Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:10 15.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Какво стана с Хигс-бозона?  
Автор Nicca ()
Публикувано19.03.12 21:52



доказаха ли го?

скоро гледах филма "The Fabric of the Cosmos" по книгата на Brian Greene "Тъканта на космоса"

ето част от тескста:


Хигс-полето и тъмната енергия

Тъмната етергия изпълва пространството и е 70% от енергията във Вселената!

В пространството има нещо, което отблъсква обектите в него (антигравитация) и съставлява 70% от масата на Вселената

Всичсо във Вселената се задържа като обекти от сили, които преодоляват тласъка навън от Тъмната Енергия.
Но това няма да е вечно. Тъмната енергия ще раздалечава галактиките докато в пространството не остане Нищо.
Според модела силата на тъмната енергия ще се увеличава с времето и ще разкъса материята, всичко вътре в галактикте, дори атомите ще бъдат разкъсани - ядрата от електроните. Това ще е голямото разкъсване на пространството.

Според идеите на Хигс-полето за тъмната енергия разширяването на Вселената може да се дължи на енергията на самото празно пространство.

(Спаред Нютон пространство е неподвижно, като сцена, където се случват обектите.)

Обектите, аз, дори самото пространство може да е подобно на холограма.
Всичко, което виждаме и преживяваме, всичко в триизмерната ни реалност, цялата вселена
може да е проекция на информация върху далечна двуизмерна повърхност, върху която се съхранява цялата информация.
Това физиците са научили от Черните дупки.
Реалността е двуизмерна, а триизмерният свят е хологравски образ от границите на Пространството.

Това е много странно:
-Празното пространство оказва влияние на Реалността!!

Преди се е мислело, че каквото падне в Черна дупка е загубено, цалата инфорчащия за него е изгубена.
Но физиците откриха, че макар и материята да изчезва с падането си в черна дупка, информацията за нея остава по повърхността на черната дупка (хоризонта на събитията) подобно на съхраняването на информация в компютър.
Това означава, че триизмерния обект изчезва, но остава като двуизмерна информация на повърхността на пространството.

Физиците доказаха, че Пространството в ЧД (черната дупка) притежава същите свойства и се подчинява на същите закони като Пространството извън нея и в цялата Вселена и както всеки обект в ЧД може да бъде описан чрез информация от повърхността на ЧД, така и всеки обект във Вселената е "запечатан" като информация на повърхността на Пространството, което ни обгръща!

С други думи - това, което "виждаме" и преживяваме като обекти и реалност е подобно на холограма. Т.е. триизмерният ни свят е илюзия, подобна на холограма.
А истинската Реалност е на повърхността на Вселената.

(за Адвайта "повърхността на вселената" е Съзнанието! - www.advaita.org)

Пространството е като Съзнанието - то е навсякъде около нас, но още сме далеч от разбирането на истинската му същвост. Това разбиране може да се случи индивидуално на всеки след стотици или хиляди години, а може и още утре!


това е част от текста на филма на PBS Nova - "The Fabric of the Cosmos" 2011гл - по книгата на Brian Greene "Тъканта на космоса"
(само забележката за адвайта е от мен)



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Nicca]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано19.03.12 23:03



В колибката има един съвсем пресен филм по темата:
BBC.Horizon.2012.The.Hunt.for.Higgs



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Nicca]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано19.03.12 23:25



В отговор на:

С други думи - това, което "виждаме" и преживяваме като обекти и реалност е подобно на холограма. Т.е. триизмерният ни свят е илюзия, подобна на холограма.
А истинската Реалност е на повърхността на Вселената.



Това точно така ли го е написал?
Защото ако го е написал така, имаме пореден пример как за да се продават книги се прибягва до доста нелепи изказвания и кофти философия- кое е реалност и кое илюзия е обект на философията, освен това холографският принцип AdS/CFT и т.н. не променят факта, че триизмерният свят не е никаква илюзия.
По същата логика, понеже атомите са предимно "празни" и Браян Грийн е илюзия ...
Впрочем той си е написал, че изповядва някакъв краен редукционизъм, а редукционизма води до точно такива случайни изказвания.
Третото измерение може да е пораждащо се, а сигурно и цялото пространство- време да се окаже такова, това обаче не прави пространство- времето нереално/ илюзия- пораждащите се неща са си точно толкова реални. Преди време като излезе статията на Верлинде за ентропийната гравитация, журналистите я интерпретираха като "гравитацията е илюзия"- илюзия илюзия ама не им стиска да скочат от балкона ...
А иначе хигса е (почти) открит, обаче това не е чак пък такава голяма работа, за каквато се представя ... просто трябва да се вдигне шум. Потвърждение на SUSY ще е много по-голяма работа.


Редактирано от БaшMaйcтopa на 19.03.12 23:41.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано19.03.12 23:51



Сигурно така е казано, но все пак такива неща се казват в поп. книгите и филмите.

Вселената е по-скоро dS така, че AdS/CFT не се отнася за нея и гореказаното е силна екстраполация. Доколкото знам няма dS/CFT или нещо подобно.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Nicca]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано19.03.12 23:55



Cirrus, и защо вмъкна тази твоя забележка!!!



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор Nicca ()
Публикувано20.03.12 00:11



в колибката няма нищо
или по-точно някакъв линк с регистрация, който не пуска нищо

писнало ми е от българстата простотия

хората са си го дали на тюбето:


BBC Horizon 2012 The Hunt for Higgs ¦ 720p - 1 час



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Nicca]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано20.03.12 00:14



Има го и бачка, туко що си го свалих от там.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: harish_chandra]  
Автор Nicca ()
Публикувано20.03.12 00:21



ами дайте линк, кво се стискате!





Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор Nicca ()
Публикувано20.03.12 00:24



По същата логика, понеже атомите са предимно "празни" и Браян Грийн е илюзия

- да така е

и ти си илюзия



съвсем сериозно.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: harish_chandra]  
Автор Nicca ()
Публикувано20.03.12 00:29



защото адвайта Учителя ми Уейн Лекерман и неговия Рамеш и също Нисаргадатта са казвали същото
а съвременната наука като физитата го потвърждава

да не казвам и други неща, като че те ( и аз също) го знаем това от личен опит
- но това не е тема за този клуб



просто ми е интересно да го отбележа и не можах да се стърпя



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано20.03.12 06:47



наистина звучи точно като пишман философчетата дето обясняват света в самиздатски книжлета. но аз както и друг път съм казвал нямам добро мнение за физиците от последните генерации






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Nicca]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано20.03.12 06:53



съвременна наука се пише с ударение върху първото а, нАука




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Nicca]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано20.03.12 09:48



Мен ли визираш за българска простотия?

http://kolibka.com/download.php?mid=10126

http://kolibka.com/download.php?sid=10126



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Nicca]  
Автор нaив (тя)
Публикувано20.03.12 12:30



Какво очакваш да става? На мен вече ми писна от тоя Хигс бозон.

