Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:40 01.05.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Моля за съвет!нови  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано26.12.09 16:12



Голямата ни котка нещо е зле.

Адски омърлушена е, леко трепери и цял ден отказва да пие вода и да яде. Беше се качила на гардероба на брат ми и въобще не отговаряше на повиквания. Той я свали и тя се скри в ъгъла под леглото му...После той я премести на един рафт в гардероба си, където сега лежи...Ръмжи като я галим, което е адски нетипично за нея...

Не знам какво й е и как да й помогна...За първи път откакто я гледаме от мъничка (около четири години и половина), изпада в такова състояние...Не е боледувала от нищо досега...Близкият ветеринар го няма, съвсем логично по празниците...

Имате ли представа какво може да й има?

Снимахме я, за да я покажа как изглежда в момента. Не знам дали личи колко е омърлушена, но на живо определено й личи, че не е добре...



Редактирано от Aмpитa на 26.12.09 16:45.



Тема Re: Моля за съвет!нови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано26.12.09 19:59



Най-добре да я види веднага ветеринар, пък макар и не Вашият. Има клиники, които работят денонощно. Има и лекари, които работят по празниците, макар и с намалено работно време. Ако сте в София не би трябвало да има проблем да я види лекар.

Иначе така описани признаците са много общи, но са тревожни. Помислете за следните неща:

1. Отравяне - имате ли някакви опасни за котки растения в къщи? Да сте третирали скоро с някакви химикали срещи хлебарки и т.н. ?

2. Възпалителен процес - измерете и температурата - ако е повишена, това сигурен признак за някакъв възпалителен процес.

3. Запек - котката се тътри приведена към земята

4. Чуждо тяло в храносмилателния тракт

5. Котката ваксинирана ли е? Излиза ли навън?

6. Кастрирана ли е?

Опитайте се да разберете дали има болка и къде е. Като я опипате внимателно по цялото тяло по ръмженето може да се ориентирате. Това, че не пие вода е много тревожно.

Редактирано от Чpeвoyroдниk на 26.12.09 20:00.



Тема Re: Моля за съвет!нови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано26.12.09 20:32



Благодаря много за съветите!

Как се мери температура на котка?

Първото предположение го изключвам за отровните растения и пръскането – Слава Богу нямаме хлебарки, нито такива растения...

Не излиза навън, но отдавна не е ваксинирана...Женска е, не е кастрирана, обезпаразитявахме я преди месец и половина когато малкото имаше глисти...Но не й дадохме толкова много дози като на него, само профилактично...

Където й да я пипнем, ръмжи... Снощи си беше добре, яде суха храна, много си играха с малкото, бориха се, а днес така изведнъж да е зле, без никаква причина...



Тема Re: Моля за съвет!нови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано27.12.09 00:34



Температура се мери в дупето. Намазваш термометъра с нещо мазно (най-добре течен парафин или вазелин, ако няма и олио става), вдигаш опашката и го пъхаш вътре. Нормалната температура на котките е от 38 до 39.5 градуса. Ако е повече - значи има някакъв възпалителен процес. При женски некастрирани котки е много вероятно да се получи ПИОМЕТРА - гнойно възпаление на матката. Но в повечето случаи е т.нар. открита пиометра - т.е. има изтичания навън и се забелязва. В по-редки случаи е затворена пиометра, когато гнойта остава вътре и не изтича навън.

ВЪВ ВСИЧКИ СЛУЧАИ Я ЗАВЕДЕТЕ НА ЛЕКАР ВЕДНАГА, ОСОБЕНО АКО ПРОДЪЛЖАВА ДА НЕ ЯДЕ И ПИЕ!



Тема Докладвамнови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано27.12.09 13:16



Оказа се, че има гнойно възпаление на матката в следствие на разгонване...Понякога се получавал този проблем, който можел да доведе дори до смърт.

Аз за първи път чувам за такова нещо...

Инжектираха й два антибиотика за инфекцията и ми дадоха таблетки за в къщи да продължа да й го давам през следващите десет дни.

Казаха ми обаче, че това нямало да реши проблема, защото гнойта не можела да се изчисти от матката... Трябвало задължително да се кастрира, в противен случай можела да получи рак на матката или бъбречна недостатъчност... Така не исках да я кастрираме, но май няма начин...

