Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:44 25.04.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: The big bang theoryнови [re: harish_chandra]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано25.10.09 19:17



Засягам се и понеже не си кой да е сигурно ще се сетиш, че е заради тона ти, който не виждам с какво съм заслужил. Чувал съм, че не обичаш да ти "замърсяват" темите, но след като публикуваш във форум, значи искаш да споделиш нещо. Не вярвам да разглеждаш споделянето като монолог. Не всички реакции на мнения задължително трябва да са малки дисертации, обогатяващи казното от някой (от теб вкл.) - би било много скучно, ако е така.
Не съм чувал само за тримата - по едно рядко стечение на обстоятелствата мога да ти изредя почти всички в котилото им в Принстън, които се занимават с теория на струните, защото имах свой познат студент там - вече не иска да се занимава с "онези откачалки", затова пиша "имах". Но това, че мога да ги изредя, не значи, че ги познавам или имам правото да им давам оценки. Факт е, че са познати само сред физиците тесни-професионалисти. В интерес на истината снощи на един рожден ден питах от любопитство един професор по физика в БАН (мастит учен, когото няма да назовавам, както ще стане ясно защо) колко имена на известни физици-поддръжници на теорията на струните може да ми изреди и той ме погледна сякаш съм луд. Не беше пил много, така че явно не можеше да спомене нищо.
Да, ти говориш за големите, аз пък вмъкнах известните.
Модератор си, макар и в друг клуб (моите уважения за това - хайде сега, да не излезе, че едва ли не те обвинявам). А го споменавам заради безцеремонното ти раздаване на преценки "свише". Но след като няма значение кой си, значи няма значение кой съм и аз. Само че ако оставаме анонимни, значи мненията ни тежат еднакво, нали? Особено ако не са подкрепени с някакви факти (а аз поне се потрудих да изредя няколко имена). И както на теб не ти е приятно да омаловажават казаното от теб, така и ти не го прави с другите. Затова ако обичаш изреди имената на големите, но не задължително известни физици, занимаващи се с теория на струните да видим какваи са тези скрити гении. И естествено с някаква аргументиривка защо ги смяташ за големи - създали школа, предложили теория, с голям индекс на цитиране или нещо подобно.
Най-сетне, хайде сега не ми казвай, че има правило в английския за четене на точно на името Susskind.
Не се заяждам, просто реагирам според твоята реакция.
И за да го докажа, приемам спора за изчерпан.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra


Тема Re: The big bang theoryнови [re: ivz]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано26.10.09 02:29



Ти на колко си години, че токова лесно се засягаш. Забележката ми беше напълно заслужена. Следа като казваш 'чувал съм само този, този и този' и го казваш като аргумент че не били много. Напълно нормално и заслужено да ти кажа, че дали ти си ги чувал или не непроменя нещата. И понеже гледам, че се засягаш лесно когато те хванат в крачка, да продължим със Съскинд. Да има правило, че се не се чете така както си мислеше.



Тема Re: The big bang theoryнови [re: harish_chandra]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано26.10.09 09:39



Да продължим, казваш. Казах, че бих желал да приключим, но щом настояваш, добре... Между другото, този стил на подхвърляне на нещо, без да се аргументираш, води именно до тези резултати. Като има правило, кажи го.
Противно на теб, аз обичам да говоря не с общи приказки и квалификации, а конкретно. И в този ред на мисли в обратния речник всички английски думи, които завършват на -kind, са следните:

diskind, gavelkind, giantkind, humankind, ladykind, mankind, underkind, unkind, womankind

и аз поне не виждам сред тях нито една, която да не се произнася с "-кайнд".
Единствената, за която това не се отнася, е wunderkind, за чиято етимология предполагам няма да спорим.
А може би за имена има отделно правило? Само че къде е формулирано?

Между другото, ако си забелязал, аз си признах грешката със Съскинд. И изобщо аз съм един от малцината по форумите, които не страдат от манията за непогрешимост и има много случаи, в които съм приемал доводи на другата страна (да не ровя сега да доказвам - които ме познават, знаят, че съм такъв). Така че чукаш на врата, която е широко отворена, но явно не си разбрал.

Ето

пише "Anglos mispronounce his name...", по начина, по който го направих аз, значи грешката е типична. Затова в английския има произнасяне по букви, защото няма общовалидни правила, без маса изключения!

Всъщност виждам, че и ти се засягаш. Само че аз предлагам да не продължаваме със Susskind (което не е по темата), а да се върнем там, откъдето тръгна спорът: казах "от големите съм чувал само за...". Моето мнение нямало значение. Твоето явно има (макар че се опитах да поставя нещата на обща основа). Добре, кажи сега ти твоите "големи" да ги премерим. Защото иначе, логически погледнато, и аз бих могъл да кажа: "Това, че ти смяташ някои за големи, не ги прави такива и следователно няма никакво значение". Как ти харесва подобен извод в твой стил?
Отговори ми конкретно, ако можеш, защото досега не използваш факти, а общи думи.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Редактирано от ivz на 26.10.09 09:52.



Тема Re: The big bang theoryнови [re: ivz]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано27.10.09 18:05



Не знам да ли има смисъл да го повтарям още веднъж, но да пробвам. Моето възражение беше, че това дали ти си чувал или не не може да служи като аргумент за каквото и да е било. Това не е ли очевидно? Още повече, че си пролича колк си ги чувал от това че даже не им имената. Относно имената, има ли смисъл да казвам или пак ще остане неразбрано, че намирането на някакъв линк в интернет не е никакъв аргумент. Никой англоговорящ не би го произнесал така като ти си мислеше. Даже повечето българи също биха го прочели правилно. Та затова е доста страно. Ти като го приемаш толкова на вътре да не би да се занимаваш с нещо свързно с английския, например да си преводач или нещо такова?



