Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:29 25.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Samhain]  
Автор Samhain (Lion Path)
Публикувано02.12.13 16:03



Между другото що се отнася до подредба на хексаграмите то двете подредби на хексаграмите на И Дзин които има днес са на Wen и на Fu Xi. Това е около 1100 година пр.н.е за Уен, и около 2900 пр.н.е. за Fu Xi.

В някои исторически книжки много готино проследяват историята на Wen и как се преплита с някои от коментарите.

Не знам да е имало други подредби, ама то и тези двете са предостатъчни, аз лично не ползвам подредбата на Wen, работя си само с Fu Xi. :)

Always, someone,
somewhere is fighting for you.


Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: NVJ]  
Автор Силвия М (:-)
Публикувано02.12.13 20:30



Създава се впечатление, че системите И Дзин са били използвани свободно, като инструмент.
Така всяка научна теория, древна или съвременна, може да бъде използвана като инструмент за обясняване, описване, предсказване.
За едни и същи явления може да има различни теории, които ги описват повече или по-малко точно в едни или други случаи.
Древните хора не са били по-малко интелигентни от днешните и древните теории са работили успешно.


И на мен така ми се струва. Ако са го правили точно древните (или съвременните, този текст е суперски, невероятен (и едва ли са ги наказвали със смърт в края на годината, или с друго

) -

"Близо до Пекин през осемдесетте години Чжан Ян-Чен провеждал изследователски семинар върху “Книгата на промените”.
Преди обяд, по време на една от почивките, един от участниците в семинара излязъл вън, клекнал под дърво - райска ябълка и пушел цигара. Когато си изтръскал пепелта на земята, подухнал вятър и един зелен плод от дървото паднал и го ударил по гърба. В същото време се появил и този, който водел семинара. А както се казва – има ли движение, има и знак – ГУА.
Чжан се приближил до клекналия човек и му казал :
- Не е ли вярно, че ръководителят на вашата организация /фирма/ излиза в оставка.
Човекът се учудил и попитал :
- А Вие откъде знаете?
- Този плод ми съобщи тази новина.
- Да, ситуацията е действително такава. Към училището ни присъединяват завод и това става център за професионална подготовка. И малко преди да тръгна за семинара, ме повикаха, за да ми съобщят, че в близко време ще има назначен нов директор.
- Запомнете този момент и, когато се върнете, поинтересувайте се - това не се ли е случило точно по това време.
Участникът в семинара отново запитал :
- Как успяхте да го изчислите? Аз дори не съм ви питал за прогнози и не ви видях да правите /строите/ знаци. Как само по един падащ плод успяхте да разберете?
- Не беше нужно да правя знаци. Разбиращият “Промените” няма нужда от знаци. Какъв е този плод – кръгъл. Това е ЦЯН. ЦЯН е чиновник. Това, че е паднал плод с кръгла форма от дървото, значи, че нещо пада от високо. Знак ДЖЪН е движение. Ако съединим двата знака в едно, в резултат може да се направи извод, че главният ръководител си отива от своята длъжност. Понякога ръководителите напускат своите длъжности. Защо изводът беше, че ръководителят на твоята организация си отива. Плодът удари точно теб. Удари те по гърба. Отдясно. Въпросът е свързан със знак ДУЙ. Тук прибавяме два часа за узнаване промените на нивото. И разбираме, че организацията, която е разположена на югозапад се съединява с друга организация разположена на югоизток. Това съединение довежда до това,че в даден момент от времето, ръководителят на югозападната организация напуска своя пост.
Семинаристът отговорил :
- Посоките действително съвпадат. Тези организации са разположени недалеко една от друга.
Трябвало занятията да продължат и двамата тръгнали към аудиторията. По пътя Чжан попитал :
- А имате ли заместник-директор с фамилия, която включва йероглиф “рот”?
- Да има такъв.
- Той има две дъщери.
- Но откъде знаете?
- Плодът ви удари по гърба, когато изтръсквахте пепелта на земята."

Просто си е служил с всичко и то сякаш без много-много да му мисли - триграми, хексаграми, посоки, даже и час, и други. Точно така, както бяха дадени на картинката с осемте хексаграми в единия от линковете преди - на Анжела Минкова.



Накрая разбрах, че не виждат...

Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Samhain]  
Автор Силвия М (:-)
Публикувано02.12.13 20:51



А аз бях казала за филма „Upside Down“, когато ставаше въпрос за осемте хексаграми -

"...На концептуално ниво в Играта дуалността се редува, тече, за да оцелее, защото задържи ли се на едно място – цялата платформа рухва, тя би станала еднородна на дуално ниво. Това не противоречи на твърдението, че полярностите сами по себе си са спрели и са в loop, което е съвсем различно нещо. Те са спрели като менталност, което ги прави нефункциониращи от перспективата на едно по-високо ниво на съзнание (например Баланса), но платформата, която те изграждат заедно никога не е статична в реално време и вътре в самата платформа. Тя е статична на ниво архетип! Ето защо във филма контактът между двата свята е строго забранен и изключително опасен. Двата свята са метафора за Полярностите, които не желаят техните последователи да преминават от другия отбор или да се разбират помежду си. По тази причина двата свята не контактуват на ниво daily basis или 24/7, позволявайки свободен достъп между световете... "


Както и разсъжденията на автора върху хексаграмите Циен и Кун, а и не само. Изобщо. Направи ми впечатление и, как следи и символите, заложени във филма. Щото то има такива навсякъде, ама





Друго мнение е, че в Дървото на живата започваме пътя си с 10. Имаме връзка и със шест сефири и нещата стават много сложни.
Май е по-лесно да се избере хексаграма и така.



