни и полуразумни видове.

................

Пътниците и екипажа бяха струпани в центъра на салона, а пред тях се изтъпаниха главатарят на пиратите и неговите офицери.

- Здравейте, здравейте – провикна се главатарят – На мизерно корито се возите! Нямате ли пари за по-луксозен кораб?

Капитанът на кораба се промъкна от тълпата и излезе напред. Беше възрастен сириусианец с ясни следи от скорошно препиване по лицето си.
- Не ми обиждай кораба, гнидо! – каза той с хриплив глас на пирата.
- Ха! – изненада се главатарят на пиратите и в отговор застреля капитана. – Друг съмнява ли се, че този кораб е боклук?
Всички мълчаха. Един пиратски офицер излезе напред и се прокашля.
- Някой от вас може ли да предложи откуп за живота си? – запита той делово – Ако може, нека го каже сега. Можем да дадем срок една седмица на роднините му да го съберат – мисля, че е разумен срок. Другите, уви, ще ги изхвърлим в космоса. Е?
Пътниците мълчаха объркани.
- Какъв е откупът? – запита плах глас от тълпата пленници
- Два милиона гулдена, не по-малко!
Настана тишина. Два милиона гулдена беше огромна сума.
- Уважаеми! - чу се приятен глас от тълпата – На вас говоря. Да!
Мъжът който се представяше за Луцифер излезе напред. Насочи се към пиратския офицер, който току що бе представил искането за откуп. Пиратите бяха изумени от смелостта на този не особено едър човек.
- Няма да е зле да се покаете в най-скоро време – каза мъжът – Сред нас има свещеник, може да ползвате услугите му.
- Да се покая – като в транс повтори пиратският офицер – За какво?
- Остават ти трийсет и шест секунди живот – отвърна му мъжът.
- Ама че смешник – намеси се главатаря и грубо блъсна мъжа – ти да не си ясновидец? Патрик, - главатарят се обърна към офицера, който трябваше да се покае – дай по едно питие, преди да изхвърлим този на разходка около кораба.
Пиратите се разсмяха на забележката на шефа си. Патрик се насочи към бара, но не забеляза едно стъпало и залитна. Тялото му се усука така, че тилът му се удари точно в ръба на една маса и Патрик се просна безжизнен на пода, без даже да разбере, какво е станало.
Всички в салона извикаха от изненада. Двама пирати се хвърлиха към Патрик.
- Мъртъв е шефе – каза след малко единият
Настана гробна тишина.
- Точно трийсет и шест секунди – чу се уплашен глас от редиците на пиратите
- Ти какво – нахвърли се главатарят към проговорилия – Майтап ли си правиш!
- Без да искам, шефе! Броих на ум! Точно на трийсет и шестата секунда си удари главата!
- Идиот! – главатарят удари един шамар на подчинения си.
После се насочи към дребния мъж. Надвеси се над него, но не посмя да го пипне с пръст.
- Патрик ми беше като син! Как направи това!
- Нищо не съм направил – мъжът го гледаше съвсем спокойно в очите – Просто го предупредих.
Главатарят дишаше тежко, разкъсван от силна душевна борба.
- А на мен, – каза накрая той – на мен какво ми е писано? Кога ще умра?
- От теб зависи – отвърна мъжът – Например, от решението, което ще вземеш сега.
Главатарят се обърна и нервно закрачи около пленниците. Всички мълчаха. Минаха две минути. Главатарят се върна при мъжа.
- Ще оставя това корито и пътниците му живи и здрави, но – главатарят направи пауза за да си поеме дъх – ти ще дойдеш с мен!
Помълча малко и след като никой не проговори, продължи
- Правилно решение ли взех?
- Все тая, – каза мъжът – вече го взе!
- Събирай си багажа тогава! Ще взема и третия ви помощник, на мястото на Патрик. Тръгваме след пет минути.
- Както кажеш. – каза мъжът и му обърна гръб.
Пътниците побързаха да се махнат от салона. Пиратите също си тръгнаха, мъкнейки със себе си противящия се трети помощник.
............
- Е, вече си капитан! – каза мъжът на останалия като в небрано лозе Парсифал. – Честито!
- Как го направи! – запита младежът – Нали вече нямаш свръхестествени сили?
- Имам добра памет – усмихна се мъжът.
- Ами цигарите? – не се предаваше младежът – Цял стек трябва да си изпушил, откакто се срещнахме. Откъде ги вадиш?
- Ааа, това ми е награда още от академията – обясни мъжът – Тя си е моя. Марка “Феникс” – като я изпуша и пак се появява в джоба ми. Можеше да ти подаря една, но понеже ти не пушиш и не искам да умра от никотинов глад, ще ти дам ценен съвет: д-р Настя обича да слуша Брамс, а след концерт най-харесва бяло полусухо вино и маронска кухня.
Младият офицер се изчерви и побърза да смени темата.
- Какво ще правите при тези главорези? По-кръвожадни от тях няма в тази част на Млечния път.
- Няма страшно, – потупа го по рамото мъжът и се приготви да тръгва – Свикнал съм с главорезите. Тези са направо божи кравички в сравнение с моите дяволи. От друга страна...
Пиратският главатар се приближи към тях и прекъсна разговора. Мъжът тръгна след него, но на изхода се обърна.
- От друга страна, все ми се е искало да се пробвам като проповедник...

