Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:27 28.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Оръжия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Savet za optika 4x32 ili 6x42нови  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано11.01.03 17:17



W men se bori dilemata
kakwa optika da izbera

za pushka CZ452 ZM Varmint 22LR

4x32 ili 6x42

Markata weche q izbrah - Meopta Artenis stykleni leshti, metalna, specialen gaz w neq

cheshka pushka - cheshka optika :)

4x32
po malki gabariti
po dobre fokusira na blizki ratoqniq
na 150m nqma da se wizda dobre

6x42
golemi gabariti no po dobre se wizda na 100 - 150 m s neq
wchera mi kazaha che trudno se fokusirano na blizki raztoqniq

az kato se zamislq shte strelqm na 50 - 100m
po golemi strelbishta mai nqma

i poneze nqmam opit s optiki
ako nqkoi ima neka spodeli opita si
za da mi pomogne w izbora



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: lvo lll]  
Автор GSG_9 ((...))
Публикувано11.01.03 20:10



Първо честито за CZто дано да си доволен пробва ли го без оптика, разкажи нещо.
За да се даде по точен съвет за оптиката трябва да кажеш за какаво ще я използваш.
Като фирма смятам че си се ориентирал доста добре но меопта предлагат оптика Артемис 2000 1,5-6\42 вярно че е малко по голяма (и скъпа - около 800 лв.) обаче ще си подготвен еднакво добре и за блиски и за истрели на средна дистанция.
Избрал си много добра карабина може да погледнеш какво пишат от Guns&Ammo за нея





Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано13.01.03 10:56



Ами ти почти си решил дилемата - за стрелба /прецизна/ с 22 lr на повече от 100-150 метра не може да се говори - при всички случаи точността на прицелването дори с 4х32 ще е по-голяма от разсейването на попаденията. Така, че 4х32 е напълно достатъчна. Това, което би ти било реално от полза е например регулировъчния винт за вертикалните поправки да е без капачка, с външен нониус за бързи корекции за различните дистанции, но за съжаление Meopta не предлага такива. Моите предпочитания към конфигурацията на мерните нишки е 8, 8А или З-plex по техните означения. Далекомерната скала, която предлагат като опция не би била излишна - само не зная дали тук, в БГ се предлага.
Взе ли пушката вече? Да не забравиш, че се очакват публикации на подробни резултати от стрелбите - дистанции в метри, групираност в милиметри и т.н.!

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: GSG_9]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано13.01.03 14:08



Ne sym si q wzel oshte pushkata
trqbwa da ida da si wzema podpechatano i podpisanoto razreshitelno
inache pushkata e kaparirana i stoi w magazina

samo wednyz sym strelql s pushkata na Ivan ABC,
toi skoro e hodil pak da strelq
i mi kaza che sled nqkolko iztrela imalo samo dupka ot 7mm t.e. kurshimite sa wlizali dupka w dipka na 50m

shte q wida rqzi optika koq to se regulira
moze da mi haresa

mersi za syweta :)



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: Hunter]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано13.01.03 14:19



mersi za otgowora

ako mozesh da mi predlozish po dobra otpika koqto da moze da se regulira

pushkata struwa okolo 700lv
gledam optikata i stoikata da e tam nqkyde
ne mi se dawat 1000$ za optika za pushka 350$

a za stoikata mi predlagat dwa warianta
s cqla peta - no imalo wyzmoznost da zakachi gilzata i da padne wytre w patronnika i da se poluchi zasechka

ili s wde peti

proizwoditel, maistor, marka za stoika - ako mozesh da mi pomognesh sys sawet shte e dobre za men


Pushkata mi e bez merni pribori, taka che stoikata trqbwalo da byde niska

sys sigurnost shte ima rezultati - skanirani i to
ot nadstrelkata s Ivan ABC

samo moga da kaza che na 70m skysah dwe wyzenca na koito wisqha shisheta i edin pyt raklatih edno ot 5 iztrela s optika Meopta Artenis 4x32

Ivan ABC moze da potwyrdi - s patroni Remington Thanderbold i ot togawa mnogo se zapalih i e wypros na wreme



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано13.01.03 16:08



Хубавото на MEOPTA ARTEMIS е, че е със стоманен корпус и детайли. Когато се търсят максимални резултати от системата 'оръжие-стойка-оптика' задължително условие е те да са изработени от материали /метали/ с еднакъв коефициент на температурно разширение за да се избегнат статичните напрежения в резултат на температурните колебания . Така, че ако стойката ти е с цяла пета, задължително я търси от стомана. Ако е от две части, тогава няма значение, може и да са от алуминий. По-скъпия и по-удачен за мен вариант е с цяла пета, и байонетна сглобка, тъй като ще ти позволи поставяне и махане на оптиката без допълнително прострелване. Не мога да кажа нищо за възможността за закачане на гилзата, но нали пушката е еднозарядна и за спортни цели, така, че терминът 'засечка' тука не е много оправдан.
Не мога да ти препоръчам нещо конкретно като производител, не ми се е налагало скоро да обикалям по този повод магазините, но ако се предлага нещо марково то ще е доста 'солено' като цена, въпросът е комплексен. Ако нещо закъсаш в търсенето ще ти кажа един майстор, чиято стойка с цяла пета съм виждал и беше изпипана и читаво направена, но не искам да му правя публична реклама, защото последния път, когато ходих при него нещо май много пари ми взе за недотам старателно свършена работа, та съм му ядосан .
Относно регулирането на вертикалните поправки, комай това, което реално съм срещал по магазините в БГ, беше някаква модификация на стандартната оптика за СВД, но за твоя случай не подхожда, пък и руска изработка след демокрацията, кой я знае какво са 'сделали' .

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: lvo lll]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано13.01.03 16:20



"a za stoikata mi predlagat dwa warianta
s cqla peta - no imalo wyzmoznost da zakachi gilzata i da padne wytre w patronnika i da se poluchi zasechka "
Pushkata bi triabvalo da ima shlits za zakrepvane na stoika. Shirochinata na shlitsa e okolo 10mm. Stoikite za .22 v USA sa okolo 10 dolara za 25mm diametar na optikata (1 inch), kato stoikata e vgradena kam prqsten za optikata.
Kolko struva tova v BG ? Mnogo e stranno, che "maistor" gi pravi tezi raboti, kogato fabrichnite sa s mnogo po-dobro kachestvo.



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: Borislav]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано13.01.03 18:36



tuka ne e USA :)

citiram Goro ot Haskowo - sobstwenik na oryzeen magazin i edno ot nai golenite otkriti strelbishta

BG stoika ot stomana s dwe peti - 50-60lv (ot nqkakwa malka firmichka - pochti zanaqtchiiska) izrabotwali gi mnogo precizno - preporycha mi gi, shte pitam za ime i shte pisha

cheshka stoika nad 100lv no mnogo po losha izrabotka ot prednata

Iosarian - i toi mi kaza che shte me prati pri maistor koito izrabotwal mnogo precizno optikite - cena ne mi kaza



Тема Re: relsichka ...нови [re: Borislav]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано13.01.03 18:39



da ima edna postawka
neshto kato relsichka e

razdelena na dwe chasti
po sredata e otwora na zatwora

CZ 452 ZKM Varmint nqma merni pribori
samo za optika e



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: Hunter]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано13.01.03 19:03



towa mi haresa :)
максимални резултати от системата 'оръжие-стойка-оптика'

imenno towa shte tyrsq

zashto nqma znachenie ako e s dwe peti kakyw material shte e ?

moqta pushka shte e bez merni pribori - samo s optika
ta se chuda za kakwo shte mi e da q swalam optikata?
zaradi prenasqneto li ?

prosti mi za nekompetentnosta :) wse oshte

ej dobre che go ima toq klub
tolkowa mnogo neshta moze da nauchi chowek
predi da si dade parichkite



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42 [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано13.01.03 20:21



Аз лично бих препоръчал 3-9х32 - не по-голям от 4х32, и доста универсален. За стрелба по мишени при добро осветление го слагаш на 9Х. За стрелба из гората го слагаш на 4-5Х. Като се стъмни, го слагаш на 3Х - изходящия диаметър >10мм! - по-светъл от 4х40 (ако имаш толкова голяма зеница).

Ако твърдо ще избираш 4х32 или 6х42 - донякъде зависи дали ще стреляш предимно по мишени с опора, или на ръка. По-голямото увеличение значително затруднява стрелбата от ръка. За прецизна стрелба с опора, по-голямото увеличение е от полза. За близкото фокусиране - това има значение при разстояния под 10 - 15м.

Обаче, видимата разлика между 4х и 6х увеличение не е голяма, но разликата в размера и теглото е значителна. 6х42, въпреки по-голямата челна леща, има по-малка светлосила, т.е., по-трудно се вижда целта в здрач.

Да не говорим, че няма смисъл да стреляш с флоберка над 100м - ти в това сам ще се убедиш, като понатрупаш опит. Аз гласувам за 4х32.

За закрепването: флоберката има толкова малък откат, че няма смисъл от "стойка с цяла пета". Освен това, тя си има готови шлици за стандартни флоберови стойки. Ако искаш да огледаш по нета какво има, тия бъзикни се казват "scope mounts", на тебе ти трябват "standard dove-tail". На пръв поглед, особено на картинки, приличат на "standard weaver mount", но са различни! Та виж какво има, после потърси по магазините. Тия неща нормално струват не-повече от $20. Популярни са за въздушни пушки - те имат същите шлици. Отката на пружинена въздушна пушка е по-силен (и в обратна посока) отколкото този на флоберката, и калпави мерници за флоберки се съсипват след няколко десетки изстрела с въздушна пушка! Така че стойка, която става за въздушна пушка, е идеална и за флоберка. RWS имат три модела в различни височини, според размера на мерника - на теб ще ти трябват най-низките, дори ако избереш 6х42.



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано13.01.03 22:40



Иво,

Има куп оптически мерници на различни цени - кеф ти $10, кеф ти $1000. Важното е, какво ще ти върши работа. Като изключим боклуците за по $10, дето полезрението е минимално и образа едва се вижда, да започнем от най-простия мерник дето върши работа: (дискусията по-доле е по американски цени)

Мерник с просветлена оптика, 4х32 - $25
Същия в зум-вариант, 3-9х32 - $35

Тия мерници имат приемливо качество като оптика (т.е., целта се вижда добре). Лещите са просветлени (coated). Челната леща не се фокусира. Регулировъчните винтове са закрити и за регулиране трябва да свалиш капачето и да ползваш стотинка за отвертка - т.е., нагласяш ги веднъж за предпочитаното разстояниое, и толкоз.

