Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:44 01.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Стопяем предпазител  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано07.04.14 21:29



Беше подхвърлено, че имало проблем да се слага стопяем предпазител в изхода на импулсно захранване.
Някой може ли да обясни в какво се състои проблема, ако има такъв.
За бързодействие ли става въпрос, или за нещо друго?

За да не пускам отделна тема, сещам се за още един въпрос, на който и сам съм намерил някактв отговор, но не достатъчно задълбочен. Става въпрос за грец. По фабричните схеми често слагат кондензатори от порядъка на десетки nf до 100-200 nf паралелно на диодите. Особено в аудио апаратура, телевизори.

Ефектът ако ги няма е обикновено един характетен брум в звука. Сега се замислям, че тия кондензатори ги слагат най-често при трансформаторни захранвания. При импулсни не се сещам да съм виждал.
Та въпросът е каква е точно задачата на тези кондензатори. В никоя книга не съм видял обяснение. Но не ги слагат ей така.
Обяснение, че филтрират нещо приемам само с подробно обяснение какво и как. Как се изчислява кплко да са кондензаторите (капацитет).

Моето обяснение е, че ако захраняането е с трансформатор, в момента на зареждането на филтровия кондензатор след греца пиковият ток насища магнитопровода и това вкарва брум. И тези кондензатори по някакъв начин филтрират тези резки пикове на тока. Има и друго. При германиев или селенов изправител, кондензатори не се слагат, и смущения и брум няма. Не коментираме дали някой днес използва такива. Единствената разлика, която може да е от значение в случая е по-малкия пад в права посока.

Ако някой има да каже нещо смислено по темите, да заповяда. Простотиите и спама, моля не тук.

Редактирано от Chasing Rabbits на 07.04.14 21:31.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано07.04.14 22:53



Кондензаторите се слагат до чипа с цел да затихнат смущенията по платката за да не смущава чипа от друг чип по платката или от схемното решение. В промишлените контрплери се монтират специални филтри които не са никак евтини. Обикновенно са към 100 н зависи от схемното решение.
Предпазитела със стопяема жичка не се слага на изхода заради бързодействието в смисъл че докато изгори жичката транзистора вече е опукал! По схемно решение или трябва да се намали честотата или да се изключи работата на ШИМ и пак зависи в повечето случаи се намаля честотата.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано08.04.14 06:46



Кондензаторите се слагат до чипа с цел да затихнат смущенията по платката за да не смущава чипа от друг чип по платката или от схемното решение.
Къде видя да говоря за чип?
Въпросът беше за кондензатори, 4 на брой, паралелно на всеки от диодите на греца. Нищо общо с класическите филтрови кондензатори по захранването. Точно тези дето са до чипа се слагат най-вече за да компенсират паразитната индуктивност на захранващите писти и проводници. Т.е. за да има чипа "късо" по променлив ток захранване. Естествено така и смущения се филтрират. Но най важното е захранването да е шунтирано по променлив ток, и то за колкото може по високи честоти.
Колкото до бързодействието на стопяемите предпазители, има бързи такива, но не съм задълбавал колко бързи. А и като изгори транзистора, все нещо трябва да спре тока, че да не се запали платката.

Редактирано от Chasing Rabbits на 08.04.14 07:10.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано08.04.14 07:43



Диодите, а и предпазители прекъсват токове.
А токове с реактивни съставки не се "късат" лесно.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано08.04.14 12:36



Има си и предпазител на входа на блока но тези за луничките по евтините нямат.
За

ли питаш грешно съм разбрал, и аз не знам по късно ще я прочета.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано08.04.14 13:37



Да, за това.
Колкото до предпазителите - аз затова уважавам англичаните. Те имат стопяем предпазител във всеки щепсел. Да не говорим, че щепселите им са далеч по-надеждно направени в сравнение с нашето "шуко" или "шоко", дори не съм сигурен как е правилно. Т.е. като пише там 16 ампера, издържа 16 ампера. Нашенските, може и да издържат 16 ампера, но не се знае колко дълго преди да нагорят, освен ако не са някои много скъпи и качествени, но пак имам съмнение от личен опит. Другото им предимство е запазване на фазата, т.е. не могат да се въртят и фазата и неутралата да си сменят местата. Може би само френския вариант на шуко е донякъде по-свестен, т.е. този с щифт за заземителния проводник (всички компютърни кабели са с щепсел, позволяващ включване в такъв френски контакт) , при тях също се запазва позицията на фазата, тъй като не могат да се обръщат.
Както и да е, отплеснах се.

П.С. Прочетох всичко написано във форума, но нито едно предложено обяснение не е вярно и мога да го оборя с лекота. Лошото е, че и аз не мога да дам обяснение, което да ми харесва и да е научно издържано.

Редактирано от Chasing Rabbits на 08.04.14 13:43.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано08.04.14 14:58



Както вече споменах в една друга тема, има стари импулсни захранвания с фабрични предпазители в изходите. Причината за използването им е слабите технологии от зората на този вид захранване - те наистина нямат електронна защита по напрежение (супервайзор, надзирател), която да следи за промени в потенциалите на изходите (по които пък косвено се съди за тока). Даже не са и с ШИМ чип а с блокинггенератор в дискретно изпълнение. Такива вече отдавна няма, последното такова, което ми се намираше, вече е за скрап (от време на време минават едни мургави събратя покрай дома, давам им чат-пат по някоя платка). С развитието на схемите в тази област всичко става компактно и по-надеждно, бързодействието на електронната защита по претоварване е неоспоримо, затова практически стопяемите предпазители са изместени от много по надеждните и компактни електронни защити с компаратори, вградени в ШИМ-а или отделно от него (все още се срещат такива с външни). И въпреки това има оперативни захранващи блокове (24V), предназначени за еврошина (за табла) на реномирани производители (АВВ), които съветват при няколко токови кръга, те (захранванията) да се подсигурят именно със стопяеми предпазители.
Тук си позволявам да не се съглася с господина, компютърният блок, който преправих за винтоверт, вече няколко пъти му е гръмнал предпазителя (човекът, на когото е, е доста импулсивен в строителната работа) в изхода, без каквито и да било поражения върху електрониката, ако е подбран правилно, наличието му не е проблем. Транзисторите няма как да гръмнат при изпълнено преждепосоченото условие, най-малкото са сметнати с достатъчно аванс, да не говорим, че управляват именно импулсен поток със сравнително висока честота (40-80kHz, има на повече, има и на по-малко), безпроблемното натоварване може да е в пъти по-голямо, отколкото при линейна схема. Относно кондензаторите, срещат се във всички ключови захранвания, където се иска чистота на сигнала. Капацитетът на кондензаторите, мисля, говори повече от ясно за предназначението им - високочестотни паразитни съставки (като се има предвид формулата за реактивното им съпротивление). Кондензаторът след греца е изглаждащ, не филтров. Филтриращи са тези, които отстраняват нежеланото от един сигнал (като паралелните на диодите).