Тема Re: The big bang theoryнови [re: ivz]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано27.10.09 18:31



Баси спора за глупусти



цитирам:
"Anglos mispronounce his name /'sVs,kaInd/ (rhyming with "bus" and "mind"). This German-Jewish surname originally was "Süßkind" (lit., 'sweet child'), /'zys,kInt/, pronounced roughly "ZEES-keent.""

Всъщност и това ZEES-keent от де са го измътили не знам - на немски е зюскинд.

Т.е. англоговорящите си го извъртат на кайнд, ама името е от немски произход - също като вундеркинд



Тема Re: The big bang theoryнови [re: harish_chandra]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано28.10.09 10:01



Хихихи. Да, преводач е :) И наистина всеки англоговорящ ще го произнесе съскайнд без да се замисли. За другото съм съгласен с теб :)

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: The big bang theoryнови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано28.10.09 11:19



Добре де, като толкова категорично реши спора, не видя ли, че съм дал точно същата връзка в постинга, който коментираш?
Или аз като го давам не е достатъчно достоверен?
Истината е, че в английския език едно име се произнася така, както го прави собственикът му. И точка! Който твърди друго, няма представа за какво приказва (да, хариш, това включва и теб).
На същия сайт се намеква за дискусия как се произнасяло името Rothschild - във всичките англо варианти е с "-айлд" накрая. Пък нищо че е еврейско! Някакви коментари, хариш?
Освен това, хариш, не се прави, че не можеш да четеш на английски - знае се, че не е така.
Защото казваш: "Никой англоговорящ не би го произнесал така като ти си мислеше", а аз ти давам единствената връзка в целия Интернет, в която се споменава, че "Anglos mispronounce his name" - "Англоговорящите го произнасят неправилно", т.е. всеки (хайде, повечето) англоговорящ, който не знае как се произнася, ще го произнесе неправилно. Между другото, аз не съм чувал как Съскинд произнася името си (което би било единственото важно нещо), но понеже гледах филма "Елегантната вселена" и в него Брайън Грийн го произнася така (-кинд), приемам, че го е чувал от "първоизточника". Как налитат да го признасят българите абсолютно не ме интересува и няма никакво значение. Удивлявам се, че човек на точните науки (и би могло да се очаква на логичното мислене) може да измисли подобен тъп "аргумент" (всички българи казват "Рокфелер", пък то било "Рокъфелър").
И впрочем аз не се впрягам (това и горното в отговор на хариш, да не разводнявам темата с отделни отговори), напротив, неколкократно подчертах, че признавам грешката си, така че какво значение има, че съм и "преводач" - аз съм и много други неща.
Що се отнася до имената, английският е пълен с недоразумения и грешки. Не ми се иска сега да ровя и да ви засипвам с примери, затова само няколко:
Kim Baysinger се произнася с "-гър" (нейно разяснение), а не както всеки би решил по правилата "-джър".
Писателят Joseph Finder произнася фамилното си име "Финдър" (в Интернет е описан случай с последиците от грешката).
J.K. Rowling го произнася "Ролинг" (нищо, че е преведено у нас и продължава да се води "Роулинг") - отново разяснено в нейно ТВ интервю.
Gretchen, което "всеки българин" без замисляне бе произнесъл "Гретхен" в Щатите е добило гражданственост като "Гретчен".
Charles Sanders Pierce се произнасяло "Пърс".
Wittgenstein в Америка се произнася "Уитджънстийн" (за някои "-стайн")
George Berkeley (да, същият на който е кръстен университета в Калифорния) се произнася от повечето американци като "Баркли" (на баскетболиста Чарлз Баркли) вместо правилното "Бъркли"
А Nietzche американците трябвало да го произнасят с "правилното" Nee-ch-ya ("Нийчя")?
Така че фактът, че съм прекръстил малко известния сред нефизиците Susskind на Съскайнд и това се експлоатира вече десет постинга, като се ЗАОБИКАЛЯ същността на темата, вече започва да ми се струва комичен. Още повече, че без заобикалки признах грешката си.
И защо, хариш, изостави приказките за "правилото", нали го имаше - дай го де (сега аз да те повъртя малко на собствения ти шиш). Или се оказва, че правилото е "Както го произнасят българите без замисляне", защото почнат ли да замислят (на база горните примери), може и да измислят нещо неправилно.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Редактирано от ivz на 28.10.09 13:58.



Тема Re: The big bang theoryнови [re: Paganel]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано28.10.09 11:21



Извинявай, но може ли много вежливо да се поинтересувам кое е "другото", с което си съгласен? И защо?

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra


Тема Re: The big bang theoryнови [re: ivz]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.10.09 12:20



интересно че народите ползващи кирилица внасят имената на другите народи ползващи кирилица така че да се произнасят както се произнасят в оригинал, а не така че да се пишат както е в оригинал.






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: The big bang theoryнови [re: zaphod]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано28.10.09 12:50



Зависи по времето, когато името влиза в обръщение кой чужд език е на мода.
Вашингтон не е извадил късмет по тоя параграф.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.