Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:06 25.04.24 
Любители на животните
   >> Котки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Моля за съвет!  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано26.12.09 16:12



Голямата ни котка нещо е зле.

Адски омърлушена е, леко трепери и цял ден отказва да пие вода и да яде. Беше се качила на гардероба на брат ми и въобще не отговаряше на повиквания. Той я свали и тя се скри в ъгъла под леглото му...После той я премести на един рафт в гардероба си, където сега лежи...Ръмжи като я галим, което е адски нетипично за нея...

Не знам какво й е и как да й помогна...За първи път откакто я гледаме от мъничка (около четири години и половина), изпада в такова състояние...Не е боледувала от нищо досега...Близкият ветеринар го няма, съвсем логично по празниците...

Имате ли представа какво може да й има?

Снимахме я, за да я покажа как изглежда в момента. Не знам дали личи колко е омърлушена, но на живо определено й личи, че не е добре...



Редактирано от Aмpитa на 26.12.09 16:45.



Тема Re: Моля за съвет!нови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано26.12.09 19:59



Най-добре да я види веднага ветеринар, пък макар и не Вашият. Има клиники, които работят денонощно. Има и лекари, които работят по празниците, макар и с намалено работно време. Ако сте в София не би трябвало да има проблем да я види лекар.

Иначе така описани признаците са много общи, но са тревожни. Помислете за следните неща:

1. Отравяне - имате ли някакви опасни за котки растения в къщи? Да сте третирали скоро с някакви химикали срещи хлебарки и т.н. ?

2. Възпалителен процес - измерете и температурата - ако е повишена, това сигурен признак за някакъв възпалителен процес.

3. Запек - котката се тътри приведена към земята

4. Чуждо тяло в храносмилателния тракт

5. Котката ваксинирана ли е? Излиза ли навън?

6. Кастрирана ли е?

Опитайте се да разберете дали има болка и къде е. Като я опипате внимателно по цялото тяло по ръмженето може да се ориентирате. Това, че не пие вода е много тревожно.

Редактирано от Чpeвoyroдниk на 26.12.09 20:00.



Тема Re: Моля за съвет!нови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано26.12.09 20:32



Благодаря много за съветите!

Как се мери температура на котка?

Първото предположение го изключвам за отровните растения и пръскането – Слава Богу нямаме хлебарки, нито такива растения...

Не излиза навън, но отдавна не е ваксинирана...Женска е, не е кастрирана, обезпаразитявахме я преди месец и половина когато малкото имаше глисти...Но не й дадохме толкова много дози като на него, само профилактично...

Където й да я пипнем, ръмжи... Снощи си беше добре, яде суха храна, много си играха с малкото, бориха се, а днес така изведнъж да е зле, без никаква причина...



Тема Re: Моля за съвет!нови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано27.12.09 00:34



Температура се мери в дупето. Намазваш термометъра с нещо мазно (най-добре течен парафин или вазелин, ако няма и олио става), вдигаш опашката и го пъхаш вътре. Нормалната температура на котките е от 38 до 39.5 градуса. Ако е повече - значи има някакъв възпалителен процес. При женски некастрирани котки е много вероятно да се получи ПИОМЕТРА - гнойно възпаление на матката. Но в повечето случаи е т.нар. открита пиометра - т.е. има изтичания навън и се забелязва. В по-редки случаи е затворена пиометра, когато гнойта остава вътре и не изтича навън.

ВЪВ ВСИЧКИ СЛУЧАИ Я ЗАВЕДЕТЕ НА ЛЕКАР ВЕДНАГА, ОСОБЕНО АКО ПРОДЪЛЖАВА ДА НЕ ЯДЕ И ПИЕ!



Тема Докладвамнови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано27.12.09 13:16



Оказа се, че има гнойно възпаление на матката в следствие на разгонване...Понякога се получавал този проблем, който можел да доведе дори до смърт.

Аз за първи път чувам за такова нещо...

Инжектираха й два антибиотика за инфекцията и ми дадоха таблетки за в къщи да продължа да й го давам през следващите десет дни.

Казаха ми обаче, че това нямало да реши проблема, защото гнойта не можела да се изчисти от матката... Трябвало задължително да се кастрира, в противен случай можела да получи рак на матката или бъбречна недостатъчност... Така не исках да я кастрираме, но май няма начин...

Сложиха й система, от която живна...Лошото е, че продължава да не иска да яде, дори любимото си русенско варено... А това никак не е добре...

Благодаря още веднъж за помощта!



Тема Re: Моля за съвет!нови [re: Aмpитa]  
Автор lady_bird (марсианка)
Публикувано27.12.09 13:57



Преди около две години котката на съседката се омърлуши, отказваше храна и вода. Ветеринар постави същата диагноза като на Вашата сладуранка. Съветът му бе Лора - така се казваше мацата - да се кастрира. Комшийката не прие това мнение и се случи най-лошото. Извинявайте, не искам да Ви вкисвам допълнително, разказвам историята заради поуката.
Стискам палци милата душица се оправи! На вас желая весели празници!





Тема Re: Докладвамнови [re: Aмpитa]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано27.12.09 14:09



Хм, оказва се че съм поставил правилната диагноза .... Котката трябва да се кастрира възможно най-бързо. Ако състоянието и позволява - веднага! Нека лекарят прецени дали е възможно веднага да я оперира или трябва да се изчака. Във всички случаи обаче кастрацията не трябва да се отлага. А и както разбирам, пиометрата е закрита (без течение), така че вероятността да се оправи само с антибиотици е много малка и излекуването ще е само временно. Говорете с лекаря за операция, защото по-късно може да се наложи да я оперира по спешност, когато котката ще е в много по-лошо състояние и може да не издържи операцията.



Тема Re: Докладвамнови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано27.12.09 14:22



Казаха, че евентуално може да се кастрира между втория и десетия ден от взимането на антибиотика или след това. Зависи от състоянието й, ако продължи да не пие вода и да не яде, май ще трябва пак да я водим да й слагат система.



Имаше малко течение и отвън, но не го бяхме видели, защото ни ръмжеше като я опипвахме и затова не я огледахме достатъчно добре. Температурата й беше 39 градуса, а нослето сухо...

Весели празници!



Тема Re: Моля за съвет!нови [re: lady_bird]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано27.12.09 14:26



Благодаря!

Аз вече се реших на кастрация, колкото и да не ми се иска...Никога не сме искали да ражда, просто мисля, че това е противоестествна намеса и излишен стрес за животинката. Но след като от това й зависи живота, няма друг начин. Хубави празници и на вас!



Тема Дилеманови [re: Aмpитa]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано28.12.09 13:45



Днес бях до ветеринара, при който ходим по принцип. Той ми каза, че можел да даде на котката някакъв хормон - Alizin (ако правилно съм го записала), който да изчисти гнойта. Бил много добър френски медикамент, а той бил излекувал доста животни с него...Но ми каза, че било хубаво котката след това да роди или пък може да се оперира, но вече в добра кондиция...

От Байвет ми бяха казали, че няма начин да се изчисти гнойта, единственият изход бил операция. В същото време не ми дават никаква гаранция, че няма да умре на операционната. Не знам на кого да вярвам и какво да правя...Котката в момента е между живота и смъртта, просто си отива...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.