Нов превод на текста от Омортаговата колона !
След освобождението с текста на Омортаговата колона са се занимавали почти всички известни български историци. Резултатите са почти едни и същи. Съществените различия налагат нов превод. За сравнение вижте превода направен от проф. Васил Златарски.
"Великият хан Омортаг, като остая в стария си дом, съгради преславен дом на Дунав. Като измерих (разстоянието) отгоре (т. е. по лицето на земята) между двата всеславни дома, направих в средата гробница. И от самата среда на гробницата до моя старовремски дворец (аул) има 20 хиляди оргии и към Дунава има 20 хиляди оргии. А самия гроб (склеп) е всеславен. И като измерих земята, поставих тоя надпис. Човек, ако и добре да живее, умира и друг се ражда. И нека тоя, който се роди най-сетне, разглеждайки тоя (надпис), си спомня за оногова, който го (гроб, склеп) построи. А името на княза е Омортаг, велик хан. Нека бог го удостои да преживее сто години."
Основен пропуск на всички преводи е че по подразбиране се приема че посочената в текста "оргия" е античната мярка за дължина - "оргия". В наше време известна като Гръцка оргия - 1851 метра.
"Има изобилни сведения, че древните гърци и римляни са нямали представа за формата и размерите на земното кълбо, следователно античната оргия не може да бъде нито римска, нито гръцка. Стойността на оргията ясно показва че тя е изчислена от дължината на меридиана."
Като резултат, всички математически изчисления са компрометирани и разпознаването на обектите невъзможно.
Пропускам реда и начина на работа с текста, които сами по себе си са безкрайно интересни. Един от основните елементи на новия превод е намиране стойността на цитираната в текста "оргия". Внимателният анализ показва висока степен на вероятност "оргията" да е била изчислявана като част от паралел. Това веднага води към работа с Големия кръг и изчислени координати. От тук нататък работят средствата на мореходната наука.
"Определяне координатите на разположението на един обект при измерване по астрономически път става чрез снемане ъглите на възвишение на две или три опорни звезди в точно определен от наблюдателя момент от денонощието. От измерения ъгъл на възвишение на звездата се определя разстоянието от точката на наблюдение до точката на зависване. По данните на намерените ъгли на възвишение на две или три звезди се изчисляват вече координатите на мястото на наблюдателя. Високата точност на сведението от колоната показва, че измерванията, които са заложени в него са правени по три звезди."
"За земния наблюдател слънцето върви по паралела от изток на запад. Съвсем логично е "оргията" да е част от паралел, чиято дължина е основа на георграфски измервания. Ако дължината на някой паралел е в основа на "оргията", този паралел трябва да е на обсерваторията. Обсерваторията, която определя такава величина във всеки случай се намира близо до столицата, ако не в самата нея."
На основание фактът, че гроба на Цар Кубрат е открит в района на Полтава и че казанските татари упорито твърдят, че гр. Киев е бил столица на държавата на българите, е прието че опорния паралел е в района на гр. Киев. Допълнително основание гр. Киев да е вероятна столица на държавата ни, е книгата на Алексиев-Хофард, Изгубените кодове на древните българи, изд. Тангра, Танакра, София 2001 г.
"Дължината на паралела се изчислява като произведение на дължината на екватора по cos на ъгъла на географската му ширина. След фамилия разчети на стойността на "оргията" стана ясно, че тя е дължината на дъгата на една секунда от паралела на Вишиград. Дължината на паралела на Вишиград е 25449,7554 км. Дължината на една секунда от паралела на Вишиград е оргията на Кан Омуртаг - 19,637 метра. Посоченото в текста разстояние от мавзолея до всеки от обектите от 20 000 оргии е равно на 392743,14 метра. При изчисляването дължината на оргията са ползувани следните величини."
Дължина на екватора - 40075704 метра
Лудолфово число (Пи) - 3,141593
Точност на географската ширина на паралела в радиани до шести знак.
За паралела на Вишиград използуваната ширина е 0,882733
Cos на ширината на паралела - 0,63504201
"По получената дължина на оргията бяха проведени редица измервания за ориентация по карта, които ни насочиха към голямата лъка на Днепър при Кишинев в Молдова като вероятно място на разполагане на мавзолея.
За изчисляване на разстоянията по Голямия кръг бяха използувани формулите на равнинната геометрия с игнориране на ефекта на изкривяване на земната повърхност. Уточняващите изчисления с отчитане на ефекта на кривината доведоха до незначителни отклонения. При разчета на разстоянията бяха ползувани следните координати по централна проекция."
Вишиград: Ширина 50 гр., 34 мин., 37 сек. Дължина 30 гр., 30 мин., 14 сек.
Координати на "самата среда" - средата на най-тясното мястона лъката на Днестър, която е срещу Кишинев, при село Кошница са: Ширина 47 гр., 9 мин., 18 сек., Дължина 29 гр., 9 мин., 53 сек.
Разстоянието между Вишиград и "самата среда" на тумбата на Днестър по разчет съставя 392,709 км. Това разстояние се различава от изчисленото по текста на колоната с 34 метра. Грешката на Кан Омуртаг клони към нула или това е резултат на техническа неточност при снемането на координатите по картата.
На 392,7 км. от "самата среда на тумбата на Днестър на брега на Дунав се намира село Пожарево, Силистренско с координати на изчислената точка на брега: Ширина 42 гр., 3 мин., 47 сек., Дължина 26 гр., 43 мин., 16 сек. Целия бряг на Дунав от село Пожарево до лимана при Мали Преслав е пълен с руини на укрепления и сгради. Вероятно целия този район е бил един низ от градове или предградия, които са опасвали града на Дунав. През реката зад града е бил построения заедно с крепостта каменен мост. Той е стъпвал на двата острова срещу село Пожарево, което е облекчило изграждането му. Следите от опорите на моста по дъното на Дунав трябва да се видят на хидролокатора. За да се индентифицира града не е необходимо да се правят разкопки. Данните от хидротехническото обследване на дъното на реката в района на село Пожарево и геодезичното обследване на брега и двата острова, които са срещу него са достатъчни."
Следващите части на надписа не предизвикват съмнения в точността на превода.
Съдържанието на новия превод на Търновската колона е:
"+ Вождът на асирийците Омуртаг, като остаях в стария си дом, съградих преславен дом при Дунав. И между тези два дома като измерих дължината на дъгата, построих в средата мавзолей. И от самата среда на тумбата на реката до старовремския ми дворец има 20 хиляди оргии и към Дунав има 20 хиляди оргии. Тумбата на реката сама по себе си е свещена. И като измерих земята, поставих този надпис. Човек, ако и добре да живее, умира и друг се ражда. И нека тоя, който се роди най-сетне, разглеждайки това, си спомни за оногова, който го направи. Името на вожда е Омортаг кан на асирийците. Нека бог го удостои да преживее сто години."
Това което може и трябва да се каже още сега е че:
1. Когато Българи са плавали в световния океан, гърции и римляни са считали че земята е плоска, или може би не са съществували. Българите са ползували познания, които са необходими за океанско плаване. Каботажното плаване в Черно или Средиземно море, т. е по брега, не изисква такива познания.
2. Българската истори започва да придобива съвсем друг вид по всички посоки.
От тук нататък всеки е свободен сам да си прави изводите.
|