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от Thomas J Watson на 08.04.14 15:03.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано08.04.14 15:17



П.С. Прочетох всичко написано във форума, но нито едно предложено обяснение не е вярно и мога да го оборя с лекота.

Обяснение относно кое - стопяем предпазител в щепсела, 16-те ампера или обръщането на щепсела?



Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано08.04.14 16:44



При 40кHz и на горе имало запас? Това да не е мазето на баба ти при 15А ток?
А и за техника която ще и гори постояно предпазитела да ме извиниш ама просто не си свършил работа на човека!
Да го наречем компромисен вариант.





Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано08.04.14 16:59



Тия джаджи имат сериозна реактивна компонента в хармониците, пичове!



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано08.04.14 18:10



Кондензаторите паралелно на диодите в греца.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано08.04.14 18:23



Кондензаторът след греца е изглаждащ, не филтров. Филтриращи са тези, които отстраняват нежеланото от един сигнал (като паралелните на диодите).
Е хайде щом си се хванал за думата, да кажем, че няма разлика между филтров и изглаждащ в случая. Изглаждащият какво изглажда? Дрехи, бельо?
Филтрира хармониците, оставя само нулевия, т.е. постоянната съставка, (или поне в идеализирания случай го прави) което го прави филтров, или по друг начин казано, изглажда формата на напрежението в изхода си, което е еквивалентно.
Съгласен? И аз съм инженер.
И другата основна функцията на всеки кондензатор паралелно на захранването е да шунтира захранването по променлив ток. Както и да отдава заредената в него енергия към консуматора, в моментите, когато изправеното напрежение от изправителя е по-ниско от изгладеното от кондензатора, което е от 0V до пиковото на синусоидата Umax. (приблизително)
Колкото до филтриращата функция на кондензаторите паралелно на диодите в греца, със сигурност е филтрираща, но това е замазване, бягане от конкретен отговор. Общи приказки. За филтровия или изглаждащ кондензатор мога да кажа, посоча, начертая времедиаграма и всичко там е ясно. Но за тези? Всички казват - а, те са филтрови, и се сменя темата.
Какво точно филтрират и защо? Искам конкретене отговор.

П.С. Намерих един отговор, който е шантав, и може да се окаже верен. А именно, че се получава някакъв резонанс с капацитета на диода, и проводниците около греца, който резонанс именно вкарва "пържене" в звука, ако устройството е звуков усилвател примерно. А с тези кондензатори се сваля резонансната честота до толкова, че да не оказва влияние като смущение. Имаше и теория, че колкото е по-бърз диода, толкова повече вкарва такива смущения, докато "по-меките" германиеви или селенови изправители с по-ниско напрежение на отпушване и по-бавно превключване не вкарват тези смущения, което се връзва с практиката, но пак е малко "замазване" с опашката.

А сега тук конкретно към теб един въпрос - понеже се занимаваш с ремонт на компютри. Имам един лаптоп, който от време на време ми дава артефакти на неговия си дисплей. Много приличат като на артефакти, свързани с проблем с графичния процесор. Обаче - първо като го вържа към външнен монитор през DVI картинката на външния монитор е без забележки, и второ, като понатисна малко дисплея на лаптопа, или пластмасовата рамка около него, сякаш изчезват за известно време и после пак се появяват.
Някакви насоки да ми дадеш? Лош контакт в лентов кабел или конектор ли да търся, или все пак проблема е в графичния процесор? Хубаво е човек като вземе да обяснява нещо, и му идват идеи. Сега се сещам да включа външния монитор през VGA кабел, така ще съм сигурен дали проблема е в LCD дисплея на лаптопа.

Редактирано от Chasing Rabbits на 08.04.14 18:36.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Timo]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано08.04.14 18:33



Както обикновено, пак не си в час, но вече съм ти свикнал, нормално е за теб.



Малко суха информация. Транзистор 2SC4242 (същият го има и в блоковете на Олег Иванов) който е един от най-използваните в първичния тракт в компютърните захранвания има максимален колекторен ток 7А (пиков 14А) и транзитна честота 20 MHz. Какво е транзитна честота, оставям на теб да се сетиш, краставичарю.

А и за техника която ще и гори постояно предпазитела да ме извиниш ама просто не си свършил работа на човека!

За твое сведение му предложих да му го направя именно с корекция на ОВ към усилвателя на грешката, за да се доближава максимално до характеристиките на батерията - при натоварване да има пад на напрежението и обратно. Той си го избра с предпазител, много сложно щяло да стане, нямал време, разни такива аргументировки, клиентът винаги има право. Да не говорим, че това става едва при максимална стойност (15) на механичната защита и задържане по-дълго време в блокирано положение.

Да го наречем компромисен вариант.

Именно, решението с предпазител не е свързано с това, дали става или не, а с колко време разполагам да го направя, а за съжаление времето е това, което никога нямам.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано08.04.14 19:36



Хей-хей-хей, насреща ми не е Тимо, разговарям с културен, образован и свестен човек, който иска да разбере нещо (иначе защо би задавал въпрос?).
Поред на номерата:
Е хайде щом си се хванал за думата, да кажем, че няма разлика между филтров и изглаждащ в случая. Изглаждащият какво изглажда? Дрехи, бельо?

