Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:09 26.10.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема на училище .... кога ???нови  
Автор dorothy (непознат )
Публикувано14.05.07 11:33



Здравейте,
обръщам се към вас с молба за коментар на моя въпрос който в момента много ме вълнува защото трябва да взема много важно решение.
Дъщеря ми е родена на 17 януари 2002, та големия въпрос е дали да я пусна на училище с предния набор, когато тя ще е на 6г.и 8м. или да си ходи с нейния набор, когато ще е навършила 7г.и 8м. В голяма дилема съм защото ако ше я пускам на училище малко по-рано от септември трябва да ходи на предучилищна.... Едни ми казват че е рано, че й взимам от детството, но основното което ме притеснява е че ще е почти на 8 ако си тръгне с нейния набор....
вие майки на януарски дечица, какво ще кажете............



Тема Re: на училище .... кога ???нови [re: dorothy]  
Автор surflineМодератор (veche poznat)
Публикувано14.05.07 11:50



При нас седи същия въпрос_детето ми е родено на 25 Януари, но сега обмисляме как да станат нещата zа детската градина, а и по_късно zа училище...Аz лично съм ЗА по_ранното пускане_не е чак каква кражба на свобода, а след години ще имат една година по_малко след zавършване на университетско обучение и т.н.






Тема Re: на училище .... кога ???нови [re: dorothy]  
Автор happy_mama (усмихната)
Публикувано14.05.07 11:57



Аз съм в същата дилема за априлското ми чедо - Ради е роден на 6.04.2001.

Тази година по необходимост беше в предучилищна група, вместо както се полага - в трета група (т.е. смесена по възраст предучилищна група). Т.е. бих могла да го пусна на училище от този септември.

В началото бях с настройката, че ще повтори предучилищната група и ще си тръгне с набора. Той също беше наясно. После изведнъж той взе да иска да тръгва на училище, понеже някои от приятелите му (които са от предния набор) ще тръгват... Добре, ама на мен сърце не ми дава да го лиша от 1 година игри. Със смятането до 20 е перфектен. Познава буквите, срича по малко и даже почна по малко да свързва и да чете. От една страна се притеснявам, че ще загуби интерес още 2 години да смята до 20, но от друга страна - училището не е само математика. Той е свикнал до преди тази една година да е от по-големите, да е лидер (нали си е и овненце), всичко да може с лекота и другите да се равняват по него. Ако го пусна с по-големи, се притеснявам, че детето ще почувства загубата на тази преднина, вече ще догонва във всичко, дори и в ръст, съучениците си, които са родени в предната година. И докато в първи клас физическите разлики може да не големи, то в пубертета това може да повлияе и на самочувствието.

Та засега везните клонят натам - да си отиде на училище с набора. Да не говорим, че май досега трябваше да поръчам свидетелството за училищна готовност. Другите бъдещи първолаци вече репетират за тържеството послучай напускането на детската градина - сега тепърва да форсирам нещата - не ми се иска...

Редактирано от happy_mama на 14.05.07 11:59.



Тема Re: на училище .... кога ???нови [re: dorothy]  
Автор jana (...)
Публикувано14.05.07 12:05



Аз съм родена на 4 февруари и са ме пуснали на училище на 7г. и 7м. , брат ми е на 14 февруари и отново тръгна на същата възраст. Мисля, че е по-добре по-голяма


Ния също е родена в ранен месец (29 април), и мисля да процедирам по същият начин, както е било с мен. Една година повече игри и забавления в детската или предучилищната няма да е чак толкова фатално.

Редактирано от jana на 14.05.07 12:13.



Тема Re: на училище .... кога ???нови [re: happy_mama]  
Автор dorothy (непознат )
Публикувано14.05.07 12:05



ако аз бях на твое място нямаше да се замислям, защото април месец все пак си е април, а моята сладурана е родена януари... а може ли две години подред да кара предучилищна група?
Ако може пускам я сега пък ще му мисля догодина, но учителките в детската градина ми казаха че не може и ако сега я дам в предучилищна трябва задължително другата година да е ученичка... но може и да послъгват, защото те са против пускнето й по-рано на училище.



Тема Re: на училище .... кога ???нови [re: dorothy]  
Автор *щypчo* (пристрастен)
Публикувано14.05.07 12:19



Според мен..си зависи от детето..
При мен..каката е родена на 28.04 и като беше на 6г тръгна на училище...Така прецених, защото тя можеше да пише, да чете, да смята много повече от 20..и..се страхувах,че ще загуби интерес към училището, ако цяла година не научи нищо ново..пък..ако научи повече, ще й е скучно в училище и ще почне да става непослушна..и невнимателна...
Не знам дали постъпих правилно.Тя вече звършва..Винаги е била повече от съучениците си по отношение на знаене..,НО..някак не е зряла колкото тях..Всичко, което на тях им се случва, тя не го е достигнала още емоционално..
Сега завършва училище и в класа си има деца на 20г, на 19 г и..на 18г..Тя е най-малка..
..
С другите ми деца не съм имала дилема..Те са родени след средата на годината и..просто си тръгваха с набора..
..
Съпругът ми е тръгнал с предишния набор, понеже е роден в началото на януари..Винаги е бил отличен ученик..и..изобщо това не му е пречело никога..
..
Все пак, мисля,че си зависи от детето..и..особено мисля,че ако е момиче е по-лесно да го пуснеш по-рано, понеже някак момичетата са по-зрели от по-рано..за момче..вероятно бих го пуснала с наборите, дори да е по-голямо..




