Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:48 17.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Гравитация - различен ход на времето.нови [re: Dolby Digital]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано07.05.16 00:41



Какво значи "далече"? По-близо от местоположението на телата спрямо земята, или по-далече?

Ако е по-близо, то:
времето за А ще е по-бързо;
времето за Б по-бавно от това на А, но спрямо еталона може да бъде по-бързо или по-бавно (зависи от величините на разстоянията);
времето на С ще е още по-бавно от А, ще е по-бавно и от Б, а според еталона пак може да е по-бързо или по-бавно.

Ако е по-далеко:
времето за А ще е по-бавно;
времето за Б ще е още по-бавно;
времето за С ще е по-бавно от това на Б.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Гравитация - различен ход на времето.нови [re: Герисъм]  
Автор Dolby Digital (B0081)
Публикувано10.05.16 22:04



Не, няма такъв еталон. Винаги ще се намери отправна система, в която този еталон ще върви по-бавно :) Бита карта е търсенето на такъв еталон. И ние не гознаем, но знаем че го няма.



Искам да разбера по подробно как ги виждаш нещата като изказваш това твърдение.

Да предположим имаме един обект хикс който се намира в пространство в което отсъства действие на гравитация. И ние приемаме този обект за неподвижен и изчисляваме какъв е хода на времето в ОС хикс на този обект.
Въпросът ми е кое е това друго тяло за което времето ще върви по бързо от въпросната сисема хикс. И ако има таково тяло , ще върви ли времето по бързо в неговата ОС или числено ще бъде равна на ОС хикс ?

Markup


Тема Re: Гравитация - различен ход на времето.нови [re: Dolby Digital]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано10.05.16 22:30



"И ние приемаме този обект за неподвижен и изчисляваме какъв е хода на времето в ОС хикс на този обект. "

Когато сме приели обекта за неподвижен, ние разглеждаме нещата в неговата отправна система. В нея времето не се изчислява, само се мери, и ходът му се счита за еталон.

Но подводният камък е в погрешното тълкуване на понятието "забавяне на времето" при сравняване на две системи. Реално не се сравняват ход на времена, а часовници. И в зависимост от избора им, може да се окаже че "времето се забавя", но може и обратното.

Когато мериш скорост на процеси в подвижна система, ти засичаш показанията на различни часовници, които прелитат край твоят неподвижен часовник. Забележи, ситуацията не е симетрична - за да отчетеш интервал, твоят часовник трябва да направи две измервания, като при всяко се сравнява с различен прелитащ край него часовник. Отчитането дава, че за даден твой интервал часовниците в подвижната система (а те там са синхронизирани по условие) измерват друг, по-малък интервал. Това на жаргон се нарича "забавяне на времето в подвижната система".

Но тази ситуация не е обратима, защото не е симетрична. Ако погледнеш от другата система, ти с два различни часовника отчиташ показанията на само един прелитащ последователно покрай тях часовник. В тази ситуация тези два часовника ще отчетат, че интервалът протекъл по подвижния часовник е по-голям от интервала, отчетен в тяхната система. Ако тълкуваме това като "скорост на времето", оказва се че в прелитащата система времето ще тече по-бързо :) Ако обаче в тая система направиш другото измерване, само с един часовник да засечеш показанията на два последователно прелитащи край него часовника от първата система, ще получиш аналогичен резултат както в първия случай по-горе.

С прости думи толкова. Сметките показват какво точно се случва в детайли. За да се подпомогне интуицията, си мисли че двете отправни системи се нанасят на плосък лист хартия (x,t координатите) но така, че осите на времето не са паралелни а се пресичат. Във всяка система интервалите се мерят по самата ос, а сравняването с другата система става като се сравнява проекцията на времевия интервал от другата система върху оста на избраната за неподвижна. Така еднакви по дължина отсечки (еталон, 1 секунда например) във всяка ще се сравняват с по-малки величини, щото проекциите са по-мали. Е, аналогията не е 100% коректна, щото геометрията не е евклидова а псевдоевклидова, но за схващане на основната идея става. Опитай, компенсира сметките.

Така че в термонологията на "забавяне на времето", според всяка отправна система в която тялото хикс се движи, при него времето ще тече по-бавно от времето в избраната за неподвижна система. Това имах пред вид, че винаги може да се намери система "с по-бързо време".

