Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:23 30.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Препоръчват ми йога заради болки в гръбнаканови  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано11.07.14 13:57



откъде да започна.


Начинаеща не, ами направо невежа.


Живея в Ук - затова съвети за български йога школи не ме ползват. Идеята ми е да хвана някакво начало, и после да се установя в нещо подходящо за мене и нуждите на тялото ми.


Коя практика, коя школа оригинална бихте препоръчали. Как се започва. Намерих видео тренировки, но установявам, че ми липсват много неща. Откъде да започна да градя.



Ноо ясно, че няма перфектен път и че всеки си го намира в някакъв по-късен момент - просто общи насоки биха помогнали за начинаеща аматьорка, която не знае де да отиде.




ПС: болките са ужасни до степен да не мога да стоя права, да седна или да лежа. Беше ми обяснено, че ако не се хвана сериозно - ше бъде ужасен проблем за мене до края на човешкия ми живот. Което бих искала да избегна разбийсе.



Благодаря.

Не е шега. Не е спам. Сериозно е.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: Препоръчват ми йога заради болки в гръбнаканови [re: IC Roxana]  
Автор dobrindebulgaria (ентусиаст)
Публикувано11.07.14 22:47



Za nachalo saravangaa(z)sana.Obshto izvestnoto ime e svesht.Lqga se po grub i se povdigat krakata i trupa.Podpira se taza s ruce.Palcite se durzat pod ostanalite prusti.Tochnoto polozenie se nauchava s praktikata.Vecher predi lqgane za sun dokato ti se prispi.Ako zapochnesh da se budish noshtem ne lqgaj otnovo vednaga,no opolzotvori vremeto si...
Dhirendra Brahmachari.



Тема Re: Препоръчват ми йога заради болки в гръбнаканови [re: IC Roxana]  
Автор huanji ()
Публикувано11.07.14 23:21



Здравей,
каква е диагнозата на тези болки в гръбнака?



Тема Re: Препоръчват ми йога заради болки в гръбнаканови [re: dobrindebulgaria]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано12.07.14 00:04



Уау!

Да - направих го няколко пъти без да зная, че ти би го препоръчал - от няколко седмици полагам усилия да правя упражнения. Това не е дори йога - това е начин да си раздвижа гръбнака и като цяло кости, стави и абе тъкани и прочие. Да го накарам да работи балансирано.


Ще го правя редовно тогава. Това беше единственото, което си спомних от упражненията в училище и сутрешната ведрина и физическото - общоприложимо, както и няколко други общи упражнения за таза и раменете и врата.



Благодаря ..значи съм на правилен път ...



Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Re: Препоръчват ми йога заради болки в гръбнаканови [re: huanji]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано12.07.14 00:15



Докторите отричат да имам проблем - но проблем има според остеопата ми.


Според остеопата ми таза ми е разбалансиран - и цитирам - 98% имат в някаква степен разбалансиран таз, което повлиява цялостната костна структура на тялото. Аз го вярвам - защото няколко остеопата независимо един от друг ми го казаха, че едната ми страна е по-силно развита - логично дясната - защото съм деснячка.

Лявата съответно страда от недостатъчно (не колкото другата) физически движения - и това с течение на годините се отразява върху костната система.


отделно от това имам един неправиле прешлен някъде под лопатките - не зная какво му е - но още когато бях дете - чух в детската градина да ми го казват. Казаха, че е изкривен и нещо му има - по-слаб от другите е.


Отделно от това имам катастрофа направена преди нещо като 8 години - 2 счупени ребра много близо до гръбнака отдясно - доктор на место ми каза, че 2 сантима по-ляво и съм щяла просто да предам богу дух веднага. Разкъсани мускули и сухожилия на таза и задните седалищни части. Вероятно сътресение там също - кой да знае....тогава джипито ми ме изхвърли от кабинета си и отказа да се занимава с мен, защото поради емиграция ме нямало в системата....


Травмите от катастрофата - нелекувани до преди 4 години. Натрупан дисбаланс.



