Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:53 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Нова съм. Тъся помощ.  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано22.11.09 16:37



Здравейте. Нова съм в клуба и се надявам с ваша помощ този път да успея окончателно да скъсам с алкохола. На 28 години съм и пия алкохол от 16 годишна. Като повечето студенти - купони, алкохол, дискотеки и т.н. Мисля си че имам проблем с алкохола от около 4-5 години. Много изчетох по темата и определено не сам в тежките фази - пия само вечер , през деня се случи само 2 пъти преди около месец и тогава се стрснах че имам проблем, който се влошава. Иначе вечер като започна да пия и не мога да спра докато не се напия - почти всяка вечер не си спомнях как точно съм си легнала и заспала. Много пъти съм спирала алкохола - за по седмица, две, но в крайна сметка пак започвах. Днес ми е втори ден трезва. Нямам симптоми на абстиненция - само съм раздразнителна и нервна. Искам да спра докато все още мога да го направя, защото като проследявам пиенето си през годините определено се влошава, а вече разбирам че като започна да пия и алкохола започва да владее положението , а не аз.
Помогнете ми да се измъкна от там накъдето съм се запътила стремглаво.





Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор LaliМодератор (Усмивка)
Публикувано22.11.09 20:27



Здравей, Чернокоска, радвам се, че искаш да спреш, че вече два дни си трезва.
Мисля, че първата стъпка към успеха е именно желанието да спреш.
Самата аз не мога да ти помогна, но тук има хора, които са успели, надявам се да намериш приятели, както и помощ.
Спокойна вечер ти пожелавам.





Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: Lali]  
Автор nekoi ()
Публикувано22.11.09 23:01



Искам да спра докато все още мога да го направя, защото като проследявам пиенето си през годините определено се влошава, а вече разбирам че като започна да пия и алкохола започва да владее положението , а не аз.

Подхождаш интелигентно към проблема си. Като начало е добре, но пътят към спасението или падението ти започва тепърва.
Мислиш ли, че само този форум може да ти бъде достатъчен за помощ?

И не разбрах - вечерните ти напивания до безпаметност сама ли ги правиш или в компания? У дома или навън?

Казват, че жените развиват по-бързо алкохолизъм. Може и така да е - тук нямам опит


Но пък ако знаеш какви здрави алкохолички става от жените. Единственото по-гадно от това да гледаш много пиян мъж, е да гледаш много пияна жена.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: nekoi]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано23.11.09 00:16



Nekoi, mersi 4e mi pisa ...Predi pove4e pieh v kompania no sled kato osaznah 4e imam problem i kakto ti kaza piana jena e jalka gledka(a az napalno sam saglasna s teb ) po4nah da tarsia na4ini da se napivam sama, a v kompania da ne pia...Az sam omajena ot 3 meseca i izpolzvah da se napivam kogato majat mi e vtora smiana - do 11 na rabotra...toi vse pak me vijda piana no az izbiagvah srama doakto sam trezva, zashtoto kakto znaesh kogato se napiesh niamash sram 4e si pian i jalak..... Ina4e na semeini sabiranbia ili ne pia ili se kontroliram. Tova vse oshte go moga - da se kontroliram pred rodninite, no kogato sam sama mi e nevazmojno - i tova me navede na misalta 4e sam prisrastena...I 4e triabva da spra dokato e vreme....No e tolkova trudno





Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано23.11.09 00:18



Много изчетох по темата и определено не сам в тежките фази - пия само вечер , през деня се случи само 2 пъти преди около месец и тогава се стрснах че имам проблем, който се влошава

Спокойно алкохолизма е хронична и прогресираща болест и ако си го имаш рано или късно ще влезеш в тежките фази.Както сама си забелязала при теб явно се влошава.Един приятел казва "щом имам проблем с алкохола значи имам алкохолен проблем", това всеки сам си го решава.Можеш да погледнеш

това и да си прецениш сама дали и как си.Много характерно за мен и други алкохолици е отричането на проблема или не приемането му в цялата си сериозност.
Радвам се че все пак си започнала да си задаваш въпроси.Чети и пиши каквито те вълнува имаш.Провери ако искаш дали няма група на АА в града където живееш.Там може да ти дадат много отговори.
Успех чернокоске.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано23.11.09 00:19



Poniakoga si mislia , a naposledak vse po 4esto 4e e dobre da potarsia psihiatar. Ti kakvo mislish Nekoi? Shte mi pomogne li?



