Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:36 14.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
Тема Re: Гравитация по Нютон. *DELETED*нови [re: Arctur]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано19.01.13 22:42



Мнението е изтрито от absolyt

Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: тapaтaнчo]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано19.01.13 22:45



Мисля че разбрах защо получавам несъответствие в периода при Луната. Това което е дадено в уикипедията като голямата полуос =3,84403*10на8 не е геометричната полуос. Това е математическата полуос която се използва във формулата на Кеплер. А аз съм я използвал гато геометричната.
Дефакто геометричната полуос е по малка от математическата в случая.

Сега и аз съм малко зает, но като имам повече свободно време, ще се пробвам пак да сметна.

Markup


Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано19.01.13 22:53



"Точно така. Но тука доказателства не се ценят. Тук се нагажда с цифрички"

Аха. Ето от къде тръгна троленето:

. Може и ти да попиташ какво означават числата и най-вече от къде се взеха и какво общо имат с даденото в задачата. Аз не получих отговор, с извиненията че нямало да съм го разбрал Ти може да си по-късметлия.

Per warez ad scientiam

Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: Arctur]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано19.01.13 23:01



цитат В0081
"Няма значение какво е съотношението на двете маси, ъгловата скорост остава същата."

цитат Arctur
Това си го казал ти. Аз ти дадох доказателство, че това не е така.
Ъгловата скорост зависи от съотношението на двете маси.


Май не си проследил темата от началото!
В0081 се опитваше да сметне какво е съотношението на двете маси в зависимост от ъгловата скорост, но аз доказах, че промяната в съотношението на масите (ако не се променя общата маса и разстоянието между телата) не променя ъгловата скорост. В0081 го разбра, но Гери не!
Ако още не си се сетил, мога да го докажа и по-нагледно с формули, но не и в тази тема, а и ми е интересно колко време Гери ще тъне в заблудата си.

послепис:
Жалко, когато съм писал това, Гери вече се е бил предал.

Редактирано от тapaтaнчo на 19.01.13 23:47.



Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: Arctur]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано19.01.13 23:07



За първото тяло m1*m2*G/R^2 = m1*V1^2/r1

За второто тяло m1*m2*G/R^2 = m2*V2^2/r2

където

m1 - масата на първото тяло
m2 - масата на второто тяло
r1 - разстоянието до общия гравитационен център на първото тяло
r2 - разстоянието до общия гравитационен център на второто тяло
R - разстоянието между двете тела (r1+r2)
V1 - периферната скорост на първото тяло
V2 - периферната скорост на второто тяло
G - гравитационната константа

Като направим съответните съкращения и съберем левите и десните страни
на двете уравнения ще получим:

(m1+m2)*G/R^2 = V1^2/r1 + V2^2/r2

Тъй като двете тела се въртят с една и съща ъглова скорост около общия
гравитационен център можем да запишем:

omega = V1/r1 = V2/r2

Като заместим в дясната част на горното уравнение и като имаме предвид,
че m1+m2 дава общата маса (нека да я означим с М) ще получим:

M*G/R^2 = omega *(V1+V2)

От друга страна V1+V2 = omega *(r1+r2) = omega *R

Като заместим по-горе ще се получи M*G/R^2 = omega ^2*R или ъгловата скорост
на системата от две тела ще бъде:

omega = sqrt(M*G/R^3)

където:


omega - ъгловата скорост на системата
М - общата маса на системата от две тела
R - разстоянито между телата
G - гравитационната константа

Хм... Излиза, че наистина ъгловата скорост зависи само от общата маса и
разстоянието между телата.


Браво, сетил си се, какво ли ще каже сега Гери?!!!





Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: Гepиcъм]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано19.01.13 23:15



Има един тънък момент който всява известно пропукване в твоят извод. И той е, че центробежната сила е приложена от центъра на въртене - който в една инерциална система може да е неподвижен (не се движи с ускорение, т.е. не внася корекция в силата), докато гравитационната сила с която ти изравняваш, е с източник другото гравитиращо тяло зад тоя център, което при това се движи с ускорение (в нашия случай също по окръжност). Тук може да се копае. Докато енергетичният извод на кеплеровия закон от линка дето дадох е чист в това отношение.

По формулата на Кеплер, ако двете тела са с еднакви маси, a = R/2. Ако масата на едното е пренебрежимо малка, a = R. Ъгловите скорости в двата случая се различават.


Кеплер си е мислил, че едното тяло е неподвижно, а другото обикаля около него по елипса, не е допускал че и двете тела се движат.





Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано20.01.13 00:25



Законите до които е достигнал Кеплер са емпирични, в случая разглеждаме законите (носещи пак неговото име) които следват от теорията на Нютон. Но продължавай, още не си изчел разговора до края :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: Гepиcъм]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано20.01.13 00:55



Законите до които е достигнал Кеплер са емпирични, в случая разглеждаме законите (носещи пак неговото име) които следват от теорията на Нютон. Но продължавай, още не си изчел разговора до края :)

Вече ги изчетох.
Ами сметни с тази формула:


големите полуоси на двете компоненти на Алфа Центавър, след като знаеш, че сборът от масите им е равен на две слънчеви, периодът 80 години, събери им полуосите и ги сравни с измереното чрез астрономически наблюдения разстояние между двете компоненти.



Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: тapaтaнчo]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано20.01.13 01:24



Първо да те попитам какъв смисъл влагаш в термина фиксирано разстояние между две звезди? В случай че те се движат по елиптични орбити, т.е. ако разстоянието между тях се променя?



Per warez ad scientiam


Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.