|  | | 
| 
          | 
              
                | Тема |  Re: черен бъз [re: Kaлoянa] |  |  | Автор | Рябина (ентусиаст) |  |  | Публикувано | 03.09.12 09:42 |  |  |  | 
        
 Знам, че се посочва все дървесният вид. Според мен объркването идва от преписването на рецептите на Петър Димков. Той едва ли е писал латинските наименования на растенията, това е станало при обработката на книгата и на дървесния вид под името Sambucus nigra е присвоено името черен бъз. За мен това е свирчовина и никога не се е асоциирало с бъзето.
 А по нашия край си спомням още от детските си години, че хората беряха полски бъз и правеха мармалади, използваха го за укрепване на организма и при анемични и слаби деца.
 И понеже не зная как е в оригиналната книга на Димков (не тези, които са преиздадени последните години) разсъждавам логично.
 Да разгледаме добре познатата история за невестулката и пепелянката, която той разказва в подкрепа на теорията за силата на черния бъз.
 1. Дървесният бъз расте на влажни и сенчести места. Там по принцип пепелянки няма (има, но рядко) . Обичат да се препичат на слънце.
 2. Невестулката живее по полето (близо до нивите и къщите) и в рехавите горички.
 3. Птичките кълват зрънцата на полския бъз (тази неделя пак ги наблюдавах).
 4. Абсурд е невестулката да гризе кората на дървесния бъз, прекалено твърда е, а камо ли да прегризе стъблото.
 5. Домашните животни не могат да стигат клоните на дървесния бъз, но затова с удоволствие пасат от полския бъзак. Млякото почва да нагарча и има специфична миризма. В сушава година у дома са събирали и сушили полски бъз. Случвало се е почти цяла зима козите и овцете да са на бъз.
 6. От домашните животни с най-голяма охота ядат полския бъз козите, а те са чудни животинки. У дома ги използваха за дегустатор на съмнителни гъби, ако козата хапнеше от тях значи са ядливи.
 
 <P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Рябина на 03.09.12 09:42.</EM></FONT></P>
 Редактирано от Рябина на 03.09.12 09:43. 
 
 |  |  |  |  
 |   | 
 |