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор nekoi ()
Публикувано23.11.09 00:37



Знаеш ли, че неведнъж съм чувал от жени на сбирки на Анонимни алкохолици почти същите думи като твоите.
"Започнах да избягвам да пия в компания, а да пия сама. Пред роднините все още се контролирам."

Някои жени успяват дълго, много дълго да укриват пиенето си, пред хората да пият "контролирано", но вкъщи да се донапиват.
"Никога не са ме виждали пияна в компания. Но като се приберях вкъщи след като съм пила с компания, задлжително продължавах, докато се напия безпаметно", това ми разказа съвсем наскоро една алкохоличка.
Други пък пият само вкъщи, тайно.

Психиатър, говорим за нарколог, едва ли ще ти помогне в тази все пак ранна фаза на проблема ти (хайде да не те плаша с думата "болестта"

). Те въртят, сучат пък накрая все лекарства изписват. А ти засега едва ли имаш нужда от лекарства.

Ако питаш мен, може да ти помогнат АА. Евентуално и някакъв психолог.
Мъжът ти знае ли задаващия се проблем с твоето пиене?



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор LaliМодератор (Усмивка)
Публикувано23.11.09 01:37



Моля те, пиши на кирилица.



Редактирано от Lali на 23.11.09 01:38.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: puvpav]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано23.11.09 13:50



Снощи пих. Незнам как стана, а уж бях твърдо решила да не близвам. Тази сутрин се чуствах ужасно - виновна, разочарочарована. Мразех се. Реших че трябва най-накрая да кажа на мъжа си за моя проблем-болест, да излея чуствата си иначе имах чуството че ще полудея. Седнах до него и половин час не можех да обеля и дума - толкова беше трудно. Но му казах - че съм болна, че не трябва да пия, че болестта е нелечима и никога няма да стана отново нормален контролиран пияч. И започнах да плача, толкова много плаках, не можех да спра. Когато се успокоих му разказах по-подробно за алкохолизма ми. Показах му дванадесетте стъпки и книгата "Living Sober". Той ми каза че ще ми помага с каквото може, разбра ме и ме успоки.Сега когато вече и друг знае за моя алкохолизъм и не съм сама имам повече вяра и сили.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор nekoi ()
Публикувано23.11.09 15:39



Мина ми през ума снощи, че пиеш в момента. Може би заради писането на латиница.

Тежко ти е било днес, но сега ще ти просветне.
Затова те питах, дали мъжът ти знае. Хубаво е, че си намерила разбиране и обещание за подкрепа. Чувството за самотност смазва допълнително алкохолика.
Неразбирането от страна на близките пък го обърква. Някои съпрузи във вашия случай казват "нищо ти няма, не се глези, пий си, но с мярка" и т.н. И с това допринасят за разтягането а проблема във времето.

Сега когато вече и друг знае за моя алкохолизъм и не съм сама имам повече вяра и сили.

Още повече вяра и сили ще добиеш, ако дойдеш на сбирките на Анонимни алкохолици. Стига в твоя град да има такива.
При нас в АА жените са около половината, така че ще видиш, че и други "колежки" имат подобни на твоята истории, пък се справят.
Това също действа облекчаващо.
И разбира се 12-е стъпки на АА.

А, и да не забравя да ти кажа - довечера недей да пиеш, да видим дали ако не пиеш, ще падне таванът върху главата ти





Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: nekoi]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано23.11.09 16:38



Няма да падне, то се знае. А за сбирките обмислям да отида наистина, но ще ми трябва смелост да събера първо. А ти Некой от колко време си трезвен? Сбирките явно ти помагат, няма какво да те питам щом ми ги препоръчваш горещо. Терзае ме още че може би трябва да кажа и на родителите си и на приятелите си че съм алкохоличка, но много ме е срам и страх как ще го приемат. Страх ме е да не се отдръпнат от мен приятели ми. Мисля че трябва да кажа на всички за да не ги лъжа и да ми олекне. Все пак не може на всяко събиране да мисля оправдания защо не пия, както правих до сега в сухите си периоди.
А от 27 септември до сега спирах 3 пъти - за 18 дни, за 4 дни и за 4 дни. Наисина много искам да се справя. От днес спирам пак и дано този път по-висшата сила ме опази трезва.