Изобщо експерименталните физици, търсещи Хигс-а, и в частност ЦЕРН вероятно трябва да преразгледат политиката си към медиите. Показателно е, че и в тоя форум има две теми за свръхсветлинното неутрино, които вървят по стъпките на ОПЕРА, ИКАР и каквито още екипи са създали и презентират по пресконференции. След целия ажиотаж дори журналистите

доколко той е бил създаден от преекспониране на новината от ЦЕРН.

Отделно се изумявам как такива новини веднага отиват в разни сайтове или други канали за разпространение на информацията, не знам какви, на разни езотерични учения. Те изглежда много се интересуват точно как физиката ги "потвърждава". Имам една колежка, който се интересува от такива работи - маите, астрологии и нумерологии, йоги и т.н. и веднага научава отнякъде такива новини. В случая още същия ден, в който тук се появи темата, тя също знаеше как "неутриното е доказано, че се движи по-бързо от светлината!!!".



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор Nicca ()
Публикувано21.03.12 12:02



не теб
ясно се изразих, че се отнася за български сайтове



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано21.03.12 12:16



Изгледах го, не е лош. Няма много физика, по скоро е 'новинарски', но пак е интересен. Преди време някой беше давал друг филм на ВВС със същия водеш, и той беше добър.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Nicca]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано21.03.12 12:33



Не знам дали си даваш сметка, че не винаги успяваш да напишеш точно това, което си мислиш. То всички сме така..., но все пак имай едно наум, че плесвайки във форума една такава обща обида за българската простотия, има вероятност да засегнеш някого или пък всички пишещи тук българи... и то без да искаш...



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: harish_chandra]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано21.03.12 12:35



Аз едва от този филм си съставих някаква представа за атмосферата там... и малко по-добре разбирам как успя да се случи гафът с бързото неутрино... който е много вероятно да влезе в учебниците по методология на физиката в смисъл: "а как не бива...".

Редактирано от Aтилea на 21.03.12 12:36.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано21.03.12 21:12



"Изгледах го, не е лош. Няма много физика, по скоро е 'новинарски', но пак е интересен."

Добре, де, и аз го изгледах, и пак не разбрах. Значи ако намерят Хигс-а:

а) той ще е финалното парченце на пъзела на Стандартния модел. Той се потвърждава и всичко е ясно.

б) нещата стават много вълнуващи и ни очакват нови открития.

Кое е вярното? Аз чух и двете твърдения във филма и все повече се обърквам!

Каква е логиката на сравнението с 1905 година? Че се появила "най-известната формула във физиката" в една чисто теоретична работа. Какво общо има с търсенето на Хигс-бозона?

Франк Уилчек и Мичиу Каку са странна двойка да бъдат поканени да кажат каквото мислят. Мичиу Каку защо, айде Уилчек има връзка с кварките и мисля, че е лек привърженик на MSSM.

Не разбрах и защо Хигс-а обяснява нарушената симетрия, но айде, филмът е за лова най-вече.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор нaив (тя)
Публикувано21.03.12 21:16



"Аз едва от този филм си съставих някаква представа за атмосферата там..."

Освен че някакви хора се зверят в някакви екрани и търсят статистическа аномалия, друго не разбрах за работата. Кафенето е малко претъпкано и тия маси за 20 човека ми се видяха малко прекалено манастирски.

А, и било много вълнуващо...



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: нaив]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано22.03.12 09:32



Каку се вре навсякъде, където има намек за телевизионнно присъствие. Вероятно си е внушил, че има неотразим чар, който е длъжен да сподели с аудиторията. Него телевизията го привлича както ББ лентичката за откриване.
За (негово) съжаление не е вече много учен (дори на сайта му научните му публикации - изброени от него - се броят на една ръка и са от 90-те) и никой не го брои за нищо. Неотдавна анотирах една от книгите му за евентуален превод и дори за мен (непрофесионалния физик) бяха очевидни недопустими научни твърдения. А ако колегите му - професионални физици - го споменават някъде то е с ирония.
Така че мнението му не означава (почти) нищо.

Things are not as bad as they seem. They are worse.
Bill Press


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: нaив]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано22.03.12 09:36



Не разбрах и защо Хигс-а обяснява нарушената симетрия, но айде, филмът е за лова най-вече.

Преди малко попаднах на нова теория, касаеща търсенето на обяснение за видимо нарушената симетрия между материя и антиматерия и връзката на това с тъмната енергия:



Предполагаемото място за антиматерията са големите кухини между галактичните купове и нишки във Вселената. В такъв случай тъмната енергия е силата на антигравитационно отблъскване между материя и антиматерия...

Това, което ми е трудно да приема от теорията, описана там, е че антиматерията е невидима и прозрачна, т.е. фотоните, излъчвани от нея, са невидими за нас.

Другото озадачаващо за мен е защо, въпреки, че антиматерията отблъсква материята антигравитационно, тя не влияе нито гравитационно, нито антигравитационно на "нашите" фотони...

Редактирано от Aтилea на 22.03.12 09:45.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: ivz]  
Автор нaив (тя)
Публикувано22.03.12 12:11



"Неотдавна анотирах една от книгите му за евентуален превод и дори за мен (непрофесионалния физик) бяха очевидни недопустими научни твърдения."

И аз съм с такива впечатления. Затова се зачудих, че се появява във филм на ВВС, а поредицата е добра. Като гледам е участвал и в други научно-популярни филми на ВВС, много странно.

Ал Кхалили също ми е противоречива фигура. Последно има книга, за която имаше онлайн представяне в реално време, за физиците от средновековието в източните ислямски страни. Звучеше добре. Преди години обаче беше в България по една програма за популяризиране на науката на British Council и там водеше дебат за бога и науката, което си е доста отблъскваща тема. Беше доста чалга, поне като обявяване, но това явно привлича публика.



Редактирано от нaив на 22.03.12 12:17.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано23.03.12 06:59



Това, което ми е трудно да приема от теорията, описана там, е че антиматерията е невидима и прозрачна, т.е. фотоните, излъчвани от нея, са невидими за нас.

