Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:54 30.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема алкохолна зависимост  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано22.06.15 18:01



Здравейте,
не знам как да започна...
Дъщеря ми е алкохолик. От няколко години.Лекува се, но трайни резултати не постига.Има желание,което отслабва с всеки опит и срив след това.Ужасно е - за нея, за нас с баща й... Толкова съм отчаяна... Животът и преминава покрай нея,вече е на 33 години. Няма приятели, няма работа,ужасно самотна е, появи се епилепсия и е страшно.
Моля за съвети,какво мога аз да направя?





Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор шаляляля (минаващ)
Публикувано22.06.15 20:28



Как се сдобива с алкохол? След като не работи, предполагам няма пари или?



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: шаляляля]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано22.06.15 21:54



взима заеми от съседите - от този 2 лв, от онзи 1лв,от нас 1-2лв,намира си алкохол и без пари - не знам как



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано22.06.15 22:06



Казвате,че се е лекувала! Какви методи сте пробвали ?



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: ronisulivan]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано22.06.15 22:54



детокс в различни болници,психотерапия,лекарства



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано23.06.15 01:54



Епилепсията е сериозна диагноза, особено ако я е определил невролог след изрично ЕЕГ. Иначе може да е т.нар. конверзационно разстройство, тоест несъзнавано да наподобява епилептични симптоми поради хистрионна "вторична печалба" - че ще я съжалите и ще се грижите за нея повече и т.н. Щом я издържате, вие контролирате положението с алкохолизма й - не прибягвайте до крайни забрани и ултиматуми, но разпознайте онези от безвредните неща, които й харесват все още и й ги предоставяйте, намалявайки същевременно вредните, като алкохола и самосъжалението. Супер лесно е, просто трябва най-сетне да се откажете да я контролирате абсолютно и да й позволите да избере между невредящи й възможности, без да я критикувате и без да й говорите с покровителстван тон на всяка крачка. И без секти като AA, моля! Че от трън та на глог ще е положението.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано23.06.15 13:54



Епилепсията в следствие от алкохола ли е?

При случай, че е така тя не може да премине през абстиненцията без специалист и болнична обстановка. Доста е опасно.

Дъщеря ви не трябва въобще да пие. Това може.
В този случай наистина ви препоръчвам АА. Там има хора които са преминали през това и наистина може.

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор iffet (непознат)
Публикувано23.06.15 16:36



Здравей feniks_m,
Напълно те разбирам и ти съчувствам, защото и аз съм преминала през същият ад, но не като майка, а като съпруга. Болката е голяма, колко повече когато става въпрос за детето ти. Най-доброто, ама наистина най-доброто е Анонимни Алкохолици. Само и единствено там моя съпруг намери ИЗХОД. За 20год. алкохолизъм, минавахме през много влизания в болница, вливане на системи даже и в къщи, изчистваше се за около 10дена, поосвежаваше се и пак започваше отначало. Но дойде момент когато последното влизане в болница беше много тежко, цели 8часа той бе в кома и на командно дишане. Благодаря на Бог , че ми го върна без повреда. През времето което той бе в болница, чрез наш познат се свързахме с АА и след изписване от болницата заминахме за София (ние сме от едно малко градче в България). Всичко това се случи и се случваше чрез Божието водителство. Тази програма и тези хора там ще помогнат на твоята дъщеря - убедена съм. Потърсете най-близката сбирка на АА, там ще ви дадат съвет как да постъпвате.
Божията благодат над твоя дом!



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор Darth_ Vader (непознат )
Публикувано23.06.15 16:37



Здравейте,

Ако дъщеря Ви има желание да спре, но не може, аз с удоволствие ще поговоря с Вас как да й помогнете. Телефона ми е 0888 81 89 62 а интернет сайта на нашата група за взаимопомощ е: http://aa-bg.com/

След един такъв разговор преди три години, аз се присъединих към обществото за взаимопомощ „Анонимни алкохолици” и от тогава не съм пил и по-важното – не ми се пие.

Вярвам, че това е възможно и за детето Ви.