Мерник, подобен на предишния, но с по-голяма челна леща, или зум - 4х40, 6х42, 4х50, 4-12х40 - $50 - $80

По-добра светлосила, по-голямо увеличение. Някои дори имат осветени нишки.

Мерник с фокусираща челна леща, и, или, ръчни поправки в прицелването - $100 - $150 и нагоре

Можеш да коригираш паралакса за стрелба на различни разстояния, както и да определяш разстоянието според фокуса. Паралакса има значение при прецизна стрелба на близки разстояния, но може да се избегне при правилно центриране на окото в окуляра на не-фокусиращ мерник. Поправките са важни, ако често променяш дистанцията.

Маркови мерници, бойни мерници - противоударни, незамъгляващи (с азот), с гумирано покритие, специални скали - $150 - $1000 и нагоре

Тия са с по-добра оптика, по-здрави, и се ползват с големокалибрени пушки.


За флоберката, за стрелба за кеф, китайски мерник за $30 върши добра работа. Ако искаш да стреляш като олимпиец (макар че олимпийците стрелят с диоптрични мерници), оптически с около 10х увеличение, и не-повече от $100, е предостатъчен.



Тема Re: relsichka ...нови [re: lvo lll]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано13.01.03 22:43



Premeri s shubler kolko e shiroka relsata. Ako moje izprati mi i snimka. Kato kupish optikata, az shte ti izpratia dve stoiki.
Neobhodimo e da znam:
1. Shirochina na relsata (mm)
2. Diametar na optikata (mm)
Shte ti pisha i kak da montirash optikata bez da se povrejda.
Tva e sramota da vzimat 50 leva za zanaiatchiiska izrabotka.



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано14.01.03 09:56



zashto nqma znachenie ako e s dwe peti kakyw material shte e ?

Цевната кутия и оптиката са два детайла, свързани в две точки посредством две стойки. Ако и двата са направени от един и същ метал /стомана в случая/ те ще се разширяват и свиват в една и съща степен под въздействие на температурните колебания и механично напрежение няма как да се получи. Точно обратното става при оптиката с цяла пета, ако тя е от различен метал. Тя също се стяга в две места-пред и зад отвора за гилзата, така, че ако е от различен метал при всяка температура, различна от тази, при която е извършен монтажа двата детайла ще се свиват и разширяват в различна степен и от там винаги ще са под напрежение, отсъствието на което е основна предпоставка за добра групираност.

Да, в случай на липса на механични мерни прибори свалящата се оптика е само за удобство при пренасянето.

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано14.01.03 10:46



Mnogo mersi za kompetentniq otgowor
wizdam che razbirash ot oryziq i optiki

wizdam che ot skoro wlizash w nashiq klub

shte se radwam ako si w BG i okolo Sofiq nqkoi chetwyrtak da doidesh da se zapoznaem na Gerena ili nqkyde drugade

ako pak ne ti e udobno w Sofiq
kazi kyde mislq che shte ima i drugi koito biha doishli da se zapoznaqt s teb :)


btw: sled kato widqh i strelqh s pushkata na Ivan ABC mnogo se zapalih
i weche sym uspql da zapalq nqkolko femowe (okolo 5 choweka) na dylgite oryziq da si kupqt pushka 22LR i da si prawim nadstrelwaniq sys sportna cel :)

az ne iskam da ubiwam ziwotni i ne iskah da stawam lowec samo i samo da imam pushka za da strelqm po misheni, gilzi, kutiiki, i wyzenca na strelbishta :)

dobre e che nowiq zakon malko oswobodi pritezawaneto i prenasqneto na pushki za sportni celi

dobre e che namerihme nachin za zakupuwane kato chlenowe na sporten klub

ta skoro wreme shte sme mnogo s pushki i shte mozem da se sybirame i da strelqme :) a ne da se prawin na samotni kauboi

toki wiz i organizaciq si spternem i ... drugi neshta



weche nqkolko pyti kazwam che nqmam opit s optiki

taka kato se zamislq mislq che shte strelqm ot 50 - 100m,
spored towa koeto mi napisahte
mai 4x32 shte mi wyrshi rabota

ostawa samo problema s wertikalnata korekciq

sprqh se ma Meopta Artenis shtoto mi q pohwaliha, widqh q dori
a i chena okolo 500-700lv za oprika e priemliwa za men

no optikata e neshto koeto moze da se smenq i kupuwa nqkolko
dokato pushkata e po trudno da ne kaza che e mnogo trudno

moze bi kato nachalo da si kupa edna Meopta Artenis 4x32
i kato ponatrupam opit
wida kyde sa i nedostatycite

da si kupa i drugi optiki

shtoto sega ne mi e qsno mnogo mnogo kak stawat tezi korekcii i drugi neshta koito wyznikwat s prakticheskiq opit


:)



Тема Re: relsichka ...нови [re: Borislav]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано14.01.03 11:01



ami ...
mersi za predlozenieto :)

shte ti pisha kakwo sym reshil

no shte ti byda bezkraino blagodaren za sywetite za montaz i posle
kak se prawqt korekcii, balistika, korekcii pri wqtar
ne samo az de :)

shtoto nie w BG sme dosta po izostanali po otnoshenie na pushkite

werno ima dosta lowci koito imat takiwa pushki
ma te edwa li se interesuwat ot wisoki postizenqi po misheni :)
znam li
moze bi gresha :)


nadqwam se w blizko badeshte da si kupa i tezkokalibren snaiper :)
za sportni celi :))

s pistolet e kef
no s pushka e mnogokratno po golqmo udowolstwieto za men pone
zashtoto tuk weche preciznosta i staranieto dawat mnogo po osezaemi rezultati :)

i weche wseki detail ot sistemata ->
boepripas-oryzie-stoika-optika-metereologichni uslowiq dawat golqmo znachenie

dokato s pistolet ne e taka :)

ne othwyrlqm pistoletite
no mislq che pushkite s optika sa ... nqkaksi po za hora ... perfekcionisti :)



Тема Re: info s ceni !нови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано14.01.03 12:33



Niki mi dade sledniq adres

VAIA-91
boul. Dondukov 66, et.1
tel. 943 32 32, 943 31 65
Mobi: 048 943 879

imat i site:
www.vaia91.com

sled razgowora s tqh poluchih slednoto info

Meopta Artenis 6x42 - 480lv (star wariant - s vert. korekcii s otwerka)
Meopta Artenis 2000 6x42 - 520lv (now wariant - wert. korekcii na ryka s wrytka)
Meopta Artenis 2000 4x32 - 440lv (now wariant - wert. korekcii na ryka s wrytka)
Meopta Artenis 2000 1,5-6x42 - 780lv (now wariant - wert. korekcii na ryka s wrytka)

stoiki ot duraluminii 30-45$ proizwodstwo na taq BG firma

tozi mi kaza che dobre bilo stoikata da ima wyzmoznost za grub reglaz
ma na men mi se wizda malko - ne sugurno
t.e. shte ima oshte enda wryzka mezdu optika i pushka
koqto moze da mi dawa otklonenniq :(

praw li sym ?


ta namalih chudeneto mezdu tezi dwete :)
Meopta Artenis 2000 1,5-6x42 ili Meopta Artenis 2000 4x32

kakwo shte me posywetwat SNAIPERISTITE

kato ne komentirame cenata - komentirane tehnicheskite i prakticheskite pokazateli :)

plusowe i munusi

pushka
CZ 452 ZKM Varmint



Тема Re: info s ceni !нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано14.01.03 17:24



Не виждам никакъв смисъл от "грубия реглаж". Варио-то наистина ще разшири приложението на пушката ти, основно при стрелба по близки цели, като се има предвид отсъствието на механични мерни прибори. Така поставена "дилемата" ти - съветът ми е - вариото!

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Аааа, моля, моля!нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано14.01.03 17:35



*werno ima dosta lowci koito imat takiwa pushki
* ma te edwa li se interesuwat ot wisoki postizenqi po misheni :)
* znam li
* moze bi gresha :)

Разбира се, че грешиш . Вярно, не сме много /аз познавам само още един/, ама пък сме много навити! Само дето напоследък няма много време и пари, ама да е живот и здраве!

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Re: info s ceni !нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано14.01.03 18:29



Ако не смяташ, че вариото е твърде тежко, по-добре вземи него. Ако можеш, най-добре занеси пушката в магазина, да й усетиш баланса с мерника - ама т'ва дали е разрешено в BG?

Пък като ми падне случай да се прибера в BG, що пък да не се запознаем?



Тема Re: Аааа, моля, моля!нови [re: Hunter]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано14.01.03 18:30



mi haide de :)

shte se syberem cqla drujina skoro wreme :)

btw: kakwa pushka imash ?



Тема Re: teoriq :)нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано14.01.03 18:56



t.e. stranichen balans li ?

t.e. iznesen centyr na tezesta nagore nali ?

shtoto inache na 4kg pushka edwa li shte se oseti

teoretiziram si az :) tuka



Тема Re: teoriq :)нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано14.01.03 19:26



Изнесен нагоре - да, ако е прекалено тежък, има тенденция да ти "превърта" пушката. От друга страна, ако мерника не е прекомерно тежък, повишения център на тежестта помага да усетиш дали пушката и мерника са в строго вертикална плоскост - това е важно за точна стрелба.

Освен това, мерника променя и "предно-задния" баланс, т.е. премества центъра на тежестта по-близо или по-далеч от дулото. Това зависи от размера на челната леща и дължината на мерника, и къде точно ще го разположиш за най-удобно прицелване (това пък зависи от твоите физически показатели - ширина на раменете, дължина на врата, и т.н.) Смята се, че при балансирана пушка центъра на тежестта е на няколко сантиметра пред спусковата скоба - т.е. горе-долу там, където я държиш с предната ръка. Затова е добре, ако ще избираш между мерници с различни габарити, да ги пробваш на пушката.