Сложиха й система, от която живна...Лошото е, че продължава да не иска да яде, дори любимото си русенско варено... А това никак не е добре...

Благодаря още веднъж за помощта!



Тема Re: Моля за съвет!нови [re: Aмpитa]  
Автор lady_bird (марсианка)
Публикувано27.12.09 13:57



Преди около две години котката на съседката се омърлуши, отказваше храна и вода. Ветеринар постави същата диагноза като на Вашата сладуранка. Съветът му бе Лора - така се казваше мацата - да се кастрира. Комшийката не прие това мнение и се случи най-лошото. Извинявайте, не искам да Ви вкисвам допълнително, разказвам историята заради поуката.
Стискам палци милата душица се оправи! На вас желая весели празници!





Тема Re: Докладвамнови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано27.12.09 14:09



Хм, оказва се че съм поставил правилната диагноза .... Котката трябва да се кастрира възможно най-бързо. Ако състоянието и позволява - веднага! Нека лекарят прецени дали е възможно веднага да я оперира или трябва да се изчака. Във всички случаи обаче кастрацията не трябва да се отлага. А и както разбирам, пиометрата е закрита (без течение), така че вероятността да се оправи само с антибиотици е много малка и излекуването ще е само временно. Говорете с лекаря за операция, защото по-късно може да се наложи да я оперира по спешност, когато котката ще е в много по-лошо състояние и може да не издържи операцията.



Тема Re: Докладвамнови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано27.12.09 14:22



Казаха, че евентуално може да се кастрира между втория и десетия ден от взимането на антибиотика или след това. Зависи от състоянието й, ако продължи да не пие вода и да не яде, май ще трябва пак да я водим да й слагат система.



Имаше малко течение и отвън, но не го бяхме видели, защото ни ръмжеше като я опипвахме и затова не я огледахме достатъчно добре. Температурата й беше 39 градуса, а нослето сухо...

Весели празници!



Тема Re: Моля за съвет!нови [re: lady_bird]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано27.12.09 14:26



Благодаря!

Аз вече се реших на кастрация, колкото и да не ми се иска...Никога не сме искали да ражда, просто мисля, че това е противоестествна намеса и излишен стрес за животинката. Но след като от това й зависи живота, няма друг начин. Хубави празници и на вас!



Тема Дилеманови [re: Aмpитa]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано28.12.09 13:45



Днес бях до ветеринара, при който ходим по принцип. Той ми каза, че можел да даде на котката някакъв хормон - Alizin (ако правилно съм го записала), който да изчисти гнойта. Бил много добър френски медикамент, а той бил излекувал доста животни с него...Но ми каза, че било хубаво котката след това да роди или пък може да се оперира, но вече в добра кондиция...

От Байвет ми бяха казали, че няма начин да се изчисти гнойта, единственият изход бил операция. В същото време не ми дават никаква гаранция, че няма да умре на операционната. Не знам на кого да вярвам и какво да правя...Котката в момента е между живота и смъртта, просто си отива...





Тема Не може линови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлинckи (forever more)
Публикувано28.12.09 13:57



Да й дадете сега хормон. И след хормона да я кастрирате.

"Hi, I'm empty
So tell me you care for me"


Тема Re: Дилеманови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано28.12.09 14:48



Виж си личните съобщения!



Тема Re: Не може линови [re: Kaлинckи]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано28.12.09 16:10



Добре, че се консултирах с още няколко ветеринарни лекари, разбрах, че е имало и смъртни случаи от този хормон...

Съмнения бяха причината да се колебая...В интернет видях, че го дават на животните за предизвикване на аборт...



Тема Ама че работанови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлинckи (forever more)
Публикувано28.12.09 17:01



Нали има време до 10 дни да се оперира, през това време дали ще укрепне котката, за да има по-голям шанс да преживее операцията.