The world has no end. The world only has boundaries, beyond which reigns its continuation.


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Kopo]  
Автор else (varelse)
Публикувано02.04.07 22:50



Знаех си, че има някаква уловка





Тема Искрени адмирации за else!нови [re: else]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано03.04.07 05:13



Приеми искрените ми адмирации!
С тази функционална мощ на мозъчните ти синапси, си проявила чутовни подвизи от самоотвержено старание, за да се научиш поне да четеш и пишеш. Дерзай в същата посока и след още няколко порции безпримерна упоритост ще те осени и успех и в посока и на мисленето. При теб, вече се забелязва значителен напредък! Черпиш знанията си за света директно от чистия и неподправен източник на анекдоти за малки момиченца...! Не е никак учудващо, че от претоварване не си запаметила, целия разговор, но от изискванията на вежливостта и от дълбоко уважение към удивителното ти старание към усъвършенстването ти; ще ти го припомня:
Едно момиченце разказваше как баба му ходела на църква, а друго го контрираше с аргумента, че това са глупости, защото учените са доказали, че няма бог.
- А как са го доказали? - попита първото.
- Отишли са в космоса и са видели, че го няма!
- Ами той може да е бил по-нависоко и да не са стигнали до него. Да не би да са видели целия космос?
- А ти защо мислиш, че има бог? - отвърнало с въпрос второто момиченце. - Виждала ли си го?
- Н-не! Но, маминка ми каза че има бог.
- А тя виждала ли го е? - Продължава с въпросите второто момиченце.
- Н-не! Но, свещеникът и казал че има бог.
- А той пък виждал ли го е?
- Н-не! Но на него му е казал патриархът.
- Предполагам, че и той не го е виждал. А някой изобщо виждал ли е този бог?
- Зная за Авраам.
- И какво е видял Авраам?
- Господ му говорил от запален храсталак в пустинята.
- Значи господ-бог е горящ къпинак!!!
- Така пише в свещената библия!
- А друго, какво пише в библията? Кога е създаден светът например?
- Това го знам! Няма и седем хиляди години.
- Виж ти! А динозаврите, преди човека ли са създадени или след?
- За динозаврите нищо не пише. Измрели са милиони години преди бог да създаде света.

Както вече споменах! Разполагаш с необходимите заложби да приведеш мозъчните си функции в мислещо състояние. Успех!



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: supertitanium]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано03.04.07 05:21



Най-интригуващият и смислен постинг за момента!
Допада ми!