това със сигурност са пълни глупости




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: нaив]  
Автор Nicca ()
Публикувано23.03.12 13:50



не съм на това мнение

Редактирано от Nicca на 23.03.12 13:51.



Тема Re: за новия филмнови [re: Nicca]  
Автор Nicca ()
Публикувано23.03.12 13:57



филма, който се предлагаше тук от колибката - линка не работи

може да се намери много лесно - както го дадох на тюбето или просто с търсачка на гутъл

действащите линкове се на filestube

а в колибката филма се намира ето тук:



Редактирано от Nicca на 23.03.12 14:25.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано23.03.12 14:42



А иначе хигса е (почти) открит, обаче това не е чак пък такава голяма работа, за каквато се представя ... просто трябва да се вдигне шум.

Е, според мен е редно да се вдига шум около резултатите, които са получени срещу толкова много пари, колкото струва изграждането на ЦЕРН. Ако трябва да изброим по-широко оповестените резултати от тяхната работа, аз се сещам само за:
- "бързото неутрино - срам за майстора си"
- почти откритият Хигс

Тези дни се замислих по въпроса за "бързото" неутрино покрай безсмислено продължаващия спор за него в "Астрономия"... Всеки (човек) със здрав разум през септември миналата година очакваше балонът на "бързото" неутрино да се спука, понеже "това просто не може да бъде" и защото "това противоречи на всичко, което знаем"...

От друга страна през последните 20-30 години имаше доста открития, които противоречаха на "всичко, което знаем". Примерно:

- Вселената се разширява ускорително, противно на очакванията ни;
- във всяка галактика има невидима тъмна материя, която влияе на видимата материя;
- в центъра на всяка галактика има свръхмасивна черна дупка (някои активни, други - не);

Та макар, че неутриното изглежда се движи с по-ниска скорост, не винаги здравият разум може да предвиди изхода от една или друга загадка...



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано23.03.12 15:06



Не мисля, че е толкова скъп и парите са разбити на години и от различни държави. Ако си спомням добре, англичаните плащат около 35 милона годишно. Което коства на английския народ около една бира на човек годишно. При условие, че средно пият няколко седмично, не е чак толкова голяма жертва. Понеже са от шесте, които 'наблюдават', те плащат за абонамент и допълнително 70 милиона на година. Което пак не е много. Военният им бюджет е 50-60 милиарда годишно. Ако пък погледнеш американския, ускорителя ще изглежда евтин.

Сещаш се за две неща, едното от които не е от ЦЕРН(!), но забравяш, че сега е само началото, има време за открития.

"От друга страна през последните 20-30 години имаше доста открития, които противоречаха на "всичко, което знаем". Примерно:

- Вселената се разширява ускорително, противно на очакванията ни;
- във всяка галактика има невидима тъмна материя, която влияе на видимата материя;
- в центъра на всяка галактика има свръхмасивна черна дупка (някои активни, други - не);"

Не мисля, че това са добри примери. Нито едно от тези не противоречи на добре утвърдените теории, а се всписва в тях.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: harish_chandra]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано23.03.12 15:16



Е, айде сега... Доста е пресилено да се каже, че тъмната материя и тъмната енергия се вписват в добре утвърдените теории :-)

Единственото, което се знае за тъмната материя и тъмната енергия, е това, което се знае от наблюдения. Нито една теория не е обяснила природата им, нито е предсказала особености в поведението им извън тези, които вече са наблюдавани.

Преди седмица имаше публикация, че тъмната материя за пореден път изненадала учените, докато наблюдали странното й поведение при два сблъскващи се галактични купа.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Nicca]  
Автор Nicca ()
Публикувано23.03.12 15:19









Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: harish_chandra]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано23.03.12 15:29



За въоръжаване се дават в порядъци повече пари, ама току някой ревне, колко бил скъп колайдерът, космическите изследвания и т.н.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор нaив (тя)
Публикувано23.03.12 15:32



"Единственото, което се знае за тъмната материя и тъмната енергия, е това, което се знае от наблюдения."

Че има ли преки наблюдения!? Може изобщо да няма тъмна материя и енергия, това е просто хипотеза, чрез която се запазва утвърдената теория.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: нaив]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано23.03.12 15:40



Е, в темата за Хигса, който също никой няма да успее да наблюдава пряко даже и като го открие, да не издребняваме толкова и по отношение на тъмната материя.

От времето на Нютон, когато гравитацията се откриваше чрез пряко наблюдение на падащи ябълки, толкова вода изтече, че май вече нищо новооткрито във физиката не можем да наблюдаваме пряко...

Редактирано от Aтилea на 23.03.12 15:43.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано23.03.12 15:45



И как противоречат на добре утвърдените теории?



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано23.03.12 15:54



За какво ли не. В щатите се харчат 4 милиарда годишно за global warming research. До сега можеха да са си построили супер-колайдера в Тексас.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: harish_chandra]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано23.03.12 15:55



Не съм казала, че противоречат, а че не се вписват - за тях няма място в добре утвърдените теории.

"Противоречат" - значи, че добре утвърдените теории са грешни. "Не се вписват" - значи, че добре утвърдените теории имат нужда от доразвиване на по-високо ниво.

Значи ти смяташ, че добре утвърдените теории описват напълно и тъмната материя, така ли?



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор нaив (тя)
Публикувано23.03.12 15:58



Е, хайде сега, става дума, че тъмната материя и енергия са хипотетични "обекти", които произтичат от теорията за обяснение на наблюдателни данни. Хигс-а също. Интересно ще стане, ако не ги намерят.

(За тъмната материя не знам как точно ще знаят, че са я намерили.)



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: нaив]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано23.03.12 16:05



(За тъмната материя не знам как точно ще знаят, че са я намерили.)


В един от филмите на BBC имаше кадри от една лаборатория под земята, където вече от няколко години се опитват да уловят статистическа температурна флуктуация, предизвикана от преминаването на някоя частица тъмна материя през средата на някой атом в свръхохладени германиеви детектори. Засега флуктуации много, ама смятат, че те не са от частици тъмна материя.

Редактирано от Aтилea на 23.03.12 16:08.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор нaив (тя)
Публикувано23.03.12 16:12



Температурна флуктуация? Интересно. Температурата я свързвам изцяло с електромагнитно взаимодействие.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано23.03.12 16:14



Ето това каза

"От друга страна през последните 20-30 години имаше доста открития, които противоречаха на "всичко, което знаем". "



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: нaив]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано23.03.12 16:35



Филмът е точно за тъмната материя, на мен ми беше интересен, изтеглих го от колибката. Казва се:

The Universe S02E06 Dark Matter

Шеста серия на втори сезон на "The Universe".

