Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:33 30.04.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Ще ми се да узная.....  
Автор Roxana (Pink Panther)
Публикувано21.11.04 17:40



колко струва издръжката на дете в страната, в която живеете?

И да обясня от какво се сетих и защо ми хрумна да питам:









Аз знам колко струва това в бг като минимум, след който детето изпада...или семейството...след една цифра като минимум...и какво се случва след това.

А какво струва да имаш три деца?

Колко по-трудно е?

Въпросът е много важен за много хора....мисля, че има смисъл да се говори и да се мисли.



Тема Re: Ще ми се да узная.....нови [re: Roxana]  
Автор Mr.N ()
Публикувано21.11.04 18:30



ами скъпичко си е. Аз не съм женен,затова точни данни не мога да ти дам, но знам горе-доло цените на детските стоки. Проблема тук ,както и предполагам и в повечето страни по света е, че всичко е на изплащане-изплащаш къща,кола,плащаш данъци,разни други сметки,и накрая на месеца,ако единият от съпрузите не работи,положението си е сериозно. Тук е практика жените като родят,няколко месеца след това да се завърнат на работа, а отглеждането на детето се поема от детегледачки,на които се плаща за това. А и другото което е,че не много семейства имат деца докато още не са се закрепили финансово. Защото тук помоща на родителите е съвсем ограничена- нещо като правило е че децата като навършат пълнолетие, трябва да тръгват сами да се оправят в живота.



Тема Re: Ще ми се да узная.....нови [re: Mr.N]  
Автор Roxana (Pink Panther)
Публикувано21.11.04 19:11



Благодаря.
Именно, че е скъпо.
Но колко точно? Ето това е твърде важно...и твърде често е прекалено важно.

И е важно да се спомене от коя страна се говори, имам предвид страната, в която се гледа детето.

Така ще научим много неща, и съм сигурна, че това ще е полезно за всички.

Аз мисля, че в тези две теми са се обаждали много хора с опит, и те са по-обективни, и други, които просто са си чесали егото. Ще ми се да няма тук спорове...а споделяне на опит. Защото знам, че това е важно и нужно на всеки родител, който някога се е сблъсквал с реалните и непредвидими проблеми с отглеждането на дете/деца.

Само да спомена, че тук е почти непосилно да се вземат бавачки, или т.нар. babysitters. А DarkCat говори за бавачки...не една бавачка, а БАВАЧКИ.....поради което сериозно се усъмних в нейната обективност. Три деца? Една или колко бавачки? Колко струва това? Какво струва едно домакинство, в което се живее от двамата съпрузи, три деца, една или повече бавачки и един дядо???? Или каквото е там....както и всичко останало? Какво струва , когато има едно малко дете, вероятно в ясли....второ, в средна възраст...предучилищна или там някъде...и ученик? Та само градината тук в бг на сина ми е около 100 лв...таксата е около 44-45 лв, отделно уроците и консумативите....ами три деца? Ами храната...дрешките...обувките? Ами бавачки? Сметки? Кола за семейството....с 3 деца как без кола? Ами самите родители? Как работят? Къде работят? Какви доходи имат? Кой и как се занимава с тия 3 деца? Като боледуват и растат 3 деца, какво значи това като родителски ангажименти...лекари, изследвания, лекарства.....гледане....отсъствия....проблеми? Като растат...как се отглеждат три деца в различна възраст с различни и възходящи проблеми?



Колко трябва да печелиш, за да ме възможно да отгледаш 3 деца? Цифрата? Един минимум...за да стига поне за необходимостите?

Много въпроси...затова ми се ще да знам. Сигурна съм, че много хора бих се поинтересували ...да, това е много интересно.



Тема Re: Ще ми се да узная.....нови [re: Roxana]  
Автор *pearl (sea)
Публикувано21.11.04 19:45



Боже , каква тема сте захванали. Казвайте цифри защото ме интересуват. сериозно го казвам . Роксана не за три деца- за едно кажи сумата да се ориентирам с какво съм решила да се захващам, въпреки че сумата няма значение , но да я знам.


Вчера е история, утре е мистерия, днес е подарък .