"Hi, I'm empty
So tell me you care for me"


Тема Re: Дилеманови [re: Aмpитa]  
Автор MechoPuh. (пристрастен)
Публикувано28.12.09 17:39



Моля те, веднъж за винаги спри да ходиш при ветеринаря, при който ходиш по принцип! И без да го знам кой е бях в истински потрес от това, което допускаше да се случва с обезпаразитяването на малкото ти коте. Слушай лекарите в Байвет! Преди години ходех само там и нямах забележки към компетентността им. Ако нещо все още имаш съмнения можеш да се консултираш с д-р Димов от Бествет, д-р Бобадова от Добро Хрумване или с д-р Нунова от Св. Антим. Всички те са лекари със сериозен опит в кастрациите! Не губи повече време. Никога няма да си простиш ако котката почине по такъва нелепа причина. Никой лекар/човек не е Господ и не може да ти дава гаранции, но във всички случаи най-разумно е котката да се оперира.



Тема Re: Ама че работанови [re: Kaлинckи]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано28.12.09 18:32



Утре сутринта имаме час при един препоръчан лекар, ще й вземат кръв за изследване и ако състоянието й позволява ще я оперират.

Днес следобед брат ми я заведе да й сложат система и пак живна.

За първи път откакто е зле ми позволи да я галя без да ръмжи. И аз се успокоих, защото днес много се бях притеснила.



Тема Re: Дилеманови [re: MechoPuh.]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано28.12.09 18:40



Просто ми е най-близо, на няколко метра от блока ми, та затова ходя при него. Не ми се разкарва в други по-далечни клиники...



Иначе и аз имам чувството, че не е много компетентен за по-сериозни случаи...Но е много сърдечен човек, затова и сега ми е много неудобно, че няма да дам котката ми за кастрация при него...Все пак и той работи, за да си изкара хляба...Но просто не мога да му се доверя...



Тема Re: Дилеманови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлинckи (forever more)
Публикувано29.12.09 09:38



Естествено че човекът дава всичко от себе си, удобно е да си купуваш храна, аксесоари, тоалетна от него, но за манипулации избери място, където не ти се налага ти да си ветеринар, за да знаеш какво да правиш.

"Hi, I'm empty
So tell me you care for me"


Тема Оперираха я! [re: Aмpитa]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано29.12.09 21:34



След операцията ми се струва доста зле, дано да е временно и да се възстанови ...

Опитва се да става и да ходи. Редуваме се да я държим, защото не бива да става...На няколко пъти успя да се повдигне и падна...



Тема Re: Оперираха я!нови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано29.12.09 21:54



Излизането на котка от упойка е грозна гледка. С моята котка съм го преживявал цели 5 пъти! Мъчи се да става, влачи се, после почва да се изправя на крака, но залита като пияна. Няма какво да се тревожите, само трябва да спазвате някои правила, сигурен съм че докторът Ви е казал:

1. Топло. Котката трябва да е на топло, докато излезе окончателно от упойка, това продължава няколко часа, може дори 10 часа. Поддържайте по-висока от обикновено температура в къщи (или поне в стаята, където е котката)

2. Ниско. Котката трябва да е на земята върху одеялце или дюшече. Не допускайте да се качва на високо, защото не може да пази равновесие и може да падне. Дори на леглото не трябва да се качва, докато не се уверите, че се придвижва нормално.

3. Да има вода за пиене.

4. След 4-5 дни има вероятност да се опита да си дърпа конците (сърбят) - трябва да е под постоянно наблюдение.

5. Следвайте точно указанията на лекаря за следоперативния период - може би ви е казал да ходите редовно на преглед за да се третира раната или да ви е дал някакъв спрей или мазило за третиране.

Добре че идват празници и може да си останете в къщи и да се грижите за животното. Най-малкото тази нощ се постарайте да я държите под постоянно наблюдение.

Пожелавам Ви успех и вярвам, че животинката ще се оправи бързо.



Тема Re: Оперираха я!нови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано30.12.09 08:32



Благодаря още веднъж за ценните съвети!



Днес котката е адски безжизнена, отказва да пие вода (от снощи още)... Кога да очакваме да излезе от това летаргично състояние и да започне да пие вода и да яде? Колко време може да издържи без вода?



Тема Re: Оперираха я!нови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано30.12.09 09:34



Говорих преди малко с лекаря. Каза ни да й даваме със спринцовка подсладена вода (като глюкоза) и да я затоплим по-добре, защото температурата й е 36 градуса. А трябва да бъде между 37.5 и 39.5.

В момента е увита в едно одеало, от двете й страни има шишета с топла вода, пуснах и печката да затопли още повече стаята (има и парно)...

