Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:28 17.05.24 
Мобилни оператори
   >> Виваком
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.10.07 21:08



преди да ми се фукате що за велик оператор сте.

Значи получавам обаждане от 0877837917, вдигам, връзка нъц.
След 30 сек. пак от този номер и пак връзка нъц.
След 3-4 мин. получавам от 086.... и се оказва, че звъни щерка ми от Амстердам и от английската си T-mobile карта. И се чуди защо 2 пъти й затварям.
Та, Вива, ако още не сте разбрали - 80% от роуминга минава през ИНет...научете го и си оправете входните точки, че да не стряскате хората



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор DTMF (старо куче)
Публикувано25.10.07 21:35



Вината вероятно е в вашия телевизор в Т-мобиле

И на мен всеки ден ми звънят от чужбина и виждам истинския номер. И за обратно обаждане вива е за предпочитане пред Глобул, при Мтел не знам как е, и не ми и трябва да знам))



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: DTMF]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.10.07 21:53



Интересно, и на мен почти всеки ден ми звънят от чужбина...от много европейски страни, но МАХ в 50% виждам истинския номер, иначе - вх. точка, която в 90% от случаите е на МТел, по-рядко Глобулска и проблеми няма...затова и не съм повдигал въпроса досега. Но днес нацелих Вивателска и ето.

И, ще ме извиняваш, но виждам истинския номер си е откровена лъжа...просто около мен също получават постоянно чужбински повиквания, от наши карти в роуминг или от чужди, както е в моя случай и %-та с истинския номер е около 50...няма как да ме убедиш, че си великото изключение

. Просто някъде четох наскоро, че 80% от международния трафик в Европа минава през ВоИП.



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор DTMF (старо куче)
Публикувано25.10.07 21:56



Ако искаш вярвай, звънят ми от МТС Русия и винаги е 100% реалния номер)



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: DTMF]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.10.07 22:24



Ъ, Русия, аз говоря за Европа.
Впрочем ми звъняха от същата Т-мобайлска карта от Казахстан...няколко пъти...ни веднъж не дойде от нейния номер, а винаги от унгарски мобилни номера...бях много учуден...дей е Алмати, дей я Унгарията...да беше от Китайски ВоИП щях да разбера...Китай е на 50-100 км. оттам, ама Унгария...



Все пак в мен си остава кофтито чувство, чв Вивателските вх. точки преебават връзката...не като вх. точки на другите два оператора. И при непридвидимостта на ВоИП-а...де да знам, че и занапред няма да нацелват Вивателски вх. точки...нали уж са евтин оператор, току виж станали предпочитани...и ще трябва да ми звънят, а и аз да звъня по няколко пъти...и къде остава евтинийката? Англичаните знаят къде.

Редактирано от Cтepн™ на 25.10.07 22:28.



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор Kurti_vleze (перде)
Публикувано25.10.07 22:42



Ох,на батко,остроумната ми тя!
Знаех си,че ще прихванеш нещо от общуването с ония дъртаци от БАН.
Е,верно че и виаграта помогна,ама те са на възраст все пак





Тема Това е новина - Cтepн минал на Вивателнови [re: Cтepн™]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано25.10.07 22:45



Браво!





Тема Не били компютри, а компотинови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано25.10.07 22:56



Май в момента си на повече ракии и от мен



Значи получавам обаждане от 0877837917 - по тази логика съм абонат на поне две дузини оператори...баси пича съм станал



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано26.10.07 00:26



При изходящи обаждания и проблеми търсиш твоя оператор да си провери нещата.



"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."

Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: KlD]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано26.10.07 19:16



Значи да пратя мейл до T-mobile GB да не ползват вх. точки на Вивател, а на можещите оператори.
Айде, тука ще попсуваме и все тая, но английските им абонати да ги караш да звънят 2-3 пъти барем намерят вх. точка с 088 или 089...они не са свикнали така



Макар, че изходящото е от Холандия, демек в роуминг...кой знае холандския оператор къде е засилил обаждането



Тема Re:нови [re: Cтepн™]  
Авторzo (Нерегистриран)
Публикувано27.10.07 00:28



сега се сещам, че виждах некви странности в Канада като получавах смси, но си спомням подробно, а там бех с Глобулската си карта.



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор мoбимeн (минаващ)
Публикувано27.10.07 01:08



А бре вие нямате ли си друга работа та обсъждате входните точки на Вивател?!
Какво мислите, че ще се промени с вашите приказки/ писаници?



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано27.10.07 22:52



нещо твърде често споменаваш входни точки и не си даваш сметка че ако са някакви точки, то в твоя случай те се явяват изходни ...

--



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: O!Sag]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 11:54



Бре, как не се сетих...там, къде сигнала ВЛИЗА в страната било ИЗХОДНА точка за мен. Аз пък все си мисля, че във Варна съм ВЪТРЕ в страната, не съм чул да сме станали автономни още...първо да направим Бургас южно предградие



Редактирано от Cтepн™ на 28.10.07 11:55.



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано28.10.07 13:08



Ти и за много други неща не се сещаш, като например че повикването което си получил, е през карта забутана в някое мазе, и вивател едва ли знае за нея.

--



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: O!Sag]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 13:14



Тя и МТелската е такава, ама върши работа...явно проблема не е в "мазето".
Иначе си прав, че Вивател не се интересува много много от карти, почващи с 087





Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано28.10.07 13:15



Прав съм и за това, че в главата ти е бъркотия, но не я подреждаш, само ломотиш тъпотии.

--



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: O!Sag]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 13:58



Прав съм и за това, че в главата ти е бъркотия, но не я подреждаш, само ломотиш тъпотии.
Срещу такъв "довод" просто дискусията се прекратява, явно нямаш нищо разумно за казване.

Отговори ми само, ако обичаш и ако говориш умнотии, защо от месеци получавам обаждания и около половината са през Воип и досега винаги на дисплея излизаше за клип 088 или 089 (случаите с +44795... не засягам) и проблеми е нямало, а с 087...туайс...връзка нъц?

Чакам...и вероятно ще дочакам нещо от рода на предните ти умнотии и факти



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано28.10.07 14:34



Защото при воип-а нямаш гаранции, че аудиото ще върви и в двете посоки.
Което зависи от реализацията на мрежата, и как са вързани конверторите.
Може ти да си чувал, теб да не те чуват, може и обратното.

Най-вероятно, тия които са сетъпвали трънка с 087, не са го доизпробвали, предполагам че трафика към 087 е доста малко, сравнено с 088 и 089.
Възможно е и там, където е сложен гейта, да има промяна в мрежата. Най-често ако се ползва СИП протокол, зат НАТ (или друг метод) рутер, минава само сигнализацията, а аудиото при опити, раздалечени на повече от 15-20 секунди един от друг не се получават (това е само предположение, възможни са и други причини).

Или да резюмирам -- воипа е отворен протокол и подлежи на най-различни реализации, освен това върху воип има няколко различни популярни протокола, което допълнително "усложнява" диагностиката на проблема ти.
И да ти дообясня -- тебе са те набирали от вивателски карти, за които вивател не знае, че се ползват за местно терминиране. Бъди сигурен в това



--


Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: O!Sag]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 14:51



Всъщност мен не ми пука кой какво знае и не знае.
Аз съм клиент, който получава обаждания от чужбина...от цяла Европа и то регулярно...и когато тези обаждания минават през ВоИП, който не търкаля номера на иницииращия и за такъв ми се представя номер 088...или 089..., то имам само недоумение кой ме търси...до момента в който "вдигна". Когато обаче иницииращия се представи с 087..., то връзката не стана, двукратно.
Ей това е важно за мен, иначе с каквито и термини и обяснения да заливаш, то факта си остава...клиента иска връзката си и не е нужно да има телекомуникационни и инженерни познания...а връзката през 087...не се получава...което си е нормално за оператор за местна употреба, де





Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано28.10.07 15:08



Воипа пак може да предава А-номера, само че мобилния оператор, чиято карта ползват, си има собствено (и с основание) виждане по въпроса за КЛИ-то. Всъщност воип е много гъвкав и универсален протокол.