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Гравитация - различен ход на времето.нови [re: Герисъм]  
Автор Dolby Digital (B0081)
Публикувано11.05.16 00:46



Така че в термонологията на "забавяне на времето", според всяка отправна система в която тялото хикс се движи, при него времето ще тече по-бавно от времето в избраната за неподвижна система. Това имах пред вид, че винаги може да се намери система "с по-бързо време".


Разбрах те. Но все пак отговори на въпросите които ти зададох :

Въпросът ми е : кое е това друго тяло за което времето ще върви по бързо от въпросната сисема хикс (когато тя е неподвижна ) ?

И когато система хикс е подвижна , ще върви ли времето по бързо в новата неподвижна ОС или числено ще бъде равна на предната неподвижната ОС хикс ?

Ясно е че за да се види разликата в хода на часовници са нужни много часовници . Но също така е ясно че в различни условия тези часовници тик-такат с различна скорост. Затова ние спокойно можем да говорим за скорост на хода на чаовника само в една система .

Markup


Тема Re: Гравитация - различен ход на времето.нови [re: Dolby Digital]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано11.05.16 00:55



Ами отговорих ти. В системата на всяко друго тяло, в която отправната системана на хикс се движи, времето ще върви по-бързо.

А часовниците за които говорим, по дефиниция в рамкитена една отправна система тиктакат с еднаква скорост. Синхронни са. Именно за това са удобни за работата за която ги ползваме. И с тях сравняваме ходът на друга група часовници, които имат същото свойство но в другата система, те лежат в основата на сравняването на физическите закони в различните системи. Такава група дефинира понятието "общо време" - времето във всяка точка на отправната система. Ако в различните точки на една отправна система имаме разсинхронизирани и не вървящи еднакво часовници, не можем да говорим за време: не можем да дефинираме количествено понятието "момент". Ако в една точка часовникът показва 1 асът, а в друга 2 часът, в кой момент се е случило събитие, едновременно с установяването на показанията на тези часовници? Така че групата часовници трябва да е качествена :)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Гравитация - различен ход на времето.нови [re: Герисъм]  
Автор Dolby Digital (B0081)
Публикувано11.05.16 01:11



Аз не питам как се синхронизират часовници.

Трябват ми отговори на конкретни мои два въпроса които съм ти поставил. Можеш да ги прочетеш в предния пост.

Markup


Тема Re: Гравитация - различен ход на времето.нови [re: Dolby Digital]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано11.05.16 01:14



Вече отговорих два пъти. Какво не ти е ясно?

И не съм говорил как се синхронизират часовниците. Айде по-сериозно.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Гравитация - различен ход на времето.нови [re: Герисъм]  
Автор Dolby Digital (B0081)
Публикувано11.05.16 01:16



Или аз ще отговоря вместо теб защото ти нямаш голям избор на отговорите .

Въпросът ми е : кое е това друго тяло за което времето ще върви по бързо от въпросната сисема хикс (когато тя е неподвижна ) ?
Твоят отгово е : Не няма система в която времето да върви по бързо от покоящата се ОС хикс.

И когато система хикс е подвижна , ще върви ли времето по бързо в новата неподвижна ОС или числено ще бъде равна на предната неподвижната ОС хикс ?

Твоят отговор е : Числено ще бъде равна и пак няма да въви по бързо от покоящата се ОС хикс

Ако тези отговори не са верни покажи къде е грешката .

Markup

Редактирано от Dolby Digital на 11.05.16 01:21.



Тема Re: Гравитация - различен ход на времето.нови [re: Dolby Digital]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано11.05.16 01:20



"Твоят отгово е : Не няма система в която времето да върви по бързо от ОС хикс. "

Ами не съм казал това, а точно обратното. И поясник при какви условия е валидно това "обратно". Грешката е, че не внимаваш.

"Твоят отговор е : Числено ще бъде равна и пак няма да въви по бързо от покоящата се ОС хикс "

И тука грешката е, че не внимаваш. След като е вярно по-горното, това няма как да е верно.

Какъв ти е проблемът? Ако искаш да си приемеш някаква теза, приемай си я, но с обосновка, но не ми я влагай като моя, ако не е такава.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Гравитация - различен ход на времето.нови [re: Герисъм]  
Автор Dolby Digital (B0081)
Публикувано11.05.16 01:23



Ами не съм казал това, а точно обратното. И поясник при какви условия е валидно това "обратно". Грешката е, че не внимаваш.


Ама виж ми въпроса хубаво :
Въпросът ми е : кое е това друго тяло за което времето ще върви по бързо от въпросната сисема хикс (когато тя е неподвижна ) ?

Markup



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.