Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:29 19.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Уважаема...госпожонови [re: MitreШoпa]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано04.09.10 11:48



Бога ми, имала съм удоволствието да вкуся доста неща, но като те четох и вкусът на тези прости зелени домати ми материализира. Тази туршия става от въздуха.Може би затова тази на баба ми остана най-вкусната в живота ми


Рибеното масло и до сега му всява ужасНенавиждам го.

А тъкмо щях да се оплача за шоколада, но се сетих,че имахме близки в Скопие и като идваха носеха едни големи шоколади ( и сега купувам такива по 250 г май са) и цигарени дъвкиКогато аз отидох на 6 години там, преживях истински шок - особено от огромния( в моите очи 3 или 4 етажен магазин за играчки си е бил огромен) избор от играчки от къде ли не.

Обичаш вкуса на детството си.



Тема Re:нови [re: Frenger]  
Автор irini ()
Публикувано05.09.10 02:34



Точно така. Това е чисто политическа (ама и не толкова, май е по скоро спекулативно политическа) тема. Донякъде, обаче, както сама си отбелязала, засяга и емигрантите ( в частност, българите емигранти, които списват тук). Когато един социум е негативен към "своите" различни етнически елементи, то непременно той е негативен и към чуждите такива, тоест - когато виждаме от едно сравнително затворено общество негативно отношение и нежелание за присъединение на "своите" цигани, то непременно трябва да очакваме от това общество и същите нагласи към всеки чужд елемент, в случая емигрантите от други европейски държави. Компесаторните механизми на горе споменатите "чужди" елементи действат по понятната схема - всичко чуждо и враждебно на това, на което искаме да приличаме и към което искаме да се приобщим, е чуждо и враждебно и за нас. От там и проектирането на омразата към социални групи, които по принцип не бихме "мразили" в естествената си среда. Ако прибавим и нуждата да изразим идеите си някъде (с нея се характеризира всеки индивид), ще получим като резулта честотата на публикуване на подобни теми тук.
И на мен не ми е приятно да обсъждам подобни теми тук. По простата причина, че вярвам, че българите като цяло са толерантни към всякакви религиозни, етнически и културни различия. Също така вярвам, че тези, които изразяват различно от това мнение, просто не са се постарали да се замислят дълбоко и да осъзнаят, че всички хора са еднакво хора, независимо от тяхната расова, етническа или национална принадлежност.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор irini ()
Публикувано05.09.10 02:49



Вили, запозната си с психологическите модели. Не е нужно да ти казвам, че когато един индивид преживее отхвърляне от средата, към която мисли, че принадлежи, то неминуемо компенсира с приобщаване към друга среда - в случая на циганите ( дето идват от Индия, но кога и как не е напълно изяснено), след като ги отхвърлят от местните общества и пълноправното им членство в тях, неминуемо ще създадат (вече са създали) общество към което биха могли да принадлежат без спънки ( в случая - международната ромска общност). По мое мнение, би трябвало социумите да се стремят да приобщят и ако щеш "асимилират" циганите, вместо да им "дават да разберат", че НЕ принадлежат към определената нация. Това е груба, ама много груба социална грешка на съвременните европейски (все ми е тая за американските) държави, и ще видим нейната проекция в бъдеще. На никого не му се ще ( поне в съвременния свят) да види скоро една нова държава на ничия територия, която да се казва РОМА. А сме много близо до това, поради куп грешки. Имаме си пример в световната съвременна история как се развиват и с какви апетити са подобни държави, новосъставени след две хилядолетия.



