Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:57 01.11.20 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: vojvodaknyaz@yahoo.c]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано11.03.16 07:15

Струва ми се , че -ур/к/а в девчурка и -ура в клисура са от различен произход и придават съвсем различни смислови значения, нюанси на думата. Най-малкото защото незнам в полски или руски да съществува дума "клисура", т.е. едно е да си жълт-урче, а друго е да си лонг-ур.

Тема Re: КЛИСУРА - моля за етимологиянови [re: Dean Dimov]  
Автор vojvodaknyaz@yahoo.com-22 (непознат )
Публикувано11.03.16 21:51

Никъде не см споменавал че думата "клисура" присъства в полския и руския, казах че НАСТАВКАТА "-ура" присъства в руския и СЛОВИНСКИЯ, говорен някога в Полша, изобщо не съм споменавал полския (въпреки че и в него има наставка "-ура")...
Латинската наставка "-ура" получава отглаголни съществителни, така се получава "clausura" (затваряне), което обаче по никакъв начин не може да стане "клисура". Не виждам думата "клисура" да има отглаголно произхождение...

Публикувано12.03.16 19:54

Тамарин се е изказал по въпроса и звучи логично. Други също. На теб не ти се разбира логиката. Това, че имало -ура в словински и руски /то и в колко ли думи има/, нищо не означава, съвпадение някакво, нямащо нищо общо с -ур/а/ от клисура, магура, лонгур, чутура, чунгур, пандур.... А и никъде Селишчев не е написал, че тази наставка идва от праславянски.

Публикувано12.03.16 23:18

Наставка "-ура" както казах има и в българския, ти сам ми подсказа още една, "жълтур"... Споменавам словински и руски не защото наставката "-ура" се среща изключително в тези езици, а защото Селищев е дал примери в тези езици, иначе наставката си я има във всички славянски езици. Казах, че наставката придава УМАЛИТЕЛНО значение, и няма нищо общо с латинското "-ura", "-sura", "-tura", които получават ОТГЛАГОЛНИ СЪЩЕСТВИТЕЛНИ, а този който бърка умалителна наставка с наставка за отглаголни съществителни не съм аз, а е господин Тамарин, който явно не е добре запознат с езикознанието,

От кой латински глагол се получава "клисура"? Както казах, най близката дума е "clausura", от "claudo", затварям, и получената дума значи затваряне, от думата "clausura" НЕ МОЖЕ да се получи "клисура", латинско "au" дава българско "ау", "а", "ав", но не и "и"... Мнението на господин Тамарин за заменяне на латинския корен "claudo", с гръцки "kleio" е несериозно, как дума с първоначално значение "затваряне" ще получи значение на проХОД, а??? Ти би ли нарекъл проход "затваряне"??? Едно е "затворен", "тесен", но друго е нещо като "затваряне", за нещо което се смята за КЛЮЧОВ ПРОХОД... т.е., проходите са ОТВОРИ... Няма никакъв смисъл проход да бъде наречен "затваряне"...
Въпроса беше че тук Тамарин ми говореше за влашки произход за наставката "-ура", което си е чиста фалшификация, защото нито латинското "-ura"/"-sura"/"-tura", нито славянското "-ура" са от "влашки произход", господинът сигурно на драго си е мислил че славянското "-ура" е от латински произход, и затова намесва горките влахи, които бяха романизирани преди два века, но колкото и да се мъчи Тамарин, влахи в Полша няма, нито в Русия... Там изобщо и римляни не е имало, но това не му пречи на господина да определи умалителната наставка "-ура" като влашка по произход, .

Публикувано13.03.16 12:55

Нали ти казаха , че коренът е гръцки, а наставката латинска. В Полша и Русия клисури няма. Тамарин обясни произхода на думата подробно и намирам абсолютна логика в твърденията му. Ти звучиш фантасмагорично. Не си убедителен.

Що се касае до власи в Полша, не че има някаква връзка с темата, но през 14 в. влашки пастири навлизат и в полското Закарпатие. През 15-6 век са асимилирани от местното полско население и така се получава интересната етнографска група "гурали". Подобен произход има и украинската карпатска етнографска група "хуцули".

Публикувано13.03.16 23:16

Деяне, колко пъти да ти кажа че думата клисура присъства САМО в южнославянските езици?

Попитах те как дума с латинската наставка "-ура" за ОТГЛАГОЛНИ СЪЩЕСТВИТЕЛНИ ОЗНАЧАВАЩИ ДЕЙСТВИЯ, получава конкретно значение... Ти би ли нарекъл проход "затваряне"?
Това за влашкия произход на гуралите е хипотеза, изобщо това за латинския произход на влахите е само хипотеза... Иди намери ми латински топоним във Влашко преди два века, и тогава да видим дали наистина влахите са били латиноговорящи...
Къде остават влахите в Русия? Абе то все тая... И без това теорията на Тамарин за влашкия произход на славянската умалителна наставка "-ура" си е измислица...

Публикувано14.03.16 06:37

Не си коректен. Съжденията ти нямат логика. Вменяваш думи на Тамарин, които не е изказвал. Твои изводи, които не споделяме си представяш, че са аксиома. Не разбираш и тезите на другите или по-скоро се преструваш, че не ги разбираш. Тамарин обясни логично произхода на думата.

Публикувано14.03.16 21:34

Искам конкретен отговор, как така дума получена от глагол ще получи значение на геогравско понятие, и то не какво и да е геогравско понятие, а ПРОХОД, ключов ОТВОР, да получи името си от отглаголно съществително с пълно противоположно значение "затваряне", "прекъсване", я обясни ми как стават тия работи, защото аз не ги разбирам... Или се обади на господин Тамарин, той да ми го изясни,

И престани с периферните отговори, моля те... "Съжденията ти нямат логика", "Вменяваш думи на Тамарин, които не е изказвал" са изрази без значение, критикувай, по-конкретно, къде точно според теб съм сгрешил?

Публикувано14.03.16 22:48

"Клисура" всъщност не е проход, а пролом.

Публикувано14.03.16 23:09

Мдаааа!

Върти се въртопа, но водата не се оттича...

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  

Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2020 Dir.bg Всички права запазени.