Изглажда флуктуациите на едно- или двуполупериодно изправения сигнал.
Зарежда се по преден фронт и се разрежда по заден, като се избира правопропорционално на тока и обратно на напрежението. Навсякъде се нарича изглаждащ кондензатор, даже и в западната литература (smoothing capacitor).
Съгласен?
Почти.
И аз съм инженер.
Радвам се, стига да не внасяш някакъв подтекст във всичко това.
Колкото до филтриращата функция на кондензаторите паралелно на диодите в греца, със сигурност е филтрираща, но това е замазване, бягане от конкретен отговор. Общи приказки. За филтровия или изглаждащ кондензатор мога да кажа, посоча, начертая времедиаграма и всичко там е ясно. Но за тези? Всички казват - а, те са филтрови, и се сменя темата.
Какво точно филтрират и защо? Искам конкретене отговор.

Ако беше заявил че искаш подробен отговор, със сигурност щеше да получиш такъв. Бягане от темата/конкретен отговор?! Не и от мен, драги!



В общи линии, това което си намерил е вярно - бариерният капацитет на изправителния диод се изменя много рязко (след завършване на възстановяването на прехода, веднага след спиране на провеждането). Това, комбинирано с индуктивен елемент води до резки ВЧ осцилации, с голяма амплитуда, известни някъде като дрънкане (ringing). С добавяне на кондензатор, той се явява паралелно свързан на барерния капаците на диода - резонансната честота на паразитните пулсации спада по този начин до НЧ, където ефекта от тях вече е незначителен. В някои литератури тези кондензатори се наричат демпферни а в някои схеми се използват и в комбинация с резистори (т.е. образувани са RC звена).
Имаше и теория, че колкото е по-бърз диода, толкова повече вкарва такива смущения
Така е, бариерният капацитет на бързо-възстановяващите се (fast-recoverying) диоди е по-малък, резонансната честота е по-голяма, оттам и ефекта от смущенията. На такива се слагат кондензатори с по-голям капацитет, отколкото на "по-бавните диоди".
А сега тук конкретно към теб един въпрос - понеже се занимаваш с ремонт на компютри. Имам един лаптоп, който от време на време ми дава артефакти на неговия си дисплей. Много приличат като на артефакти, свързани с проблем с графичния процесор. Обаче - първо като го вържа към външнен монитор през DVI картинката на външния монитор е без забележки, и второ, като понатисна малко дисплея на лаптопа, или пластмасовата рамка около него, сякаш изчезват за известно време и после пак се появяват.
Така, както го обясняваш, изглежда като лошо контактуване на LCD матрицата с LVDS шината, която предава видеосигнала към нея. Има различни начини за връзка на матрицата (самата тя е тънък гъвкав филм) с интерфейса в дисплея - с графитни подложки и с тънък лентов кабел в слот. Адресацията на пикселите се нарушава при разместване на контактите, което пък води до най-различни, произволни на пръв поглед, малфункции в картината (както искаш така ги наречи). Ако след включване на видеокартата към външен монитор всичко е наред, видеопроцесорът отпада като причина, тъй като и двата видеоизхода (LVDS на дисплея и външен VGA) водят началото си от него. Щом имаш добра картина през външния изход - ще ровим в дисплея.

Поздрави!

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Тема Тук са поразвили темата:нови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано08.04.14 20:07







Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано08.04.14 21:30



Изглажда флуктуациите на едно- или двуполупериодно изправения сигнал.
Зарежда се по преден фронт и се разрежда по заден, като се избира правопропорционално на тока и обратно на напрежението. Навсякъде се нарича изглаждащ кондензатор, даже и в западната литература (smoothing capacitor).

Не бих ги нарекъл точно флуктуации. Флуктуациите ги свързвам със шум или случаен сигнал, тук става въпрос за строго периодично изменящо се напрежение. Правопропорционално на тока, съгласен, за напрежението, зависи пак от тока. Зависи и от допустимия коефициент на пулсациите.

За самата терминология, аз съм свикнал да го наричам филтров кондензатор, а и така съм го учил, а и мисля обясних, че имам основание за това. Нямам проблем да се нарича и изглаждащ.

Радвам се, стига да не внасяш някакъв подтекст във всичко това.
Не, няма подтекст.

Ако беше заявил че искаш подробен отговор, със сигурност щеше да получиш такъв. Бягане от темата/конкретен отговор?! Не и от мен, драги!
Мисля че го написах още в първия пост, но няма значение.

Обяснението ти за кондензаторите, паралелно на диодите в греца го приемам. Също така наистина понякога се използва комбинация от R и C.
Този термин ringing къде си го срещал? И изобщо това обяснение в каква литература си го видял?
За пръв път с този проблем се сблъсках преди доста години, когато ми подариха безжичен домашен телефон, от онези на 27 мегахерца, който се захранваше от някакъв адаптер, и бръмчеше отвратително, докато не счупих адаптера и не запоих 4 кондензатора направо върху диодите на греца.
След това попитах преподавателя ми по ТЗУ за обяснение, но той, за съжаление не можа да ми даде смислен отговор тогава, и за мен си остана нещо, което да ме гложди, да имам някакви подозрения и теории, но без категоричен отговор.

За лаптопа благодаря, и моето мнение е такова, но все пак имах известни подозрения, тъй като примерно мога да имам два дисплея 1 и 2 от видеокартата, следователно за единия дисплей би могло теоретично да има някакъв проблем с част от видеопаметта, някакви такива мисли ми се въртяха в главата.

С ремонт на компютри съм се занимавал най-често доколкото да сменя издути кондензатори по дънна платка. Всъщност и други ремонти съм правил, но не съм наясно с всичко в подробности, и не следя всички новости. Човек не може да разбира от всичко, а на мен ми се е налагало да разбирам от много неща и практически да се справям с проблеми. Като се почне от специализирани видеосървъри за повторение на спортни събития насред полето, и с подръчни средства, излъчване на сигнал до спътник на 14 и 30 GHz, и се стигне до оправяне с енергетични проблеми до ниво ниско напрежение и токове до около 200-300 ампера, заземления и дизелови генератори.