линкове за теглене:




Редактирано от Aтилea на 23.03.12 16:42.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: harish_chandra]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано23.03.12 16:38



Е, аз така бих определила причината да е необходимо да се измисли тъмната материя - когато наблюденията противоречат на дотогавашните познания и очаквания.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор нaив (тя)
Публикувано23.03.12 17:08



Благодаря! Тъкмо ги свалих и тръгнах да кажа, а те се появили линковете. Но може да си намериш нещо друго интересно там, както си влязла в колибката.;)

Редактирано от нaив на 23.03.12 17:09.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: нaив]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано23.03.12 17:14



О, намерих... Изтеглих си 3 други филма от същата поредица - за космическите дупки, за космическите пътувания и за необяснимите мистерии :-)



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано23.03.12 17:20



Както и да го въртиш забележката ми остава. Това не е добър пример и е корено различно от случая със свръхсветлинното неутрино.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: harish_chandra]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано23.03.12 17:46



Добре. Поне разбра ли какво исках да кажа в началото?



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано23.03.12 18:18







Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Aтилea]  
Автор нaив (тя)
Публикувано23.03.12 19:26



Мда, бива филмчето. Обаче откакто ivz така охарактеризира Мичио Каку, а той се появява и в този филм, вече ми изглежда много смешен. Така, суетен един, въодушевен, ръкомаха, доволен...:))

Оказва се, че

и към лова на тъмна материя (WIMP), което можело да се прояви като липсваща енергия и импулс при колизии, щото нали, тия частици са невидими и не се детектират. Аз хващам бас, че няма да намерят такива неща. Изобщо, направо не им завиждам на тия хора из мини и ускорители с тоя лов...



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: нaив]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано23.03.12 19:40



Обаче откакто ivz така охарактеризира Мичио Каку, а той се появява и в този филм, вече ми изглежда много смешен. Така, суетен един, въодушевен, ръкомаха, доволен...:))

Как няма да е доволен - според мен е успял да сключи договор да се появява във всички филми от поредицата :-)

Изобщо, направо не им завиждам на тия хора из мини и ускорители с тоя лов...

В микро-мащаби изглежда няма никакви успехи с тъмната материя, но в макро (астро) мащаби като че ли едва ли не всеки месец има някаква новина от астрономи, за някаква аномалия, която се обяснява с тъмната материя... В този смисъл космическите телескопи поне засега са по-доброто средство за проучването й.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано24.03.12 11:19



За въоръжаване се дават в порядъци повече пари, ама току някой ревне, колко бил скъп колайдерът, космическите изследвания и т.н.
---------------------

Мани въоръжаването- то така или иначе не е здравословно да се избягва. Виж колко пари дават на Гърция, които ще бъдат изпити .... колкото 10 колайдера и няколко ИТЕР-а ....



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: Nicca]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано16.05.12 12:44



Тая седмица бях на една лекция в рамките на Софийския Фестивал на Науката и един много достолепен и симпатичен чичко (доцент Л.Литов, ако не се лъжа), който работи в ЦЕРН-ските проекти с бг участие, разказа доста интересно за новите им постижения. Накратко - още не са го открили, но са изолирали с много голяма точност енергиен интервал, в който би трябвало да се намира. Един вид, доказали са къде го НЯМА на принцип на изключването. Остава малък енергиен прозорец, в който очакванията за нужните стойности са изключително високи. За сега а само очаквания, разбира се, но окончателни резултати се очакват скоро. На фона на сравнителните данни, които представи от преди една година и сега, останах с впечатление, че с тези темпове до месеци трябва да има някакъв интересен резултат.

I'll try to be nicer, if you try to be smarter.


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: zaphod]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано16.05.12 12:52



Всъщност звучи като опит за елементарно обяснение на един от вариантите на популярната напоследък бранна теория, на която до колкото разбирам физиците отдават голямо значение като разширение и обобщение на струнната.

Идеята, до колкото я схванах, е за н-мерни брани, разположени паралелно една на друга, като всяка "струна" (или частица или компактифицирана брана, според тълкуванието) е захваната за своята си брана. Фотоните и другите частици, които са съставени от "отворени" струни, се захващат здраво за браните си и няма отлепяне, а предполагаемите гравитационни частици са "затворени", демек със свързани за себе си краища (като примки) и по тази причина могат да скачат между браните.

Така нямаме достъп до фотоните от съседните брани, но имаме достъп до гравитоните, които си подскачат свободни и това причинява разлика в гравитационното влияние спрямо достъпната за наблюдение материя.

I'll try to be nicer, if you try to be smarter.


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Nicca]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано01.07.12 12:05



Трепетно очакване на митичния Хигс бозон
30.06.2012 17:00



Научната общност е обзета от трескаво нетърпение в очакване на последните резултати в сряда от преследването на Хигс бозона, елементарна частица, смятана за липсващия най-важен елемент в съвременната физика, предаде БГНЕС.

Хигс бозонът е хипотетична масивна скаларна елементарна частица, чието съществуване е предсказано от т.нар. стандартен модел - основен модел във физиката на елементарните частици - разработен през 60-те години, за да опише фундаменталната структура на видимата материя във вселената. Той е единствената елементарна частица от стандартния модел, която още не е наблюдавана експериментално.

Онова, което се очаква да разкрият физиците от Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН) в Женева - където се намира най-големият ускорител на частици в света - би могло да потвърди или да отрече съществуването на Хигс бозона след десетилетия безрезултатни търсения.

В т.нар. стандартен модел Хигс бозонът обяснява защо едни частици имат маса, а други не. Следователно откриването му би потвърдило тази теория.

Съществуването на тази частица е обявено през 1964 г. от британския физик Питър Хигс, на която той дава името си.

През декември 2011 г. последните експерименти Atlas и CMS, представени от ЦЕРН значително стесниха "прозореца", където се предполага, че се намира прословутият бозон. Вероятно той се крие някъде около маса от 125 гигаелектронволта (GeV), където двата експеримента (Atlas et CMS) наблюдаваха свръхколебания при сблъсъка на протони в Големия адронен ускорител.

Ала границите на статистическата грешка не са достатъчно стеснени, за да се обяви със сигурност съществуването на нова частица, обясняват учените, като изтъкват, че вероятността от грешка е под едно на 3,5 милиона.