Тема Re: Ще ми се да узная.....нови [re: *pearl]  
Автор Roxana (Pink Panther)
Публикувано21.11.04 20:35



Аз мога да говоря за България, който смята, че може да осведоми за друга страна, да казва, щото знам, че много хора се интересуват.

Тук едно ходене на гинеколог почва от 20 лв. Това само да влезеш в кабинета. Отделно изследвания, като винаги можете да направите справка, че най-евтините почват от 15 лв нагоре, а понякога ти искат по 5-6 изследвания, за да се докаже една най-обикновена диагноза.

Поставяне на обикновена инжекция струва 3 лв. Аз се научих да поставям инжекции, когато ми предписаха веддъж преди години да си слагам повече от 3 месеца лекарства ...плащай ако си нямаш работа, по 3 инжекции на ден по 3 лв. А действително се случва.....

Една бременност, ако е нормална, все пак изисква наблюдения и периодични проверки и изследвания. Минимум по веднъж на месец ходиш при лекаря си....и често се правят изследвания за да е сигурно, че всичко е наред. Ако се случи да лежиш в болница или в къщи....това са болнични и разходи. Различно е....но е повече от нормалната ти издръжка...взимаш задължително витамини и други неща...най-малко фолиева киселина, но да кажем, че тя е евтина, но и други неща...аз лежах така 3 седмици на задържане...доста си беше...освен задължителните глезотии че ядеш като на световно и храна не се отказва...и прочие....може да ти дадат и други лекарства ...аз имах едни доста скъпи инжекции, защото имаше реална опасност да си изпусна бебето до 3 месец, но както виждате, не съм се дала и сега това бебе е на почти 7 и редовно ми харчи парите....

Та...едно раждане си е поне 200 евро, ако говорим за самото раждае,. отделно е посрещането на бебето...което включва храни...ако нямаш кърма...а ти не знаеш предварително и все пак взимаш какво ли не за да си готова, защото доста време след раждането не можеш дори да ходиш....плюс отново лекарства, витамини, дрешки, количка,.....прегледи.....и някой да помага, защото най-малко 2 седмици трябва да се пазиш...добре е да е цял месец, но не всеки може да си го позволи...но е лудост да работиш къщмна работа, ако си родикла, и това всеки го знае. Не вдигаш тежко, и си цялата болки и рани...трябва таткото да е ужасно жесток, за да те остави така без помощ и сама с едно ужасно малко бебе.

После месеци наред дондурках едно безумно харчещо същество....ти и бебето харчите като за световно. Домакинството не се поддава на икономии...купуват се храни, тоалетна хартия, превръзки, памперси, детски храни, зеленчуци, плодове, а сметките стават поне двойни. Като си знаеш нормалните разходи, умножавай....често се ходи на лекар и педиатър...имаш задължителни консутации за теб и бебето....понкога по две на седмица, и трябва да си много глупава, за да не ходиш и да не правиш каквото ти кажат.

Разходки на бебето всеки ден по час, час и половина, дори през зимата. Важно е! За нормалното израстване на бебето и за имунната му система....и прочие.
До годинка прохожда. Това значи, че за да се развива нормално бебето, е добре, когато е будно, някой да е наблизо и да го крепи и да го насърчава и да му говори...това е, за да се адаптира към света на възрастните и защото тогава е момента за развиване на основни умения за равновесие, умствени упражнения от рода на говор, различаване на звуци, цветове и прочие. Всяко зарязване на детето в тая възраст нарушава умственото му развитие.....та нека пак да си говорим за оставяне в ясли и кога това е в полза на детето....

Няма да споменавам болести.. Чукай на дърво детето да е здраво. Има болести, които са безумно скъпи....примери безброй, справка: ония невинни дечица, закоито се набират разни сметки за лечение в чужбина.....е, твоето ако е късметлия, на една болест ще ти харчи една две бг заплати....

