Предполагам, че Рачо, намесвайки холограми, може би е имал пред вид следното.
Има така наречените Фурие-холограми. Това са холограми, в записването на които участват лещи. Сега теорията е сложна, но така записаната холограма има свойствата на Фурие-образ на изображението (честотен образ, един вид, става дума за пространствените честоти). И като такъв позволява интересни оптически честотни обработки на изображенията. Такава холограма може да играе ролята на своеобразен честотен филтър, пропускащ само определени набори пространствени честоти (изображения всъщност) и подтискащ останалите.
Едно най-просто приложение на тези холограми е разпознаване на образи. Което става бързо, и паралелно в точният смисъл на думата. Представи си, че имаш една обикновена снимка на твоите съученици. Тази снимка при обиновена оптична схема може да се проектира на стената, и ти да виждаш лицата на хората. Ако обаче имаш отделни фурие-холограми на всяко от лицата, може да усложниш оптическата установка така, че поставяйки фурие-холограмата на даден човек на пътя на светлината по подходящ начин, да получиш светло петно само в тази част на проектираната фотография където се намира съответното лице, всичко останало ще бъде тъмно. Ако става думи примерно за текст, като поставиш фурие-холограма на дадена буква или дума, само там където тя се среща в текста ще се появят светли петна. При това напълно едновременно, което е смисълът на паралелната обработка - всички точки от изображениеето се обработват в един и същи момент.
На времето имаше предложение на този принцип да облекчим отчитането на електромерите. Спомняш си, ходеха едни инкасаторки, и фотографираха целия блок електромери на входа с едни фотоапарати (то и сега го има). После тези снимки се проектираха пред едни машинописки, които на ръка въвеждаха цифрите. Идеята беше тези същите снимки с метода на фурие-холограмите да се разпознават автоматично, с един барабан от 10 холограми за всяка цифра. Даже начални експерименти проведохме. Ама бюрокрацията взе връх тогава, проточи се и угасна идеята, иначе беше интересна задачка...
Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!
|