Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:01 30.04.24 
Здравна
   >> Диети
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Моля за повече подробностинови [re: yниKaлнa]  
АвторБeзпoдoбнa (Нерегистриран)
Публикувано03.12.08 15:07



Малко инфо :
Инсулинът

Дали ще се натрупват мастни депа - това зависи от секрецията на инсулин. Той се произвежда в панкреаса и въвежда кръвната захар в тъканите. Тя се употребява или за непосредствените енергийни нужди на тялото, или ако е в по-голямо количество, служи за създаване на мастни депа.

Усвояване на въглехидрати
Пример - филия хляб без нищо друго.
Скорбялата от хляба, превърната в глюкоза, минава директно в кръвта. Нивото на кръвната захар веднага се повишава. Панкреасът започва да отделя инсулин. Това има за цел:
- първо, да се фиксира глюкозата в тъканите, за да се създаде или временен запас за непосредствените енергийни нужди на тялото (гликоген), или траен запас под формата на мастно депо;
- второ, да се намали нивото на кръвната захар.

Усвояване на въглехидрати и мазнини
Пример - филия хляб с масло.
Въглехидратът се превръща в глюкоза, нивото на кръвната захар се повишава, панкреасът отделя инсулин. Имаме обаче и мазнина, попаднала в кръвта под формата на мастна киселина.
Ако панкреасът е здрав, количеството отделен инсулин е в съответствие с количеството глюкоза, която трябва да се обработи. Но ако не е здрав и отдели повече инсулин от необходимото, част от енергията на мазнината се складира в мастно депо.

Усвояване на мазнини
Пример - парче сирене без нищо друго.
Поглъщането на мазнина не влияе върху нивото на кръвната захар. И панкреасът не отделя инсулин.

Панкреасът е диригент на метаболизма. Ако е здрав, отделя точно толкова инсулин, колкото трябва за снижаване нивото на кръвната захар. Ако не е здрав и отделя много повече инсулин, се предизвиква наднормено складиране на мастни киселини в мастни депа. Следователно инсулиновата функция на панкреаса е отговорна за трупането на излишни килограми. Комбинацията от “лоши” въглехидрати и мазнина усложнява нещата. Както ще видим по-нататък, системното пренасищане на организма с въглехидрати може да разстрои функционирането на панкреаса.



Тема И още:нови [re: yниKaлнa]  
АвторБeзпoдoбнa (Нерегистриран)
Публикувано03.12.08 15:10



Основните видове гориво, които тялото използва за това са гликоген и мазнини. Ако имаме твърде много енергия, тялото я складира под формата на мазнини. Защо не под формата на захар? Колко гликоген може да се складира в черния дроб и мускулите? Много малко, досататъчно за около ден-два гладуване. Защо тялото няма механизми за складиране на много гликоген? Защото гликогена не е предпочитаното гориво и никога не е бил. Еволюционно гликогенът е служел за гориво само в екстремни ситуации, като примерно бягство от голямо животно. Гликогенът е бил по-скоро гориво за допълнителен турбо двигател, а не основно гориво. Цивилизацията променя това съотношение.
Дългите години консумация на много въглехидрати, малко свежи зеленчуци и есенциални мазнини, избягването на месо и млечни продукти, защото съдържат мазнини....създават една необичайна среда за генетично предразположеният към горене на мазнини организъм. И така телата ни стават все по-добри фабрики за производство на мазнини и все по-лоши производители на жизнена енергия. Освен всичко друго въглехидратите ни пречат да горим мазнини за енергия. Всеки път, когато хапнете повече въглехидрати те се складират под формата на мазнини, и всеки път щом на тялото му потрябва енергия, то ще си я взима, разграждайки мускулите ви, тъй като инсулинът отделен след консумациятя на въглехидрати ще му пречи да черпи енергия от мазнините.



Тема Пържените картофи [re: yниKaлнa]  
Автор WildberryМодератор (bitter)
Публикувано03.12.08 15:46



не са точно "смесицата" за която ти говориш, но са съчетание на въглехидрат с мазнина - всяка една такава комбинация е кг натрупваща, както вече са обяснили.



Тема Re: И още:нови [re: Бeзпoдoбнa]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано03.12.08 16:51



А какво значи и до какво води, ако един организъм произвежда извънредно голямо количество инсулин, което е доказано чрез кръвен профил?

Имам предвид - взимане кръв на гладно - инсулин 17, изпиване на 75 гр глюкоза - след един час - инсулин 207!!

