Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:30 11.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: 9 Grass 8]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано08.02.14 17:19



Дани, когато задълбаеш в езотериката е много лесно да се омоташ като пате в кълчища.
Дийпак Чопра според мен е един от великите духовни водачи на нашето време.
Той се стреми както казва Черният Вълк да направи по разбираеми за хората свещените индийски Веди.
Да хвърли моста между науката и духовността/религията/.
Може да е получил Анти Нобел по физика , , но това е нормално -той не е физик.
Той има толкова голямо влияние в сегашна Америка , че нали разбираш само да позвъни на някой квантов физик , онзи с охота би му помогнал със знанията си.
Не случайно е гуру за много известни американци- в т.ч. и висши политици.
Кажи конкретно с какво не си съгласен в и се обоснови защо?
Прочети книгата - " Големият сблъсък"- за диспута мус Лионард Млодинов- известен квантов физик и си направи изводите.
Между другото той ще бъде в България през май месец и ще имаш възможност да го поставиш в неудобно положениес някой Въпрос






Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: andite]  
Автор lenticularis (член)
Публикувано10.02.14 00:50







Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: lenticularis]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано10.02.14 13:51



Аз никога не съм чел Чопра, но това подобие на анализ е доста жалко - значи, когато Чопра каже, че науката не е стигнала до дълбините на живота това е проблем, когато учен признае, че науката не е стигнала до дълбините на живота, това е похвално ..... хем смешно, хем жалко.

п.п. и не видях из цитатите, Чопра да твърди, че е постигнал абсолютно знание - каквото и да значи това. В обща сметка чета само изцяло пристрастна, целенасочено унизителна и напасната по свой вкус, интерпретация на анализатора - а това съвсем не е научно .... най- малкото.

Редактирано от Exaybachay на 10.02.14 13:51.



Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Exaybachay]  
Автор lenticularis (член)
Публикувано10.02.14 23:52



Не си чела нищо от него, пък коментираш нещо, което не си видяла...Ами като прочетеш, ще видиш!



Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Exaybachay]  
Автор LordDarthVaderl (power)
Публикувано12.02.14 19:32



Аз пък съм чел Чопра и напъните за критика на този жалък руснак са направо смешни!
От това, което прочетох, разбрах, те този руснак нищо не е разбрал - т.е. сякаш някой глух се опитва да критикува един певец за начина на отваряне на устата докато пее!

а това е велика мисъл:
Не ни е нужен Бог. Нуждаем се само от Вселена, притежаваща съзнание, неотделимо от същността й.

Силата е нищо без контрол!


Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: LordDarthVaderl]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано13.02.14 01:11



Не знам дали го казваш с ирония, но поне на мен и сред цитатите от тази книга, а и от други места, съвсем случайно са ми попадали мисли на Чопра и не съм останал с някакво лошо впечатление от този човек. Дори едно, ама съвсем кратко интервю бях гледал преди доста години - почти не го помня даже и то по- точно явно е част от интервю, защото клипа бе около две- три минути - беше нещо общо, нищо особено или специално, но самия човек приветлив такъв, хрисим, усмихнат, нямаше някакви изгъзици, някакви тенденциозни превземки и придаване на тежест.

Не знам, ще взема да прочета някоя негова книга - просто ми бие на очи, как го критикуват, ала нещо съвсем не е ясно, какви точно кусури му намират, в случая съм един страничен наблюдател и наистина, не разбирам какви толкова неприемливи неща е направил и/ или говорил Чопра.



Тема Re: Случаят с Дийпак Чопра [re: lenticularis]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано13.02.14 12:29



Като чета книгата- виждаш тезата и антитезата.
Но интуитивно се доверявам повече на Чопра.
Може би защото е бил и от двете страни на барикадата- работил е като лекар - ендокринолог т.е бил е свързан с науката , а от другата страна е изучавал Ведите , както е имал връзка с прочути индийски йоги т.е с духовността.
Усилията му да хвърли мост между науката по- специално ,модерната психология , медицина ,квантова физика- и съзнанието , като феномен на духовността специално за мен е от много голям интерес.
Докато Млодинов , който е работил с Стивън Хокинг, познанията му по източна индийска философия и религията са почти никакви.




Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Exaybachay]  
Автор LordDarthVaderl (power)
Публикувано13.02.14 18:16



Този път иронията си беше забашматериалиста.
По принцип съм резервиран и предпочитам научния подход, но това, коеот видях като логика - наистина е смешно как някой, който не е чел нищопо-старо от европейската философия от 18 век(ако въобще е чел философия), се опитва да оценява едностранно философия,коятое просъществувала хилоядолетия. Истинският подход е друг, нещата трябва да се гледат безпристрастно от различни гледни точк,и и тогава да се дава оценка, а този тип, писал ревюто е прекалено ригиден и тесногръд, фокусиран самовърху собствените си предубеждения.

П.С.
Не казвам, че Чопра е прав или непогрешим, но това, което съм чел от него в повечето случаи ми е харесвало.

Силата е нищо без контрол!


Тема Чак пък велик духовен водач...нови [re: andite]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.02.14 11:40



Айде да не се изсилваме.



Талантлив автор и популяризатор (и очевидно добър бизнесмен) - да. Ама чак пък духовен водач, че и велик отгоре на всичкото - не.

В днешна Америка имат влияние много хора, доста от тях бая по-голямо.
Това че имат влияние обаче не ги прави велики, нито пък означава, че непременно са прави.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Чак пък велик духовен водач...нови [re: Black Wolf]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано23.02.14 20:51



Дай ми пример тогава за жив човек - велик духовен водач в днешно време.
Не се заблуждавай , че Чопра няма влияние . жив аргумент са книгите , много от които са бестселъри.Ами казаха , че Патанджали не продава.Защото по негово време просто не е имал тази възможност.Аз не знам за друг човек , който да хвърля толкова усилия да обосновава духовността чрез последните научни открития .
Вярно е , че той търпи критики от отделни учени и духовници, но има и много поддръжници и подкрепящи го в научния свят.
В момента скоро ще излязат негови книги които са писани в съавторство с известни учени .
А колкото за бизнеса му с кнгите аз смятам , всяка закупена негова книга е заслужаваща парите си инвестиция струваща колкото една вечеря в кръчма

Вече е време Знанието да стане достъпно за масата народ , а не както досега -да бъде привилегия на ограничен кръг





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.