Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:20 01.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано09.04.14 21:13



Този, който имам аз е за ВУЗ, от 2001г. на Клисарски и Танчев, в материала въпросният кондензатор е представен точно като изглаждащ, но това явно няма никакво значение. Също така, никъде не се споменава каквото и да било относно блокиране на хармоници, под каквато и да било форма. Явно наистина различните поколения се възпитават по различен начин, което е жалко. Аз съм на 34 в момента, в университета бях 1998-2003. Не знам на какво основание принципи, които винаги са били едни и същи и са винаги валидни (най-малкото законите, на които почиват винаги са били едни и същи), се представят по различен начин през годините.
Направих нещо друго - поиграх си да сглобя набързо един мрежов траф, грец и филтров/изглаждащ кондензатор с различни стойности. На осцилоскопа имам опция спектрален анализ, без кондензатора хармониците от ниските стойности (3-ти, 5-ти, 7-ми) се виждат идеално при разбора. С кондензатор 1000uF си ги има пак, с 2/3RMS от стойността без кондензатор. Явно има смисъл в това, както и да е, не бих разчитал на един кондензатор да ми пъди хармониците. Учили са ме, че такива се пъдят със съставни филтри (LC и RC), като най-простият начин е със серийна индуктивност (по една във всяка линия) на общ магнитопровод (choke, дросел). Индуктивното съпротивление расте с честотата, затова висшите хармоници отслабват. Подобно е действието на феритните пръстени по кабелите, станали обект на една друга тема. Такива се срещат навсякъде. Тук е мястото да спомена нещо по-конкретно - специално в компютърните блокове, по-реномираните производители наистина полагат усилия за качеството на енергията в изхода. В един FSP Group (или Fortron, както са по-известни) освен тази индуктивност има и цял band-pass филтър и кондензаторчета, паралелно на диодите. В по-кучите марки (Delux, Genius, да не засегна някой, но си е така), въпросните места са предвидени на платката, но са замостени. Какво се наблюдава в изхода на такива, можеш сам да предположиш. Относно дрънкането, ето материал (на английски естествено), където е обяснено просто:


Относно виеопаметта, няма такова нещо, адресирането и е оптимизирано с цел максимално бързодействие, без оглед на това коя област за какво е. При проблеми с видеопаметта (било адресиране, било четене), проблемите се виждат във всички видеоизходи.
Поздрави!

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от Thomas J Watson на 09.04.14 21:50.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано09.04.14 21:18



Ако искаш, дай e-mail да ти пратя сервизния мануал на лаптопа, имам го. Всичко е обяснено как се разглобява, ако речеш да го отваряш.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.


Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.04.14 21:57



Имаш лично съобщение с мейла ми. Мерси за сервизното описание.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.04.14 22:09



И аз не знам защо. Ти къде си завършил?
Може би по мое време повече се задълбаваше в теория и формули, къде смислено, къде за да звучи по-научно.
Но така или иначе спектрален анализ, редове на Фурие, преобтазуване на Фурие и Лаплас няма как да не сте учили.
Ние тези неща ги учихме в няколко различни дисциплини.
Понеже не ми достига вече място вкъщи, всички почти учебници и книги които рядко ми трябват ги архивирах в кашони в мазето и сега не ми се вадят.
Но ще разровя това онова като имам време.
В този учебник, който споменаваш описани ли са импулсните захранвания?



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано09.04.14 22:23



ВМЕИ-Варна, Компютърни системи и технологии (сега вече може да е сменено). Учили сме ги, и то как! Повече е наблегнато на индивидуалният педагогически усет на авторите, отколкото към практично представяне на материала - дори според доц. Антонов нещата е можело да бъдат доста по-добре изложени. На мнение съм че по отношение на качеството на учебния материал се наблюдава известна деградация през годините, особено в периода след демокрацията (то в кое ли вече не е така?!), това далеч не е само мое мнение. Моите са на видно място в лабораторията ми. Поръчах си специален шкаф за тях даже.

Но пък едва вчера отворих един.
Имаш поща.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.04.14 23:12



Да, деградация има. Аз съм завършил ВМЕИ София, сега ТУ-София.
Специалността беше радио и телевизионна техника и технологии.
Сега вече няма такава специалност, мисля водят ги някакви телекомуникации.
Някъде към 2000-2001 записах втора специалност задочно компютърни системи и технологии, изкарах две години и не я завърших.
Не я завърших защото установих, че няма полза никаква. Преподавателите се бяха обърнали на продавачи на собствените си учебници, и нищо друго не ги интересуваше.
На лекции ги питам нещо, което не ми е ясно - те ми казват - прочети си го в учебника, там всичко е обяснено. Казвам - добре, ето го учебника, купил съм си го, не е проблем, а сега моля ми обяснете това, което питам, защото и в учебника е по същия начин неясно. Отговорът е същият - виж в учебника, там е всичко.
Е, аз ако ще си чета сам вкъщи, мога да го правя и без тях. Дипломата за второ висше не ми е необходима.

Нивото и на студентите беше доста по-зле от преди. Като си спомня как се изкарваше изпит по някоя от математиките когато бях редовен студент. Трябваше да знаеш всичко и да си си решил задачите за да ти се пише 3. И имахме уважение към преподавателите, и то беше оправдано, те го заслужаваха, или поне повечето.

Но това си е всеобща тенденция към опростачаване, неграмотност и простотия на населението, което е целенасочено - прости и необразовани хора по-лесно се управляват и манипулират.

Все пак, въпреки всичко и сега има много свестни и кадърни хора, мислещи, компетентни и с опит.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано10.04.14 03:29



" Става въпрос за грец. По фабричните схеми често слагат кондензатори от порядъка на десетки nf до 100-200 nf паралелно на диодите. Особено в аудио апаратура, телевизори.

