Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:02 01.05.24 
Непрофесионални
   >> Студенти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: КОЙ Е НАЙ - ТЪПИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТРАНАТА !нови [re: tedche]  
Авторashley (Нерегистриран)
Публикувано16.07.05 13:04



Не съм имала за цел да сравнявам СУ и УНСС или пък да казвам кой е по-добър(едва ли може да се даде коректна оценка в това отношение-още повече, че двата университета имат различна насоченост). Съгласна съм, че отговорността за реализацията и нивото на обучение и подготвеност на един студент/висшист не трябва да се търси само на ниво университет, а и на ниво субект. Умни и тъпи студенти има в абсолютно всеки университет. Но тук въпросът е за тъп иниверситет и аз класирам СУ, защото той не само отстъпи първите си позиции(това може да се случи и не по негова вина), а и защото той не се бори за тях. Разчита единствено на високия авторитет, с който се ползва в обществото, което явно е доста заблудено и в което се разпространяват едни и същи митове относно СУ от "време оно". Истината е,че СУ от много време запада и вече е почти на дъното, но това го знаят единствено онези, които учат там. Номинирам го за най-тъп уни, защото не само доброволно позволи други университети да го задминат, но и не полага никакви усилия да се развива и усъвършенства. Носи се по течението сякаш е единствен уни в България-да, ама НЕ. Самата аз като негова студентка мога да посоча няколко неща, които могат веднага да се променят (разбирай подобрят) и които не изискват финансови средства, а просто някой заинтересован от подобрението на университета субект...А сега информация от кухнята- всеки студент от СУ знае,че записването на поредната учебна година трае от един ден (за късметлиите) до два-три дена-време, което прекарваш в чакане да ти дойде реда на две километрични опашки. Същите тези студенти може би трябва да знаят, че, за да се премахне това дълго чакане и губене на време, за секретарките е била написана специална програма ( от студент, разбира се), с помощта на която цялата процедура по записването да се съкрати. И познайте какво- те категорично отказали(който не може да се сети защо, да пита-ще го светна)



Тема Re: КОЙ Е НАЙ - ТЪПИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТРАНАТА !нови [re: ashley]  
Автор tedche (баПка)
Публикувано16.07.05 14:07



Скъпа Ашли,
лесно е да се критикува - трудно е да се бориш да промениш нещата.
Относно опашките - да аз също съм се сблъсквала с тях. Преди няколко години, след като си изчаках 2 часа (в работното време от 14-16 часа), минаха общо 8 човека и под носа ми тряснаха вратата, не ми оставаше нищо друго, освен да подам оплакване - до декана на моя факултет, до ректора и до отдел "Студенти". Отне ми доста време и доста писане. Но поне тогава имаше ефект - явно секретарката се стресна и започна да действа по експедитивно. Оставаше ми още година до завършването и през нея не срещнах никакви подобни случаи - да имаше хора, да имаше опашки, да пак се чакаше - но обслужваха всички. Помисли си какво ще се случи, когато по пет човека от всеки курс от всяка специалност в твоя факултет направят това? За това, че СУ си губи водещите позиции и не ги отстоява - ами явно старата слава върши работа - дотолкова, доколкото отново напливът е именно за натам и УНСС, разбира се. Съгласна съм, че ръководството е мудно и туткаво и незаинтересовано от нищо друго, освен да си получава гигантската държавна субсидия.
Но - в чий интерес е да е високо качеството на образованието? - ами пак в твой, т.е. на студентите. Ако студентите имат ниски критерии, то и услугата е с ниско качество. Тъй да се каже 100% важи принципът - търсенето определя предлагането (и разбира се качеството на предлагането).
Колкото до това, че СУ е на дъното - въздържай се от подобни крайни изказвания, тъй като едва ли имаш представа какво е във ВТУ, ШУ, ЮЗУ, ПУ....
И още нещо - в СУ има 15 факултета, ти учиш в един и едва ли имаш представа какво е в останалите. Все пак аз също съм възпитаничка на СУ. И доколкото сравнявам първата ми специалност тогава от 1997 със същата сега - ниво първи, втори курс, то мога да кажа със сигурност, че нещата твърдо са се подобрили.



