Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:02 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема КЛИСУРА - моля за етимология  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано18.02.05 12:53



Откъде идва думата клисура?

Благодаря



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Ziezi]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 15:50



Думата "клисура" е "ромейско-влашка". Не е славянска.

Ако допуснем, че има гръцка наставка "-ура", то "клисура" може да се счита за дума от гръцки език. Иначе, към гръцки корен е добавена латинската наставката "-ура", за да се получи "ромейско-влашката" дума "клисура".

Ето какво може да се прочете

:

Did the word 'theme' come to stand for both the province as well as the garrison within it, then the same was the case for the 'turma'. The turma, commanded by a turmarch, was merely smaller unit within a theme. Further there was also the clissura, commanded by a clissurarch, which was a small garrison protecting one or more fortified mountain passes.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Xpиcтo Taмapин]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 15:56



Благодаря!

А дали можем да определим етимологията на латинската дума клисура. От кой латински корен произлиза?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Ziezi]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 16:58



Сега за друга дума ли питате или за същата? Не разбирам втория Ви въпрос.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Ziezi]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 18:08



През гръцки от латински - clausura



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано18.02.05 21:42



Питам за латинската дума CLISSURA.

Каква е етимологията на тази дума. От какво произхожда. Какъв е коренът.

Например КРЕПОСТ идва от крепя или крепък.

От какво се е формирала думата CLISSURA?

Има ли някакъв латински термин от рода CLIS , който да означава нещо?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Ziezi]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 22:58



В постинга си Ви писах, че смятам корена на тази дума за гръцки (същият, както в "клиника", ако щете).

После Вие ме питахте за латински корен. Не можех да идентифицирам такъв, пък и се зачудих за какво ме питате. Нима не прочетохте съобщението ми, че аз предполагам гръцки корен, а не латински? Или май наистина не четете отговорите до Вас, каквито констатации срещнах тук из форума. (Аз съм новак в този форум и в момента чета стари постинги из него.)

А пък междувременно уважаемият г-н RiP Ви отговори и на въпроса за латинския корен. Като че ли не сте прочели и неговия отговор.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Xpиcтo Taмapин]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано19.02.05 11:04



Уважаеми, появата ти тук освежи иначе позаспалия форум. Само че тук има някои особености, които ще забележиш съвсем скоро.
Що се отнася до клиника и клисура, предположението не е основателно, защото дори да допуснем, че клисура е с гръцки корен /а тя не е/, този корен може да е само на kleio нгр - kleino - затварям, а клиника идва от klino - накланям, слагам да легне.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Ziezi]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано20.02.05 19:11



"Неприемливо Б. Симеонов, Actes XI Congr. onom 1975, 282, извежда от трак. clasura, а то от лат. clausura, като "L" между гласни смята, че е меко и е причинило преглас a>e."

Мисля, че това ще ти е интересно. От етимологичен речник е. Не знам дали става по-приемливо, ако не траките са заели думата от римляните, а обратното. Това да кажат спецовете.

“Гротескна е убедеността на всяко ново поколение, че заблуди е имало само в миналото.”


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: NimbusTF]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано21.02.05 01:06



има ли някой който може да се изкаже копметентно и със 100%-това сигурност за траките, какво са заели и т.н.?! питам по принцип не само за форума.

гледам има хора занимаващи се с някаква палеобалканистика в СУ и сега вземам повод да питам дали някой може да ми каже повече за това животно. освен топоними от траките друго останало ли е!? а илирски език съществува(л) ли е?

|| Una vida mejor! ||


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: ivx]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано21.02.05 01:34



Туй, което мога да ти кажа със 100-процентова сигурност, е, че българите страдаме от историческа амнезия. И не само ние.

Конкретно по темата: Траките са българи, така че въпросът ти е лишен от всякакъв смисъл.

И все пак да ти кажа:
Тъй като 60-70 процента от днешните българи носят гените на старите трако-илири, съвсем естествено откриваме следните наследства от т.нар. "траки" в днешните българи: лични имена, музикални ритми, народни носии, обичаи, а и език.
---
Дали това, което науката нарича "праславянски език" не е всъщност тракийският език? Един обективен поглед върху тракийските глоси би трябвало да активизира нечии лениви мозъчни клетки, но отде обективност у един научен в какво да вярва и мисли субект?
Последният абзац не беше лично за теб, така че не го приемай лично. Отговорът ми към теб свършва до трите тирета.

“Гротескна е убедеността на всяко ново поколение, че заблуди е имало само в миналото.”

Редактирано от NimbusTF на 21.02.05 01:35.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: NimbusTF]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано21.02.05 03:28



В отговор на:

Дали това, което науката нарича "праславянски език" не е всъщност тракийският език?





Виж този текст, от 23-та страница надолу. Според авторът - да.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано21.02.05 03:46



Благодаря много. Личи си, че мисли човекът. Но и при него, както и при други, се забелязва тенденцията да се мисли за едно и същевременно да се повтарят заучени "факти", като турцизма на др. българи например. Така картинката никога не става пълна.

“Гротескна е убедеността на всяко ново поколение, че заблуди е имало само в миналото.”


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: NimbusTF]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано21.02.05 12:06



Ако иска да провери всички факти няма да му стигне живота. Прави каквото може.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: NimbusTF]  
Автор Лил ()
Публикувано21.02.05 18:06



Зи, защо не цитираш какво пише в етимологичния речник преди този текст, който ти даваш? А то е същото, което ти казаха двамата участници в темата. Наставката -ура е латинска и се среща в множество латински думи, часто от които са заети в българския: сигнат-ура, култ-ура, литурат-ура. Коренът също е ясен. Не е логично тракийска дума (апропо, къде е фиксирана тази дума, в какъв източник и определено ли е със сигурност значението й?) да е заета в латинския и в гръцкия и там да се разпадне на корен и наставка.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Лил]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано21.02.05 20:07



Лил, Nimbus е друг човек, не съм аз.

А иначе аз знам мнението на науката - всичко е гръцко или латинско останалото са няколко глоси.

Работата е там, че и гърци и латинци са владеели "тракийски" земи и народи, и са големеели за сметка на "тракийския" етнос, така че специално за гръцкия език, той е най-малко с 30%-40% "тракийска" лексика. Латинския също е с доста "тракийска" лексика особено във военното дело, тъй като от началото на Новата ера до залеза на империята войската се е набирала предимно сред "траките" като най-многоброен народ след индиите.