Тема Re: Уау! Доста слисващо твърдение!нови [re: ladyMarian]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано03.04.07 05:42



Направо си повече и от медиум! Действително съм ужасно зле! Пипнах някакъв вирус и сега топля компютъра... Но и това ще мине.
Що се отнася до сигнатурата... вече я съкратих наполовина като уважих, твоята толкова затрогваща молба... В случай, че продължаваш да се възхищаваш на образа ми до такава степен, че да смяташ, че текста от постинга е под сигнатурата а не над нея... То-о, това означава, че времето да ъпгрейдваш компютърната си система е вече повече от назряло. Помисли си за нов монитор или поне видеокарта с по-високи резолюции.



Тема Re: Сериозно писане за фантастика?!нови [re: sinsky]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано03.04.07 06:02



Поздравления! Да упражняваш правото си на стиснатост е забележително постижение!
Щурм и останалите същества (особено момичето ми) около мен; ме възпрепятстват сериозно да изпитам дори намек за подобно усещане! Така че от уважение; мога да си позволя, само да аплодирам като зрител стремежа ти към развитие на твоите мазохистични способности в областта на скръндзането. Но не мисля че подобна игра би допаднала на самия мен. Успех!



Тема Коро наистина е прав с това свое заключение!нови [re: supertitanium]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано03.04.07 06:15



Коро е наистина прав, за заключението си, че: в клуба съществуват изключително полезни хора, с невероятно ценни съвети! И ти определено си един от тях! Ще заделя особено внимание на препоръчаните от теб натурални екшъни на Stackpole Military History Series! Но, все пак ще довърша четенето както на Морган така и на Брин.
Искрени благодарности!



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Шapkaн]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано03.04.07 06:40



Радвам, се че съществуват личности като теб, които толкова изчерпателно вникват в този проблем и който изобщо не е за подценяване, на цялостно цивилизационно ниво!
А за морала...: Моралът е съвкупност от норми на поведение, които обезпечават функционирането на дадено общество. В случай, че обществото е християнско то и моралът е християнски. За канибалите си е канибалски. В мюсюлманството моралът си е мюсюлмански; при социализма съответно социалистически морал (която си бе поразително, зашеметяваща с ефективността си форма на морала с цел съвместно съществуване). Напълно съм съгласен с теб, че да се обявява, християнството като недвусмислен извор на морала в едно смесено общество е безсъдържателно, голо твърдение. Все повече и повече (а и винаги си е било така) съдържанието на морала се диктува тотално от официалните закони и изпълнителните им елементи.
Дълбоко съм впечатлен от мнението ти! Допада ми!



Тема Re: Горкият Хайзенберг!нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано03.04.07 07:05



Разтърсващо!
Аз пък досега да мисля, че Маркс Енгелс а и Ленин са преписвали от катедрите на научните капацитети информация за същността на света! Пък то каква излезе според теб, работата:
Научните капацитети да се учат от Маркс и Ленин за структурата на вселената!
Действително, това е повече от потресаващо разкритие! Не е зле да поразгледаш опциите си за ремонт на този ти тип детективски дух!
Успех!



Тема Re:нови [re: supertitanium]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано03.04.07 09:46



В отговор на:

Но какво е тогава Константин? Религиозна фантастика? Само фантастика? Опит за ужаси? или нещо друго?




комикс. култов комикс. поредния, който вижда екран.

пп: "кинематографиран"? омг?!

Wikipedia - The Googler's Guide to the Galaxy

Редактирано от firefox на 03.04.07 09:47.



Тема Re: Сериозно писане за фантастика?!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор sinsky ()
Публикувано03.04.07 15:09



Щурм според мен ще те мисли за щедър и гладен да го държиш. А за момичето не ти вярвам, няма го на снимката :P Скръндзането не е свързано с мазохизма. Няма нужда да хвърляш произволни думички по мен за да ме обидиш - признавам си, че съм много по-зле от теб :)



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: AниИлиeвa]  
Автор Dilithium (Trekkie)
Публикувано03.04.07 17:33



Той форумът и без това е замрял, както обикновено става със форумите с модератор и само за регистрирани потребители....



All sarcasm and humor intentional. If you don't see any, you aren't looking hard enough

Тема Re: Искрени адмирации за else!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор else (varelse)
Публикувано03.04.07 19:39







Тема Re: Чудно ми е...нови [re: else]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано03.04.07 19:51



Нали знеш, има си инструкции за узери, но пък винаги има и инструкции за напреднали.



