Поли-пропилена (PP) не се разтваря и разяжда от водата! Но пък с времето и в съприкосновение с окислител (въздух, вода, ....), и особенно при по-високи температури, в него се образуват микро-пукнатинки, които постепенно стават все по-големи и в едни момент тръбите под налягане трябва да се подменят! Дали това ще е на всеки 10, 20 или 50 (както се опитват да рекламират разните фирми, макар да е твърде съмнително) години, се вижда с реално изтичане на периода, а не с изкуствени ускорени изпитания при специални условия! Алуминиевите вложки в PP-тръбите (главно за тръбопроводи за топла вода и топлинни инсталации) само забавят малко момента за подмяна на тръбите!
Освен това PP-тръби при температури под +5°C стават много крехки и чупливи и при леко замръзване може да предизвика спукване на водопровода под налягане!
И PP-тръди не са пожаро-устойчиви - при температури над +150°C почват да омекват!
А месинговите тръби (месинга е медна сплав от около 90% мед + други метали) по принцип преди да се пие вода от тях трябва да се изчака някакав период отвреме за да се образува твърдо окисно неразтворимо покритие по вътрешната повръхнина на тръбата, което става в съприкосновение с водата за определен период от време! Практиците могат да кажат колко време е този период от време (в зависомост от потока вода протичащ през тръбата) - 1 месец, 3 месеца, ......???
Месинговите тръби имат същата механична издържливост при неколкократно по-тънка стена на тръбата ( 0.8 до 1.0 mm срещу 2.5 do 3.0 mm при PP-тръби и железните и поцинкованите! Външните габаритите на месинговите тръби, а от тук топлинните загуби и топло-изолациите, каналите в стените, ........ са много по-малки. Освен това съединенията (муфи, колена, тройници, ...) за месинговите тръби са по-прости, по-лесно произведими и от тук по-евтини от PP-съединения (които се шприцват със специални, точни и скъпи прес-форми и машини!
Иначе и PP-тръби и месинговите тръби имат близка грапавост на вътрешната повръхнина, много по-малка от тази на железните и поцинкованите тръби, и затова имат по-малки хидравлични загуби, по-малко шум и от тук прокарване на едно и също количество вода през тръбата при по-малки размери!
|