Проблема ти е в тоя, дето е продал терминиране на оператора, от който е тръгнало обаждането. Вивател няма нищо общо с това.

Пример: ти (е ти точно не можеш де) си купуваш 10 карти с по 500 безплатни минути на месец и излизаш на воипаджийската борса. Веднага се появяват оператори, които правят кънект с тебе. Обаче на тебе ти е бозав нета, сетъпа, и изобщо ти е грешна концепцията, и в резултат 40-50% от повикванията минават нормално. Кой е виновен в случая?

Ето ти отговор на грешно поставения въпрос тип "аз съм клиент и си искам там нещо си" :-)

--



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: O!Sag]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 16:35



в резултат 40-50% от повикванията минават нормално.
А защо, когато тези карти са на МТел и Глобул 100% от повикванията минават нормално? И там едва ли тоя, дето е продал терминиране на оператора, от който е тръгнало обаждането, има нещо общо с тях. Обаче е бил достатъчно умен да ползва сигурни оператори.





Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано28.10.07 16:47



Откъде да знам защо, вероятно защото тия които са се нагърбили да препродават мтел и глобул са по-добри в това, което правят, а може и да е съвпадение.

Фактът, че повикването от вивателската карта е било осъществено, показва, че проблема не ти е във вивател, а в човека по средата.

Не защитавам вива, но за да сме обективни, трябва да ти кажа че имам тяхна карта отдавна, както и цялата ни фамилия, и ги сцепваме от говорене, до сега никога никакъв проблем е е имало с тях.

--



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: O!Sag]  
Авторonzi (Нерегистриран)
Публикувано28.10.07 17:17



Айде поредният недоразбрал с кого си има работа. Гражданинът от морската столица е решил, че има някакъв "проблем", свързан с Вивател и е заредил плювалника за дни наред. Който се усети зарежда пуканките и гледа сеира.





Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: onzi]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано28.10.07 17:23



карай, той е дълбоко компетентен, иска човека.

--



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: O!Sag]  
Автор Kurti_vleze (перде)
Публикувано28.10.07 19:29



Е,тоя път направо я насрахте сладураната.
А аз си мислех,че само мен ме дразни,но явно с "невероятния" си изказ и "брилянтен" ум е успяла да направи впечатление и на други!



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: O!Sag]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 20:21



Фактът, че повикването от вивателската карта е било осъществено, показва, че проблема не ти е във вивател, а в човека по средата.

Аха, сега вече разбрах - купувам от производител сирене и то се оказва развалено, на което производителя ми казва "ами някой е донесъл вкиснало мляко, аз какво съм виновен".



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано28.10.07 20:29



Наистина вече ставаш за смях.

Спри се.

Не можеш да разбираш от всичко.





Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор O!Sag (Dr. House)
Публикувано28.10.07 20:32



Не, в магазина някой го е прецакал.
Хайде не се прави на тъп и упорит.

--



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: O!Sag]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 20:34



Казах "от производител"...ама кой да чете, друго си е мантросването



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 20:36



Този път уцели в десетката - точно защото не разбирам, задавам простичкия въпрос "Защо повикване, терминирано от МТел и Гл минава нормално, а от Вивател - не?"
И досега само чета извъртания, но не и простичък отговор.
Което само по себе си е отговор, предвид кой се впуска да ми отговаря.



btw ти разграничи ли комоютрите от компотите?