Поздрави

Редактирано от Chasing Rabbits на 08.04.14 21:34.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано09.04.14 15:14



В интерес на истината, за първи път чух от теб, изглаждащият кондензатор да има нещо (каквото и да е) общо с хармониците, разрових се даже и в учебниците си по ТЗУ от ВМЕИ-то, но никъде няма обяснения за него, свързани по един или друг начин с филтриране на нежелани съставки от сигнала след изправителя. Бих те помолил да покажеш (ако е възможно) къде си ги виждал тези неща, заинтригува ме, може пък да науча нещо ново. Навсякъде при разглеждане действието на този елемент, обясненията са свързани с получаването на "плато" между импулсите 100Hz изправен сигнал, с цел характеристиката да се доближи колкото е възможно повече до тази на правия ток, при изчислението му се вземат само изходни параметри, които нямат нищо общо с хармоничните съставки. В този ред на мисли, кондензаторът не филтрира, тъй като не премахва съставка от сигнала след себе се. Филтров е един кондензатор в честотен филтър на озвучително тяло, например. Преди филтъра има сигнал от целия спектър, след него само звук с честота, кочто той порпуска.
Флуктуации не е съвсем коректно употребено от моя страна, тук нещата вече се свързват с употребата на тази чуждица в езика ни, да така е свързва се повече с наличието на случайни сигнали, отклонения от нормата.
Терминът ringing го има в специализираната литература от западни автори по темата с изчисление на ключови токозахранвания, пример за такава е Simplified Design of Switching Power Supplies, John Lenk, 2003 г.. Терминът е повече полупрофесионален и има за цел да внесе бърза яснота относно ефекта, без да се налагат подробни обяснения.

Мисля че го написах още в първия пост, но няма значение.

Извинявам се за което.

Обяснението ти за кондензаторите, паралелно на диодите в греца го приемам.

Така съм го учил, а и си е точно така. Друго обяснение не би било правдоподобно по същата причина поради която това е. Последно видях този подход в един телевизор, който ремонтирах преди месец, 4 броя 1nF/1kV.

За лаптопа благодаря, и моето мнение е такова, но все пак имах известни подозрения, тъй като примерно мога да имам два дисплея 1 и 2 от видеокартата, следователно за единия дисплей би могло теоретично да има някакъв проблем с част от видеопаметта, някакви такива мисли ми се въртяха в главата.

С видеопаметта работи единствено видеопроцесорът, няма такова нещо като видеопамет за единия изход и за другия, тя най-малкото няма нищо общо с видеоизходите, свързана е на DDR5 (за последните версии) с контролера на паметта във видеочипа, който в този случай е вграден в него. LVDS шината се използва единствено за скоростна цифрова връзка до дисплея, тъй като разстоянието от дъното дотам и подвижната връзка просто не позволяват ползването на друг способ, въпреки че има и изключения, но те са малко. Тук нямаше да е зле да посочиш и точната марка и модел за по-ясно. Ако ще отваряш дисплея, много внимавай с матрицата, малко им трябва на пикселите да се разтекат и директно я хвърляш.

Със сървъри се разправям редовно, в общината имат 2 локални бази данни, последния път бяха ударени от пренапрежение, леки повреди и няколко гръмнали суича, както и лек срив във софтуера. И двата са НР, на много години са и все още са пушки отвсякъде.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от Thomas J Watson на 09.04.14 16:33.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.04.14 17:32



Не помня точно къде съм го видял, но ще потърся в учебниците и аз.
Но и без да търся, мога да ти кажа, че при пълно, двупътно изправяне формата на напрежението е полусинусоиди, които представляват периодичен сигнал с период T/2, ако приемем, че T е периодът на синусоидата преди да мине през изправителя. Т.е. при честота на синусоидата 50 Hz, след изправителя ще е 100 Hz.
Този периодичен сигнал съвсем лесно може да се разложи в ред на Фурие.
Като всеки член на реда представлява хармоник. Наличието на нулев хармоник и неговата стойност отговарят на постоянна съставна в сигнала, което е и целта на изправянето. Преди изправянето нулевият хармоник би трябвало да е 0.
Редът в случая има вида
f(t)=2U/pi(1+2/3cos2wt-2/15cos4wt+2/35cos6wt-...)
Където U e амплитудата на синусоидата, също може да се бележи Uo или Ao.
pi; е числото пи, а w би трябвало да е омега, кръговата честота, w=2(pi)f
именно първата съставка в скобите, която е 1, или ако се разкрият скобите ще е 2U/pi отговаря амплитудата на нулевият хармоник, или на постоянната съставна, която в случая единствено ни интересува. Другите хармоници трябва да се филтрират, да ги няма, за да е равна формата на напрежението след изправителя, да се доближава до това от батерия.
Ето тук има илюстрация на това което казвам - формата на напрежението във времевата област, и амплитудите и фазите на хармониците в честотна област.


Ето и тук го има на страница 15 от документа.



И точно това върши филтровият или изглаждащият кондензатор. Той филтрира хармониците, като оставя само постоянната съставна. Говорим разбира се за идеализиран вариант, на практика знаеш, че винаги в изхода има пулсации, които са толкова повече, колкото е по-малък капацитета на кондензатора, и колкото е по-голям тока в товара.

Обаче на мен ми стана интересно, че ти си учил за тези кондензатори паралелно на диодите. Би ли ми казал в кой учебник или книга го пише това? Цитираната от теб книга на Джон Ленк мисля я имах някъде в електронен вариант, но не съм сигурен дали не я загубих последно като ми се прецака един хард диск, който още не мога да прежаля, и който смятах да го сложа в раид масив, понеже ми е ценен, но докато се мотах, диска си замина.

За видеопаметта - нямах предвид, че има отделно за единия и за другия изход. По-скоро допусках, че се ползват различни области от адресното пространство на тази памет за различни цели, т.е. допусках, че може за единият дисплей да се ползва различна област от видео паметта, но както казах, не съм наясно с архитектурана на съвременните видеопроцесори.