Ако все пак си намериш работа в първите 1-2 години след раждането на детето....ако нямаш баба, една бавачка...babysitter....тук в бг започва от 200 лв на месец. Това на практика значи, че от момента на започване на новата ти работа ти трябва да взимаш минимум 600 лв.....от които примерно да даваш 200 за бавачка, 200 за теб самата и 200 за домашни разходи или изобщо за харчене...защото за да ходиш на работа, значи че харчиш за себе си допълнително, например транспорт, храна навън, дребни неща....но харчиш повече навън, ядеш повече и имаш повече желания и нужди. А и в къщи бебето и бавачката харчат както когато и ти си си била в къщи....и много, много телефони! Как ще чуеш как ти е съкровището, ако нямаш телефони подръка?
Почва лудешката надпревара....

Един ден детето тръгва на градина...дрангарааааааа! Такси за градина и консумативи! Почват от 45 лв нагоре....това е минимума! Отгоре има уроци...нищо в градината не е безплатно! Това е отгоре на издръжката на детето...значи редовните му месечни разходи са обикновено (и то споменавам минимумите) от 250 лв нагоре.....по-малко означава, че то не се храни добре и пълнценно, че не взема винамини и лекарства, или няма дрешки и обувки. Та какво стана от 250 лв минимум и поне 50 лв за градина? От 300 лв нагоре за едното скромно съществуване на дете на месец...в идеалната ситуация, че то не е болно, че не се пътува някъде, няма извънредни разходи и това е само за детето и персоналните му разходи. Аз не слагам в тия пари играчките...някои играчки почват от 50 нагоре....нито дъвки, глезотии, филми, водене на детски партита, рождени дни, макдоналдс и прочие. Ако смяташ да си глезиш така детето, слагай сумите отгоре.

Сложи твоята издръжка, разходите за домакинството....храна, ток, телефони, топлофикация!!!!!!!! (да ги е..ба монополистите!!!!!) и други....да не правя сега списъци....и си заформила минимум 700-800 лв на месец! Ти и детето! Добави съпруга....досега нищо не сме говорили за таткото....продположи, че той не пуши, не пие, по жени не ходи и само работи, за да снася пари.....и направи сметката над 1200 лв/месец това е минимума!

Кола? Забравх да спомена колата и разходите за бензин, държавните такси и данъци, например за кола, застраховки, данък сгради, както и кучето или котката, ако ги имате!

Оттук нататък давам дума на фантазиите какво значи да има 3 деца, домакинство за 3 деца, кола, разходите по едно по-голямо жилище.....ВЕРВАЙТЕ МИ, 3 деца в гарсониера не се гледат.....ходене ЕВЕНТУАЛНО на море или планина, бавачки......поне по 200лв/месец на всяка!!!!!! и нервите да се занимаваш с тоя катун и Ноев ковчег!!!!

По мои сметки с 3 деца - поне!!!!! 2500 лв/месец! Иначе.....гладория бате! Нема!

Училища?
Я пручете таксите на частнте училиша, почват от 200 евро нагоре....на месец. Държавните са около по 100-200 на месец...учебници, тетрадки, консумативи, телефони...смееш ли да си п-уснеш детето така....някой трябва да го води и взима.

Да...това е, за което сега се сещам. Но има много още...то и няма начин всичко да се каже с три приказки.



Тема Re: Ще ми се да узная.....нови [re: Roxana]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано21.11.04 21:31



Една бавачка излиза 500 евро на месец, независимо колко деца гледа, ако си я вземеш от чужбина (независимо дали от САЩ или от Албания) по програмите за наемане на бавачки. Деца в развитите социални демокрации се гледат лесно. Съседите, с доста по-нисък доход от нашия, си родиха четвърто детенце преди няма 10-ина дни. Живеят скромно, но децата им не са лишени от нищо.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?

Редактирано от Eдин на 21.11.04 21:32.



Тема Re: Ще ми се да узная.....нови [re: *pearl]  
Автор Roxana (Pink Panther)
Публикувано21.11.04 21:39



Забравих да спомена.

За детето ти трябва самостоятелна стая, особено когато наближи пубертета. Тогава има реална опасност, бутайки се в една стая с родители, и другите деца, да стане абсолютна каша във възпитанието. Понякога щетите са невъзвратими...няма дори да ги загатвам.