Два екипа физици работят по проблема, като анализират богатия урожай от нови данни, донесен от милиардите сблъсъци на протон.

Двата експеримента, направени независимо един от друг в Големия адронен ускорител могат да дадат окончателен отговор за Хигс бозона и всички очакват това да стане през 2012 г. - следващата седмица или до края на годината.

Ако Хигс бозонът не съществува, това ще е още по-голяма новина, която поставяйки под въпрос Стандартния модел на физиката, ще направи революция в нашите разсъждения, заявяват учени.

Друга също толкова вълнуваща хипотеза би била откриването на нова частица, близка до тази на Хигс, но различна, изтъкват други физици. Едно такова откритие би могло да помогне да се разгадаят тайните на тъмните материя и на енергия, представляващи 95% от вселената.

В понеделник сутринта центърът Фермилаб, където се помещава Теватрон – в миналото най-мощния ускорител на частици – ще направи съобщение в Чикаго относно анализа на данните, събрани в резултат на десет години колизии на частици в ускорителя, който вече не действа.

Физикът Питър Войт от Колумбийския университет в Ню Йорк пише на своя блог, че Фермилаб ще се опита да привлече малка част от вниманието, преди очакваното в сряда съобщение на Големия адронен ускорител за нови признаци за съществуването на Хигс бозона.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Aтилea]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано01.07.12 13:31



бъди уверена че ще " открият хигс бозонът " защото в противен случай много от служащите в церн , ще останат без работа



Редактирано от singylarity на 01.07.12 13:34.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: ladyMarian]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано02.07.12 07:07



да, какво друго да очакваме, прозореца е високо, тоя ускорител не стига, дайте тука едни милиарди за нов ускорител. абе как физиците от 19 ти и началото на 20ти век успяваха с джобни пари да построят ото и км, а тия бездарници с многомилиардните ускорители само гонят Х бозони?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано02.07.12 07:11



учените вярно са деградирали доста през последните 60 години, но още не са стигнали нивото нужно за потвърждаване на грешни теории. поне още 20-30 години ще трябват за това ниво, ако темповете на деградация се запазят.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: zaphod]  
Автор Hяkoй, koйтo ce шляe (тревно зелен)
Публикувано02.07.12 11:49



Проблемът не е морален, а чисто технически. Учените едва ли са по-морали от недоучената част от човечеството. В науката обаче трудно се лъже, защото истината е измерима и квантифицируема, ако не още утре, то рано или късно някой някъде с друг ще повтори експеримента и измамата ще лъсне. Едва ли има сериозен учен, който ще заложи репутацията си за неколкодневна слава, две-три корици и няколко месечни заплати. Не че няма и несериозни учени, ама тях не ги допускат до колайдера :)

М+З=ВЛ




Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Hяkoй, koйтo ce шляe]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано02.07.12 11:52



че кога съм казал че проблема е морален?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона?нови [re: zaphod]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано02.07.12 23:35



Не, не - те не гонят хикс бозони, а тях ги гонят едни хикс бозони ... ;)



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: zaphod]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано02.07.12 23:37



Деградацията е временно явление, макар да трае вече твърде дълго.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: zaphod]  
Автор Hяkoй, koйтo ce шляe (тревно зелен)
Публикувано03.07.12 20:25



аха, деградацията явно била физическа, сори

М+З=ВЛ




Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Hяkoй, koйтo ce шляe]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.07.12 20:57



деградацията е в способностите




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: zaphod]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано03.07.12 21:29



Абе не им отърва да няма хигс бозон , теория градена деситилетия наред с пот на челото на тетрадните учени , изведнъж да се згромоляса , нали знаете поговорката труд на боклук не отива . Може да се модифицира стандартната теория да се нагоди и без тоя хигс . Но за това трябват идеи , пък май нещо ги помързява .



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: zaphod]  
Автор Hяkoй, koйтo ce шляe (тревно зелен)
Публикувано04.07.12 12:05



Е тва па е съвсем погрешно. Не е до способности, а до това къде са насочени основните ресурси. Преди 100 години може да е било по-смислено да се хвърлят усилия във фундаментални разработки. Сега топ-мозъците не се занимават с партикъл физикс и прочие глупости, с които не може да се изкарат прилични кинти. С две думи, измряха баламите, дето се напъват за едната слава.

б.а. Под "прилични кинти" имам предвид прилични кинти.

М+З=ВЛ

Редактирано от Hяkoй, koйтo ce шляe на 04.07.12 12:07.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Aтилea]  
Автор нaив (тя)
Публикувано04.07.12 12:09



Хайде, почна се!:)) 5 минути в обедните новини на БНТ, първа новина с репортаж с развълнувани физици. Били сме свидетели на откриването на божествената частица (не се знаело още дали е тя, но карай;) и други подобни.

Страхотен екип има ЦЕРН, много са добри на кампании за медиите.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: нaив]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано04.07.12 18:46



Е нали трябва да респектират работата си

не ми е ясно обаче как въпросният бозон създава маса , като самият той си има такава ? излиза че си създава и собствена маса .?



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано04.07.12 20:35



Точно бозонът не е този, дето създава масата. Сам виждаш, че той се проявява при някакви много тежки условия, и живее нищожно кратко



Per warez ad scientiam

Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано04.07.12 21:12



Точно бозонът не е този, дето създава масата. "Наблюдавахме нова частица и имаме достатъчно силни индикации, че има нещо", казва в клипа физикът Джо Инкандела от Калифорнийския университет, който е говорител на един от двата работещи по търсенето екипа. Той обяснява, че масата на новооткритата частица е 130 пъти по-голяма от тази на протона. Нещо повече – ако се докаже твърдението на учените (а те вярват, че ще го докажат), това ще се окаже най-масовата от всички съществуващи елементарни частици.

Бозонът Хигс е кръстен така на "откривателя" си – британския физик Питър Хигс. Според теорията му именно това е частицата, която придава маса на цялата ни позната материя.Това е и причината да я наричат още „божествената частица“.


Явано съм разтълкувал алегорично "придава" и "създава"


Добре , но имат ли обяснение физиците тогава , кое създава масата ? тоест инертните свойства на материята ?



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано04.07.12 21:41



"Добре , но имат ли обяснение физиците тогава , кое създава масата ?"

Имат. Взаимодействието на частиците с полето на Хигс. Хигс-бозонът е само квант на това поле, така както и фотоните (включая светлината) са кванти на електромагнитното поле, което отговаря за електростатичното и магнитното привличане и отблъскване.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано04.07.12 23:27



Май сме близо до унищожаването на масата в експеримент ?