Редактирано от Chasing Rabbits на 09.04.14 19:48.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.04.14 17:46



Първият учебник по ТЗУ който ми попадна е доста стар, при това за техникумите - от 1988 година, на Б.Танчев, М.Игнатов, А. Маноилов,
на страница 83 пише - C- капацитетът на филтровия кондензатор.
Може би просто сега се ползва повече взаимстване от англоезичната литература, и там сигурно се нарича изглаждащ, затова и ти така си го учил, а аз си го знам като филтров, просто съм от това поколение, което сега е малко над 40 години.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.04.14 21:01



Пропуснах да напиша - лаптопа е Acer TravelMate 6593



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано09.04.14 21:13



Този, който имам аз е за ВУЗ, от 2001г. на Клисарски и Танчев, в материала въпросният кондензатор е представен точно като изглаждащ, но това явно няма никакво значение. Също така, никъде не се споменава каквото и да било относно блокиране на хармоници, под каквато и да било форма. Явно наистина различните поколения се възпитават по различен начин, което е жалко. Аз съм на 34 в момента, в университета бях 1998-2003. Не знам на какво основание принципи, които винаги са били едни и същи и са винаги валидни (най-малкото законите, на които почиват винаги са били едни и същи), се представят по различен начин през годините.
Направих нещо друго - поиграх си да сглобя набързо един мрежов траф, грец и филтров/изглаждащ кондензатор с различни стойности. На осцилоскопа имам опция спектрален анализ, без кондензатора хармониците от ниските стойности (3-ти, 5-ти, 7-ми) се виждат идеално при разбора. С кондензатор 1000uF си ги има пак, с 2/3RMS от стойността без кондензатор. Явно има смисъл в това, както и да е, не бих разчитал на един кондензатор да ми пъди хармониците. Учили са ме, че такива се пъдят със съставни филтри (LC и RC), като най-простият начин е със серийна индуктивност (по една във всяка линия) на общ магнитопровод (choke, дросел). Индуктивното съпротивление расте с честотата, затова висшите хармоници отслабват. Подобно е действието на феритните пръстени по кабелите, станали обект на една друга тема. Такива се срещат навсякъде. Тук е мястото да спомена нещо по-конкретно - специално в компютърните блокове, по-реномираните производители наистина полагат усилия за качеството на енергията в изхода. В един FSP Group (или Fortron, както са по-известни) освен тази индуктивност има и цял band-pass филтър и кондензаторчета, паралелно на диодите. В по-кучите марки (Delux, Genius, да не засегна някой, но си е така), въпросните места са предвидени на платката, но са замостени. Какво се наблюдава в изхода на такива, можеш сам да предположиш. Относно дрънкането, ето материал (на английски естествено), където е обяснено просто:


Относно виеопаметта, няма такова нещо, адресирането и е оптимизирано с цел максимално бързодействие, без оглед на това коя област за какво е. При проблеми с видеопаметта (било адресиране, било четене), проблемите се виждат във всички видеоизходи.
Поздрави!

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от Thomas J Watson на 09.04.14 21:50.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано09.04.14 21:18



Ако искаш, дай e-mail да ти пратя сервизния мануал на лаптопа, имам го. Всичко е обяснено как се разглобява, ако речеш да го отваряш.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.


Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.04.14 21:57



Имаш лично съобщение с мейла ми. Мерси за сервизното описание.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.04.14 22:09



И аз не знам защо. Ти къде си завършил?
Може би по мое време повече се задълбаваше в теория и формули, къде смислено, къде за да звучи по-научно.
Но така или иначе спектрален анализ, редове на Фурие, преобтазуване на Фурие и Лаплас няма как да не сте учили.
Ние тези неща ги учихме в няколко различни дисциплини.
Понеже не ми достига вече място вкъщи, всички почти учебници и книги които рядко ми трябват ги архивирах в кашони в мазето и сега не ми се вадят.
Но ще разровя това онова като имам време.
В този учебник, който споменаваш описани ли са импулсните захранвания?



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано09.04.14 22:23



ВМЕИ-Варна, Компютърни системи и технологии (сега вече може да е сменено). Учили сме ги, и то как! Повече е наблегнато на индивидуалният педагогически усет на авторите, отколкото към практично представяне на материала - дори според доц. Антонов нещата е можело да бъдат доста по-добре изложени. На мнение съм че по отношение на качеството на учебния материал се наблюдава известна деградация през годините, особено в периода след демокрацията (то в кое ли вече не е така?!), това далеч не е само мое мнение. Моите са на видно място в лабораторията ми. Поръчах си специален шкаф за тях даже.

Но пък едва вчера отворих един.
Имаш поща.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.04.14 23:12



Да, деградация има. Аз съм завършил ВМЕИ София, сега ТУ-София.
Специалността беше радио и телевизионна техника и технологии.
Сега вече няма такава специалност, мисля водят ги някакви телекомуникации.
Някъде към 2000-2001 записах втора специалност задочно компютърни системи и технологии, изкарах две години и не я завърших.
Не я завърших защото установих, че няма полза никаква. Преподавателите се бяха обърнали на продавачи на собствените си учебници, и нищо друго не ги интересуваше.
На лекции ги питам нещо, което не ми е ясно - те ми казват - прочети си го в учебника, там всичко е обяснено. Казвам - добре, ето го учебника, купил съм си го, не е проблем, а сега моля ми обяснете това, което питам, защото и в учебника е по същия начин неясно. Отговорът е същият - виж в учебника, там е всичко.
Е, аз ако ще си чета сам вкъщи, мога да го правя и без тях. Дипломата за второ висше не ми е необходима.

Нивото и на студентите беше доста по-зле от преди. Като си спомня как се изкарваше изпит по някоя от математиките когато бях редовен студент. Трябваше да знаеш всичко и да си си решил задачите за да ти се пише 3. И имахме уважение към преподавателите, и то беше оправдано, те го заслужаваха, или поне повечето.

Но това си е всеобща тенденция към опростачаване, неграмотност и простотия на населението, което е целенасочено - прости и необразовани хора по-лесно се управляват и манипулират.

Все пак, въпреки всичко и сега има много свестни и кадърни хора, мислещи, компетентни и с опит.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано10.04.14 03:29



" Става въпрос за грец. По фабричните схеми често слагат кондензатори от порядъка на десетки nf до 100-200 nf паралелно на диодите. Особено в аудио апаратура, телевизори.