Редактирано от chernokoska_d на 23.11.09 16:41.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор nekoi ()
Публикувано23.11.09 21:15



Започнах осма година трезвен. АА не само ми помогна, спаси ми живота. Защото преди това бях опитвал какви ли не лечения, но нищо не ми помагаше.

Кой знае защо - аз се лекувам, пък таванът все ми пада на главата. Остави това, ами и тротоарите като ме бяха заудряли по челото

По едно време все разкървавен и посинен си ходех.

А с теб кво сега? Таванът у вас тази вечер ще ти пада ли на главата?

Макар че днес плака много, още не можеш да си представиш каква голяма крачка напред направи. Защото си призна проблема. Това на някои алкохолици им отнема по 10-15 години, докато се пречупят. Други така и не успяват да си го признаят и си отиват от живота по жалък начин.

А ти го призна и дори успя пред мъжа си да го споделиш. Което си заслужава поздравления и поощрения, само да не се поощриш с някоя чашка сега

Щом събра смелост за това, ще събереш смелост и на сбирка на АА да дойдеш. Искаш ли да се хванем на бас? На по една фанта портокал.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: nekoi]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано24.11.09 08:54



Не ми падна тавана на главата и нищо лошо не се случи снощи без чашка в ръка.

Тази сутрин се чуствам супер. Четох вчера една тема за това кой как се справя да остане трезвен. Трябва и аз да си изградя някакви ежедневни привички , та да ми е по-леко но и да не забравям че съм болна, че тогава става лошо. А ти кога за първи път отиде на сбирка след като спря?



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано24.11.09 10:08



Това си е голяма радост оцеляването след запой но според мен също е важно ,това че в твоя град има група на АА.В другата тема ти е дала координатите си жена от АА Бургас.Спокойно може двечките да се разберете как се стига до това АА там.Калан ще ти разкаже по нататък кое какво да направите.
Честито за трезвата вечер.





Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: puvpav]  
Автор nekoi ()
Публикувано24.11.09 11:55



чернокоска, влязох тук, за да те поздравя за снощи.
Сега трябва да си изкарвам надницата, защото детенцето казва: татко, искам кюфте! И трябва да се съобразявам с това, а не да му предлагам качамак



Някои път може и да ти разкажа кога за първи път съм отишъл на сбирка и изобщо моята дълга и тъжна алкохолна история, която засега има щастлива развръзка. Казвам засега, защото с алкохола винаги трябва да внимаваме и да не изпадаме в самодоволство и успокоение.

Отиди на сбирка на АА в Бургас, за да спечеля баса и другото лято да си получа от теб фантата край морето.

Живите сбирки на Анонимни алкохолици не могат да се заменят с нищо. Те са истински сбирки, когато се върви по програмата на АА, която НАИСТИНА
се намира в Голямата книга (книгата Анонимни алкохолици), без обаче да се игнорират и другите книги на АА - 12 стъпки и 12 традиции, Living sober и т.н.

Пожелавам ти и довечера таванът да си остане на мястото


Редактирано от nekoi на 24.11.09 11:57.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: nekoi]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано24.11.09 12:09



Мерси Некой. Трябва да се работи, че както казваш с качамак не се живее

. И аз ще поработя сега, че напоследък само чета за проблема и мислите ми са само натам и концентрацията за работа ми се губи нещо.
А дано другото лято да има за какво да те почерпя с фантичка на морето. Трябва да удържим фронта, няма как.

Но определено ти и другите във форума ми помагате много. Едно голямо благодаря и се надявам че и след година ще има за какво да съм благодарна.




Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор nekoi ()
Публикувано24.11.09 17:47



И на мен ми се иска след година пак да има за какво да си благодарна. Пък и това е напълно възможно. Толкова алкохолици сме се спасили, ти нещо да не се мислиш за по-голяма алкохоличка от нас



Само да ти кажа едно две неща.
В книжката Живот в трезвеност има една глава "24-часовата програма". Много важно е, особено в началото на трезвеността си, да я спазваш.
Недей да мислиш и да говориш, че няма да пиеш до края на живота си.
Не мисли и за след една година (не че тогава няма да си поискам фонтата от теб ).
Мисли само за днешния ден. И недей да пиеш само днес.
"Вчера" вече е в миналото и не може да се върне, "утре" още не дошло. Можеш да не пиеш само днес, само тази вечер, само в този момент.
И така час по час, ден по ден, ще стигнеш далеч. Вервай ми

Засега не му мисли много и как ще кажеш на приятелите си, че си алкохоличка, за да отказваш пиенето по време на купони.
Това е важен въпрос, особено за млади хора, които тепърва има да купонясват. Но все пак остави и решаването на този въпрос за малко по-нататък.

Не пий само днес.
Пиши тук.
Прочети пак Първа стъпка и помисли кои са доказателствата, че макар да не си напреднала в болестта много, на моменти вече не ти, а алкохолът управлява живота ти.

И ... трябва ли аз да ти казвам къде се провеждат сбирките на АА в Бургас.
Калан сигурно вече ти го е казала.
Чао



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: nekoi]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано24.11.09 22:31



Мерси за съветите Некой. Честно казано чета стъпките и "Living Sober" също . Но много неща не са ми напълно ясни още. Може би ако отида на сбирка или поговоря с някой на живо ще ги разбера по-добре. Това за 24 час например? Не е ли по добре да приемеш че положението е нелечимо, каквото е и да се настройваш че както диабетика не бива да яде захар цял живот, така и ние не трябва да посягаме към чашката за цял живот? А също и стъпка 3 не ми е много ясно как работи но се надявам Калан да поиска да ми ги обясни по добре и по надълго.
Чао засега. Спокойна вечер ти пожелавам





Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор nekoi ()
Публикувано24.11.09 22:47



За 24 часовата програма.

Ние живеем само в настоящия момент, така че само в него можем да не пием.
Какво значи - няма да пия до края на живота си? А ти знаеш ли още колко ще живееш?
Защото аз не знам - още един ден, още една година, още 50 години?
Значи "няма да пия до края на живота си" всъщност е безсмислица.
Но затова пък много натоварваща.
Само мисълта, че не трябва да пия до края на живота си, ме караше моментално да се напия


Или пък да си кажа - понеже и така и така няма да пия толкова дъъъълго време, чак до края на живота ми, дай да си пия и днес. Какво ще ми стане от още един ден, като след това ме чакат толкова много дни на непиене.
И това "и днес" продължаваше с години при мен. Това беше най-дългият ден в моя живот

Така че, ставаш сутрин и си казваш - днес само няма да пия, каквото и да ми се случва, колкото и да ми се пие, ако ще по корем да пълзя, но днес няма да пия.
Утре може би ще пия. И на другата сутрин пак си казваш същото.
Опитай - ще видиш, че работи.

Пък за Трета стъпка не бързай. Къде отидоха първа и втора, та скочи на трета?
Ми днес ти е едва вторият ден трезвеност.
Нали цял живот няма да пиеш, защо се разбърза за един ден да преминеш цялата програма

Шегувам се, но нещата наистина стават бавно и постепенно. Въоръжи се с търпение, засега е много важно да печелиш трезво време. И пасиансът ще ти излезе, ще видиш




Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: nekoi]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано24.11.09 23:39



Некой май си много прав. Това бързане е излишно и затормозяващо. А сега в началото за да се опазя за по-дълго трезва какво е добре да си чета - ако не стъпките, то може би "Living Sober" за улесняване на процеса?



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор nekoi ()
Публикувано25.11.09 00:24



Чети от Голямата книга - Има изход и Още за алкохолизма. Чети Living Sober.
Не е лошо да ги имаш на хартия. Може и с молив в ръка.
Чети бавно, търси себе си в прочетеното. Връщай се, препрочитай.
Което не разбираш или не ти допада, го оставяй засега настрана, но не го отхвърляй "завинаги". Всяка нещо с времето си.
Може да прочетеш и Първа стъпка от книгата "12 стъпки и 12 традиции".
Може да помислиш дали за моето предано старание, не заслужавам към фантата и една тортичка да ми се добави.



