Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:27 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Оръжия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано13.01.03 20:21



Аз лично бих препоръчал 3-9х32 - не по-голям от 4х32, и доста универсален. За стрелба по мишени при добро осветление го слагаш на 9Х. За стрелба из гората го слагаш на 4-5Х. Като се стъмни, го слагаш на 3Х - изходящия диаметър >10мм! - по-светъл от 4х40 (ако имаш толкова голяма зеница).

Ако твърдо ще избираш 4х32 или 6х42 - донякъде зависи дали ще стреляш предимно по мишени с опора, или на ръка. По-голямото увеличение значително затруднява стрелбата от ръка. За прецизна стрелба с опора, по-голямото увеличение е от полза. За близкото фокусиране - това има значение при разстояния под 10 - 15м.

Обаче, видимата разлика между 4х и 6х увеличение не е голяма, но разликата в размера и теглото е значителна. 6х42, въпреки по-голямата челна леща, има по-малка светлосила, т.е., по-трудно се вижда целта в здрач.

Да не говорим, че няма смисъл да стреляш с флоберка над 100м - ти в това сам ще се убедиш, като понатрупаш опит. Аз гласувам за 4х32.

За закрепването: флоберката има толкова малък откат, че няма смисъл от "стойка с цяла пета". Освен това, тя си има готови шлици за стандартни флоберови стойки. Ако искаш да огледаш по нета какво има, тия бъзикни се казват "scope mounts", на тебе ти трябват "standard dove-tail". На пръв поглед, особено на картинки, приличат на "standard weaver mount", но са различни! Та виж какво има, после потърси по магазините. Тия неща нормално струват не-повече от $20. Популярни са за въздушни пушки - те имат същите шлици. Отката на пружинена въздушна пушка е по-силен (и в обратна посока) отколкото този на флоберката, и калпави мерници за флоберки се съсипват след няколко десетки изстрела с въздушна пушка! Така че стойка, която става за въздушна пушка, е идеална и за флоберка. RWS имат три модела в различни височини, според размера на мерника - на теб ще ти трябват най-низките, дори ако избереш 6х42.



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано13.01.03 22:40



Иво,

Има куп оптически мерници на различни цени - кеф ти $10, кеф ти $1000. Важното е, какво ще ти върши работа. Като изключим боклуците за по $10, дето полезрението е минимално и образа едва се вижда, да започнем от най-простия мерник дето върши работа: (дискусията по-доле е по американски цени)

Мерник с просветлена оптика, 4х32 - $25
Същия в зум-вариант, 3-9х32 - $35

Тия мерници имат приемливо качество като оптика (т.е., целта се вижда добре). Лещите са просветлени (coated). Челната леща не се фокусира. Регулировъчните винтове са закрити и за регулиране трябва да свалиш капачето и да ползваш стотинка за отвертка - т.е., нагласяш ги веднъж за предпочитаното разстояниое, и толкоз.

Мерник, подобен на предишния, но с по-голяма челна леща, или зум - 4х40, 6х42, 4х50, 4-12х40 - $50 - $80

По-добра светлосила, по-голямо увеличение. Някои дори имат осветени нишки.

Мерник с фокусираща челна леща, и, или, ръчни поправки в прицелването - $100 - $150 и нагоре

Можеш да коригираш паралакса за стрелба на различни разстояния, както и да определяш разстоянието според фокуса. Паралакса има значение при прецизна стрелба на близки разстояния, но може да се избегне при правилно центриране на окото в окуляра на не-фокусиращ мерник. Поправките са важни, ако често променяш дистанцията.

Маркови мерници, бойни мерници - противоударни, незамъгляващи (с азот), с гумирано покритие, специални скали - $150 - $1000 и нагоре

Тия са с по-добра оптика, по-здрави, и се ползват с големокалибрени пушки.


За флоберката, за стрелба за кеф, китайски мерник за $30 върши добра работа. Ако искаш да стреляш като олимпиец (макар че олимпийците стрелят с диоптрични мерници), оптически с около 10х увеличение, и не-повече от $100, е предостатъчен.



