Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:33 11.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Горкият Хайзенберг!нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 05:14



Горкият Хайзенберг! Да удави бог в чашка, като маслинка в мартини! Но-о, какво да се прави; мястото на замърсителните утайки е на дъното...
Напълно съм съгласен, че има атеисти, които в последствие цамбурват със самоотвержен възторг в лоното на някое и друго суеверие. Този феномен по подразбиране топурка в синхрон с настъпването на старческата деменция и масирана склероза. Какво тогава му остава на горкия човек (пък бил той и нобелов лауреат), когато вече не си спомня какво е научил...



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: И_Baн]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 05:35



Аха-а! Значи религиозността била еднояйчен близнак с психотерапията!



Тема Защото засяга корените на фантастиката!нови [re: AниИлиeвa]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 05:46



Защото темата засяга корените на фантастиката и фентъзито! А и малко люто се отразява добре на апетита за мислене!



Тема Сериозно писане за фантастика?!нови [re: else]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 06:32



Уау! Сериозно писане за фантастика?!... М-да-а; ако се беше стоварила отнякъде, такава шикозна твар, повече щеше да докарва на драма!
Даже съм втрещяващо смаян, колко народ в клуба апелира за "достолепен тон"... Аз си се забавлявам!
Но все пак държа да разбера (коленопреклонно) каква книга би ми препоръчала, за да просветля своето необятно невежество по религиозна тематика? За да те улесня и да не се дублира препоръката: Чел съм библията (и аз не знам колко пъти, тъй като е крайно хумористично четиво), корана, шримад бхагаватам, ведите, старогръцки легенди, тотемизмът, митология на народите, история на религиите плюс всичко друго издадено от Ваклуш Толев (все пак професорът по богословие си основава нова религия), гризнах оттук от там мормонските комикси, писанията на Петър Дънов и даже религиозните пируети на Ванга и Джуна... Има и други светлинки на суеверна тематика, но явно не съм счел за необходимо да им запомня заглавията...
Бих бил щастлив да осветлиш мрачния религиозен небосвод натегнал над мен и осеян със споменатите звездици като ми препоръчаш истинското литературно слънце, което най-после да въдвори в живота ми религиозният ден и да ми освети целия път към проумяването на суеверията!



Тема Уау! Доста слисващо твърдение!нови [re: Kopo]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано28.03.07 07:34



Имам някаква смътна идея, откъде може слухът ти да се е сдобил с такова слисващо твърдение!
От студент, който е скъсан на изпита по физика или от журналист, който е взимал интервю от този студент.
Ако видиш как един фотон се разделя по сдвоен магнитопровод на две абсолютно идентични с оригинала частици по маса, енергия, спин и всички други показатели които могат да ти хрумнат (което по същество граничи със създаване на нова материя от нищото) и след проводящия разделител двата фотона отново станат един (което е унищожаване на материя без анихилации или разпад): То това е впечатляващо и интригуващо като възбужда мисълта да се намери решение как и защо става така: То тогава си изследовател и мислещ човек. Но в случай, че същото наблюдение те тласне към църквата за да си драснеш свещичка и да виеш наум колко е велик бог... по-добре стани проповедник на нуждаещите се от духовен овчар или пък стани сладкар и не се занимавай с наука, защото тя не ти е призванието... Светът на елементарните частици е една съвсем различна от познатата ни вселена. Подозирам, че същото важи и за по-крупните макроединици от вселенски мащаб, но не виждам дори отсянка от повод това да ме забутва на проповед при някой сладкодумец, който дори няма намек от идея как се намира обем на сфера а с възторжен патос се опитва да ми обяснява структурата на вселената ни, при това със смехотворно примитивни изцепки... Различното в микро и макро вселената не означава неопознаваемо, за да се срутваме до степен на заравяне на главата в някое суеверие, защото е ясно, че там няма да откриеш нищо друго освен мрак...



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано28.03.07 10:12



А ти убеден ли си, че всеки човек притежаващ НЯКАКЪВ морал е христианин? Ако да, то го приемам като лична обида, защото аз считам себе си за един приличен, спазващ определен морал човек, който също така не вярва в нищо, освен може би в приятелството

Дори някои принципи и норми да са тръгнали от христианството (аз съм убеден че не са, това са много по древни от христианството феномени), това не прави хората които ги спазват христиани или вярващи
Бягаш от същината на спора, драги!

