Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:04 31.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: какво исках да кажа ли ...нови [re: Legion]  
Автор cave ()
Публикувано24.02.05 18:58



... бащата на реформацията е баща и на следния текст, цитирам по памет "гонете евреите, изгаряйте домовете им, книгите им, синагогите им. Нека бъдат проклети. Евреинът когато пърди си мисли, че ангелите танцуват .." и т.н. и т.н.
виж тук http://www.ffrf.org/fttoday/1998/jan_feb98/cunningham.html

...ранните реформатори като Калвин са изгаряли хора, като Мишел Серве, или са водили селски войни, или са гонили и убивали анабаптисти ...

такива ми ти работи казани с езика на историята ...

каквото и да се опитвате да ми подскажете или кажете, аз знам, че не искам да имам нищо общо с тези хора, а единствено с ИСУС ХРИСТОС ... както вярвам дълбоко, че и Той с мен.



Тема ИконоПОЧИТАНИЕнови [re: cave]  
Автор famulusМодератор ((нищожен))
Публикувано24.02.05 19:12



Ники, убдителни са доводите ти, ако на иконите наистина се оказваше ПОКЛОНЕНИЕ каквото подобава само на Бога.

Става дума обаче за иконопочитание. То се основава на простата истина, че "славата на образа се пренася върху Първообраза". Иконата е богословие в образи - говори за въплъщението на Спасителя, за земния Му живот, за божествената Му слава и пр. Изобразяването на Божията майка и на светите Божии човеци има същите основания - ние се прекланяме пред вярата и делата им, в които се изобразява Божията слава.

Че има много хора, които приемат в някакъв суеверен дух това и се уподобяват на идолопоклонници - има, но това нее основание да се забранят СВЕЩЕНИТЕ ИЗОБРАЖЕНИЯ и почитанивто им, както не може да забраним СВЕщЕНОТО ПИСАНИЕ, защото много хора го изопачават за своя погибел.

И какво невероятно има в чудесата, които се извършват при МОЛИТВА пред някои икони? Те не чудотворят от СЕБЕ СИ, както превризките от телата на Апостолите не изцеляваха болни чрез някакво "магично действие" от потта на Петър или Павел, а по вярата на болните. И кожухът на Илия не раздели реката по някакви суеверни желания на Елисей, който не го е боготворил, а за да се изяви Божията сила.



Тема Re: Коя реплика?нови [re: cave]  
Автор enge neer ()
Публикувано24.02.05 22:54



Оставям на учените богослови да се занимават. Ако желаете питайте в клуб Православие.





Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: cave]  
Автор enge neer ()
Публикувано24.02.05 23:44



не сте ме разбрали правилно, не моето отношение съм показал, а на протестантите, които обичат "посланията" на светското искуство, но посланията на божествената любов към човека, отразени чрез символиката на иконите, презират, ограничавайки зрението си до материалния образ.

А който отхвърля Пратения, отхвърля и Пращaщия.



Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: enge neer]  
Автор Roshava Garga (star poznat)
Публикувано25.02.05 12:03



Искам да ти кажа нещо повече за съвременните протестанти в т.н. свободни църкви. Не говоря за протестантите по принцип. Те НЕ обичат и не почитат изобразителното изкуство. (А за иконите като художествена стойност да не говорим.) Това всичко произтича от нещата, които се проповядват и акцента който се поставя. Та покрай "не си прави идоли като иконите" всичко отива в к\па. Въобще мое лично мнение е, че протестантите не ценят изкуството. За тях то е една суета и излишък, а да не говорим,че е и "светско". За вас православните не зная как стои въпроса.....Не мисля, че с. протестанти обичат и светското изкуство. Както Кейв ти каза по-горе за кръста, може и да го има, може и да го няма. Прилагам го за изкуството било то религиозно или светско- може да го има, може и да го няма. ("Ние" нямаме нужда от "подпорки" във вярата. Или както един познат казва- "от картинки по стената"). Според моите скромни разбирания истинското изкуство каквото и да било те доближава до Бога- било то музика или изобразително такова. Или по-точно истинското е това, което те доближава. Друг е въпросът,че в повечето случаи съвременниците му не са могли да го разберат или са го отхвърляли. Примерите са много.
Та в закл\чение искам да ти кажа,ч е тези снимки дето ги пусна Прокимен, даже се изненадвам, че ги е намерил като пример на протестантско "изкуство". По-скоро ми приличат на протестантски кич. Ето ти малко истинско протестантско изкуство:









Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: Roshava Garga]  
Автор cave ()
Публикувано25.02.05 13:55



не знам дали "необичането" на изкуството в протестантските църкви се дължи на тяхното протестантсво или на принципно ниското културно ниво. сега редовият православен според мен също не може да се каже, че обича Рембрандт, Гюстав Доре (тия дето си сложил/а наистина ли са протестантски?)... несериозно би било да се каже, че православните са по на ти с изкуството.



Тема Re: ИконоПОЧИТАНИЕнови [re: famulus]  
Автор cave ()
Публикувано25.02.05 13:57



въпросът е, че кожухът на елисей и превръзките на апостолите не станаха част от богослужението и богопочитанието.



Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: cave]  
Автор Roshava Garga (star poznat)
Публикувано25.02.05 14:15



Мисля, че се дължи до голяма степен на тяхното "протестантство", а културното им ниво е пряко свързано с него, с неговата същност : опростенческо мислене и л\бов към готови формули. (2+2 прави 4, но никога 1+3, а да не говорим 5-1. ;) ) Или може би трябва да доуточня- американското протестантство, чиито приемници са те.
Тия дето съм ги сложила са на Рембрандт, а той доколкото ми е известно е бил дълбоко вярващ лутеран. Чист протестант, нали разбираш.....



Тема ПСнови [re: cave]  
Автор Roshava Garga (star poznat)
Публикувано25.02.05 14:28



Не знам дали са по "на ти" с изкуството, но че са по-отворени към него, това съм сигурна. Мисля, че нашего брата по презумпция слага всичко в торбата с идолите, освен ако не му кажеш, че автора на произведението е бил вярващ (обикновено последното е достатъчно да го успокои). Тъй като православните са свикнали с изображенията те нямат проблем с изобразителното изкуство и въобще с изкуството. Така ми се струва, от набл\денията ми, но твърде е вероятно и да греша.



Тема Re: ПСнови [re: Roshava Garga]  
Автор cave ()
Публикувано25.02.05 18:09



ох това са някакви обобщения, на които не ми се иска да опонирам или да ги коментирам. Бог знае дали е така.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.