Стойките с груб реглаж са ценни само в определени случаи:

- ако имаш въздушна пушка с чупеща се цев, и цевта в затворено положение е прекомерно увиснала - насочена надолу спрямо цилиндъра;
- ако ползваш оптика, при която нишките се местят спрямо образа - т.е. при регулировките, нишките не стоят в центъра на видното поле - такива са руските военни образци (ПСО). Тези мерници имат ограничен диапазон на регулировки. При повечето западни мерници, образа се мести спрямо нишките, които са винаги в центъра на полето, и диапазона на регулировките е по-голям. Така че не ти трябват регулиращи стойки.



Тема Re: teoriq :)нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано14.01.03 19:39



znachi ot wsichkoto napisano reshih slednoto :)
nqma da byrzam s pokupkata na optikata

utre mi obeshtaha da mi dadat podpisano razreshitelno
kupuwam si pushkata

i shte probwam s dwete optiki kakyv shte e balansa na pushkata

ako ne moze pri Ioskata w magasina da razwqwam pushkata
shte ida w Haskovo na otkritoto strelbishte

hem shte grymna hem shte probwam balansa na pushkata s razlichni optiki
i stoiki :)

i togawa si q kupuwam :) optikata



Тема Момент!нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано15.01.03 05:52



Не ща да мътя водата повече, ама чак сега забелязах, че на ония от Guns and Ammo са им дали Artemis 3-9x42. Това според мен е много по-практично от 1,5-6х42, и би трябвало да е сподобни габарити и цена. Ако избереш вариото, виж дали не могат от магазина да ти поръчат 3-9х42. Ако не, здраве да е!

Толкоз...

Успех утре (днес?) с тапията!



Тема Re: Момент!нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано15.01.03 09:08



da ima i takawa

no kakwa tochno e prakticheskata razlika
za strelba na distanciii 25-120m ? mezdu 1,2-6x42 i 3-9x42 ?

chak 9x shte mi e neobhodimo li ?



Тема Re: Момент!нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано15.01.03 16:11



Ами за стрелба по хартиени мишени, от 50м и нагоре, 9Х увеличение е по-добре от 6Х. А увеличение под 3Х не е практично - ако някой не е съгласен, нека каже! Малките увеличения се ползват за компактни мерници, например 2,5х20 или подобно. В твоя случай, челната леща и на двата модела е 42мм, така че не печелиш нищо от по-малкото увеличение.

Освен увеличението, другия важен оптически показател на мерника е светлосилата - от това зависи яркостта на изображението при стрелба в здрач. Светлосилата се мери чрез "изходящия отвор": диаметъра на челната леща разделен на увеличението. Това ти дава размера на светлото кръгче, което се вижда през окуляра. Ако то е по-малко от диаметъра на зеницата в окото, образа изглежда тъмен. Човешката зеница на тъмно, при добро око, има диаметър не-повече от 10мм, с възрастта това намалява до 7мм. Така че изходящ отвор над 10мм не увеличава видимата яркост, а само утежнява оптиката. 1,5х42=28мм! В твоя случай, и двата мерника ще достигат максимална яркост при увеличение, не по-малко от 4,2. През деня, зеницата се свива до 2-3мм, и може да се ползват големи увеличения.

Прекалено големия изходящ отвор повишава и проблема с паралакса - несъосното разположение на образа спрямо нишките при леко отместване на окото от централната ос на мерника.

И последно: ако 3-9х42 няма ръчни регулировки, вземи 1,5-6х42 - ръчните регулировки на практика са по-важни за стрелба от различни разстояния!



Тема A na men shte mi preporuchate li optika ?нови [re: lvo lll]  
Автор opeldjia (Omega_A)
Публикувано15.01.03 16:37



Hi na vishcki koito shte si napraviat truda da prochetat tozi message!
Blagodarenie na kolegite mi se sdobih sys vujdushna pushka

. Vuprosnata pushka se prodavashe okomplektovana s optika , no reshihme che po-dobre da e bez neia shtoto imashe i drugi varianti , puk ne shta da si pravia kolekcia ot opticheski pribori ... Daikan predlagat evtini optiki na GAMO(sega e momenta da me svetnete i za drugi proizvoditeli), i zasega se kolebaia mejdu tiah - chudia se dali da vzema vario-varianta 3-7x20 , vpechatli me edin drug s podsvetiavane (ama koga li puk shte streliam po zdrach) i vuzmojnost za regulirane na paralaksa (kvo li puk oznachava tova), moje puk prosto da si poiskam tazi s koiato se prodava pushkata - 4x20 ... Ta s dve dumi - preporuchaite neshto podhodiashto za vuprosnata vuzdushna pushka i po-evtino ot 100lv. please !



Тема Re: Момент!нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано15.01.03 17:19



ama che cenno infooo :)

abe chowek razkazi neshto za sebe si, kakwo rabotish
ot kolko wreme strelqsh ?

samo razbrah che ne si w BG
i kato doidesh shte se obadish da grymnem po edna torba s fisheci :)


ta po moq wypros
weche dyrza w rycete si razreshitelnoto
ugoworih si i razreshitelno za 2000 patrona na mesec :) hehe

w Sofiq ne mozah da namerq stomaneni stoiki za optikata
Goro ot Haskowo mi obeshta stomaneni ot dwe chasti za 68lv :)

i maj shte ida w Haskowo da testwam pushkata s razlichni optiki ako me uspeq w Sofiq, no iskam da sloza optikata i da osetq balansa na pushkata

za men nai wazno e da ima wertikalni korekcii shtoto shte strelqm na razlichni distancii i da moga da si pawq lesno korekciite :)
t.e. ot klasa na Meopta Artenis 2000

samo se pritesnqwam da ne sa mnogo tezki za pushkata mi tezi s Varioto
wse pak e malka pushka :)
inache 4x32 stoi prekrasno na pushkata

i drugo iskam da pipitam
tezi s Varioto ne sa li po netochni - sistemata na premerwaneto

shtom ima dwizeshti se chasti
znachi che ima kyde da se wnesat izkriwqwaniq ot idealnoto premerwane

za syper precizna strelba ne e po dobre fiksirana optika a ne vario



Тема Re: info s ceni !нови [re: lvo lll]  
Автор motkasht se (минаващ)
Публикувано16.01.03 00:05



Не ми е много ясно защо са толкова скъпи тия оптики, моя Tasco DWC416X50
беше под 150$, стойка с пръстени ~ 40$.
Ама може би защото няма голям пазар в БГ и отнякъде трябва да печелят търговците...



Тема Re: info s ceni !нови [re: motkasht se]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано16.01.03 11:56



za optikite go preglyshtam

no za stoikite s prystenite deto sa BG manifaktura da iskat tolkowa pari ....



Тема Chestito razreshitelno!нови [re: lvo lll]  
Автор Kapitan Nemo (neizvesten kapi)
Публикувано16.01.03 13:48



Zdrasti Ivo!

Chestito razreshitelno! Ako pravilno sam shvanal! E kakvo izleze, che za po-malko ot 2 sedmici go poluchi - taka li e!? Ae sas zdrave da go nosish!!!!

A pushkata (kapariranata) veche vzeli ya? Dokolkoto razbrah e ednozaryadna - sled iztrel tryabva rachno da slagash patroncheto v patronika, ne men takava ne mi haresva - vpechatliavat me tezi s koito strelyat biatlonistite(5 v palnitel), eto tova e sportna pushka za sportna strelba!!!

Po vaprosa za optikata, abe v tozi vash licenziran klub "Levski", ne razvivate li sportna strelba sas pushki 22lr sas saotvetnata optika za sportna strelba, che da te konsultira nyakoi ot specialistite vi, ami napravi tuk takava dalga tema? Samo pitam, inache prochetoh dosta interesni neshta.


Bih obyasnil kakvo e "s korekciya na paralaksa", no ne mi se pishe sega, dalgo za obyasnenie e(v sverata na optikata i strelbata), no ne mi se viarva da e neobhodimo za obiknovena domashna vazdushna pushka, tova samo za olimpiski strelbi(za zlaten medal i svetovna kupa) e neobhodimo ... ... ...


Sas zdrave !




Тема Re: A na men shte mi preporuchate li optika ?нови [re: opeldjia]  
Автор (непознат )
Публикувано16.01.03 17:54



Айде още една тирада от мен...

За въздушна пушка (пружинена), както писах по-горе, трябва мерник предназначен специално за тази цел. Така че Gamo е добър вариант. Други фирми: BSA, Webley, RWS...

4х20 е бая мижаво, ама за стрелба през деня става. Важното е като погледнеш през него, всичко да се вижда отчетливо и с добър контраст. Ма сега като погледнах твоя линк - по-добре недей! Моята първа въздухарка имаше такъв (на него пишеше Tasco, ама е същия - само лепенката за фирмата е друга) - пълен боклук! Лош образ и миниатюрно зрително поле. Същото се отнася и за вариото. Виж, оня 2,5х20 изглежда качествен, ама да не е за пистолети? Трябва да се вижда през него нормално, като си го доближиш до окото, а не на една ръка разстояние.

Паралакс се получава, когато образа на мишената не е в плоскостта на нишките, а пред или зад тях. В този случай, ако окото не е точно центрирано в окуляра, се получава разминаване на образите, и се целиш накриво. За илюстрация, сложи един пръст пред лицето си на половин ръка разстояние това са ти "нишките", другата ръка по-опъната, един пръст зад "нишките". Сега си завърти леко главата, и ще видиш, че двата пръста вече не съвпадат. Те тва е! Регулира се, като челната леща се мести напред-назад чрез въртене, така че образите да са в една плоскост. Челната леща има скала за разстоянието, за въздушна пушка трябва да почва от не-повече от 10м.



Тема Re: info s ceni !нови [re: motkasht se]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано16.01.03 18:16



"стойка с пръстени ~ 40$. "
Pak mnogo si platil. Podobni prqsteni (sqs stoikata) ot katalozi sa po 10 do 25 dolara zavisi ot diametqra i vida na optikata. Za 1 inch cenite sa okolo 12-15 dolara. Tezi s 30mm sa malko po-skqpi. Specialnite - za "Leupold" i podobni sa skqpi.



Тема Re: Момент!нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано16.01.03 18:32



Е, какво работя няма значение, но стрелбата ми е просто хоби, както при теб - по неодушевени предмети най-разни и по хартия. В оптиката съм подкован поради друго дългогодишно хоби - фотографията.