Трябва да започне да яде до утре...

От една страна е добре, че ще имаме свободни дни да бъдем близо до нея, но от друга страна ако се влоши няма да можем да я заведем на лекар...







Тема Re: Оперираха я!нови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано30.12.09 10:51



Котката изправя ли се? Ходи ли нормално, в смисъл без залитане? Пишка ли? Сега най-важното е да възстанови основните функции на организма - да пие, да яде, да пишка и да ака. Като пишкането и пиенето са с приоритет.

Надявам се да се оправи. Излизането от упойка е доста индивидуално. Зависи от организма на котката и как се справя черния дроб с неутрализирането на упойката. Поинтересувайте се какво е празничното работно време на кабинета. Макар и само по 2-3 часа на ден, мисля че ще има лекар в кабинета всеки ден, с изключение на 1 януари може би. Вземете телефоните на дежурните лекари. Ако продължава да не пие вода, може да и поставят система, както и нещо за подсилване на черния дроб.

Поставете паничка с вода близо до нея. Опитайте да и дадете да яде някакво най-любимо лакомство.

P.S. Между другото, операцията потвърди ли диагнозата - пиометра (гнойно възпаление на матката)? Много ли е била напреднала пиометрата?

Редактирано от Чpeвoyroдниk на 30.12.09 10:55.



Тема Re: Оперираха я!нови [re: Aмpитa]  
Автор MechoPuh. (пристрастен)
Публикувано30.12.09 10:58



Радвам се, че операцията е минала успешно и стискам палци котето вече да започне да се съвзема и да се оправя лека-полека. Кажи наистина нещо малко повече. Какво показаха кръвните изследвания? Пиометрата доказа ли се при операцията?
Има денонощни клиники, които работят и по празниците (като напр. Св. Антим), а и други се отзовават при повикване за спешни случаи (лекарите от Добро Хрумване). Днес обаче си е напълно нормален работен ден, така че ако нещо ви тревожи не отлагайте визитата при лекар. Кастрацията по принцип е лека операция, но при вас беше при утежнени обстоятелства и влошено общо състояние на организъм на котката, така че не е шега работа. А и както вече други са обяснили, всяко животно индивидуално понася упойката.



Тема Re: Оперираха я!нови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано30.12.09 12:34



Вече не се опитва да става както снощи, само лежи...Не иска да пие вода, камо ли да яде, даваме й насила със спринцовка подсладена вода...

Когато някой се доближи до нея мяука и ръмжи...

Оставила съм я на брат ми да я гледа, аз съм на работа днес...

Диагнозата е потвърдена, но не знам дали е била тежка, това не се сетих да питам...

Утре между 10.00 и 12.00 часа можем да отидем до кабинета, после не знам точно кога...

Редактирано от Aмpитa на 30.12.09 12:35.



Тема Re: Оперираха я!нови [re: MechoPuh.]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано30.12.09 12:41



Той е казал на брат ми, че кръвните изследвания са добри за операция...Аз трябваше да тръгна най-късно в 12.00 часа за работа и не можах да говоря лично с лекаря, а после забравих да питам за това...



Потвърди се диагнозата, но не знам колко е тежка...

Дано не се налага да опираме до спешни услуги, че вече адски ми писна да търчим по лекари и клиники...



Тема Re: Оперираха я!нови [re: Aмpитa]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано30.12.09 15:03



извинявам се, че включвам късно но в къщи ми се развали клавиатурата.
Бих те посъветвал да говориш с вета за поставяне на система. Ако има поставен катетър е най-добре да дойде във вас за да няма допълнителен стрес. Друг вариант е да се инжектира подкожно на гърба, прави едни балони които бързо се абсорбират, но за предпочитане е система. Не се притеснявайте да изисквате от вета, той самоинициатива едва ли ще прояви. Щом котката е омърлушена и с понижена температура от системата ще живне.



Тема Re: Оперираха я!нови [re: Людмил Ц]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано30.12.09 22:21



Котката вече ходи, даже се изпишка в тоалетната и си го зари...Лошото е, че не ще и не ще да яде...

Хем тази вечер от клиниката й биха нещо за апетит...Но система не й сложиха, лекарят каза, че няма нужда, а на мен ми беше неудобно да настоявам...



