Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:44 05.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: айде сега, самоуспокоениянови [re: zaphod]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано22.10.09 09:27



Не е самоуспокоение. Аз не съм както тях, а сега като гледам ми се иска да съм като тях.

Лабораторията на Декстър когато излезе ми беше от любимите. Не бях го гледал от 10 години или повече, но това го бях гледал и учудващо си го спомням с най-големи подробности.



Тема Re: The big bang theoryнови [re: zaphod]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано22.10.09 09:29



Хм, не знаех, че теория на струните не ти е по вкуса. Това от къде идва?



Тема Re: The big bang theoryнови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.10.09 09:44



- теорията на струните е обясняваща теория, а знаеш какво мисля за обясняващите теории.
- освен това имам и подозренията че не е добре дефинирана, но може би просто не съм откривал добра дефиниция на фундаментите и.
- друга сериозна черна точка е претенциите на теорията за всеизчерпателност, наричат я "теория на всичкото". общо житейски принцип е че колкото по-гръмки фийчъри се приписват на нещо, толкова по-вероятно да е боклук. нали знаеш, космодиск лекува всичко, а жалкия пеницилин не може да се справи с обикновената шарка, а е и вреден.

като съберем всичко до тук, май единствената принципна разлика между теорията на струните и великите теории на гаражните гении е нейната сложност и математическа подкованост.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: The big bang theory [re: zaphod]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано22.10.09 18:37



Да, прав си. Има и още един недостатък. Не прави никакви предвиждания които да могат да бъдат тествани. Което е по-лошо, даже изглежда като че ли никога няма да прави каквито и да е било предвиждания които да могат да се проверят експерементално. Но пък аз не съм запознат и не мога да преценя нищо. Единственото на което се базира менението ми е, че много от големите смятат, че има нещо в нея.

Иначе по-горе я споменах заради този епизод където Шелдън и Лесли спореха коя е правилната, примковата гравитация или стринната теория.



Тема Re: The big bang theoryнови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.10.09 18:51



Има и още един недостатък. Не прави никакви предвиждания които да могат да бъдат тествани.
е нали това имам предвид под "обясняваща теория" - теория която не дава нищо освен обяснения. попщината дава къде по-близки до човешкото мислене обяснения, за какво са ни разни сложни математики ако е само за това? а "големите" ако бяха толкова големи, щяхме да сме мръднали поне малко напред последните 50 години.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: The big bang theoryнови [re: zaphod]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано23.10.09 09:25



Не че съм съвсем наясно какво точно става там, но от "големите" защитници на теорията на струните съм чувал май само за Уитън (несъмнен гигант), Съскайнд (който е в спор и с Хокинг, и със Смолин) и Линде. Останалите "големи" или деликатно се дистанцират или яростно ги нападат.
А основният им проблем изглежда наистна е липсата на предсказуемост, та дори и след влизането в действие на LHC.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra


Тема Re: The big bang theoryнови [re: ivz]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано23.10.09 16:14



Разбира се има още много, това че не си чувал други не означава нищо. Междо другото казва се Съскинд.



Тема Re: The big bang theoryнови [re: harish_chandra]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано23.10.09 18:31



О, аз съм чувал и много други (ти продължаваш да се съмняваш в онова, което съм чувал и което зная), но те не са много известни, в смисъл световно известни. Известни са най-вече сред себеподобните си. Онези от тях, които са действително широко известни и каквито имах предвид аз, без да съобразя, че заради теб ще се наложи да прецизирам (макар че съзнателно не отговорих точно на теб), се броят на пръстите на едната ръка. Това че ти мислиш иначе, не прави мнението ти по-меродавно от това на всички останали участници във форума, докато не разберем кой си, какво си постигнал, колко си известен, колко си цитиран (все като учен имам предвид) и т.н. и пр. Тогава, ако се впечатлим, може и да те приемем за авторитет. В този клуб засега не си... поне не за мен, най-малкото на базата на общи кисели забележки. А това, че си модератор, не те прави истина от последна инстанция. Ако случайно имаш хронични хемороиди, иди се излекувай, правят го.
А за Съскинд си прав, просто не го бях чувал на български - подобна литература предпочитам да чета на английски.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra


Тема Re: The big bang theoryнови [re: ivz]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано23.10.09 18:51



Гледам нещо се засягаш.

По-горе написах "големите" а не "известните", и това колко е голям някой в областа си не зависи от това колко хора извън тази област са го чували. Така, че като напишеш че си чувал само трима от големите, това не е аргумент, че те не са много и е нормално да възразя.

Какво значение има аз кой съм и какъв съм! Или това е някакъв опит за омаловажаване на това което съм казал. Междо другото не съм модератор, както виждаш няма флагче до името ми, това пък за какво го споменаваш!

А, за Съскинд точно на английски не се произнася Съскайнд. Ти как го четеш си е твоя работа.



Тема Re: The big bang theoryнови [re: zaphod]  
Автор sinsky ()
Публикувано25.10.09 14:46



Хмм, не съм съгласен. Като представител на отбора на задръстените мога да ти дам малко вътрешна информация - тук си имаме всякакви, контингента на физиците не е по-многоброен. Специално за тях мисля че предпочитат да поркат вместо да правят секс, може би има някаква истина в това, но като цяло май се съчетават нещата.. тука вече не съм сигурен защото въпросните индивиди не са от нашите и това са външни наблюдения.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.