Ефектът ако ги няма е обикновено един характетен брум в звука. Сега се замислям, че тия кондензатори ги слагат най-често при трансформаторни захранвания." Когато радио не е с идеални антена и

земно греца внася "адитивен брум".Паразитна АМ от отпушващия се диод.С кондензатора се избягва,а отделно диода е по усточив при преходни процеси



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано10.04.14 07:52



Да, ТУ, така му викат вече. Не съм се нахвърлял на повече от една специалност, най-малкото имам и средно специално по същото направление. Моята си я има същата.
То след демокрацията навсякъде всички гледат първо собствената си изгода - то в здравеопазването икономическите интереси са пред човешкото здраве, какво останало за образованието?!
Такова отношение аз лично от моите преподаватели не съм срещал - всичко ми е било обяснявано, нагледно и разбираемо, даже съм учил и от учебници, които не са писани от преподавателите (каквато е масовата практика).
Нивото на студентите сега е най-зле. Това сегашното не учене, това е нещо средно между бизнес отношения студенти/професори и уплътняване на времето с лекции (покрай другото). Аз отидох там с ясното съзнание какво искам от живота и нагласата да го постигна. Мил съм чинии за някой лев. Това са неща, които винаги някой ден се изплащат.
Тенденцията е много по-плачевна, не само във висшето образование, във всички курсове на обучение вече е така. Като гледам какви новини излизат в медиите относно това:





Управлението и манипулирането е едно на ръка, такива хора нямат определена цел в живота (или ако имат, тя далеч не свързана с образование и реализация), нямат основни познания и умения, необходими за справяне с житейските трудности, не умеят да правят правилни преценки в никой аспект (тук въобще не говоря за професионални знания и умения, става въпрос за основното и най-важното, училището не учи само на четене и смятане).
Да, прав си, даже в малкият ни градец имам такива колеги и приятели, хора, на които да бъдеш и само познат е чест.

Поздрави!

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от Thomas J Watson на 10.04.14 08:06.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Totopet]  
Автор vangnay (непознат )
Публикувано10.04.14 09:17



Мисля, че в случая по-скоро се касае за ефект на "запушващия се диод", т.е. за паразитни осцилации по време на безтоковата пауза през изправителната група.
Логично може да се предположи, че колкото по-висок е прага на отпушване/запушване на диода и колкото е по-високо съпротивлението в обратна посока, толкова по-осезаем е ефекта.
Това е и причината, мисля, при изправители с германиеви диоди, имащи много нисък праг, хеле пък при селеновите,( които освен това имат съпротивление в обратна посока измервано с килооми) да не се поставят такива кондензатори. Целта на тези допълнително сложени кондензатори, може би, е да няма отвесен или много стръмен заден фронт, който при реда на Фурие достига висшите хармоници с голяма амплитуда.
Относно втория дебатиран предмет - филтриращ/изглаждащ кондензатор и двамата основни участници са прави, но разликите идват разликата в годините.
По своята същност този кондензатор е точно филтров, като в оригиналното му изпълнение (лампови захранвания преди 60-80 години) във филтриращата група е бил включен и нискочестотен дросел. Точно със съвместната работа на капацитивната и индуктивна енергия на филтърната група са постигани добри резултати с кондензатори с не особено голям капацитет (не е имало по-голями - технологични възможности) и е успявала да постигне добър фактор на потискане/филтруване на всички честоти различни от 0.

ПП: Може и да бъркам терминологията или да съм написал някоя глупост, но ще ми простите - все пак съм само един продавач в плод и зеленчук и тези неща съм ги чел в популярната литература.

Редактирано от vangnay на 10.04.14 09:18.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: vangnay]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано10.04.14 09:51



Мисля, че в случая по-скоро се касае за ефект на "запушващия се диод"

Да, точно, така съм посочил и аз.

Това е и причината, мисля, при изправители с германиеви диоди, имащи много нисък праг, хеле пък при селеновите,( които освен това имат съпротивление в обратна посока измервано с килооми) да не се поставят такива кондензатори. Целта на тези допълнително сложени кондензатори, може би, е да няма отвесен или много стръмен заден фронт, който при реда на Фурие достига висшите хармоници с голяма амплитуда.
Относно втория дебатиран предмет - филтриращ/изглаждащ кондензатор и двамата основни участници са прави, но разликите идват разликата в годините.


Да, прагът не е така рязък там, особено за селеновите вентили, обратният им ток направо си е значителен в сравнение със силициевите диоди.
Капацитетът на p-n прехода на диода вече се променя, паралелно включеният кондензатор го увеличава, резонансната честота на образуваната паразитна верига намалява.
Така е с висшите хармоници.
В употреба с дросел вече направо си имаме LC-филтър. Същите дросели си ги има масово и сега.

ПП: Може и да бъркам терминологията или да съм написал някоя глупост, но ще ми простите - все пак съм само един продавач в плод и зеленчук и тези неща съм ги чел в популярната литература.

Като за продавач в плод и зеленчук си доста добре запознат с тези неща. Радвам се че има хора които влизат в тази материя само от литературата.

Това са абстрактни неща, на човек му е вродено да опознава света и да се учи от това, което приема със сетивата си - зрение, слух. Всичко останало, което трябва да се разбере "по втория начин" (под втори начин имам предвид други неща!), вече създава някакво първосигнално чувство за сложност и в някои случаи - преднагласа за невъзможност по отношение на вникването в нещата (Аеее, това е много сложно, не е за мен, кой ги измисля тия глупости!, или нещо от рода). Първият път, когато прескочиш тази бариера, чувствата са смесени - щастие, повишено самочувствие, повече увереност, защо не и гордост със самия себе?!).

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано13.04.14 13:30



Нещо интересно....





Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Timo]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано13.04.14 16:37



От предложеното тук решение виждам R1-Реотан , Две три Бомби Като в Хирошима с означение - C .

п.с. Най-после и аз да излплюя някоя гупост !

.

"Тока е сила невидима и тайна кат де барне ти е.... пу.... майна !