Тема Re: relsichka ...нови [re: lvo lll]  
Автор Borislav (анти)
Публикувано13.01.03 22:43



Premeri s shubler kolko e shiroka relsata. Ako moje izprati mi i snimka. Kato kupish optikata, az shte ti izpratia dve stoiki.
Neobhodimo e da znam:
1. Shirochina na relsata (mm)
2. Diametar na optikata (mm)
Shte ti pisha i kak da montirash optikata bez da se povrejda.
Tva e sramota da vzimat 50 leva za zanaiatchiiska izrabotka.



Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано14.01.03 09:56



zashto nqma znachenie ako e s dwe peti kakyw material shte e ?

Цевната кутия и оптиката са два детайла, свързани в две точки посредством две стойки. Ако и двата са направени от един и същ метал /стомана в случая/ те ще се разширяват и свиват в една и съща степен под въздействие на температурните колебания и механично напрежение няма как да се получи. Точно обратното става при оптиката с цяла пета, ако тя е от различен метал. Тя също се стяга в две места-пред и зад отвора за гилзата, така, че ако е от различен метал при всяка температура, различна от тази, при която е извършен монтажа двата детайла ще се свиват и разширяват в различна степен и от там винаги ще са под напрежение, отсъствието на което е основна предпоставка за добра групираност.

Да, в случай на липса на механични мерни прибори свалящата се оптика е само за удобство при пренасянето.

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Re: Savet za optika 4x32 ili 6x42нови [re: ‡]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано14.01.03 10:46



Mnogo mersi za kompetentniq otgowor
wizdam che razbirash ot oryziq i optiki

wizdam che ot skoro wlizash w nashiq klub

shte se radwam ako si w BG i okolo Sofiq nqkoi chetwyrtak da doidesh da se zapoznaem na Gerena ili nqkyde drugade

ako pak ne ti e udobno w Sofiq
kazi kyde mislq che shte ima i drugi koito biha doishli da se zapoznaqt s teb :)


btw: sled kato widqh i strelqh s pushkata na Ivan ABC mnogo se zapalih
i weche sym uspql da zapalq nqkolko femowe (okolo 5 choweka) na dylgite oryziq da si kupqt pushka 22LR i da si prawim nadstrelwaniq sys sportna cel :)

az ne iskam da ubiwam ziwotni i ne iskah da stawam lowec samo i samo da imam pushka za da strelqm po misheni, gilzi, kutiiki, i wyzenca na strelbishta :)

dobre e che nowiq zakon malko oswobodi pritezawaneto i prenasqneto na pushki za sportni celi

dobre e che namerihme nachin za zakupuwane kato chlenowe na sporten klub

ta skoro wreme shte sme mnogo s pushki i shte mozem da se sybirame i da strelqme :) a ne da se prawin na samotni kauboi

toki wiz i organizaciq si spternem i ... drugi neshta



weche nqkolko pyti kazwam che nqmam opit s optiki

taka kato se zamislq mislq che shte strelqm ot 50 - 100m,
spored towa koeto mi napisahte
mai 4x32 shte mi wyrshi rabota

ostawa samo problema s wertikalnata korekciq

sprqh se ma Meopta Artenis shtoto mi q pohwaliha, widqh q dori
a i chena okolo 500-700lv za oprika e priemliwa za men

no optikata e neshto koeto moze da se smenq i kupuwa nqkolko
dokato pushkata e po trudno da ne kaza che e mnogo trudno

moze bi kato nachalo da si kupa edna Meopta Artenis 4x32
i kato ponatrupam opit
wida kyde sa i nedostatycite

da si kupa i drugi optiki

shtoto sega ne mi e qsno mnogo mnogo kak stawat tezi korekcii i drugi neshta koito wyznikwat s prakticheskiq opit


:)