Тема Re:нови [re: irini]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано05.09.10 02:56



Компесаторните механизми на горе споменатите "чужди" елементи действат по понятната схема - всичко чуждо и враждебно на това, на което искаме да приличаме и към което искаме да се приобщим, е чуждо и враждебно и за нас. От там и проектирането на омразата към социални групи, които по принцип не бихме "мразили" в естествената си среда

Не съм съвсем съгласна. Човек е достатъчно интелигентен да има мнение и без директно да се е сблъскал с явлението. А когато се сблъска, това мнение или се променя на 180 градуса, или се затвърждава и се превръща в убеждение. В случаите, когато нашите гледни точки съвпадат с гледните точки на хората около нас (но без да сме повлияни от тях, а като носители на същите ценности и гледни точки още преди да попаднем в новата среда), няма "искаме да приличаме". Просто щастливо съвпадение, че си попаднал сред хора, които мислят като теб
Благородно завиждам на онези, които могат да са толерантни към нетолерантните и на драго сърце ще се оставят да бъдат стъпчени, смачкани, премазани и обезправени. Аз не съм способна на подобен мазохизъм.
И вярвам, че хората са различни - с различно ДНК, заложби, таланти, опит, мнения, гледни точки, планове и ценности С някои сме на една "вълна", с други сме в конфликт. Което е съвсем нормално

Ето, например тази вечер бяхме на концерт - събрани на едно място хора, които харесват съответната група, пеят, танцуват и лудеят на всяка песен. Дали съм започнала да харесвам групата, защото съм отишла на концерта, или съм я харесвала преди да отида там?

Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: irini]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано05.09.10 03:14



Предполагам ще се потретя днес, но ... хората са различни, имат различни ценности, и т.н. Все пак с някои се разбираме, с други сме в конфликт. Не може с всеки да си приятел, нито пък с всеки да си враг. Себеподобните се събират и си пасват. Ако не ти е комфортно в една среда, сменяш я с благоприятна и с такава, каквато е в унисон с твоите разбирания и ценности. Разбира се, че когато една общност съзнателно се изолира от останалите и изгражда пропасти, изповядва противоположни ценности на изповядваните от другите, на тази общност ще й е трудно да бъде третирана от другите като част от цялото. И тази общност ще си намери себеподобни, които изповядват същите ценности и норми на поведение, за да съжителстват мирно.
Този прословут "скандал", в който съвсем законното решение на френската власт да експулсира незаконно пребиваващи граждани на друга страна, бе изопачено и представено като едва ли не расистко деяние (някои дори смело го сравниха с преследването на евреите). Що за глупости? Повдига ми се от подобни реторики, в които истината се прикрива зад изманипулирани твърдения с цел да се измести фокуса, който е именно незаконното пребиваване (наред с криминалните деяния на част от лицата, незаконното самонастаняване, и т.н.) на експулсираните.
Аз наистина подкрепям идеята всички цигани, които се чувстват нежелани, дискриминирани, преследвани, и т.н. да се преместят в своя собствена държава, в която да се самоуправляват, самоиздържат, самоизхранват и там да процъфтяват. Но докато са граждани на друга държава, ще спазват законите й. Независимо дали им харесват или не. И ако законите казват, че образованието е задължително до 8 клас, циганите ще направят и невъзможното да завършат 8 клас без да си спират децата от училище след 2-3. Ако законите заклеймяват кражбата като престъпление, циганите няма да практикуват джебчийство, беритба на чужди тухли, релси, капаци на шахти, реколта, арматура, и т.н. Ако законите казват, че в градския транспорт се возиш с билетче, ще си купуват билетчета или няма да ползват градски транспорт. Ако законите казват, че имат право на престой само 3 месеца в друга държава, ще напуснат след тези 3 месеца, освен ако не са си уредили престоя законно. Това е положението. Няма нацизъм, няма фашизъм, няма расизъм, няма други -изми. Има просто спазване на законите и носене на последствията за неспазването им.

Do what works or do what's right?