Що се отнася до темата, исках просто да разбера колко от тук пишещите мислят с главите си, и колко с наизустените справочници и речници.

И стига с това -ура
Питам за корена - КЛИС



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Лил]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано21.02.05 20:17



Първо, не ме наричай Зи, защото нито съм Зи, нито съм Зиези.
Второ - много добре знам какво пише в речника и какво казахте на Зиези. Аз му казвам това, което не му казахте.
Трето, можеш ли да докажеш, че в българския език заемката е от гръцки, а не обратното - в гръцкия да е от български, пък макар и с латинско посредничество? Сигурно ще можеш, ако тръгнеш с историческа обосновка, но за официалната история и пет пари не давам.
Четвърто: Не съм казал, че думата "клисура" непременно ни е тракийска. Преписал съм изречение от речника и не съм пропуснал да отбележа, че се води неприемливо обяснение и защо е така. Зиези да си прави сам изводите.

Редактирано от ivx на 22.02.05 22:56.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Ziezi]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано21.02.05 21:11



коренът e от гръцкото kleiw, което значи "затварям" (като латинското claudo в clausura).

преди да почнеш да ми възразяваш, искам да ми кажеш откъде се е взел тракийският корен КЛИС-, какви значения има, в кои извори пише, че е тракийски и е обяснено значението му, и в кои други тракийски, гръцки, латински и други думи се среща през Античността. съвременни български думи не се броят. искам извори само от Античността и само показващи изрично, че това е тракийска дума и значи еди-какво си. оригинални документи на тракийски език също се броят. вторична литература не се приема - само оригинални извори.

ако направиш всичко това, тогава седни ми разправяй, че не сме били можели да мислим с главите си.

явно ти отърва да твърдиш това само когато искаш да лансираш теориите си, а като идваш да питаш нещо, не протестираш.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: NimbusTF]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано21.02.05 21:11



науката не е безпогрешна, но, забелязал съм, ти също не си в състояние да предложиш нещо по-добро като тълкование.

когато го предложиш, тогава критикувай.

иначе е много лесно да плюем по труда и написаното от другите, макар че сами не сме в състояние да произведем подобни резултати.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано21.02.05 21:56



За тълкуването на коя дума говориш? За "българи" ли? Ако е за нея, мога да ти предложа поне пет различни версии, които не са с нищо по-лоши от публикуваната в речниците версия за "смесването" и "буламача" на Младенов. Ама какъв ли смисъл би имало, тях ги няма в речниците, от което следва, че са ненаучни, демек неверни...

“Гротескна е убедеността на всяко ново поколение, че заблуди е имало само в миналото.”


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: NimbusTF]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано22.02.05 09:51



не, за твоето тълкуване на "клисура" говоря.

доколкото забелязах, ти само си цитирал етимологичния речник, след което си го отхвърлил, но не си дал свое обяснение.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано22.02.05 10:19



С кои мои думи съм отхвърлил обяснението на речника? Не помня да съм правил подобно нещо, а си поглеждам постингите и след припомнянето не виждам да съм отхвърлял обяснението. Не ми приписвай работи, които не съм правил, моля.
Мое тълкуване на "клисура" нямам, но сега ще ти дам, за да се радваш. След като речникът твърди, че някъде има засвидетелствана тракийска форма на "клисура", за мен не е никаква изненада, че тя присъства и в бълг. език. Малко ме интересува кой от кого е заимствал думата и откъде е коренът.

“Гротескна е убедеността на всяко ново поколение, че заблуди е имало само в миналото.”


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: NimbusTF]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано22.02.05 11:10



добре, извинявам се, ако нещо не съм те разбрал, но като цяло логиката ти ми се губи.

ето какво цитираш от етимологичния речник:

"Неприемливо Б. Симеонов, Actes XI Congr. onom 1975, 282, извежда от трак. clasura, а то от лат. clausura, като "L" между гласни смята, че е меко и е причинило преглас a>e."

с други думи, някой си Б.Симеонов на ХІ-тия конгрес по ономастика (?) е твърдял, че е засвидетелствана трак. форма clasura, която идва от правилното лат. clausura, и от тракийската форма на латинската дума с изпаднало u е дошла българската "клисура", като преходът на задна гласна в предна е обяснен с мекото l.
подобно обяснение е определено като "неприемливо" от авторите на речника.

но оттук ти искаш не латинската дума да е заета в тракийския, а обратното, което не почива на никакви доводи от твоя страна, а само на чистото ти желание да бъде така. такива доводи няма и в речника, който цитираш, защото там формата clasura е представена като "развалена" заемка, засвидетелствана в земите на траките, от лат. clausura.
спорът е не дали думата е тракийска или латинска, спорът е дали днешното българско "клисура" е дошло от гръцката развалена заемка на латинската дума (kleisoura) или от тракийската развалена заемка на същата латинска дума (clasura). прочети внимателно всички обяснения, дадени в БЕР, за да видиш за какво се говори всъщност.

никой не говори за самобитна и туземна тракийска дума с този корен, защото такава просто няма и не е засвидетелствана. това, което е засвидетелствано, са само разни варианти на латинската дума.

намери статията на въпросния Симеонов, щом толкова много те интересува, за да видим къде е прочел тракийската дума. от контекста на цитата му и от спелинга на думата съм почти 100 % сигурен, че става въпрос за надпис от корпуса латински надписи, намерени в България, на Борис Геров.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано22.02.05 12:04



В отговор на:

но оттук ти искаш не латинската дума да е заета в тракийския, а обратното, което не почива на никакви доводи от твоя страна, а само на чистото ти желание да бъде така.




Уффф, аз ли говоря на тракийски, ти ли не разбираш български, не знам. Погледни какво съм казал:

"(към Зиези) Мисля, че това ще ти е интересно. От етимологичен речник е. Не знам дали става по-приемливо (за теорията му, с която аз не съм в течение), ако не траките са заели думата от римляните, а обратното. Това да кажат спецовете."