На последния ти въпрос да отговоря - мисля, че при качествена изработка вариото не дава проблеми с точността. Механизма за корекциите е неподвижен, нишките - също. Подвижните елементи се местят напред-назад в тръбата между коригиращата система и нишките. Ако няма прекомерни хлабини, и ако нишките са добре центрирани, няма проблем. За тия пари дето ще ги дадеш, редно е и оптиката да е качествена!

Весело пукане!



Тема Re: Chestito razreshitelno!нови [re: Kapitan Nemo]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано16.01.03 20:35



mersi :)

dnes si q wzeh ot magazina weche :)

pushkata e CZ 452 ZKM Varmint

s palnitel za 5 patrona sistema Bolt action (mai taka se pisheshe)

wsqko mnenie e cenno
az mnogo se radwam na diskusiite w neta
shtoto moze da wleznat ot cql swqt hora

shte se radwam da chuq twoeto obqsnenie :)



Тема Ами те са Leupoldнови [re: Borislav]  
Автор motkasht se (минаващ)
Публикувано16.01.03 21:33



Оптиката е таско, само че стойката си е Leupold. Нали някой ден ще събера повече пари и ще я сменя.



Тема Re: Ами те са Leupoldнови [re: motkasht se]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано17.01.03 01:23



Tova e edno ot nai-umnite neshta deto shte napravish
Kato napravia moi .50 snaiper, shte mu sloja edin Leupold ot 1000 dolara
Sega sabiram pari za cevta, koiato shte mi struva okolo 300 dolara.



Тема .50?нови [re: Borislav]  
Автор (непознат )
Публикувано17.01.03 02:44



В Калифорния май нещо щяха да ги забраняват тия 50-ки, щото всеки трети бандит си носел по 1-2 в задния джоб Как се справяте там? Че жената взе да ме врънка да се местим в Сан Диего, пък мен ми настръхва косата, като чуя. К'во, аджеба, да ги правя тия пусти барабанни пълнители за по 75 патрона? Че аз имам само една пушка за 5 патрона, сичко друго е самозарядно, и купища пълнители!





Тема Re: .50?нови [re: ‡]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано17.01.03 16:21



Ami az nai-posle uspiah da se mahna ot Socialisticheska Kalifornia.
Taka kakto razbiram, 90% ot tova koeto imash e protivozakonno v Kalifistan. Pqlniteli nad 10 patrona, cevi s narez za zaglushitel, i kakvi li ne oshte ogranichenia. Moje da kupuvash samo edno orqjie na mesets i pistoletnite marki sa ogranicheni da 4-5 proizvoditelia.
Ako oshte ne sa zabranili .50, shte go zabraniat skoro
Do kraia na godinata si prigotviam rabotilnitsata i chastite i sledvashtata godina sam sas sobstvena pushka .50. Mnogo mi se iska edna Baret poluavtomatichna, ama mnogo pari struva, ta shte se adovolia s edinichen izstrel.



Тема Re: .50?нови [re: Borislav]  
Автор motkasht se (минаващ)
Публикувано17.01.03 19:33



На мен малко тежки ми се виждат тия .50-ки, на последното шоу имаше един завалия - опитваше се да намери копувач за неговата, искаше 2500 мисля , та се разкарваше с нея на рамо, с една табела пъхната в дулото. Ама само 1/2 час изкара, после го гледам седнал в едно кьоше, запотен и зачервен. А беше бая бабанка, типичен реднек.
Сигурно е кеф да се стреля, ама като бойно-приложна техника изисква поне двама души да ти помагат с транспорта.
А и тия 1.5-2$ за патрон ми късат сърцето!
Ама като идваш насам я донеси, от мен боеприпасите!



Тема Re: Savet za ...нови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано17.01.03 20:38



dano ne sym wi otegchil s moite dilemi za izbor na optika
lichno az nauchih mnogo cenni neshta ot tazi diskusiq

ta ...
prodylzwam da spodelqm s was
kakwo info sym poluchil

dnes goworih s ediniq ot vnositelite na Meopta
toi mi kaza che Meopta e chisto lovna optika i ne e lineina korekchiita na opitkata

t.e. ako imam 5 klika w edna posoka i ako gi wyrna nqma garanciq che e syshtoto
t.e. Meoptata se prostrelwa w edno polozenie i ne se pipa

toi mi preporycha da tyrdsq optika sys sportna sistema za regulirana
koqto e absolutno lineina w korekciite
no ne se angazira konkretno s model


drugo info
bqh reshil da si wzema
skala 4A na Meopra s dalekomer i powechko merki w liniite
za da moga da strelqm na razlichni distancii bez korekcii

no mi kazaha che takawa skala izmorqwala mnogo okoto
i daze Meopra gi spira ot proizwodstwo


taka che dilemata w men wse oshte ne e prikluchila
dori naprotiw - razgoreshtqwa se :)



Тема Re: Oshte ...нови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано17.01.03 22:22



verioto leko zamyglqwa obraza
za sportna strelba po dobre fiksirana optika

citiram Kiro Optikata



Тема Re: Savet za ...нови [re: lvo lll]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано17.01.03 22:22



"dnes goworih s ediniq ot vnositelite na Meopta
toi mi kaza che Meopta e chisto lovna optika i ne e lineina korekchiita na opitkata "
Iavno si se zapoznal s oshte edin "mnogoznaiko", koito ne znae kakvo prikazva.
Na pazara, dokolkoto znam ima 4 vida optiki (poglednato obshto, ne v detaili):
1. Vqzdushni pushki
2. Pistoleti
3. Lovni sachmeni pushki
4. Vsichko ostanalo.
Ako niakoi ti kaje, che optikata se regulira edin pat i taka se ostavia i ti govori za "lineino" i "nelineino" regulirane, to znachi, che tozi gospodin ili ne znae kakvo govori, ili che prodavat neshto, koeto bi triabvalo da e na bokluka, a ne v magazina.
Ostavi Meoptata i vzemi edno Tasco, koeto e i evtino i nadejdno. S nego pone ne mogat da te lqjat.



Тема Re: Savet za ...нови [re: Borislav]  
Автор (непознат )
Публикувано17.01.03 23:44



Анджек!

Всъщност, какво е това "спортна оптика"? И биатлонистите, и тези дето дупчат десетки, ползват диоптрични мерници, а не оптически. А "спортове" от рода на bench-rest дали изобщо има из Европа?

Ако след регулировка мерника не се връща в първоначално положение, значи е дефектен! На куполите си пише, например - "1 клик - 1/4 инча на 100 ярда". И всеки клик трябва да е по толкова, независимо в коя посока го местиш.

За този тип дефект се проверява чрез отстрел - след първата група даваш примерно 40 клика нагоре, правиш втора група, после - 40 клика надясно, 3-та група, 40 клика надолу - 4-та, и накрая 40 наляво, и петата група трябва да съвпадне с първата, и всички групи да образуват идеален квадрат.

"Вариото леко замъглява образа" - може би, ама това ще има значение, ако ползваш мерника да наблюдаваш спътниците на Юпитер Ако мерника не дава отчетлив, контрастен образ - значи е боклук! При по-евтините модели може образа да е леко размазан по края на полето - става въпрос за мерници, дето тук (USA) вървят по $30.



Тема Re: Savet za ...нови [re: ‡]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано18.01.03 02:03



"А "спортове" от рода на bench-rest дали изобщо има из Европа? "
V socialisticheska Evropa takiva politicheski nekorektni spotove ne moje da ima. Kak moje da se uchish da streliash tochno do 500-600 metra, za da ubivash po-lesno tezi mili, sladki, krasivi grizachi po poleto.
Za da uprajniavash "bench-rest" nai-vajnoto uslovie osven orqjieto e, da moje da zarejdash sobstvenite si patroni. A tova e pochti nevazmojno za po-goliamata chast ot Evropa. A tazi chast deto moje, shte bade prinudana da se otkaje v blizkite godini.



Тема Re: Savet za ... skalaнови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано18.01.03 13:30



obsudihme
pochti wsichko za optikite
no za skalite - sywsem malko

az sym se orientiral kym dwa wida skali

1. skala 4A na Meopra s dalekomer i powechko merki w liniite
za da moga da strelqm na razlichni distancii bez korekcii

no mi kazaha che takawa skala izmorqwala mnogo okoto
i daze Meopra gi spira ot proizwodstwo

2. Skala s tri debeli linii i nai gornata sywsem tynka

kakwo shte me posywetwate :) za skala



Тема Re: Savet za ... skalaнови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано21.01.03 05:03



За прецизна стрелба мисля че е най-добра системата "дуплекс" - 4 дебели нишки накръст, заострени към центъра, и тънки в средата.

Най-добре виж тук:



Далекомер и повечко мерки са практични за война, не за точна стрелба.



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42 ... 2нови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано21.01.03 13:42



Usileno si tyrsq optika
i zwynq po magazinite

zwynnax w Kintex
samo che wzeha da mi se smeqt i mi kazaha
citiram: "Vie ste lud da slagate optika za 300$ na floberka, tq nqma nikakyw otkat"

oshte na nqkolko mesta taka me posreshtaha

Samo Ioskata podhodi s razbirane kym moqta pushka :)



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42 ... 2нови [re: lvo lll]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано21.01.03 16:02



"samo che wzeha da mi se smeqt i mi kazaha citiram: "Vie ste lud da slagate optika za 300$ na floberka, tq nqma nikakyw otkat"

Това показва, че тези хора нямат представа какво говорят.
Да сложиш 500 доларова оптика на 100 долара пушка е правилен подход.
Да сложиш 100 доларова оптика на 500 доларова пушка е приемливо само в случай, че нямаш пари за 1000 доларова оптика.
А колкото за отката, 300 доларовата оптика няма нищо общо с отката. Има общо с точността и повтаряемостта на изстрела.
Новата снайперова пушка на Kimbel (.22LR) струва около 700 долара, но за да използваш пълните качества на пушката, трябва да сложиш 1000 доларов Leupold
Ега ти и "флоберката".