ПП И нещо много важно - днес недей да пиеш


Редактирано от nekoi на 25.11.09 00:27.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: nekoi]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано25.11.09 01:18



За старанието, така си е - оценявам и благодаря. Заслужи и тортичка-по избор

Никакво пиене - какво беше това нещо? Майтапа настрана, но съм позаменила тези два дни пийването с повече хапване- от книжката, много ми харесва този съвет за сладкото . А и преди 2 месеца сприах и цигарите - след горе толкоз време колкото си и пийвах сладко - дванайсет годинки. Та ме е страх че не ми се отразява добре на фигурката - но не си го слагам много на сърце този път. То и за проблемите с храненето и многото глупави диети които съм правила си имам дълга история, може да разкажа някой път. Но преди много се тормозих като кача някой килограм и се успокоявах с чашка. Когато пък бях стриктна в диетата и се морях от глад то задължително се награждавах с питие за лишението. Казвах си че като няма да хапвам, то поне да си пийвам, иначе какво удоволствие ми оставяше. После като се напивах, то и си хапвах повечко без да се усетя. И после вина и срам че съм качола килограм-два и пак се напивах че да не се тормозя. И така в този омагьосън кръг до безкрай. По някое време спирах или намалях някакси алкохола за известен период- свалях си килограмите, които си мислих за излишни. После се награждавах с подобаващо напиване и така.... Та сега много се старая да се приемам с не-анорексични и не-манекенски мерки , деа не се ограничавам в хапването след близо 5 години постоянни диети и лишения. Тай че и за това трябва да внимавам - да не се вманиача пак и да почна да си терзая тялото с глад, а психиката с постоянна вина че нямам воля достатъчна да приличам на тези от списанията,,,,,
Абе то не са едно и две неща...Сега отивам да спинкам че късно стана



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано25.11.09 01:24



Защото ми се струва от всичко което изчетох, че ако не се харесвам, то това ще ми пречи на борбата с алкохола, А за мен сега е най-важно да не пия. Да не пия днес , както казваш Некой. Т.е трябва да се харесвам и приемам днес, за да не изпитвам вина и разочарование.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор chernokoska_d (непознат )
Публикувано25.11.09 11:04



Ден трети трезвеене започна да тече. Благодарна за което съм на форума, на теб Некой, на Калан и на Павката.
Събирам смелост да отида на сбирка и си чета литературка междувременно.
Лек и усмихнат ден на всички





Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор вeceлyшka ()
Публикувано25.11.09 17:16



Влизам понякога в клуба ви само да чета, нямам проблем с алкохола. Забелязала съм, че новите, които влизат тук за помощ и морална подкрепа, са пълни с ентусиазъм и добри намерения само в първите дни. След това постепенно изчезват.
На теб, чернокоске, ти трябва много малко, съдейки по това, което си писала за себе си - в смисъл твоят случай не е толкова тежък. Така че с малко усилие на волята преодолей първоначалните трезвени дни.
Искрено ти желая успех ! Ще успееш.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: вeceлyшka]  
Автор nekoi ()
Публикувано25.11.09 18:13



Всъщност съветът на Веселушка може и да не е толкова лош.

Чернокоске, може да опиташ и само с воля. При алкохолиците волята е разградена по отношение на алкохола. Просто я няма и затова не могат да се удържат от първата чаша, а не защото са лигльовци, глезльовци или боклуци.
Алкохолиците не могат да пият само с помощта на волята си. Тоесто могат, но за известно време, след което отново се връщат към чашата. А докато не пият, животът им е ужасен, защото непрекъснато се борят с желанието си.

Веселушка казва: с малко усилие на волята преодолей първоначалните трезвени дни. А второначалните

А по-нататък?

Вярно, че 24-часовата програма казва "не пий само днес". Но тя го казва, за да можеш да спечелиш трезво време в началото, през което да работиш програмата на АА и после програмата да заработи за теб и вече да няма нужда да се бориш ежечасно и всекидневно с тягата си към алкохола.


В АА всеки решава сам за себе си дали е алкохолик на базата на натрупания опит на АА. Ако забеляза, в началото не употребявах тази дума за теб.

Може да опиташ само с воля, но ако не се удържиш или ако животът ти е некомфортен заради непрекъснатата борба със себе си, значи ти трябва нещо друго, а не воля.