Нито се изказвам като специалист, нито искам да е едно, а не инак. Изказвам предположение, оставяйки спецовете да си кажат тежката дума. А цитираното пък е текст, с който нямам нищо общо.
Ако има нещо, което твърдя, това е, че не е сигурно кой от кого е взимал думи, за да се твърди нещо с каквато и да било категоричност. Дразня се ПРИНЦИПНО, че в речниците има категорични етимологии за безумни неща, но това си е мой проблем.
Пак те моля, не ми приписвай реплики, които не съм казвал.

Редактирано от NimbusTF на 22.02.05 12:10.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: NimbusTF]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано22.02.05 12:17



категорични етимологии има само там, където фактите позволяват да си катерогичен. на другите места има само предположения, и то по няколко различни и дори противоположни, както правилно си забелязал за етимологията на "българин".

това, че обясненията за етимологията на дадени думи ти се струват незадоволителни, си е наистина само твой проблем, който ще се реши само когато ти дадеш свои.

освен това в много случаи не е чак толкова трудно да се проследи откъде накъде е заемката и нещата не са толкова неясни, колкото ти ги изкарваш. "оверлог" от англ. overlock ли е заето, или в английския са го заели от българския?

my soul swims gently in her pool


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано22.02.05 19:10



Хубави приказки си наредил, поздравявам те, особено в първите няколко реда. Запомни ги, припомняй си ги и ги напомняй на останалите, когато се появи някой да търси по-задоволяваща го етимология, различна от незадоволителната официална, а те се нахвърлят с ругатни и сарказъм срещу него.
Търсещите трябва да бъдат подкрепяни или поне да не бъдат спъвани във времена, когато хуманитарните науки са малко или много в застой. Но това също си е мое виждане и мнение.

Ако бях от обидчивите, сигурно щях да се засегна на интелект от последното изречение на предходния ти постинг, но не съм, затова ще го класифицирам като несполучлив опит за хумор от твоя страна.

“Гротескна е убедеността на всяко ново поколение, че заблуди е имало само в миналото.”

Редактирано от NimbusTF на 22.02.05 19:11.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: NimbusTF]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано22.02.05 20:33



мисля, че не си ме разбрал добре.

това, което аз твърдя, е, че в етимологичните речници доста от твърденията не са чак толкова категорични и еднозначни, колкото ги изкарваш.
в случаите, в които етимологиите наистина са категорични, може би има някакво основание за това и човек трябва поне малко да се поразрови (най-малкото цитирана е литература), преди да реши дали да бъде "доволен" или "недоволен" от "официалната" наука.

в случаите, когато въпреки всичко е недоволен от самия фундамент на науката, пред него остава възможността да изследва въпроса по-подробно и по-задълбочено, отколкото науката го е правила - което включва овладяването на доста езици и изчитането на немалко количество паметници, извори и вторична литература. в противен случай "недоволството" му остава малко без покритие.

колкото до примера с overlock, дадох го съвсем сериозно, за да си помислиш върху него следващия път преди да си позволиш да кажеш не е сигурно кой от кого е взимал думи, за да се твърди нещо с каквато и да било категоричност, без да си проучил внимателно конкретната езикова ситуация.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано22.02.05 21:23



Пропускаш един основен момент при overlock. В каква близост са изобретени въпросните Оверлог машини с българите, че да си позволяваме да извеждаме името им от български? Примерът ти е неудачен и манипулативен, за да докажеш някаква позиция, която по начало не оспорвам.

Твърдението ми, че...

В отговор на:

не е сигурно кой от кого е взимал думи, за да се твърди нещо с каквато и да било категоричност




... се отнасяше до заемки между българи, римляни и гърци, тъй като в цялата тема се обсъжда това. Сиреч заемки между народи, които в даден период от историята са обитавали едни и същи земи и е имало културен, езиков и пр. обмен. С това считам, че се доизясняваме.

“Гротескна е убедеността на всяко ново поколение, че заблуди е имало само в миналото.”

Редактирано от NimbusTF на 22.02.05 21:39.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: NimbusTF]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано22.02.05 21:51



Примерът ми може да е неудачен дотолкова, доколкото е взет абсолютно произволно, без оглед на това има ли териториална близост между народите-носители на двата езика или не.

но с този пример имах нещо съвсем друго предвид.

да речем, че имаме един език (латински), в който една дума е засвидетелствана от доста рано.
имаме друг език (тракийски), в който тази дума се явява по-късно като дата.
времето на явяването на думата във втория език е след като той влиза в контакт с първия език.
заетата дума във втория език представлява много близък вариант на думата в първия език, липсва само един звук в по принцип трудна и специфична за изговаряне комбинация.
във втория език не са засвидетелствани други думи с подобна структура и звучене.

така че остави настрана кой с кого е съжителствал и ми кажи, дори само въз основа на тези неща, няма ли поне маалка вероятност да се намери обяснение в тази "неяснота" кой от кого е заемал.

ПС естествено, че за думата "герак" не мога да ти дам обяснение ей така както съм седнал, защото не съв ходещ речник, а обикновен човек, макар и занимаващ се с езикознание. така че, ако наистина искаш да чуеш сбора от всички версии с различна степен на правдоподобност, а не задаваш гатанката просто за да се правиш на интересен и да си мерим атрибутите, ще трябва да изчакаш, докато направя справка и "смеля" резултатите.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор Яkcapт (непознат )
Публикувано04.01.06 11:50



Интересна тема. Напоследък и мен ме интересуваше откъде идва думата клисура. Всъщност ставаше дума за друга дума - /топоним/ но това си е моя работа. Какво ако наистина думата е тракийска ? А може и да не е ? Какво ако -ура не е любимото ви окончание а да речем клисура е сложна дума чиято втора част означава планина. СУРА = планина?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Яkcapт]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано04.01.06 16:37



вместо "какво ако", дай паралели.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор Яkcapт (непознат )
Публикувано05.01.06 04:56



Всъщност Дуриданов дава следното тълкуваниеза сура:

Kurtuxura (Prok.) - fortress north of Hebros. A two-component name which must have sounded *Kurtuzura in Thracian, meaning ‘a forest stream’. It is related to the Old-Pruss. korto ‘grove’ (from the Baltic *kurt), the Greek krtos ‘a tangle of reed’; -zura=*sura ‘current, stream’, compare the Old-Ind. sir' ‘current’ from the stem *ser- ‘to flow’, compared with -sura in the Thracian village name Kará-sura (Prok.), a fortress in Thracia.