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42 ... 2нови [re: Borislav]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано21.01.03 18:31



Borislave
hareswa mi tozi podhod ;)

znachi shte si uvelicha budzeta za optika :)
obache iskam da e neshto po kompaktno
shtoto pushkata mi e 1m dylba
i 6x42 na Artenis ne stoi dobre (samo za primer Artenis)

a i si zadawam wyprosa za CZ 452 Varmint kolko $ optika e optimum
shtoto edwa li e wyrha na preciznosta kato pushka
t.e. 1000$ optika na tazi pushka dali shte ima smisyl ?
ili s 500$ optika shte postigna max ot izpolzwaneto na kachestwata na pushkata :)

dano ima testowe na pushki s optiki w neta :)



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42 ... 2нови [re: lvo lll]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано22.01.03 16:44



Зависи за какво ще използваш пушката.
Ако е за състезания, колкото повече струва, толкова по-добре.
За кеф, за зайци и катерици не ти трябва нещо много скъпо. Оптика от порядъка на 200-300 долара ще ти свърши работа. Аз не съм специалист по оптиките, а и тези, които споменавате не се продават в САЩ. А дори и да се продават, са под друго име и нямам представа за качеството.
Знам само едно, че 2-3 евтини оптики дето съм купувал едно време, от порядъка на 40-50 долара, са в кашона с етикет "боклук, не съвсем за изхвърляне".



Тема TASCO Titanнови [re: Borislav]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано24.01.03 23:59



Predloziha mi TASCO Titan 3-9 vario
420$

Dosta kompaktna optika

obache tazi optika e s po debela tryba
i iska specialni stoiki

wyprosa mi e
nqkoi ima li wpechatleniq ot Tasco Titan
i towa che e s po debela tryba okazwa li nqkakwo vliqnie ?



Тема Re: TASCO Titanнови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано25.01.03 00:25



taq pyrwata
3-9x42





Тема Re: TASCO Titanнови [re: lvo lll]  
Автор motkasht se (член)
Публикувано25.01.03 05:06



Ами не ми е работа да питам, ама съм любопитен - защо ги намерих по 220$ с шипинга? Не ти ли искат твърде много?
200 кинта са си пари навсякъде.
От Титан впечатления нямам, но както ти казах имам от по-простите. За мен си е добър , единствения проблем дето съм имал е че при залез слънце, ако си с лице към него образа става неясен. Открих 2 решения - или да стрелям преди залез, или да му слагам сенник.



Тема Re: TASCO Titanнови [re: motkasht se]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано25.01.03 21:45



ama shipinga do BG li e ? :)

ima mito, DDS, pechalba za tyrgoweca
i to se natrupwat

ako ne si namerq neshto swesno w BG
shte si porycham ot internet
weche si haresah nqkoi neshta



Тема В САЩ е шипинганови [re: lvo lll]  
Автор motkasht se (член)
Публикувано25.01.03 22:24



Ама ако толкова си я харесал, може да ти я поръчам и изпратя. С ФЕДекс е малко дебело, ама и с обикновенна поща ще е при теб за 3-4 седмици макс.



Тема Re: TASCO Titanнови [re: lvo lll]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано25.01.03 23:58



Четиристотин долара и отгоре за този вид Tasco е много. На тази пушка бих сложил едно BSA или Bushnel за около 100 до 120 долара.
Ако можеш да изтърпиш още 1-2 месеца може да ти изпратя един, при положение, че дадеш равностойното в левове на мой роднина. Сега съм в процес на купуване на къща.



Тема Re: Leupold® ... moze biнови [re: Borislav]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано26.01.03 00:27



Vaznoto e che imam pushkata
sega imam edno Tasco
neznam kakwo e

Moga i da ti gi izpratq parite po smetka
kakto kazesh
no ne sym se sprql na opredelen model optika

Haresah si
Leupold® Vari-X 3x-9x 33mm A/O
Compact Scopes

Ideal for air rifle and .22 rimfire target shooters as well as small varminters.




no pyk Reticle Type e samo Duplex mai za tozi wid



az iskam Fine Duplex



ili Turkey Ranger



moze i Mil-Dot


iskam da e kompaktna

nadqwam se skoro da si izbera :)



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42 ... 2нови [re: Borislav]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано26.01.03 00:41



Iska mi se da ima takiwa sastezaniq i w BG
no neznam da ima

nqmam namereniq da strelqm po zaici

osnowno za precizna strelba
po misheni - hartieni i drigi

na 25, 50, 75, 100m



Тема Re: Leupold® ... може бинови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано26.01.03 01:07



на това мнение попаднах в един друг форим за оръжия

... Leopold is very good, Svarovski is another good name, but interestingly, there are also good scopes available from Bushnell, Redfield, etc. for lower prices, provided you do your homework on them.



Тема Re: Leupold® ... може бинови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано26.01.03 09:09



Ами така си е!

Фирмите с утвърдено име искат високи цени, но и не могат да си позволят да продават боклуци - ще им падне реномето. А останалите могат да запълнят всички пазарни ниши - от най-евтино до луксозно. Няколко държави имат силни оптически фирми със световно реноме:

САЩ - Леуполд
Германия - Цайс
Австрия - Сваровски
Япония - Никон (+Пентакс и Минолта)

Освен тях има куп други фирми - европейски, японски, американски - някои си правят собствена оптика, други ползват услугите на външни фабрики (често китайски).

Лично аз не си падам нито по Tasco, нито по Bushnell - виждал съм прекалено много "разногледи" бинокли от тези 2 фирми. Макар че може би имат и добри оптически мерници в по-високите ценови категории. От евтините предпочитам Simmons. При тези фирми (също BSA, Gamo, Webley и т.н.) просто трябва да огледаш конкретния мерник и да видиш дали ти харесва.

3-9х32(33) е отличен избор за флоберка. Прав си, че Fine Duplex би било по-добре за прецизна стрелба. Леуполд, естествено, ще ти сложат каквато си избереш скала по поръчка (това го пише на сайта им).

Ако купуваш по нета - трябва да си сигурен, че каквото купиш ще те задоволи, защото замяна или връщане на стоката е проблематично и/или скъпо.



Тема Re: Leupold® ... може бинови [re: lvo lll]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано26.01.03 23:30



Иво, ако не знаех, че си в България и че си мъж, щях да мисля, че жена ми пише тук. На нея точно така и се искат много работи наведнъж



Тема Re: Leupold® ... може бинови [re: Borislav]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано27.01.03 11:58



hehe :)

mnogo e prosto
namislqm si edin budzet za neshto i tyrsq nai dobroto za tezi pari e ne po eftino

prouchwam wsichko
i nakraq si izbiram towa koeto mi e na syrce

greshish
ne iskam wsichko
a samo nai dobroto za prigotwenite pari




Тема Re: Leupold® ... :)нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано27.01.03 15:30



много има да се чете
и пробва докато се избере правилната оптика
особено ако е за прецизна стрелба

за лов е по лесно май


Leupold® Vari-X 3x-9x 33mm A/O Compact Scopes

Ideally suited to place accurate shots on small targets, be they as close as 10 meters or out beyond the 1000 yard line, the Vari-X 3-9x33mm EFR Compact scope is an excellent choice for target shooters and small varmint hunters alike. A particular favorite of squirrel hunters, the specially designed adjustable objective allows for close focusing to as near as 10 meters. Ideal for air rifle and .22 rimfire target shooters as well as small varminters.


ако взема за същите пари един TASCO Titan ще е с доста повече екстри и възможности, но аз си падам повече по по-качествените, макар и по семпли



Тема Re:online shop za optikiнови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано01.02.03 17:59





edin online shop s mnogo optiki na dobri ceni :)



Тема Eye Relief ?нови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано23.02.03 13:28



The distance between your eye and the eyepiece is called "eye relief." Extended eye relief is one of the three most critical performance factors, along with magnification and field of view, especially for those who wear eyeglasses in the field.

някои може ли да обясни повече за този параметър кое по добро
по малкото или по голямото разтояние
и какво влияние оказва ?

Meopta Artemis 2000 4x32 - Exit pupil distance: 80 mm
Meopta Artemis 2000 3...9x42 - Eye relief: 75 mm

Leupold Vari-X 3-9x33mm Adj. Obj. EFR Compact - Eye Relief (mm): 102(3x) 102(9x)
Leupold European-30 3-9x40mm - Eye Relief (mm): 107(3x) 94(9x)



Тема Re: Eye Relief ?нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано23.02.03 23:33




За разлика от биноклите и телескопите, които се слагат плътно до очите, оптическите мерници трябва да са отдалечени на известно разстояние, за да се избегне удар в окото при отката. Колкото по-силно рита пушката, толкова по-голямо трябва да е това разстояние. Който носи очила, му трябват още 2-3 см допълнително заради очилата.

По-качествените мерници имат по-голям eye-relief, в разумни граници. 8-10 см е нормално. По-важно е при варио мерниците това разстояние да е еднакво при всички увеличения. При евтините модели разстоянието се скъсява с 1-2 см при голямо увеличение. Това изисква бузата да се допира по различен начин до приклада, и не е хубаво за прецизна стрелба.

По-големия eye-relief изисква по-голям диаметър на окуляра, за да не се намали полезрението. Съответно се утежнява и оскъпява мерника.

За флоберка не е необходим голям eye-relief, но пак е важно при варио-мерниците този показател да е постоянен. Обърни внимание, че Meopta не казват дали eye-relief e постоянен, а дават само една цифра, която би могла да бъде и средна, и минимална стойност.



Тема Re: Eye Relief ?нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано26.02.03 22:25



Мерси за ценното инфо :)

стана ми интересно и ще им пиша на Меопта да ми обяснят :)



Тема Монтаж на оптиканови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано26.02.03 22:48



В писмата си Борислав ми даде някои полезни съвети за монтажа
споделям ги с вас

Борислав:
Za prqstenite ne e tolkova vajno, che sa ot splav, stiga da sa tochno napraveni.
Ako iskash optikata da leji ravnomerno v prqstenite, pomoli niakoi na strug da ti napravi cilindrichno parche stomana s diametar raven na tozi na optikata. Montirash prqstenite i vmesto optikata, postaviash cilindrichnoto parche. Namazvash go leko s shlifovachna pasta i pochvash da go deistvash napred-nazad. Sled 10-na pqti razglobiavash i shte vidish dali ima neravnomerni sledi po prqstenite. Ako ima, prodqljavash pak, dokato izchistenata povqrhnost po prqstenite e okolo 80-90%.
Taka optikata se predpazva ot dopqlnitelni stresove, koito vaznikvat ot netochnost na prqstenite.

