Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:08 25.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: veni1]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано02.12.04 12:28



Уважаема Госпожо,

На територията на Майчин дом има 2 генетични консултации:
14-ти етаж на Педиатрична болница (На който е и лабораторията).
13-ти етаж на Катедрата по генетика.
И двете не са към Лабораторията.

Действително има ценоразпис и се предлагат различни генетични изследвания, които могат да бъдат и повече от 160 лева.

В конкретния случай, според мен е достатъчно стандартното хромозомно изследване, за 100 лева и по желание безплатна консултация при мен. Пропуснал съм специалната игла, която се копува от аптеката за 20 лева, за което се извинявам.

Бъдете здрава



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: Beни]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано02.12.04 13:05



Уважаема Госпожо,

Резултати Ви са готови.
Можете да ги получите по всяко време.

Успех.

Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор Beни (Майка на Лора)
Публикувано03.12.04 09:02



Благодаря! Интересно защо на мен ми казаха, че не са?!!



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор Sunnily (искам)
Публикувано20.12.04 14:15



Уважаеми Д-р Кременски,
разбрах, че от съвсем скоро биохимичения скрининг вече е платено изследване - ок.50 лв. Първо искам да разбера дали това е вярно и ако да - не е ли в противоречие с "желанието" да се намалява риска от генетични проблеми и "твърдото" за здрава нация

[image]http://lilypie.com/days/050801/0/21/1/+2[/image]


Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: Sunnily]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано20.12.04 16:15



Уважаема Госпожо,

За съжаление биохимичният скрининг от 1 месец е платен. В Майчин дом
той струва 20 лева за изследването + 2 лева за вземане на кръвната проба.
Писмената и устна информация преди скрининга са безплатни.
Консултациите преди и след скрининга при мен също са безплатни.

Ако Ви интересува моето лично мнение, аз наистина съм твърдо на безплатно за пациента медицинско обслужване.

Това, което зависи от мен и което ще направя веднага е в доклад до Министъра на здравеопазването да предложа - на всички желаещи бременни да се провежда серумен скрининг платен от здравната каса.

Силно се надявам, че не съм Ви разочаровал.

Бъдете здрава

Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор Sunnily (искам)
Публикувано21.12.04 10:08



Уважаеми д-р Кременски,

Вие не сте ме разочаравал и аз ще си направя това изследване защото съм убедена, че то е важно, сигурно са убедени и повечето момичета и жени тук, но ние не сме толкова много, а останалите?. Ако се разчита на редовите АГ лекари по поликлиниките - мойта ми представи нещата така - "ами има там едно допълнително изследване, ама то е платено, така че не си длъжна да си го правиш, ако искаш, ама то има време ще видиме, ти си почивай и не се тормози това е най-важното и всичко ще си е наред...." - лошо няма, но не звучи много цивилизовано, по европейски, а и аз ако не чета и не се интересувам нямаше и да знам за какво става въпрос, ше си пролежа бременността с надеждата, че всичко е наред, но ако не е.........?!

20-25 лв. не са много, но не са и малко пари - зависи от гледната точка, проблема е там, че те малко или много ще намаляват популярността на изследването и шанса да се отнасяме към здравето си по-цивилизовано и точно по-рисковите групи хич няма и да се замислят да го направят. Похвално е че касата ще поема донякъде инвитрото, ще се погрижи за това в д-вата да има бременни, но след това - каквото сабя покаже - не е логично.

Доволна съм, че съм тук и че ви има, защото много от полезната ми информацияда не кажа цялата намирам именно тук където в началото най-малко съм очаквала. В поликлиниката ходя, за да ми мерят корема с метър и да слушат корема ми с тръба, а после тук за да си сверявам часовника със света.

Малко дълго стана, извинявам се и успех в борбата с невежеството, защото тя е безмилостно жестока. Чудесно е че има хора - лекари като Вас.



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: Sunnily]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано21.12.04 12:45



Уважаема Госпожо,

Сърдечни благодарности за разбирането и подкрепата.

Опитът на света показва, че решаването на проблемите може да стане само с активната намеса на пряко заинтересованите - в случая всички бременни жени. Не искам да играя ролята на подбудител, но мисля, че е крайно време да се поставят въпроси директно към отговорните институции. В момента има десетки начини и пътища за това по-ефективни от този форум.

Американските АГ специалисти и лични лекари са задължени да зададат писмено 19 въпроси на всяка бременна при първата среща. Очевидно и те имат проблеми. Така те успяват да открият болшинството от високорисковите бременности. И писмено да информират бременните за възможните генетични рискове и пътищата за преодоляването им.

В момента се опитвам да наложа точно този модел.
Това, което със сигурност ще направа е да стане достояние до болшинството бременни жени.

Желая Ви успех.

Когато решите да си направите биохимичния скрининг (15-19 седмица)можете да разчитате на моето съдействие.

Бъдете здрава.

Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор Sunnily (искам)
Публикувано21.12.04 13:46



Вие за пореден път сте много прав, разбира се ние сме длъжни да бъдем активни - всеки до колкото може, но ние сме заинтересувани обикновено 9 месеца максимум и то рядко повече от два пъти, лично аз не се сещам как мога да променя нещо така, нямам идея пък и време за губене също (само 9м), затова предлагам - подсказвайте ни по мъничко, от време на време - може и да излезе нещо, макар че опита ми с държавните институции показва, че те са абсолютно незаинтересовани, работят само и единствено по задължение и за да получават заплата или нещо друго. Не се сещам за никой идеалист, който да съм срещала непоследък в пространството.

Е, аз лично ограмотявам де що познати срещна - бременни или пък просто желаещи да бъдат такива. Засега това е моят скромен принос.

Информационните листовки са добър начин, въпросниците също, но колко от Вашите колеги ги използват. Пратете образец и нека всяка бременна да информира личния си генеколог, аз моя ще го снабдя задължително.



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор veni1 ()
Публикувано28.12.04 17:54



Дали това някога ще стане и в България?
Аз лично имам дете от първа бременност с хромозомна болест , но до сега никой гинеколог не ми е задавал въпроси, е аз си казвам каквото трябва, но го знам от генетиците/май съм по информирана за някой неща от лекарите/.
А колкото до т.нар. консултации към здравната каса, лекаря като разбра че посещавам друг негов колега, дори не счита за необходимо да общува с мене.
Имам един въпрос за ултразвуковия преглед за вродени аномалии- в кой седмици се прави и какво точно се следи?


Ицо - 9.02.2001

Редактирано от veni1 на 28.12.04 17:55.



Тема Re: ГЕНЕТИЧНО ЗДРАВЕ И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: veni1]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано03.01.05 18:22



Уважаема Вени,

Първо, най-добри пожелания за Новата година.

Много неща одавна са станали факт в България.
Ако Сте от София и това не Ви затруднява, заповядайте да обсъдим проблемите. При мен консултациите са безплатни.
При първа бременност с хромозомна болест Вие силно се нуждаете от консулнтация.

Ултразвук се прави поне няколко пъти:
1) В 12-13 седмица - желателно е да се измери т-нар. "нухална транслуценция".
2) в 15-19 седмица. Желателно е да се измери и "гънката на врата" и да се проведе серумен скрининг. При наличие на предишно дете с тежка хромозомна болест се предлага и дородова диагноза чрез амниоцентеза.
3) в 18-22 седмица. Желателно е да се направи т.нар. "фентална морфология".

Смятайте това за предварителна информация - не генетична консултация.

Бъдете здрава.

Кременски.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.