Към това бих добавил албанското shurre (urine) и българското шуртя.



Но да се върнем към планина.

Ако бръкнем със затворени очи в торбата с думи ще открием следните значения за СУРА на различни езици.

На кечуа - царевица, на малтийски - начин, на румънски и полски - обор.

Но освен това и интересното на реторомански СУРА - горе, отгоре. Интересно защото на карийски горе отгоре е САР а на арменски същата дума означава планина. Ако ровнем по-надълбоко ще видим че сар на шумерски е означавало "цар на" а планина пък е била: кур. Интересно дали името на Шар планина има нещо общо с цялата работа и дали сар има нещо общо със славянското гора и германското берг?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Яkcapт]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано05.01.06 08:46



помолих за паралели в българската топонимия.

други имена, които да завършват на -сура, освен Кли-сура?

и какво значи Кли-?

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор Лил ()
Публикувано05.01.06 11:44



гьон-СУРАт



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор jove ()
Публикувано05.01.06 12:33



А онова село - Момина Клисура, местните младежи го наричат "Момина Клецура". Каква ли е етимологията?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: jove]  
Автор Яkcapт (непознат )
Публикувано05.01.06 14:05



Although the last post was smart, I expected more of you guys. ... Actually I didn't expect anything but bulshit..,. As you pretend to be linguists, please keep your manners.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Яkcapт]  
Авторthe_bomb (Нерегистриран)
Публикувано05.01.06 15:18



vous n'avez pas repondu a ma derniere question, Monsieur. quant a l'education des membres de ce forum, je vous assure qu'ell est a un niveau assez satisfaisant.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Яkcapт]  
Автор jove ()
Публикувано05.01.06 16:23



Ти нещо езика ли си забрави, та заприказва (записа) на чуждоземски? Я по-леко, да се не спукаш! И що трябва да имам някакви претенции? При това за лингвист! Муахаха! Бахти и тъпотията!

Автобанвам се за една неделя.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор Яkcapт (непознат )
Публикувано06.01.06 00:59



La visto su ultima pregunta senor "La Bomba" pero no tenia tiempo contestar . Y segundo, no se, quisas usted tiene rason. Eso no es importante. Tampoco no es importante que ustedes son muy inteligentes o tienen nivel de educacion, quando no nos mostraron una propria manera de conversar.

Para jove : Pardone me senor pero, no le conosco usted. Por favor, no me platique como de relativo.

Редактирано от Яkcapт на 06.01.06 01:00.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Яkcapт]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано06.01.06 09:06



'Education' e una parola francese che significa "възпитание", "upbringing", piuttosto che "образованост" o l'inglese "education".

така че имах предвид нивото на възпитание на участниците в този клуб, което не намалява автоматично от употребата им на "мръсни" думи в подходящия контекст. за филолога мръсни думи няма (както казваше един мой професор, лека му пръст).

в този ред на мисли, и Вашето bullshit не беше по-възпитано, още повече, че беше насочено директно срещу участниците в клуба, а не беше казано на майтап.

така че, ако не се отклоняваме от темата (и без това тъпият дир.бг ме пуска да правя постинги само когато си поиска), помислете върху това когато имате време .

смятам, че не е необходимо да ходим до Шумер, за да търсим български топоними, ако ги има в достатъчно количество у нас. ако ги няма у нас, това значи нещо...

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: jove]  
Автор Яkcapт (непознат )
Публикувано08.01.06 05:02



Daijobu. "Bulshit" wa yoku arimasen. .. Предполагам, чуството ми за хумор не е на висота. А и не съобразих, имайки прдвид автора на темата, че най- вероятно ме вземат за някой от "компания". Тези дни прочетох някои от старите теми. В началото са се водели чудесни дискусии.

В изобразителното изкуство има една категория "untrained artists" . Понякога ги наричат "naive" или "outsider artists". Колкото и да е чудно, подобни таланти намират място и в учебниците и по галериите.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Яkcapт]  
Автор Лил ()
Публикувано08.01.06 14:15



Ziezi = митничаря Русо?!



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Ziezi]  
Автор stid (непознат )
Публикувано21.02.06 10:28



Зизи, ти ли си?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: stid]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано21.02.06 11:00



спрете да вдигате стари теми, спамъри проклети!

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор ф (ц)
Публикувано21.02.06 11:05



Ами ако клисура си значи просто ... клисура ?!
Тогава от какъв произход е ?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор stid (непознат )
Публикувано21.02.06 18:54



Не бе, просто ме интересужа дали това е Zizi от game-чата?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: stid]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано21.02.06 20:07



не е

съжалявам

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: ф]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано21.02.06 20:12



значението на една дума няма нищо общо с това дали е домашна или не.

това, че крокодилът има опашка, няма нико общо с това, че е зелен.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор ф (ц)
Публикувано22.02.06 11:10



Мисля, че въпросът ми беше съвсем конкретен, без предпоставки за абстрактни отговори!

Редактирано от ф на 22.02.06 11:11.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: ф]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано22.02.06 11:14



абстрактният отговор е провокиран от грешните предпоставки на зададения въпрос.

"ами какво ако клисура значи просто клисура"?

ами нищо от това! значение на думата и произход на думата - две отделни неща!

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор ф (ц)
Публикувано22.02.06 13:39



значение на думата и произход на думата - две отделни неща!

Това противоречи и на най- елементарната логика!



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: ф]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано22.02.06 15:38



Това противоречи и на най- елементарната логика!

нима?

не знам какво е твоето разбиране за елементарна логика, но ето ти пример:

"ряпа" - значи си просто "ряпа" е никога не е значела нещо друго. и е домашна дума!

"банан" - значи просто "банан" и не е производна дума, метафора и т.н. на нищо друго. и е заемка!

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор ф (ц)
Публикувано22.02.06 16:15



"банан" - значи просто "банан" и не е производна дума, метафора и т.н. на нищо друго. и е заемка!

Банан или банана, бануна, банун значи жълт, продълговат плод! Поради явната прилика в значенията има и заемка т.е. не е измисляна специална дума за банан.