Редактирано от Well на 04.07.12 23:28.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано04.07.12 23:43



Имат. Взаимодействието на частиците с полето на Хигс. Хигс-бозонът е само квант на това поле, Щом квантът на хигс полето има маса , то и самото поле няма да е лишено от маса , и как частиците без маса създават собственна маса като си взаимодействат с това поле което има маса , не се ли предава маса от полето на хигс , на частиците без маса , и по този начин те се сдобиват със собственна маса ?



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано04.07.12 23:51



"не се ли предава маса от полето на хигс , на частиците без маса , и по този начин те се сдобиват със собственна маса ?"

Не, тук всякакви нагледни модели на основата удари между топчета не са удачни. За сметка на това моделът на взаимодействие с полето на Хигс може да се опише математически, което е и единственият начин да го доближим до нашите представи :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Well]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано04.07.12 23:53



Едва ли, за целта трябва да се премахне полето на Хигс, а още не е ясно как се е появило, пък и условията при които се е появило много дълго време ще са практически недостижими.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор Jonata ()
Публикувано05.07.12 00:09



"Ние сме открили вече всички други бозони, освен бозона на Хигс, следователно това, което открихме сега непременно трябва да е именно бозон на Хигс".
Общо взето това е логиката, която се представя за момента.
Съществува ли изобщо някакъв начин да се докаже, че това е точно бозон на Хигс?



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано05.07.12 00:36







Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано05.07.12 07:32



Не, тук всякакви нагледни модели на основата удари между топчета не са удачни. За сметка на това моделът на взаимодействие с полето на Хигс може да се опише математически, което е и единственият начин да го доближим до нашите представи :)
Е , топчеата си имат първоначално маса , въпросът е как на практика ( освен описанието по математически , защото физиката не е математика ) се появява маса в безмасов обект , пък и този безмасов обект , как ще взаимодейства след като за да взаимодейства му трябва маса .



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Jonata]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.07.12 08:35



Съществува, по характеристиките на спектъра на разпадане на частицата. Те точно това се опитват да мерят в хаоса от данни.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.07.12 08:39



"въпросът е как на практика"

В какви термини можеш да разбереш това "как на практика"? След като в ежедневието няма такива, които да описват с говорим език това взаимодействие? Ето, погледни линка дето Хариш го е дал, там се описва добре. Това е езикът, на който може да се опише така, че да се разбере :)


"как ще взаимодейства след като за да взаимодейства му трябва маса"

Фотонът взаимодейства и без да има маса. Значи представите ти нещо силно куцат.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано05.07.12 12:20



Фотонът взаимодейства и без да има маса.
Как взаимодейства без маса , нали пренася импулс , а импулса е произведение на маса по скорост.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.07.12 13:18



Цялата история с Хигс бозона се върти около масите на покой на частиците. Фотонът има нулева такава маса.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано05.07.12 14:22



"как ще взаимодейства след като за да взаимодейства му трябва маса"

Фотонът взаимодейства и без да има маса. Значи представите ти нещо силно куцат.

Цялата история с Хигс бозона се върти около масите на покой на частиците. Фотонът има нулева такава маса.

Е, как фотонът взаимодейства и без да има маса, след като той има нулева маса на покой, обаче никога не е в покой, поради което и никога не взаимодейства в покой - т. е. не взаимодейства "и без да има маса", а взаимодейства само когато е в движение и съответно когато ИМА маса





Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Шпaгa]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.07.12 14:27



""и без да има маса""

Не съм пояснил достатъчно, че става дума за маса на покой ли? Нали цялата история около Хигс-бозона е кой дава масите на покой, а не масите изобщо? E=m.c^2 никой не го е отменил, и не става дума за него в случая (става, но прекалено косвено :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Шпaгa]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано05.07.12 14:55



Масата (на покой) е една от характеристиките на елементарните частици и няма нищо общо с това дали могат да бъдет в покой или не. Мисли си за нея като един от параметрите описващи частците. Просто при някой частици, като фотона, стойноста на този параметър е нула.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: harish_chandra]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано05.07.12 16:40



Масата (на покой) е една от характеристиките на елементарните частици и няма нищо общо с това дали могат да бъдет в покой или не. Мисли си за нея като един от параметрите описващи частците. Просто при някой частици, като фотона, стойноста на този параметър е нула.

Да, така вече е много по-ясно! Но в тази връзка през главата ми веднага прелетя ято от тъпи въПРОСТчета, та май ще се възползвам от темата, която толкова далновидно повдигна Наив





Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано05.07.12 17:58



Нулева маса в покой на частица , значи ли че частицата въобще не съществува ? защото в предишни постове когато се е засягал този казус ти твърдиш имено това . Хариш казва че масата в покой на частиците е параметър на частиците , от което си правя заключението че частиците могат да съществуват и без да имат маса в покой.

Редактирано от singylarity на 05.07.12 18:02.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.07.12 18:28



"Нулева маса в покой на частица , значи ли че частицата въобще не съществува ?"

Не значи.


"защото в предишни постове когато се е засягал този казус ти твърдиш имено това."

Не твърдя именно това. Ти просто не правиш разлика между маса, и маса на покой.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано05.07.12 18:38



Не твърдя именно това. Ти просто не правиш разлика между маса, и маса на покой.
Напротив , твърдял си но много назад в разни теми , имам добра памет , самоче ме мързи да търся

и правя разлика от маса в движение и маса в покой . И знаеш ли каква е разликата ? че всъщност разлики няма , защото движението и покоят са относителни , е как тогава можеш да твърдиш че има разлика ? една маса може да е в покой и в движение , зависи в каква КС я измерваме .



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано05.07.12 21:10



Мисля че не премахване на полето на хигс, а невъзбуждането на квантите му е номера. Или симетрично възбуждане, ако има анти-ефект, неутрализиращ масите.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Well]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано05.07.12 22:19



Мисля че не премахване на полето на хигс, а невъзбуждането на квантите му е номера. Или симетрично възбуждане, ако има анти-ефект, неутрализиращ масите.
искаш да кажеш че масата на частиците се получава в резултат от възбуждане на квантите на полето на хигс . но под възбудени кванти , какво се разбира , кванти с определена енергия ли ?



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.07.12 23:15



"че всъщност разлики няма , защото движението и покоят са относителни , е как тогава можеш да твърдиш че има разлика ?"

