Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:47 14.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: Prokimen]  
Автор cave ()
Публикувано23.02.05 14:05



разликата между тази сладникава картинка в стил "свидетели на йехова" и вашите икони е, че никой не й приписва литургично и богослужебно място. никой не я слага на стената и не я целува. никой не разчита на това изображение, като на притежаващо някаква божия сила. и въобще не е обект на някакво богословие, както е при иконите. просто картинка. доста посредствена при това.

сега за дървения кръст на стената в евангелските църкви и въобще за сградите им. един важен факт - този кръст може да е там, може и да не е. това достатъчно красноречиво ли е за ролята му? т.е. тя е абсолютно никаква. и сравнение не може да става. а за самата сграда - тя може да е произволна сграда, наистина абсолютно произволна. ако не е тази друга ще е. те не отговарят на някакви канонични изисквания, а преследват единствено утилитарни цели - да има къде да се съберат хората - защото църквата, това са те. не сградата.

бъди здрав



Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: cave]  
Автор Tиx yм (непознат )
Публикувано23.02.05 23:54





вие се отричате от кръста (т.е. ролята му е абс. никаква според вас), така ли да разбираме?



Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: Tиx yм]  
Автор cave ()
Публикувано24.02.05 11:45



да, кръстът на стената няма абсолютно никаква роля. истинският кръст е този, който всеки един от нас си носи, или не. присъствието на кръст на стената няма да помогне на никого д аси носи по-ефективно своя кръст. защото Кръстът е квинтесенцията, ядрото, перфектното откровение за божия характер, който е саможертвената любов на Вечния Дух Йехова !!!! Ние най-добре го опознаваме в делото на кръста - там ние ВИЖДАМЕ БОГА!!!

а това на стената, даже трябва да се махне - то създава атмосфера на нещо познато и с което сме свикнали, като го гледаме 100 пъти в годината. то е загубило смисъла си, станало е ням символ, дори е пречка, поради способността си да създава уютна сигурност.

Кръстът това е Слово. И когато не е слово, не е нищо.
1 Коринтяни 1
18 Защото словото на кръста е безумие за тия, които погиват; а за нас, които се спасяваме, то е Божия сила.



Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: cave]  
Автор Legion (предполагаеми)
Публикувано24.02.05 11:59



"Като станеш сутрин, прекръсти се и започни молитвата си така: В името на Отца, и Сина, и Светия Дух, амин!"

Малък катехизис
МАРТИН ЛЮТЕР



Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: Legion]  
Автор cave ()
Публикувано24.02.05 12:32



е да де, ма аз не вярвам в мартин лЮтер, а в Христос

много лесно се опита да ме хванеш



Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: cave]  
Автор Legion (предполагаеми)
Публикувано24.02.05 12:54



Който има уши да слуша, нека слуша



Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: cave]  
Автор sany (непозната)
Публикувано24.02.05 14:15



Знаете ли, и аз едно време не зачитах иконите. Познавах една жена, която също беше научена, че били идолопоклонство и тя в ревността си за Бога изхвърлила в тоалетната всички икони и картини на светци, може би и на Богородица . Веднага след това я тръшна страхотна епилепсия и след много молитви и естествено след покаяние за това си дело се възстанови. Спомням си, че един многоуважаван от мен християнин тогава и казваше :"Ами защо не хвърлиш и снимките на майка си и на роднините си тогава ?"
И аз гледам на всички изображения на Господ, Дева Мария и Светците като на изображения на мои най-скъпи роднини. След като доста четох и разсъждавах съм сигурна, че Господ благоволява в иконите. А наскоро открих и снимка на една статуя на Дева Мария, от очите на която наистина текат сълзи.
Не,...не ми казвайте,че това е от дявола.



Тема Re: Иконоборческата ереснови [re: sany]  
Автор cave ()
Публикувано24.02.05 14:36



добре, нищо няма да ви кажа...



Тема Re: Иконоборческата ерес [re: Legion]  
Автор cave ()
Публикувано24.02.05 14:41



вижте сега, кратките изречения в божествен стил, изречени като че ли ни в клин ни в ръкав са приоритет само на Исус.

всякакви опити от страна на евангелски пастори да подражават на този стил са ми били смешни. смешни със своята убедена загадъчност в тона и леееко повдигане на вежди...

може и да не сте вече протестант, но православен, но явно това нещо ви е заквасило отдавна. затова дайте по-спокойно, по-малко наставнически/старчески/пасторски и се изкажете на обикновен език какво точно искате да ми кажете ...



Тема какво исках да кажа ли ... [re: cave]  
Автор Legion (предполагаеми)
Публикувано24.02.05 16:19



... че дори дори за бащата на Реформацията кръстът нещо повече, отколкото за доста съвременни еднолично и незаблудимо цитиращи собствените си тълкувания на Библията християни;

... че може би ще се учудите да научите възгледите на ранните реформатори за поклонението, за богослужебните одежди, за тайнствата, за Божията майка, за богословието и пр...;

... че вместо да подлагате на съмнение дали бащите от първите векове (пък ако щете и бащите на Реформацията) са във вашата църква, по-добре да се замислите дали вие сте в тяхната...

Та такива ми ти работи, изказани на обикновен език...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.