Ефектът ако ги няма е обикновено един характетен брум в звука. Сега се замислям, че тия кондензатори ги слагат най-често при трансформаторни захранвания." Когато радио не е с идеални антена и

земно греца внася "адитивен брум".Паразитна АМ от отпушващия се диод.С кондензатора се избягва,а отделно диода е по усточив при преходни процеси



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано10.04.14 07:52



Да, ТУ, така му викат вече. Не съм се нахвърлял на повече от една специалност, най-малкото имам и средно специално по същото направление. Моята си я има същата.
То след демокрацията навсякъде всички гледат първо собствената си изгода - то в здравеопазването икономическите интереси са пред човешкото здраве, какво останало за образованието?!
Такова отношение аз лично от моите преподаватели не съм срещал - всичко ми е било обяснявано, нагледно и разбираемо, даже съм учил и от учебници, които не са писани от преподавателите (каквато е масовата практика).
Нивото на студентите сега е най-зле. Това сегашното не учене, това е нещо средно между бизнес отношения студенти/професори и уплътняване на времето с лекции (покрай другото). Аз отидох там с ясното съзнание какво искам от живота и нагласата да го постигна. Мил съм чинии за някой лев. Това са неща, които винаги някой ден се изплащат.
Тенденцията е много по-плачевна, не само във висшето образование, във всички курсове на обучение вече е така. Като гледам какви новини излизат в медиите относно това:





Управлението и манипулирането е едно на ръка, такива хора нямат определена цел в живота (или ако имат, тя далеч не свързана с образование и реализация), нямат основни познания и умения, необходими за справяне с житейските трудности, не умеят да правят правилни преценки в никой аспект (тук въобще не говоря за професионални знания и умения, става въпрос за основното и най-важното, училището не учи само на четене и смятане).
Да, прав си, даже в малкият ни градец имам такива колеги и приятели, хора, на които да бъдеш и само познат е чест.

Поздрави!

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от Thomas J Watson на 10.04.14 08:06.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Totopet]  
Автор vangnay (непознат )
Публикувано10.04.14 09:17



Мисля, че в случая по-скоро се касае за ефект на "запушващия се диод", т.е. за паразитни осцилации по време на безтоковата пауза през изправителната група.
Логично може да се предположи, че колкото по-висок е прага на отпушване/запушване на диода и колкото е по-високо съпротивлението в обратна посока, толкова по-осезаем е ефекта.
Това е и причината, мисля, при изправители с германиеви диоди, имащи много нисък праг, хеле пък при селеновите,( които освен това имат съпротивление в обратна посока измервано с килооми) да не се поставят такива кондензатори. Целта на тези допълнително сложени кондензатори, може би, е да няма отвесен или много стръмен заден фронт, който при реда на Фурие достига висшите хармоници с голяма амплитуда.
Относно втория дебатиран предмет - филтриращ/изглаждащ кондензатор и двамата основни участници са прави, но разликите идват разликата в годините.
По своята същност този кондензатор е точно филтров, като в оригиналното му изпълнение (лампови захранвания преди 60-80 години) във филтриращата група е бил включен и нискочестотен дросел. Точно със съвместната работа на капацитивната и индуктивна енергия на филтърната група са постигани добри резултати с кондензатори с не особено голям капацитет (не е имало по-голями - технологични възможности) и е успявала да постигне добър фактор на потискане/филтруване на всички честоти различни от 0.

ПП: Може и да бъркам терминологията или да съм написал някоя глупост, но ще ми простите - все пак съм само един продавач в плод и зеленчук и тези неща съм ги чел в популярната литература.

Редактирано от vangnay на 10.04.14 09:18.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: vangnay]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано10.04.14 09:51



Мисля, че в случая по-скоро се касае за ефект на "запушващия се диод"

Да, точно, така съм посочил и аз.

Това е и причината, мисля, при изправители с германиеви диоди, имащи много нисък праг, хеле пък при селеновите,( които освен това имат съпротивление в обратна посока измервано с килооми) да не се поставят такива кондензатори. Целта на тези допълнително сложени кондензатори, може би, е да няма отвесен или много стръмен заден фронт, който при реда на Фурие достига висшите хармоници с голяма амплитуда.
Относно втория дебатиран предмет - филтриращ/изглаждащ кондензатор и двамата основни участници са прави, но разликите идват разликата в годините.


Да, прагът не е така рязък там, особено за селеновите вентили, обратният им ток направо си е значителен в сравнение със силициевите диоди.
Капацитетът на p-n прехода на диода вече се променя, паралелно включеният кондензатор го увеличава, резонансната честота на образуваната паразитна верига намалява.
Така е с висшите хармоници.
В употреба с дросел вече направо си имаме LC-филтър. Същите дросели си ги има масово и сега.

ПП: Може и да бъркам терминологията или да съм написал някоя глупост, но ще ми простите - все пак съм само един продавач в плод и зеленчук и тези неща съм ги чел в популярната литература.

Като за продавач в плод и зеленчук си доста добре запознат с тези неща. Радвам се че има хора които влизат в тази материя само от литературата.

Това са абстрактни неща, на човек му е вродено да опознава света и да се учи от това, което приема със сетивата си - зрение, слух. Всичко останало, което трябва да се разбере "по втория начин" (под втори начин имам предвид други неща!), вече създава някакво първосигнално чувство за сложност и в някои случаи - преднагласа за невъзможност по отношение на вникването в нещата (Аеее, това е много сложно, не е за мен, кой ги измисля тия глупости!, или нещо от рода). Първият път, когато прескочиш тази бариера, чувствата са смесени - щастие, повишено самочувствие, повече увереност, защо не и гордост със самия себе?!).

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.