Накрая разбрах, че не виждат...

Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Силвия М]  
Автор Samhain (Lion Path)
Публикувано02.12.13 21:25



Звучи готино.



Always, someone,
somewhere is fighting for you.


Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Силвия М]  
Автор NVJ (непознат)
Публикувано03.12.13 16:30



Да, и аз имах нещо такова предвид, само не пиша така образно.



Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: NVJ]  
Автор Силвия М (:-)
Публикувано03.12.13 23:35



Този път не е мое писане, само мой превод от руски език.

Накрая разбрах, че не виждат...


Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Силвия М]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано19.12.13 01:25



Мислех си за това напоследък... Те двете Земя/Небе... не знам дали нещо от чи гун формите ти е попадало, ама там първото движение на всички форми които съм срещал(включително примордиала), винаги е вдигаме ръце бавно нагоре(Земята се вдига към небето), след това от горе надолу(Небето слиза да я срешне).

Ама рядко казват, пък ми се струва много по-силно, ако човек знае какво всъщност събужда в нас движението.

Формите са готини, понеже тез принципи които си говорим влизат практически в начина по който се движим(ако формата си струва, ако не, е просто гимнастика, според мене).

Always, someone,
somewhere is fighting for you.


Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Owlbear]  
Автор onmyown-189576 (:-)
Публикувано22.12.13 00:20



Те тия Земя/Небе, че и всичко, дето изобщо не е за това, за което говорим - е усещане, чувстване. Прави се само (с ударение на "О"). После обикновено го диря, какво е. Освен, ако не е съвсем стабилно и силно, че да вдяна, за какво става въпрос.

Има си определени сякаш (или подредени) периоди, в които се случва това движение. Сякаш нещо, освен мен, и външно ги предизвиква. Прилича на "пренареждане". По телата и системите, до физическо ниво. И предварително го знам, но не обръщам внимание. Понякога и умишлено. Даже не знам, дали отговарям правилно, на това, за дето казваш.

Сякаш всички пространства са се събрали. Или подредили, или друго. Или вървя насреща им. Не мога да го опиша, като гурувците.
Добре е за физическото тяло, супер си е, ама на логиката хич не й е комфортно. Чуди се, какво да прави с ума. Както винаги.

Формите са само "физически упражнения". После сами стават "магически". Някои по-трудно се овладяват. То пък е заради силата. А контрола, ако не е .... Други са лесни - просто летиш и толкоз. И в двата случая си струва. И за всички движения, действия и т.н. необходими, и за забавление.

Може и да не отговорих наистина, както трябва.



Накрая разбрах, че не виждат...

Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Owlbear]  
Автор Силвия М (:-)
Публикувано22.12.13 00:26



хубав ник



не, че знам, какво е, ама добре изглежда

Накрая разбрах, че не виждат...

Тема Re: Случаят с Дийпак Чопранови [re: Силвия М]  
Автор Owlbear (Lion Path)
Публикувано23.12.13 14:27



На български май би било бухаломечка... Ами теоритично животно, което за съжаление май няма практически, ето картинка:



За движенията, ами май е същото. В смисъл движения в нас са, които са свързани и едно с движенията на всичко. Земята се вдига и небето я посреща, ами има се предвид Земята в нас, и Небето в нас, понеже истинските Земя и небе са същото нещо.

Добрия стар принцип на "има една земя и едно небе и и двете са в нас". Това което виждаме навън е просто светлина която ни припомня и свързва. Поне така си мисля.

Маите са интересни... Имат 16 преплитащи се календара. Тсолкин е само един от това... Някои от тях например отчитат само периоди на движението на Земята свързано със Сириус доколкото знам, и ако си спомням правилно на всеки 25 години някъде има много по голям цикъл за тях, който съвременната наука някъде там отчита, но хората въобще не знаят.

Идеята е че съответно на всеки 25 години(или колкото беше там), както и всеки час съзнанието ни се променя, защото Сириус в нас, променя движенията си. Външния Сириус също променя движенията си, ама двете са едно и също, който иска ползва телескопи, който може просто остава в тишина и усеща своя Сириус.

Поне така си мисля, де да знам... Ама според мене е същото, тези неща са в нас, както и същестуват отвъд нас, понеже така работи цялата каша. Двете се допълват и преплитат. :)

Always, someone,
somewhere is fighting for you.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.