Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:14 25.04.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Трудно е да се устои при молбата на Лейди!нови [re: ladyMarian]  
Автор Илko+Щypм (Преследвач)
Публикувано25.03.07 23:08



Трудно е да се устои при молбата на Лейди!



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+Щypм]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано25.03.07 23:23



Технологията никога не може да предложи на хората каквото и да било, което поне малко да се доближава до онова, което предлага религията.
Защото религията не е просто да вярваш в нещо си - религията е начин на живот.
Колкото и да се удължи продължителността на човешкото битие - надали ще престанем да умираме. И винаги ще стои въпросът "А след това има ли нещо?"
На този въпрос религията дава не два отговора: "Ад и Рай", а само един: "Да - има последствия за действията и постъпките ти на Земята". Тя затова е и начин на живот. Защото едно от многото неща, на които учи тя, е способността да носиш отговорност - дори за мислите си.
В същото време - не знам някоя технология да е станала начин на живот. Ти знаеш ли?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано26.03.07 02:06



Мисля, че бъркаш нещо много тотално.
Религията не е точно вяра в Бог/богове. Тя е това средство, което те закриля когато си уплашен.
Обикновено, когато условията са благоприятни хората са атеисти, но като времената станат тежки, се засилва религията/мистиката. Има много примери в тази област.
Малко факти - огромна част от участниците в полетите на Аполо са фанатични християни. И по-голямата част са станали такива след като са летели, а не преди.

С какво се занимава този човек според теб в момента?


Едуин "Бъзз" Олдрин
Работи в НАСА? Шеф на корпорация? Посланик на добра воля на ООН?
Не, той е един от най-известните проповедници в САЩ.
Друг известен пример от другата страна на барикадата е Алексей Леонов.
Докато за американците можем да говорим за възпитанието от детството и влияние на околната среда, за какво можем да говорим за "изпитания съветски другар" минал през много проверки и обучения, преди да стане командир на екипаж.
А той представи си сега рисува картини с извънземни и говори как усетил "божието присъствие" там горе.

Малко психология все пак - летиш месеци, години затворен в един кораб, не виждаш нищо освен черно небе, уплашен си, можеш да загинеш от всеки произволен метеорит срещнал кораба. Как се чустваш в този момент - убеден атеист, летящ сред звездите и хванал Господа за.. шлифера?
Или ще държиш в ръка кръстчето/талисмана/муската и ще се молиш и ти не знаеш на кой, само и само да стигнеш жив.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+Щypм]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано26.03.07 02:48



Технологиите и религията предлагат съвсем различни неща.
Колкото до "растежа на мислене" - ето какво е казал Хайзенберг по въпроса:

"Първата глътка от чашата на природните науки прави човека атеист, но на дъното на чашата го очаква Бог."

По този път се е развил начина на мислене на много естествоизпитатели. Като започнем още от Леонардо да Винчи - заклет атеист отначало.

В отговор на:

По стандарт в произведенията хората все си остаряват и умират по един и същ начин, сякаш технологиите не съществуват и не могат да направят нищо по въпроса



А, защо? В много произведения е "направено по въпроса".
Например "космолитите" на Азимов живеят по много и развитието им спира, защото единствената им грижа е да не застрашат дългия си живот...
А хората, които "все си остаряват и умират по един и същ начин" са ностители на прогреса...
Е, има и много други книги, където човешкият живот е удължен и то много.

Редактирано от HeaндepтaлeцaДжo на 26.03.07 02:51.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано26.03.07 12:15



Е, какво излиза тогава?
Ако си християнин - мълчи и слушай какво ти говори попа. Ако не си - не питай, това няма връзка с теб.
?

- няколко думи от читателя

Тема Re: Чудно ми е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано26.03.07 12:34



А ако се окаже че няма последствия за постъпките ти на земята? Не прави ли това начина ти на живот "приживе" доста глупав, изграден върху грешна презумпция, да не кажа - откровена лъжа?

Винаги съм смятал тази увереност, че има нещо след смърта за нелепа. По точно - обосновката и е нелепа, а дали има нещо, засега не мога да кажа. Има време...

Човека е прав, в питането си. Между развитието на технологиите и вярата има извесна корелация. Развита наука и технология - по малко вярващи, по голям процент хора които вярват в бог, но по един много абстрактен и съмнителен начин. Естествено, тази корелация е доста крехка, нещата могат и да се обърнат наопаки. Да вземем например Дан Симънс...



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано26.03.07 14:28



Чакай, чакай - какво наричаш "доста глупав" начин на живот?
За да поясня точно въпроса, ще ти задам насочващ такъв (защото той може да бъде проверен и тук - във форума):
Представи си, че човек, претендиращ, че не живее по християнските правила, вземе да се натряска като кирка и в това си състояние изгуби пълна чантичка с пари. Не са десетки хиляди, но не са и малко.
Ако някой я намери и му я върне, въпреки че никой не знае че я е намерил - това е християнска постъпка, Робине. Намираш ли я за "доста глупава"? (Ако "да" - допитай се до Нерскис дали мисли същото)
А ако не му я върне, въпреки че знае кой е я е изгубил - намираш ли това за правилно, ако няма възмездие за него?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+]  
Автор else (varelse)
Публикувано26.03.07 18:03



Ъъъъ, ти това не го пишеш сериозно, нали


Ако случайно е сериозно, изглеждаш толкова невеж на тема религия, колкото някой средновековен поп на тема цифрова телевизия.
Само че за разлика от средновековния поп, нямаш оправдание, понеже живееш в 21-ви век. Малшанс за тебе.
Бих те посъветвала да прочетеш някоя книга, но честно да ти призная, мисля, че няма да помогне.



Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+Щypм]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано26.03.07 20:04



Виж, от много векове "технологиите предлагат повече от религията", но въпросът е какво предлагат. Търсенето на религия никога не е преставало, колкото и да се развива технологията.
В издадена през последните години през последните години фантастика съм чел 2 различни и много интересни "технологични" идеи за безсмъртие:
1) Девид Брин, "Килн хора" - създаването на изкуствен носител, в който се откопира съзнанието на обекта и в края на деня обратно копиране на спомените в биологичния носител на съзнанието, дава въможност за паралелно изживяване на практически неограничен брой животи в рамките на един нормален човешки живот.
2) Ричард Морган, "Суперкомандос", "Сразени ангели", "Разбудени фурии" описва технология за дигитализация на съзнанието и неговото съхранение, пренос и копиране в различни биологични и изкуствени носители, както и възможността за оттегляне във виртуален свят или заточване във виртуален затвор - което практичски дава безкраен живот на индивида, стига да сможе да си го позволи и да се опази от неприятности.
И двамата автори правят много интересни екстраполации за отражението на тези технологии в обществото - политически, религиозно, икономическо. Ако имаш време - потърси ги и ги прочети.

TANSTAAFL


Тема Re: Чудно ми е...нови [re: Илko+Щypм]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано26.03.07 20:15



Бъркаш.
Замислял ли си се,ч е живеем в свят, обусловен от физични константи? е, пи и каквото още се сетиш - определят точно ТАЗИ Вселена, в която си се появил и самия ти. А ЗАЩО стойностите на константите са точно ТЕЗИ? Отделно се захвани с терия на хаоса или квантова физика - чувал съм, че това е най-бързия начин образован и мислещ човек да ПОВЯРВА в съществуването ан НЯКОЙ от по-висш порядък.

TANSTAAFL



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.