Редактирано от ramzes1977 на 13.04.14 16:39.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано14.04.14 02:15



Мда. Интересно решение наистина.
Единственото, което не мога да си обясня е, защо са свързали диодите като в грец, вместо просто два по два последователно в противоположни посоки.
Т.е. за мен същата работа щеше да се върши ако бяха свързани поотделно катод D1 към анод D4, и катод D2 към анод D3.
Също така варисторите 20N391K неясно защо са означени на схемата като да имат някакви диодни свойства, т.е. дадена им е посока, а това са си обикновени варистори, които се слагат по захранванията за защита от пренапрежение. По същата причина щеше да е все едно ако бяха поставили един такъв варистор с подходящо напрежение на сработване, вместо два последователно.
Заради това, което си говорихме в темата, можеше да шунтират диодите с някакви кондензатори, все пак това е аудио усилвател, при това от т.нар. Hi-End.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано14.04.14 11:29



Темата се е разводнила до безбожие по стара традиция на форума, дори нямах нерви да дочета всички мнения и дали някой е дал точното обяснение на смисъла на тези кондензатори паралелно на всеки диод от схемата грец. Така че моля да ме извините ако някой преди мен вече го е обяснил.
Та когато моментното напрежение на вторичната намотка на трансформатора стане по-високо от напрежението до което в момента е зареден (се е разредил) филтровия електролитен кондензатор се отпушва двойка диоди от мостовия изправител през които протича ток който дозарежда електролитния кондензатор. продължителността на протичането, както и големината на този ток зависят от стойността на филтровия електролитен кондензатор, от товарния ток и вътрешното съпротивление на вторичната намотка на трансформатора, но винаги този ток е в пъти по-голям от товарния ток. Когато мине върха на синусоидата и вторичното напрежение започне да спада двойката диоди се запушва рязко (поради голямата стръмност на характеристиката на силициевите изправителни диоди). Това води до рязко прекъсване на вторичния ток и в колебателния контур образуван от разсеяната индуктивност на вторичната намотка, и капацитета на преходите на запушените диоди възниква колебателен процес чиято честота е висока (няколко мегахерца). Това генерира за кратък период от време широкоспектърни смущения при всяко запушване на двойка диоди. Тези смущения най-много влияят на радиоприемниците (особено тези с амплитудна модулация) и при тях е задължително поставянето на такива кондензатори. При нискочестотните усилватели е възможно ако не са с добра стабилност това да предизвика кратко самовъзбуждане и също да е съпроводено със смущения в звука, но там е по-малко вероятно. Та след като изяснихме какъв е проблема, е време да изясним и как се решава. С поставянето на кондензатори паралелно на диодите ние увеличаваме капацитета в колебателния контур който се образува след запушването на двойката диоди, това понижава резонансната честота и преходния процес протичащ в контура става нискочестотен (няколко килохерца) с което се намалява вредата от него (при тази честота и амплитуда не е в състояние да излъчи смущения). Също аналогичен вариант е свързването на верига от последователно свързани кондензатор и резистор паралелно на вторичната намотка на трансформатора. Тази верига води до бързо затихване на колебанията, и при правилно изчисление може да се сведат до 0. Стойността на кондензаторите се смята в зависимост от напрежението на трансформатора и товарния ток. Ако са твърде големи по стойност ще тече значителен реактивен ток през тях което не е желателно. Ако са много малки няма да потискат ефективно преходния процес. Надявам се обяснението е било изчерпателно.
За бушоните в импулсните - поставят се само към мрежата за защита от пожар, при импулсните захранвания бушоните не могат да спасят ключовите транзистори. Следователно е безсмислено да се поставят в изхода, така или иначе ако нещо стане ключовия транзистор ще пробие, в изхода напрежението ще изчезне и ще изгори предпазителя от към мрежата.

Тролеите напред!<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Origo на 14.04.14 11:30.</EM></FONT></P>

Редактирано от Origo на 14.04.14 11:31.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Origo]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано14.04.14 12:45



дори нямах нерви да дочета всички мнения и дали някой е дал точното обяснение на смисъла на тези кондензатори паралелно на всеки диод от схемата грец.
Вече тренирах нервите си, добре би било и ти да направиш същото.



Така че моля да ме извините ако някой преди мен вече го е обяснил.
Извинен си.

Следователно е безсмислено да се поставят в изхода,
Това го обясни на майсторите, които са правили онези, за които вече писах. Ама да пък, ти не четеш мнения . . . .

при импулсните захранвания бушоните не могат да спасят ключовите транзистори.
Същото. Писахме вече, че това е непрофесионално решение, което обаче върши работа. Хем на китайски захранвания са поставени и пак пазят успешно изхода, потвърдено е.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Origo]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.04.14 13:12



Таман щях да ти пишя че един малоумник ще се заяде с теб и той го е направил вече. Той е от виззззззззсшистите в форума"Индженер"



Единственната защита остава тази на чипа против малоумници с предпазители които ги поставят на изхода. Друго каквото и да ти разправя да ти е през оная работа тука на този само Заяка му вярва!



Ако и тука я махне тогава не-предпазитела а и господ няма да му помогне да не гърми когато се насити изходният траф. Според тъпанара имал транзистора 20 mHz транзитен запас.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Timo]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано14.04.14 13:49



Виждам, буренът пак е пуснал корени наново, издъни се 1500 пъти и пак продължава!

От теб по-голям малоумник няма!

Схемички със стопяеми предпазители в изходите:





Трябва да се разровя за блокчетата на АВВ (те горките малоумници!).

Според тъпанара имал транзистора 20 mHz транзитен запас.

А малоумника с баркода не е отварял книжка за смятане на такива неща. То и да я отвори за къв чеп му е като не може да чете. Даже и MHz не знае как се пише. Доказваш се като кретен отново, това го умееш най-добре.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от Thomas J Watson на 14.04.14 13:52.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.04.14 14:00



Чак ме кефиш (гафа си е твой)!
Чак толкова прост човек не съм срещал.


Така с ровичкане из нета става като преписване за оценка а ти не си от тях нали?
Доказваш се като кретен отново, това го умееш най-добре. Допускам че като си го писал е имало огледало на среша ти!



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Timo]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано14.04.14 17:53



Така с ровичкане из нета става като преписване за оценка а ти не си от тях нали?

Ти, човекът с трето отделение знаеш ли въобще какво е изпит? Относно моите, не се тревожи, взел съм всичките с чест и с доста по-високи от заветната тройка оценки.
Това са просто примери за импулсни захранвания с предпазител в изхода - нещо, за което ортодоксалните специалисти казват че е невъзможно. Особено второто е пример за съвременно решение за такова, даже има предвидена индикация за изгорял такъв. Има и други.

Допускам че като си го писал е имало огледало на среша ти!

Докато го писах, единственото нещо насреща ми беше малоумния ти пост.

Наистина не си заслужава човек да си хаби времето с теб.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.04.14 18:13



Ти до кога Ще разправяш че не си прос?