Ivo III: az smqtah da sloza koprinena lenta mezdu ringowete i optikata
dali shte e dobre ili da poliram ringowete ?

Борислав:
Niama nujda ot lenta. Obiknoveno nishto ne triabva da ima mejdu prqstenite i optikata.
Nai-napred sloji optikata v prqstenite i sled tova cialoto neshto go montiraj na pushkata.
Streliaj 2-3 sedmici i sled tova go svali. Ako vidish neravnomerni belezi po optikata, znachi prqstenite ne sa tochni i togava shte triabva da gi opravish.



Тема Re: Важни въпросчета ....нови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано10.04.03 21:16



Добре че пострелях доста,
поговорих с когото трябва (iosarian) и истина ми се показа сама

оказа се че за моите нужди, (както и IvanABC е стъгнал до съшия извод)
дискутираните оптики не вършат работа


Истината за мен се оказа следната
1. optika s golqmo uwelichenie - pone 20x
2. wynshni wrytki za regulirane
3. super finna skala, zashtoto debelite linii wnasqt i te otklonenie ot istinata
4. предимство - ако има сенници
5. paralax korektor !

Случайно попаднах на следната оптика втора употреба (500$)
(щото няма нови такива в БГ)

Leupold Vari-X III 6.5-20x40mm Adj. EFR Target




skala - Fine Duplex


Product Highlights
Specially designed to see the details necessary for accurate shots on small targets, be they as close as 10 meters or out beyond the 1000 yard line, the Vari-X III 6.5-20x40mm EFR Target scope is an excellent choice for target shooters and varmint hunters alike. The specially designed adjustable objective allows for close focusing to as near as 10 meters. Ideal for air rifle and .22 rimfire target shooters as well as small varminters.

Special Features
• Multicoat 4® lens coating
• ¼ MOA click, target-style windage and elevation dials
• Leupold Full Lifetime Guarantee

Product Specifications
Actual Magnification: 6.5(6.5x) 19.20(20x)
Length (in): 14.23
Eyepiece Length (in): 3.10
Objective Length (in): 4.66
Objective Diameter (in): 2.03
Eyepiece Diameter (in): 1.55
Tube Diameter: 1.0in
Weight: 16.5 oz. / 468 grams
Eye Relief (in): 5.3(6.5x) 3.6(20x)
Eye Relief (mm): 135(6.5x) 91(20x)
Obj. Lens Diameter: 1.6in / 40mm
Max. Adjustment @ 100 yds (in): 44
Max. Adjustment @ 100 m (cm): 112
FOV @ 100 yds (ft): 14.2(6.5x) 5.5(20x)
FOV @ 100 m (m): 4.73(6.5x) 1.83(20x)
Ring Spacing
Max. Mount Ring Spacing
(in): 6.75
Front Ring Space (in): 2.90
Rear Ring Space (in): 2.32




Та имам следните въпроси:
1. някои има ли опит и впечатление от тази оптика
2. какво да се гледа при покупка на оптика втора употреба
3. заслужава ли си да се купува оптика втора употреба, макар и с доживотна гаранция


P.S.: ne moga da si obqsnq zashto oprikite na Meopta imat takyw qsen, bistyr obraz, Leupolda go srawnqwqh s Meopta Artenis 7x50 i nqma da wi kazwam kakyw beshe rezulatata

Редактирано от lvo lll на 11.04.03 01:18.



Тема Re: Важни въпросчета ....нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано10.04.03 21:50



Нямам личен опит с Leupold, но се смятат за едни от най-добрите!

Виж дали не са му надраскани лещите. А ако някой самодеец го е разглабял, може и да е съсипан. Едва ли може да познаеш дали е разглабян. Освен ако не намериш прашинки по вътрешните повърхности.

Виж дали врътките се въртят без луфт. И вътре нищо да не хлопа.

Като фокусираш предната леща на даден обект, той трябва да си остава на фокус при всички увеличения.

Не забравяй първо да нагласиш окуляра според твоя диоптър, т.е. кръстачката да е на фокус без да си напрягаш окото - ако гледайки отдалечен обект с двете очи поставиш мерника пред едното, кръстачката трябва да е на фокус, а отдалечения обект, гледан през другото око, да си остане и той фокусиран.

Руските бинокли едно време ги правеха с вграден жълт филтър, за да намалят сините лъчи - така по-добре се различават дребни детайли. Но образа е жълтеникав, и поставен редом с бинокъл без филтър, изглежда по-тъмен и не толкова бистър. Не знам дали Leupold ползват подобна технология, ма се съмнявам...



Тема Re: Важни въпросчета ....нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано11.04.03 08:39



P.S.: ne moga da si obqsnq zashto oprikite na Meopta imat takyw qsen, bistyr obraz, Leupolda go srawnqwqh s Meopta Artenis 7x50 i nqma da wi kazwam kakyw beshe rezulatata
:) Ами просто защото са качествени, затова. Освен това е повече от сигурно, че никой няма да тръгне да прави менте на някаква си Meopta.
За съжаление без да постреляш с Leupolda /пък и за каквото и да е друго нещо втора употреба/ нямаш гаранция за нищо. Аз като песимист по душа:)) винаги мисля най-лошото - дали не е била на някой 300 Win Mag. или нещо от този сорт, с който да са изгърмени един камион патрони :)). Без поне да е твърдо закрепена за нещо не можеш да разбереш състоянието на микрометричните винтове и системата за настройка. Но нищо не се знае - може пък този, дето я продава просто да е закъсал за пари, човека, или да е работила на 222 Rem, примерно. Тогава-бинго!

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Re: Важни въпросчета ....нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано11.04.03 15:18



Mersi za sywetite

mai nai dobre shte e da se opitam da q montiram i da postrelqm s optikata

posle da q razmyrdam, posdrusam i togawa pak ...



Тема Re: Важни въпросчета ....нови [re: Hunter]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано11.04.03 15:27



ima li nqkakwi prawila za testwane na optika

ili po intoiciq, da prawi dobri grupi

az sega imam edna Tasco, dori kogato q swalqm ot pushkata i pak nanowo q montiram - otklonenieto na 25m e okolo 5mm, ot prednata prostrelka

neshto takiwa hitrinki ima li kogato se testwa optika, osobeno wtora upotreba



Тема Re: Важни въпросчета ....нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано11.04.03 18:43



Най-важното от практическа гледна точка в една оптика е здравата и надеждна система за настройка. Ако тя е разбита или износена отиват по дяволите всякакви други достойнства и 'екстри', като кристално ясното и контрастно изображение например и т.н.
Симптомите за лошо работеща система за настройки при прострелването са че при внасяне на няколко малки корекции в една и съща посока -примерно внасяш последователно няколко корекции по 2 см вдясно, а средната точка на попаденията не се премества или се премества незначително. При поредната корекция обаче тя 'отскача' изведнъж на 10-тина см. Това е фигуративно казано. При нормално работеща система за настройка средната точка на попаденията следва СТРИКТНО и най-малката промяна, внасяна чрез микрометричните винтове. Оптиката трябва да ти се подчинява безпрекословно, все едно че караш добър автомобил:). Както и при автомобила, кусурите могат и да не излязат наяве само като направиш едно 'кръгче'. Понякога трябва да хвърлиш доста патрони докато разбереш, че оптиката ти не е това, което си искал.
Ако стане така, след като успееш да простреляш оръжието, в процеса на експлоатация започват всякакви 'изненади' - ту установяваш, че по 'незнайни' причини пушката е започнала да 'бие' на друго място, ту след стрелба на друга дистанция връщаш обратно винта за вертикалните поправки, а попаденията не се 'връщат' на старото си място. Такива истории, които могат да те изнервят. Ако трябва да говорим за нещо като методика може да приложиш следния 'трик':
1.Стреляш група от няколко /не по-малко от 3/ изстрела.
2.Правиш корекция, която БИ ТРЯБВАЛО да измести попаденията вдясно на определено разстяние, да кажем на 15 см. Забележи - БИ ТРЯБВАЛО да ги измести, не се интересуваш дали реално това се случва.
3.Стреляш нова група.
4.Правиш корекция, която БИ ТРЯБВАЛО да измести попаденията нагоре на същото разстяние.
5.Стреляш нова група.
6.Правиш корекция, която БИ ТРЯБВАЛО да измести попаденията вляво на същото разстяние.
7.Стреляш нова група.
8.Правиш корекция, която БИ ТРЯБВАЛО да измести попаденията надолу на същото разстяние.
9.Стреляш нова група.
Така стреляните групи трябва да са разположени във върховете на квадрат и първата и последната да съвпадат напълно. Ако това не се случи в системата за настройка нещо не е наред. Ако това се случи вероятността да имаш добра оптика и малко грижи е много голяма!

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Re: Важни въпросчета ....нови [re: Hunter]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано11.04.03 22:17



mersi za cennoto info

dnes se razbrah da wzema optikata da q montiram
da otida na Lozen, da postrelqm i ako mi haresa da q kupa :)

koeto e dobre

Loshoto e che optikata e doshla ot USA pushka
s mnogo po moshten kalibar ot 300win.mag. s neshto si wiedarby, ne zapomnih kak tochno se kazwa, no wynshtno e mnogo dobre zapazena

neshto na 20x uwelichenie se nalaga da korigiram s paralaxa
no moze i normalno da e taka
drigata sedmica shte testwam :)
shtoto e tochno towa koeto tyrsq

dano optikata wzeme uspeshno posocheniq ot teb test :)



Тема Re: Важни въпросчета .... paralax ?нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано11.04.03 22:34



Ogledah q wnimatelno
nqma nadraskwaniq, Optikata e s edni gumeni kapachki
koito hermetizirat optikata dori при транспорт

wrytkite se wyrtqt idealno, cykat rawnomerno i plawno

obqche tuka ne mi e qsno s paralaxa
ako gledma obekt na 100m, pyrwo slagam paralax-a na 100m li?
shtoto kogato e na 20x neshto se nalaga nanowo da kogiriram paralaxa
i ne moga da razbera towa normalno li e

inache na 16x 12x e super

weche na nqkolko optiki zabelqzwam che kogato e do kraq na max uwelichenie se razmytwa obraza, obqsniha mi - towa che se natqgala mehanika

mozesh li da obqsnish po podrobno
funkciqta na paralax korektora i kak tochno se procedira s nego
w smisyl kogato celta e na 100m - i iskash da uwelichish ot 6x na 20x
trqbwa li da se pipa paralax korektora ?
или той се слага на 100м и не трябва да се коригира повече?