TANSTAAFL

Тема Re: А какво ще кажете за Константин?нови [re: supertitanium]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано03.04.07 19:54



"Съдия Дред" ня съм гледал, а моето мнение е, че "Константин", "Град на греха", "Х-мен 3" и "Ултравиолет" са най-добрите екранизации на комикси които съм гледал (първите 2 за мен са добри като филми, а при втората двойка е пресъздаден много добре духа на комиксите).

TANSTAAFL


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Kopo]  
Автор else (varelse)
Публикувано03.04.07 22:06



Не подозирах, че си толкова навътре в християнската йерархия





Тема Re: Чудно ми е...нови [re: else]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано03.04.07 22:12



Забравяш: аз съм Ангел.
(Сорим за изцепката, ти дни препрочитах стари постове на Шаркан, заразих се със СКРОМНОСТ.

)

TANSTAAFL

Тема Re: Не си губи времето с Такеши Ковач!нови [re: supertitanium]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано03.04.07 22:13



Малко не си схванал идеята ми, аз не изброявах футуристични екшъни.



TANSTAAFL

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Kopo]  
Автор else (varelse)
Публикувано04.04.07 11:21



Ух, верно бе, много съм отнесена





Тема Re: А какво ще кажете за Константин?нови [re: Kopo]  
Автор supertitanium (гръмовержец)
Публикувано04.04.07 16:49



Наистина е така. Принципно самият сюжет на Константин а и на Град на Греха не се вписват съвсем в духа на комиксите. Все едно дантевия "Ад" да бъде рекламиран като комедия, само защото постановката се играе в комедиен театър. За Х-мен 1,2,3... тази дилема не стои и си изглеждат съвсем на място.

The world has no end. The world only has boundaries, beyond which reigns its continuation.


Тема Re: А какво ще кажете за Константин?нови [re: supertitanium]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано04.04.07 17:01



В отговор на:

Все едно дантевия "Ад" да бъде рекламиран като комедия,



Ми то точно така си се води - да се сещаш за "Божествена комедия"


е, на времето под "комедия" се е разбирало съвсем друго нещо, ама айде, подробности


(майтап де "Ад" разбира се не е комедия )

Редактирано от HeaндepтaлeцaДжo на 04.04.07 17:05.



Тема А какъв тип комикс е Константин?нови [re: firefox]  
Автор supertitanium (гръмовержец)
Публикувано04.04.07 17:07



Уикипедия е добра опорна точка за черпене на информация, но си има и своите ограничения и не е абсолютен източник.
Не съм чел (разглеждал) комикси, има-няма: от миналото хилядолетие, а и никога не съм хранил особен ентусиазъм към този начин на развлечение. Но все пак логически погледнато, дори и комиксите би трябвало да имат разделения по насоченост. Не можем да кажем само: това е роман и да стане ясно за какво приблизително става дума. Трябва да поясним и за какъв тип роман става въпрос: Криминален ли, научно фантастичен ли, любовен ли, уестърн... Разказите са с почти идентично разделение. Не мисля и че при комиксите нещата стоят по-различно. Тогава въпросът се концентрира в:
А какъв тип комикс е Константин? Религиозно-фантастичен, хорър, само фантастичен комикс? Или някакъв друг тип комикс?

The world has no end. The world only has boundaries, beyond which reigns its continuation.


Тема Re: Не си губи времето с Такеши Ковач!нови [re: Kopo]  
Автор supertitanium (гръмовержец)
Публикувано04.04.07 17:19



Постингът не бе насочен към теб.
Разбира се, че ще препоръчаш това което ти доставя удоволствие. Смисълът бе, че схванах какво търси това надъхано гробарче и му посочвам къде да го намери.

The world has no end. The world only has boundaries, beyond which reigns its continuation.


Тема Re: А какво ще кажете за Константин?нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор supertitanium (гръмовержец)
Публикувано04.04.07 18:50



То точно за това е и божествена комедия. С неведомите пътища божи, да не знае човек къде е смешката в цялата история.