А доказваш обратното! С един транзистор да ти го напомня не можа да се справиш и взе да драскаш из форума а сега обясняваш как имало и други посредственни техници които монтират предпазител на честотно захранване което е абсолютна глупост а е толкова елементарно! И не се извинявай че си нямал време за това си го направил така (един майстор никога не би го допуснал)!
А дали имаш образование все ми е тая, поредният некадърник с амбиции!



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Timo]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано14.04.14 18:42



Ще

прост

смех, смех, смех . . .

други посредственни техници които монтират предпазител на честотно захранване което е абсолютна глупост


Така си е, какво разбират руските производители (пък и Asea) от защита на импулсни захранвания? Кухата лейка с баркода тук може да им обясни от къде изгрява слънцето.



С един транзистор да ти го напомня не можа да се справиш

Обикновено глупакът в безизходица прибягва до това, да повтаря постоянно едно и също нещо до безкрай.

А дали имаш образование все ми е тая, поредният некадърник с амбиции!


. . .каза поредният посерко с голяма уста и малко пипетка! Стига толкова . . .

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано14.04.14 18:52



Виж кво пич ( Азисово седалище такова) .Ако вярваш на тия Руски схеми ,че работят корктно значи си на един кантар със този който я е чертал.
Спри да се заяждаш с този и онзи - чети дано все нещо ти остане в празната ти кратуна .



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано14.04.14 18:54



Ами от опита си с импулсните знам че предпазителя в изхода в повечето случаи не спасява захранването особено при късо съединение. И аз съм модифицирал компютърни захранвания като при първите ми опити не бях реализирал никаква защита по ток в изхода, викам си един бушон ще свърши работа :) захранването перфектно се справи 4 амперовите бушони в изхода да не разберат какво се е случило, е кажи ми за кво да ги слагам? А ако има друга защита по ток (каквато трябва да има) защо тогава слагаш предпазител. Сега, това че някой е решил като допълнителна мярка за сигурност да сложи предпазител за по-малък ток от тока при който сработва токовата защита с цел защита от продължителни претоварвания, това си е частен случай, но повярвай ми при късо защитата по ток на импулсното го спасява не предпазителя, който дори да го има изгаря след това. Това не е траф на 50 херца който може да издържи десетократно претоварване по ток за някакви милисекунди. Да не говорим че при импулсното всички вериги са много по-нискоомни и тока на късо е доста пъти над работния, в следствие на което настъпва моментален пробив в транзисторите, ако няма някакъв друг вид защита да намали коефициента на запълване своевременно. Айде стига сме лалили за глупости.

Тролеите напред!


Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: ramzes1977]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано14.04.14 19:01



Виж кво пич! Това, което виждам е че засега си на един кантар с глупака с баркода. Относно четенето, и на теб не ти е в силата особено.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.


Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Origo]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано14.04.14 19:08



А ако има друга защита по ток (каквато трябва да има) защо тогава слагаш предпазител.

Точно за това ставаше въпрос в темата за преработка на компютърно захранване, защитата отпада, тъй като същата следи и за пренапрежение, което пък се получава при преработката (примерно трябват 18V, изходът дава 12).

Ами от опита си с импулсните знам че предпазителя в изхода в повечето случаи не спасява захранването особено при късо съединение.

Засега моят говори обратното, вече 1000 пъти съжалявам че не съм запазил фабричното, което имах, да ви бодна една снимка тук, хубаво да го разгледате. Пак казвам, това е компромисен вариант, няма никаква претенция за каквото и да било професионално изпълнение, преправял съм и друг път такива блокове, повечето са с предпазител, никой от тях още не е дефектирал от това.

Айде стига сме лалили за глупости.

И аз така казвам.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.


Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Origo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано14.04.14 20:23



Темата не беше чак толкова разводнена.
И отговор беше даден.
Обаче аз помолих да не се спами и да не се стига до нападки, а да се пише по същество по зададените въпроси.
За съжаление това не можа да се случи.
Не е ли по-добре всеки да си каже мнението културно и по възможност аргументирано, както започна в началото, вместо да се плюем взаимно?
Дори и да останат различия в мненията, това не бива да е основание за обиди. Обидите и писането на простотии е най-лесно да стане. Всеки го може.

И това го пиша към теб, не защото ти си писал простотии и си обиждал, а просто защото от твоя пост нататък започнаха тези неща.
А и можеше да прочетеш какво е написано, не можеш да очакваш в български форум да се даде един отговор в един пост и с това да приключи.
Когато нищо не се пише в дадена тема, както е в темата ми за Arduino и PIC, това обикновено означава, че никой няма отговор, а предложените не са по същество.

Редактирано от Chasing Rabbits на 14.04.14 20:30.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.04.14 23:28



Да се извиня ако трябва на темата но аз лично не съм обиждал!(ако това имаш в предвид) А човекът на който се възхищаваш! И не смятам че съм спамил а съм отговарял с цел може би разискване но не и доказване, за себе си съм се доказал и това ми е достатъчно! За другите все ми е тая.
Общо взето на честотен изправител освен на захранването не се слага друг предпазител не че няма изгъзици (компромисни ватиянти) но бързото действие и насищането ако щеш и токове на Фуко които не са за пренебрегване е добре да се настрои с максималнотокова защита което е разковничето в случая от колкото монтиране на стопяем предпазител. Съжалявам просто че хора които разбират не взеха участие в темата а тя наистина не е за пренебрегване.
Темата беше добра. При електрожените е с падаща волтампер характеристика и там е доста капризно настройването на защитата.
П.П. знаеш че с теб сме се заяждали когато се пънеше да ми се доказваш. Това е форум тука има и знаещи и не знаещи а има и такива където се учат постоянно а аз съм от тях!



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.04.14 23:31



Е тука вече грешиш! Не преценявай човек който не познаваш!



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.04.14 23:37



Мда. Интересно решение наистина.
Да си кажа, тази схема не срува! Пуснах я на симулация нямаше никаква разлика! Налепих я на монтажна платка и пак никаква разлика!
Нарочно я поснах!


Беше ми интересна понеже те кара да останеш замислен дали ще върши някаква работа понеже не бях виждал такова нареждане!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.