Програмата на АА ми даде възможност да живея сред алкохол и сред пиещи, без да ми се пие изобщо. Знам, че за някои звучи невероятно. И на самия мен ми звучи невероятно понякога, но е факт.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: nekoi]  
Автор вeceлyшka ()
Публикувано25.11.09 19:55



Сигурна съм - от опит знаеш, че първите дни ограничения или лишения е най-трудно. После постепенно се привиква. Нямам такъв опит с алкохола, но с храната

- научих се да ям много малко. В началото имах чувството, че ще ме застигне гладна смърт, но се лъжех. Човек не може да спре да се храни, но да пие, с малко или много инат, и преди всичко с воля да се измъкне, може.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: вeceлyшka]  
Автор chernokoska_d ()
Публикувано25.11.09 22:13



Може би наистина като отида на сбирка ще разбера алкохоличка ли съм вече или не. Но от това което прочетох разбрах, че трябва да спра докато е време. Защото с времето алкохола ми носеше все по-малко удоволствие и повече вина и терзаене. Много пъти на сутринта след запой съм си обещавала да не пия - събирах целия алкохол от нас и го хвърлях. А вечерта на същия ден си купувах нови бутилки и пак пиех. И тези случаи са от преди 3-4 години. А накрая, избягвах да пия в компания, защото пиех много по бързо от всички останали и ме беше срам и неудобно да си поръчам ново питие на 20 минута, и в тези моменти започвах да мисля само кога ще мога да си поръчам още едно и дали ще ми стигне, дори не слушах разговора в компанията и определено не се забавлявах. Тъй че казано накратко алкохола ми носеше много повече негативни емоции от положителни - те положителните бяха около час- два докато изключа. И съм спирала много пъти с искрено желание и воля - не съм ги броила но поне около 10 пъти. И въпреки всичко се връщах към чашката. Явно само с една воля не мога. И при мен наистина не е много зле - усещам нужда да пия само вечер и успявам да го подтисна. Но въпреки всичко всеки мой опит рано или късно се проваляше, а и с времето все по рано започваха да се провалят.
Така че събирам смелост и ги почвам сбирките и програмата, че на мен по проблема с алкохола не може да се разчита да се справя сама.


Благодаря отново на всички за съветите. Супер сте



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: вeceлyшka]  
Автор nekoi ()
Публикувано25.11.09 23:40



Веселушка весела,
не знам за какво ми говориш, ама съм сигурен, че не си права



Иначе желанието ти да бъдеш полезна на Чернокоска е трогателно



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор nekoi ()
Публикувано25.11.09 23:43



Чернокоска, ми ти всичко си казала.

Сега остава да действаш.





Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор chernokoska_d ()
Публикувано26.11.09 08:58



Добро утро :)

Започвам 4ти ден . Не съм много отпочинала и бодра, че снощи до към 2 се занимавах в нета и четох постове в клуба. Четох и темата на Еми и ми стана едно такова тъжно - след толкова време въздържание да се поддадеш отново. Все си мислих и вярвах че хората, които години са се справяли да се радват на живота трезви не биха започнали за нищо на света. Но това наистина доказва че тази болест дебне и ще дебне цял живот.
Весел , ползотворен, но и спокоен ден.




Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор lvaylo (Master)
Публикувано26.11.09 10:53



Ти не си никаква алкохоличка, а най-обикновено пиянде. Между двете има разлика.
Щом траеш без абстиненции да не пиеш 4 дена, проблемът ти е на психическа основа. Най малкото си още в началото и ако пиеш както до сега, няма да станеш алкохоличка никога. Разбира се не трябва да увеличаваш пиенето

Истински алкохолик е бил вуйчо ми - разправял ми е как е спал къде ли не излгал се е с какво ли не, не е ходел на работа, спрял е алкохола от венднъж след дългогодишното си пиене - повярвал в господ.