Стаята е нужна и по други причини: бебето реве, малкото пищи, котето тича навсякъде, а големият пубер надува музика.....и стените се клатят!

И друго забравих...Изплащането на жилище, мебели и домакински уреди. Добави около 500 до 1000 лв по въпроса.

Значи мебелирането на двустайно жилище варира между 3000 до 5000 лв. Дори да имаш стари мебели...да откраднеш...или да вземеш от родители...или за каквото се сетиш....имаш нужда от готварска печка, хладилник, пералня, телевизор, радио, телефон, компютър....и всичко още за което не съм се сетила. Умножи и добави тези суми....а колата? Забравих...колко струва една кола? Сама ли ще я купиш, или някой ще я подари?

Добави самата кола и данъците към нея.

Мебелите? Едно дете макар и малко значи детско легло, шкафчета...гардеробче,.....до 7-ма година бюро, компютър, още мебели...например повече шкафове и гардероби...то почва да има личен живот.....собствени вещи....вкусове.....играчки...нужда от пространство.....книги, филми, всекидневни разходи...не си мисли, че като му дадеш 2 лв за деня, за да си плати билетчетата за транспорта и закуските и да се отървеш....


Еми има и още...ама аз за това се сещам...


Като поотрасне, почват частни уроци....езици...училища....спорт....фитнес.....други занимания....вероятно от един момент нататък дискотеки....заведения....газарлък......скъпи дрешки....обувки.....приятелчета.....това още не ми е известно, но явно предстои да го науча.

Една детска стая от евтините на изплащане почва от 700 лв нагоре. Тя може да изкара детето до към пубертета, около 7-10 години. После почват реалните му нужди на по-голям човек.
Ами ако едно отраснало дете на 17-18-20 години пожелае кола, мотоциклет, университет?

Добави още 5 до 10 000 лв отгоре...зависи от желанията и нуждите на детето ти...вие ще се договорите какво може.....

Това при положение, че имаш собствено жилище.

Ако нямаш...ще го духаш...за съжаление на социолозите, които отчитат непрекъснато отрицателни демографски данни и се вайкат, защото дисертациите им са неприятни за писане....




Още не съм разбрала какво е да гледаш дете извън България.....



Тема Re: Ще ми се да узная.....нови [re: Eдин]  
Автор Roxana (Pink Panther)
Публикувано21.11.04 21:42



Ти наистина ли смяташ, че детето и разхдите му се изчерпват с една бавачка?

А останалото? Няма да яде, няма да съществува....и къде ли ще живее?

Защо за теб едно дете и разходите му се изчерпват с наемането на една бавачка?



Тема Re: Ще ми се да узная..... [re: Eдин]  
Автор Roxana (Pink Panther)
Публикувано21.11.04 21:46



Ти и жена ти гледате колко деца? Едно, две? Къде и как? Колко струва цялостната им издръжка? Разбрахме за бавачките....а другото?

Ако дадеш сметките колко горе долу струва едно дете в семейството ти и дали това е обичайната ситуация....ами остава само да разкажеш!



Тема я отиди и провери за цената на презервативите [re: Roxana]  
АвторDurex fan (Нерегистриран)
Публикувано21.11.04 22:34



За какво се втрисаш толкова и си създаваш тема, на която сама си отговаряш.
Три деца, бавачки, грижи и т.н.
Който ги има, ще трябва да ги гледа или да ги прати да заработят за прехраната си.
Ти като имаш едно и го намираш за толкова скъпо, защо не провериш за цената на презервативите вместо това.
Винаги може да се инвестира в пакет DUREX за 50-90 евроцента на презерватив
и останалите пари да се харчат по личен избор, а не по задължение - за бавачки, градина, помагала, частни уроци на учители и мн. др.

Тук има една българка с три деца. Проблемът е решила много просто. Взела си е детегледачка - нелегална българка, която не знае никакви други езици и няма къде да избяга, живее у тях на 24 часово разположение, а тя /майката/ си ходи на работа и заработва достатъчно за храна, напитки, памперси и др. Бащата осигурява пари за наема, колата и др.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.