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема ако един организъм произвежданови [re: yниKaлнa]  
Автор mecopuh (много втален)
Публикувано03.12.08 17:12



извънредно голямо количество инсулин, отиди на ендокринолог. Тези нива на инсулин, които споменаваш не са нормални. Има лекарства, които регулират нивото му в кръвта, но те се предписват задължително от ендокринолог и се пият по схема. Лекарят ще установи каква е причината за голямото количество инсулин.



Тема Re: ако един организъм произвежданови [re: mecopuh]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано03.12.08 17:22



Бях на лекар. Всъщност - тя ми назначи тези изследвания. Даде ми Глюкофаш. На третия ден кръвното ми падна до 65 долна граница, щях да се пребия от виене на свят и тя ми го спря... А каква е причината за този инсулин - не ми каза. Захарна болест нямам.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: И още:нови [re: yниKaлнa]  
АвторБeзпoдoбнa (Нерегистриран)
Публикувано03.12.08 17:39



Много, не съм наясно с тези изследвания. Знам, че от инсулина зависи и чувството за глад например.



Тема Re: ако един организъм произвежданови [re: yниKaлнa]  
Автор lodka_v_moreto (вълнение 1 бал)
Публикувано06.12.08 10:11



Тези стойности на инсулина ли са, или на кръвната ти захар? Мисля,че има грешка.
Да добавя,че картофите съдържат доста нишесте. Спомнете си за опита с капка йод върху срязан картоф, дето го правихме навремето в училище. Даже ако не греша- нишестето, което е в пакетчета,че произвежда точно от картофи.



Тема Re: ако един организъм произвежданови [re: lodka_v_moreto]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано06.12.08 16:20



Истина, истина ти казвам

- на инсулина са. На гладно - 17, след първия час (и 75 гр глюкоза)- 206, след втория - 150.

"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: ако един организъм произвежданови [re: yниKaлнa]  
Автор yoanence (ентусиаст)
Публикувано06.12.08 17:57



Вие разбихте моите представи за всичко. И толкова много научни познания имате. Уникална и аз съм като теб. Но ти със този въпрос и с отговорите на всички вас, просто ме разтресохте. А кой знае колко по сложна ще се окаже всичката тази система(мазнини, въглехидрати, инсулин) ако отворя учебниците по медицина. Но и там бъкел няма да зацепя защото ще намеря само термини и терминологий.
И се оказва, че всъщност аз се въртя в един порочен кръг. Хем обичам -забраненото, хем като не го ям и се ограничавам от него-всяко сетиво от мен го търси и иска. Т. е хем съм зависима,хем мозъчен или какъвто и да е там контрол аз -съществото -аз, немога да приложа.
И извода ми-ами аз съм си обречена. Да -на инат и глад и всичко ще направя-но за кратко. Да не говорим, че след всяка проведена диета се чувствам виновна до мозъка на костите си, ако хапна нещо по различно от това което включва диетата. След което пердето пада и помитам пак всичко. И май пак стигнах до задънена улица. И пак стигам до там да препрочитам едни и същи статии и да се чудя коя храна или по точно кои хранителни продукти са точно за мен. И като ми каже поредния човек-кои са и не открия там "любимите" си надебеляващи вкусотийки и аз вече съм изпаднала в поредната депресия. А най лошото е, че като се нахъсам да живея само от плодове и зеленчуци за да не продължава наедряването на пояса около талията ми-изпадам пък в размисъл-"А да не си навредя на здравето като съм само на плодове и зеленчуци". И тогава наистина съм елегантна и изглеждам перфектно. Но не за дълго. Последната мисъл на една жена която се пребори с килограмите-бече, че процеса се контролира от мозъка и че мога да се спра. Но за 15 години-след като не успявам, май няма спасение.
Обещавам обаче тази вечер да изчета абсолютно всичко за инсулина,мазнините, кръвната захар, и цялата тази връзка между тях и в тялото ми и извън него. Защото наистина ми писна, а вие ми отворихте очите. Дано сега поне се засрамя, след като разбера как си отравям организма, а най лошото е че едва на 30 ще се доведа до болести и негативизъм. Последното никак не ми е присъщо.
Ще следя темата. Като гледам само зеленчуци, риба, плодове и ядки ще ям цял живот. И ето отново въпроса-нали няма да има недостиг тялото ми от важни елементи ако консумирам само това и ще оживея до 80 поне.

Редактирано от yoanence на 06.12.08 18:02.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.