Поздрави

Радо Алкохолик



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано23.06.15 16:44



Да, епилепсията е открита от невролог, ЕЕГ и скенер на главата. Пие лекарства за нея.Епилепсията се проявява при абстиненция - тогава има често големи припадъци.
Друг въпрос е,че се опитва да я използва като "вторична печалба" както казвате.
Съвета,който ми давате, се опитвам вече доста дълго време да го приложа,ама не се получава. Нищо не я интересува достатъчно дълго, има ли дори и малка трудност в нещо ,което започва да прави,докато е трезва и.... следва голям запой. Това се повтаря непрекъснато, изчерпах се вече да измислям нещо с което да се занимава и да и харесва.Все едно сме в някакъв омагьосан кръг и няма излизане от него.





Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано23.06.15 18:56



В такъв случай потърсете добър психиатър. Случаят ви звучи сериозно и не е за интернет съвети. Това, което мога да ви уверя е, че ако предприемете нужните действия под насоките на качествен невролог и психиатър, нещата ще се оправят. И пак ви приканвам да мислете и пробвате различни социални среди и дейности, в които дъщеря ви да участва и да се чувства добре и мотивирана. Примерно езикови курсове, курсове за доквалификация, арт-курсове, спорт, планинарство, танци и подобни (стига да не е някоя "доброжелателна" секта). Има достатъчно щадящи социални среди, в които тя няма да се чувства отхвърлена, а ще бъде добре приета и мотивирана да е в по-добра психическа и физическа форма, да има оптимистична перспектива за бъдещето, да е самостоятелна и активна, а не да е вечно зависима от вас, страняща от външния свят, депресирана и алкохолизирана. Вярвайте в себе си и в нея, действайте, и нещата със сигурност ще се оправят!

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор шаляляля (минаващ)
Публикувано23.06.15 20:59



Значи събира по 2лв от съседите за всеки голям запой?! И за всеки запой те продължават да са все така отзивчиви със заемите?! Ами говорете с тях да не я подпомагат повече, защото по този начин й вредят.
Очевидно досегашният начин на лечение не е ефективен за нея (говоря само за алкохола). Логичният извод е да пробва други начини, докато намери своя. Но Тя да пробва, не Вие. Защото ако тя самата няма желание да направи нещо за себе си, няма как да я накарате насила, още по-малко пък може да го направите вместо нея.
Съпругът ми е алкохолик. Помага му АА. Отиде в АА по мое настояване, но в момент, когато знаех, че иска да спре и беше станало ясно, че сам не може да го направи, имаше нужда от помощ от някой, който е наясно с проблема. Пробва доста пъти да спре просто стискайки зъби, безуспешно. Нямаше как да не се светна, че просто така няма да стане. Аз нямаше как да му помогна, защото не съм специалист по зависимости. Честно казано не исках и да ставам, защото алкохолът не е материя, около която искам да си врътна живота.
Като те чета оставам с усещането, че говориш за малко бебе, на което някой трябва да му измисля непрекъснато забавления, за да не плаче. Точно такова отношение не й помага по никакъв начин, защото й пречи да поеме отговорност за самата себе си, свикнала е някой да я обгрижва, да й поднася всичко на готово, защо да бяга от лесното. А тя е на 33, може да се справя и сама, както го могат и всички останали хора, стига да се научи. Но няма да се научи, докато някой друг го прави вместо нея.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано24.06.15 12:08



Всичко това, което предлагате, го правим. Има добър психиатър,опитен в лечение на зависимости;има добър невролог,който е специалист в лечение на епилепсия;имаме психолози - двама/личен и семеен/,опитни в лечение на зависимости; предлагаме курсове и всякакви други занимания - тя отказва всичко. И аз се чувствам безсилна,тази ситуация продължава вече няколко години.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: шаляляля]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано24.06.15 12:10



Говорих със съседите,те знаят,но въпреки това дават - тя може да е много убедителна и манипулативна.За АА не иска да чуе - това не било за нея.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано24.06.15 12:10



Мисля, че първо трябва да се справите с алкохола т.е. да премине през абстиненцията и да не пие до месец- два.След това да се огледате за други занимания.
Тя няма сили да върши друга работа през този период.
Разбира се, има хора които го съчетават и резултатът е по- бърз и успешен, но явно тя не може.
Поговори с нея и й кажи, че това е нормално за зависими и нека да измислите общ план бавно и постепенно. Увери я, че винаги ще бъдеш до нея и ще вървите заедно. Няма да я изоставиш и няма начин да не победите.

Нещата при дете и родител не могат да бъдат както при съпруг и съпруга или приятел. Раздялата в повечето случаи води до много по- тежки последствия и рядко е осъзнаване, стабилизиране и прощаване.