Тема Re: Важни въпросчета .... paralax ?нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано12.04.03 00:08



Паралакс и фокусиране не обектива са едно и също нещо на практика.

По принцип не трябва да нагласяш паралакса по скалата за разстояние, а да го определяш визуално при максимално увеличение. Скалата се ползва, за да определиш приблизителното разстояние до целта след като си нагласил паралакса (фокуса). Просто въртиш обектива, докато целта стане също толкова отчетлива, колкото и нишките, и при отместване на окото встрани от централната ос на мерника, не се наблюдава преместване на целта спрямо нишките (това всъщност е паралакса). Затова по-горе писах, че и окуляра трябва да е нагласен според индивидуалния ти диоптър - така по-лесно се вижда, кога целта е "на фокус".

Ако скалата за разстояния е в ярдове, 100 ярда = 91,44м 100м = 109,36 ярда.

При максимално увеличение, дори малки отклонения от идеалния фокус си личат. Затова първо нагласяме фокуса на най-голямото увеличение, и после целта трябва да си остане на фокус и при по-малките увеличения. Ако това не е така, значи има дефект във варио-системата. Дефекта може да се дължи на компромис в оптическия дизайн, дефект при изработката, или придобит дефект. Все пак, Weatherby правят много мощни амуниции, най-якия калибър (.460) има дулна енергия над 10000 (десет хиляди) J!!! (.22 LR обикновено е под 200).

За размътения образ - при вариото, като увеличаваш образа, увеличаваш и оптическите дефекти в образа. Качествената оптика се прави така, че и при максимално увеличение дефектите (които са неизбежни) не са забележими. При евтините мерници дефектите са достатъчно големи за да проличат при по-голямо увеличение. Аз например имам евтин ($50) далекоглед BSA китайска изработка, 15-45 х 50. От 15 до 25 е ОК, но над 30 е на практика неизползваем.

И накрая, ако на някой все още не му е ясно за паралакса, да го обясня малко по-нагледно. В тръбата на мерника имаме неподвижни нишки на определено разстояние от окуляра. Окуляра си го нагласяме така, че нишките да са на фокус, и не го пипаме повече. Обектива на мерника създава изображение на целта някъде в тръбата. Положението на образа зависи от разстоянието до целта. А на нас ни трябва образа да е в една плоскост с нишките. Затова чрез въртене преместваме обектива напред-назад, докато образа съвпадне с нишките. Ако не съвпадат, при отместване на окото от централната ос на мерника, образа и нишките се разминават, както се разминават видимо които и да са 2 неподвижни обекта на различно разстояние, ако наблюдателя се премести.

Много дълго стана пак, спирам вече



Тема Re: Важни въпросчета .... parallax ?нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано12.04.03 00:44



мисля че разбрах доста неща ... отново :)
да проверим...

днес първо фокусирах на 6,5х и забелязах че когато увеличих на 20х се размъти образа

после фокусирах на 20х, (с паралах коректора, нали правилно съм те разбрал че се фокусира с паралакс коректора) и забелязох че когато намалявам увеличението не се променя изображението

значи правилния подход е - избирам цел например на 100м слагам на 20х и с паралакс коректора фокусирам целта, после намалявам увеличението
като предварително съм си настроил според окото ясен образ на нишките



със сегашния Таско имам следния проблем - много често на 25м ми се случва или нишките да са ми на фокус или целта, което страшно изморява окото
т.е. ако форусирам на нишките - целта ми се рамазва, или обратното

ако съм те разбрал правилно - това точно е проблема свързан с паралакса
или имам още да уча ?



Тема Re: Важни въпросчета .... parallax ?нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано12.04.03 04:44



За фокусирането - правилно си разбрал. Паралакс-коректора фокусира предната оптическа група (обектива). При голямо увеличение постигаш по-точен фокус. При точен фокус, нишките и целта са едновременно на фокус (лежат в една плоскост). Освен това, се избягва опасността от паралакс.

"Паралакс" означава несъвпадение на изображението. В този случай, центъра на нишките закрива не тази част от мишената, към която реално е насочен мерника. Както писах вече, това може да се получи, ако окото не е съосно с мерника, и целта и нишките не са в една плоскост. Резултата е същия, като при стрелба с открити мерници, ако не вземеш "равна мушка" - целиш се в едно място, а улучваш друго.

Възможността за паралакс и големината му зависят от размера на изходящото кръгче на мерника спрямо зеницата на окото. Колкото по-голямо е кръгчето, толкова по-несъосно може да гледа окото през мерника. Ако кръгчето е по-малко от зеницата, окото автоматично се центрира, защото в този случай несъосността се вижда като едностранно затъмнение на видното поле.

Паралакса е по-забележим при малки увеличения, особено при мерници с голям обектив, например 4х40. При големи увеличения изходящото кръгче намалява, и проблема с паралакса също, но пък става по-забележим проблема с несъвпадението на фокуса на нишките и целта - размазани нишки при отчетлива цел и обратно. Паралакс-коректора решава и двата проблема едновременно.



Тема Re: Важни въпросчета .... parallax ?нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано12.04.03 05:50



леле ...

като го чета това ... направo си е цяло изкуство
да овладееш и правилно да използваш оптичния прибор.
но именно от там идва тръпката и насладата от постигнатите резултатати
при стрелба със снайперова карабина особено на предeлна дистанция
чaк сега разбрах ... защо положените старания да овладееш снайпа се възнаграждават богато ... :)

не е просто така да дигнеш пушката, да видиш мишената и да дръпнеш списъка, а да не говорим и за боеприпасите ...

мисля че скоро ще почна да си мечтая
за снайперова карабина 50ти калибар и стрелба на 1000м

но за сега съм на вълна 22LR :)



Тема Re: Важни въпросчета .... parallax ?нови [re: lvo lll]  
Автор SecurityTEAM6 (BUD/S)
Публикувано12.04.03 13:32



За лов на танкове и БТР-и.
или в краен случаи и някои вражески автомобил над 5 тона

Pain is good. Extremely pain is extremely good!


Тема Re: Nqmam namerenie ...нови [re: SecurityTEAM6]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано13.04.03 17:09



Nqmam namerenie da hoda na lov za kakwoto i da e :)



Тема Re: Nqmam namerenie ...нови [re: lvo lll]  
Автор Slade (...)
Публикувано13.04.03 19:35



Но не можеш да отречеш, че снайпер .50 BMG си е точно за лов на подобни обекти.
Преди време споменах, че на страницата на Barrett rifles пишат, че снайперите им са идеални за спортни цели. Тогава AC се чудеше какви ще са тия спортове - лов на леки коли ли?



Тема Re: Nqmam namerenie ...нови [re: Slade]  
Автор (непознат )
Публикувано14.04.03 07:52



Тия спортове са: стрелба по мишена на разстояние 1 миля (1609.344м). Мишената е с размери около метър, доколкото знам. Т.е., трябва ти пушка с разсейка не-повече от 2МОА на тази дистанция, и способност да определиш вятъра и деривацията. Да не говорим за атмосферното налягане, температурата и други подобни "дреболии"!

.50 BMG е калибър за тежки картечници, не е създаден за супер-точна стрелба. Има нови по-добри разработки. Четящите руски може да погледнат този сайт за сравнение на .50 BMG c .408 Cheyenne Tactical:



Сайта е бъкан с ценна информация за любителите на оръжие!

Накратко, .408 Cheyenne Tactical има дулна енергия около 10000 J, докато .50 BMG е 16000. На разстояние 800м енергиите се изравняват, оттам нататък .408 има леко предимство. Също по-плоска траектория и по-малко отклонение от вятъра. Боеприпаса изглежда да е на половината на размера на .50 BMG

BMG e Browning Machine Gun, btw...

Редактирано от ‡ на 14.04.03 07:55.



Тема Re: .408 Cheyenne Tacticalнови [re: ‡]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано14.04.03 11:16





27,15 грама, начална скорост - 880 м/сек
Балистичен коефициент: 0,949 (J40 Lost River Ballistic Technologies)

какво е това чудо, що за коефициент е това !



P.S.: .50 BMG, 844 м/сек, 43,41 грама, БC=0,620

Редактирано от lvo lll на 14.04.03 11:21.



Тема Re: Важни въпросчета ....нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано14.04.03 12:32



Loshoto e che optikata e doshla ot USA pushka
s mnogo po moshten kalibar ot 300win.mag. s neshto si wiedarby, ne zapomnih kak tochno se kazwa, no wynshtno e mnogo dobre zapazena


Има много WETHERBY MAGNUMS - като почнеш от .224 Wby Mag та до .460Wby Mag. Дано 'твоя' да е бил от по-малките. Най-разпространения май е .300 Wby Mag :((

Късмет!
P.S. Обади се какви са резултатите.

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!

Редактирано от Hunter на 14.04.03 12:35.



Тема Re: .300 Wby Magнови [re: Hunter]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано14.04.03 13:25



.300 Wby Mag
tochno takyw e

no wse pak tazi optika e preporychwat i za wyzdushna pushka
a pri wyzdishnata pushka ima mnogo gaden otkat, dori w dwe posoki

IvanABC znae poweche za optiki i wyzdushni pushki, kaza mi che optikite za wyzdushni pushki bili mnogo zdrawi i imali dwoini stoperi

taka che ... moze i da ne i prechi che e bila na .300 Wby Mag

Haskowo e po blizko da teb,
nadqwam se zaedno da postrelwame :)
a i pisah kakwi ceni ni dawat kogato sme mnogo :)

Редактирано от lvo lll на 14.04.03 13:36.