Дядо ми (лека му пръст) пиеше през ден по 500-700 гр ракия, живя до 81 год и мога да кажа че не беше алкохолик, а пияница. Не се търкалаше по улиците и алкохола не му пречеше толкова на работата.
Искам да кажа, че не всеки редовно пиещ е алкохолик

Редактирано от lvaylo на 26.11.09 10:57.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: lvaylo]  
Автор нe_пиeщa днec (непознат)
Публикувано26.11.09 14:15



Разни хора, разни мнения...Човек сам трябва да си даде сметка какъв е. Не е задължително да се въргаляш по улиците за да си алкохолик, а също и да пиеш редовно или от време на време , много или по-малко..А за абстиненцията, то и аз не съм я имала в началото, но с времето се появи и тя. Аз осъзнах за себе си, че съм такава, когато алкохола взе да ми създава проблеми в отношенията с другите хора, в работата и изобщо.

chernokoska предлагам ти да погледнеш в arka.bulboard.com там във форума Алкохолно зависими и по точно в подфорума Анонимни алкохолици има тема " Дали АА е за вас" или нещо подобно беше незнам дали цитирам правилно, та там има тест дали имаш проблем с алкохола...отговори на въпросите и виж...
За мен беше полезен този тест, защото когато го реших ми изчезнаха и малкото съмнения които имах дали - съм?

Още повече, човек като тръгне да си задава някакви въпроси, значи разбира , че нещо не е съвсем в ред , НАЛИ?
Хубавото е, че има изход и ти вече го търсиш за себе си!

Желая ти да го намериш!!!





Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: puvpav]  
Автор нe_пиeщa днec (непознат)
Публикувано26.11.09 14:40



Сега видях, че всъщност Puvpav ти е дал линк за същият този тест ,но на друго място...е сори,но не го бях видяла по-рано.
Както и да е, повторението е майка на знанието



Оставих ти на бележка имейла си, ако искаш ми пиши и там!

Но и тук пиши също, много помага!



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: lvaylo]  
Автор chernokoska_d ()
Публикувано26.11.09 17:27



Мерси за теста който ми показа Не–пиеща днес. Направих си теста и единствения въпрос на който имам "не" е това че не съм изпитвала нужда да пия сутрин.
Не се тормозя да правя анализи дали съм алкохоличка или пиянде. Факт е че алкохола ми влияе много зле и като се напия ставам друг, много по-лош човек. Аз ако бях на мчстото на Ивайло не бих правила такива заключения без да познавам човека. Единственото което е важно за мен е че искам да спра да пия и затова търся помощ.
Имала съм и аз много лоши последствия от алкохола. 2006 ме хванаха да карам пияна- 1,5 промила. Прекарах нощта в ареста, взеха ми книжката за 9 месеца и платих 1500лв. глоба,имаше дори и формален процес по бързата процедура, бях изправена пред съдия. И въпреки това продължих да пия. А съм разумен, интелигентен човек с 2 висши и хубава професия. Така че алкохоличка или пиянде няма значение, факт е че алкохола не ми понася и трябва веднъж за винаги да бъде спрян



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор нe_пиeщa днec (непознат)
Публикувано26.11.09 22:28



Един съвсем прятелски съвет, ако позволиш - не казвай " веднъж завинаги"! Сега си нахъсана и амбицирана, с голямо желание за спиране, но с течение на времето тази думичка "завинаги" ще ти се стори ужасяваща и изпълнението на тази да я нарека закана - непосилно. Поне при мен беше така, докато хората тук не ми отвориха очите за вълшебната фраза - " само днес" няма да пия, утре не знам...така е по-лесно да устоиш на изкушението, след като отмине първоначалната еуфория от непиенето.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор lvaylo (Master)
Публикувано27.11.09 09:39



Мисля, че повечети тук спрели алкохола са обикновени пияници лепна ли си термина "алкохолик" даже без да знаят точно какво означава.
И да ТИ ако наистина си алкохоличка ще ИМАШ абстиненции, така, че си най обикновено пиянде, пак повтарям



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: lvaylo]  
Автор chernokoska_d ()
Публикувано27.11.09 12:00