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано24.06.15 12:17



Да ходиш на курсове и въобще други занимания си трябват сили - психически и физически.
Убедена съм, че не го разбираш, но тя трябва да не пие и да премине през абстиненцията за да върши въобще нещо.

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано24.06.15 15:06



Впрочем, тъкмо щях да ви препоръчам да отидете на фамилен терапевт, защото по всичко личи, че проблемът е в семейнтата структура, а не само неин индивидуален. Нейната алкохолна зависимост и депресивна симптоматика са функция на проблемите в общуването ви като цяло, включително свръхобгрижването й от ваша страна и невъзможността й да се изгради като автономна личност (което трябва да стане през пубертета и ранната младост чрез задължителни конфликти с родителите и идентифициране с ценностите на значими връстници). Най-вероятно алкохолизмът й е самопогубващ начин да демонстрира автономността си спрямо вас и затова трябва да си намери някакъв друг начин да я демонстрира, който е продуктивен (даже трябва да я провокирате индиректно да си намери нещо продуктивно, което на вас уж не ви харесва, за да може да имате здравословен конфликт и разграничаване по интереси, а не да й подсказвате да си намери нещо, което напълно одобравяте и по което да прилича на вас).

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: ALONE911]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано24.06.15 19:53



Разбирам,че няма сили за нищо когато е пила.Минава през детокс, в болница, и след това не издържа много дълго. Последният път издържа малко повече от месец.





Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано24.06.15 20:00



Сигурно има верни неща в това,което казвате. Оставили сме да избере какво иска да прави.Тя не избира нищо,освен да си лежи по цял ден пред телевизора и да си пие.Ситуацията е ужасна вече много дълго време. На семейни сесии ходим вече 9 месеца,почти всяка седмица. И какво от това? Всичко се повтаря с отчайващо постоянство.





Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано24.06.15 21:06



Не само когато е пила.
Аз нямах сили месец, месец и половина след като въобще не пиех. Организмът ми беше свикнал да работи с алкохол и физическата ми абстиненция беше страшна. Психическа нямах, но физическа...За това съм писала в първите ми постове. Не искам да си я спомням. Такъв стрес съм натрупала от това, че мисълта ми и една глътка алкохол отхвърля като си спомня.

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано24.06.15 21:08



Самотата и отчаянието са неща, които съсипват най-много психиката на един човек. Отчуждението от приятели,семейство,родители и колеги води до депресия и, колкото по-дълго продължи тя ,толкова е по-трудно излизането от това състояние. На мен ми помогна срещата със себеподобни(алкохолици) в братството на Анонимни алкохолици. От един отчаян и рухнал във всички аспекти човек, с тяхна помощ сега години след първата ни среща съм здрав,работещ и усмихнат . Усещам живота с всичките си сетива и му се наслаждавам.Щом аз и хиляди други са успели, защо и вашата дъщеря да не успее? Просто трябва да го пожелае с цялата си душа и сърце. А и чисто финансово си е далавера за разлика от другите начини за справяне с проблема. В Анонимни Алкохолици никой няма да Ви иска пари. Това ще го признае дори и бай Абсент който ни " обожава" и забравя едно старо правило : " Никога недей да плюеш там, където си близал "



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано24.06.15 21:28



Ако вече цели 9 месеца ходите на семейна терапия всяка седмица и няма положителна промяна, трябва да помислите за смяна на терапевта. Ако е себеуважаващ се професионалист(ка), а не шарлатанин-печалбар, няма да ви се подмазва, няма да удължава терапията до безкрайност и няма да избягва конфликти, а ще ви разкритикува за това, че не предприемате решителни действия и предпочитате да я обгрижвате и наблюдавате, пък макар и пасивна и зависима, отколкото да я стимулирате да се отдели от вас и да стане автономна личност. Вие, родителите, държите ресурсите, от вас зависи промяната, стига самите вие действително да я искате, в което, честно казано, предвид споделеното от вас, започвам леко се съмнявам.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: ronisulivan]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано24.06.15 21:30



На мен също срещата със себеподобни и най- вече успели ми помогна. По тяхно описание прецених, че аз съм по- добре и си казах, че трябва поне да се опитам.

Най- много ми помогна този клуб. Тук влязох първо и определено всички ми помагаха.
Благодаря!