ПП: Имаш право на джокер - преди време попитах пак простичко защо терминирането на немски ВоИП оператор в Англия, САЩ и Холандия е перфектно, а в бТК - от "ужасно", до "бива"...ти даде отговор...а на същия въпрос сега не успяваш да дадеш.

Редактирано от Cтepн™ на 28.10.07 20:42.



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано28.10.07 20:41



Не ми се търси.

Давам първия срешнат

.

Enjoy!



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 20:48



Написах ти едно ПП в предния пост, ама закъснях.
Преди време попитах пак простичко защо терминирането на немски ВоИП оператор в Англия, САЩ и Холандия е перфектно, а в бТК - от "ужасно", до "бива"...ти даде отговор...а на същия въпрос сега не успяваш да дадеш.

Това, което си ми посочил...не отговаря на въпроса ми защо само при един се губи. Вероятно отговора е същия като на онзи разговор



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано28.10.07 20:54



Не си спомням какво съм ти казвал преди.

Това, което всички ти казват, а ти не чуваш е: Вивател няма нищо общо с качеството на връзката в случая.

Погледни картинката в PDF-а: Вивател има отношение към качеството по "тръбата" означена като "International Carrier".

Качеството на връзката между поредицата от VoIP gateways - VoIP - SIM box не се контролира от Вивател и тези апаратури не са на Вивател.

По-ясно не мога да то напиша, ама някой друг сигурно ще ме допълни.





Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 21:04



Да не гледаш ТВ в момента? Една я питаха преди малко защо се е осрала на изборите, а тя почна да обяснява за Полша и Унгария


Че и ти така.

Айде пак - тези апаратури не са и на МТел, и на Глобул, но при тях тези апаратури не сриват връзката.
Още нещо, мисля че го написах още в началото - аз получавам звънене от Вивателски номер и в момента на "вдигане" се прекъсва. В същото време Т-мобайлската карта в Холандия чува свободно и в момента на "вдигане" й прекъсва. Това май, май означава, че 0877837917 е приело ВоИП-а и се мъчи да го терминира в Бг. И явно не успява.

Ами преди, за терминирането в бТК ми каза съвсем верни неща, но го направи на ЛБ и няма да го цитирам тука



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано28.10.07 21:12



И сега ти пиша съвсем верни неща.

Просто не искаш или не можеш да ме разбереш.

От мене - толкова. Ако някой иска да ти обяснява по-подробно - нека да продължи.

Лека вечер.





Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 21:16



Че са верни, верни са.
Но не отговарят на въпроса защо от едните става, а от третия - не.



Лека и на теб



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: мoбимeн]  
Автор LSASS (новак)
Публикувано28.10.07 22:23



брей хора ма това е техника то понякога се случва от глобул на глобул да не стане връзка та камо ли от европа спорите за глупости





Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
АвторJorko (Нерегистриран)
Публикувано28.10.07 22:37



Абе човека го е обяснил много ясно по-нагоре.
Едното е сигнализация, а другото аудио (трафик). Не е задължително двете да върват по един път. Даже и да вървят, сигнализациятя е гарантирана. За това звъни. Но след като дигнеш, трябва да се осогури тряфичн канал от край до край. Но ако нямя достъчно bandwith, няма да стане. А защо няма - защото този с 877 припейд картите е сложил някоя заредена с хиляда безплатни минути към Вивател. И се провикнал на целия свят - аз терминирам трафик за 0.1 евроцента, а не 2 ежроцента като другите - кой иска? И всички воипаджии от запада почват да му пращат трафика, но целия няма как да се побере в тръбата. И нормално е да прекъсне като вдигнеш, и на този който те е избрал.
По принцип за проблеми с терминирането на трафика трябва да се оплачиш на изходящата страна, а не на входящата. Кажи колко пъти ако си имал проблеми с международното избиране си се оплавал в чужбина - едва ли знаеш телефоните за оплаване там - оплаквал си се на отдел за работа с клиенти тук.
Така че кажи на твоите познати, като не могат да се чуят с теб от чужбина, да се оплачат на място и да попитат защо терминират трафик през скапани воип-аджии.