Според докторите нямам проблем - но откак ходя на остеопат - изчезнаха ми главоболия, безсъние, нерви, абе има драстично подобрение. Но той ме предупреди, че ако не провеждам поддържащо лечение и упражнения - то ефекта бързо ше се губи - просто тялото се стреми да се върне в разбалансираното положение поради дългата инерция на събитията и поради натрупания дисбаланс.

За да се върне тялото в балансирано състояние и да се възстановят енергиите, обемите и подвижността и да се разработят отново тъканите - той каза - отивай на йога - най-щадящо е и най-щедро за тялото ти.


Той самия е йога инструктор - но живее в хароу - на 30 мили оттука - и не е възможно да бия път всяка седмица до там. Пък и съм начинаеща ...та началото ми ще е по-скромно....





Ще взема с удоволствие всякакви съвети от опитни и практикуващи йогисти - и се радвам, че сте тука..



Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Редактирано от IC Roxana на 12.07.14 01:45.



Тема Re: Препоръчват ми йога заради болки в гръбнаканови [re: IC Roxana]  
Автор Monica123 (стар клубар)
Публикувано12.07.14 00:22



Отивай на хот йога!



Тема Re: Препоръчват ми йога заради болки в гръбнаканови [re: huanji]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано12.07.14 00:32



Болките са о цялото протежение на гръбнака - но в различни моменти боли различно и с различна интензивност.

Често имам главоболия типични - в основата на врата и около врата по черепа нагоре. Също и цялата област около ушите.

Също врата ми е често скован и твърд. Лопатките - раменете - това ми е класика и постоянна болка. Кръста също.


Дълги години вярвах, че болките ми са поради стоене на стол защото работата ми е с компютър - бях дълги години преводач на техническа литература, уеб дизайнер и дивелопър, КАД/КАМ, предпечат, и прочие дейности до една извършвани на компютър. Дори си смених работата, опитах да си сменя лайфстайла - но не помогна. Малко си подобрих спането - нямам толкова лошо безсъние като преди - сега поне спя нормално и дълбоко - което преди ми беше невъзможно. Но дори когато спя дълбоко - имам болки в гръбнака - толкова силни, че от болка се събуждам в пот и изнервена. Не ми е лош съня сега - но болката е силна и ме събужда - толкова е силна.



Смених си работата - да се движа повече. байквам доста редовно - правя си доста редовно по 40-50 мили на седмица. Отделно нарочно се натоварвам с домакинска работа и градинарство - дано имам повече физическо движение и някакси се упражнявам. Помага ми - категорично. Но болката си остава.

Всичко, което правя - наистина помага и има ефект - сега живота ми е категорично по-стойностен. Просто болката все още я има...





В последната година се появи страшна болка когато сядам, лягам или се движа върху дупето - в основата на опашния прешлен. Затова отидох пак при остеопат - поради точно тази болка.



И...започнах да задавам въпроси...и да търся кой да ми помогне...според мене това е нормално...






Значи на етап съм, където настоятелно ме посъветваха да започна редовни тренировки с йога.


ПС: от есента съм студентка на нова сметка - защото няколко от големите ми клиенти ми искат регистрации и сертификати - иначе ше спрат да работят с мене. Очертава ми се ново позициониране на гЗ и по гЗ - което страшно се опитвах да избегна в последните години с цената на каквото и да било. Ма и гладен не се стои...та ше седна и ше уча. Немам избор...

Начи - ноо ми е нужно да си изработя и напасна лайстайл - който да е щадящ за проблемите ми и здравето ми. Трябва да имам ходене, байкване и движение достатъчно - плюс йога и някакви специални тренировки - регулярно.


Иначе - мамъта си е балоу - остеопата ми взима 60 паунда на час - и ме ръска достатъчно често да ми призлява и финансово...и ми каза - защо си хабиш парите - това не е излишно - но на тебе ти трябва и поддържащ режим и тренировки...иначе ефекта е краткосрочен и се губи като пръдня на ветар...(това е опит за шега - но полжението е тъжно...)