Тема Re: .300 Wby Magнови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано14.04.03 17:17



Да, хубаво би било, трябва да намерим време с градския /г-н Кикотски/ да направим нещо такова...:)

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Re: Dobre go kaza ....нови [re: Hunter]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано14.04.03 18:14



Dobre go kaza .... da namerim wreme
zashtoto sywremenniq chowek nikoga nqma wreme - toi namira wreme kogato reshi :)



Тема Re: Съвет за материала на ...нови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано14.04.03 19:19



Съвет за материала на ...
стойката/скобите/ринговете/монтажите или които както има казва :)

мисля че дискутирахме тази тема, май

има голямо разнообразие от скоби, материали, конструкции и други

ако е цяла стойката няма две мнения - най-добре да е от стомана

въпроса ми е следния
понеже пушката няма мерни прибори и е само за оптика
стойката трябва да е възможно най-ниска

харесах си една стойка от две части на
фирмата


много добра изработка, макар и българска изглежда класи
над разни западни, чешки и други стойки

но тя е от специален много твърд и тежък дураломинии,
казаха ми че могат да ми я изработят и от стомана,
т.е. не цялата - а само основата на стойката, да е от стомана,
а скобите да са от дурал ....

та въпроса ми е има ли смисъл от това основата на стойката да е от стомана
като оптиката е от дуралуминии, за скобите които стягат няма особено значение според мен
но за основата - може би ще има някакво

ако оптиката беше със стоманено тяло - тогава мисля че има по голям смисъл

какво е вашето мнение ?



Тема Re: днес ...нови [re: Hunter]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано20.04.03 00:35



взех оптиката, монтирах я набързо с едни пръстени дето не нараняват оптиката и бегом до Лозен

само че много яко духаше и отвяваше куршумите на 100м
(там е една бивша каменна кариера)

стрелях предимно по гилзи на ловни патрони на 50 и 100м
после сложих на 100м около 20-30 гилзи от 30-06 :) и всичките ги поразих :)
но вятъра междувременно беше утихнал

стрелях предимно на 20х увеличение (максималното)
когато бях с оптика 3-9х32 стрялах предимно на 8 щото на 9 размазваше картинката

мисля че е читава оптиката
само дето е ударена отпред и врътката на паралакс коректора е с избити чопчета дето фиксират пръстена със мерките за метрите т.е. ярдовете

това се лепи лесно :)

иначе паралакса работи перфектно
и на максималко увеличение си се фокусира идеално

после удрях оптиката, тръсках я това онова
не забелязох да се промени попаденията

монтирах моите си пръстени
и утре продължавам тестовете :)

ще пробвам теста на квадрата :)
както и дали има разлика при различни увеличения

иначе много смешно стои на пушката огромния Leupold със сенник, таргет врътки и клапи

повече прилича на фотоапарат отколкото на пушка :)
но това най-малко ме тревози

да ви попирам нещо
под пръстените да слагам ли тиксо, копринена лента или нещо друго
или направо за затягам?





Тема Re: днес ...нови [re: lvo lll]  
Автор lvan ABC (непознат)
Публикувано20.04.03 15:45



Купи ли го или само го пробва? Когато монтирахме моята Meopta в Хасково, сложихме хартия където са пръстените. Снощи гледах два Leupold на Straight Shooters и почти реших да поръчам.



Тема Re: ден втоти ...нови [re: lvan ABC]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано20.04.03 17:14



ами платих го с уговорката да го тествам до понеделник
първо му сложих пръстените от Таското, щото те не нараняват оптиката
и след успешните тестове през първия ден се реших да сложа новите пръстени, подложих разни неща за да не нараня оптиката

иначе тези пръстени на VAIA-91 са много по-готини от разни чешки или западняшки - чак не мога да повярвам че толкова прецизно изработени пъстени са правени в БГ ! (по прецизни не съм виждал)

на Таското пръстените след около 300 изтрела оптиката се преместваше напред с няколко мм, докато днес с много мощни патрони оптиката не помръдна !

Днес оптиката премина и теста на квадрата :)
стрелях на 25м обаче, по два изтрела и въртя, както ми каза HUNTER,
патрони SK Standart, от торбичка на закрито (Герена)

стрелям и въртя, по 20 клика, наляво, нагоре, надясно и надолу
7ми и 8ми изтрел влезнаха в дупката на 1ви и 2ри :)
е с 20х увеличение !

теста на вариото премина успешно
на 20х 16х 12х 8х 6,5х изтрелите разшириха дупката на първия
все пак от маса и с торбички
Leupold имат някаква система да избегнат изместването при различно увеличение

имам да тествам още нещо на открито
днес е слъчево и няма вятър :)

искам да благодаря на всички дето ми помaгаха със съвети при избора на оптиката, търпяха безбройните ми въпроси - Iosarian, Hunter, chertichka, Borislav, motkasht se, IvanABC, Geno, i wsichki ostanali ...

най-вече искам да благодаря на Господ, че го има нашия клуб :)

като финал нека повторя
за прецизна стрелба трябва оптика:
1. с голямо увеличение - мин 20х
2. паралакс коректор
3. много финни нишки, да не закриват мишената
4. Таргет врътки
5. сенници

наистина това е, което е трябвало да търся :)
и да добавя

6. Leupold :)

Ioskata mi go kaza towa w nachaloto,
az ne se dowerih slqpo i zapochnah golqnoto tyrsene na otpikata mi
i leko po leko stignah do nachaloto :)

ako beh se doweril wednaga - shtqh da si spestq tyrseneto i lutaneto
no ... puk taka mi beshe mnogo interesno da testwam, izpitwam, diskutiram w kluba :)

takiwa mi ti raboti ...

надявам се всички тестове да минат успешно :)
ще си залепя скалата на паралаха и ... всичко ще е наред

много хубаво не е на хубаво :)

Редактирано от lvo lll на 20.04.03 22:52.



Тема Re: Leupold, no koi ?нови [re: lvan ABC]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано20.04.03 23:14



на кои модели на Leupold си се спрял ?

gledai da e pone 20x :) mnogo gotino se strelq s 20x по неподвижна цел :)

dnes strelqh po gilzi ot 22LR na 23m
i nqmah propusk - wizdat mnogo qsno i otchetliwo
имам една и ще направя снимка :)

drugo wzemi si Fine Duplex, Borislav mi kaza che bili sys 100$ po skypi no si struwa - kogato e na 20x i se pricelwam w dupka ot 22LR wizdam kak igrae i moga oshte po dobre da se precelq, s debeli nishki i malko uwelichenie se застъпва целта :(

drugo ... s golqmo uwelichenie i finni nishki spokoino se strelq ot torbichka (bench rest) zashtoto se wizda dobre i moze da se premeri prawilno

dokato s malko uwelichenie i debela nishka e trudno ot torbichka

Следобяд ходих до един язовир край София, не стрелях - само се прицелвах
и установих че за лов не е подходяща моята оптика, много по добре е една фиксирана 4х или 3х-9х например, но моя Leupold е в класа Competition Scopes все пак, а и на лов нямам намерение да ходя.
Иначе за стрелба от засада е супер :)



Тема Е, честито!нови [re: lvo lll]  
Автор (новак)
Публикувано21.04.03 06:40



Да ти кажа, от началото на темата си мислех, че ти трябва максимално увеличение, но ти бе поставил въпроса малко по-инак...

Гледай да залепиш скалата точно, че да ти върши работа за далекомер. И като разучиш балистиката на различните боеприпаси, ще поразяваш гилзите от произволно разстояние с първи изстрел!

"Leupold имат някаква система да избегнат изместването при различно увеличение" Системата се казва "прецизна изработка" - нишките са идеално центрирани в тръбата, лещите за вариото се движат строго успоредно на оптическата ос, и съответно прицелната точка винаги е една и съща.

Отдавна ми се ще да предложа да започнем един архив от сканирани мишени, за да видим какво може да се очаква като точност от различни видове и марки оръжие. А за който не му е интересно да правим сравнително изследване, нека да го наречем виртуално надстрелване - кой какво може да постигне с неговото любимо оръжие(я). Аз още нямам мишени, с които да се похваля (чакай само да си намеря готини торбички ), но защо да не почнем с твоите уширени дупки от 25м, или ако ти падне безветрен ден, групи на 50 и 100м? Аз имам къде да слагам снимки с неограничен достъп, поне за в близко бъдеще, пък по-нататък ще му мислим...



Тема Re: Е, честито!нови [re: ‡]  
Автор lvan ABC (непознат)
Публикувано21.04.03 22:12



Здрасти. Това, което предлагаш го започнахме с Ivo III. Преди няколко месеца се опитах да закача скенирани мишени - стрелба на 50 и 100 м с различни боеприпаси .22lr, а още преди това мишени от 25 и 50 м с пневматични, но все не успявах. Ivo III успя да ги закачи на 6.03 .



Тема Re: Strahotno predlozenie ...нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано21.04.03 23:24



Predlozenieto ti e strahotno :)

samo da izmislim kyde da stoi,
site li da si naprawim, tema li da e

az hwashtam edin list hartiq, zakacham go na 25m
prawq edna dupka (iztrel) :) i pochwam da strelqm w neq

posle w drugiq krai - po syshtiq nachin

no si mislq che e smeshno da pokazwam nadupcheni misheni ot 25m s optika 20x
no ako iskate moze da pogledna po seriozno i da zaloza mishenki za pokazwane :)

inache gilzi imam dwe shepi nadupcheni :)

s netyrpenie chakam da ida go Haskowo da postrelqm na otkrito :)

za wrytkata na parallaxa - obeshtaha mi wincheta da q zakrepa kakto trqbwa
smqtam da pisha do Leupold, da mi kazat w kraino polozenie na kakwo otgowarq i taka da q zakrepq :)

btw: snoshti preprochetoh tazi tema
i se uchidih na sebe si - kolko neprawilna predstawa sym imal
i otnowo nauchih mnogo neshta, koito predi ne sym widql
sega s natrupaniq si opit - mnogo ot washite syweti i mneniq mi donesoha nowi poznaniq, neponqtni za men togawa

Blagodarq wi otnowo :)



Тема Re: Е, честито!нови [re: ‡]  
Автор motkasht se (член)
Публикувано22.04.03 02:12



Da streliam s pushkata ne mi ostava vreme, no eto

izglejdat 100 patrona grumnati v edna mishena s valtera. Na 15 metra, mishenata e okolo pedia i polovina v diametyr, ima po okolo 20 izstrela pootdelno s vsiaka ruka. A, izgurmeni sa za okolo 10 minuti.



Тема Честито и от мен Ивканови [re: lvo lll]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано22.04.03 10:52



Да ти служи вярно много години тоя телескоп!!!!

И да не гледаш през чуждите прозорци нощем ;-))))

Сал по мишенки, и диаметъра на общото попадение да не надминава 1 см...


Успех от мен!!!

____________________________________

Memento mori



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.