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Jorko]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано28.10.07 22:44



Така че кажи на твоите познати, като не могат да се чуят с теб от чужбина, да се оплачат на място и да попитат защо терминират трафик през скапани воип-аджии.
Да повторя и за теб - оттам ми звънят вече месеци на ред и около 50% от обажданията минават през скапаните воип-аджии. Но досега винаги се терминираха през 088 или 089 и проблеми нямаше. За какво да се оплаквам? Че съм си получил връзката ли?



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано28.10.07 23:55



Както и да го погледнеш проблема не е във Вивател



"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертета."

Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Автор ohluva (DeeJay)
Публикувано29.10.07 17:38



Тук грешиш, и на мен редовно ми звънят от чужбина на вивателския (личния) ми телефон (главно от Испания) и винаги ми излиза истинския номер на абоната които ме търси. От скоро брат ми има служебен тел. на М-Тел и когато на него му звънят от Испания му излиза, че го търси М-телски номер. Оператора в Испания е Водафон.



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: ohluva]  
Автор DTMF (старо куче)
Публикувано29.10.07 20:24



Ахам, и аз това му написах още в началото))



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: LSASS]  
Авторrapan (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 14:32



глупости са определено но толкова си могат бг пиарите





Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
АвторAlex (Нерегистриран)
Публикувано05.11.07 14:35



Ami shte vi izlizat nomera ot sorta 0877,,,,,, zashtoto goliamite shefove vyv vivatel praviat dalavera ( mnogo pari ) prodavat nelegalno trafik na EU gsm operatorite ot koeto lapat milioni na mesec.



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: Cтepн™]  
Авторoня (Нерегистриран)
Публикувано20.11.07 15:47



С устройства за разговори през интернет тарикати крадат роуминг
Бях в командировка в чужбина и реших да се обадя на мои близки в България Те обаче не ми отговориха, нито ми върнаха след това обаждането. Когато се върнах в страната, се оказа, че не се е изписвал моят номер, а напълно непознат, на който не е имало възможност да се направи връзка. Как така се получава, че се изписва друг номер, въпреки че звъня от собствения си телефон, сигнализира читател на '24 часа'. Вероятно доста хора, пътували в чужбина, са изпадали в такава ситуация и се чудят защо се получава това недоразумение. Проверка на вестника показа, че става въпрос за доходен и полулегален бизнес, който кипи в годините след бума на мобилните телефони както у нас, така и по света. Става въпрос за тарикати, които успяват да печелят солидни суми от обажданията на клиенти на мобилните оператори, които са в роуминг, или пък от стандартни международни разговори. В основата на врътката стои механизъм, който дава възможност да се заобикалят точките за взаимно свързване на мрежите на операторите и установените международни канали за пренос на трафик. Така обаждането на абонат на даден оператор, който се намира в чужбина, се насочва към друг клиент на същата компания или на друга, но по начин, симулиращ обаждане, което все едно е вътре в мрежата на един и същ оператор. На практика разговорът е международен, идва от чужбина, но се представя като в рамките на една и съща държава Това го прави по-евтин, а компаниите, които се занимават с този бизнес, стават конкуренти на доставчиците на пренос на трафик на пазара на едро.

Как е организирана схемата?