Тема Re: КОЙ Е НАЙ - ТЪПИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТРАНАТА !нови [re: tedche]  
Авторashley (Нерегистриран)
Публикувано16.07.05 16:22



"да се боря да променя нещата"???????? аз съм отишла в СУ да уча. не искам да кажа, че трябва да се примиряваме с положението и само да се оплакваме. Ама, извинявай, но не е моя работа да управлявам университета. След като аз изпълнявам всичките си задължения към СУ- плащам си семестрите, ходя си на лекции и упражнения и въобще се придържам към правилника им, изисквам и отношението на университета към мен да е коректно- секретарките трябва да си вършат работата и без да подавам жалби срещу тях на сто места. Ако аз не си платя таксата ще ме изключат, а секретарката като не си свърши работата трябва да я уволнят, а не да се радваш, че нещата вече са чудесни след като можеш да се добереш до нея след няколко часа на крак.
Относно старата слава на СУ няма спор, че му върши чудесна работа и наплива е повече от показателен. И ако в момента СУ не е на дъното искам да ти кажа, че с бърз темп върви натам ако нещата скоро не се променят. А тази слава няма да е вечна и когато се раздели и с нея ( защото само тя му е останала) положението на университета ще е повече от плачевно.
Между другото въобще не си права, че качеството на каквото и да е било е ниско само защото критериите на студентите са ниски. Напротив!Ако беше така нямаше да има толкова разочаровани студенти. В моя випуск са повече от 95%



Тема Re: КОЙ Е НАЙ - ТЪПИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТРАНАТА !нови [re: tedche]  
Авторkakвo имaш пpeдвид c...... (Нерегистриран)
Публикувано16.07.05 17:45



Четох мнението ти и се учудих колко вярно е всичко, което пишеш, докато стиганх до момента, в който споменаваш няколко ВУЗа в негативна светлина-между тях и ПУ? Би ли обяснила какво точно имаш предвид? Защото аз получих първото си висше в този ВУЗ. Смея да твърдя, че обучението на много високо ниво, както и знанията, които получих там. Все пак нямах база за сравнение, до преди около година, когато започнах второто си висше,в друг ВУЗ. Сега вече съм абсолютно убедена в това, че обучението в ПУ е на високо равнище.Това, което научих там ми помогна и в професионално отношение, и по отношение на така наречената обща култура:)) Незнам каква информация имаш за ПУ, но мога да те уверя, че там грешка няма.



Тема Re: КОЙ Е НАЙ - ТЪПИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТРАНАТА !нови [re: kakвo имaш пpeдвид c]  
Автор tedche (баПка)
Публикувано16.07.05 21:07



Това, което съм написала е следното:
Колкото до това, че СУ е на дъното - въздържай се от подобни крайни изказвания, тъй като едва ли имаш представа какво е във ВТУ, ШУ, ЮЗУ, ПУ....

какво според теб значи това? Че твърдя че ПУ е на дъното?
И къде го прочете по точно? Cпоменала съм всички ВУЗ в Бг. които твърде много наподобяват структурата на СУ. И тъй като мацката горе твърди, че СУ е на дъното я питам защо го твърди - нима знае, къде са останалите.
"едва ли" - означава съмнение, а не негатив.
чети по-внимателно и не приемай първосигнално всичко.
А за инфото ми за ПУ - имам много добра информация. И работя много добре с ръководството на ВУЗ-а от две години.



Тема Re: КОЙ Е НАЙ - ТЪПИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТРАНАТА !нови [re: tedche]  
Авторashley (Нерегистриран)
Публикувано16.07.05 21:25



"мацката горе" не твърди, че СУ е на дъното ( май ти трябва да четеш по-внимателно), а че се е запътил натам и определено ще стигне ако ректорът или някой друг отговорен фактор в СУ не предприеме нещо. Наистина не съм наясно с други университети-затова и не съм споменавала такива (освен УНСС-но за там имам инфо от първа ръка).