Тема Re: на училище .... кога ???нови [re: dorothy]  
Автор *щypчo* (пристрастен)
Публикувано14.05.07 12:21



Имай впредвид,че в някой училище не приемат деца преди навършени 7г...Поне преди години беше така..




Тема Re: на училище .... кога ???нови [re: dorothy]  
Автор happy_mama (усмихната)
Публикувано14.05.07 12:23



Ами може да се повтаря предучилищна група. Нас така ни взеха - нямаме места в трета група, но можем да отваряме колкото места трябват за предучилищна и ще повторите....Ако не тръгне на училище - през втората година ще трябва да платим помагалата - става дума за 20-30 лева - понеже били по 1 комплект на дете и се водят по ЕГН...

Това също ти е вариант - пускаш я предучилищна сега, с уговорката, че ще прецениш дали е готова за училище в края на годината като видиш дали се справя задоволително с нещата, дали е готова психически прочие.....твои си съображения...

Те ти казват, че е задължително, ама я помисли! как ще задължат 6-годишно да тръгне на училище, ако не е готово, пък ако ще и все в предучилищна група да е ходило....

Но има и друго - ако не са много като нея (както при нас са половината) - догодина при повтарянето на предучилищната - ще смени и учителки (защото сегашните ще вземат първа група) и детски колектив (защото другите ще тръгнат на училище)....после още веднъж това се повтаря в първи клас....така че и този момент го имай предвид....

При нас, ако не се налагаше - щеше да си ходи с набора....ама алтернативите ми бяха: или с по-големите в предучилищна (с повтаряне или ранно тръгване), или няма детска градина...



Тема Re: на училище .... кога ???нови [re: *щypчo*]  
Автор happy_mama (усмихната)
Публикувано14.05.07 12:36



*щypчo*, точно това е дилемата:
- загуба на интерес към учебния материал ИЛИ
- загуба на преднина, лидерство....степен на зрелост спрямо останалите...

Аз не се съмнявам, че Ради ще се справя с учебния материал. Той винаги се равнява по батко си и от него знае много.
Учителката от детската градина ми каза, че както и да тръгнат - от незнаещи азбуката до четящи гладко - някъде след първия срок масата се изрявняват по отношение на учебния материал (не броим вундеркиндите и децата, които.....хм, не се справят...не знам как да го кажа) и остава това - доколко са зрели спрямо останалите...

От друга страна - знам и по Васко - натоварването в първи клас никак не е малко - затрупани са с домашни, много се пише, имат много тетрадки и помагала - чантите им тежат по 5 кила сигурно ежедневно....



Тема Re: на училище .... кога ???нови [re: happy_mama]  
Автор *щypчo* (пристрастен)
Публикувано14.05.07 12:46



Виж..не знам..моята малка дъщеря беше много разочарована в първи клас..Беше на 6г и 10м и каза: Мамо, ама то с еучело САМО събиране и изваждане до 20 по математика и...да четеш и пишеш...
Аз ги записах в училище с изучаване на френски език в 1 клас и..имаха по 4 часа дневно език..така,че..казах на детенце да наблегне на краснописа(понеже пишеше грозно, макар и ръкописно преди училище) и на френския език също..
Така успяхме да запазим интереса към ученето..НО..тя и до сега смята,че в училище е много лесно, а вече е 10 клас..
Според мен, с изависи от детето..-ти си го познаваш най-добре.ОБАЧЕ..по същите причини, не бих записала дете, което знае английски в 7 клас в английската гимназия..

Разбираш ли..децата, които знаят повече се отпускат..другите ги настигат и задминават..а детето от лидер, се превръща в черната овца за учителите, понеже е будно, а те не успяват да задържат интереса му...
Малката ми дъщеря беше на 5г , като получих бележка,че детето пречи на другите деца и нарушава дисциплината по френски..(беше в такава детска градина). На първата родителска среща, попитах учителката какво има впредвид, понеже детето като го питам, казва,че не говори в час..
Учителката ми каза: "Ами...каквото и да почнем да учим, тя все казва,че го знае и така пречи на работния процес"..
да уточня,че аз не знам френски, нито баща им..НО..каката учеше в същата детска градина, същите неща..и..поради мкалката разлика, малката девойка ги е чувала..Това пречеше на учителката..Представям си, ако наистина знаеше материала, как щеше да се чувства учителката...
Ей такива неща...
Иначе..си има и плюсове и минуси..





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.