"Мнозина не чак дотам отчаяни алкохолици опитаха АА, но не успяха, защото не можеха да признаят безнадеждността на своето положение. С огромно удовлетворение можем да отбележим, че през изминалите години това се промени. Алкохолици, които все още не бяха загубили здравето си, семейството си, работата си, нито дори двете коли в гаража, започваха да признават своя алкохолизъм. С нарастването на тази тенденция към тях се присъединяваха млади хора, които бяха само потенциални алкохолици. На тях им бяха спестени последните десет или петнадесет години истински ад, през които ние останалите бяхме минали."
Както пише в стъпка 1 дори да си само потенциален алкохолик най-доброто което може да направиш за себе си е да потърсиш помощ навреме, ако наистина искаш и имаш нужда, точно за да си спестиш следващите ужасни години и абстиненции, ако не спреш.
Но аз нямам намерение да убеждавам когото и да било в каквото и да било.
" Живей си живота и остави и другите да живеят своя"



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: lvaylo]  
Автор Aня (пристрастен)
Публикувано27.11.09 17:27



"...обикновени пияници лепна ли си термина "алкохолик" даже без да знаят точно какво означава..."
А ти знаеш ли точно какво означава терминът "алкохолик"? Това, какво и как пишеш за него ме кара да се съмнявам...

"...И да ТИ ако наистина си алкохоличка ще ИМАШ абстиненции, така, че си най обикновено пиянде..."
Алкохолната абстиненция е само един от шестте основни симптома на алкохолната болест според Световната здравна организация. А за да се постави диагноза за алкохолната зависимост, за достатъчни 3 от 6-те симптома. Т.е. абстиненцията може изобщо на не е един от трите.

И, повярвай, изобщо не е лесно човек да "си лепне" етикета алкохолик... Без наистина уважителни причини...



Чернокоска, стискам ти палци!



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: Aня]  
Автор nekoi ()
Публикувано28.11.09 10:05



А накрая, избягвах да пия в компания, защото пиех много по бързо от всички останали и ме беше срам и неудобно да си поръчам ново питие на 20 минута, и в тези моменти започвах да мисля само кога ще мога да си поръчам още едно и дали ще ми стигне

В ранните години на развитието на болестта ми се събирахме всеки петък с компанията в едно заведение. Поръчвахме първото и аз на 20-ата минута вече го бях изпил и поръчвах второто, докато останалите още не бяха стигнали половината на първите си чаши. Един мой приятел беше забелязал това и ми казваше на шега, че имам "нисък старт".

Ниският ми старт ме изстреля толкова нависоко само след няколко години, че приятелите започнаха да избягват да пият с мен, защото се напивах и развалях купона. Както казваш, чернокоске, като се напиех ставах друг, по-лош човек.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: nekoi]  
Автор onehuman (addicted)
Публикувано28.11.09 17:47



Всеки може да се самоопредели като какъвто иска - алкохолик , пияница , умерено пиещ и пр. , това е без значение . Нас ни обединява само едно - не можем само с едно и да спрем когато пожелаем , това е невъзможен начин на пиене за нас .



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: Aня]  
Автор ceco3271 (непознат )
Публикувано29.11.09 19:38



напълно права е Аня в коментара си . И повярвай ми, освен ,че не е лесно да "се лепне" етикета алкохолик , много лесно и незабележимо и за теб самия от "пеянде" се превръщташ в толкова тежко зависим от алкохола че ти е бедна фантазията какви последствия може да има. правим уточнение че при всеки процеса е строго индивидуален и като симптоматика , и като времетраене ,но резултата е само в различните симтоми от зависимоста.
важността от осъзнаване на проблема е ясна и на всеки лаик по темата .
ако можеш да си спестиш истинския ад от тежките абстиненции можеш да се считаш за късметлия.



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор lvaylo (Master)
Публикувано01.12.09 20:01



Добре разбрах, ти искаш да си алкохоличка така, че се лекувай отвреме





Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор chernokoska_d ()
Публикувано02.12.09 10:02



Вчера събрах смелост и отидох на първата си сбирка

!
Сега се чудя защо се притеснявах толкова, хората там бяха супер непринудени и приятелски настроени. Не усетих как мина час и половина в споделяне на истории. Аз предимно слушах, но на следващите сбирки ще събера смелост да разкажа и моята история. Днес тече 10 ти ден трезвеност за мен.
А всеки който се колебае да посети сбирка,наистина няма от какво да се притеснява.
Лек и усмихнат ден на всички



Тема Re: Нова съм. Тъся помощ.нови [re: chernokoska_d]  
Автор nekoi ()
Публикувано02.12.09 15:58



Браво на теб



Продължавай ден за ден.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.