Тема Re: КОЙ Е НАЙ - ТЪПИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТРАНАТА !нови [re: tedche]  
Авторashley (Нерегистриран)
Публикувано16.07.05 21:37



относно:
"твърди, че СУ е на дъното я питам защо го твърди - нима знае, къде са останалите"

това означавали, че ако СУ беше единственият уни в България ще е на супер добро ниво само защото няма ПУ, ВТУ, ШУ, ЮЗО и т.н. Нивото на един уни не е добро само защото има по-лоши или обратното.



Тема Re: КОЙ Е НАЙ - ТЪПИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТРАНАТА !нови [re: ashley]  
Автор tedche (баПка)
Публикувано17.07.05 13:44



Aко беше само един университет - нямаше да има база са сравнение.
Е разбира се винаги остава източника "инфо от първа ръка".

Ето ти цитата
"Истината е,че СУ от много време запада и вече е почти на дъното, но това го знаят единствено онези, които учат там."
Обърни внимание на вече е почти на дъното.
Извини ме - не твърдиш че е на дъното, а ПОЧТИ НА ДЪНОТО! Права си - наистина не чета внимателно
Още пък по ми интересно твърдението: това го знаят единствено онези, които учат там.
Мене ме приеха в СУ през 1997 - тогава ти си влизала в гимназията вероятно.
завърших 2002 с дипломна работа
2003 отново ме приеха и завършвам в момента.
Ето ти един човек, дето твърди, че СУ върви нагоре в сравнение с 1997-2002.
Тва че го твърдят първо-третокурсници нищо не значи - те отде знаят как е било 1997?



Тема Re: КОЙ Е НАЙ - ТЪПИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТРАНАТА !нови [re: tedche]  
Авторashley (Нерегистриран)
Публикувано17.07.05 16:48



Да има база за сравнение е ценно за един анализ, но тя може да ти послужи да прецениш доколко едно нещо си прилича с друго или доколко е по-добро или не. Но това, че СУ е по-добър университет примерно от ЮЗУ означавали, че той наистина е добър??? Не мисля.
С " това го знаят единствено онези, които учат там" може би не съм се изказала ясно и коректно. Имах предвид всички, които имат или са имали някаъв контакт със СУ- настящи или скоро завършили студенти, които са имали възможността да се уверят колко "престижен" е наистина СУ и да разберат, че всички митове, в които вярват кандидат-студенти и родители не са или вече не са истина.
Аз лично си имам вземане даване със СУ от 1999г. Вярно не съм била там 97-ма и 98-ма. Сигурно тогава са се случили някакви страхотно важни събития- ама сигурно само ти ги знаеш,защото си била там, а аз нямам право да говоря, защото не съм запозната с тях.....Права си- нямам никаква идея какво се случило тогава и знаеш ли защо-защото не се е случило абсолютно нищо.
Да-мойто мнение е на основа 1999-2005г. и след като за теб годините са толкова важни кое мнение би трябвало да съдържа по-голяма доза достовернос-това от 2002г или от 2005г.



Тема Re: КОЙ Е НАЙ - ТЪПИЯ УНИВЕРСИТЕТ В СТРАНАТА !нови [re: ashley]  
Автор tedche (баПка)
Публикувано17.07.05 17:45



AMAN ot durveni filosofi!
prez yanuari izlezna edna moya kniga za Visheto obrazovanie v BG za perioda 1991 - 2004 - dosta dobra - spored kritikata, a i chitatelite.
tui che pretendiram da znam ne malko - a dosta poveche po temata za "propadaneto" na VUZ - ne samo SU.
filosofstvaneto i neotstupvaneto ot sobstvenata, makar moje bi greshna poziciya, nishto dobro nyama da ti donese. i shte produlzhavash da vinish universiteta za tova.
ti i oshte kum 200 000 studenta




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.