Какъв ти е проблема с логиката не мога да разбера.
Ако клисура е заемка, би трябвало да има сходно значение на езика от който е заемка. По- просто казано здраве му кажи!



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: ф]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано22.02.06 16:28



и какво се опитваш да питаш или да докажеш с въпроса си "а какво ако клисура значи просто клисура", тогава?

аз ти казвам, че една дума може да промени значението си, или да не го промени, независимо от това дали е заемка, или не.

има думи, които са домашни, и не са променили изначалното си значение: ряпа.

има думи, които са домашни, и са променили изначалното си значение: кола

има думи, които са заемки, и не са променили изначалното си значение, откакто са заети: картоф, банан.

има думи, които са заемки, но значението им в българския днес не е същото като в изходния език: плац.

процесът на заемане на думи от друг език и процесът им на смислово (не)променяне текат отделно един от друг. от това следва, че не е задължително "думата да има подобно значение в езика, от който е заета".

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...

Редактирано от the_bomb на 22.02.06 16:39.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор ф (ц)
Публикувано23.02.06 10:26



Клисурата е природен феномен. Примерите, които даваш, са в пряка връзка с дейноста на човека, поради това в зависимост от дейноста могат да претърпят трансформации, но ... повтарям: свързващото звено е подобната или еднаква дейност. Не виждам причина за трансформации при "клисура".



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: ф]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано23.02.06 10:34



да не би бананът да не е природен феномен?

няма установено правило, че единствено не-природните и зависещи от човешката дейност думи си менят значението.

всичко може да си мени значението.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: the_bomb]  
Автор ф (ц)
Публикувано23.02.06 10:47



Не разбирам защо намесваш банана, примера не е удачен или поне не работи за теб.
Банан на всички езици си е банан. Посочи ми на кой език клисура си е клисура и признавам твоята теза!



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: ф]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано23.02.06 17:03



ами на гръцки! това, мисля, беше ясно от самото начало.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Ziezi]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com (непознат )
Публикувано15.01.16 23:36



Корена на думата "клис" се среща в думите "клещя", "клечка", и "ключ", с значение на затворено, тясно място, което е значението на думата. Окончанието "-ура" също има български паралелки, срещаме думите "кич-ур", "бож-ур", "чуч-ур", "слад-ур", а също и в българския град в Гърция "Кост-ур". В женски род няма много думи с тая наставка, но когато казваме "къщ-ура" се явява същата наставка. Ще добавя че в Хърватска има град Клис, от къде ще иде това име?
Всички коментари от типа "клисура е гръцка/латинска дума" са излишни, защото ако никой не е разбрал до сега, латинско и гръцко "с" между гласни се превръща в българско "з" (виЗа, баЗа, поЗа, кауЗа, ЦеЗар, биЗон... Още в старобългарски се наблюдава такъв процес, гръцкото име "Исраил" става "Издраил"), а латинско "ау" по никакъв езиков закон не може да се превърне в "и", "ау" трябва да даде българско "ау", "ав", или просто "а", но не и "и"... Това че мекото "л" било превръщало "а" в "е" не е вярно, мекото "л" става твърдо в думи като "анклаж", "олтар", и др. С други думи, ако клисура е латинска дума, днес щеше да звучи "клаузура", "клавзура" или "клазура", а ако беше гръцка, щеше да бъде "клизура", "клейзура"... Няма варянти на думата с "з", поради което няма как думата да бъде нито гръцка, нито латинска.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор christo_tamarin-68881 (член)
Публикувано20.01.16 12:33



В отговор на:

латинско и гръцко "с" между гласни се превръща в българско "з" (виЗа, баЗа, поЗа, кауЗа, ЦеЗар, биЗон... Още в старобългарски се наблюдава такъв процес, гръцкото име "Исраил" става "Издраил")



Думите виЗа, баЗа, поЗа, кауЗа, ЦеЗар, биЗон са нови заемки, "книжни" заемки, в нашият език са заети през руски, в тях звучната съгласна З е от френски или италиански.

В старите или пък в "народните" заемки от гръцки (или латински) сигмата се запазва в същият вид - беззвучна или озвучена, както се произнася тя на гръцки (Исус, исо, исихия, Йосиф, Васил, василевс, босилек, и т.н.). В думата Израил сигмата е озвучена още в гръцки. Впрочем, тук тя не е в позиция между гласни.

Разбира се, "clausura" трудно мога да приема за етимологичният източник на думата клисура. По-скоро, коренът "claus-" е бил заместен с гръцкият корен "kleis-" (клисе!: затвори!). Фонетично всичко е просто.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: christo_tamarin-6888]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com (непознат )
Публикувано20.01.16 23:18



Добре де, нека да приемем че латинско и гръцко "с" не се променя в българския (лично не съм се занимавал с въпроса на "заемките" в езика ни, как точно са стигнали до нас, и прочие, защото голяма част от тези "заемки" не са заемки)... В такъв случай може да приемем че думата е гръцка... Но проблема е, защо в Хърватска има град Клис? https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Klis Няма логика думата "клисура" да е заемка, и да може да се разпадне и да остане само корена "клис", който има славянски паралелки в "клещя", "клетка", "ключ", "клечка", "клет", "клюса" (капан за животни) и др. с значение на затворено място... А окончанието "-ура" го има когато казваме "къщУРА", подобно окончание в мъжки род се среща в "божУР", "мочУР", "костУР", "кичУР" и др. Не виждам защо трябва да търсим чужди думи които да обясняват произхрда на тази дума...
Та ако ми обясниш аргументирано защо в Хърватска има град Клис (разположен в клисура), като "клисура" е заемка в южнославянските езици, може би ще се съглася с възможността "клисура" да е заемка защото не виждам никаква логика "клисура" да е заемка, а същия корен "клис" да е славянски...



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор christo_tamarin-68881 (ентусиаст)
Публикувано24.01.16 11:29



Резюме (според българският етимологичен речник): Думата "клисура" е заемка от гръцки в български, сръбски, влашки и албански. Гръцката дума "клисура" е получена от латинската "clausura" след заместване на латинският корен "claus-" с гръцкият корен "kleis-".

Това е общобалканска дума и не се вижда за нея правдива славянска етимология. Не подхождат нито "ключ", нито "клисав", нито "клещи" - или има звукови несъответствия, или неподходящи значения ("клиса" значи лепкава почва, сродна дума с "клей", което на руски значи лепило, оттам и "клисав" - лепкав, недопечен (за хляб).