Ами разликата е много проста. Една частица с нулева маса в покой задължително има маса в движение, но една частица с ненулева маса в покой не може да няма маса в движение. Усещаш ли несиметрията и неравнопоставеността между двете маси?


"една маса може да е в покой и в движение , зависи в каква КС я измерваме ."

И с какво помага това да се изравни горният казус?


Пък и как ще я измерваш, ако в системата в покой масата я няма? Нали измерването е взаимодействие, кой ще взаимодейства с нулева маса в такава отправна система? Пак противоречие, от неразбрани принципи естествено :)

Per warez ad scientiam

Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Well]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано05.07.12 23:17



Възбуждане на кванти на едно поле е едно, а взаимодействие с това поле (без да се възбуждат квантите му, както е при полето на Хигс) е доста различно. В случая възбуждането на квантите става след много силни удари с чука, наречен ускорител. Без тези удари нямаме кванти.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано05.07.12 23:19



Ами разликата е много проста. Една частица с нулева маса в покой задължително има маса в движение, но една частица с ненулева маса в покой не може да няма маса в движение. Усещаш ли несиметрията и неравнопоставеността между двете маси?


Според мен лошо го обясняваш тук. "Не може да няма" значи "задължително има".

Ако беше толкова лесна различимостта, нямаше да му се чудят на неутриното десетки години има ли или няма маса в покой. В движение то винаги има маса. От този факт само не следва нито дали има маса в покой, нито дали няма.

Редактирано от Aтилea на 05.07.12 23:23.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор JUSTunDOit (минувач)
Публикувано05.07.12 23:19



What is the origin of mass:

.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано05.07.12 23:32



Ами разликата е много проста. Една частица с нулева маса в покой задължително има маса в движение,
Тук се затваря дяволският кръг

щом има задължително маса в движение , то и в покой ще има , защото движението и покоят са относителни .



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Aтилea]  
Автор нaив (тя)
Публикувано06.07.12 00:00



Предполагам, че има предвид тази логика:





Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Aтилea]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано06.07.12 00:11



Нищо общо няма неутриното тук. Ако нямаше маса в покой, щеше да е като фотона. Ако има маса в покой обаче (като електрона или каквото там), не може да няма маса и извън покой, т.е. да му изчезне някак си масата когато не е в покой. Просто наблягам на несиметрията между двете маси, независимо че рибарят намесва симетрията между покой и движение. Симетрията между покой и движение е по отношение на физическите закони, докато несиметрията между двете маси е фактологична. Фактологията е нормално да води до несиметрични ситуации, за разлика от физическите закони.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано06.07.12 00:12



"Тук се затваря дяволският кръг щом има задължително маса в движение , то и в покой ще има , защото движението и покоят са относителни ."

Ами фотонът опровергава тая куца логика



Per warez ad scientiam

Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор нaив (тя)
Публикувано06.07.12 00:20



Че кой е видял фотон в покой, та да опровергава?

Нали не можело да се върже отправна система за светлината в СТО. Всъщност защо Айнщайн не успял да си представи, че яхва лъч?



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: нaив]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано06.07.12 00:29



"Че кой е видял фотон в покой, та да опровергава? "

Именно, затова логиката е куца.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор singylarity (минаващ)
Публикувано06.07.12 01:14



Ами фотонът опровергава тая куца логика
Ха , сигурен ли си , а доплер с намаляваща енергия на фотона , а шапиро , а реликтовото разтягане на вълните , ще настъпи време в което фотоните ще замръзнат и естественно няма да ги има щото няма да взаимодействат , но ако не падне ябълка и те удари по главата за да заключиш че ябълката съществува , това отрича ли съществуването на ябълката а , умник

ама толкоз става късно пък и ми втръсна да заглявушвам



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: singylarity]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано06.07.12 10:25



"но ако не падне ябълка и те удари по главата за да заключиш че ябълката съществува , това отрича ли съществуването на ябълката а"

Съществуването на ябълката може да се докаже и чрез други взаимодействия с нея, без да пада. С фотона не може.


"ама толкоз става късно пък и ми втръсна да заглявушвам"

Изпуснал си едно 'се' преди 'заглявушвам', и не се разбира смисъла



Per warez ad scientiam

Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Jonata]  
Автор polu (идиот)
Публикувано06.07.12 17:52



"Ние сме открили вече всички други бозони, освен бозона на Хигс, следователно това, което открихме сега непременно трябва да е именно бозон на Хигс".
Общо взето това е логиката, която се представя за момента.
Съществува ли изобщо някакъв начин да се докаже, че това е точно бозон на Хигс?

Ще се нагласи нещо да изглежда, че се доказва. Те досега няколко пъти пресмятаха масата му но все не излизаше там. Сега след като нещо се хваща на тази енергия колко му е да се донагласи. Ама какво ще стане когато ускорителя достигне максималната си енергия и открият още подобни събития отговарящи на по голяма маса- енергия?
Трошат се много протони, антипротони и пари за да се наблюдава поредното възбудено състояние на вакуума.




Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: нaив]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано06.07.12 19:32



Че кой е видял фотон в покой, та да опровергава?

Хубав въпрос, който ме подсеща да питам:

А някой видял ли е неутрино в покой? Или пък да не се движи със скорост, близка до светлинната?

Освен фотона, има ли друга частица с маса нула в покой?

Редактирано от Aтилea на 06.07.12 21:11.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: polu]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано06.07.12 21:56



"Ще се нагласи нещо да изглежда, че се доказва."

Абе естествено, те лошите учени винаги това пряват




"Те досега няколко пъти пресмятаха масата му но все не излизаше там. "

Няма теория която да предсказва масата му. От там са всичките проблеми с търсенето.


"Ама какво ще стане когато ускорителя достигне максималната си енергия и открият още подобни събития отговарящи на по голяма маса- енергия? "

Теорията предсказва няколко Хигс-бозона, така че няма да има никакъв проблем


"Трошат се много протони, антипротони и пари за да се наблюдава поредното възбудено състояние на вакуума. "

Естествено. Ако не се наблюдава, кой ще знае че го има? Нали смисълът на цялата наука е точно в това?

Per warez ad scientiam

Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Aтилea]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано06.07.12 21:58



На неутриното практически не може да му се измери скоростта, щото много трудно се хваща. Този параметър за сега не се ползва.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано07.07.12 01:23



"Ще се нагласи нещо да изглежда, че се доказва."

Абе естествено, те лошите учени винаги това пряват
Като замениш лошите с некадърните получаваш погорното дето твърдиш.