Тема Re: Оперираха я!нови [re: Aмpитa]  
Автор Людмил Ц ()
Публикувано30.12.09 23:23



Нормално е да няма апетит, първо е получила натравяне от гнойта, второ, сигурно много я боли. Все пак, ако не се поправи значително, системата само ще е от полза. Другото което може да направите сами е да и вземете консерви Роял Канин РЕКАВЪРИ (от вета), те са специално за състояния като вашите, с много енергия и полезни вещества и са изключително вкусни. Една консерва в ден е напълно достатъчна.



Тема Значи се оправянови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано31.12.09 00:01



Щом пишка, значи възстановява основните функции. Сега остава и вода да пие. А за яденето не се безпокойте - котките са хищници и могат да издържат много време без храна. Ще прояде скоро, няма страшно.

А щом лекарят е казал, че няма нужда от система, значи няма нужда. По принцип слагането на система на котка е досадна, пипкава и трудна работа. Вените са им малки и всичко става много трудно. Не са като кучетата. Затова и много често поставят разни лекарства подкожно да се абсорбират. Голям екшън е да уцелиш вена на котка и да задържиш абоката повече от 24 часа ..... Но щом ходи и пишка, значи котето се оправя.

Редактирано от Чpeвoyroдниk на 31.12.09 00:05.



Тема Re: Значи се оправянови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано31.12.09 10:59



Тя вече яде, даже й се отвори вълчи апетит, но не смеем да й даваме много, защото все пак доста време не е яла нищо...

Лошото вече е зад гърба ни, но все пак докато не й махнат конците няма 100 процента гаранция, така мисля.

Благодаря на всички за съпричастността! Желая ви весело посрещане на Новата година и здраве и много щастие през 2010-та на вас и на четирикраките ви любимци !



Тема Re: Оперираха я!нови [re: Людмил Ц]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано31.12.09 11:01



Добре, ще вземем, но явно през следващата година, защото в близкия денонощен нямаше, а пък близкия ни ветеринар не работи днес.

Купихме й пакетчета Friskies, мисля, че й хареса.



Тема Re: Значи се оправянови [re: Aмpитa]  
Автор бял зaek (۞)
Публикувано02.01.10 23:40



прочетох драмата с интерес, мнение след мнение - радвам се, че котето вече е добре :)



Тема Как е котката?нови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано03.01.10 14:54



Оправя ли се?



Тема Re: Как е котката?нови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано03.01.10 17:12



Засега е добре, яде, пие вода, ходи до тоалетна, щъка из стаята, гали се.

Все още не може да скача много нависоко (а беше шампионка), но надявам се да си възстанови предишната форма. Пазим я от малкото дзверче да не я тормози. Понякога то ляга отвън на вратата и иска да влезе в стаята при нея, а пък тя стои от другата страна на вратата и иска при него...Но не смеем да ги събираме, защото е мъникът е много агресивен.

Редактирано от Aмpитa на 03.01.10 17:30.



Тема Re: Как е котката?нови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано03.01.10 17:42



Е, значи всичко е наред. Радвам се. Сега остава само да я пазите да не почне да дърпа конците, когато започнат да я сърбят. В краен случай може да и обуете специални "гащи"

, могат да се преправят от бебешки такива. Но може и да не се стигне дотам. След 10 дни ще сте забравили за случая!



Тема Re: Как е котката?нови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано03.01.10 17:52



Лошото е, че от утре започва работната седмица и няма да има кой да я пази по цял ден...

Доколкото разбрах тя е зашита с някакви по-специални конци (не знам точно какви ), от които не би трябвало да я сърби чак толкова...

За "гащите" не знам как ще стане като не мога да шия...



Тема Happy end! нови [re: Aмpитa]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано21.01.10 17:50



Котката ни вече напълно се възстанови, скача нависоко по шкафовете.

Играят си и с малкия разбойник. Това й е втори живот.

Редактирано от Aмpитa на 21.01.10 17:51.



Тема Re: Happy end!нови [re: Aмpитa]  
Автор denii (писанка)
Публикувано21.01.10 22:45



ХУбаво, че се възстанови преди окончателно да ти писне от доктори. Голям късмет има това коте и добър тайминг.

Айде, това да ви е за последно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.