Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:49 21.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано12.01.13 18:58



Практически не знам, но теоретически няма да се движи като Луната.

Markup


Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.01.13 19:04



Практически, имам пред вид с малко приближение, Луната обикаля около център който ще е на около 4000 км от центъра на земята, а единия килограм ще обикаля около самия център. Но законите на Кеплер не вземат пред вид тая особеност, така че в това приближение двете орбити ще са еднакви.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано12.01.13 19:10



Аз не говоря за Кеплеровите закони, говоря за уникалноста на периода на завъртане.

И възможността чрез знанието на разстоянието м/у массите и периода на завъртане да се намерят массите на телата.

Markup


Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.01.13 19:15



Пак да напомня, масите на телата не могат да се намерят ако не знаеш и мястото на центъра на въртене. Което е много специфична и неочевидна информация.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано12.01.13 19:26



Защо да не може ?

Имаме една и съща обща масса, еднакво разстояние м/у масите, когато се променят съотношения на масите се променя и периодът. Те са пряко свързани. И центърът около който се въртят се намира от това.

Markup


Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано12.01.13 19:34



Ами пробвай де, да не изписваме ДИР-а с обяснения.

Неизвестни маси М1,М2
Дадено разстояние R.
Даден период T.

Да те видя сега?

Per warez ad scientiam


Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано12.01.13 19:47



Почти съм сигурен че има решение.

Има всичко което ни трябва за решение на тази задача. Единственото е да се намери правилно уравнение.

Аз затова и се обърнах към Абсолют, защото една глава е добре, но две са по добре.

Редактирано от B0081 на 12.01.13 19:49.



Тема Re: Гравитация по Нютон.нови [re: B0081]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано12.01.13 19:47



От темата за Луната, ти показа как да се изчисли масата на Луната.
Във връзка с това, ми се роди една идея.

Идеята съдържа следното твърдение:
Ако знаем разстоянието между две гравититащи тела и периодът им на едно завъртане, то ще знаем масите на телата.
Т.е. Разстоянието и периодът на завъртане , представляват един уникален код - който съответства на точно определенни масси (и не само като общата масса на телата ,но и като точните отношения на масите ).


Само общата маса на телата! За точните отношения на масите на двете тела, трябва да знаеш и разстоянията им до общият им масов център, Гери вече ти е казал.

Всъщност никога не съм смятал масата на Луната по този начин (нея си я има в уики), но няма (поне аз не съм намирал) голямата полуос на земната орбита около общия масов център на земята и луната преди време съм го смятал и го изкарах по-малък от земния радиус, сега пак го сметнах: 4728 км е, а средният радиус на Земята 6373 км, значи е вътре в земята. Около Луната са изпращани спътници, кацано е, и са измерили лунната гравитация много по-точно, отколкото би могло да се изчисли масата и чрез месечното клатушкане на Земята, не че е невъзможно, но е по-неточно, но Рибаря едва ли ще го разбере.



Тема Re: Гравитация по Нютон. [re: тapaтaнчo]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано12.01.13 19:52



Само общата маса на телата! За точните отношения на масите на двете тела, трябва да знаеш и разстоянията им до общият им масов център, Гери вече ти е казал.

Май ще трябва сам да търся решението.

Markup


Тема Re: Гравитация по Нютон. [re: B0081]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано12.01.13 19:59



Ще се радвам ако го сметнеш на лист хартия.

Радиусът намаля наполовина, но скоростта с която се движи тялото се променя с квадратична зависимост.


Казах периода не се променя, значи и ъгловата скорост остава същата. Не се занимавай с периферната скорост, само ще се объркаш повече.








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.