Всеки оператор подписва договор за международен трафик с някой от чуждите - например ' Франс телеком', 'Телеком Аустрия', ОТЕ и други. Целта е да се гарантира качество и непрекъснатост на обажданията. Фирмите, които се занимават с кражбата на роуминг, пък подписват договор и купуват трафик за България с някой партньор на нашите оператори. И тук започва далаверата чрез използване на т. нар. SIM Box и GSM Gateways и интернет. Съответната фирма купува най-често предплатени карти от трите оператора у нас, за да ги използва за терминиране на повиквания в мобилните им мрежи. Когато абонат на някой от трите оператора е в чужбина и се обажда до България, разговорът му се пренасочва от мрежата на чуждия оператор през интернет. След като стигне до България, обаждането се вкарва в гейтуей устройство, в което е поставена предплатената карта. От нея вече се пренасочва към абоната, за когото е разговорът. На практика се осъществява международно повикване, но чрез пренасочването излиза, че е от страната.Ето защо на този, който приема обаждането, се изписва непознат номер. Той всъщност е на предплатената карта. Преносът на глас през интернет е безплатен, а организаторът на схемата прибира разликата между международното обаждане и цената на вътрешното от предплатената карта. Според операторите чрез такава схема минават около 5% от разговорите. Компаниите не се наемат да цитират суми, но като се има предвид, че общите им приходи на година са над 2 млрд. лева, то кражбата на роуминг носи няколко десетки милиона на тези, които я: организират, в Същото време било много трудно да се пресече този бизнес заради анонимността на предпатените карти. Използването на такива схеми има неблагоприятни ефекти както за операторите, така и за клиентите, твърдят от 'Вивател', GLOBUL и 'М-Тел'. Операторите губели имидж, тъй като се влошавало качеството на разговорите и имало чести прекъсвания. Освен това търпели значителни финансови загуби, тъй като цената на разговор в рамките на една мрежа и една държава е по-ниска от международната.

Потребителите пък, освен че получават недобро качество на услугата, не могат да видят номера на този, който ги търси. Нямало и възможност за обратно повикване. Организираната по такъв начин връзка не позволявала и достъп от чужбина до клиенти на роуминг услуги в мрежата на нашите оператори. Използавето на устройсвата за пренасочване влияело и на качеството на услугите на операторите. Според тях в районите около клетките, в които са разположени гейтуей устройствата, достъпността и качеството на разговорите на всички останали потребители се влошавали.



Тема Re: Ей, Вивател, оправете си входните VoIP-точки,нови [re: oня]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано21.11.07 21:22



Е, и? Какво искаш да кажеш?
Аз поне казвам нещо - практикува се повсеместно, но по някаква си, неизвестна ми причина, с карта на Вивател в гетауея не се получава.

Впрочем статията е от "Капитал" и както им стана навик правят фриволни и неверни изводи:
кражбата на роуминг - естествено се пляска в текста без никаква аргументация; вече им пратих мейл да ме светнат кой член от НПК е наруше и не очаквам отговор, хеле от "Капитал". Щото в цяла Европа продажбата на трафик е законна търговия и се ползва масово.
Операторите ... търпели значителни финансови загуби - някой да ги бие по главите да продават трафик на едро? Като не им е изгодно да не го продават и те да се възползват от Войпа и да печелят тези разлики или да изграждат преки трасета с роуминг-партньорите си.
било много трудно да се пресече този бизнес - не можеш да пресечеш напълно "бял" бизнес...то така утре някой може да обвини и посредниците, дето "докарват" сиренето от мандрата до магазина.
тъй като се влошавало качеството на разговорите - това е донякъде вярно...по-скоро понякога е вярно. Ми има лесно - повече активност и изисквания от потребителите...където трябва и в приетата форма, не просто изхождане в клубове.
Бях в командировка в чужбина и реших да се обадя на мои близки в България Те обаче не ми отговориха, нито ми върнаха след това обаждането. - ето я квинтесенцията на материала, нищо че е в началото - оказва се, че когато Тарикат Генчо звъни отвън на Бунак Пенчо и затваря (клипва му, демек) за да се набута другия и не получава обаждане, то почва да се терзае дали пък Бунак Пенчо не се е светнал и не звъни?
Макар че в конкретния случай по-вероятно е да се ползва клип с цел по-евтин разговор от Бг към чужбината, отколкото обратното. Ех, тези велики Бг-семкаджийски сметки...Войпа ги разбърква нещо






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.