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано24.06.15 21:38



Като написах предходния пост си помислих, че може да предложиш на дъщеря си да пише тук. Това беше единствения действащ клуб за алкохолно зависими който открих през 2011 година. Определено клуба е много добър и има хора минали по различни пътища, но всички са вече успели да се разделят с алкохола. Моята преценка е и успели да се справят с живота.

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано24.06.15 21:40



Имаш ли деца? Да не питам дете в подобно състояние.

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано24.06.15 22:04



Защо ме нападате така?
Провокация?Написаното от вас ме изумява.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: Darth_ Vader]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано24.06.15 22:08



Благодаря за предложението,но в момента не иска да чуе за АА.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: ALONE911]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано24.06.15 22:11



Ще предложа,дано случи





Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано25.06.15 01:09



Окей, извинявам се, ако е прозвучало като нападка срещу вас. Не беше такава. Само споделям мнението си, че няма защо да си харчите парите напразно за тези психотерапии, щом след толкова месеци не са дали резултат. Не се съмнявам в обичта ви към дъщеря ви, а само в готовността ви да я отделите от себе си. Подозирам, че несъзнавано вие не желаете да я отделите от себе си и затова, без съзнателно да искате, поддържате по един или друг начин нейната зависимост от вас. Това е спекулация от моя страна, не ви познавам случая в подробности, но си заслужава за минута да се замислите за това. Всичко добро ви пожелавам!

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано25.06.15 11:22



Благодаря за пожеланието. Вие сте доста на "ти" с психотерапиите.Въпреки доста дългия ми досег с психотерапевти ,аз не съм толкова вътре в нещата. Всички ми обясняват,че промяната ще настъпи бавно,много бавно. Промяна обаче няма и аз се замислям дали вече не ме гледат като добър "работодател".

.
Чувствам безсилие,когато се появят епилептичните припадъци - гледката е ужасна и страшна. Как тогава да е самостоятелна - няма работа и пари, няма как да се издържа сама. И аз не знам как да постъпя....
Затова се опитвам да науча нещо тук,което да ми помогне.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор nowwe (пътуващ)
Публикувано25.06.15 15:58



Здравейте,моето лично мнение е ,че трябва да се вслушвате в мнения на хора които са се възстановили успешно от тази коварна болест.Не всички пишещи в този форум са такива.Проблемът с алкохолизма е предимно духовен и е много сериозен и за съжаление трудно разрешим с медикаменти и обичайните лекарски практики,вие сама сте се убедили,както съдя от дългогодишните ви опити да се справите с проблема на дъщеря си.Лично на мен ми помогнаха и продължават да ми помагат групите за взаимопомощ на Анонимни алкохолици.Истината обаче е ,че никой не може да накара дъщеря ви да отиде там насила,а има и много предубеждения които се базират на неправилна информация.Защо ,между другото не се опитате вие сама да си помогнете ,като опознаете проблема по задълбочено участвайки в някоя група за подкрепа на близки на алкохолици като "Ал Анон".Има информация в интернет.Дори и да не сте от град в който има сбирки може да участвате он-лайн.Най-малко ще се запознаете с хора с проблем като вашия и няма да сте сама.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано25.06.15 16:32



Аз също съм на мнение, че положителен резултат от психотерапията няма защото дъщеря ви има физическа зависимост към алкохола. Тя не може да се бори с психотерапия. За психическата й зависимост не се споменава нищо.
Говори с дъщеря ти, че състоянието й е съвсем естествено като за всеки алкохолик.
Епилепсията обаче ме плаши и мисля, че психиатъра трябва да го смениш и да направиш една консултация с невролог. Има алкохолна епилепсия и такива хора са доста зле през периода на абстиненция.
За алкохол с такива последствия трябва лекар и то добър лекар.

Къде се укриха хората преборили такива тежки последствия от алкохола?