Тема Re: Уважаеми Господине, нови [re: MitreШoпa]  
Автор irini ()
Публикувано05.09.10 03:17



Уважаеми Господине,
Получих Вашето предупреждение и съм абсолютно съгласна с Вашите забележки. Тук би трябвало всички, начело с Вас, да се изразяваме любезно, стремейки се да не засегнем чувствата и вярванията на другите участници. Вероятно е най-добре, в този смисъл, да се дистанцирам от Вашите и на Вашата приятелка ,писания (като не ги чета и не се изкушавам, съответно, да ви отговарям).
Отбелязвам забележката Ви и в бъдеще ще се постарая да пиша съответно на Вашите изисквания, тоест всеки път, когато отправям реплика към друг потребител, който си е позволил да ме псува ,да прибавям и частицата "ако". Пример: "Ако предположим, че си е. м. би ли се оправила психиката ти до нивото да комуникираш като нормален човек?" Или: "Ако , д.е., престанеш да си толкова ......."
Добре ли би било така, уважаеми Господине? Очаквам с нетърпение ВАШЕТО одобрение.
И в заключение: Митре, все ми е тая дали ще ми сложиш Бан. И без това пиша тук от дъжд на вятър (това е българска поговорка, ако не знаеш (или си забравил), която означава РЯДКО. Сложи бан на тези, дето псуват. Аз никого не съм псувала и никога. Изреченията, извадени от контекста, които са прочели участващите тук СИ ОСТАВАТ ИЗРЕЧЕНИЯ ИЗВАДЕНИ ОТ КОНТЕКСТ (останалото си изтрил "далновидно"). Ето защо бях против твоята кандидатура за модератор - доказа го сега. С тенденциозност се характеризираха други епохи от развитието на човечеството, не днешната. Не ми се ще да вярвам, че си част от друга епоха, но....
Сполай ти

Редактирано от irini на 05.09.10 03:23.



Тема Re:нови [re: irini]  
Автор ARlZE (shallowgrave)
Публикувано05.09.10 08:27



всички хора са еднакво хора, независимо от тяхната расова, етническа или национална принадлежност.
.................................

Да, но само когато са в тяхната си оригинална среда. Без да е необходимо някое друго общество да плаща социалната и културна цена за тяхната интеграция и имиграция.

Tolerance is the virtue of men who no longer believe in anything.


Тема Re:нови [re: irini]  
Автор ARlZE (shallowgrave)
Публикувано05.09.10 08:33



по мое мнение, би трябвало социумите да се стремят да приобщят и ако щеш "асимилират" циганите, вместо да им "дават да разберат", че НЕ принадлежат към определената нация
...............................

Защо някой да е длъжен с нещо на циганите? И то при положение, че почти винаги те съставят утайката на обществата, в които пребивават. Боже, та дори Хитлер ги е намирал за недостатъчно значими, та да ги избива систаматично. За какво говорим изобщо?

Tolerance is the virtue of men who no longer believe in anything.


Тема Re: "Уважаема" госпожонови [re: irini]  
Автор MitreШoпa (OнзиСъщия123итн)
Публикувано05.09.10 11:00



1. Добре би било ако се въздържате в ТОЗИ клуб от неаргументирани лъжи и клевети изоПбщо (и по мой адрес специфично). Нищо лично, просто нарушавате клубните правила.

2. Не за първи път ме обвинявате И в "далновидно триене" без да се аргументирате, в този Ви пост ("...Изреченията, извадени от контекста, които са прочели участващите тук СИ ОСТАВАТ ИЗРЕЧЕНИЯ ИЗВАДЕНИ ОТ КОНТЕКСТ (останалото си изтрил "далновидно")...."...) и в заключената Ви тема, напоследък. Бъдете добра и в бъдеще аргументирайте Вашите твърдения. Или се въздържайте от подобни жалки опити за манипулации.

3. Клуба е предназначен за общуване, дискусии и обмяна на информация, не за дребнави опити "да му върнеш" някому чрез обидни инсинуации и неаргументирани лъжи и клевети.

П.С. "Псувачите" получиха по едно предупреждение и после бан, след редактиране на по "цветистите" им изрази. Осмелих се да го направя преди получаването на Вашата забележка, за което се извинявам пред Вас.




THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Редактирано от MitreШoпa на 05.09.10 11:03.



Тема Re: спокойствие,нови [re: irini]  
Автор 4ereshka2 (старо куче)
Публикувано05.09.10 11:49



И само спокойствие' е казал Карлсон от покрива, добре е да го послушаме.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.