А Волен няма да го чета, благодаря, стяга ме шапката от тоя човек Имам си доста по интересни четива на камарката до възглавницата
Не съм чел никакъв талмуд и не смятам! Евангелието, между другото, също не е писано от пророци, а най вероятно от пропагандисти



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано28.03.07 10:18



Някакъв морал?
Какъв точно?
Има общества, в които кражбата, измамата и даже убийството могат да бъдат морални.
А ако говориш за онези правила, с които ти си възпитаван и онези, които у нас се считат за морални, т. е. - християнския морал - все пак: послушай съвета ми и прочети "Властта на Мамона". Ще ти хареса, уверявам те!



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Сериозно писане за фантастика?!нови [re: Илko+Щypм]  
Автор else (varelse)
Публикувано28.03.07 10:48



Ами аз в предишното си мнение го казах много ясно - няма смисъл. Не бих ти препоръчала нищо да четеш, понеже няма да помогне. Явно си се научил да познаваш буквите и да четеш думите, но не и да проумяваш смисъла зад тях. Така че каквото и да четеш, просто няма да помогне.

Какво да обясняваш на някой, който си мисли, че вярата и устройството на слънчевата система дотолкова си противоречат, че всички вярващи щом осъзнаят, че съществува планета на име Марс, веднага ще се откажат от всякаква вяра? Някъде тук пропускам да коментирам предположението, че вярващите до сега не са били запознати с наличието на такава планета!

Жалко, че си изгубил толкова много време в четене на всички тези букви и думи от книгите, без да разбереш дори какво е вярата.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано28.03.07 11:30



Моралът, поне за мен, се изразява в следното просто изречение (дядо ми го споменаваше често приживе):

Не прави това, което не искаш да ти направят на теб.

Звучи половинчато заради пасивността си, но е напълно достатъчно, за да си добър човек, па дори и да не си чел и ред от някоя дебела книга. Повече от половината Божи Заповеди се свеждат до това просто изречение.

Вярно, не пише да раздаваш ризите си, но пък и не пише да ги сваляш от нечий гръб, така че всичко е ок.

- няколко думи от читателя

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано28.03.07 13:02



Дали дадена морална норма диктува - убивай или не убивай не променя факта че моралът е система от норми които даден човек приема за себе си (възпитан е, набили са му ги в канчето) да спазва, без да го грози някаква принуда и санкция, освен неодобрението на обществото или някаква част от обществото

Човек спазва такива норми, защото това го приобщава към социума, а социума ги толерира, защото така по лесно се живее(алтернативата е безкрайна гражданска война, всъщност, едва ли би се стигнало и до там) Човекът е социално животно и ако иска да се държи със стадото, то трябва да спазва и нормите на стадото, независимо дали са прикрепени с наказателна санкция (закон) или с неодобрително мърморене (морал)

След това кратко уточнение, би ли ми посочил кое от следните неща е част от ХРИСТИАНСКИЯ морал?
-Убиването на хора, поради извършено престъпление или защита на суверенна територия
-неходенето на църква нито в неделя, нито когато и да е
-незачитането на ритуали и обичаи, специфични за христианството
-абортът
-разводите
-извънбрачните сексуални връзки
-яденето на месо целогодишно
Всяко едно от тези неща НЕ СЕ счита за неморално в съвременото ни общество Според христианския морал обаче за всяко едно от тези са горели на клада (освен може би за първото) или поповете са заплашвали с вечни мъки в ада
Очевидно е че нито сега, нито през средновековието а дори и през ранното христианство, между учението на Йешуа и христианския морал като практика има огромна разлика, бих казъл - колосална! Тя е не по-малка отколкото разликата между христианството и която и да е друга религия. Следователно твърдението че съвременното общество дължи своите морални устои на христианството са смешни и необосновани. Ние се възхищаваме на Омир и на сина Пелеев, забравяйки че за тях е морално да разпориш вътрешностите на човек молещ за милост и да нахраниш кучетата с тях. Моралът е една доста гъвкава система, тя се САМОНАПАСВА към обществото което го е породило. Обществото доста охотно сменя една ценност с друга дори в рамките на едно поколение. Така че - няма универсални ценности, още повече такива отпреди 2000 или повече години. Нито Иисус се е пръкнал на равно място от никъде, нито Омир, никой не може да претендира за патент върху такива неща

Колкото до това в какво съм възпитаван, чуй това: "Чавдарчето е примерно във къщи и във клас, то знае - ПИОНЕР ще стана аз!" , спомних си го без да ровя из гугъл... Те ти христиански морал, душко!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.