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.

Тема Re: Препоръчват ми йога заради болки в гръбнаканови [re: IC Roxana]  
Автор seekersahaja (Сахаджмедитация)
Публикувано12.07.14 09:53



В момента се опитваш да елиминираш болката /следствието/, а не да разбереш причината.
Опознай себе си.
/





Тема Re: Препоръчват ми йога заради болки в гръбнаканови [re: seekersahaja]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано12.07.14 14:11



Напротив - ако знаеш колко усилия положих да отстраня самата причина.

Причината е, че вследствие неправилен лайфстайл, вредни навици (седене на стол едно минимум 20 години) плюс катастрофа и плюс липса на редовни физически упражнения съм се подредила до тая ситуация.

Искам да си променя лайфстайла и правя усилия - да смениш работа и местоживеене малко ли ти се вижда като усилие. Според мен съм ясна и позитивна, че ще направя и още усилия, просто си търся решението и начина.


Тази сутрин направих малко упражнения също. При мене част от проблема е, че ТРЯБВА да ходя на работа - невъзможно е да си клатя краката безработна и да правя йога упражнения по 4-5-6 часа на ден. Имам семейство, дете и мъж. И той ходи на работа. Невъзможно е да оставя мъжа си единствено отговорен за семейните финанси и да правя асани по цял ден, пренебрегвайки детето си.


Възможно е да посвещавам час сутрин и час вечер - нещо от сорта. Бих започнала с домашни условия - защото все отнякъде трябва да се почне - но нямам против да посещавам по няколко пъти седмично някаква школа по йога с треньор и учител да ми показва и да ме коригира. В Ук това се плаща - и то доста солено. Членство в такъв клуб би ми струвало 200-300 паунда на месец - възможно е дори повече - зависи от клуба, но да кажем, като за начинаеща може би.

Плюс разходите и времето за посещения...но това съм го приела като необходимост и нямам резистенция.

ТРЯБВА да го направя възможно - болката ме гони и бях сериозно предупредена да си променя живота, иначе лошо ми се пише.


А наесен започвам и учебни занятия - сами схващате, че не е възможно да се изнижа посред час и да си направя асаните и да се върна без последствия.


По-сериозно от това -здраве му кажи.


ПС: дотук излагах моето мнение, а всъщност ме интересува мнението на човек, който практикува. Какво е твоето мнение? какъв съвет би ми дал ти? според тебе, каква е причината и защо имам проблем, който е толкова сериозен?


Питам съвсем отговорно и НАИСТИНА ще взема мненията тук насериозно. За мен това изобщо не е шега. Който е имал гръбначни болки - би имал идея какъв зор ме гони и защо съм толкова сериозна.

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re: Препоръчват ми йога заради болки в гръбнаканови [re: seekersahaja]  
Автор IC Roxana (Roxana)
Публикувано12.07.14 14:24



Смешното е, че според докторите нямам проблем.

Те директно ми дават пенкилер за болката и отказват да търсят причина.

На доктори не разчитам.


Остеопата ми няма докторско образование - но той ми помогна повече отколкото сичките доктори, които някога съм срещала в живота си.

Той в момента коригира позицията на гръбнака ми с шиацу и тай масаж плюс специфичен точков масаж. Вече имам градиозно подобрение - вдигнах си ръста с 3 сантима, стойката ми се изправи, а той ми каза, че съм била почнала да правя тая специфична женска гърбица между раменете от неправилна стойка на стол - това гърбене, което имаш, когато седиш много години по столове и прешлените се слягат.


Също работи по коремната ми област - и ми препоръча упражнения за корема и седалищните части. Каза, че това е свързано с гръбнака.


Разбира се, че нещата са свързани - аз го разбирам. Естествено, че трябва да работи цялото тяло - и проблема не е парциален.


Наистина бихте ме зарадвали, ако ми предложите съвет, гледна точка и конкретни предложения.


Благодаря



Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.