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: ALONE911]  
Автор шаляляля (минаващ)
Публикувано26.06.15 09:49



Да, нещата при дете и родител са малко различни от нещата при съпруг и съпруга. Родителският инстинкт да се грижиш за детето е по-силен, чувството за вина, че някъде си се провалил във възпитанието е по-силно, срамът какво ще кажат хората, колко лош родител си бил, щом си докарал детето си до алкохолизъм, е по-силно. Да, това са съвсем нормални човешки реакции, но те правят родителите много по-лесно манипулируеми.
Не е задължително физически да изоставиш някого, за да не се държиш с него като с рохко яйце. Хората имат неподозирани възможности, но много често ги осъзнават чак, когато ножът им опре до кокала. Алкохолиците не са много по-различни в това отношение.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор шаляляля (минаващ)
Публикувано26.06.15 10:25



Чувството на безсилие си е естествено, да гледаш човек, когото обичаш, как бавно се самоубива и да не можеш да направиш нищо...
Единственото, което аз правех беше нещо като вкарване в реалността. Дори и не знам как да ти го опиша... Бавно тъпо и упорито изяснявах основни положения. Например защо пие, не защото жена му го тормози, не защото в работата го тормозят, не защото еди кой си го е ядосал, а само и единствено, защото му се пие, физически е зависим от алкохола. Може ли да спре, може ли да спре сам. Когато нещо се оплакваше от гадния живот, всеки път питах "А ти какво правиш, за да си подобриш твоя живот?! Някой длъжен ли е да ти поднесе на тепсия всичко". Последно вкарах и мотото "Ако Ти не направиш нещо, за да се измъкнеш, няма кой, ще си умреш". Не съм се карала с него, не се опитвах да го карам да прави нещо конкретно, просто се опитвах да го изкарам от самозаблудите, в по-голямата част, от които го вкарваше алкохола, за да осъзнае с какво точно се сблъсква. С надеждата, че осъзнавайки проблема, ще му е по-лесно да пожелае да се бори с него. Друго нямаше какво да направя. Останалото той сам трябваше да го направи. Всичко това е личен опит, нямам си на идея дали би ти помогнало по някакъв начин, но кой знае...
Между другото и съпругът ми не искаше да ходи в АА. Но се оказа, че и аз мога да бъда много манипулативна и убедителна.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано27.06.15 07:44



Здравейте.

Пиша ви телефонния номер на групата на АА "Само за днес" - 0988721546. Ако желаете, можете да позвъните и да поискате телефонния номер на една майка, чиято дъщеря има проблема на вашата дъщеря. Бихте могли да разговаряте с нея, за да разберете какво тя и съпругът й са направили и правят, за да помагат на детето си.

Към момента дъщеря им не посещава група на АА. Споделям ви този факт, защото прочетох, че дъщеря ви не иска да чува за АА. На мен лично ми помогна АА и продължавам до днес да правя всичко, което предлага Обществото на АА. И тази сутрин не ми се пие - ден по ден, повече от три години вече. Но така или иначе, АА не е панацея.

Предлагам ви, свържете се с тази майка. Тя знае вече за вас и очаква вашето обаждане. Опитайте.

Желая ви успех и спокоен ден.

.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор echr ()
Публикувано28.06.15 14:32



Намесвам се, за да си изясня нещо за себе си лично. Дъщеря Ви е на 33 казвате, зрял човек значи. Вие обмисляте ли варианта да я оставите да се оправи/или не сама? Не приемайте въпроса като провокация, моля, задавам го, защото лично ме вълнува, но в друга връзка, не във връзка с алкохолна зависимост.

Та искам да Ви попитам дали сте мислила да оставите отговорността за нейния живот да лежи на нея самата и ако не, защо? Чувствате някаква вина към нея и затова сте поели товара върху себе си?

Знам, че много хора ще кажат - ама това е детето й! Така е, но има тънка разграничителна линия между това да помагаш на порасналото си дете, което е в беда, но има желание да промени нещо в живота си и да се поставиш в услуга на човек, който егоистично не забелязва какво причинява на най-близките си. Изненадва ме и ми звучи като каприз изявлението, "АА не е за мен". Ако човек иска да си помогне, пробва всички възможности, не е ли така?

Може би аз не разбирам психиката на алкохолика, но не е ли донякъде съзависимост да се стимулира пасивността на зависимия?

Само питам, не съдя.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: echr]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано29.06.15 10:46



Дете / не зависимо на колко години/ не бих оставила да се спрявя сам в такава ситуация.
Трябва да можеш да надскочиш себе си, а малко го могат това.

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: ALONE911]  
Автор echr ()
Публикувано29.06.15 12:30



На мен по-скоро обратното ми се струва надскачане на себе си. Най-естественото нещо за родителите е да помагаме на децата си безкрай. Въпросът е това помощ ли е или в един момент става мечешка услуга, защото всъщност помагаме на едни пораснали хора да не поема отговорност за себе си?