Наставките "-ура" и "-ур" са заети в български от влашки. Но думата "клисура" си е заета заедно с наставката си.

Името на хърватският град Клис най-вероятно идва от същият гръцки корен, който се среща и в думата "клисура".



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: christo_tamarin-6888]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com (непознат )
Публикувано28.01.16 23:19



Според "лингвистите" думата "по-рой" е турска заемка,

, има два вида наставки "ур" и "ура", първия вид е латински и значи действие... Добавя се към глаголни основи... Втория вид е славянски и се среща в думи като "божур", "къщура", "кичур", "костур", и др. Тази наставка има различни значения, съществува и в руския: , и в сръбския: ... И няма нищо общо с латинската наставка... Просто няма как тая наставка да е влашка, защото тази наставка не съществува в румънския, . Значи за клисура имаме много доказателства че не е заемка:
1. Не е обяснено как така гърците могат да заменят латинския корен "claus" с гръцкия "kleis", във вече формирана дума, а в гръцкия няма наставка "-ura"... Все едно да вземем гръцкото "икономия" и да го направим "къщономия" или "икознание", , нелепо е...
2. Наставката "-ura" обозначава действие или резултат на действие... Нещо като българското "-не" (ходене, тичане, въртене, затваряне...), нелепо е да наречеш проход "затваряне", , да не говорим че клисурите са били ключови проходи... т.е., отвори... Абсолютно противоположно на "затвори", .
3. Думата "clausura" няма нито едно значение на "клисура" в латинския...
Аз предлагам много по-логично думата "клисура" да е от същия корен с "клещя", с значение на "теснина", "заклещено място", което на мен ми звучи много подходящо обяснение... Думите "ключ" и "клечка" са о същия корен.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: christo_tamarin-6888]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано30.01.16 11:29



Струва ми се, че спориш с грамофон....



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор christo_tamarin-68881 (ентусиаст)
Публикувано09.02.16 12:00



Мъчите се да вкарате славянщина там, където я няма.

Думите "божур","къщура", "кичур", "костур" са славянски, ама балкано-славянски, не са източно-славянски или западно-славянски. Наставката "-ур-" в тях е влашка заемка в балкано-славянски. Тази влашка наставка "-ур-"/"-ur-" в много случаи произлиза от латинската диминутивна наставка "-ul-".

Как да е, тази наставка "-ур-" не може да се приложи към славянският корен "клис-", за да се получи "клисура", понеже този славянски корен означава "лепкав". Коренът в думите "клетка" и "клещи" не може да приеме видът "клис-" (в коренът има -т-, което няма къде да се дене). Коренът в думате "клечка" (клек-ька) също така не може да приеме видът "клис-" (къде ще се дене к-то). Коренът в "ключ" също така не може да приеме видът "клис-". Впрочем, именно този корен на индоевропейско ниво е сроден гръцката дума за ключ "klei-di-on", с латинският глагол "claudo" (затварям), и в крайна сметка и с думата "клисура". Но все пак, думата "клисура" не е образувана в славянски от думата "ключ", а е заета от гръцки.

Произходът на гръцката дума "клисура" е обяснена и показана. Отначало означавала военен гарнизон, охраняващ планински проход. Военният гарнизон бил наречен първо с думата "затваряне", а не проходът. (И сега например разузнавателна бойна част може да се нарече "разузнаване" - не виждам проблем.) Дори за длъжността на командирът на такъв гарнизон, за башклисураджията, имало специална дума "клисурархос" - вижте за това нагоре в дискусията.

Значението на думата "клисура" в нашият език - планински проход - е вторично. Първичното значение на думата в гръцки било "военен гарнизон, охраняващ планински проход". Трябва да се повтори, белким вденете.

Имайте също така пред вид, че в латинското "clausura", което звучало "клау-су-ра", първата сричка била непроизносима за елинофоните. Те трябвало да кажат или "клаф-су-ра", или "кла-су-ра", или "кло-су-ра". Е, избрали да казват "кли-су-ра", понеже "кли-" превеждало латинският глагол claudo (затварям). Ето пример от гръцки: "клисе то-стома-су" означава "затвори си устата".

В отговор на:

Според "лингвистите" думата "по-рой" е турска заемка,



Според пишман-лингвистите.

В отговор на:

Според "лингвистите" думата "клисура" била славянска



Пак според пишман-лингвистите.

Остава някой пишман-лингвист да напише, че думата "клисура" била пра-българска, от иранско-арийски (а бе кажи го цигански) произход.

Редактирано от christo_tamarin-68881 на 09.02.16 12:03.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: christo_tamarin-6888]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com (непознат )
Публикувано24.02.16 15:59



Прочети Селищев по въпроса за наставката "-ура"/"-ур" http://www.promacedonia.org/pdf/seliscev_staroslavjanskij.html
Тогава говори дали е влашка или не... Това че ти е бедно познанието е друг въпрос...



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано04.03.16 23:41



Коя точно страница, защото нищо не намерих?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com (непознат )
Публикувано05.03.16 01:05



Тази която дадох... На мен ми се отваря... Ако си с мобилен телефон, архива на pdf няма да ти се отвори. Пробвай с компютъра.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано05.03.16 14:10



И на мен ми се отваря, ама трудът на Селишчев е номериран. Въпрос на добър вкус е ако твърдиш нещо да кажеш на коя страница е за да не си губим времето. Та какво е написал за наставка -ура Селишчев и на коя страница?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано09.03.16 20:39



Страница 401, наставки на "-r-", наставка "-ura", "-'ura".
За наставката "-ар" за деятелни имена примерно, (същата страница), Селищев смята че е от латински произход (категорично съм против това мнение), но за "-ура" изобщо не споменава за никакви влахи... Селищев смята наставката "-ура" за придаваща умалително значение на думата, дава примери в руски и в словински език, говорен някога в Полша.
Тамарин, имам търпението да чакам да ми да ми дадеш изводи за влахи в Русия и Полша,