The world has no end. The world only has boundaries, beyond which reigns its continuation.


Тема star linkнови [re: Илko+]  
Автор alvin (orange)
Публикувано13.04.07 18:53



Ехей, сега намерих нещо много случайно.
Подобна тема сме разисквали преди 5 години. Ако ти е интересно - прочети. Вътре са писали много хора, които сега не се мяркат



--->> <<--- линк

- няколко думи от читателя

Тема брей, как съм пропуснал такъв славен флеймнови [re: Илko+]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано13.04.07 22:55



явно напоследък твърде съм разредил посещенията си в клуба.

а ето и моето мнение - религиите определено се променят, може дори да изчезнат, но винаги ще си има доста хора които са религиозни. може би няма да се гледа така сериозно на религията (преди е била фундамента на обществото, сега определено не е), може би организираната религиозност няма да просъществува (все повече вярващи хора почват да се питат дали като се дупят на едно място лови повече от колкото на друго), но винаги ще има хора които вярват във "висшата сила която ни е създала". отговора на въпроса частично може да се вземе от времето на соца. тогава религията беше макар и не забранена, но да речем deprecated. какво ставаше? една част от хората заместваха вярата в господ със разни полумистични мирогледи, например вяра в извънземни. като казвам вяра в извънземни, нямам предвид чисто рационалното убеждение че неминуемо живота е често явление в космоса, а именно Вяра. други бяха религиозно-фанатично преданни на партията (имах такава даскалица в основното), трети все пак си вярваха в господ, макар че не го прокламираха. за всеки случай е твърде наивно да се смята, че рационалното познание може да измести религията, по-скоро може да я промени. има религиозни хора, които дори не са креационисти, съвсем спокойно приемат че еволюцията е породила човека, а не господ.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: star linkнови [re: alvin]  
Автор supertitanium (гръмовержец)
Публикувано20.04.07 17:16



Уау! Да намериш такова нещо отпреди пет години си е направо прорицателска способност! Дори и да скромничиш под плаща на случайността. По броя на мненията си личи, че и тогава както и сега темата е заорала доста дълбоко в съзнанията. Винаги наука и религия са врагове и същевременно се допълват взаимно. И колкото и странно да е за сега религията печели... плащайки за това със загубени позиции. Но, този род победи си има краен лимит и не може да продължава вечно...

The world has no end. The world only has boundaries, beyond which reigns its continuation.


Тема Re: брей, как съм пропуснал такъв славен флеймнови [re: zaphod]  
Автор John Boone ()
Публикувано20.04.07 19:24



абсолютно, и мен мен за тва ме е яд (екс. коровиев) - тъкмо си викам да отида да го напиша и забелязвам че последния пост точно това и казва.
инъче трудно може да се добави каквото и да е, към изписаното - най-вече за това ме е яд



________________________________

From Mud, Through Blood to the Green Fields Beyond

Тема Re: star linkнови [re: supertitanium]  
Автор alvin (orange)
Публикувано22.04.07 11:09



Най-интересното е, че попаднах на линка, търсейки нещо съвсем рразлично

А пък и е забавно да видиш как мнението на някои хора се е.. попроменило :)

- няколко думи от читателя

Тема Re: Здрасти, Илко!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано22.04.07 18:49



Отначало ми хареса Щурм, а после и ти с твоите разсъждения и факта, че не им се даваш на останалите, а отстояваш своето мнение. То какви ли нападки не бяха: изкараха те неграмотен, че не можеш да четеш, хайде –можел си, но не си можел да разбираш – сиреч не си се осъзнал. Някой намеси момичето ти, друг искаше да се затвори темата и защо? Защото имаш позиция по определен въпрос. А според мен целият въпрос е въпросът за нероден Петко. Разсъждаваме как ще се колонизират чужди светове и каква религия ще имат, ама от кой?... Нали първо трябва да се намери начин за човешкото възпроизводство в космоса. Руски и американски астронавти правят опити, но не съм чула за резултат. То май и по-прости организми не щат да се размножават там горе. Ако някой знае за напредък в това отношение, нека да го сподели.
А иначе във форума много добре се спори и фантазира. А бе умни хора!... Някои палят на четвърт, но имат стил и изказ и ми доставя удоволствие да чета техните коментари, а злобничките вече направо ги подминавам.Така че благодаря ти, Илко, за вълнуващата тема. Правя си изводи за хората, нищо че са скрити зад ник и реално не ги познавам. Кой знае?...