Тема Re: relsichka ...нови [re: Borislav]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано14.01.03 11:01



ami ...
mersi za predlozenieto :)

shte ti pisha kakwo sym reshil

no shte ti byda bezkraino blagodaren za sywetite za montaz i posle
kak se prawqt korekcii, balistika, korekcii pri wqtar
ne samo az de :)

shtoto nie w BG sme dosta po izostanali po otnoshenie na pushkite

werno ima dosta lowci koito imat takiwa pushki
ma te edwa li se interesuwat ot wisoki postizenqi po misheni :)
znam li
moze bi gresha :)


nadqwam se w blizko badeshte da si kupa i tezkokalibren snaiper :)
za sportni celi :))

s pistolet e kef
no s pushka e mnogokratno po golqmo udowolstwieto za men pone
zashtoto tuk weche preciznosta i staranieto dawat mnogo po osezaemi rezultati :)

i weche wseki detail ot sistemata ->
boepripas-oryzie-stoika-optika-metereologichni uslowiq dawat golqmo znachenie

dokato s pistolet ne e taka :)

ne othwyrlqm pistoletite
no mislq che pushkite s optika sa ... nqkaksi po za hora ... perfekcionisti :)



Тема Re: info s ceni !нови [re: lvo lll]  
Автор lvo lll (A008)
Публикувано14.01.03 12:33



Niki mi dade sledniq adres

VAIA-91
boul. Dondukov 66, et.1
tel. 943 32 32, 943 31 65
Mobi: 048 943 879

imat i site:
www.vaia91.com

sled razgowora s tqh poluchih slednoto info

Meopta Artenis 6x42 - 480lv (star wariant - s vert. korekcii s otwerka)
Meopta Artenis 2000 6x42 - 520lv (now wariant - wert. korekcii na ryka s wrytka)
Meopta Artenis 2000 4x32 - 440lv (now wariant - wert. korekcii na ryka s wrytka)
Meopta Artenis 2000 1,5-6x42 - 780lv (now wariant - wert. korekcii na ryka s wrytka)

stoiki ot duraluminii 30-45$ proizwodstwo na taq BG firma

tozi mi kaza che dobre bilo stoikata da ima wyzmoznost za grub reglaz
ma na men mi se wizda malko - ne sugurno
t.e. shte ima oshte enda wryzka mezdu optika i pushka
koqto moze da mi dawa otklonenniq :(

praw li sym ?


ta namalih chudeneto mezdu tezi dwete :)
Meopta Artenis 2000 1,5-6x42 ili Meopta Artenis 2000 4x32

kakwo shte me posywetwat SNAIPERISTITE

kato ne komentirame cenata - komentirane tehnicheskite i prakticheskite pokazateli :)

plusowe i munusi

pushka
CZ 452 ZKM Varmint



Тема Re: info s ceni !нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано14.01.03 17:24



Не виждам никакъв смисъл от "грубия реглаж". Варио-то наистина ще разшири приложението на пушката ти, основно при стрелба по близки цели, като се има предвид отсъствието на механични мерни прибори. Така поставена "дилемата" ти - съветът ми е - вариото!

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Аааа, моля, моля!нови [re: lvo lll]  
Автор Hunter (човеколюбец:))
Публикувано14.01.03 17:35



*werno ima dosta lowci koito imat takiwa pushki
* ma te edwa li se interesuwat ot wisoki postizenqi po misheni :)
* znam li
* moze bi gresha :)

Разбира се, че грешиш . Вярно, не сме много /аз познавам само още един/, ама пък сме много навити! Само дето напоследък няма много време и пари, ама да е живот и здраве!

Loving both your neighbour and guns is not incompatibility.
God bless You and safe shooting!


Тема Re: info s ceni !нови [re: lvo lll]  
Автор (непознат )
Публикувано14.01.03 18:29



Ако не смяташ, че вариото е твърде тежко, по-добре вземи него. Ако можеш, най-добре занеси пушката в магазина, да й усетиш баланса с мерника - ама т'ва дали е разрешено в BG?

Пък като ми падне случай да се прибера в BG, що пък да не се запознаем?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.