.
А и доколкото знам (има вероятност да се бъркам), в нито един от влашките езици има наставка "-ура" с умалително значение... И в латинския няма такава, , има наставка "-ура"/"-сура"/"-тура", обаче за ОТГЛАГОЛНИ СЪЩЕСТВИТЕЛНИ... а не наставки които придават умалително значение... Усещаш ли разликата бе Тамарин?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано11.03.16 07:15



Струва ми се , че -ур/к/а в девчурка и -ура в клисура са от различен произход и придават съвсем различни смислови значения, нюанси на думата. Най-малкото защото незнам в полски или руски да съществува дума "клисура", т.е. едно е да си жълт-урче, а друго е да си лонг-ур.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано11.03.16 21:51



Никъде не см споменавал че думата "клисура" присъства в полския и руския, казах че НАСТАВКАТА "-ура" присъства в руския и СЛОВИНСКИЯ, говорен някога в Полша, изобщо не съм споменавал полския (въпреки че и в него има наставка "-ура")...
Латинската наставка "-ура" получава отглаголни съществителни, така се получава "clausura" (затваряне), което обаче по никакъв начин не може да стане "клисура". Не виждам думата "клисура" да има отглаголно произхождение...



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано12.03.16 19:54



Тамарин се е изказал по въпроса и звучи логично. Други също. На теб не ти се разбира логиката. Това, че имало -ура в словински и руски /то и в колко ли думи има/, нищо не означава, съвпадение някакво, нямащо нищо общо с -ур/а/ от клисура, магура, лонгур, чутура, чунгур, пандур.... А и никъде Селишчев не е написал, че тази наставка идва от праславянски.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано12.03.16 23:18



Наставка "-ура" както казах има и в българския, ти сам ми подсказа още една, "жълтур"... Споменавам словински и руски не защото наставката "-ура" се среща изключително в тези езици, а защото Селищев е дал примери в тези езици, иначе наставката си я има във всички славянски езици. Казах, че наставката придава УМАЛИТЕЛНО значение, и няма нищо общо с латинското "-ura", "-sura", "-tura", които получават ОТГЛАГОЛНИ СЪЩЕСТВИТЕЛНИ, а този който бърка умалителна наставка с наставка за отглаголни съществителни не съм аз, а е господин Тамарин, който явно не е добре запознат с езикознанието,


От кой латински глагол се получава "клисура"? Както казах, най близката дума е "clausura", от "claudo", затварям, и получената дума значи затваряне, от думата "clausura" НЕ МОЖЕ да се получи "клисура", латинско "au" дава българско "ау", "а", "ав", но не и "и"... Мнението на господин Тамарин за заменяне на латинския корен "claudo", с гръцки "kleio" е несериозно, как дума с първоначално значение "затваряне" ще получи значение на проХОД, а??? Ти би ли нарекъл проход "затваряне"??? Едно е "затворен", "тесен", но друго е нещо като "затваряне", за нещо което се смята за КЛЮЧОВ ПРОХОД... т.е., проходите са ОТВОРИ... Няма никакъв смисъл проход да бъде наречен "затваряне"...
Въпроса беше че тук Тамарин ми говореше за влашки произход за наставката "-ура", което си е чиста фалшификация, защото нито латинското "-ura"/"-sura"/"-tura", нито славянското "-ура" са от "влашки произход", господинът сигурно на драго си е мислил че славянското "-ура" е от латински произход, и затова намесва горките влахи, които бяха романизирани преди два века, но колкото и да се мъчи Тамарин, влахи в Полша няма, нито в Русия... Там изобщо и римляни не е имало, но това не му пречи на господина да определи умалителната наставка "-ура" като влашка по произход, .



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано13.03.16 12:55



Нали ти казаха , че коренът е гръцки, а наставката латинска. В Полша и Русия клисури няма. Тамарин обясни произхода на думата подробно и намирам абсолютна логика в твърденията му. Ти звучиш фантасмагорично. Не си убедителен.

Що се касае до власи в Полша, не че има някаква връзка с темата, но през 14 в. влашки пастири навлизат и в полското Закарпатие. През 15-6 век са асимилирани от местното полско население и така се получава интересната етнографска група "гурали". Подобен произход има и украинската карпатска етнографска група "хуцули".



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано13.03.16 23:16



Деяне, колко пъти да ти кажа че думата клисура присъства САМО в южнославянските езици?

Попитах те как дума с латинската наставка "-ура" за ОТГЛАГОЛНИ СЪЩЕСТВИТЕЛНИ ОЗНАЧАВАЩИ ДЕЙСТВИЯ, получава конкретно значение... Ти би ли нарекъл проход "затваряне"?
Това за влашкия произход на гуралите е хипотеза, изобщо това за латинския произход на влахите е само хипотеза... Иди намери ми латински топоним във Влашко преди два века, и тогава да видим дали наистина влахите са били латиноговорящи...
Къде остават влахите в Русия? Абе то все тая... И без това теорията на Тамарин за влашкия произход на славянската умалителна наставка "-ура" си е измислица...



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано14.03.16 06:37



Не си коректен. Съжденията ти нямат логика. Вменяваш думи на Тамарин, които не е изказвал. Твои изводи, които не споделяме си представяш, че са аксиома. Не разбираш и тезите на другите или по-скоро се преструваш, че не ги разбираш. Тамарин обясни логично произхода на думата.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано14.03.16 21:34



Искам конкретен отговор, как така дума получена от глагол ще получи значение на геогравско понятие, и то не какво и да е геогравско понятие, а ПРОХОД, ключов ОТВОР, да получи името си от отглаголно съществително с пълно противоположно значение "затваряне", "прекъсване", я обясни ми как стават тия работи, защото аз не ги разбирам... Или се обади на господин Тамарин, той да ми го изясни,


И престани с периферните отговори, моля те... "Съжденията ти нямат логика", "Вменяваш думи на Тамарин, които не е изказвал" са изрази без значение, критикувай, по-конкретно, къде точно според теб съм сгрешил?



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано14.03.16 22:48



"Клисура" всъщност не е проход, а пролом.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано14.03.16 23:09



Мдаааа!

Върти се въртопа, но водата не се оттича...



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано15.03.16 20:47



Разбирам защо не си отговорил,


Ама не е чесно така... Ти от самото начало ме замайваш и въртиш безсмислени коментари, за да избегнеш да ми отговориш... Аз също имам право да говоря глупости, Не е чесно само ти да можеш... Аз също имам право да се правя на паднал от небето, както ти се правиш на такъв...
В отговор на:

"Клисура" всъщност не е проход, а пролом.