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: echr]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано29.06.15 12:45



Това не е помощ, а спасяване.
За мен е надскачане защото са малко хората които са способни в това положение да оставят децата си и съответно да успеят да издържат да се изправят сами.

На такъв етап алкохолната зависимост вече е болест и то много опасна. Това съчетано с епилепсия е равностойно да се откажеш от детето си.
Това е, ръка за ръка ще вървят и дано успее да се измъкне.

Аз мисля, че майката трябва да си промени мнението за алкохолизма. Алкохолната зависимост е много опасна и измъкването е много трудно. Просто много трудно... На етапа на който е момичето просто... Все пак винаги има надежда.

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: ALONE911]  
Автор echr ()
Публикувано29.06.15 13:19



Може би, аз се застраховах, че не познавам болестта.

Направи ми впечатление нежеланието и незаинтересоваността на дъщерята да си помогне поне малко сама, съчетано с охотно приемане на грижите от страна на родителите - лежане пред телевизора и пиене значи, че има кой да плаща телевизия и кой да храни.

Но може би това, което аз възприемам като егоизъм и безотговорност, са симптоми на болестта алкохолизъм.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: echr]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано29.06.15 13:53



Аз мисля, че не толкова няма желание колкото възможности, сили да се бори.

Няма да помогне недаването на пари, напротив по- зле ще стане. за алкохол винаги се намират пари или...
Само отказване от алкохола и мисля, че не е невъзможно. Мисля, че точно това трябва да възприеме, че не е невъзможно и късно. Просто е много трудно, но трябва въобще да не пие и да преодолее последствията от алкохола. След това всичко си идва на място, пък и тя има родители които няма да я изоставят и за щастие няма неща които не може за сега да възстанови. Остава здравето й. Никак не малко, а и в момента основно.

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: ALONE911]  
Автор feniks_m (любопитен)
Публикувано29.06.15 15:08



Чета мнението на echr и това на ALONE911 - хора и двамата сте прави. Аз съм в една безизходица - опитала съм всичко,не съм я изгонила от дома все още. Ако я оставя съвсем сама да се справя - без жилище,без пари,без работа,без приятели - тогава все едно изхвърлям боклук и да не мисля повече за това.Не мога да го направя... Ако поне работеше или имам жилище в повече... Положението е ужасно - искам да помогна,а каквото и да правя нищо не излиза.





Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано29.06.15 16:23



Така и така, ако дойде време да я изхвърлиш ще бъде вече късно и за двете ви.
Говори с нея, че заедно ще се борите и трябва да победите. Нека пробвате заедно и когато когато се почувства, че не издържа и реши да посегне към алкохола да ти каже - просто зле съм, пие ми се , отчаяна съм. Увери я, че много, а може би всички се чувстват така и както се казва и "това ще мине". Не мисля, че всичко е загубено все още.

\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\"Алберт Айнщайн


Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: feniks_m]  
Автор echr ()
Публикувано29.06.15 16:30



Ужасно трудно е за една майка, съчувствам ти от все сърце.

Тогава може би всекидневно, упорито повтаряне, промиване на мозъка дори за това какво трябва да се направи и че трябва да се направи нещо, сега и днес. Тя не унищожава само себе си, тя го причинява и на вас, което намирам за несправедливо.

За мен очевидната и най-лесна крачка е да се ходи на сбирките на АА, не знам защо тя отказва. Каквото и да е, нещо малко, но трябва да се прави всеки ден.

Пожелавам ви сили и кураж. И пак си мисля, ако си направил каквото е трябвало като родител и детето ти въпреки това реши да се самоунищожава, това е .... не знам какво е това.



Тема Re: алкохолна зависимостнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Mechokyt (witchophile)
Публикувано06.07.15 21:35



Вие, родителите, държите ресурсите, от вас зависи промяната, стига самите вие действително да я искате, в което, честно казано, предвид споделеното от вас, започвам леко се съмнявам.

Прощавайте но написаното от вас е толкова категорично и самоцелно че ми мина мисълта че точно вие бихте могли да сте манипулативен шарлатанин стремящ се към лесна печалба. Както и да е, във вашия случай бих се въздържал да искам съвети онлайн защото не знаете на какви ще попаднете. Колкото до АА, секта или не, успяли са да помогнат на много хора (но не на всеки).

М




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.