"Те досега няколко пъти пресмятаха масата му но все не излизаше там. "

Няма теория която да предсказва масата му. От там са всичките проблеми с търсенето.
Естествено, че няма теория която да е изяснена и физическата същност, ако имаше сметките щяха да са точни, за това спор няма.

"Ама какво ще стане когато ускорителя достигне максималната си енергия и открият още подобни събития отговарящи на по голяма маса- енергия? "

Теорията предсказва няколко Хигс-бозона, така че няма да има никакъв проблем
Пълни глупости, това защо го пишеш, трябва да има само един Х-бозон, другото е само да се намериш на лаф.

"Трошат се много протони, антипротони и пари за да се наблюдава поредното възбудено състояние на вакуума. "

Естествено. Ако не се наблюдава, кой ще знае че го има? Нали смисълът на цялата наука е точно в това?
Парите, както и всичко свързано със изследвания могат да се използват много по рационално. Отдавна е ясно, че при големи енергии ще има резонанси "реакции" и стандартния модел не може да ги предскаже - факт. Тогава защо не се каже в прав текст, хвърляме пари за да видим какво се получава а след това ще се се съгласува.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: polu]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано07.07.12 04:56



"Като замениш лошите с некадърните получаваш погорното дето твърдиш"

Така е, те в ЦЕРН само с изпити по некадърност ги приемат. От цял свят най-некадърните там са ги събрали. А какво правим ние още тука?...


"Естествено, че няма теория която да е изяснена и физическата същност, ако имаше сметките щяха да са точни, за това спор няма. "

Тогава защо твърдиш че са пресмятали масата му? И то няколко пъти?


"Пълни глупости, това защо го пишеш, трябва да има само един Х-бозон, другото е само да се намериш на лаф."

И от къде следва че трябва да има само един Х-бозон? Могат да бъдат не само няколко, с различни маси, ами и с електрически заряд. Например 2HDM теорията предсказва цели 5 Хигс-Бозона, от които два са със заряд, + и -.


"Парите, както и всичко свързано със изследвания могат да се използват много по рационално. Отдавна е ясно, че при големи енергии ще има резонанси "реакции" и стандартния модел не може да ги предскаже - факт. Тогава защо не се каже в прав текст, хвърляме пари за да видим какво се получава а след това ще се се съгласува."

Наука се прави с пари. И не може да се прави само на теория. Теориите трябва от време на време да се опират на експериментите. Кой го грее това, че "отдавна е ясно че щяло да има резонанси", като нищо не се знае за тях? В момента има огромно количество теории, с Хигс и без Хигс, всяка от тях предлага различна посока за развитие. Нали трябва да се види кои от тях си заслужават вниманието? Иначе цялата работа се обезсмисля. А като нямаш критерии кое е "много по-рационално", остави знаещите хора да вземат решенията.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор герчо килиферчо (минаващ)
Публикувано07.07.12 07:51



Фотонът нямал маса в покой Хо чуйте поредният бисер на калпавите мозъци , с пълно право можем да твърдим че не фотонът се движи срещу ни а че ние се движим срещу него с светлинна скорост , и това не го измислям аз хората са го знаели още от средновековието ама зомбовете не го проумяват с зомбските си мозъчета хо хо





Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: герчо килиферчо]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано07.07.12 08:21



Вместо да си просиш шута от Хариш, кажи, разбра ли сметките, за които говорихме толкова време? Гледам, че и Абсолют ти ги е обяснявал.



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано07.07.12 08:31



Освен фотона, има ли друга частица с маса нула в покой?



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: герчо килиферчо]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано07.07.12 10:46



Хехе, научи се да събираш и да делиш, преди да се изказваш толкова "сериозно" по въпроси, които не са ти ясни



Per warez ad scientiam

Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Aтилea]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано07.07.12 10:50



Засега се счита че и глуона има нулева маса на покой.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Aтилea]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано07.07.12 11:04



Освен фотона, има ли друга частица с маса нула в покой?

(Мое мнение - хипотетично) Фотоните на полевата форма на материята - нямат характеристика маса - нито в покой, нито в движение. Имат импулс, който се установява чак след взаимодействие на тези фотони с вещеви обект (по промяната на състоянието му).
Масата поначало е придобита собствена характеристика при взаимодействали си фотони - организирани около общ център - във вещеви обект. Всяко външно въздействие на този обект с др. фотони, действайки на различни части от образуванието, водят до съпротива срещу преместване на общия център, с коефициент на съпротива, наречен маса. Тази характеристика маса, се проявява в ускорителните взаимодействия.
Гравитонът е "фотон" на гравитационното поле.
Посредством характеристика маса, се пресмятат сили - гравитационни и инерционни сили.
Сила се пресмята и при действия с др. собствена характеристика на вещеви обект - заряд - електромагнитни сили. Принципът на "съпротива" е същият, но амплитудите на участниците във взаимедействието са огромни, в сравнение с тези от "тежката" маса. Затова и тези сили са огромни в сравнение с "масовите" сили. При това - пространствено и времево са разграничими леви и десни части от образуванията и така силите могат да бъдат или на привличане или на отблъскване.
Има още и ентропийни сили - подреждане на структура на физическия вакуум - далечен порядък, които придават забележима "еластичност" на пространството; пространство между два вещеви обекта може да бъде по-подредено от самото действие на тия вещеви, от това извън тях (привличащо действие между обектите - падат един към друг) или да бъде по-неподредено (отблъскващо действие между обектите - бягат един от друг)
И т.н. - вижда се, че докато не се определи по широко понятие за сила - трудно може да се говори за : коя точно характеристика на вещеви обект е във взаимодействие.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере



Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор BOZIDAR (непознат )
Публикувано08.07.12 12:11



Higgs boson: how would you explain it to a seven-year-old?





Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор герчо килиферчо (минаващ)
Публикувано08.07.12 17:42



Хехе, научи се да събираш и да делиш, преди да се изказваш толкова "сериозно" по въпроси, които не са ти ясни
ХоХо зомбът в безсилие повтаря едно и също





Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: герчо килиферчо]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано08.07.12 17:44



Мда, личи си как те е зомбирало сегашното образование, не можеш да делиш, синус нямаш идея как се употребява. И съвсем естествено си мислиш че всички са като тебе

Тц, не са. Ако търсиш зомбове, погледни в огледалото. Най-сигурното за тебе място

Per warez ad scientiam

Тема Re: Какво стана с Хигс-бозона? Updateнови [re: Гepиcъм]  
Автор Nicca ()
Публикувано08.07.12 22:21



не се хаби за такива


гледай си кефа








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.