Това не е нищо друго освен реплика без абсолютно никаква стойност...
1. "проход" и "пролом" са думи с много близко значение.
2. "клисура" е друга дума с подобно значение... Може дв значи и проход, и пролом... Провери кои места в България носят името "Клисура"...
3. Дали "клисура" значи "проход" или "пролом" не променя съществено нещата, факта е че НЕ СИ ОБЯСНИЛ КАК ТОЧНО ДУМА С ПЪРВОНАЧАЛНО ЗНАЧЕНИЕ НА ПРОЦЕС НА ЗАТВАРЯНЕ ЩЕ ПОЛУЧИ ЗНАЧЕНИЕ НА ПРОХОД, КОЙТО СЛУЖИ КАТО КЛЮЧОВ ПЪТ, и че СЕГА НИ ОМАЙВАШ С ГЛУПОСТИ ЗА ДА ИЗБЕГНЕШ ДА МИ ОТГОВОРИШ, ЗАЩОТО ЗНАЕШ ЧЕ НЯМАШ ОТГОВОР.

Редактирано от vojvodaknyaz@yahoo.com-22 на 15.03.16 20:48.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор christo_tamarin-68881 (ентусиаст)
Публикувано22.03.16 13:22



В отговор на:

Страница 401, наставки на "-r-", наставка "-ura", "-'ura".
За наставката "-ар" за деятелни имена примерно, (същата страница), Селищев смята че е от латински произход (категорично съм против това мнение), но за "-ура" изобщо не споменава за никакви влахи... Селищев смята наставката "-ура" за придаваща умалително значение на думата, дава примери в руски и в словински език, говорен някога в Полша.
Тамарин, имам търпението да чакам да ми да ми дадеш изводи за влахи в Русия и Полша, .
А и доколкото знам (има вероятност да се бъркам), в нито един от влашките езици има наставка "-ура" с умалително значение... И в латинския няма такава, , има наставка "-ура"/"-сура"/"-тура", обаче за ОТГЛАГОЛНИ СЪЩЕСТВИТЕЛНИ... а не наставки които придават умалително значение... Усещаш ли разликата бе Тамарин?




Под "словински език" Селищев има пред вид словенският език, славянският език на територията между Италия, Австрия и Хърватско, баш в устата на романсът.

Нали за наставката "ура" Селищев не твърди, че е наследена? Той просто е пропуснал да спомене баналният факт, че и наставката "-ура", подобно на наставката "-ар", произхожда от романсът. Ако беше го споменал, Вие пак щяхте да бъдете "категорично против", тъй че все тая споменал ли го е или не е.

Убягва Ви следният очевиден факт, удобно премълчаван в рускоезичната литература. Преди 7-ми век след Христа цялото славяногласие се разполагало на компактна територия в басейнът на Средният Дунав, в периферията на Римската империя. На тази територия славяногласието (цялото) изпитвало влияние и откъм романсът, и откъм разни германски езици и диалекти. До Днепър и Новгород славяногласието е занесено около 800-тра година след Христа, с което се дава началото на Русия. По Нашенско славяногласието се появило по-рано от 800, но все пак след 6-ти век.

Тъй че няма какво да чакате да Ви дам "изводи за влахи в Русия и Полша".

Прословутият случай "клисура" си е ясен. Цялата дума е заета от гръцки във славянски, без да се прилага никаква славянска наставка, нито наследена наставка, нито заимствана наставка.

Първоначалното значение на думата "клисура" в гръцки било "затваряне", и с тази дума се наричали военните гарнизони, които "затварят" (охраняват) планинските проходи.

Няма славянски корен "клис-", към който евентуално да се сложи наставката "-ура", за да се получи думата клисура в славянският език. Славяногласието не е сътворило тази дума, а я е заимствало от гръцки.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: christo_tamarin-6888]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано22.03.16 18:10



Абе тамар, колко пъти трябва да ти обясня че наставката "-ура" е УМАЛИТЕЛНА, запомни го това завинаги, такава наставка НЯМА НИТО В ЛАТИНСКИ, НИТО В РУМЪНСКИ, НИТО В ГРЪЦКИ.

В отговор на:

Нали за наставката "ура" Селищев не твърди, че е наследена? Той просто е пропуснал да спомене баналният факт, че и наставката "-ура", подобно на наставката "-ар", произхожда от романсът. Ако беше го споменал, Вие пак щяхте да бъдете "категорично против", тъй че все тая споменал ли го е или не е.


Ма тамар, умалителна наставка "-ура" в латинския НЯМА, за наставката "-ар", пуснах нова тема,
Ти сам не си вярваш за тези гарнизони "затваряне",



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано24.03.16 19:09



И какво умалително има в "лонг-ур/ин/" например, означава "дългуч"?.



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано24.03.16 21:55



Думата "големица" (голямо зърно)

се образува от "голям" + умалителна наставка "-ица".



Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано03.07.16 16:09



Дрън-дрън та пляс! Кви клещи, кви пет лева?! Дори

дават произхода на „клисура“ от латински

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Zo]  
Автор christo_tamarin-68881 (ентусиаст)
Публикувано05.07.16 16:13



Не разбирам какво повече има да се обсъжда тази дума, без да се казва нищо ново.

Отново в резюме:

От гледна точка на българският (славянският) език, думата клисура е заемка от гръцки.

Как се е появила тази дума в гръцкият език, това е проблем за гръцкият език, но и това беше разнищено.

Няма място за никакви славянски наставки -ура, понеже думата е заемка от гръцки.

В гръцки тази дума е калкирана заемка от латински. Калкирана - понеже коренът е преведен от латински на гръцки.

По препратката, любезно предоставена от Zo, виждаме, че речникът на Triandaphyllidi дава най-напред други две значения на тази дума в новогръцки: (1) смрад, зловоние в затворено пространство; и (2) продължителен престой в къщи (домашен арест). Тези значения са нововъзникнали - станало е, защото гърците разбират коренът "клис-".

Според

се оказва, че английската дума closure е родствена.

Редактирано от christo_tamarin-68881 на 05.07.16 16:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.