Тема Re: Здрасти, Илко!нови [re: centsche]  
Автор sinsky ()
Публикувано23.04.07 01:35



Обобщенията не са лесна работа и според мен не ти се отдават. Мен примерно ме слагаш едва ли не на едно място с хората, които искат да бъде затворена темата. После пък пишеш че тя няма смисъл защото руските и американските астронавти, а също и микроорганизмите, още не били намерили начин да се възпроизвеждат в космоса. И накрая подкрепяш Илко задето си е отстоявал мнението, нищо че няма смисъл темата. Гррр.. как да не прелее от злоба човек. Като представител на отбора на неграмотните искам да изкажа дълбокото си разочарование. Тук писаха толкоз културни и информирани хора, едва-едва отстоявайки едното мнение. Те не само не спечелиха спора, но и редовно заобикаляха смислените аргументи които им се изтъкват, за да се хванат за заяжданията, че накрая и обобщения правят. Хубава работа :)



Тема Re: Здрасти, Илко!нови [re: centsche]  
Автор else (varelse)
Публикувано23.04.07 14:49



Това с криенето зад никовете е много странна работа.
Чудно ми е как си го представате некриенето? За потребителско име да си слагаме трите имена и ЕГН-то, за сигнатура - портретна снимка + още две в цял ръст и в профил и кратка автобиография?
Така по-неанонимни ли ще сме?
Да не говорим какъв компромис е да си направиш извод за някой от позицията му по определена тема.
Понеже наживо сигурно си правиш изводи за хората по бенките на носа или по звученето на името.

Аз съм от злобничките, приятно ми е


(Всъщност не ми е, ама така е лафът)
Можеш спокойно да ме подминаваш от далече



Тема Re: Здрасти, Илко!нови [re: sinsky]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано23.04.07 18:47



Интересно... Никой никъде не слагам.
Гузен негонен бяга - българска народна поговорка.





Тема Re: Здрасти, Илко!нови [re: else]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано23.04.07 18:55



Абсолютно вярно!
А на мен наистина ми е приятно да се запознаем!

Чудно как?...
Природата не търпи празни места - трябва да има всякакви хора.



Тема Re: Здрасти, Илко!нови [re: centsche]  
Автор sinsky ()
Публикувано23.04.07 19:34



Още щом видях темата у мен се появи желание тя да бъде закрита, и аз скришом се надявах това да стане. Но не - темата си седеше.. и аз писах ли писах.. а тя така и не изчезна



[гузен съм]



Тема Re: star linkнови [re: alvin]  
Автор Jill (на война)
Публикувано24.04.07 11:15



Я, и аз си намерих нещо мое в старата тема. Интересно как се променят някои неща само за няколко години. Сега нямам нищо против високомерието.



Wealth is the product of man's capacity to think.

Тема Re: Здрасти, Илко!нови [re: centsche]  
Автор Jill (на война)
Публикувано24.04.07 11:17



Чудно ми е малко, аз ли не чета внимателно или автора на темата всъщност нямаше никаква теза или позиция и разчиташе на останалите да поразсъждават по въпроса.

Wealth is the product of man's capacity to think.


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор Jill (на война)
Публикувано24.04.07 11:22



Без да навлизам в подробности - смятам, че до излизането на човечеството в космоса и колонизацията на други планети остава малко повече от много време. Това на практика означава, че религиите тепърва имат възможност да се развиват и променят / замират на старата добра Земя. Това, което ще се пренесе към космоса ще бъдат изменените религии и да се гадае на боб в момента е повече от спекулация.

Wealth is the product of man's capacity to think.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.